Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 21:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Astazi la 18:22

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
CAdi (11927)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
curiosul (6652)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
eugen (3784)
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Pacalici
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
CAdi
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
curiosul
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Dacu
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Razvan
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
virgil
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
meteor
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
gafiteanu
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
scanteitudorel
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
curiosul
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
virgil_48
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
virgil
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Forever_Man
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Dacu
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
eugen
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Bordan
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
virgil
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Forever_Man
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
virgil_48
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
Dacu
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 
eugen
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_lcapCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Voting_barCum ar trebui să ne organizăm cercetările? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 31 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 31 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

+2
mm
Abel Cavaşi
6 participanți

In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 30 Sept 2019, 05:56

Simt că am putea mai mult dacă am fi mai organizați. Oare cum ar trebui făcut pentru a fi mai eficienți? Ar trebui să ne limităm cercetările doar la anumite aspecte mai esențiale și să ne concentrăm mai mulți asupra acelor subiecte esențiale? Ar trebui să dezvoltăm mai mult anumite secțiuni ale forumului decât altele? Dacă da, cum am putea stabili care sunt acele subiecte, acele secțiuni? Câtă libertate poate sau trebuie să fie în cercetare?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de mm Lun 30 Sept 2019, 14:55

.  Corect, spus, Abel. La unele semne de intrebare, puse mai sus, pot raspunde, ca acolo am lucrat. La altele, precum organizarea, e mai greu intrucat depinde de oamenii care ar trebui sa se organizeze si cu oamenii e greu de lucrat.
.  Nu conteaza atat de mult ce subiecte se pun, conteaza ff mult cine promoveaza subiectul. Adica, in practica se obisnuieste sa fie numit, recunoscut, promovat, etc., asa-zisul conducator de tema.  El este, de regula, una si aceeasi persoana cu cel ce propune subiectul adica tema de cercetare.  
.  Dupa care se parcurg niste etape, cam obligatorii, de lucru. Prima este documentarea, care inseamna adunarea datelor existente in problema propusa, la nivelul ultim existent. Apoi se trece la alte faze care se termina in final cu inovatii si inventii. Cum este la cercetare fundamentala, nu stiu, ca n-am fost pe acolo; eu am lucrat in cercetare aplicativa.

.  Foarte important este ca un conducator de tema sa poata sa-si ia colaboratori, in special pentru "portiunile" din tema unde e nevoie de specializare pe alte domenii, la care conducatorul nu are pregatire. Un fel de asistenti care nu pot decide insa in locul conducatorului dar pot propune. Conducatorul de tema are libertate maxima care se materializeaza prin dreptul sau de "ultima decizie". Mai precis, el decide. Eu am fost conducator de teme de cercetare nu numai la ale mele ci si la ale altora (ale chimistilor) dar tema era propusa de mine.

.  Evident, pentru cercetare e nevoie de executie, atelier, laborator, etc. Noi, aici pe forum nu ne permitem. Partea de documentare ne este insa accesibila. Eu am incercat exact in acest fel sa derulez lucrurile pe forum dar nu au aparut colaboratorii dispusi la colaborare -ca de aici provine denumirea oficiala- ci au aparut anti-colaboratorii si quasi-anti-colaboratorii, ca sa nu vorbesc de bagatul betelor in giroscoape.

.  Practic se poate rezolva prin limitarea accesului la tema si asa am dezvoltat un Topic, cred ca era "Ecuatia de crestere". [Se pot folosi si unele reguli de natura disciplinara dar acestea sunt limitari care nu prea merg cu "libertatea creatiei".] Fiecare poate sa-si dezvolte astfel propria tema de cercetare, cu colaboratori "limitati". Creatia este totusi o chestiune, in foarte mare masura, personala. Fara posibilitati de executie insa, nu prea e cercetare.

.  Ma opresc aici caci vorbitul consuma timp si nu e facutul.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 02 Oct 2019, 20:13

Mulțumesc, mm! Ai atins puncte esențiale.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de mm Mier 02 Oct 2019, 21:43

.  Se pot spune mai multe insa la interesul existent pentru acest subiect nu vad rostul unei detalieri. Totusi, ceva interesant si semnificativ voi spune. In primul an de inginer am lucrat in sectia mecanica. Bine dotata, de la MU normale pana la strunguri paralele de 10 m, strunguri carusel obisnuite pana la cel de 4m, Bohrwerk-uri cat casa, forja inclusa cu ciocan de 1250 kgf, scularie proprie, masini de rectificat, etc. Productia de unicate (serie, intamplator). Eram pe dinafara caci la facultate facusem multa... teorie. Faceam eforturi ca sa ma adaptez si chiar am reusit doua inovatii - o brosa de rectificat pe carusel si ceva legat de pinioanele "Bendix".  Spiritul cercetator al inginerilor tineri era sprijinit -pe cat posibil- de seful de sectie. Credeam ca cercetarea, inovatiile, inventiile nu puteau fi facute decat de cei cu pregatire superioara ff buna. Wrong!
.  Intr-o zi am vazut inovatia unui strungar obisnuit, care atasase un dispozitiv motor electric + disc abraziv (discuri folosite de sudori, flexuri numite) pe strungul sau, cu care a inlocuit strunjirea de retezare (avans radial) a unor capete de axe turnate din oteluri speciale (crom15%... 30%), oteluri f dificile la aschiere. Avantaje: a redus de ~10 ori timpul de prelucrare si, pentru ca lucra in acord, castiga suplimentar la salariu.
.  Atunci am inteles ca spiritul creator depinde de felul omului. Deci m-am facut mic in legatura cu pregatirea superioara.

.  Imi cer scuze pentru povestile -spre care noi mosnegii suntem inclinati- pe care le mai debitez, insa din aceasta poveste adevarata se pot trage concluzii importante, utile.  Bineinteles ca sfarsitul povestii a fost ca strungarului, dupa 2-3 luni, i s-a taiat norma si nu a mai castigat nimic de pe urma inovatiei sale (dar nu aceasta e invatatura pe care am vrut sa o sugerez).
. O eventuala concluzie este ca sansele de reusita (in cercetare dar si in altele) cresc daca eforturile se concentreaza pe ceva concret, practic.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 02 Oct 2019, 23:13

mm a scris: Credeam ca cercetarea, inovatiile, inventiile nu puteau fi facute decat de cei cu pregatire superioara ff buna. Wrong!
Tocmai datorită acestui „Wrong!” există și acest forum, care încearcă să valorifice idei, nu diplome.

O eventuala concluzie este ca sansele de reusita (in cercetare dar si in altele) cresc daca eforturile se concentreaza pe ceva concret, practic.
Povestea este foarte utilă și plină de învățăminte. Putem învăța, de exemplu, că speranța la un salariu mai bun îl motivează puternic pe om să aducă inovație. Deci, finanțele vorbesc.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 03 Oct 2019, 11:54

In primul rand cercetatorul trebuie sa-si dezvolte un nou organ dedicat numai cercetarii.   Asa ca un fel de microscop combinat cu o luneta, prin care sa vada exagerat totul de la infinitul mic la cel mare. Desigur ca acesta trebuie legat la un nou cerebel stric specializat numai functiilor creative-inventive. Fara aceste noi organe nu se deosebeste cu nimic de omul de rand, supus functiilor banale de zi cu zi.  
Teoria evolutiei prevede ca functia creaza organul. Pana nu ne vor iesi ochii din cap ca obiectivele foto (wide-angle-si tele) si nu ne vom dubla cutia craniana sau sa ne mai creasca inca un cap deasupra, slabe sperante sa ne transformam in adevarati savanti de valoare.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de mm Vin 04 Oct 2019, 14:16

.  Si de data aceasta ai dreptate, gafiteanu. Noul organ, de care vorbesti e o realitate cu nume. Ma refer ca un militar de cariera observa automat structurile si actiunile militare din jurul sau - societatea obisnuita din jurul sau. Are un fel de al saselea simt. Un angajat la servicii vede in toti cei din jur niste inamici ascunsi, observa toate manevrele informative din banal societatea inconjuratoare. Un jurnalist TV observa cu predilectie evenimente bune de publicat, e sensibil la dezinformari, vede greselile de gramatica, tot la obisnuita societate din jur. Denumirea obisnuita data acestui "organ" este banala deformatie profesionala. Care se formeaza in timp, prin antrenament, munca, exersare si nu in ultimul rand datorita pasiunii. Se poate spune ca functia creaza organul, si in acest sens.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 06 Oct 2019, 07:59

O mare vorba spune ca, inainte de toate cand cautati a cerceta ceva, trebuie sa incepeti cu femeia: "Cautati femeia" ca la ea este raspunsul. Altfel Adam (masluit dupa chipul si asemanarea Domnului) ar mai fi trait si azi fericit in Rai cu laba lui, fapt care nu a fost pe plac Domnului.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cherchez_la_femme

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35470
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de Dacu Dum 06 Oct 2019, 08:07

gafiteanu a scris:O mare vorba spune ca, inainte de toate cand cautati a cerceta ceva, trebuie sa incepeti cu femeia: "Cautati femeia" ca la ea este raspunsul. Altfel Adam ar mai fi trait si azi fericit in Rai cu laba lui, fapt care nu a fost pe plac Domnului.
https://en.wikipedia.org/wiki/Cherchez_la_femme
Așa cum rezultă și din https://en.wikipedia.org/wiki/Cherchez_la_femme , putem spune că într-adevăr femeia este cauza principală a tuturor problemelor dar vina creerii acestor probleme o poartă bărbatul!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de curiosul Dum 13 Oct 2019, 16:58

În niciun fel, iar în acest sens eu propun eliminarea casetei de dialog.
Adică, dacă ai ceva de spus despre un subiect anume, nu într-un subiect anume, deschizi un subiect și spui ce-ți debitează mintea, fără posibilitatea de a primi răspunsuri sau a discuta părerea autorului, pentru că oricum "dezbaterile" de până acum nu au dus la niciun rezultat concret, ci doar la un fel de "can can" intelectual.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 13 Oct 2019, 18:44

curiosul a scris:În niciun fel, iar în acest sens eu propun eliminarea casetei de dialog.
Adică, dacă ai ceva de spus despre un subiect anume, nu într-un subiect anume, deschizi un subiect și spui ce-ți debitează mintea, fără posibilitatea de a primi răspunsuri sau a discuta părerea autorului, pentru că oricum "dezbaterile" de până acum nu au dus la niciun rezultat concret, ci doar la un fel de "can can" intelectual.
Dar ce-ti veni ? Si fiindca te-am gasit, tu esti vizitatorul "cucuriosul" ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43925
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de curiosul Mier 16 Oct 2019, 19:30

virgil_48 a scris:
Dar ce-ti veni ? Si fiindca te-am gasit, tu esti vizitatorul "cucuriosul" ?
Dar așa greu te prinzi?
Sigur că eram eu!
Iar ca vizitator am "suflat" și din trompetă în vreo două mesaje.
Dar asta pentru că întâmpinam atunci o problemă de conectare, la care Abel îmi confirma că nu e de la el, și, într-adevăr, s-a dovedit a fi una care ține de anumite setări făcute în browser.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Cum ar trebui să ne organizăm cercetările? Empty Re: Cum ar trebui să ne organizăm cercetările?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum