Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Astazi la 22:09

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 21:52

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
CAdi (11927)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
curiosul (6652)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
eugen (3786)
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Pacalici
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
CAdi
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
curiosul
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Dacu
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Razvan
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
virgil
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
meteor
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
gafiteanu
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
scanteitudorel
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
curiosul
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
virgil_48
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
virgil
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Forever_Man
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
eugen
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Dacu
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Bordan
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
virgil
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Forever_Man
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
virgil_48
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
Dacu
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 
eugen
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcapAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Voting_barAu vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

5 participanți

In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcap12%Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 12% 
[ 5 ]
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcap2%Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 2% 
[ 1 ]
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcap33%Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 33% 
[ 14 ]
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_lcap53%Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Vote_rcap 53% 
[ 23 ]
 
Total voturi : 43
 
 

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokan Joi 09 Apr 2009, 23:23

Am tradus acest sondaj, deoarece chiar si domnul Abel Cavasi a declarat ca ideea e interesanta. Sper ca aici sa se poata dezbate fara a fi nevoie de un limbaj vulgar si insulte.

Votul meu il stiti deja. Astept inca sa ne aduca sandokhan citatul unde a avertizat cititorii de la inceput asupra chestiunii cu proiectia globului pe plan in videoul citat, pentru a demonstra ca nu minte.

Daca mai doriti un exemplu de auto-contradictii, putem reveni la faptul ca dupa spusele lui sandokhan, pamantul nu se misca fata de planete, dar in acelasi timp ca pamantul e fix fata de eter, desi eterul este cel care misca stelele si planetele, care se misca fata de pamant, ca altfel ar fi frecare. Mai mult, frecarea cu eterul nu impiedica planetele sa se miste una fata de alta.

Deci, cata valoare gasiti voi in teoriile lui sandokhan?

sandokan
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 53
Puncte : 16776
Data de inscriere : 21/01/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 10 Apr 2009, 05:33

Am votat şi eu. Consider că mesajele lui sandokhan au o valoare mică şi anume aceea de a reaminti cititorului câte domenii de cercetare există, de a-l determina să-şi pună întrebări, de a aduce în discuţie lucruri interesante (precum rotaţia atmosferei terestre).

Dacă ele nu ar fi avut nicio valoare, le-aş fi desfiinţat de pe acest forum.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de mm Vin 10 Apr 2009, 08:07

Am votat: Multa. Nu neaparat in "litera" definitiei lui "multa" (definitie arbitrara dupa parerea mea) ci in "spiritul"/intelesul ei. Sandokhan a adus in atentie un numar mare de surse de informare "neconformiste" care te pun pe ganduri. Au calitatea virtuala de a fi folositoare. De la sahdokhan am aflat si am ajuns la prima teorie neconformista a gravitatiei (Bruce Harvey) care s-a verificat a fi corecta, fiindu-mi astfel f. folositoare (stim ca e plin de teorii alternative pe netul romanesc dar neverificabile, lipsite de sens unele, altele confuze sau imposibile). Stilul sau personal ii apartine si nu afecteaza valoarea in sine.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 10 Apr 2009, 10:23

Faină argumentaţie, mm! Smile
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokan Vin 10 Apr 2009, 13:19

Ma bucur sa vad ca au mai votat si altii. Sa stiti ca nu stiu cine a dat al doilea vot pentru prima optiune, oare pot vota si utilizatori neinregistrati?

mm, aveti dreptate ca definitiile propuse de mine sunt oarecum arbitrare, dar le-am precizat ca sa delimitez cat de cat cele patru optiuni. Tot intentionat nu am limitat sensul cuvantului "valoare" doar la o posibilitate a sa (valoare de adevar/literara/curiozitate/stiintifica/virtuala/comunicativa/etc), pentru ca aceste nuante exista si raspunsurile de pana acum au aratat ca aceste distinctii afecteaza optiunea votata. Si asta e bine, pentru ca dezbaterea sa fie mai interesanta.

Eu personal pun accentul pe valoarea stiintifica, sau de adevar, iar inconsecventele si erorile gasite in sursele si afirmatiile lui sandokhan fac din teoriile sale ceva eronat, incoerent. O teorie devine incoerenta de la prima eroare sau auto-contradictie, de aceea am votat optiunea cea mai drastica. Altii pot aprecia stilul sau si felul in care raspunde celor care-i pun intrebari, dar dupa parerea mea asta nu schimba valoarea stiintifica a teoriilor sale, chiar daca ii afecteaza valoarea comunicativa.


mm, as profita de ocazie sa va intreb ce stiti despre teoria aceea a lui Bruce Harvey despre gravitatie, si cum anume a fost ea verificata. Ati putea face o scurta prezentare in cuvintele dumneavoastra?

sandokan
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 53
Puncte : 16776
Data de inscriere : 21/01/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 10 Apr 2009, 13:38

sandokan a scris:Sa stiti ca nu stiu cine a dat al doilea vot pentru prima optiune, oare pot vota si utilizatori neinregistrati?
Da, pot vota şi vizitatorii, este opţiunea implicită a forumului, dar ea poate fi modificată de un administrator.
sandokan a scris:mm, as profita de ocazie sa va intreb ce stiti despre teoria aceea a lui Bruce Harvey despre gravitatie, si cum anume a fost ea verificata. Ati putea face o scurta prezentare in cuvintele dumneavoastra?
Aş prefera ca o eventuală discuţie privind acest subiect să fie deschisă într-un alt topic.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue9 / 109 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de nic Vin 10 Apr 2009, 14:24

Conspiratie mondiala

Nu cred intr-o conspiratie mondiala, dar nu o exclud. Am si eu propria parere… civilizatia noastra a luat-o spre o latura atat de materiala incat daca nu esti de acord cu viziunea oficiala, stiintifica, ori esti nebun ori nu stii ce vorbesti din lipsa de cultura…
De ce nu se spune adevarul? Este o intrebare fireasca, cine are interes?
EU, cred ca nimeni…
Ganditi-va, cine ar avea curajul, in acest moment, fie EL sef de stat, sa apara in fata NATIUNI si sa spuna;
Dragi concetateni, am un comunicat important;
- Pamantul este plat, stationar, atmosfera este stationara, miscarile atmosferei sunt datorita diferentelor de temperatura, norii se misca aliatoriu, nu urmaresc miscarea pamantului cum ar fi normal… sa mai continui?
- Soarele, Luna si restul se misca in jurul pamantului, Pamatul fiind ,,buricul’’ universulului cocnoscibil, ceea ce a sustinut stiinta pana acum este o mare eroare.
Ce credeti ca ar spune, populatia statului respectiv, PRESEDINTELE A INEBUNIT, fie el si al Americii…
Acesta, cred eu ca este motivul, un adevar sau neadevar, este greu de acceptat…indiferent care ar fi el.
Am votat: MULTA, pentru incorajare...
Singurul luctul pe care-l rog, sa foloseasca limba romana


Ultima editare efectuata de catre nic in Dum 12 Apr 2009, 20:02, editata de 1 ori

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue0 / 100 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19246
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokan Vin 10 Apr 2009, 14:33

Domnule nic, stiinta oficiala spune adevarul si asta e verificabil de catre oricine, nu poate o conspiratie mondiala sa prosteasca pe toata lumea de pe pamant. Poate nu crezi ca se fac zboruri in spatiu si ca toate pozele de la NASA sunt falsificate, asta la limita ar putea fi o conspiratie. Dar dovezile ca pamantul nu e plat sunt accesibile fiecarui individ, asa ca cei care spun ca ar fi plat dau dovada nu de nebunie, ci de ignoranta si lipsa de spirit critic si rationalitate.

Pentru unii rationalitatea nu e neaparat ceva pozitiv, asa ca va rog sa nu interpretati aprecierile mele ca fiind insulte.

sandokan
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 53
Puncte : 16776
Data de inscriere : 21/01/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokhan Vin 10 Apr 2009, 15:42

Abel Cavaşi a scris:Am votat şi eu. Consider că mesajele lui sandokhan au o valoare mică şi anume aceea de a reaminti cititorului câte domenii de cercetare există, de a-l determina să-şi pună întrebări, de a aduce în discuţie lucruri interesante (precum rotaţia atmosferei terestre).

Dacă ele nu ar fi avut nicio valoare, le-aş fi desfiinţat de pe acest forum.

Abel, daca ceea ce prezint eu are valoare mica, atunci ipotezele lansate de tine, ce valoare ar avea, de zero barat?

Ai reusit sa dovedesti ca (orice) din ceea ce am scris ar avea valoarea indicata de tine?

Nu esti in stare Abel sa argumentezi nimic in legatura cu ceea ce am postat: de la faptul ca Steaua Nordului era doar acum 3500 de ani una dintre stelele din Ursa Mare si nu Alfa Draconis, ca Newton nu a mentionat niciodata nici un fel de atractie gravitationala, si multe altele.

Esti la pamant Abel in aceste chestiuni, si orgoliul personal (pe care il cunoastem) te opreste sa fii de acord cu mine, si pentru faptul ca mesajele mele includ si dovezi, spre deosebire de discutiile pe care le porti tu.

Care a fost cercetarea ta in domeniul black holes, Abel? Cu ce ai venit pe stiintaazi, ca sa arati ca cunosti acest subiect, in afara de argumentul pe care l-ai adus? Daca ai fost atent si pe faza, eu, de la bun inceput, pe acel sir de discutii, am postat cea mai buna dovada impotriva conceptului de black holes, si anume lucrarea lui M. Brillouin, daca iti mai amintesti.

Faptul ca tu nu cunosti limba engleza, nu iti da dreptul sa ocolesti ce am scris, unde aduc cele mai formidabile dovezi despre tot ce scriu.

Te intreb din nou, Abel, unde ai reusit tu sa arati ca modelul lui Bohr ar fi cel adevarat, si ca aetherul nu exista? Ai auzit vreodata de experimentul lui G. B. Airy, 1871? Dar de experimentele lui F. Nipher?

Pana cand sa citesti mesajele mele Abel, HABAR nu aveai de nimic din aceste lucruri; pe o scara valorica, hai sa zicem ca mesajele tale pline de omisiuni si de incultura istorica au o valoare de 3, in timp ce mesajele mele, in care includ tot timpul dovezile cele mai clare, ajung pe la 9, daca nu intrerupeai cu brutalitate, ajugeam si la 10. Fa-ti temele Abel si lasa aprecierile pe seama celor care au cercetat subiectele propuse, habar nu aveai de teoria aetherului, sau de alte chestii asemanatoare, cultura ta generala este provenita din fizica propusa de London Royal Society...hai noroc...
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18948
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokhan Vin 10 Apr 2009, 16:22

Celelalte trei raspunsuri aici (mutate iarasi de admin-ul nostru de serviciu):

https://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/lincuri-diverse-propuse-de-sandokhan-t73.htm
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18948
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokhan Vin 10 Apr 2009, 16:47

Abel a scris:

Câmpul gravitaţional este, prin definiţie, singurul câmp care poate modifica impulsul unui corp neutru din punct de vedere electric. Restul câmpurilor sunt consecinţe ale variaţiei câmpului gravitaţional.

Într-un câmp gravitaţional constant se modifică numai impulsul unui corp. Dacă se modifică şi altceva decât impulsul corpului, atunci câmpul gravitaţional nu este constant.

Un corp care nu se roteşte produce câmp gravitaţional staţionar. Se pare că un corp care se roteşte în jurul axei sale, produce un câmp gravitaţional variabil, ce poate fi echivalat cu o coexistenţă între un câmp gravitaţional staţionar şi un câmp magnetic staţionar.

Bai Abel, nu stiu unde ai studiat tu, dar in mod clar nu ai studiat ce trebuie...

Care lege a gravitatiei? Newton a emis o ipoteza, unde nu a specificat NICIODATA ce este masa, mai mult in discutiile cu Halley, Oldenburg si Bentley indica clar ca nu dadea doi bani pe conceptul de atractie gravitationala, dimpotriva, se baza pe presiunea gravitationala:

IATA PENTRU TINE ABEL, PENTRU CA NU CITESTI CE TREBUIE SI UNDE TREBUIE TOATE DEMONSTRATIA CLARA:

https://cercetare.forumgratuit.ro/teorii-ale-conspiraiei-mondiale-f19/aether-pressure-ii-inexistenta-atractiei-gravitationale-t45.htm

Nu poate exista nici un fel de atractie gravitationala, si nici un fel de gravitoni; dai dovada clara, in afara de aprecierile tale despre mesajele altora, de faptul ca nu ai cercetat in viata ta aceste lucruri, DOAR LE-AI ACCEPTAT cu ochii inchisi, fara sa gandesti prea mult.

Eu, spre deosebire de tine, am cercetat la modul cel mai profund toate aceste aspecte, de aceea mesajele mele sunt cele mai cautate pe net acum, in acest moment, si de ce ai si trafic pe aici, de vreo 2 luni...

CUM sa crezi in legea gravitatiei cand gravitonii nu exista, si conceptul de masa nu este defnit nicaieri?
sandokhan
sandokhan
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 795
Puncte : 18948
Data de inscriere : 16/11/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de mm Sam 11 Apr 2009, 11:00

Câmpul gravitaţional este, prin definiţie, singurul câmp care poate modifica impulsul unui corp neutru din punct de vedere electric. Restul câmpurilor sunt consecinţe ale variaţiei câmpului gravitaţional.
Dar si un magnet permanent poate modifica impulsul unui corp. Si nu-i electric. Ce parere ai? Intreb ptr. ca nu ma pricep prea bine. Trebuie sa-ti atrag atentia ca sunt teoreticieni care sustin ca si campul gravitational este doar o superpozitie a multimilor de campuri create sarcinile electrice cuprinse in materie....(de ex. Gh. Adrian sau B.H.) ?
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue5 / 105 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de sandokan Lun 29 Iun 2009, 22:14

Da, iata ca se confirma: peste jumatate din votanti - 52% (si un procent covarsitor din cei inscrisi) actualmente (21 din 26), gasesc teoriile lui sandokhan ca fiind exceptionale, fara erori de vreun fel. Bravo! E nevoie de curaj pentru a promova aceste teorii. Felicit responsabilii acestui forum pentru atitudinea lor, si pentru faptul ca il incurajeaza si sustin pe sandokhan. Din experienta mea, putini ar fi in stare de asa ceva.

sandokan
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 53
Puncte : 16776
Data de inscriere : 21/01/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Au vreo valoare teoriile lui sandokhan? Empty Re: Au vreo valoare teoriile lui sandokhan?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum