Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Bordan în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
CAdi (11933)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
curiosul (6652)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Razvan (6162)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
eugen (3786)
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Pacalici
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
CAdi
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
curiosul
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Dacu
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Razvan
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
virgil
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
meteor
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
gafiteanu
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
scanteitudorel
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
curiosul
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
virgil_48
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
virgil
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Forever_Man
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
eugen
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Dacu
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Bordan
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Forever_Man
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
virgil
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
virgil_48
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
Dacu
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 
eugen
Teoria Relativității - Discuții Vote_lcapTeoria Relativității - Discuții Voting_barTeoria Relativității - Discuții Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 10 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 10 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Teoria Relativității - Discuții

+3
Abel Cavaşi
curiosul
CAdi
7 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Joi 28 Oct 2021, 19:53

Curiosu a scris:M-ai salvat!
Că nu aveam nimic de spus.
Dar dacă te răzgândești, o să fac un efort și o să îmi dedic timp să îți expun situația altfel privind problema cu relativitatea.
Pentru că e corectă, dar condiționată.

La cererea lui Curiosu deschid aceast topic in care ne va impartasi argumentele lui  pro teorie sau... contra ,  pentru ca am vazut ca se suceste des Very Happy


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 30 Oct 2021, 18:07, editata de 2 ori (Motiv : Am remodificat titlul topicului încă o dată, după dorința autorului.)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Vin 29 Oct 2021, 21:00

Titlul acestui topic nu imi apartine. El a fost modificat cu complicitatea unui moderator sau a administratorului.
Rog sa se revina la titlul initial. Este o fapta reprobabila sa se modifice titulatura unui topic fara aprobarea autorului.
Daca lui Curiosul nu ii place titlul trebuia sa-mi zica.

Parerile mele despre teoria relativitatii au fost impartasite in paginile forumului.
,,Colegul" nostru   Curiosul a dorit sa imi expuna ,,o să îmi dedic timp să îți expun situația altfel privind problema cu relativitatea."
,,Pentru ca e corecta, dar conditionata" o situatie noua privind problema (?)  relativitatii.
Din cauza aceasta am plasat si topicul la ,,Teorii alternative ale Stiintei'' pentru ca Teoria Relativitatii ar fi interpretata sau ma rog prezentata
intr-o alta viziune conform spuselor lui ,,Curiosul ".
Astept cu nerabdare sa isi expuna  ,,situatia  altfel privind problema cu relativitatea"


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Vin 29 Oct 2021, 21:45, editata de 1 ori (Motiv : S-a completat numele Curiosu cu l la urma , la cererea acestuia)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de curiosul Vin 29 Oct 2021, 21:35

Apreciez faptul că scrii Curiosul cu "c" mare, dar este o lipsă totală de respect să nu-l articulezi hotărât pe "Curiosul".
În rest, poți să deschizi câte subiecte vrei, cu orice titlu vrei, în care să vorbești ce vrei.
În ce te privește pe tine, atâta pretenție am.
"Curiosul" cu "c" mare și articulat hotărât.
Adică cu "l" la urmă.
În rest, restul e egal cu zero.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Vin 29 Oct 2021, 21:39


Ok. Am pus l la urma lui ,,Curiosu". Ce urmeaza ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de curiosul Vin 29 Oct 2021, 22:08

Nu mai urmează nimic.
Atâta vreau eu de la tine.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Vin 29 Oct 2021, 22:26

Nu este ce vrei tu. De fapt asta am vrut sa zic :

''curiosul\" a scris:
M-ai salvat!
Că nu aveam nimic de spus.
 Sad


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Vin 29 Oct 2021, 22:41, editata de 1 ori (Motiv : Am nuantat raspunsul)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 29 Oct 2021, 22:32

CAdi a scris:Rog sa se revina la titlul initial.
Care era titlul inițial?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33916
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de curiosul Vin 29 Oct 2021, 22:38

Gata, CAdi, revino-ti, deja e o problemă personală la tine.
Nu o mai privi așa, detașează-te, fă o pauză.
Nu rezolvi nimic în felul ăsta, crede-mă.
Mai tare te îneci în gânduri proprii, de genul "lasă că îi arăt eu" și care îți fac mai mult rău decât bine.
Fă o pauză, ia o gură de aer și detașează-te de instinctele pe care le ai acum.
Nu trebuie să demonstrezi nimic nimănui și nu te comporta ca și cum ar trebui s-o faci.
Toate bune și seară faină!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Vin 29 Oct 2021, 22:43

Abel Cavaşi a scris:
CAdi a scris:Rog sa se revina la titlul initial.
Care era titlul inițial?
Abel, titlul inital era : Teoria Relativitatii in viziunea lui Curiosu . Am explicat de ce am ales acest titlu

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Vin 29 Oct 2021, 22:45

curiosul a scris:Gata, CAdi, revino-ti, deja e o problemă personală la tine.
Nu o mai privi așa, detașează-te, fă o pauză.
Nu rezolvi nimic în felul ăsta, crede-mă.
Mai tare te îneci în gânduri proprii, de genul "lasă că îi arăt eu" și care îți fac mai mult rău decât bine.
Fă o pauză, ia o gură de aer și detașează-te de instinctele pe care le ai acum.
Nu trebuie să demonstrezi nimic nimănui și nu te comporta ca și cum ar trebui s-o faci.
Toate bune și seară faină!

Eu nu incerc sa demonstrez nimic. Tu singur esti cel care o faci.
Eu sunt deschis la dialog si sa impartasesc, atat cit stiu , din cunostintele mele,  cu tine. Ce nu-ti convine in teoria lui Einstein?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 30 Oct 2021, 03:17

Toate marimile fizice sunt intro relatie una fata de cealalta sau de altele, in functie de anumiti parametrii, asta e teoria relativitatii.  De aceea se zice ca sunt relative, ca sunt dependente de o relatie. Cuantele nu sunt fixe, sunt variabile si modificabile. Ce o tot lungiti atata ?
Oricine se va deplasa cu o viteza apropiata de viteza luminii, va deveni subtire ca o hartie. Iar la viteza luminii se va descompune in lumini.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue0 / 100 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35476
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 30 Oct 2021, 06:12

CAdi a scris:. . . . .

Eu nu incerc sa demonstrez nimic. Tu singur esti cel care o faci.
Eu sunt deschis la dialog si sa impartasesc, atat cit stiu , din cunostintele mele,  cu tine. Ce nu-ti convine in teoria lui Einstein?
Nu stiu ce nu-i convine lui curiosul, dar paradoxul timpului
este o gogorita de toata frumusetea, destinata literaturii S.F.
Mai tare decat teoria Pamantului plat !
Se vor mira urmasii nostri cât puteam fi de usor de păcălit
noi, cei din ziua de azi, cu o formulă nedemonstrata !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Sam 30 Oct 2021, 13:48

virgil_48 a scris:
CAdi a scris:. . . . .

Eu nu incerc sa demonstrez nimic. Tu singur esti cel care o faci.
Eu sunt deschis la dialog si sa impartasesc, atat cit stiu , din cunostintele mele,  cu tine. Ce nu-ti convine in teoria lui Einstein?
Nu stiu ce nu-i convine lui curiosul, dar paradoxul timpului
este o gogorita de toata frumusetea, destinata literaturii S.F.
Mai tare decat teoria Pamantului plat !
Se vor mira urmasii nostri cât puteam fi de usor de păcălit
noi, cei din ziua de azi, cu o formulă nedemonstrata !

Pana la urma vad ca discut cu tine Virgil_48!
Probabil ca te referi la Paradoxul Gemenilor.
Da, este un calcul foarte interesant pe care eu il consider corect tinand cont de transformarile lui Lorentz:

https://ibn.idsi.md/sites/default/files/imag_file/Transformarile%20lui%20Lorentz.pdf


Calculul potrivit teoriei relativitatii ar fi cam asa:

Poti sa-ti lasi fratele geaman pe Pamant si sa zbori spre un sistem solar, de exemplu aflat la
20 de ani lumina de Pamant cu viteza de 0.866 din viteza luminii.
Stim ca in astronomie 1 an lumina reprezinta distant parcursa de lumina intr-un an de zile
Calculul arata ca d.p.d.v.al observatorului de pe pamant durata zborului dus- intors ar fi de 46.19 ani.
Adica t=2d/v=2.20.c/0.866c=40/0.866=46.19 ani
Trecerea timpului pe nava va fi incetinita cu un factor care reprezinta inversul factorului lui Lorentz:
Adica Fl=sqrt(1-v^2/c^2)= sqrt(1-0.866^2.c^2/c^2)=0.5
adica calculat ar fi 0.5 .
Deci  pe nava ar trece 0.5x46.19, doar 23 de ani !
Daca ai un copil de 8 ani si ai plecat in calatorie la 26 de ani , cand te-ai intoarce pe Pamant,
fratele tau ar putea fi mort de batranete (ar avea 72.2 ani) la intoarcerea ta,
copilul tau  va avea 54 de ani (mai batran decat tine  pentru ca tu vei avea 49 de ani) ,
ti-ai vedea nepotii pe care nu stiai ca ii ai si orasul tau complet schimbat .
Deci ai calatori in viitor!!!   Very Happy
Acesta era mecanismul si cu serialul acela de pe vremuri,,Tunelul timpului" nu stiu daca l-ai vazut.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de Razvan Sam 30 Oct 2021, 21:47

Ia băgaţi băieţi, să mă distrez şi eu!  Teoria Relativității - Discuții 1f604
By the way: paradoxul gemenilor nu se explică aşa, deoarece pentru cel de pe navă, Pământul se va deplasa cu viteza de 0.866 din viteza luminii şi atunci geamănul de pe Pământ va fi mai tânăr decât cel de pe navă! Wink
Deci care credeţi voi că e explicaţia? Hai că e simplu. Vă dau o indicaţie: e vorba de un SR neinerţial - care este ăla? Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33171
Data de inscriere : 18/03/2011

Abel Cavaşi nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil Dum 31 Oct 2021, 07:59

Razvan a scris:Ia băgaţi băieţi, să mă distrez şi eu!  Teoria Relativității - Discuții 1f604
By the way: paradoxul gemenilor nu se explică aşa, deoarece pentru cel de pe navă, Pământul se va deplasa cu viteza de 0.866 din viteza luminii şi atunci geamănul de pe Pământ va fi mai tânăr decât cel de pe navă! Wink
Deci care credeţi voi că e explicaţia? Hai că e simplu. Vă dau o indicaţie: e vorba de un SR neinerţial - care este ăla? Laughing
Pamantul este sistemul de referinta neinertial deoarece se roteste in jurul soarelui si are acceleratie unghiulara. Tot asa de bine poate fi considerat Soarele drept sistem de referinta neinertial pentru ca se roteste pe orbita galactica.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 31 Oct 2021, 08:54

Razvan a scris:Ia băgaţi băieţi, să mă distrez şi eu!  Teoria Relativității - Discuții 1f604
By the way: paradoxul gemenilor nu se explică aşa, deoarece pentru cel de pe navă, Pământul se va deplasa cu viteza de 0.866 din viteza luminii şi atunci geamănul de pe Pământ va fi mai tânăr decât cel de pe navă! Wink
Deci care credeţi voi că e explicaţia? Hai că e simplu. Vă dau o indicaţie: e vorba de un SR neinerţial - care este ăla? Laughing
Daca Pamantul se deplaseaza pe o orbita, si sistemul sau
este neinertial, cum justifica Virgil mai sus, iar nava se
deplaseaza cu viteza luminii pe o traiectorie circulara,
care sistem este inertial  si cum mai decurge paradoxul ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de Razvan Dum 31 Oct 2021, 15:06

Virgil, sistemul de referinţă neinerţal este cel al navei, deoarece pentru a atinge viteze relativiste ea trebuie să accelereze şi mai apoi, la întoarcere, să decelereze şi iar să accelereze. Accelerările şi decelerările succesive pot fi privite ca şi cum nava s-ar afla sub influenţa unui câmp gravitaţional, conform principiului echivalenţei. Deci dilatarea temporală pentru fratele din navă este o dilatare temporală gravitaţională, în timp ce fratele de pe Pământ nu suferă efecte relativiste, sau cel puţin nu sesizabile.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue9 / 109 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33171
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Dum 31 Oct 2021, 15:38

Razvan a scris:Virgil, sistemul de referinţă neinerţal este cel al navei, deoarece pentru a atinge viteze relativiste ea trebuie să accelereze şi mai apoi, la întoarcere, să decelereze şi iar să accelereze.
Accelerările şi decelerările succesive pot fi privite ca şi cum nava s-ar afla sub influenţa unui câmp gravitaţional, conform principiului echivalenţei.
Deci dilatarea temporală pentru fratele din navă este o dilatare temporală gravitaţională, în timp ce fratele de pe Pământ nu suferă efecte relativiste, sau cel puţin nu sesizabile.

Vere, noi vorbim ipotetic aici, fara accelerari si decelerari ale rachetei. Priveste-o ca si o teleportare cu viteza luminii atunci. La fel ca si in ,,Tunelul timpului " Smile ....

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Dum 31 Oct 2021, 15:40

Cand am sa am timp (acum este Duminica) am sa va prezint paradoxul gemenilor altfel, fara transformarile Lorentz.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil Dum 31 Oct 2021, 16:50

Razvan a scris:Virgil, sistemul de referinţă neinerţal este cel al navei, deoarece pentru a atinge viteze relativiste ea trebuie să accelereze şi mai apoi, la întoarcere, să decelereze şi iar să accelereze. Accelerările şi decelerările succesive pot fi privite ca şi cum nava s-ar afla sub influenţa unui câmp gravitaţional, conform principiului echivalenţei. Deci dilatarea temporală pentru fratele din navă este o dilatare temporală gravitaţională, în timp ce fratele de pe Pământ nu suferă efecte relativiste, sau cel puţin nu sesizabile.
Fata de cine accelereaza nava? fata de Pamant fireste sau fata de sistemul solar de unde pleaca.
Daca vorbim de o dilatare a timpului sub influienta gravitationala a acceleratiei navei, pe care o simti si in lift, cred ca timpul are o alta evolutie. De exemplu un pendul de o secunda pe Pamant, pe Jupiter ar avea perioada mult mai mica adica la o acceleratie mai mare timpul se contracta, trece mai repede. Daca si timpul biologic se comporta la fel atunci geamanul din nava care se deplaseaza cu viteza subluminica, se va intoarce mai batran daca mai apuca.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 31 Oct 2021, 17:31

Toate frecventele scad (perioadele cresc) cand un atom se deplaseaza cu orice viteza. Orbitele nu mai sunt circulare. Analizati fenomenul.
Un ceas atomic sau un frecventzmetru va ramane in urma, daca e deplasat cu viteza. Deci oricine merge cu viteza, imbatraneste mai incet.   Miscarea intinereste, prelungeste viata.
Atentie, trebuie sa se deplaseze cu viteza intrun sistem inertial, nu simultan cu sistemul inertial. Cunoastem sisteme inertiale care se deplaseaza unele fata de altele cu mari viteze, dar asta nu face nimic, in interior sunt statice.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue0 / 100 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35476
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Dum 31 Oct 2021, 20:57

Mi-am facut timp si am reusit sa transcriu paradoxul gemenilor vazuta de un cercetator rus , simplu fara transformarile lui Lorentz:

Paradoxul  gemenilor explicat de un theoretician rus V. Smilga :
Presupunem ca avem in fata noastra o cale ferata foarte lunga pe care circula trenul lui Einstein.
Trenul se deplaseaza cu viteza de 240.000 km/s adica 0.8 c.
In lungul caii ferate la o distant de 864.000.000 de km se afla doua statii .
Daca trenul are viteza de 240.000 de km/s acestuia ii va trebui o ora pentru a parcurge cei 864.000.000 de km.
Fiecare dintre cele 2 statii are un ceas.La prima statie urca un calator in trenul lui Einstein.
Inainte de plecarea trenului el isi fixeaza ceasul dupa cel al garii.Trenul  porneste si constata cu surprindere ca ceasul sau a ramas in urma!
Ce s-a intamplat?
Pentru a lamuri aceasta situatie sa ne inchipuim ca acest calator poseda o lantern de buzunar  pe care o aseaza pe podeaua vagonului
indreptand raza de lumina spre tavanul vagonului unde se afla o oglinda,
care reflecta  raza de lumina pe acelasi drum spre becul  lanternei.
Calatorul vede drumul pe care il parcurge raza de lumina de la lanerna la oglinda din tavan (si invers) si nu I se pare nimic curios.
(la fel ca lui Virgil -48)
Cu totul altfel se prezinta acest drum pentru un observatory care se afla pe peron:
D.p.d.v al acestuia , trebuie sa tinem seama ca in momentul A cand lanterna  trimite raza de lumina,
oglinda B se va  deplasa ca urmare a miscarii trenului in intervalul de timp necesar razei de lumina pentru a ajunge de la bec la oglinda.
Dupa aceea , in timpul in care raza se intoarce , becul C se va deplasa cu aceeasi distanta (normal). D.p.d.v. grafic vom avea un triunghi isoscel ABC.
Fata de observatorul de pe peron lumina a parcurs evident o distant mai mare decat fata de calatorul din tren.
Pe de alta parte stim ca lumina are o viteza absoluta fata de orice system de referinta si are aceeasi valoare 300.000 km/s
atat fata de calatorul din tren cat si fata de observatorul de pe peron.
Prin urmare cel care ne face greutati este TIMPUL.
In gara gara, intre plecarea si intoarcerea razei de lumina a trecut mai mult timp decat in tren.
Raportul acestor distante si timpul scurs se calculeaza cu usurinta:
Presupunem ca observatorul de pe peron a determinat timpul necesar  razei de lumina pentru a ajunge la oglinda si a ajunge la bec si a gasit 10s.
Deci lumina a parcurs distanta 10x300.000= 3.000.000 km.
Vom avea o succesiune de triunghiuri isosceles dar noi il vom analiza numai pe primul.
Evident rezulta ca laturile triunghiurilor isoscele  vor avea fiecare 1.500.000 de km.
Deci AB=BC=1.500.000 km.
Baza triunghiului isoscel latura AC este egala chiar cu drumul parcurs de tren in 10 secunde,
Adica 10x240.000 km= 2.400.000 kmInaltimea vagonului este egala cu inaltimea BD a triunghiului ABC.
In triunghiul dreptunghic ABD din egalitatea AB^2=AD^2 + DB^2 rezulta inaltimea vagonului
BD^2=AB^2-AD^2=1.500.000^2-1.200.000^2= 81.000.000.000 deci BD =900.000 km
O asemenea cifra nu trebuie sa ne uimeasca avand in vedere dimensiunile astronomice ale trenului  lui
Einstein .
Daca inaltimea vagonului este de 900.000 de km evident ca d.p.d.v. al calatorului din vagon raza de lumina a parcurs dus –intors
un drum dublu adica 2x 900.000 km=1.800.000 km.
Pentru a parcurge acest drum lumina a avut nevoie de 1.800.000 km : 300.000 Km/s= 6 secunde.
Asadar in gara au trecut 10 secunde iar in tren 6 secunde!
Raportul este 6/10 care se va mentine tot restul drumului.
Tinand cont ca trenul a facut 60 de minute intre cele 2 statii rezulta ca in timp ce in prima gara,
timpul masurat de observator este de 60 de minute , la oprirea in cea de a doua gara
calatorul din tren constata la oprirea trenului  ca  ceasul sau arata ca a calatorit :
60x6/10=36 de minute !

Adica timpul masurat  intre cele 2 statii a fost de  1 ora pentru observatorul aflat pe peron si de 36 de minute pentru calatorul aflat in tren.

O explicatie clara si ingenioasa.

[img]Teoria Relativității - Discuții Downlo11[/img]

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 31 Oct 2021, 21:52

Razvan a scris:Virgil, sistemul de referinţă neinerţal este cel al navei, deoarece pentru a atinge viteze relativiste ea trebuie să accelereze şi mai apoi, la întoarcere, să decelereze şi iar să accelereze. Accelerările şi decelerările succesive pot fi privite ca şi cum nava s-ar afla sub influenţa unui câmp gravitaţional, conform principiului echivalenţei. Deci dilatarea temporală pentru fratele din navă este o dilatare temporală gravitaţională, în timp ce fratele de pe Pământ nu suferă efecte relativiste, sau cel puţin nu sesizabile.
Razvan vine acum in sprijinul TRG cu o noua si importanta
adaptare : VITEZA RELATIVISTA CU NODURI.
Cu aceasta, paradoxul timpului devine subiect recunoscut
definitiv pentru literatura S.F.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 01 Noi 2021, 10:02

CAdi a scris:Mi-am facut timp si am reusit sa transcriu paradoxul gemenilor vazuta de un cercetator rus , simplu fara transformarile lui Lorentz:

Paradoxul  gemenilor explicat de un theoretician rus V. Smilga :
Presupunem ca avem in fata noastra o cale ferata foarte lunga pe care circula trenul lui Einstein.
Trenul se deplaseaza cu viteza de 240.000 km/s adica 0.8 c.
In lungul caii ferate la o distant de 864.000.000 de km se afla doua statii .
Daca trenul are viteza de 240.000 de km/s acestuia ii va trebui o ora pentru a parcurge cei 864.000.000 de km.
Fiecare dintre cele 2 statii are un ceas.La prima statie urca un calator in trenul lui Einstein.
Inainte de plecarea trenului el isi fixeaza ceasul dupa cel al garii.Trenul  porneste si constata cu surprindere ca ceasul sau a ramas in urma!
Ce s-a intamplat?
Pentru a lamuri aceasta situatie sa ne inchipuim ca acest calator poseda o lantern de buzunar  pe care o aseaza pe podeaua vagonului
indreptand raza de lumina spre tavanul vagonului unde se afla o oglinda,
care reflecta  raza de lumina pe acelasi drum spre becul  lanternei.
Calatorul vede drumul pe care il parcurge raza de lumina de la lanerna la oglinda din tavan (si invers) si nu I se pare nimic curios.
(la fel ca lui Virgil -48)                  
Măi, nu mai aminti de mine cand sustii asa ceva ! Tu nu vezi ca vrei
sa sustii o gogoriță  cu alta din continutul ei ?
Pe de alta parte stim ca lumina are o viteza absoluta fata de orice system de referinta si are aceeasi valoare 300.000 km/s
Nu este "pe de alta parte" ci este "din aceeasi parte", a TRG !
Vrei sa o sustii cu ipotezele sale.     Sad
Iar intarzierea ceasului vine din cauza schimbarii fusului orar!  
Daca autorul baliverno-demonstratiei este rus, sa stii ca ei 
urmaresc ca scientistii sa ramana in continuare niste papagali.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11207
Puncte : 43947
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil Lun 01 Noi 2021, 10:06

Pentru CAdi;
Insa demonstratia rusului nu arata care este legatura dintre timpul aratat de ceas  privind raza de lumina in ambele situatii. Nu mai zic ca observatorul de pe peron va vedea raza de lumina dupa ce a mai parcurs drumul de la vagonul cosmic pana la el. Dar cum raza de lumina este indreptata doar spre tavan, de pe peron nu se va vedea decat pata de pe tavan daca va fi reflectata catre peron si desigur, cu alta culoare pentru ca se manifesta si efectul Doppler. Evident este un experiment mental care explica matematic o diferenta de drum, fara a se vedea daca este o legatura intre timpul biologic al celor doi oameni si timpul masurat de cei care participa la experiment.
Explicatia mea in referatul privind interpretarea vectoriala a relatiei lui Einstein este mult mai profunda, si arata ca orice particula care face parte din masa entitatilor din experiment sufera aceasta transformare. Sigur eu nu m-am referit in mod special la timp, ci doar la masa, dar este aceiasi relatie privind timpul si spatiul.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Lun 01 Noi 2021, 12:10

Virgil explicatia rusului din punctul meu de vedere este foarte convingatoare. Nu avem nevoie de efect Doppler , pata pe tavan etc. pt ca este asa cum ai zis, un experiment mental .
Plus ca timpul cu viteza de la lumina din vagon la el pe peron si inapoi nu se ia in considerare pentru ca se anuleaza, noi nu facem compuneri de viteze cu viteza luminii !
Nu ne lasa postulatul.
Se presupune ca vede instantaneu din afara vagonului ce se intampla cu lumina din vagon.

De altfel s-a realizat si  experimental decalajul de timp dintre doua ceasuri atomice datorita vitezei.
Unul din ceasuri era  pe un avion care a dat de cateva ori inconjorul Terrei iar altul  se gasea la sol si s-a observat ca ceasul aflat la bordul avionului era in urma.
Experimentul este realizat clar cl.p.d.v. stiintific deci nu lasa urme de indoiala:
https://www.telework.ro/ro/experimente-faimoase-experimentul-hafele-keating-pentru-teoria-relativitatii/

Dar poate explicatia asta ,,mentala'' este mai convingatoare :

Pornim de la Postulatul  Relativitatii  care afirma ca viteza luminii este aceeasi din punctul de vedere al tuturor observatorilor .
Deci, chiar daca un observatorul zboara in cautarea luminii la o viteza de 2/3 din viteza luminii, va vedea totusi ca lumina se indeparteaza de el cu aceeasi viteza!
Sa luam un exemplu concret:
Lumina zboara inainte cu o viteza de 300.000 km / s, iar un observator zboara in urma ei, cu viteza  de 240.000 km / s.
Noi din exterior vedem ca observatorul zboara cu 240.000 km/s si ca distanta dintre observator si lumina creste la o viteza de 60.000 km / s,
dar observatorul insusi aflat in urmarirea luminii nu va vedea acest lucru!
Datorita faptului ca lumina este constanta in orice sistem de referinta  el nu vede indepartarea de 60.000 km/s a luminii el vede  aceeasi 300.000 km / s.
Cum poate sa vada asta?? Singurul motiv al acestui fenomen este ca observatorul este incetinit. Se misca incet, respira incet si isi masoara viteza incet pe un ceas lent.
(Adica Ying si Yang)
Ca rezultat, percepe indepartarea luminii  la  viteza de 60.000 km / s ca o indepartare la o viteza de 300.000 km / s .

De altfel si gafiteanu a explicat bine fenomenul de aceea i-am bifat un verde  Smile

gafiteanu a scris:Toate frecventele scad (perioadele cresc) cand un atom se deplaseaza cu orice viteza. Orbitele nu mai sunt circulare. Analizati  fenomenul.
Un ceas atomic sau un frecventzmetru va ramane in urma, daca e deplasat cu viteza. Deci oricine merge cu viteza, imbatraneste mai incet.   Miscarea intinereste, prelungeste viata.
Atentie, trebuie sa se deplaseze cu viteza intrun sistem inertial, nu simultan cu sistemul inertial. Cunoastem sisteme inertiale care se deplaseaza unele fata de altele cu mari viteze, dar asta nu face nimic, in interior sunt statice.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de virgil Lun 01 Noi 2021, 17:04

CAdi a scris;
Sa luam un exemplu concret:
Lumina zboara inainte cu o viteza de 300.000 km / s, iar un observator zboara in urma ei, cu viteza  de 240.000 km / s.
Noi din exterior vedem ca observatorul zboara cu 240.000 km/s si ca distanta dintre observator si lumina creste la o viteza de 60.000 km / s,
dar observatorul insusi aflat in urmarirea luminii nu va vedea acest lucru!
Datorita faptului ca lumina este constanta in orice sistem de referinta  el nu vede indepartarea de 60.000 km/s a luminii el vede  aceeasi 300.000 km / s.
Cum poate sa vada asta?? Singurul motiv al acestui fenomen este ca observatorul este incetinit. Se misca incet, respira incet si isi masoara viteza incet pe un ceas lent.


Cel din nava nu observa lumina care se indeparteaza mereu de el , pentru ca nava este totdeauna in urma ei. Din nava vede orice alta raza de lumina care se indreapta spre ea, insa indiferent de viteza navei va vedea o lumina deplasata spre violet daca nava se indreapta spre sursa de lumina, si va vedea o lumina deplasata spre rosu daca nava se indeparteaza de sursa datorita efectului Doppler. O astfel de raza indiferent cat este deplasata datorita miscarii navei sau sursei sau amandoua, cand vrem sa-i masuram viteza aceasta are mereu viteza constanta c, pentru ca lumina se propaga in propriul spatiu iar masuratoarea noastra se face luand intre aparate un segment din acel spatiu parcurs de lumina.
  Sa luam alt exemplu; Nava se deplaseaza cu 240 mii km/s, si spre ea vine un front de unda de lumina cu 300 mii km/s. Deci impactul dintre nava si frontul de unda este de 540 mii km/s. Noi vrem sa masuram viteza luminii ajunsa in nava, asa ca vom lua frontul de unda sau raza propriuzisa, o focalizam printr-un aparat optic si masuram in cat timp parcurge o distanta cunoscuta de 1m sau 100m etc. Rezultatul este ca viteza ramane aceiasi adica c, pentru simplul motiv ca asta este viteza ei de propagare prin spatiul pe care se face masuratoarea. Noi fiind in nava, nu masuram viteza impactului dintre nava si frontul de unda ci masuram doar viteza luminii in mediul ei de propagare. Ceia ce se schimba datorita intalnirii cu frontul de unda este doar frecventa fotonilor, nicidecum viteza lor pentru ca ei au propriul spatiu de propagare in care se face masuratoarea, iar noi am luat doar un esantion din spatiul respectiv prin care se propaga lumina intre doua puncte A si B indiferent unde in univers, si indiferent cu ce viteza a noastra incercam masuratoarea.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Lun 01 Noi 2021, 19:42

Da, corecta, buna observatia legata de masuratoare :

,,iar noi am luat doar un esantion din spatiul respectiv prin care se propaga lumina intre doua puncte A si B indiferent unde in univers, si indiferent cu ce viteza a noastra incercam masuratoarea"

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Lun 01 Noi 2021, 21:54

Sa vedem daca calculul rusului (cercetatorul fizician V.Smilga) a fost corect, aplicand si transformarea Lorentz:

Sa reluam experienta cu trenul lui Einstein in aceeasi parametrii initiali , adica :

Presupunem ca avem in fata noastra o cale ferata foarte lunga pe care circula trenul lui Einstein. Trenul se deplaseaza cu viteza de 240.000 km/s adica 0.8 c.
In lungul caii ferate la o distanta de 864.000.000 de km se afla doua statii 1,2 . Daca trenul are viteza de 240.000 de km/s  acestuia ii va trebui o ora pentru a parcurge cei 864.000.000 de km.
Fiecare dintre cele 2 statii are un ceas. La prima statie urca un calator in trenul lui Einstein. Inainte de plecarea trenului el isi fixeaza ceasul dupa cel al garii.
Trenul  porneste si calatorul constata cu surprindere ca ceasul sau a ramas in urma cand ajunge in a doua statie!
Ce s-a intamplat?


Sa efectuam calculele:
Deci  distanta dintre cele 2 statii este de d=864.000.000 km.
Viteza trenului este de v= 240.000 km/s

Timpul strabatut de tren din statia 1 pana la a doua statie este :
T1= 864.000.000 km : 240.000 km/s= 3600s=1 ora pentru observatorul ramas in repaos in prima statie.
Aplicam  formula coeficientului de transformarea Lorentz  pentru timpul petrecut de calator in tren:
T2=sqrt(1-v^2/c^2)=sqrt(1-240.000^2/300.000^2)=sqrt(1-5,76.10^10/9.10^10)=sqrt(1-0.64)=sqrt0.36=
=0.6
Deci  raportul este tot de 6/10 . Calatorul a parcurs distanta de 864.000.000 km in  60minx6/10= 36 minute. Exact ca in explicatia geometrica a rusului indiferent de ce metoda aplicam.

Deci explicatia grafica a rusului cu triunghiul isoscel ABC (fara transformarea Lorentz) este corecta.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de CAdi Mar 02 Noi 2021, 13:27

Ca si o curiozitate :
Se pare ca paradoxul gemenilor a fost confirmat.

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/descoperiri/studiu-nasa-realizat-pe-gemeni-astronauti-cum-s-a-schimbat-fratele-care-a-petrecut-un-an-in-spatiu-1112395

NASA a trimis unul din cei 2 frati gemeni in spatiu (pe statia spatiala) pentru 1 an de zile,
si la intoarcere a masurat telomerii , extremitatile cromozomilor care scad odata cu varsta.
La fratele care a stat pe statia spatiala Scott Kelly  s-a constatat , o alungirea a acestora,
in timp ce la Mark Kelly fratele geaman de pe Terra s-au scurtat :

,,Înainte de misiune, telomerii gemenilor Mark şi Scott erau foarte asemănători.
Însă oamenii de ştiinţă au fost surprinşi să constate la Scott "o lungire a telomerilor" în timpul sejurului său la bordul ISS.
Cercetătorii încearcă să afle dacă expunerea mai îndelungată la radiaţiile din spaţiu,
o inflamaţie sau chiar stresul ar fi putut fi cauza acele alungiri.

Descoperirea "nu poate fi cu adevărat considerată ca o fântână a tinereţii" sau ca o dovadă a faptului că oamenii ar putea "să trăiască mai mult timp în spaţiu",
a prevenit Susan Bailey.
"

Nu poate pentru ca experimentul s-a desfasurat in conditii improprii si a durat putin. Dar pentru 23 de ani si la viteze mult mai mari?
Totusi si asa experienta  NASA este incurajatoare.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Teoria Relativității - Discuții Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Teoria Relativității - Discuții Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Teoria Relativității - Discuții Empty Re: Teoria Relativității - Discuții

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum