Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
CAdi (11933)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
curiosul (6652)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Razvan (6162)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
eugen (3786)
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Pacalici
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
CAdi
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
curiosul
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Dacu
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Razvan
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
virgil
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
meteor
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
gafiteanu
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
scanteitudorel
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
curiosul
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
virgil_48
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
virgil
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Forever_Man
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
eugen
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Dacu
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Bordan
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Forever_Man
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
virgil
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
virgil_48
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
Dacu
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 
eugen
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_lcaplegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Voting_barlegi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 22 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 22 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Legi de conservare (1)

+9
eugen
Abel Cavaşi
virgil
negativ
WoodyCAD
Razvan
Pacalici
gafiteanu
virgil_48
13 participanți

Pagina 30 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 11 Noi 2016, 10:38

Rezumarea primului mesaj :

Am radiat primul mesaj care constituia o eroare.   virgil_48

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos


legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Precizare

Mesaj Scris de Crivoi D Dum 08 Iul 2018, 16:09

D-l Virgil 48:
Precizati parametrii miscarii inertiale (v,...,)

D-l Curiosul:
"Deocamdată mă opresc aici, "efectele bizare" nu se opresc aici din punctul meu de vedere, luați în calcul că sunt doar păreri, analizați-le obiectiv, judecați ideile, nu autorul."

Ati vorbit de paliere de interactiune: masica/gravitatie, electromagnetica,...,

De ce credeti ca "spatiul" ar avea si el nevoie de "paliere". Nu cumva efectele sunt pe "Verticala" si nu pe "Orizontala"LOCULUI? In paradigma electoconvergentei corpurilor naturale "verticalul" este axa locului palierelor de interactiune.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Dum 08 Iul 2018, 17:19

Crivoi D a scris:D-l Curiosul:
"Deocamdată mă opresc aici, "efectele bizare" nu se opresc aici din punctul meu de vedere, luați în calcul că sunt doar păreri, analizați-le obiectiv, judecați ideile, nu autorul."

Ati vorbit de paliere de interactiune: masica/gravitatie, electromagnetica,...,

De ce credeti ca "spatiul" ar avea si el nevoie de "paliere". Nu cumva efectele sunt pe "Verticala" si nu pe "Orizontala"LOCULUI? In paradigma electoconvergentei corpurilor naturale "verticalul" este axa locului palierelor de interactiune.

Domnule Crivoi,
vă rog să nu formulați nedumeririle(sau întrebările) dumneavoastră într-o formă care dă de înțeles că îmi sunt adresate mie, pentru că nu știu să vă răspund la ele.
Eu am expus DOAR un punct de vedere și nu intenționez în niciun caz să-mi susțin părerea găsind argumente în acest sens la întrebările dumneavoastră.
Apropos, sunt doar curiosul, nu "D-l" curiosul. Insist pe acest aspect.
Eventual ați putea să le exprimați într-o formă de genul : "Cutare concluzie nu poate fi adevărată pentru că...(justificarea dumneavoastră)".
Cum a procedat Abel în răspunsul său.
Pentru că, foarte probabil, părerile mele sunt expuse într-o formă discutabilă, iar dacă ele nu sunt obiective și corecte, sunt pentru că sunt deduse doar din modul în care interpretez eu anumite informații raportat la nivelul meu teoretic în fizică.
Vă mulțumesc pentru înțelegere și...nu uitați...fără "D-l" "curiosul".
Utilizatorul "curiosul" este doar curios, nu fizician.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 08 Iul 2018, 20:04

Crivoi D a scris:D-l Virgil 48:
Precizati parametrii miscarii inertiale (v,...,)
. . . . .
Daca ii precizez imi spuneti nedumerirea dvs.? Doriti sa-i
precizez fiindca nu ii cunoasteti, sau fac obiectul unui test?
Crivoi D a scris:Nedumerire:
E adevarat ce spuneti mai sus?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 09 Iul 2018, 23:19

Crivoi D a scris:Virgil 48:
"o miscare neinertiala cu
viteza uniforma
are nevoie de aport de energie
Nedumerire:
E adevarat ce spuneti mai sus?
Revin putin:
O miscare neinertiala care are viteza uniforma, nu poate fi decat
miscarea pe o traiectorie circulara. Viteza este uniforma, dar se
schimba uniform directia. Nu se poate spune ca este o miscare
inertiala. Iar o miscare circulara, chiar daca nu ma refer neaparat
la miscarea orbitala, poate fi si cea a unei nave cosmice care
foloseste permanent un propulsor lateral, orientat corespunzator.
Nu a fost pana acum nici o parere, ca o astfel de miscare  are loc
fara un aport permanent de energie.
In alta ordine de idei, incep sa banuiesc ca am considerat gresit ca
miscare inertiala numai o miscare rectilinie, libera, cu viteza
constanata. Deci una conservativa si nesustinuta din alte surse.
Poate ca fizica considera ca miscare inertiala si miscarea rectilinie si
libera care se epuizeaza din cauza densitatii mediului. Dar aceasta
miscare nu o pot numi libera. Oricum, asta depinde de felul in care
utilizezi termenii.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Incoerenta.

Mesaj Scris de Crivoi D Mier 11 Iul 2018, 18:49

"De fapt sunt trei feluri de neutrini; neutrino electronic, neutrino miuonic si neutrino taonic. Si s-a observat in timpul evolutiei ca acelasi neutrino poate trece dintr-o forma in alta. pe de alta parte, sunt neutrini de joasa energie si neutrini de inalta energie. Dar care este misterul trecerii de la o energie la alta? Tot fotonii sunt de vina"

Nedumerire:
Neutru fiind, eu cred, ca exista un singur fel de neutrin (corp natural emergent masic, emergent electric, emergent,...,) care, pe traiect/ ( "plasat" in conditii locale diferite ) se structureaza/organizeaza si "functioneaza" diferit- fapt reliefat de interactiunile matricei sale entropice cu "senzorii " aparatului de masura (bazine). Neaparat, senzorii trebuie sa "posede" forma de miscare a materiei NONneutra pentru a putea sa interactioneze cu forma de miscare (emergenta) din "matricea" (etheronica?! ) a neutrinului.. Generarea forma de miscare electrica este legata intrisec de densitatea/masa emergenta specifica LOCULUI.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Clarificare/ precizari/FORMULE

Mesaj Scris de Crivoi D Joi 12 Iul 2018, 16:44

Virgil 48:
"Energia cinetica produce lucru mechanic".

Intrebare:
Asta-i "ordinea" (conceptelor) in mecanica? Nu-I invers?

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 13 Iul 2018, 10:53

Crivoi D a scris:Virgil 48:
"Energia cinetica produce lucru mechanic".

Intrebare:
Asta-i "ordinea" (conceptelor) in mecanica? Nu-I invers?
Poate fi si invers. Credeti ca remarca altcineva asta, sau ca
dauneaza undeva?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Clarificare/ definitie!?

Mesaj Scris de Crivoi D Vin 13 Iul 2018, 17:34

Raspuns:
Da! Si una si alta.
Energia este un parametru/scalar care "masoara"/expima starea unui obiect fizic in momentul efectuarii unui lucru (mechanic, electric, magnetic, termic,). Am aratat mai sus definitia data de Planck ENERGIEI si modul de definire a energiei conform Termodinamicii (generalizate).

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Clarificare/ precizari/FORMULE

Mesaj Scris de Crivoi D Sam 14 Iul 2018, 20:26

Virgil 48:
"Nu te grabi sa ma demoralizezi, mai bine uita-te la raspunsul acesta si spune-mi daca deplasarea masei din C in A(nu invers!), chiar si imaginara, nu are potentialul de a dovedi ca miscarea de rotatie
consuma energie(sau impuls) si produce lucru mecanic."

Nedumerire:
In conditiile teoriei newtoniene a gravitatiei neconservitatea este o realitate. In mecanica newtoneana conservitatea momentului cinetic este o alta "realitate".

Apropo: "deplasarea masei din C in A" este lucru mechanic care factual (in realitate, nu potential) "produce" energia cinetica a masei.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Dum 15 Iul 2018, 09:36

Crivoi D a scris:
Nedumerire:
In conditiile teoriei newtoniene a gravitatiei neconservitatea este o realitate. In mecanica newtoneana conservitatea momentului cinetic este o alta "realitate".

N-am înțeles eu bine ce vreți să spuneți sau v-ați exprimat dumneavoastră greșit?
Neconservativitatea pare să fie adevărată din perspectiva relativității (și a mecanicii cuantice, aș zice eu), în niciun caz din perspectiva mecanicii newtoniene. Mă înșel?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 19 Iul 2018, 10:42

Nici eu nu am inteles care este nedumerirea dvs, d-le Crivoi.
In conditiile teoriei newtoniene a gravitatiei neconservitatea
este o realitate.
Asta inseamna ca "atractia gravitationala"  in teoria newtoniana se
epuizeaza ? Respectiv sursa ei "campul gravitational"?
In mecanica newtoneana conservitatea momentului cinetic este o
alta "realitate".
Adica teoria newtoniana a gravitatiei si mecanica newtoniana sunt
divergente ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Joi 19 Iul 2018, 11:09

virgil_48 a scris:
Asta inseamna ca "atractia gravitationala"  in teoria newtoniana se
epuizeaza ? Respectiv sursa ei "campul gravitational"?

Dacă ceva se epuizează, acel ceva nu este câmpul, ci ceea ce generează câmpul.
SURSA atracției gravitaționale nu este câmpul, câmpul este doar ..."intermediarul" , aș zice eu, între corpul care atrage și cel atras.

Pe de altă parte, nu înțelegi exact ceea ce implică un câmp, ce este el, dar îl negi.
Nu că eu aș înțelege mai bine, dar observ incoerența asta la tine.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 19 Iul 2018, 11:23

curiosul a scris:
virgil_48 a scris:
Asta inseamna ca "atractia gravitationala"  in teoria newtoniana se
epuizeaza ? Respectiv sursa ei "campul gravitational"?
Dacă ceva se epuizează, acel ceva nu este câmpul, ci ceea ce generează câmpul.
SURSA atracției gravitaționale nu este câmpul, câmpul este doar ..."intermediarul" , aș zice eu,  între corpul care atrage și cel atras.
Pe de altă parte, nu înțelegi exact ceea ce implică un câmp, ce este el, dar îl negi.
Nu că eu aș înțelege mai bine, dar observ incoerența asta la tine.
Conform fizicii recunoscute "câmpul" este generat de masa iar
despre masa, nu am auzit ca se epuizeaza. Restul sofisticariilor
nu este nevoie sa le intelegi daca conexiunea logica directa
este asa de simpla.
Ma interesa si opinia d-lui Crivoi.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Joi 19 Iul 2018, 11:30

Păi uite cum te contrazici singur:

Masa generează câmpul, câmpul "intermediază" atracția, prin urmare, masa produce atracția.

Dacă ceva din "atracție" se epuizează, atunci acel ceva este masa, nu câmpul.

Dar...ciudat...ești de acord cu faptul că masa se conservă.

Altfel spus, o masă mai mică, un câmp mai slab și invers.
Câmp fără masă nu există,  deci ceea ce ar diminua atracția ar fi o consecință a diminuării masei.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 19 Iul 2018, 11:51

curiosul a scris:Păi uite cum te contrazici singur:
Masa generează câmpul, câmpul "intermediază" atracția, prin urmare, masa produce atracția.
Dacă ceva din "atracție" se epuizează, atunci acel ceva este masa nu câmpul.
Dar...ciudat...ești de acord cu faptul că masa se conservă.
Altfel spus, o masă mai mică, un câmp mai slab și invers.
Câmp fără masă nu există,  deci ceea ce ar diminua atracția ar fi o consecință a urmării masei.
Nu ai timp sau chef sa intelegi, dar consecinta logica a
faptului ca orbitarea consuma energie si produce lucru mecanic,
este una din doua: campul ori se consuma ori nu exista. Nu
este acolo ceva ciudat, decat pentru cine raspunde in 7 minute
sau are incredere ferma in ce a invatat de la altii.
Daca vrei sa sustii ca orbitarea este conservativa, poti spune
orice ca nu reiau subiectul. Este scris destul, in topicele "Mecanica
FOIP si..." si "Lucrul mecanic...", dar redactarea nu este
sistematizata si nu va fi. O sa inteleaga numai cel ce doreste asta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Joi 19 Iul 2018, 12:02

N-ai demonstrat nicăieri ce/câtă energie se consumă și ce lucru mecanic se produce.
Asta este doar o situație cu care te-ai obișnuit tu și o susții aiurea la infinit, total irațional și complet absurd.

Faci asta doar pentru a susține fluxul ăla de particule care, așa cum ți-am mai spus, dacă nu influențează mișcarea inerțială, nu are niciun fel de implicație în modul în care se desfășoară mișcarea corpurilor.

Refuzi efectiv să vezi, să înțelegi și să accepți aspecte evidente bazate tocmai pe ceea ce accepți.
Eu am o singură explicație pentru asta.

Nu redactarea topicelor nu este sistematizată, ci absurditățile ideilor generale susținute în ele fac să nu-și dorească nimeni să înțeleagă mai bine ce vrei tu să spui acolo.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 19 Iul 2018, 12:47

curiosul a scris:N-ai demonstrat nicăieri ce/câtă energie se consumă și ce lucru mecanic se produce.
Asta este doar o situație cu care te-ai obișnuit tu și o susții aiurea la infinit, total irațional și complet absurd.
Faci asta doar pentru a susține fluxul ăla de particule care, așa cum ți-am mai spus, dacă nu influențează mișcarea inerțială, nu are niciun fel de implicație în modul în care se desfășoară mișcarea corpurilor.
Refuzi efectiv să vezi, să înțelegi și să accepți aspecte evidente bazate tocmai pe ceea ce accepți.
Eu am o singură explicație pentru asta.
Nu redactarea topicelor nu este sistematizată, ci absurditățile ideilor generale susținute în ele fac să nu-și dorească nimeni să înțeleagă mai bine ce vrei tu să spui acolo.
Ti-ai afirmat punctul de vedere, l-am retinut. Ceva idei despre
efectele relativiste ti-au mai venit ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Joi 19 Iul 2018, 13:10

Sigur, dar n-am terminat nici cu alea pe care le aveam.
Dar mă gândesc că sunt destul de absurde și poate n-are rost să încarc inutil memoria celorlalți.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 19 Iul 2018, 18:15

curiosul a scris:Sigur, dar n-am terminat nici cu alea pe care le aveam.
Dar mă gândesc că sunt destul de absurde și poate n-are rost să încarc inutil memoria celorlalți.
N-are rost sa-ti faci o asa problema. Nimeni nu-si incarca
memoria cu "cercetarile" celorlalti. In majoritatea cazurilor,
nici nu incerca sa le inteleaga.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de curiosul Joi 19 Iul 2018, 20:08

Cam așa-i, virgile, din păcate.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Iluminarea

Mesaj Scris de Crivoi D Vin 20 Iul 2018, 21:13

Cititi "iluminarea" ca,..., process fizic (desi nu-I numai fizic ci si chimic,....,) si o sa intelegeti (mai mult sau putin, in conformitate cu fondul de cunostinte insusite) ca la baza tuturor interactiunilor LOCALE de orice fel sta relatia dintre MACRO/continuu/FOLP si micro/discret/coerent/resonant,...,. In aceasta Paradigma s-a construit teoria electroconvergentei corpurilor naturale din Univers care modeleaza mai aproape de realitate PRODUSELE/efectele locale observate. Multe din modelarile fenomenelor din natura opereaza cu constructe improprii care ocolesc realitatea proceselor .

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Electroconvergenta Pamantului la interactiunea cu matricea entropica a Soarelui

Mesaj Scris de Crivoi Dorganizare Dum 22 Iul 2018, 19:57

Efect LUMINOS/radiativ= structura +organizare + functii

A Structura luminii (discret=ondulatoriu), organizare (nepolara, polarizataliniar/rotatoriu, monocromatica,policroma, ...,), functii de interactiune diverse in conformitate cu Lattice BRAVAIS a mediului (gardurile d-lui galateanu care se misca correct pe "axul optic" -si nu numai- al stiintei).

B) Structura mediului (lattice Bravais) -in conformitate cu celula elementara/primitiva a lattice Bravais a subatantei de interactiune (,.,,, amorfa, cristalina cu reteaua BRAVAIS aferenta,...,)
Pentru a intelege cele de mai sus trebuie mult studiu si o capacitate de sinteza/analiza si euristica corespunzatoare. Mie mi-a trebuit mult TIMP si mult material BIBLIOGRAFIC/experimente pentru a modela EFECTE/produe observate in baza celor enumerate mai sus DAR am multe semen de intrebare in legatura cu multe din efecte la nivel MACRO/micro.

Electroconvergenta are la baza cele de mai sus pentru tot palierul discret/continuu de interactiune a matricelor entropice a corpurilor naturale. De aici a rezultat necesitatea/obiectivitatea definirii de constructe noi: corp natural, corp natural masic/emergent masic/nemasic, matrice entropica, respective, neetropica a corpului natural, corp natural de influenta preponderenta, autoconvergenta, electroconvergenta,...,

Crivoi Dorganizare
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Iluminarea

Mesaj Scris de Crivoi D Lun 23 Iul 2018, 09:46

"Transmiterea semnalului electric prin nerv (axon) insa nu se face continuu ci sacadat, in genul sinusoidelor ce le-ai aratat deja, similar unui tren de pulsiuni (iar ajungem la Teslea si pulsiunile de curent). "

Comentariu:
Pentru modelarea fen. din zona bio, in accord cu rezultatele masuratorilor, este valabila schema EFECT=structura+organizare+functii.
Prezenta cristalilor lichide (smectice, colesterice) a cristalelor cu legatura de hydrogen (fosfati,...,) care au tendinta de polimerizare (ca interactie cu apa,procent maxim in bio), dau o anumita specificitate interactiunilor, in care modularea in amplitudine si in frecventa a semnalului radiativ/optic pe un anumit palier (de exemplul. cel al vederii urmare al stimulului extern optic) au Valente energetice si informationale/holografice pe traseul (structura) ochiului creier.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Corectie

Mesaj Scris de Crivoi D Lun 23 Iul 2018, 09:56

[...] pe traseul dintre zona de receptare a semnalului optic (ochiul, dar nu numai) si zona de de sinteza a semnalelor optice/holografice (diferi structure ale creierului in interactiune).

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Crivoi D Mar 24 Iul 2018, 14:00

"Și unda asta „pilot” poate transmite informație?"

Daca are "correspondent" in mediu, DA. Daca nu, NU. Vezi, mai sus, "electroconvergenta neutrinico-neutronica, versus, electroconvergenta ""electronului"" (""neutronului" in miscare).
Corespondent=forma de miscare a materiei conjugate.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Precum in CER asa si pe Pamant?

Mesaj Scris de Crivoi D Mar 24 Iul 2018, 22:12

"Nu pot sa cred ca bagatela aceasta este mai grea decat optica sau alte capitole din fizica superioara, dezbatute aici"

Hotarati-va unde plasati "bilutele"/planul inclinat in CER/"spatiu liber" sau pe Pamant? Nu le "incurcati" pe drum in asa fel incat sa iasa "spilu".

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 24 Iul 2018, 22:51

Crivoi D a scris:"Nu pot sa cred ca bagatela aceasta este mai grea decat optica sau alte capitole din fizica superioara, dezbatute aici"
Hotarati-va unde plasati "bilutele"/planul inclinat in CER/"spatiu liber" sau pe Pamant? Nu le "incurcati" pe drum in asa fel incat sa iasa "spilu".
"Biluta" puteati sa observati ca a adus-o in discutie Abel, este
numai o deviere de la discutia aceea si de pe urma ei nu vad
sa iasa nici un "spil". De fapt nu inteleg care ar fi acela si ce
amestec are planul inclinat.
Poate reusiti sa formulati pe viitor mai la obiect.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Intrebare

Mesaj Scris de Crivoi D Mier 25 Iul 2018, 14:25

Conditiile experimentului pe Pamant (Greutatea , G, a bilei ) sunt aceleasi cu cele din CER (G=o)? Nu se poate generaliza pentru tot LOCUL din Univers rezultatele unui experiment de pe Pamant ( Asta- I ACTIUNEA care a dus la definirea unor legi "naturale" universal, care nu-s chiar ata de UNIVERSALE. N-am scapat de geoncentrism, inca?

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Electroconvergenta-paradigma moderna de cercetarea a interactiuniii corpurilor naturale

Mesaj Scris de Crivoi D Mier 25 Iul 2018, 14:38

D-l Galateanu:
"Este cuanta de eter sau a lui Planck."

Tema/idee de eseu:
Aparuta dupa un DRUM LUNG, neastamparata isi continua /allege CALEA (se) "leaga"si "dezleaga" de tot ce intalneste/gaseste/o depaseste,..., astfel incat sa ilumineze "LUMEA"cu toate ale ei ("garduri", "tepe",...,).

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Eclipsa de Luna 27.07.201

Mesaj Scris de Crivoi D Dum 29 Iul 2018, 00:15

Exista locuri in Romania in care se cauta raspunsuri la marile intrebari ale Stiintei adresate Naturii. Unul din aceste locuri este la Horodnicul de jos. Este vorba de "planetariul" d-lui professor D. Olenici si cele doua pendule ale sale echipate de T Goodey cu cele mai mai performante dispositive de inregistrare a rezultatelor experimentelor. Impreuna cu acesti doi oameni de siinta pasionati am facut masuratori ale parametrilor de miscare ale celor doua pendule inainte, pe timpul si dupa producerea eclipsei de Luna din 27.07.2007.

Experimentele cu pendulul sunt elaborate (premizele experimentului) in ipoteza interactiunii masice dintre corpuri.

Au fost observate "efecte"( anomalii in miscarea pendulului ) noi , in conformitate cu predictiile teoriei electroconvergentei corpurilor naturale din Univers.
Au fost observate "efecte"( anomalii in miscarea pendulului ) noi , in conformitate cu predictiile teoriei electroconvergentei corpurilor naturale din Univers.

Experimentele au confirmat si existenta preponderenta a interactiunilor NONGRAVITATIONALE in ceea ce este cunoscut in stiinta gravitatiei ca "anomalii" ale miscarii pendulului.

Analiza interactiunilor dintre corpurile natural ( in corelatie cu "anomaliile " observate in miscarea pendulului) in paradigma electroconvergentei corpurilor naturale din Univers devin efecte naturale care pot fi modelate si intelese coherent.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 01 Aug 2018, 19:01

A fost vorba probabil de eclipsa de luna din 27.07.2018.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Problema caldurii/Poincare/Maxwell

Mesaj Scris de Crivoi D Vin 03 Aug 2018, 18:18

"Acestea prin efectul gravitatiei sau altor forte, produc abaterea de la traiectoria rectilinie."

Intrebare:
Cum rezolvati ceea ce Poincare si Maxwell au numit "problema caldurii" in teoria sagetiana /FOIP?

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

legi - Legi de conservare (1) - Pagina 30 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 30 din 34 Înapoi  1 ... 16 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum