Ultimele subiecte
» Calcul vectorial
Scris de virgil_48 Astazi la 10:17

» EmDrive
Scris de virgil_48 Astazi la 00:52

» Urări de sărbători
Scris de virgil Ieri la 18:49

» Masini zburatoare neconventionale
Scris de eugen Ieri la 12:04

» Noutăți
Scris de gafiteanu Joi 13 Dec 2018, 08:20

» Dor de viata.
Scris de gafiteanu Mier 12 Dec 2018, 17:59

» Mica teoremă a lui Fermat
Scris de Hercules Sam 08 Dec 2018, 01:12

» Lucrul mecanic-definitie si exemple - ARHIVA
Scris de virgil_48 Mier 05 Dec 2018, 22:12

» Numarul magic
Scris de CAdi Mier 05 Dec 2018, 20:30

» Perpetuum Mobile in magnetism
Scris de scanteitudorel Dum 02 Dec 2018, 15:52

» Ce fel de popor suntem
Scris de virgil Dum 02 Dec 2018, 07:42

» Lucrul mecanic - definitie si exemple
Scris de virgil_48 Sam 01 Dec 2018, 20:40

» Legi de conservare
Scris de Vizitator Sam 24 Noi 2018, 20:06

» ETERUL si RADU FORGACI -
Scris de eugen Sam 24 Noi 2018, 14:38

» De ce e minte putina si saracie mare
Scris de virgil_48 Mar 20 Noi 2018, 10:21

» La frontierele cunoașterii
Scris de Vasile Tudor Dum 18 Noi 2018, 16:34

» Adevar adevarat
Scris de mm Dum 11 Noi 2018, 13:38

» Probleme de Electromagnetism-rezolvari
Scris de virgil Lun 05 Noi 2018, 08:23

» Cutremurele de pamint
Scris de gafiteanu Dum 04 Noi 2018, 22:57

» Despre ecuațiile lui Maxwell
Scris de scanteitudorel Dum 04 Noi 2018, 15:32

» Ce este o gaura...neagra ?
Scris de virgil Joi 01 Noi 2018, 18:50

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Mier 17 Oct 2018, 16:46

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de scanteitudorel Dum 14 Oct 2018, 08:26

» Mecanica FOIP si actiunea acestuia asupra corpurilor.(secțiunea 4)
Scris de gafiteanu Sam 13 Oct 2018, 01:44

» Facilitate LaTeX pentru formule matematice
Scris de virgil_48 Vin 05 Oct 2018, 10:13

» Logica si intuitia
Scris de negativ Joi 04 Oct 2018, 20:34

» Ce este realitatea?
Scris de negativ Lun 01 Oct 2018, 08:13

» Deblocare???? :-(
Scris de virgil Lun 01 Oct 2018, 06:49

» Geniul forumului
Scris de virgil Sam 22 Sept 2018, 19:37

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 20 Sept 2018, 19:51

Top postatori
virgil (8925)

CAdi (7412)

Abel Cavași (6733)

gafiteanu (6197)

virgil_48 (6100)

Razvan (5591)

Pacalici (5571)

curiosul (4828)

scanteitudorel (4128)

negativ (2752)

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Pacalici

Abel Cavași

curiosul

CAdi

Razvan

Dacu

meteor

virgil

scanteitudorel

gafiteanu

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil

CAdi

virgil_48

gafiteanu

scanteitudorel

eugen

Hercules

Bordan

Abel Cavași

Dacu

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi

virgil

virgil_48

gafiteanu

eugen

Bordan

Dacu

Flux RSS

Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 

Spune și altora
Cine este conectat?
In total sunt 4 utilizatori conectati: 0 Inregistrati, 0 Invizibil si 4 Vizitatori :: 1 Motor de cautare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectati a fost de 49, Dum 20 Mar 2011, 14:29

PROFILUL CERCETATORULUI...

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

01102011

PROFILUL CERCETATORULUI...

Am in fata cartea STIINTA SI VIATA a lui HANS SEYLE.Cartea o recomand tuturor celor ce au tangenta cu cercetarea...

Spicuiri...
"Insusirile fundamentale ale omolui de stiinta.

1.Entuziasmul si perseverenta.
2.Originalitatea.Independenta spiritului,imaginatia,intuitia,geniul.
3.Inteligenta.Logica,memoria,experienta,puterea de concentrare si cea de abstractizare.
4.Calitatile etice.Onestitatea fata de sine insusi.
5.Contactul cu natura.Observatia,indemanarea tehnica.
6.Contactul cu oamenii.Cunoastera de sine si a celor din jur,coexistenta cu cei din jur,talentul de organizare a unui colectiv,capacitatea de a convinge pe altii si de a le asculta argumentele."

Sper sa pot reda aspectele esentiale ale cartii.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulțumit de forum :
7 / 107 / 10
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 14651
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

PROFILUL CERCETATORULUI... :: Comentarii

Mesaj la data de Mar 04 Apr 2017, 09:59 Scris de Pacalici

E lumea rea tudorele. Nu pune la suflet. Doamne ce doamna!

Sus In jos

Mesaj la data de Mar 04 Apr 2017, 12:44 Scris de gafiteanu

Ai dreptate Tudorele. Si dumneaiei era tot timpul la OSIM (cred ca de pe acolo va cunosteati), sa breveteze orice. De exemplu efectul de piramida la prins muste. Nu stiu ce punea in piramida, dar se umplea de muste.
Ce inseamna, dom`le geometria asta, cu toate formele ei curbe, drepte, ascutite sau boante..

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 22 Apr 2017, 06:10 Scris de Bordan

Gafitene, tu pe unde cercetezi acum? Pregatesti ceva in secret? Smile

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 22 Apr 2017, 07:35 Scris de scanteitudorel

@Bordan a scris:Gafitene, tu pe unde cercetezi acum? Pregatesti ceva in secret? Smile
Da , free energy in boabe de fasole . Mi-a spus mie la plecare.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 22 Apr 2017, 12:24 Scris de eugen

Intr-unul din romanele lui Marin Preda - nu-mi aduc aminte exact, parca in Morometii- se pomenea la modul ironic- filosofic specific lui Preda, se pomenea de gradinarul Miciurin, un cercetator original...
Versiunea tanti Wiki...
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Ivan_Vladimirovici_Miciurin#/editor/0

Sus In jos

Mesaj la data de Dum 11 Iun 2017, 18:52 Scris de eugen

Sus In jos

Mesaj la data de Mier 26 Iul 2017, 12:01 Scris de eugen

Crivoi D a scris:

"Ochii mari pe ce se "vede" si atunci o sa fim aproape si de intelegerea  "intunericului" microcosmosului natural (nu cel, rezultat/imaginat din experimente aberante ce nu au nimic comun cu natura)".

Sus In jos

Mesaj la data de Mier 26 Iul 2017, 22:22 Scris de gafiteanu

Cu "ochii mintii" se poate "vedea" totul.
Dar cine are astfel de "ochi" ?.
Oricum e obligatoriu si prudent ca cei ce vad astfel sa nu spuna oricui ce vad. Chiar e mai bine sa spuna niste aiureli si abureli bine ticluite, pt care chiar vor fi premiati de gloata.
Daca vor spune adevarul, vor fi scuipati de prostime si crucificati.
Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic.

Sus In jos

Mesaj la data de Mier 26 Iul 2017, 22:53 Scris de scanteitudorel

@gafiteanu a scris:Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic
De  aceea  nu mai scriu eu nimic pe  forum , ca  sa  nu  mai  cititi voi  prostii. Ce stiu pastrez pentru mine.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi 27 Iul 2017, 06:44 Scris de virgil

@scanteitudorel a scris:
@gafiteanu a scris:Asa se procedeaza si pe forumul nostru, cei ce stiu, scriu prostiile pe care le citim zilnic
De  aceea  nu mai scriu eu nimic pe  forum , ca  sa  nu  mai  cititi voi  prostii.  Ce  stiu  pastrez  pentru mine.
Sa inteleg ca te-ai suparat, ti-ai luat jucarelele si ai plecat acasa. Tot un fel de tradare a cauzei, dar ca la copii.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi 27 Iul 2017, 10:27 Scris de eugen

Aparenta izolare

Eu il inteleg pe Doru.
Pentru cineva pasionat de lucruri practice, polemicile interminabile de pe forum sunt pierdere de timp.

Avea Octavian Paler o metafora:
"Matasea cea minunata la vedere se urzeste in singuratatea unei " insecte" anonime..."

Chiar Biblia sugereaza o retragere in spatele usilor inchise pentru o primenire a spiritului. De ce nu si a spiritului creativ...

Sus In jos

Mesaj la data de Joi 27 Iul 2017, 11:48 Scris de gafiteanu

Ca bine zisasi...Sa ne invelim intro mare gogoasa.
Sa ne cream un Univers izolat paralel. In care sa ne izolam si sa facem alte multe gogosi mai mici si tot mai mici.
Si un ozeneu este facut pe principiul acestor gogosi de matase, e facut dintrun fir, dar e din altceva, cu proprietati antigravitationale. E facut din ceva ce exista in numele lui TudorelScantei..
Sa intelegem ca cercetatorul ScanteiTudorel acum, dupa ce a mancat multe frunze de dud, se auto-izoleaza cu un fir de matase intro gogoasa? E in metamorfoza, apoi va deveni fluture si va zbura.
Astea nu sunt discutii sterile 100%, nu sunt gogosi, pe ici pe colo se strecoara idei. Le-ati prins ?

Sus In jos

Mesaj la data de Joi 27 Iul 2017, 18:37 Scris de scanteitudorel

@virgil a scris:
@scanteitudorel a scris:
De  aceea  nu mai scriu eu nimic pe  forum , ca  sa  nu  mai  cititi voi  prostii.  Ce  stiu  pastrez  pentru mine.
Sa inteleg ca te-ai suparat, ti-ai luat jucarelele si ai plecat acasa. Tot un fel de tradare a cauzei, dar ca la copii.
Nu sunt suparat virgil, chiar nu sunt suparat , dar a venit vremea sa ma ocup putin si de mine . Putina rabdare si-ti voi explica la momentul potrivit.

Sus In jos

Mesaj la data de Joi 27 Iul 2017, 18:42 Scris de scanteitudorel

@gafiteanu a scris:Astea nu sunt discutii sterile 100%, nu sunt gogosi, pe ici pe colo se strecoara idei. Le-ati prins ?
Da , am prins ideea cu OZN-ul care genereaza foarte multe scantei electrice . De unde provin acestea , ca din atmosfera, sigur nu ?

Sus In jos

Mesaj la data de Joi 27 Iul 2017, 19:01 Scris de scanteitudorel

@eugen a scris:Aparenta izolare

Eu il inteleg pe Doru.
Pentru cineva pasionat de lucruri practice, polemicile interminabile de pe forum sunt pierdere de timp.

Avea Octavian Paler o metafora:
"Matasea cea minunata la vedere se urzeste in singuratatea unei " insecte" anonime..."

Chiar Biblia sugereaza o retragere in spatele usilor inchise pentru o primenire a spiritului. De ce nu si a spiritului creativ...
O mica pauza nu strica . Poate pe la inceputul iernii sa devin mai activ pe forum . Deocamdata asa cum i-am scris si lui virgil, am sa ma ocup putin si de mine.

Sus In jos

Mesaj la data de Mar 21 Noi 2017, 18:58 Scris de eugen

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 12:16 Scris de eugen

Crivoi Dumitru

http://www.stiinta.club/author/dumitru/

"M-am născut în 1953 în Voinești/Iași. In 1984 am absolvit Academia Tehnică Militară (facultatea de armament și rachete) din București. Anterior, în 1975, am absolvit școala de ofițeri de artilerie din Sibiu. Am obtinut titlul de doctor la Universitatea tehnica “Gh. Asachi”, Iași (conducator stiintific, prof. dr. ing. V. Belousov). Cărti publicate : "Creația tehnică în domeniul propulsiei rachetelor", 2002; "Hazardul seismic", 2004; "Electroconvergența Pământului (Experimentul Allais-experiment crucial)", 2005; "Convergența și divergența materiei/ Partea I-Electroconvergența corpurilor natural din Univers", 2007. Premii: Medalia de Aur la Salonul Internaț. de Invenții "Ecoinvent" (Iași, 2007); Medalia de bronz la Salonul de Inventica, Chișnău, 2008. Email: crivoidumitru@yahoo.com;"

PS: Dn Crivoi,
Am cautat pe net sa accesez patentele dvs.
Poate ne recomandati o procedura mai directa de a accesa textul unui patent. M-am confruntat cu o varza de informatii. Ori eu nu ma pricep inca, ori netul e stufos si poet la domenii tehnice. Am tastat de ex numele dvs, numarul de patent romanesc cu amortizorul de zgomot, vin o multime de linkuri adiacente, dar nu patentul propriuzis.
Ma intereseaza un text minimal , cu schite, etc.
Avem pe forum si doua topice, unul cu inventii romanesti, altul straine.
Multumesc.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 12:51 Scris de gafiteanu

Nu tot ce zboara se patenteaza si nu la vedere. Sunt si patente invizibile.

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 13:32 Scris de Razvan

Știi ceva eugen? De când ai căpătat tu permisiunea să publici date personale, chiar găsite pe alte pagini de net, fără aceptul autorului?
@eugen a scris:Medalia de bronz la Salonul de Inventica, Chișnău, 2008. Email: crivoidumitru@yahoo.com;"
Ai măcar idee de repercursiunile ce rezultă din publicarea de date personale? Dacă nu, să fii pe fază, că poate  te caută  "cineva" cu această ocazie! Exclamation

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 13:47 Scris de gafiteanu

E deja public. Ca nu a dat greutatea si inaltimea inventatorului si ce numar la pantofi poarta si cate amante a avut si mai stiu eu ce alte chestii intime.
Tot ce publicati devine public si intra in patrimoniul international, devine bun al intregii omeniri si chiar a Universului.
Ati gasit undeva si vreo fotografie, ca sunt interesat. Serviciile secrete ale lui Big Brother strang multe dovezi, chiar si cu mirosul fiecarei persoane. Nici nu stiti cand vor sa va cloneze, cand deveniti valorosi, ca au recoltat discret chiar si celule din fiecare. De ce credeti ca au angajat atatea "fetite" sugatoare ?

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 13:49 Scris de virgil_48

@Razvan a scris:Știi ceva eugen? De când ai căpătat tu permisiunea să publici date personale, chiar găsite pe alte pagini de net, fără aceptul autorului?
@eugen a scris:Medalia de bronz la Salonul de Inventica, Chișnău, 2008. Email: crivoidumitru@yahoo.com;"
Ai măcar idee de repercursiunile ce rezultă din publicarea de date personale? Dacă nu, să fii pe fază, că poate  te caută  "cineva" cu această ocazie! Exclamation
Eu vad ca adresa aceea si-a facut-o publica chiar autorul.
De unde a luat-o Eugen ? Nu mai incerca sa sperii lumea
pe aici, ca suntem si noi cetateni europeni !  Ha !    Laughing Laughing Laughing
Nu te cauta nimeni nici in Madagascar sau Costa Rica si o
sa-l caute la Stockholm pentru un fleac. E buna !

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 16:03 Scris de Razvan

Până a comenta referitor la afirmațiile mele citește legea privind publicarea datelor personale. Eu doar i-am atras atenția lui eugen de gafa făcută; mai ales că are și calitatea de moderator!

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 16:08 Scris de virgil_48

@Razvan a scris:Până a comenta referitor la afirmațiile mele citește legea privind publicarea datelor personale. Eu doar i-am atras atenția lui eugen de gafa făcută; mai ales că are și calitatea de moderator!
Mai treci pe aici ca sa ne ajuti sa devenim un forum model, cu
cei mai corecti moderatori si cei mai multi si avizati participanti.
Poate primim vreo distinctie !

Sus In jos

Mesaj la data de Sam 03 Mar 2018, 16:35 Scris de Razvan

Să înțeleg că ai citit deja legea respectivă? Felicitări!
Să vedem dacă și eugen o citește!

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum