Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Astazi la 18:22

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
CAdi (11927)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
curiosul (6652)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Razvan (6162)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Pacalici (5571)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
eugen (3784)
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Pacalici
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
CAdi
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
curiosul
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Dacu
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Razvan
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
virgil
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
meteor
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
gafiteanu
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
scanteitudorel
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
curiosul
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
virgil_48
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
virgil
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Forever_Man
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Dacu
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
eugen
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Bordan
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
virgil
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Forever_Man
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
virgil_48
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
Dacu
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 
eugen
constiinta - Despre constiinta Vote_lcapconstiinta - Despre constiinta Voting_barconstiinta - Despre constiinta Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 28 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 28 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre constiinta

5 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Despre constiinta

Mesaj Scris de Constiinciosul Mar 19 Feb 2019, 22:01

Forever_Man a scris:Piatra nu exista. "Piatra" e o imagine in tine.

Intrebare: Ce te faci insa cand piatra iti pica pe cap? Sau pe picior. Ea exista? Rolling Eyes

Constiinciosul
Vizitator


Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 10:14

Bine punctat, dar nu definitoriu totuși.
Dacă ne bazăm explicațiile pe ideea că această conștiință este tot ce...există...atunci până și durerea ar fi tot o formă de manifestare a conștiinței.
În schimb, partea mai ciudată din tot scenariul acesta este faptul că orice este generat de conștiință la nivel de culoare sunet, durere, senzație etc pare să aibă o cauză exterioară conștiinței.

Iar dacă există vreun argument pentru care ceea ce face obiectul conștiinței să aibă cauze exterioare conștiinței, atunci realitatea nu se poate rezuma numai la "o interacțiune între conștiințe", ci ceva acolo, intrinsec, exterior conștiinței.

Eu cred că Forever_Man confundă clar percepția însăși cu conștiința prin modul în care explică el lucrurile.
Dar...niciodată nu-i târziu să ne îndoim de propriile noastre convingeri.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 12:03

Care-i diferenta dintre perceptie si constiinta ?
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 14:34

Forever_Man a scris:Care-i diferenta dintre perceptie si constiinta ?

Păi ar trebui să fii tu cel capabil să explice diferența, Forever_man!
Chiar dacă am vorbi despre același lucru, eu sunt de părere că nu ești capabil să explici diferența lucrurilor într-o manieră demnă de luat în seamă, la nivel de conștiință.
Bun, vizitatorul "conștiincios" a clonat subiectul, dar cam are dreptate.
Sincer, nu prea ai "alură" de pionier în domeniul conștiinței.
Dar...dacă aș dezvolta...aș bârfi oamenii și nu ideile propriu-zise.
Lol...știu că te deranjează răspunsul, dar dacă te deranjează înseamnă că interpretezi răspunsul prin valorile sociale, nu prin cele ale conștiinției.
Mă rog, pentru simplul fapt că ești român, eu mă bucur pentru faptul că încerci, cât îți stă în putere și cât ești capabil, să duci "ștacheta" mai departe.
Dar dacă vrei păreri obiective, eu ți le spun fără constrângeri și resentimente, că nu ești capabil să dezvolți ideea de conștiință într-o manieră atât de "profi" încât să fie demnă de luat în calcul.

Este adevărat, faci un slide cu rățuște, iepuri și castraveți, dar cei care analizează prezentarea ta sunt (și) oameni trecuți prin filozofia vieții, oameni citiți, înțelepți și inteligenți, chiar dacă-i subestimezi în sinea ta și crezi tu că tu, numai tu, ești capabil de asta, efectiv subestimezi capacitatea oamenilor de a interpreta obiectivitatea ideilor tale.

CAdi te-a întrebat ceva, și nu numai el, și i-ai răspuns într-o manieră atât de modestă și subiectivă încât aproape că se îndoiește de capacitățile tale de a vedea lucruri pe care alții nu le văd.
Din contră, eu aș zice că este doar acea tipologie "juvenilă", lol...teribilistă... prin care vrem să arătăm cine suntem și de ce suntem capabili, că suntem originali, dar într-o formă atât de irelevantă încât publicul nici nu-și dă seamă dacă aplaudă pentru că așa se face sau aplaudă pentru că n-a înțeles nimic.

Pentru mine, în ale conștiinței, ești mic rău de tot, eu dacă aș face parte din public, ți-aș pune întrebări care te-ar determina instinctiv să dai din umeri prima dată, după care să încerci un răspuns care te-ar aduce într-o situație și mai dificilă.

Faptul că prezinți o părere într-un domeniu este una, că vrei să arăți că ești doxa în acel domeniu, este alta.
Iar asta depinde de spontaneitatea răspunsului obiectiv care are la bază o perioadă de timp și profunzime mare în aprofundarea subiectului.

În sfârșit, egal cu zero, nu mă ajută cu nimic criticile mele pentru tine, dar, dacă tot urmărești să fii "profi" până la capăt în prezentările tale publice, ia ca sfat următoarele mele păreri.

Când prezinți ceva trebuie să te adresezi publicului, nu ție, pentru că tu le știi deja.
Asta înseamnă să privești publicul când le vorbești, pentru că am observat că tu privești interlocutorul rar și FOARTE puțin când îi vorbești.
Asta înseamnă să vorbești cu publicul, nu cu tine, să te adresezi publicului, nu ție însuți.

Se vede clar că ești "timorat", că simți un oarecare disconfort când vorbești publicului, dar pentru public asta înseamnă la fel de bine și "nesiguranță", mai ales dacă vorbim despre un subiect atât de sensibil cum este conștiința.
Când lumea te aplaudă să-ți spui în sinea ta, "Doamne cât de incapabil am fost!"

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 14:43

Esti amuzant. Smile)

Lasa analizele astea psihologice, zi la intrebarea de ti-am pus-o. Care e diferenta dintre perceptie si constiinta ?
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 14:52

Forever_Man a scris:Esti amuzant. Smile)

Lasa analizele astea psihologice, zi la intrebarea de ti-am pus-o. Care e diferenta dintre perceptie si constiinta ?

Știu că sunt amuzant, dar mă intrigă în egală măsură diversiunea pe care încerci să o creezi.
Repet, eu trebuie să răspund la asta, sau eu trebuie să ascult părerea ta care să mă impresioneze efectiv?
Știu că-ți dau "șuturi în fund" acum, dar tu te vei afla în viitor în fața unui public care probabil îți va pune întrebări.
Ce le vei răspunde?
Răspunsul pe care ți-l voi da eu la întrebarea ta?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 14:54

Pai zi care e diferenta, ca eu nu vad nicio diferenta. Perceptia nu e nimic altceva decat o forma de manifestare a constiintei. Tu ce intelegi prin cele 2 cuvinte ?
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 15:07

Aha...
Să presupunem că eu fac parte din public și te întreb care-i diferența dintre percepție și conștiință și tu-mi răspunzi, nu e nicio diferență!

În afara faptului că eu mă întreb "Am băut eu și s-a îmbătat el?" sau "A apărut vreo nouă substanță psihoactivă pe care eu nu o cunosc?", m-aș întreba în egală măsură ce anume determină, generează și fundamentează starea de conștiință?

Normal, dacă tot te ocupi de conștiință, cel mai probabil vei răspunde fie "o altă conștiință", fie "conștiința însăși".
Dar în felul ăsta eschivezi, cel mai probabil vei pune privirea în pământ și vei fi efectiv dirijat de convingerea că aceste conșiințe sunt autogenerate.

Ești sigur?
Ia mai gândește-te!

Oare, din aproape în aproape, nu există ceva care trebuie să genereze însăși ideea de conștiință?
Oare ce-o fi acel ceva?
Tot o conștiință?

Man, totul se reduce la oul și găina, dar problema-i alta, pe care se pare, în mod evident, că nu o "conștientizezi".

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 15:13

Hai, nu mai ma tine in suspans, zi care e diferenta. Smile)

Iar la restul comentariilor tale, in niciun caz nu am afirmat ca am toate raspunsurile. Nu, nu stiu ce genereaza qualiile pe care le avem. Berkeley zicea ca Dumnezeu in bunatatea lui ne da fix qualiile de care avem nevoie.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 15:18

Stai așa... că nu-i așa!
Tu nici măcar nu-ți dai seama că eu încerc să te pregătesc pentru o eventuală viitoare conferință în care ți se vor pune întrebări!
Repet, ce le vei răspunde?
Dacă eu te țin acum în suspans, asta e minciună, pregătește-te pentru suspansul pe care îl vei simți când ți se vor pune acele întrebări.
Iar eu nu voi mai fi acolo să-ți dau răspunsurile...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 15:21

=))))))))))))))))))))

Le voi raspunde asa cum ti-am raspuns si tie: "Perception is a form of manifestation of consciousness.".

Si cum adica lui CAdi i-am raspuns intr-o maniera modesta ? Pai ce altceva vrei sa raspund la intrebarea "Ce e o piatra/un corp?" decat: "O imagine in constiinta." ?
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 15:27

Atunci așa să le răspunzi!
Pentru că asta este "originalitatea" ta!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 15:28

Vad ca esti foarte suparat pe genialitatea mea. Smile) De ce ?
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 15:30

Forever_Man a scris:Vad ca esti foarte suparat pe genialitatea mea. Smile) De ce ?

De ce?
Pentru că nici măcar n-ai fost suficient de genial și înțelept să încadrezi între ghilimele "genialitatea mea".
Pentru mine, dacă contează, ești la fel ca oricare altul care consideră că este genial.
Dacă te ajută cu ceva, și eu mă consider la fel de "genial" și original.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 16:40

Ok!
Îmi cer scuze pentru modul prea direct în care-mi spun părerea.
De fapt, și cred că este un aspect valabil pentru toate celelalte "genii" de pe forum, cum ai prefera?

Să te aplaud continuu, să nu mă opresc din a te felicita pentru ""genialitatea" ta etc, sau să-ți spun "negru" în față cu ce sunt sau nu sunt de acord?

Cu ce te ajută aplauzele și admirațiile, Forever_man?

De fapt, tu te bucuri că ești aplaudat, te motivează că ești aplaudat, sau încerci să înțelegi efectiv dacă este nevoia ta de cunoaștere sau  este una care "cere" aplauze?

E o diferență foarte mare, dar aproape nesemnificativă prin condiția "conștiinței umane".

Că s-ar putea la fel de bine să nu te intereseze cât de important și semnificativ pentru tine este ceea ce vrei să "descoperi", cât este important cât este important pentru ceilalți.
Da, corect, mulți facem asta, dar asta reprezintă un criteriu care departajează foarte clar calitatea "muncii" noastre.
Iar așa cum spuneai tu nu știu prin ce alt mesaj și subiect, părea că pentru tine este o joacă, când ai chef faci, când nu, nu.

Dar asta justifică în egală măsură de ce ții mâinile în buzunar sau agățate de buzunar când vorbești oamnenilor.
Adică aceea notă de indiferență la care te expui, pe lângă disconfortul creat de faptul că nici tu nu știi exact dacă îți dorești sau nu să fii în fața acelor oameni și să le împărtășești acele gânduri.

Altfel spus, când vrei să fii "cineva" trebuie să-ți dorești mai întâi asta pentru tine însuți, pentru că altfel, oamenii simt, oricât i-ai subestima, nivelul la care tratezi subiectul și este important pentru tine, în egală măsură.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 16:49

Nu vreau nimic. Smile)

Sau daca e sa vreau, poate vreau sa discuti despre subiectul topicului. Laughing

Evident, asta nu schimba faptul ca sunt genial. Dar as vrea sa discutam despre constiinta, nu despre genialitatea mea.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 17:23

Păi lucrurile stau așa și ți-o spun prietenește.

N-ai cum să gândești atât de profund despre conștiință, cât timp tot ceea ce dirijează interpretarea informațiilor n-are treabă direct cu conștiința, ci doar cu ceea ce ar trebui, teoretic, să aibă treabă cu conștiința.

Dacă înțelegi ce spun, vorbim de un dialog, dacă nu, vorbim de un monolog, din ambele perspective.
Toate sunt legate între ele, deși mi se pare că ești un pic neexperimentat în ale înțelepciunii filozofiei.
Mă întreb dacă primul sentiment pe care-l ai când ești contrazis este unul de disconfort. Dacă da, de ce?
Când ai să înțelegi clar de ce, mai vorbim despre conștiință.
Până atunci vorbm despre ... teoria evoluției.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 19:08

Nu prea iti ies analizele astea psihologice. Smile)
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 19:26

Forever_Man a scris:Nu prea iti ies analizele astea psihologice. Smile)
Încerc și eu...
Adică mie îmi ies, celorlalți le este greu să le accepte...

Bine, revenim, am citit răspunsul pentru CAdi în celălalt subiect.
Lucrurile sunt doar imagini care apar in constiinta
Nu ți se pare că din principiul oului și al găinii lipsește, fie oul, fie găina?
Din modul în care percepi tu lucrurile, asta nu înseamnă că "lucrurile" sunt ceva construit de conștiință?
Ia și citește mai întâi argumentele (logice, raționale) pentru care ideea de solipsism nu este tocmai corect/complet justificată.
Pentru că este asemănătoare la nivel de principiu cu ceea ce susții tu.
Ia și rumegă bine și mai vorbim ulterior.
Voila și un link dacă vrei să mai și citești, nu numai să scrii ce consideri tu că justifică lucrurile:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Solipsism
Dar citește încet, să și înțelegi ce citești, nu citi așa cum și vorbești în engleză.
Nu te mai da așa cocoș că, pe termen lung, riști să pierzi mai mult decât consideri acum că poți câștiga.
Garantat 100%.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 20:04

Nu inteleg ce vrei sa zici. Nu stim de unde vin qualiile, dar in momentul in care au venit, ele nu pot fi altceva decat obiecte in constiinta.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 20:12

Forever_Man a scris:Nu inteleg ce vrei sa zici. Nu stim de unde vin qualiile, dar in momentul in care au venit, ele nu pot fi altceva decat obiecte in constiinta.

Ai citit link-ul pe care ți l-am postat mai sus?
Cu siguranță, nu!
Dar citește-l, încearcă să și înțelegi, nu numai să citești, după care vino să-ți spun părerea mea despre qualiile astea ale tale.
Păreri pe care le-am mai spus deja în alte subiecte, dar pare că sunt destul de greu de perceput.
Dar așa îmi explic eu anumite lucruri, care pot fi și greșite, de ce nu!
Dar mai întâi citește pe wikipedia în linkul pe care l-am postat anterior, ca să vezi și să și înțelegi, sper, de ce nu-i prea corect ce susții tu.
Pentru că principiul e cam același.
Vino după aia să-ți spună "tata" ce-i cu qualiile alea ale tale.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Mier 20 Feb 2019, 20:42

Slabute argumente.

"1-Dacă realitatea este o construcție senzorială și intelectivă, ar trebui să depindă de subiect în sensul că individul și-ar putea construi mental ce lume vrea"

Nu urmeaza. Doar pentru ca lumea exista doar in mine, nu inseamna automat si ca o pot controla. Nu stim conditiile care ne confera puteri. De exemplu in unele vise capatam fel si fel de puteri: sa mutam obiectele cu mintea, sa facem gagicile sa tabere pe noi. Deci de putut se poate, dar nu stim in ce conditii avem acces la asa puteri.

Iar restul de argumente sunt si mai slabute, pentru ca nici macar nu sunt argumente exclusiviste pentru solipsism, ci sunt pentru orice: cum a aparut lumea fizica de la sine putere ?
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 20 Feb 2019, 20:42

Am apelat la utilizatori pentru putina atentie, spre a nu mai raspunde
in topicele "dubluri", cu acelasi titlu. L-am radiat pe cel cu un numar
mai mic de intrari. Sper sa nu planga nimeni dupa el.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 21:06

Da, mulțumim virgil-48.

Forever_Man,
iaca mai jos niște argumente mai grăsuțe un pic.

Dacă toată realitatea, în toate dimensiunile interpretării ei, este produsul pur al conștiinței, ce anume face să existe conștiința?

Dacă nu este ceva autogenerat, cum ar fi noțiunea de Doamne-Doamne, înseamnă că ceva a generat-o sau o generează.
Ce?
Dacă nu e tot vreun fel de conștiință, atunci trebuie să existe altceva, diferit de ceea ce ar înseamna conștiința, care s-o genereze.
Dacă-i tot o conștiință, reluăm întrebările până când amețește și oul, și găina, și oul din găină neconceput încă.

Iar motivul principal pentru care eu consider că ceea ce înțelegem prin conștiință are de fapt o altă explicație s-ar rezuma strict la ceea ce ar trebui să o genereze, ceea ce n-o mai face atât de spectaculoasă și interesantă, ci o chestiune la fel de importantă și irelevantă ca o culoare, un sunet etc...

Nu vreau să mă lungesc acum, aici, dar PROMIT că următoarea postare se va rezuma strict la o explicație mai clară asupra modului în care văd eu qualiile astea ale tale, pe care le-am mai explicat prin alte subiecte atât de clar, detaliat și de profund, încât nu le-a înțeles nimeni.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Mier 20 Feb 2019, 21:29

Un alt aspect suficient de important pe care ar trebui să-l luăm în calcul, Cosmine, este faptul că această conștiință nu poate fi ceva care dirijează lucrurile, ci ceva care doar constată lucrurile, care "observă" lucrurile.
Corect?
Adică această conștiință nu are un rol activ în "dinamica" naturii, nu produce dinamica naturii "proiectate" în conștiință, ci are doar un rol  constatator, dacă e corect cum mă exprim.
Ești de acord?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 21 Feb 2019, 11:09

curiosul a scris:ce anume face să existe conștiința?

Constiinta exista de la sine datorita self-referintei care se-uita-inapoi-la-ea-insasi.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 21 Feb 2019, 11:10

curiosul a scris:Un alt aspect suficient de important pe care ar trebui să-l luăm în calcul, Cosmine, este faptul că această conștiință nu poate fi ceva care dirijează lucrurile, ci ceva care doar constată lucrurile, care "observă" lucrurile.
Corect?
Adică această conștiință nu are un rol activ în "dinamica" naturii, nu produce dinamica naturii "proiectate" în conștiință, ci are doar un rol  constatator, dacă e corect cum mă exprim.
Ești de acord?

Constiinta e si actor si observator.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Vin 22 Feb 2019, 13:53

Forever_Man a scris:Constiinta e si actor si observator.
Foarte boombastică exprimarea.
Dar eu am întrebat altceva și reformulez:

Conștiința este acel ceva care (și) dirijrază dinamica naturii?

Dacă răspunsul tău este afirmativ, atunci pune un..."bibelou" în fața ta și schimbă-i starea de mișcare prin conștiința ta. Sau cu conștiința ta.

Știu...păi nu se poate pentru că...
Care pentru că, Cosmine?
N-ai cum, dinamica naturii este dirijată de cu totul altceva, nu o conștiință și nici de ceea ce interpretăm ca fiind legi fizice.

Dar, una peste alta, tu ai expus în conferințele tale doar aspectul "constatator" al conștiinței, aspectul de "observator" al conștiinței, nu și cel care dirijează dinamica naturii.
Pentru că acesta este un aspect care face o diferență semnificativă în interpretare.

În sfârșit, am promis una, fac alta, dar mi-a atras atenția mesajul vizitatorului Crivoi D. cu "filozofia științei", și aș lega și continua părerile mele și construite pe acest aspect filozofic, care "măsoară" lucrurile și din alt punct de vedere.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Forever_Man Vin 22 Feb 2019, 16:27

Ai o viziune simplista. A putea sa faca X nu e echivalent cu a putea sa faca orice. Nu, nu pot sa misc bibeloul din fata mea, dar pot sa misc corpul.
Forever_Man
Forever_Man
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 959
Puncte : 15408
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de curiosul Vin 22 Feb 2019, 16:31

Forever_Man a scris:Ai o viziune simplista. A putea sa faca X nu e echivalent cu a putea sa faca orice. Nu, nu pot sa misc bibeloul din fata mea, dar pot sa misc corpul.

Am înțeles.
Ideea este că dacă vrei să argumentezi cumva ce vrei să susții, vei găsi tot timpul argumente, așa cum și eu, dacă vreau să îți arăt că te înșeli, voi putea găsi argumente, iar discuția ar deveni pur și simplu un schimb de argumente contradictorii.
Tu știi mai bine și revin, că de la asta am plecat, mult succes "la" Elveția!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
constiinta - Despre constiinta Left_bar_bleue10 / 1010 / 10constiinta - Despre constiinta Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

constiinta - Despre constiinta Empty Re: Despre constiinta

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum