Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 07:03

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi (11928)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen (3786)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Pacalici
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
CAdi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Razvan
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
meteor
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
gafiteanu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
scanteitudorel
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
curiosul
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Bordan
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Forever_Man
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
virgil_48
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 
eugen
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 34 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 33 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Laborator-sa construim impreuna

+17
scanteitudorel
Adrian Gheorghe
Pacalici
virgil_48
meteor
Bordan
Abel Cavaşi
cris
CAdi
antreprenorial
Razvan
virgil
george
cornili
sadang
gafiteanu
eugen
21 participanți

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 10 Iul 2011, 14:04

Rezumarea primului mesaj :

CUPRINS:

Eugen:Sursa portabila 800 w; 10.07.11/ 14.04/pagina 1.
Gafiteanu:Zmeu; 10.07.11/18.23/1.
Eugen:Variator de putere 1500 w; 16.07.11/20.25/1.
Cornili: Turbine, efect vacuumatic; 29.07.11/11.51/, 1.
Eugen: Sursa de cc; 07.08.11/17.25/,1.
Eugen: Capsula pentru studiu termodinamic; 14.07.11/15.17/1.
Eugen: Minicentrala termica; 27.08.11/12.17/1.
Gafiteanu: Captatoare solare din folie de aluminiu; 27.08.11/13.34/1.
Gafiteanu: Captator solar cu oglinzi;27.08.11/,1.
Eugen: Ambreiaj cu curele; 11.09.11/16.41/1.
Eugen: Electrolizor hidroxigaz; 03.1011/23.51/1.
Gafiteanu: Electrolizor cu membrana; 15-10.11/11.28/1.
Eugen: Atentie la gaze explozibile; 15.10.11/20.34/2.
George: Detalii termodinamice; 18.10.11/2.
Eugen: Controler de cc; 06.11.11/10.50/2.
Eugen: Masurarea frecventei de rezonanta; 25.0212/22.11/2.
Eugen: Membrana din fibra de sticla la electroliza; 11.03.12/15.31/2.
George: Izolatori de acumulator ;01.04.12/19.57/3.
Eugen: Metoda de masurare a debitului de combustibil ; 28.04.12/17.25/3.
Eugen: Bobina de inalta tensiune Tesla; 13.05.012/13.47/3
Eugen: Aparat pentru electrificarea sangelui; 02.06.12/00.27/3
Sadang: Detalii Bob Beck, aparat pentru electrificarea sangelui; 02.06.12/15.13/3
Eugen: Detalii constructive debitmetru;06.06.12/12.49/3
Eugen: Masurarea parametrilor unei bobine prin metoda rezonantei;16.06.12/14.15/3
Eugen: Elemente experimentale pentru electrolizor;06.06.12/12.49/3
Eugen: Studiul undelor-impuls pe un transformator si interpretare la undele TESLA;
30.06.12/15.05/3
Eugen: Probe si masuratori la adaos Hidrogen in combustie motor; 17.11.2012/ 19.31/3
Eugen:
Studiul reactiei indusului la transformatoare asimetrice cu miez de aer; rezonanta dubla; rezonanta tripla;unde stationare

Amplificarea tensiunii in regim de unde stationare;
Masurarea vitezei impulsului electromagnetic prin conductori de cupru;
Masuratori la transformator cu bobina Tesla, in regim rezonant;




==================================================
M-am gandit la necesitatea acestui topic mai demult.
Se pare ca i-a venit timpul. Propun sa impartasim, sa exprimam din experientele noastre practice-cei care consimt.
Incep eu.

Inainte de a construi ceva, ne punem problema logica a bugetului.
Putem micsora efortul financiar, recuperand aparate, obiecte, parti, etc.
Lucruri in prag de a fi aruncate la gunoi.
Eu am recuperat, refolosit, transat, reabilitat cateva, mai mult electrice. Sa trec la subiect.

Sursa portabila de curent alternativ, 220 vca, 800 w, destinata pentru caz de avarie, sau in locuri izolate, camping, etc

Am construit o sursa compacta compusa din:
-baterie 12 vcc, 38 Ah
-invertor electronic 12 vcc/220 vca, 800 w
-redresor 12 vcc, 6 Ah
-priza 220 vca
-priza de 12 vcc
-sigurante
-indicatie la incarcare amperaj baterie
-indicatie nivel volti baterie
-ventilator, sigurante, etc.

Am asamblat intr-o carcasa de computer abandonat din care am recuperat fire,ventilatoare, panoul frontal cu butoanele utile, etc.
Am folosit un invertor care scoate alternante de 50 hz, in "colturi",(verificat pe osciloscop),pentru ca era mai ieftin. Acest tip de tensiune nu se recomanda consumatorilor electronici, dar merge la scule electrice de mana , iluminat,etc.
Pentru electronice se recomanda invertoare sinusoidale care sunt mai scumpe decat cele in trepte.
Durata de functionare a sursei este pana la cateva ore , in functie de regimul de consum.

Reincarcarea bateriei se face in masina, prin cuplare paralela la 12 vcc, sau stationar, prin redresorul intern de la 220 vca.

Pentru cei interesati, pot da detalii mai amanuntite la nevoie.
Nu am o schema tip. Am lucrat din aproape in aproape, pe viu.

Pentru vizualizare imagini, se poate accesa:


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 94671003.th
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 81819364.th
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 92339198.th


Ultima editare efectuata de catre eugen in Sam 18 Mai 2013, 21:06, editata de 14 ori (Motiv : Editare Cuprins topic)

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 14 Sept 2014, 21:57

Masa nu este inversul vitezei la patrat.
A iesit asa doar numeric, pentru ca am ales asa incat sa fie o relatie simplificatoare intre numere, nu intre marimile fizice.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 339loyb

eugen
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 3786
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 17 Sept 2014, 12:08

Pentru eugen:   http://cunoastere.wikiforum.ro/t112-din-bezna-mintii#1427
Ai si tu admiratori, nu te poti plange!
Ti-am spus fiindca eu sunt citat frecvent! Smile

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11203
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Pacalici Mier 17 Sept 2014, 12:19

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Dog-surprise-reaction-when-vet-takes-its-temperature
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Mier 17 Sept 2014, 22:23

Virgil_ 48,
Mersi.
Daca poti, ignora-i!
Sa ne definim drumul nostru si sa nu ne lasam sedusi de bruiaj.
Succes.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Mier 17 Sept 2014, 22:46

Meyl, unde scalare, teorie si experimente

http://www.k-meyl.de/go/Primaerliteratur/Scalar-Waves.pdf

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Mier 17 Sept 2014, 23:05

Eugen, te-am lăsat în pace să aiurezi fără să mai mă bag, dar mă văd nevoit ca din cauza modificării controlului flood să fac expuneri mai cuprinzătoare şi să mă leg de cele mai mici amănunte.
Ai spus de exemplu:
In acest caz, nu exista frecventa, nu se poate aplica teoria cuantelor in frecventa.
Mai apoi defineşti viteza tocmai pe baza aceleiaşi frecvenţe care spuneai că nu există:
Ordinul de marime al vitezei v se poate masura dupa metoda undelor stationare ( landa/4 x frecventa), pe care am descris-o pe acest topic.
Ce spui despre inconsecvenţa mesajelor tale? Nici acum nu realizezi aberaţiile pe care le tot fâlfâi pe-aici, cu aere de mare cunoscător într-ale teoriei câmpurilor?
Şi ca "bomboana pe colivă"  să fie completă, află că într-un bilanţ energetic nu este suficient să iei doar energia de mişcare, ci energia totală a sistemului definită prin Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Joi 18 Sept 2014, 02:16

Nu sunt responsabil de ce intelegi tu, Razvan!

Razvan a scris:
Ce spui despre inconsecvenţa mesajelor tale? Nici acum nu realizezi aberaţiile pe care le tot fâlfâi pe-aici, cu aere de mare cunoscător într-ale teoriei câmpurilor?
Şi ca "bomboana pe colivă"  să fie completă, află că într-un bilanţ energetic nu este suficient să iei doar energia de mişcare, ci energia totală a sistemului

Vezi-ti de aberatiile tale.
Pe topicul cu Tesla ti-am explicat o eroare pe care ai facut-o, confundand curentul cu unda, din superficialitate.
Asa ca nu esti in masura sa faci pe Inchizitorul cu mine.
La acest topic tu cu ce ai contribuit? Ce ai construit aici?

Energia electromagnetica se poate evalua cunoscand  cativa parametri de circuit, masurabili.
Unul din ei e si frecventa.
Nu ma lua cu teorie, cu cuante, etc.
Teoria ca teoria...


Eu postez in acord cu cunostintele , masuratorile, constiinta, imaginatia mea.
Caut sa judec cu capul meu.
Alti cenzori nu cunosc, chiar daca ei ar face spume.
Nu sunt responsabil de ce intelegi tu.

Am explicat ca e vorba de entitati ipotetice, deci un model de lucru.
Tu te repezi la mine ca si cum ti-as fi dator cu ceva.
Nu-ti sunt dator cu nimic.

Daca nu - ti convine, schimba topicul sau forumul.
De ce nu deschizi tu un topic, construieste , sa vedem de ce esti in stare, daca esti asa pretentios la teorie.
Asa ca lasa somajul de lux si fii mai constructiv.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Pacalici Joi 18 Sept 2014, 04:16

Meyl, unde scalare, teorie si experimente

http://www.k-meyl.de/go/Primaerliteratur/Scalar-Waves.pdf

Recomand in special vizitarea shop-ului dl. Prof.Dr. : http://www.k-meyl.de/xt_shop/index.php?cat=c5_Kit---Devices.html&XTCsid=81f2d6740b1f301bcd090333862c6b18

Interesanta este de a fi citita si pozitia Universitatii unde Dl. Prof. lucreaza:

http://www.suedkurier.de/region/schwarzwald-baar-heuberg/villingen-schwenningen/Hochschule-distanziert-sich-von-Messeauftritt;art372541,3206126,0


Pentru protectia dumneavoastra la radiatiile scalare, emanate de kit-ul lui domnului profesor(daca l-ati cumparat), recomand achizitionarea imediata unui TORSER , ce poate fi utilizat in timpul experientelor dumneavoastra in laborator: http://www.torser.com/

Iata si recomandarea unor eminenti clienti ai TORSER-ului:

Cristian culita


Age: 36
Job: sociolog,psiholog
CityName: Mangalia
Phone: 0721854515


Torser este singurul dispozitiv din lume care protejeaza organismul uman de radiatiile electromagnetice (calculatoare,pc, telefoane)si de orice alta natura(influente social-patogene. Astfel este singura metoda fara efecte adverse! ... electronii din jurul nucleului au o rotatie de stanga si de dreapta pentru a pastra niveluri de echilibru...Torser genereaza camp de torsiune de dreapta ...(campurile de torsiune de stanga sunt nocive iar cele de dreapta pozitive) ..

In felul acesta, orice boala existenta in organismul uman este supusa tratamentului ...Imaginati-va restul...

Tehnologia "Torsion field" din Torser este motivul pentru care experimentul de la Geneva LHC are loc si ca tehnologia care sta la baza Teoriei Cartan-Einstein a fost studiata in secret pentru dezvoltarea de noi arme in domeniul militar si nu numai, in timpul razboiului mondial de echipa de cercetatori sub sprijinul lui Hitler, acestia din urma fiind lichidati pentru ca descoperirile au fost uluitoare, (cititi cartea "The Hunt for Point Zero" si veti afla toate raspunsurile) dar nu s-a oprit aici fenomenul... a fost continuate in secret in urma unei intelegeri intre cele 2 puteri principale ale lumii: SUA si Rusia, progresul major a fost inregistrat in ultimii 30 de ani in Rusia la Centrul de Tehnologii Nontraditionale unde aportul KGB cu fonduri nelimitate ( in presa se speculeaza numai 500 milioane de ruble). Toate aceste proiecte au fost etichetate "Above Top Secret" ( locul dezvoltarii conceptelor de Arme Psihotronice si Parapsihologie ). Astfel s-a ajuns la tehnologia de torsiune care este folosita in scop de aparare si vindecare a organismului uman sau in orice alt domeniu pe care Omul il poate imagina!

Calatoriile in timp sau in viitor, Teleportarea, Nave spatiale, (flying saucer) si orice scenariu care poate exista in mintea unui om practic poate fi realizat cu ajutorul campurilor de torsiune!

Urez deplin succes, experimentatorilor de unde scalare! Onoare muncii!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19419
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Joi 18 Sept 2014, 08:21

eugen a scris:Energia electromagnetica se poate evalua cunoscand  cativa parametri de circuit, masurabili.
Unul din ei e si frecventa.
Nu ma lua cu teorie, cu cuante, etc.
eugen a scris:In acest caz, nu exista frecventa, nu se poate aplica teoria cuantelor in frecventa.
lol!
Ori, ori... sau..


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Joi 18 Sept 2014, 09:24

Dl Eugen ! Am vazut postul cu pagina site-ului lui K. Meyl, despre undele scalare. Este minunat. Este acolo concentrat in doua pagini tot electromagnetismul. Doua pagini de stiinta adevarata, stiinta oficiala, teorie verificata experimental. Ai putea sa vezi ce rezulta daca il faci pe epsilon (permitivitatea electrica) adimensional. Am o demonstratie pentru adimensionalitatea lui epsilon, dar nu stiu cum sa o pun in pagina. Dar oricum va fi considerata stiinta falsa, fiindca nu este oficiala. 

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13324
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Joi 18 Sept 2014, 13:31

Dl Eugen! Subiectele din lista de la prima postare, sunt propuneri de teme de realizat in laborator sau sunt chiar realizari? Daca sunt realizari, am si eu o mica realizare. Am relizat un filtru care elimina zgomotele parazitare (vacarmul) de pe unde lungi si unde medii, zgomote radiate de reteaua electrica. Filtrul consta dintr-un amplificator RF diferential, care la intrari primeste semnale de la doua antene cadru acordate pe frecventa postului receptionat si orientate perpendicular una fata de cealalta. Daca zgomotele induse in antene de radiatia retelei sunt egale in frecventa amplitudine si faza, atunci in sarcina diferentialului nu apare nici-un curent corespunzator zgomotului. Semnalul de la post este indus doar in antena orientata pe directia postului. Si in sarcina diferentialului apare doar semnalul postului, curat, fara zgomot. Cu un condensator variabil cu 3 ectiuni de 500 pf, se acordeaza pe post si antenele si circuitul secundar din sarcina diferentialului.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13324
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 18 Sept 2014, 19:00

Pentru eugen:
Pacalici a scris:
Interesanta este de a fi citita si pozitia Universitatii unde Dl. Prof. lucreaza:
http://www.suedkurier.de/region/schwarzwald-baar-heuberg/villingen-schwenningen/Hochschule-distanziert-sich-von-Messeauftritt;art372541,3206126,0
eugen, daca tu esti cel adus aici de Pacalici, imi pun problema daca
ti-ai prezentat C.V.ul când te-ai inscris pe forum. Altfel de unde stie el care
eugen esti tu, si dece asociaza logoul tau cu TORSERUL? Daca informatiile
lui sunt bune, asa cum banuiesc, iar tu esti dispus sa ne spui ceva, astept
cu nerabdare. Nu vreau sa prelungesc aceasta indiscretie.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Joi 18 Sept 2014, 22:34

Adrian

Tot timpul avem de invatat.
Meyl e un neamt, macar ei sunt mai seriosi!
Despre epsilon, am o prima idee legat de ce zici, dar mai trebuie s-o cantaresc.
Demonstratia ta cu epsilon: nu conteaza criticii, mingea e la cei care o...joaca.
Trimite-mi pe mesaj privat intai, daca eziti expunerea si mai reevaluam.
Mi-aduc aminte de topicul cu sarcina electrica de mai demult.
Parca ai postat si acolo ceva, etc.

Uite ce iti propun: gandeste-te cand ai timp la rationamentul meu de la o postare anterioara: echivaleaza pe rand energia unui camp magnetic sau electric cu o energie cinetica data de o masa ( sau flux omogen de particule mai mici) ipotetica, si sa vezi ce ar iesi.
Ia si niste exemple numerice.
Viteza acestor particule ipotetice ia-o mai mica ca a luminii.
Este interesant cam ce ordin de marime iese pentru o masa ipotetica si compara cu alte structuri granulare ale materiei, cunoscute.
Inclusiv conexiune cu eterul.

Lista de inceput este neterminata, a fost un inceput de cap de topic cu cele mai consistente postari.
Cand se intra pe un topic, cred ca e bine sa apara capul de topic intai.
Asa mai estompam si din postarile nazdravane care ne scot ochii...
Am realizat si postat cate ceva practic, oricand putem aborda ceva pe acest topic.
Poti posta oricand despre realizarile tale, atat cat crezi ca le poti expune, in sensul protectiei.
Ma intereseaza un colaborator cu cunostinte in electronica, demult astept o oportunitate.
Am deja o schema pentru care am nevoie de consultant.
Esti oricand binevenit pe topic.

Virgil_48

Stiu de Meyl de pe forum, de cativa ani.
Am mai postat pe parcurs despre unde scalare, campuri de torsiune si despre torser, inventia unui ucrainean.
Probabil Pacalici a scanat pe net despre Meyl si torserul este o coincidenta , ca le-am abordat persoane diferite la timpi diferiti.
Mersi pentru implicare, esti oricand binevenit pe topic.
Ma mai racoresc si eu.


Razvan,

Campul electromagnetic, in particular cel de parametri sinusoidali, are printre parametri o frecventa de oscilatie, diferita de zero.
Camp electromagnetic traduc: camp cu energie magnetica si electrica, cele doua energii transformandu-se reciproc.
Un camp magnetic constant nu oscileaza, are frecventa zero.
Ideea mea era sa echivalez o energie magnetica sau electromagnetica cu o energie cinetica de aceeasi cantitate si sa vad ce iese.
In exemplul meu alesesem unul de parametri sinusoidali.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Vin 19 Sept 2014, 11:10

Eugen, situaţia descrisă de tine trebuie privită cam aşa:
Pleci de la formula generală a energiei, respectiv

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex
şi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex

De unde rezultă că

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 >}

unde m este masa de repaus.

Pentru purtătorii câmpului electromagnetic energia cinetică este Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex, deci

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex

de unde impulsul purtătorilor de câmp electromagnetic apare ca

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex

Se observă clar că pentru un câmp magnetic constant, de frecvenţă zero, impulsul acestora este tot zero.

Pe de altă parte, din echivalenţa

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 >}

avem

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 >}

De aici se vede că pentru v = c masa de repaus a purtătorilor de câmp este zero. Pentru alte medii decât vidul, viteza fotonilor scade proporţional cu indicele de refracţie. Dar cum purtătorii câmpului electromagnetic sunt chiar fotonii, întotdeauna vom avea condiţia v = c.

Deci în final

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Mimetex

Sper că acum a fost mai clar.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Vin 19 Sept 2014, 23:36

Maxwell, energia campului electromagnetic

Maxwell introduce curentul si impulsul electromagnetic in formula energiei electromagnetice:

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Swzqbt

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Ab7bb7

Impuls electromagnetic:

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 16jkcc0

Se observa  ca impulsul electromagnetic, cu derivata dupa axa, nu dupa timp, poate da forta electromagnetica nenula. Ori forta inseamna energie/ distanta.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Osbmva

In relatiile lui Maxwell, el lucreaza cu ceea ce numim azi intensitatea campului magnetic, el o numeste forta asupra unui pol magnetic unitar.
Deci chiar daca impulsul electromagnetic este constant in timp (derivata zero) tot se poate produce forta ( energie).
Adica si in afara oscilatiilor ( frecventa zero) se poate produce un camp energetic, marturisit de existenta unor forte ( derivate din impulsul electromagnetic).

Maxwell mentioneaza ca energia electromagnetica este de natura mecanica:

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 11qixsh

Consecinta particulare a teoriei lui Maxwell, aplicata la frecvente nule:
La impuls electromagnetic constant in timp, dar variabil dupa axe, exista efect de forta, energie.
La frecventa zero, exista deci impuls electromagnetic.

Ceea ce nu se intampla in cazul teoriei cu fotonii :ca purtatori de energie electromagnetica, au impuls zero la frecventa zero.
Dupa cate inteleg, teoria fotonilor spune ca la frecvente zero fotonii, fiind morti, campul electromagnetic nu mai are cine sa-l produca.
Dar campul constant cine il produce ? Se poate restrictiona campul electromagnetic la foton?
Ca o curiozitate:
O vibratie electromagnetica de 3 kHz, in aer, propagata cu viteza luminii are o lungime de unda de 100 de km.
Sa existe fotoni de aceste dimensiuni...?

Dupa Maxwell, rezulta ca exista impuls, , chiar la oscilatii zero.
Adica entitati ne-fotonice responsabile de energie electromagnetica.
Aceasta deschide o fereastra catre teoria eterului, pe care formulele relativiste o inchid, afirmand ca daca fotonul moare, moare campul electromagnetic.
Ori cazul particular al campului magnetic constant arata ca un camp nu moaré, chiar daca nu-i bate frecventa.


Campul magnetic constant manifesta impuls magnetic.
Un impuls magnetic are , dupa teoria lui Maxwell, o natura mecanica, care nu poate fi inteleasa decat ca o masa finita cu viteza finita.
Cu aceste premize, se poate studia daca , campul magnetic antreneaza entitati cu masa .

Deci este logic - in baza conceptelor lui Maxwell-sa se echivaleze-cel putin pentru studiu- energia electromagnetica cu o energie cinetica a unor entitati cu masa.
Asa cum am si procedat.
In relatii sintetice, particulare, utile practic, energia electromagnetica se poate exprima in functie de parametri electrici:
Inductantelor, capacitati, curenti, frecvente.

Legat de viteza purtatorilor de energie electromagnetica:
Campul electromagnetic poate manifesta turbulente, prin care campul de viteze a entitatilor purtatoare poate fi neuniform. Nu poate fi agatat intr-o singura viteza-viteza fotonilor- a luminii...
In plus, matematic, un camp neuniform, dar periodic, se poate descompune intr-un spectru larg de frecvente, dupa serii Fourier.

De aceea prefer teoria si relatiile Maxwell pentru evaluarea energiei si fenomenologiei campului electromagnetic.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Sam 20 Sept 2014, 08:56

eugen a scris:Campul electromagnetic poate manifesta turbulente, prin care campul de viteze a entitatilor purtatoare poate fi neuniform. Nu poate fi agatat intr-o singura viteza-viteza fotonilor- a luminii...
Eugen, în expunerea ta foloseşti expresia energiei cinetice pentru viteze nerelativiste ale purtătorilor de câmp.
Prin ce experimente de laborator şi în ce condiţii s-a pus în evidenţă că purtătorii câmpului electromagnetic se deplasează nerelativist?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Sam 20 Sept 2014, 16:30

Viteza undelor electromagnetice in medii reale

Fie un circuit elementar LC, aflat la rezonanta, conectat la impamantare.
LC se comporta la rezonanta ca un sfert de unda stationara, cu ventru la capatul liber si nod la impamantare ( unda de tensiune).
O placa a condensatorului ( capatul liber) oscileaza la amplitudine maxima de tensiune ( ventru)  ,in timp ce cealalta placa, legata la impamantare are rol de nod ( tensiune nula.

Unda de camp electric dintre placi,se propaga intre placa libera si placa legata la pamant, pe frecventa de rezonanta.
Distanta intre placile condensatorului, notata cu X ,  devine landa/ 4.

Dupa relatia
V= landa/ T = landa x f, se poate determina viteza de propagare a undei de camp electric intre placi.
Landa= lungime de unda ( de 4 ori distanta intre un nod si un ventru consecutiv pe o unda clasica)
Landa =4x X
T= perioada oscilatiei
f= frecventa oscilatiei

Exemplu numeric:
X=1 milimetru
f= 1Megahertz

Rezulta:
V= 4000 metri / secunda.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 16a38ug

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Sam 20 Sept 2014, 21:32

Tu realizezi diferenţa între frecvenţa de rezonanţă a unui circuit şi frecvenţa unui  câmp electromagnetic, ca să ştiu dacă mai e cazul să vorbesc serios cu tine, sau să o fac într-un mod ironic?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 21 Sept 2014, 16:09

Unde Tesla

http://users.beotel.net/~gmarjanovic/Tesla_waves.pdf
Unde non -Hertziene, unde scalare, viteze supraluminice, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Lun 22 Sept 2014, 12:51

Citat din PDF-ul de mai sus:
„In New York American, November 1st, 1933, Tesla says: “... that the source of this (radiant) energy is our Sun. He concluded that the Sun emits small particles, each carrying so small of a charge, that they move with great velocity, exceeding that of light. Tesla further states that these particles are the neutron particles.

Deci micile particule cu sarcină emise de Soare cu viteze superluminice sunt chiar neutronii!
Să moară de ciudă ăştia cu LHC-ul lor cu tot!

Aloooo, Abel, încă mai vrei criterii şi dovezi? Atunci adaugă la ele şi citatul din PDF-ul promovat de Eugen!

lol!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Lun 22 Sept 2014, 23:23

Diferenta intre ce numea Tesla "neutroni" si neutronii din atomi.
Tesla nu se referea la particule din atomi, ci la particule din Cosmos, la vibratii ale eterului


NIKOLA TESLA'S RADIANT ENERGY SYSTEM
Brooklyn Eagle July 10, 1932
Nikola Tesla states: I have harnessed the cosmic rays and caused them to operate a motive device. Cosmic ray investigation is a subject that is very close to me. I was the first to discover these rays and I naturally feel toward them as I would toward my own flesh and blood. I have advanced a theory of the cosmic rays and at every step of my investigations I have found it completely justified. The attractive features of the cosmic rays is their constancy. They shower down on us throughout the whole 24 hours, and if a plant is developed to use their power it will not require devices for storing energy as would be necessary with devices using wind, tide or sunlight. All of my investigations seem to point to the conclusion that they are small particles, each carrying so small a charge that we are justified in calling them neutrons. They move with great velocity, exceeding that of light. More than 25 years ago I began my efforts to harness the cosmic rays and I can now state that I have succeeded in operating a motive device by means of them. I will tell you in the most general way, the cosmic ray ionizes the air, setting free many charges ions and electrons. These charges are captured in a condenser which is made to discharge through the circuit of the motor. I have hopes of building my motor on a large scale, but circumstances have not been favorable to carrying out my plan.


Nikola Tesla a precizat: am valorificat razele cosmice si le- am facut sa opereze un dispozitiv. Investigarea razelor cosmice imi este un subiect foarte  
apropiat. Am fost primul care le- a descoperit si le-am simtit, cu carnea si sangele meu. Am avansat o teorie a razelor cosmice si la fiecare pas din investigatiile mele le-am gasit justificarea completa. Ele vin ca un dus, 24 de ore, si daca o planta utilizeaza puterea lor, nu are nevoie sa stocheze  energie...
Toate investigatiile mele duc in directia ca ele sunt particule mici, fiecare carand o sarcina mica, justificare pentru a le numi neutroni ( alt sens decat dam noi la neutronii din atom, nota mea)
Ele se misca cu viteza mai mare ca a luminii.
Mai mult de 25 de ani in urma am inceput sa colectez razele cosmice si acum pot spune ca am reusit sa produc o masinarie pe baza lor.
Pe scurt, razele cosmice( purtate de acei " neutroni", nota mea)  ionizeaza aerul, eliberand multi ioni si electroni. ( Tesla face distinctie deci intre o entitate neatomica- acei "neutroni" si componentele atomice care contin si ceea ce numim azi neutroni; nota mea)
Aceste  entitati ( ioni, electroni) cu sarcina ,sunt captate intr-un condensator, care se descarca in circuitul unui motor.
Am speranta sa construiesc motorul meu pe scara larga, dar circumstantele n-au fost favorabile pentru planul meu.

Energia radianta, patente Tesla

http://www.nuenergy.org/uploads/tesla/US685957.pdf

http://www.nuenergy.org/uploads/tesla/US685958.pdf

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 160cv7o

Tesla scrie ca dupa teoria lui, acele radiatii cosmice pot fi considerateVIBRATII ALE  ETERULUI de lungime de unda extrem de mica, ...energia radianta arunca cu mare viteza  particule de materie...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 23 Sept 2014, 07:54

eugen a scris:Diferenta intre ce numea Tesla "neutroni" si neutronii din atomi.
Tesla nu se referea la particule din atomi, ci la particule din Cosmos, la vibratii ale eterului

Nikola Tesla a precizat: am valorificat razele cosmice si le- am facut sa opereze un dispozitiv. Investigarea razelor cosmice imi este un subiect foarte  
apropiat. Am fost primul care le- a descoperit si le-am simtit, cu carnea si sangele meu. Am avansat o teorie a razelor cosmice si la fiecare pas din investigatiile mele le-am gasit justificarea completa. Ele vin ca un dus, 24 de ore, si daca o planta utilizeaza puterea lor, nu are nevoie sa stocheze  energie...
Toate investigatiile mele duc in directia ca ele sunt particule mici, fiecare carand o sarcina mica, justificare pentru a le numi neutroni ( alt sens decat dam noi la neutronii din atom, nota mea)
Ele se misca cu viteza mai mare ca a luminii.
Mai mult de 25 de ani in urma am inceput sa colectez razele cosmice si acum pot spune ca am reusit sa produc o masinarie pe baza lor.
Pe scurt, razele cosmice( purtate de acei " neutroni", nota mea)  ionizeaza aerul, eliberand multi ioni si electroni. ( Tesla face distinctie deci intre o entitate neatomica- acei "neutroni" si componentele atomice care contin si ceea ce numim azi neutroni; nota mea)
Aceste  entitati ( ioni, electroni) cu sarcina ,sunt captate intr-un condensator, care se descarca in circuitul unui motor.
Fata de ce a scris Tesla aici, nu ti se pare ca el urmarea realizarea
unei inductii fara rotatie, numai in acest flux de raze cosmice? Ar
fi posibil ca fluxul sa impinga in anumite conditii electronii, in lungul
unui conductor fix?                                      
Am intalnit si pe YouTube ideea aceasta, dar poate sa faca parte din
campania de intoxicare.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de CAdi Mar 23 Sept 2014, 08:41

eugen a scris:Diferenta intre ce numea Tesla "neutroni" si neutronii din atomi.
Tesla nu se referea la particule din atomi, ci la particule din Cosmos, la vibratii ale eterului


NIKOLA TESLA'S RADIANT ENERGY SYSTEM
Brooklyn Eagle July 10, 1932
Nikola Tesla states: I have harnessed the cosmic rays and caused them to operate a motive device. Cosmic ray investigation is a subject that is very close to me. I was the first to discover these rays and I naturally feel toward them as I would toward my own flesh and blood. I have advanced a theory of the cosmic rays and at every step of my investigations I have found it completely justified. The attractive features of the cosmic rays is their constancy. They shower down on us throughout the whole 24 hours, and if a plant is developed to use their power it will not require devices for storing energy as would be necessary with devices using wind, tide or sunlight. All of my investigations seem to point to the conclusion that they are small particles, each carrying so small a charge that we are justified in calling them neutrons. They move with great velocity, exceeding that of light. More than 25 years ago I began my efforts to harness the cosmic rays and I can now state that I have succeeded in operating a motive device by means of them. I will tell you in the most general way, the cosmic ray ionizes the air, setting free many charges ions and electrons. These charges are captured in a condenser which is made to discharge through the circuit of the motor. I have hopes of building my motor on a large scale, but circumstances have not been favorable to carrying out my plan.


Nikola Tesla a precizat: am valorificat razele cosmice si le- am facut sa opereze un dispozitiv. Investigarea razelor cosmice imi este un subiect foarte  
apropiat. Am fost primul care le- a descoperit si le-am simtit, cu carnea si sangele meu. Am avansat o teorie a razelor cosmice si la fiecare pas din investigatiile mele le-am gasit justificarea completa. Ele vin ca un dus, 24 de ore, si daca o planta utilizeaza puterea lor, nu are nevoie sa stocheze  energie...
Toate investigatiile mele duc in directia ca ele sunt particule mici, fiecare carand o sarcina mica, justificare pentru a le numi neutroni ( alt sens decat dam noi la neutronii din atom, nota mea)
Ele se misca cu viteza mai mare ca a luminii.
Mai mult de 25 de ani in urma am inceput sa colectez razele cosmice si acum pot spune ca am reusit sa produc o masinarie pe baza lor.
Pe scurt, razele cosmice( purtate de acei " neutroni", nota mea)  ionizeaza aerul, eliberand multi ioni si electroni. ( Tesla face distinctie deci intre o entitate neatomica- acei "neutroni" si componentele atomice care contin si ceea ce numim azi neutroni; nota mea)
Aceste  entitati ( ioni, electroni) cu sarcina ,sunt captate intr-un condensator, care se descarca in circuitul unui motor.
Am speranta sa construiesc motorul meu pe scara larga, dar circumstantele n-au fost favorabile pentru planul meu.

Energia radianta, patente Tesla

http://www.nuenergy.org/uploads/tesla/US685957.pdf

http://www.nuenergy.org/uploads/tesla/US685958.pdf

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 160cv7o

Tesla scrie ca dupa teoria lui, acele radiatii cosmice pot fi considerateVIBRATII ALE  ETERULUI de lungime de unda extrem de mica, ...energia radianta arunca cu mare viteza  particule de materie...

Foarte frumos contraraspuns adresat lui Razvan , din partea ta Eugen !
Deci pana la urma si Tesla credea in existenta unor viteze mai mari decat
viteza luminii !Fapt promovat si in Hyperspace . Deci pana la urma totul se leaga ...
Se ridica o alta problema acum :
toate dispozitivele noastre ,toate aparatele ,toata tehnologia de care dispunem
are ca reper maxim, viteza luminii...ma indoiesc ca la ora actuala se poate creia
un aparat care sa preia energia unei radiatii asa de fine.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Mar 23 Sept 2014, 12:05

Chiar nu vede nimeni contradicţia din afirmaţiile lui Tesla "particulă cu sarcină" şi "neutron" - particulă fără sarcină? De ce ar numi cineva o particulă cu sarcină "neutron"? Se vede clar că Tesla face o gravă confuzie.
Indiferent că este vorba de neutronul nucleonic, (descoperit anterior publicării articolului şi despre care Tesla ar fi trebuit să aibă cunoştinţă) sau o altă particulă prezisă tot în acel timp, neutrinul. Dar chiar şi în acest caz, trecând peste asemănarea de nume, neutrinul nu interacţionează electromagnetic şi nu se deplasează superluminic.
Tesla doar a făcut oarece afirmaţii nesusţinute nici atunci şi nici acum de verificări experimentale. Posibil să fi fost dus bine de tot prin bălării şi datorită vârstei înaintate la publicarea articolului (77 de ani).

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 23 Sept 2014, 12:16

Absolut toate aparatele existente azi preiau si aceste radiatii supraluminice. Dar dupa ce actioneaza asupra electronilor, aceste radiatii devin subluminice, ca parte a electronilor si atomilor.
Chiar si lumina se propaga datorita infinitelor radiatii supraluminice.
Mai simplu si mai clar nici ca se poate.
La fel se intampla si cu lumina, dupa ce intra in pielea noastra, se va misca cu viteza noastra.
Si cu energia si viteza sunetul e la fel, ati vazut pe cineva fugind cu 340m/s ?
Fiecare cuanta de energie isi are o viteza specifica cand este libera, iar aceasta viteza depinde de mediul prin care alearga.
Acum nu trebuie sa se creda ca cine va sta cu gura cascata la Soare va capata mai multa energie. Aceasta energie invizibila trece prin noi si ramane putina doar in anumite creierase.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de CAdi Mar 23 Sept 2014, 18:31

Razvan a scris:Chiar nu vede nimeni contradicţia din afirmaţiile lui Tesla "particulă cu sarcină" şi "neutron" - particulă fără sarcină? De ce ar numi cineva o particulă cu sarcină "neutron"? Se vede clar că Tesla face o gravă confuzie.
Indiferent că este vorba de neutronul nucleonic, (descoperit anterior publicării articolului şi despre care Tesla ar fi trebuit să aibă cunoştinţă) sau o altă particulă prezisă tot în acel timp, neutrinul. Dar chiar şi în acest caz, trecând peste asemănarea de nume, neutrinul nu interacţionează electromagnetic şi nu se deplasează superluminic.
Tesla doar a făcut oarece afirmaţii nesusţinute nici atunci şi nici acum de verificări experimentale. Posibil să fi fost dus bine de tot prin bălării şi datorită vârstei înaintate la publicarea articolului (77 de ani).

Ar trebui sa-ti dau rosu Razvan Wink

Mai citeste inca odata si cu atentie, articolul lui Eugen.
Da explicatiile potrivite .De altfel chiar Tesla vorbeste de razele cosmice , nu de atomi.
E clar ca nu se refera la neutronii din atomi , cum interpretezi tu , voit sau ne voit ... Very Happy
Mai mult Tesla se refera si la faptul ca acele raze au viteze superluminice.
Eu nu stiu ce vrei de la Tesla, un practician stralucit care a avut rezultate in cercetare si inventii
dincolo de tehnologia timpului sau.
Important este mesajul lui , ca exista surse alternative de energie din natura pe care nu le cunoastem

De altfel, navele din antichitate ,de acum 30.000 -40.000 de ani (Vaimanika Shastra),
foloseau surse alternative de energie decat cele aplicate astazi .
Pe topicul ,,Urme ale extraterestrilor pe pamant ...." am tradus din Vaimanika Shastra ( varianta in engleza)
referiri la performantele tehnice pe care le aveau astfel de nave.


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Razvan Mar 23 Sept 2014, 19:26

Spun doar că nu văd niciun motiv pentru care cineva ar numi o particulă cu sarcină "neutron", "neutrino", în general "neutro...", indiferent de unde provine ea.
Să mai faci şi afirmaţii că depăşeşte viteza luminii nebazându-te pe niciun experiment sau măsurătoare este deja SF. La fel ca "Vimanele".

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Mier 24 Sept 2014, 11:20

Energia radianta, patente Tesla
Propuneri de metode de calcul sarcina electrica si viteza
De ce a numit Tesla entitatea din radiatii, "neutron"


http://www.nuenergy.org/uploads/tesla/US685957.pdf

http://www.nuenergy.org/uploads/tesla/US685958.pdf

In foto 1 se observa modul de colectare a radiatiilor, printr-o placa izolata in conditii speciale.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 2liagc3

In foto 2 se pot citi explicatiile lui Tesla, care explica ca incarcarea electrica cu sarcini , sub efectul radiatiilor, da un curent care poate produce o energie utila.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Fko2fa

In foto 3 ,explicatii despre curentul de deplasare, ca el este echivalentul curgerii campului electric cu curentul de conductie.

Lectii de calcul elmg/VIDEO
http://ocw.mit.edu/courses/physics/8-02sc-physics-ii-electricity-and-magnetism-fall-2010/maxwells-equations/the-displacement-current-and-maxwells-equations/

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 24xqixw

In foto 4, un calcul al sarcinii electrice a radiatiilor comparativ cu sarcina electronului, arata un raport de ordin de marime 10 la (-12),  ceea ce demonstreaza ca entitatile purtatoare sunt neglijabile ca sarcina fata de sarcina electronului,
De aceea Tesla le-a numit " neutroni".
Ele pot avea o quasineutralitate electrica, dar la viteze foarte mari devin sarcini virtuale, efectul lor crescend cu viteza.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 A14h21

Marimi:
Id= curent de deplasare echivalent campului entitatilor purtatoare de radiatie.
Ic-= curent de conductie, egal cu cel de deplasare, dupa Maxwell si calculele din teoria electromagnetismului;
q= sarcina totala prin suprafata incidenta pe placa expusa;
V= viteza entitatilor
k= coeficient de viteza luminica
C= viteza luminii
N= numarul de electroni care dau curentul de conductie, printr-o sectiune de conductor, in unitatea de timp;
e= sarcina electronului;
v= viteza de drift a electronilor;


Viteza V, la ingeniozitatea lui Tesla, se putea masura cu metode apropiate de masuratorile vitezei luminii, vechi de sute de ani.
Tesla putea expune radiatiile cosmice alternativ, de exemplu metoda rotii dintate, intre 2 puncte la distanta, Sursa-Placa receptoare si citi curentul pe sarcina, deviind radiatiile intre 2 puncte alese. Viteza radiatiilor o putea calcula alegand doua stari: trece/ nu trece curent pe sursa, corespunzator sincronizarilor descrise in metodele de masurare a vitezei luminii.

Observatie:
Un camp electromagnetic, in intelegerea mea, avand componente de camp electric E si magnetic B, este compus practic din 2 unde.
Cand E prevaleaza ( unde cu caracter electrodinamic), undele capata natura longitudinala.
Campul electric, dupa cate stiu, nu produce reactie inversa,prin inductie, ca la campul magnetic.
In lipsa unei reactii de acest gen, o entitate purtatoare a campului electrodinamic va fi franata mai putin, dand sansa de deplasari cu viteze sporite.
Acest gen de camp a fost , dupa cate inteleg, utilizat de Tesla.


Viziunea lui Bearden asupra sarcinii, undelor longitudinale, scalare:


http://www.cheniere.org/references/maxwell.htm

Tesla/Meyl/ BEARDEN:

According to Mr. Thomas Bearden2 ( http://www.dnai.com/ ~zap/howitzer.htm ) :
“... charge is a 4 - dimensional concept. Now mass is a spatial, 3-dimensional concept. Rigorously, mass does not exist in time - mass time exists in time. Mass and charge are thus of differing dimensionalities! Also, according to quantum mechanics, the charge of a particle - e.g., of an electron - is due to the continual flux of virtual particles given off and absorbed by the observable particle of mass. Thus charge also is conceptually a measure of the virtual flux density, and directly related to THETA. Further, since the charge exists in time, it is the charge of a particle of spatial mass that gives it the property of mass time, or existing in time. Here a great confusion and fundamental error has been thrown into the present EM theory by the equating of "charge" and "charged mass." ...”
“... Now, if one varies the SEP (Scalar Electrostatic Potential) solely as a point function, one would have a purely scalar complex longitudinal wave, and not a vector wave at all. This is the fundamentally new electrical wave that Tesla discovered in 1899. Rigorously, all vector fields are two- point functions and thus decomposable into two scalar fields, as Whittaker showed in 1903. It follows that any vector wave can be decomposed into two scalar waves. By implication, therefore, a normal transverse EM vector wave, e.g., must simply be two coupled scalar (Tesla) waves - and these scalars independently would be longitudinal if uncoupled. An ordinary transverse EM vector wave is thus two pair-coupled Tesla scalar longitudinal waves, and only a single special case of the much more fundamental electromagnetic discovered by Nikola Tesla. ...”
“... scalar wave's velocity through the slightly dragging medium still may be far greater than the speed of vector EM waves (light) in vacuum. On the other hand, if the pair-coupling is made severe, the THETA-wave may move at a speed considerably below the speed of vector light waves in vacuum. ...”

Simetrie rupta
http://www.cheniere.org/references/brokensymmetry.htm

Semnificatia marimilor in elmg
http://www.cheniere.org/references/annotated_glossary.htm

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 12 Oct 2014, 16:37

Pulser electric pentru devirusarea sangelui uman;
Electrolizor pentru prepararea argintului coloidal


Re: Sanatate-Tratarea cancerului
Scris de CAdi la data de Sam 02 Iun 2012, 20:19

Eu folosesc un Electric Pulse ;
Aparatul este foarte interesant si ma revigoreaza in 15 minute!
Are dimensiunile de 160x70 mm si foloseste doi electrozi de aplicare cu 2 paduri!
Functioneaza cu 3 baterii 3AAA
Aparatul nu este recomandat pacientilor care sufera de plamani (tuberculoza,) scleroza in placi,bolnavi de aritmie si cardiopatie ischemica (in general celor suferinzi de inima)
Se aplica pentru urmatoarele :
lombago,sciatica,boli de rinichi,dureri musculare,paralizie faciala,dureri de coloana cervicala,prostata,dureri de coloana,oboseala fizica generala etc
Aparatul are diverse functii:
-Acupuntura
-Masaj
-Reducerea greutatii corporale
-Imunoterapie....etc
Pentru cei pasionati si cei care au posibilitatea sa construiasca asa ceva rog PM


CAdi,
Mi-am adus aminte de cererea ta veche si am selectat cate ceva care ar putea ajuta.

Foto1, 2, 3, 4, informatii despre cum se poate construi un aparat cu dubla utilizare:
1- Impulsuri cu repetitie 2x4 ( 8 aproape de frecventa Schumann) , pentru devirusarea sangelui uman;
2- producerea argintului coloidal, utilizat ca unul din cele mai puternice antiseptice.

Foto 5:
Am folosit:
1- Borcan de sticla, pe rol de corp al electrolizorului
2- Apa de baterii, cumparata sigilata, demineralizata si deionizata, nivel de conductivitate initiala 1-2 ppm maximum; cea care am cumparat-o initial din farmacii, crestea ppm-ul la un nivel de pornire nesatisfacator;
3-Prezoane de inox de M4;
4- Argint sarma, de puritate 9999 , grosime 1,5 m
5-Dioda luminiscenta, pentru semnalizare prezenta curent de electroliza;
6-Apa distilata, deionizata, demineralizata;
7-Sursa 220 vca/ 27 vcc;
8- Aparat pentru masurarea conductivitatii apei;
9- Aparat pentru masurarea ph-ului

Detalii, pentru cei interesati, pe parcurs.

Bibliografie: din postarea lui Sadang de pe topicul Sanatate-tratarea cancerului:

- Build a Low cost & simple Magnetic Pulser

Pentru necunoscatori in ale electronicii si electricitatii dar interesati recomand acest link:
- Magnetic Pulser

Pentru mai multe informatii:
- DIY magnetic Pulser Search on Google
- Bob Beck Protocol Search on Google
- Bob Beck Protocol Video Testimonials

Insa nu uitati ca toate acestea trateaza doar bolile corpului fizic (trateaza efectele nu cauzele bolii). Orice boala este un avertisment!


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Att1dj

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 A08oqs

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 2nqeh4w

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 4hws2s

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 2itjxy1

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 14 Dec 2014, 11:40

Descarcare de inalta tensiune la un cuptor cu microunde


In foto 1 se observa geometria undei de inalta frecventa , cu landa/2 = 6.4 cm, emisa de magnetronul cuptorului, aflat in partea dreapta, privit din fata.
La un defect , se produce o descarcare luminoasa, energica, din zona primului ventru, de la magnetron
( poza 2).
Fenomenele din cuptorul cu microunde pot ajuta la intelegerea undelor de inalta frecventa.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 2mnhbo3

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 23s7rz8

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Joi 25 Dec 2014, 14:24

ETEROMETRIE

http://www.encyclopedianomadica.org/English/aetherometry.php#References
Eterometria , stiinta masurarii massfree-energy (eter), este o stiinta noua in biofizica, in nanostiinta, ...dezvoltata de ...Correa ca o sinteza a muncii experimentale si analitice care a reprodus , revizuit si continuat munca lui Tesla, de Broglie, Reich, Thom, Aspden...



Aetherometry
Aetherometry
Fundamental Concepts of Aetherometry
Massfree energy
Graviton energy
Ambipolar massfree energy (Orgone and DOR), aka Tesla radiation
Latent heat or latent massfree energy
Experimental Aetherometry
Aetherometric Technologies
Aetherometric Biology
Aetherometric Theory: a Microfunctional Transformative Algebra
Aetherometric Physics (or The Aetherometric Theory of Synchronicity, AToS)
Aetherometric Natural Philosophy
Copyright
References
References by others to work by the Correas in Aetherometry, including plasma physics


Fundamental Concepts of Aetherometry
Aetherometry, the exact science of the metrics of massfree energy (Aether), is a novel biophysical and nanometric science, or scientific discipline, developed by Dr. Paulo N. Correa and Alexandra N. Correa as a synthesis of experimental and analytical work that replicated, revised and continued the scientific contributions of Nikola Tesla, Louis de Broglie, Wilhelm Reich (orgonomy, orgonometry), René Thom (catastrophe theory) and Harold Aspden. Its object of study is massfree energy.



Experimental Aetherometry

Experimental Aetherometry encompasses the empirical and analytical investigation of the physical and biophysical properties and interactions of massfree energy. Chief amongst these interactions of interest are the so-called "anomalies" of physical processes and biological systems. The following are the most salient contributions made by published experimental studies in Aetherometry:
1. The replication of the Reich-Einstein experiment demonstrating the evolution of anomalous heat in and atop naked Faraday cages.
2. The demonstration of anomalous arrest of the spontanous electroscopic discharge irrespective of polarity (kinetoregenerative phenomenon) by: atmospheric latent heat, photons of wavelength greater than 300 nm, and the midday Sun on anti-cyclonic days.
3. The exact determination of the antigravitational work responsible for the anomalous electroscopic arrest.
4. The demonstration of an anomalous reverse potential in specific methods of electrostatic charge transport.
5. Determination of anomalous quantities of latent heat and sensible heat inside original and improved 'Orgone accumulators', capable of sustaing a positive temperature difference greater than 10 deg. C throughout the day and night.
6. Identification of the infrared modal absorption of blackbody radiation (sensible heat) by 'Orgone accumulators' (6.6 to 7 THz).
7. Aetherochemical analysis of the allotropic cycle of water, oxygen and ozone, with balanced enthalpy and precise ambipolar inputs.
8. Identification of the fundamental gravitons and their Periodic Table.
9. Identification of the fundamental latent energy units responsible for the cosmological creation of leptons.
10. Determination of the correct electrokinetic component of electrostatic interactions.
11. Identification of the exact 'tuned vacuum responses' responsible for auto-electronic emission observed in the absence of any applied voltage, and for the excess energy observed in pulsed plasma regimes (autogenous pulsed abnormal glow discharge and vacuum-arc discharge) under conditions of applied power.
12. Confirmation of the accuracy of Aspden's Law of Electrodynamics for open-circuit systems capable of eliciting anomalous cathode reaction forces.
13. Demonstrable conversion of the gravitational swings of electrostatic pendula into electrokinetic energy.
14. Prediction and experimental isolation of an anomalous monopolar lift effect.
15. Demonstration of ambipolar radiation ('Tesla waves' or Tesla radiation) emitted by Tesla coils and induction coils.
16. The first formal and experimental characterization of Tesla radiation as consisting of massfree charges and their conjunction with nonelectromagnetic, longitudinal waves.
17. Quantitative determination of the speed of ambipolar charges or Tesla waves.
18. Induced generation of excess ambipolar electric energy by resonance-loaded Tesla coils.
19. Correct determination of the characteristic frequency, inductance, capacitance and other physical parameters of induction coils and ambipolar radiation.
20. Discovery and identification of the ambipolar massfree energy spectrum, the constituent subspectra of Orgone and DOR ('Deadly Orgone'), and their underlying and novel physical functions.
21. Discovery of the exact ambipolar radiation frequencies responsible for driving the allotropic cycle of water, oxygen and ozone, and for the stratified structure of the terrestrial atmosphere.
22. Experimental conversion of ambipolar radiation into molecular latent heat by metal filters.
23. Experimental differentiation of the magnetic fields of massbound and massfree charges, and enunciation of a new theory of magnetism.
24. Direct determination of H not just for massfree charges and electric waves but also for massbound charges in motion, as a function of the kinetic energy electrically associated with them.
25. Development of an integral ambipolar radiation/emission detector (and analytical module).
26. Identification of the cosmic background of ambipolar (orgone) radiation (CBOR, mode 0.3067 eV) responsible for the microwave cosmic background photon emission (so-called mCBR).
27. Identification of W. Reich's Function (or factor) Y pertaining to the Orgone Motor.
28. The first replication of W. Reich's Orgone Motor system fuelled by the capture of massfree energy (latent heat, ambipolar radiation and local photons), and capable of converting it into mechanical work and ordinary electricity.
29. Discovery of the utilization of hot-air engine couplings as latent heat pumps and converters of latent heat into sensible heat.
30. Determination of the ambipolar voltage of the human body.
31. Differentiating detection of the latent heat and ambipolar fields of biological systems.
32. Molecular and nanometric identification of biological processes of latent heat draw and ambipolar energy capture.
33. Identification of the ambipolar resonant properties of globins relating to their capacity to absorb massfree electric energy and release sensible heat.
34. Experimental determination and exploitation of the 'vacuum' contribution of longitudinal electric radiation to the normal and abnormal glow discharges in Paschen's Law.
35. Isolation of the complete chemical (heterolytic and homolytic), electronic and energy (photothermal and ambipolar) cycles for the dissociation and formation of water and hydrogen.
36. Demonstration of directed weight-cancellation of target mass using tuned ambipolar radiation.
37. Tuning of aqueous solutions for reception, transmission and emission of ambipolar radiation.


Copyright ˆ Correa&Correa 2005, All Rights and Restrictions Apply.


References

Paulo N. Correa, Alexandra N. Correa, Experimental Aetherometry, Akronos Publishing, Toronto, Canada
http://www.aetherometry.com/milestones.html Summary of fundamental aetherometric discoveries

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 01 Feb 2015, 12:40

Generator de frecventa din plita cu inductie

O plita cu inductie de pe piata functioneaza la 23 khz, 2 kw, alimentare 220 v ca.
In interior se vede in poza 1, o bobina plata, .
In poza 2 se vede bobina utilizata de Tesla, care poate fi utilizata ca secundarul unui trafo de frecventa fara miez, aplicata in exterior, deasupra plitei, ca in figura 3.
Consumatorul conectat la bobina exterioara trebuie sa aiba caracter rezistiv, adica un consumator clasic rezistiv sau un circuit rezonant serie bobina condensator la rezonanta.
Din masuratorile mele am constatat ca trebuie prevazut in circuitul exterior protectie cu sigurante , etc.
Accidental bobina exterioara poate absorbi mai mult decat puterea dimensionata a plitei si poate avaria circuitul interior, chiar daca e protejat din constructie cu siguranta.

http://jnaudin.free.fr/gegene/index.htm


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Lfq68



Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 64jq5s



Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 2ynl37t

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 6 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 6 din 34 Înapoi  1 ... 5, 6, 7 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum