Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de Abel Cavaşi Astazi la 14:20

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Astazi la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Ieri la 21:00

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:41

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi (11934)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul (6677)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan (6162)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen (3789)
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
meteor
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Free energy - Pagina 9 Vote_lcapeste - Free energy - Pagina 9 Voting_bareste - Free energy - Pagina 9 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 9 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 9 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Free energy

+21
Pacalici
virgil_48
omuldinluna
synthesis
meteor
Abel Cavaşi
sandokhan
intelegatorul
gafiteanu
WoodyCAD
totedati
Razvan
cris
CAdi
sadang
virgil
cornili
nic
mm
eugen
george
25 participanți

Pagina 9 din 22 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 22  Urmatorul

In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Free energy

Mesaj Scris de george Vin 12 Feb 2010, 08:40

Rezumarea primului mesaj :

Depindem foarte mult de sistemele de furnizare a energiei centralizate.Ce e mai rau;nu faptul ca facturile sunt adesea greu de suportat ci faptul ca te pot lasa atunci cand ai cea mai mare navoie.Nu vreau sa-mi imaginez un scenariu in care furnizarea energiei electrice s-ar sista intr-un intreg orasi,pe o perioada de cateva zile,in conditii de ger extrem.Ar genera imposibilitate in furnizarea apei potabile,a agentului termic...Asemenea pericole planeaza permanent asupra noastra,fara sa le constietizam.Un sistem propriu de producere a energiei electrice independent e visul fiecarui utilizator.Cum trebuie sa arate un astfel de generator? Spre conversia carei energii ne indreptam?Cat va fi el de eficient?


george, am mutat aici topicul tău de la „Propuneri cu formă brută”, deoarece am considerat că nu este o propunere de idee interesantă, ci este doar o problemă ridicată ce trebuie rezolvată (cu o idee interesantă). Te rog, corectează-mă dacă am greşit! Abel


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 23 Ian 2014, 09:23, editata de 2 ori (Motiv : Am transformat majusculele din titlu în minuscule.)

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue7 / 107 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20562
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Apr 2013, 21:16

Dupa cate stiu exista unul sau mai multi inventatori care au obtinut energie din aerul atmosferic.
Ca deobicei, piata, politicul, marile interese si jocuri la nivel planetar filtreaza si chiar resping solutiile tehnice " incorecte politic".
Acum cativa ani era o statistica ca numai in SUA erau vre-o 4000 de brevete de inventie in domeniul energiilor neconventionale tinute sub sertar.
In general noul este privit cu suspiciune. Stim ce credeau de exemplu oamenii inainte de zborul cu un vehicul mai greu ca aerul.
Acum, zborul e ceva banal. Dar cu ce pret, cu curajul unor temerari care au platit cu viata.( cazul lui Aurel Vlaicu, de exemplu).
As mai da un exemplu, Wilhelm Reich, ( contemporan cu Einstein) autorul unor baterii orgonice vindecatoare de cancer, persecutat, arestat de FBI, inchis, etc.
Pe acest fond, trebuie sa ai o vointa de fier daca vrei sa realizezi ceva util cu aplicabilitate in masa. Teoreticienii, purtatorii de cuvant, imitatorii, conformistii care merg cu turma reactioneaza deobicei ca o frana.
Ai pomenit de Tesla. Mi-aduc aminte de expresia lui:
Nu-mi pasa de ce zice lumea!

Tesla a inventat o turbina de inalt randament, pe care tehnica oficiala nu o foloseste pe scara larga.Nu am avut timp sa ma redocumentez, ar fi interesant daca acest tip de turbina poate lucra in regim invers, de compresor, cu randament ridicat.

Nu demult am aflat de inventatorul Ioan Alecu din Iasi, cu care am schimbat cateva mesaje sumare pe alt forum. Inteleg ca el este preocupat de obtinerea energiei electrice in procesul de valorificare a energiei termice a solului, cu pompe termice.
La Brasov mai exista profesorul si inventatorul Dumitru Fetcu, specializat pe tuburi termice.

eugen
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 3789
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Lun 29 Apr 2013, 00:01

http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=en&u=http://aircaraccess.proboards.com/&prev=/search%3Fq%3Dair%2Bcar%2Bforum%26biw%3D1280%26bih%3D909

Pe acest forum gasiti mai tot despre aer comprimat.

Eugen,aerul e u sursa de energie cu un potential inimaginabil la o prima vesere.
Ceea ce doresc eu e sa aduc acest concept la cea mai simpla si eficienta forma posibila.

george
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1181
Data de inscriere : 07/04/2009

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de cris Lun 29 Apr 2013, 12:38

Hai sa o lasam balta cu conspiratia internationala.Uite un scenariu din multele in care nu se amesteca nimeni;
Sunt peste tot capitaluri private al caror singur obiectiv e profitul.Cooptati-l cu o inventie care sa produca energie ieftina si va inbogatiti.Garantez eu ca nu se amesteca nimeni.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19397
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Lun 29 Apr 2013, 23:49

cris,eu nu vorbesc de o simpla inventie,e vorba de un nou concept ce va genera noi tehnologii si o pleiada de inventii.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue7 / 107 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20562
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Joi 02 Mai 2013, 21:45

Daca cineva a priceput ceva din tot ce-am spus...,vreau sa cobor termodinamica sub valoarea temperaturii mediului ambianzt. Mai exact,mediul ambiant sa fie sursa calda si sursa rece sa fie creata artificial prin simpla functionare a sistemului.Aceasta ambitie,daca va fi viabila va fi o grea atingere adusa principiului II termodinanic.
Il incalc oare? Sa nu uitam ca acest principiu are o arie de valabilitate limitata.Daca am iesit din arealul sau,sunt valabil.Ca sa demonstrez asta nu am nevoie de fonduri materiale,am nevoie doar de sustinere morala.Atat vreme cat vom continu sa ne ascundem dupa piersic,nu vom ave nici o sansa.
Cris spune ca daca captez interesul cuiva...,pot sa ma inbogatesc.
Eu stiu ca pentri asea ceva poti primi usor si un glont in cap...
Imi asum riscul dar vreau sa stiu ca e cineva destul de nebun incat sa duca stafeta mai departe.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue7 / 107 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20562
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Joi 02 Mai 2013, 22:02

George,
Sa stii ca am incercat-e adevarat printre picaturi-sa inteleg fenomenul.
Plastic, as zice ca sursa rece se ascunde in sursa calda.
Dupa cunostintele mele, in acelasi gaz de exemplu, unele molecule, (atomi), etc sunt mai reci, altele mai calde, datorate vitezelor diferite de deplasare, ciocnire, etc.Temperatura, dpdv macro, este o medie.
Daca s-ar separa moleculele calde de cele reci ale aceluiasi gaz, s-ar produce o polarizare termica?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Vin 03 Mai 2013, 20:37

http://blog.exair.com/2012/05/15/a-straight-forward-vortex-tube-cooling-application/
Eugen,tubul vortex face aceasta polarizare termica de care tu vorbesti.
Am studiat fenomenul,sunt interesat de o analiza chimica pentru aerul cald si rece.Imi place sa cred ca au compozitii diferite.De ce?
Aerul este un amestec de gaze,acestea au proprietati diferite si prin urmare e posibil sa se faca o separare a acestora.Posibil ca la un pol sa avem mi mult oxigen si la celalalt mai mult azot.

Eu insa ma refer la cu totul alceva,cred ca pot demonstra ca principiul II termodinamic e marea gogorita a fizicii actuale.
Ca sa fac asta trebuie sa combat primul enunt al acestui principiu.
Tot ce a urmat a fost sub efectul bulgarelui de zapada.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue7 / 107 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20562
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Dum 12 Mai 2013, 06:06

,,Daca s-ar separa moleculele calde de cele reci ale aceluiasi gaz, s-ar produce o polarizare termica?,,
De aceasta treaba se ocupa Demonul lui Maxwell.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Demonul_lui_Maxwell
Interesant de studiat e demonul presiunii,usor diferit de cel al temperaturii prin faptul ca unul e izolat termic si celalalt in contact cu un termostat.
Un asemenea demon cred ca pot realiza ...,aspira aer la presiune joasa si temperatura T si il refuleaza la presiune inalta si aceeasi temperatura T.Are loc doar o scadere a entropiei,interzisa de principiul II.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue7 / 107 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20562
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mar 21 Mai 2013, 11:49

Noutati legate de E-cat-ul lui Andreea Rossi: http://ecat.com/news/3rd-party-report-shows-anomalous-heat-production-the-rossi-effect

http://ecat.com/files/Indication-of-anomalous-heat-energy-production-in-a-reactor-device.pdf

Functionarea lui pare confirmata de teste facute de terte parti (profesori de la Univ. din Bologna si cea din Uppsala, o persoana de la Institute of Technology, Stockholm)

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Mar 21 Mai 2013, 19:12

Synthesis,

Subiectul postat de tine il gasesc destul de interesant.
Nu inteleg de ce s-a dat rosu la aceasta postare. Poate cineva zelos...
Pentru ca suntem pe forum, ma astept ca cine da rosu sa-si argumenteze evaluarea cu idei proprii, nu cu acuarele ca la copii.
Am fost curios sa- ti citesc din mesajele tale .
Gandesti curajos, nonconformist, si admir asta.
As fi curios ,ce criteriu ai avut in vedere cand ai postat ceea ce este mai sus.
Scrie undeva ( printre mesajele tale ) ca ai un blog, iar in alta parte ca " te- ai jucat cu tehnologii"...
Inseamna ca ai aplecari practice, si aceasta imi trezeste curiozitatea.
La inflatia de teorie, merita sa mai venim si cu picioarele pe pamant in cele practice.
In experimentul de mai sus scrie ca a particupat si din Suedia.
Ii cunosc pe suedezi, sunt seriosi.
Pana acolo ca si lui Einstein i-au refuzat Nobelul,spunandu- i in fata ca a plagiat. Dar asta-ai alta poveste si nu vreau sa-i intarat pe colegii relativisti.

Observ ca pe forum se discuta mai putin fenomenologie, si se expun mai mult clisee. Cum scriai si tu, cred ca trebuie sa iesim din tiparele cailor mucegaite si sa cautam abordari improspatate.
Multumesc, succes.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mar 21 Mai 2013, 19:47

Am dat roşu deoarece astfel de concepte, precum fuziunea la rece, zero point energy, sau perpetuum mobile, sunt doar ficţiuni sau excrocherii. De aceea nici n-am mai considerat necesar să-mi motivez acţiunea.
Până a se posta pur şi simplu toate gogoriţiele, o minimă documentare despre autorul lor, ar ajuta enorm şi ar exclude din start posibile polemici, în jurul unor aşa-zise invenţii, ce contrazic flagrant legile fizicii.
În acest link găsiţi întreaga poveste a E-cat-ului minune, descrierea fenomenelor fizice ce stau la baza procesului de fuziune şi, în ultimul paragraf, câteva date biografice ale lui Rossi, care s-ar putea să vă surprindă! Sau, cine ştie, să-l facă tot o victimă a teoriilor conspiraţiei!



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Mar 21 Mai 2013, 22:40

Eu nu m-as grabi sa-l fac pe Rossi infractor.
Am vorbit la telefon cu trei profesori de la Universitatea din Uppsala, Suedia, implicati direct sau indirect in testele descrise de Giuseppe Levi in lucrarea prezentata de Synthesis mai sus.
Unul dintre ei, participant la masuratori mi- a spus ca nu este o farsa, este un experiment stiintific. Se vor mai face masuratori.
Laboratoarele suedeze sunt recunoscute pentru acuratetea masuratorilor.
Refuz sa cred ca este la mijloc o farsa holywoodiana.
Mai bine am discuta pe langa fenomenele invocate de Rossi si nu i-am sari la beregata.
Mult mai multe am castiga daca am folosi oportunitatea deschisa de Synthesis decat de a cenzura cu aer de atoate cunoscatori.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 08:47

Măsurători asupra dispozitivului s-au făcut: s-a constatat inexistenţa unor izotopi de cupru ce ar fi trebuit să rezulte ca şi produşi de reacţie, cât şi lipsa radiaţiilor gamma eliberate, dacă un proces de fuziune ar fi avut loc.


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 11:08

Razvan a scris:
Am dat roşu deoarece astfel de concepte, precum fuziunea la rece, zero point energy, sau perpetuum mobile, sunt doar ficţiuni sau excrocherii. De aceea nici n-am mai considerat necesar să-mi motivez acţiunea.
Până a se posta pur şi simplu toate gogoriţiele, o minimă documentare despre autorul lor, ar ajuta enorm şi ar exclude din start posibile polemici, în jurul unor aşa-zise invenţii, ce contrazic flagrant legile fizicii.
În acest link găsiţi întreaga poveste a E-cat-ului minune, descrierea fenomenelor fizice ce stau la baza procesului de fuziune şi, în ultimul paragraf, câteva date biografice ale lui Rossi, care s-ar putea să vă surprindă! Sau, cine ştie, să-l facă tot o victimă a teoriilor conspiraţiei!

1) In primul rand topicul se numeste "Free-Energy" si ma astept sa pot posta "excrocherii" in cadrul lui fara sa primesc rosu. Smile
2) Sistemele FE sunt sisteme DESCHISE. Un perpetuum mobile e un sistem (cvasi-)inchis. Deci, vorbim de lucruri diferite! Daca 1000 de indivizi prezinta cate un dispozitiv FE si 99% se dovedesc excroci, e corect dpdv stiintific sa consideram ca si restul de 1% sunt excroci? Nu cumva trebuie sa aplicam peste tot metode corecte de investigare?
3) Am pus acel PDF cu date proaspete si tu ai tras aceeasi concluzie ca autorul (care este un sceptic in tot ce priveste neconventionalul) din linkul tau. Iti atrag atentia ca postul sau e datat Nov 30, 2011, moment in care nu existau teste idependente credibile efectuate de terte parti.
4)
Razvan a scris:
"...ce contrazic flagrant legile fizicii.
Contrazic legile inventate de oameni, nu de Natura. Natura are "nesimtirea" sa functioneze, uneori, altfel decat prevad modelele matematice. Si atunci datoria noastra este sa revizuim modelul (inclusiv cel atomic). Asta se invata la orice facultate din domeniul tehnico-stiintific...
5) Eu nu ii iau apararea lui Rossi. Nu discut despre persoana sa. Linkul pus de mine se referea strict la date masurate.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 11:27

eugen a scris:Synthesis,

As fi curios ,ce criteriu ai avut in vedere cand ai postat ceea ce este mai sus.
Numele threadului. Nu am gasit vreo sectiune pe forum dedicata "excrocheriei" fuziune la rece. (termen impropriu) Smile)
eugen a scris:
Scrie undeva ( printre mesajele tale ) ca ai un blog, iar in alta parte ca " te- ai jucat cu tehnologii"...
Blogul il gasesti daca te duci in dreapta oricarui mesaj postat de mine si dai click pe iconita cu globul pamantesc. Din pacate, mi-am dat seama ca nu am timpul necesar sa prezint informatii riguros pe el asa cum imi propusesem intial... Poate pe viitor!
eugen a scris:
Inseamna ca ai aplecari practice, si aceasta imi trezeste curiozitatea.
La inflatia de teorie, merita sa mai venim si cu picioarele pe pamant in cele practice.
Am experimentele mele care imi confirma munca lui Wilhelm Reich, Ed Leedskalnin, Slim Spurling, s.a. Ca incalca flagrant teoria e partea a 2-a. Inseamna ca teoria nu se potriveste cu Realitatea! Profesorii de fizica de aici de pe forum sunt rupti de realitate. Ei interpreteaza datele experimentale sa se potriveasca cu teoria. Rejecteaza orice altceva. Ei traiesc intr-o lume mentala inchipuita. Au si ei utilitatea lor: ne fac pe noi, restul, mai vigilenti si mai atenti cand facem experimente si tragem concluzii. Smile
eugen a scris:
Pana acolo ca si lui Einstein i-au refuzat Nobelul,spunandu- i in fata ca a plagiat. Dar asta-ai alta poveste si nu vreau sa-i intarat pe colegii relativisti.
Eu nu ma inchin in fata zeului Einstein. N-a inventat nimic util dpdv practic decat un nou tip de frigider. Daca e nevoie desfiintam si "confirmarile" din condei ale TR, gen functionarea GPS, ca tot e la moda.
eugen a scris:
Observ ca pe forum se discuta mai putin fenomenologie, si se expun mai mult clisee. Cum scriai si tu, cred ca trebuie sa iesim din tiparele cailor mucegaite si sa cautam abordari improspatate.
Eu am un principiu banal: Teoria, modelul, experimentul (oricat de impotriva "legilor" fizicii ar fi), etc produc aplicatii practice in timpul unei vieti de om? Daca da, atunci merita investigat, daca nu, prefer s-o trec in coada de asteptare.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 12:24

synthesis a scris:1) In primul rand topicul se numeste "Free-Energy" si ma astept sa pot posta "excrocherii" in cadrul lui fara sa primesc rosu.
Roşu, sau verde, reprezintă aprecierile noastre asupra mesajului; aşa cum tu ai dreptul să postezi "excrocherii", şi eu, sau alţii, avem dreptul să-ţi apreciez postările cu roşu, de câte ori dorim.
Contrazic legile inventate de oameni, nu de Natura.
Nu, oamenii nu inventează legi după care obligă natura să funcţioneze, ci le descoperă pe acelea după care ea funcţionează.
Natura are "nesimtirea" sa functioneze, uneori, altfel decat prevad modelele matematice.
Dacă modelul ce ar putea sta la baza fuziunii la rece ar fi unul funcţional, atunci pur şi simplu s-ar fi putut observa pe cale naturală transcederea unor elemente chimice, ceea ce ar fi dus la deteriorarea lumii, aşa cum o cunoaştem.
Si atunci datoria noastra este sa revizuim modelul (inclusiv cel atomic).
Din păcate, modelul atomic actual şi implicit modelul standard, a rezistat foarte bine în decursul oricăror încercări de revizuire, ceea ce înseamnă că este un model corect.
Asta se invata la orice facultate din domeniul tehnico-stiintific...
Sincer, nu sunt la curent cu ce se mai învaţă acum prin facultăţi, dar dacă se merge pe principiul promovării pseudoştiinţei, este destul de grav!
Nu am gasit vreo sectiune pe forum dedicata "excrocheriei" fuziune la rece. (termen impropriu)
O, dar există! Poţi citi polemicile care au avut loc acolo, vezi ce rezultat au avut, înainte să începi tu altele!
Profesorii de fizica de aici de pe forum sunt rupti de realitate. Ei interpreteaza datele experimentale sa se potriveasca cu teoria. Rejecteaza orice altceva. Ei traiesc intr-o lume mentala inchipuita.
Vezi, deja discuţia începe să devieze la aprecieri de ordin personal cu privire la cunoştiinţele celorlalţi interlocutori. Şi te mai miri de ce iei roşu?
Eu nu ma inchin in fata zeului Einstein.
Este treaba ta cărui "zeu" te închini. Chiar nu este cazul să amestecăm ştiinţa cu religia.
Daca e nevoie desfiintam si "confirmarile" din condei ale TR, gen functionarea GPS, ca tot e la moda.
Sigur? Chiar te invit să desfiinţezi din condei confirmările TR!



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 12:51

Razvan a scris:
Daca e nevoie desfiintam si "confirmarile" din condei ale TR, gen functionarea GPS, ca tot e la moda.
Sigur? Chiar te invit să desfiinţezi din condei confirmările TR!

Nu desfiintez din condei, ci confirmarile TR au fost facute din condei (manevrand aiurea calcule pe hartie sau reinterpretand gresit date).
RON HATCH: Relativity in the Light of GPS (Aici avem o infirmare a mult-trambitatei confirmari a TR bazata pe functionarea GPS-ului de catre unul din cei mai avizati ingineri in GPS)
https://www.youtube.com/watch?v=CGZ1GU_HDwY

STEPHEN CROTHERS: Black Holes & Relativity
https://www.youtube.com/watch?v=Q185InpONK4
https://www.youtube.com/watch?v=CHZ5O0jTH8A

Nu comentez teoriile propuse de catre autorii de mai sus, ci problemele experimentale observate de ei in practica vs. teoriile "universal" acceptate.

La restul comentariilor tale dau doar un sfat: "Cine il ia pe NU in brate, risca sa ramana cu el!"
Daca cineva vrea sa obtina practic un lucru (chiar daca el sfideaza teoria), ar fi bine sa caute oameni care au reusist acel lucru, deja!
Daca te inconjori doar cu oameni sceptici si negativisti ai sanse foarte mici sa obtii ceva deosebit!

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 13:24

Razvan a scris:
synthesis a scris:
Natura are "nesimtirea" sa functioneze, uneori, altfel decat prevad modelele matematice.
Dacă modelul ce ar putea sta la baza fuziunii la rece ar fi unul funcţional, atunci pur şi simplu s-ar fi putut observa pe cale naturală transcederea unor elemente chimice, ceea ce ar fi dus la deteriorarea lumii, aşa cum o cunoaştem.
Pai s-au observam multe transmutari "spontane" dar stiinta main-stream le ignora. Transmutarile se produc in prezenta energiei orgonice, scalare, sau ce alt nume ii dam. Vezi exp. Oranur al lui Reich. Variind "concentratia"/"intensitatea" acestei energii putem accelera, incetini sau inhiba complet fenomenul.
Fenomene de transmutare se produc si in organismele vii. La oameni ele sunt mult mai intense la cei care practica yoga, taiji, qigong sau alte tehnici energetice.

Razvan a scris:
Si atunci datoria noastra este sa revizuim modelul (inclusiv cel atomic).
Din păcate, modelul atomic actual şi implicit modelul standard, a rezistat foarte bine în decursul oricăror încercări de revizuire, ceea ce înseamnă că este un model corect.
Pai cred si eu ca modelul actual a rezistat din moment ce se ignora datele care nu convin... E un cerc vicios!
Razvan a scris:
Asta se invata la orice facultate din domeniul tehnico-stiintific...
Sincer, nu sunt la curent cu ce se mai învaţă acum prin facultăţi, dar dacă se merge pe principiul promovării pseudoştiinţei, este destul de grav!

Ce-am scris eu si ce ai inteles tu? Smile N-am zis ca in facultati se promoveaza ceva alternativ, ci ceva de bun simt: cand modelezi un fenomen si creezi un model matematic (un set de ecuatii, o functie de transfer, etc), faci simulari si compari rezultatele obtinute din simulari cu rezultatele obtinute experimental pt aceleasi intrari ale sistemului. Daca observi diferente care nu pot fi puse pe seama erorilor de masurare, a procedeelor de executare a experimentului, etc ramane varianta ca ai erori de modelare. Asta inseamna ca trebuie regandit modelul.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 14:16

Eu speram că apari cu ceva argumente, nu cu un clip în care unul prezintă interpretări bazate pe teoria eterului. (min. 35. 12) Laughing
Zău aşa, să ajungi să consideri forţa electrică şi forţa magnetică separat, să spui că electronii îşi schimbă nivelul energetic în interiorul atomului în funcţie de potenţialul gravitaţional, pare deja mult mai mult de domeniul SF decât biata invenţie a lui Rossi. Dar ce să-i faci, fiecare încearcă să mănânce o pâine şi atâta timp cât au auditoriu, vor continua să facă asta!
Pai s-au observam multe transmutari "spontane" dar stiinta main-stream le ignora. Transmutarile se produc in prezenta energiei orgonice, scalare, sau ce alt nume ii dam. Vezi exp. Oranur al lui Reich. Variind "concentratia"/"intensitatea" acestei energii putem accelera, incetini sau inhiba complet fenomenul.
Ce este aceea energia orgonică? Cum este produsă, cum poate fi măsurată, ce efecte are? În ce ecuaţii poate fi inclusă?

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 14:33

Razvan a scris:Eu speram că apari cu ceva argumente, nu cu un clip în care unul prezintă interpretări bazate pe teoria eterului. (min. 35. 12) Laughing
Zău aşa, să ajungi să consideri forţa electrică şi forţa magnetică separat, să spui că electronii îşi schimbă nivelul energetic în interiorul atomului în funcţie de potenţialul gravitaţional, pare deja mult mai mult de domeniul SF decât biata invenţie a lui Rossi. Dar ce să-i faci, fiecare încearcă să mănânce o pâine şi atâta timp cât au auditoriu, vor continua să facă asta!

Observ ca nu poti privi obiectiv datele observate experimental. Cum spuneam mai sus, nu zic ca teoria lui e corecta. Ci ca ce s-a masurat experimental contravine TR. E oare atat de greu sa discernem diferenta? Am impresia ca cine e fermecat de TR nu mai accepta si alte puncte de vedere.

PS: Au ras multi de aici de pe forum de teoriile despre Eter expuse de sandokhan, dar va veni vremea cand unii vor avea un soc: Or sa-si dea seama ca sandokhan are dreptate, in mare masura, si ca toata viata lor au fost dusi de nas, de niste excroci mult mai destepti decat ei, cu excrocherii mult mai elaborate decat au putut ei concepe vreodata, toate minciunile considerate in main-stream adevaruri de netagaduit fiind doar imbracate in ambalaj stiintific, fara un continut corect.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 14:46

synthesis a scris:Cum spuneam mai sus, nu zic ca teoria lui e corecta. Ci ca ce s-a masurat experimental contravine TR.
Chiar n-am aflat să se fi măsurat experimental inconstanţa vitezei luminii în vid şi nici existenţa eterului. În rest, mai toate măsurătorile făcute asupra unor fenomene fizice relativiste, vin să certifice, din nou şi din nou, teoriile lui Einstein.
Desigur, Sandokhan e liber să creadă în caii lui verzi de pe pereţi, Pământul plat şi alte teorii ale conspiraţiei mondiale. Smile



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 14:54

Razvan a scris:Ce este aceea energia orgonică? Cum este produsă, cum poate fi măsurată, ce efecte are? În ce ecuaţii poate fi inclusă?

Este omniprezenta in orice punct din spatiu, insa in concentratii diferite. Ii poti mari concentratia in zona de contact dintre o substanta para-magnetica si una dia-magnetica. O poti scadea asigurand un "drum de rezistenta minima" pt curgerea ei (de ex. folosind conductori de cupru). La restul intrebarilor raspunsurile se gasesc in cartile lui Wilhelm Reich, si nu citind aiurea de pe internet site-uri care contin cuvantul "orgon".

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 14:58

Razvan a scris:
Chiar n-am aflat să se fi măsurat experimental inconstanţa vitezei luminii în vid şi nici existenţa eterului. În rest, mai toate măsurătorile făcute asupra unor fenomene fizice relativiste, vin să certifice, din nou şi din nou, teoriile lui Einstein.

N-ai aflat pt ca te increzi doar in surse de informare deja periate de indivizi care au preconceptii relativiste si pe care notiuni gen "eter" ii dezgusta. Pt ei spatiul trebuie sa fie izotrop ca sa dea mai frumos in calcule. Nu-i intereseaza realitatea....

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 15:37

Aşa este! Sursele mele de informare sunt cele trecute prin peer-review, ceea ce mă fereşte de a cădea în ridicolul acceptării fără rezerve a tot soiul de idei fanteziste.
Deocamdată nici teoria eterului, nici dispozitivele de fuziune la rece, nici cele care extrag energie din ZPE, nici cele care folosesc energie orgonică sau altă energie mistică, precum nici teoria Pământului plat (că tot vorbeai de Sandokhan), n-au reuşit să treacă de o analiză competentă. Very Happy
Iar susele mele de studiu sunt cursurile unor profesori consacraţi, bazate pe experienţe confirmate şi susţinute de observaţii şi experiment, nu ale unor indivizi mediocri, fixaţi în obscurantismul unor vremuri apuse.




_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 15:58

Razvan a scris:
Aşa este! Sursele mele de informare sunt cele trecute prin peer-review, ceea ce mă fereşte de a cădea în ridicolul acceptării fără rezerve a tot soiul de idei fanteziste.

Sursele oficiale sunt surse produse de niste oameni mediocri, slabi (nu sunt in stare sa-si controleze nici energia sexuala, nici cea mentala - ceea ce duce automat la deformari ale perceptiei) care depind de cum se misca valul. Nu vor lua nici o pozitie radicala de teama sa nu-si piarda prestigiul, imaginea, jobul, etc. Tipul asta de indivizi n-a produs niciodata ceva nou, palpabil, util. Eu unul prefer sa primesc rosu pe forum Smile si sa experimentez fix aceleasi tehnologii ca ale indivizilor controversati si sa constat cat de incompetenti sunt acei profersori consacrati pe care ii mentionezi. Eu nu stiu ce asteptati voi pt a va schimba, sa va dea moca cineva un astfel de dispozitiv?

Razvan a scris:

... n-au reuşit să treacă de o analiză competentă. Very Happy

Ti-ai pus intrebarea ca acei indivizi care au rejectat niste rezultate practice sunt niste incompetenti sau au alte interese?
Razvan a scris:
...nu ale unor indivizi mediocri, fixaţi în obscurantismul unor vremuri apuse.
E fix invers, dar revelatia va veni ca un soc pt unii, fara suparare! Smile

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 16:24

Tu experimentează orice tehnologii doreşti. Până una-alta, experimentezi tehnologii produse de "de niste oameni mediocri, slabi".
Tipul asta de indivizi n-a produs niciodata ceva nou, palpabil, util.
Câtă ipocrizie îţi trebuie ca să afirmi aşa ceva? (întrebare retorică, nu trebuie să-mi răspunzi; atitudinea ta vorbeşte de la sine).
Eu nu stiu ce asteptati voi pt a va schimba, sa va dea moca cineva un astfel de dispozitiv?
Ei, nu chiar moca; la un preţ acceptabil ar mai merge. Aşa, cam ca un telefon mobil, un PC, sau o factură la net!
Chiar aşa: unde sunt preţioasele invenţii ale acestori indivizi?
Ti-ai pus intrebarea ca acei indivizi care au rejectat niste rezultate practice sunt niste incompetenti sau au alte interese?
Desigur! Dar încă mai aştept pe piaţă dispozitivele minune!


_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 16:45

Razvan a scris:Câtă ipocrizie îţi trebuie ca să afirmi aşa ceva? (întrebare retorică, nu trebuie să-mi răspunzi; atitudinea ta vorbeşte de la sine).
Nu uita ca dispozitivele la care te gandesti tu (electronica) sunt produse de ingineri, nu de teoreticieni. Multe au fost produse prin experimente fara nici o teorie cuantica a semiconductorilor sau a atomului.

Chiar aşa: unde sunt preţioasele invenţii ale acestori indivizi? [....] Dar încă mai aştept pe piaţă dispozitivele minune!
Unele se pot cumpara de pe net de ani buni. De ex. dispozitivele lui Bedini sau dispozitivele orgonice ale lui Karl Hans Welz (pe ale lui Welz le-am testat eu ani buni de zile). Dar probabil ca iar ai sa vii cu argumentul ca e excrocherie si ca doar "fraierii" ar cumpara asa ceva. E un cerc vicios al neincrederii

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Razvan Mier 22 Mai 2013, 17:24

synthesis a scris:Nu uita ca dispozitivele la care te gandesti tu (electronica) sunt produse de ingineri, nu de teoreticieni. Multe au fost produse prin experimente fara nici o teorie cuantica a semiconductorilor sau a atomului.
În concepţia ta, inginerii sunt acele persoane care experimentează de-a valma, fără niciun suport teoretic? Laughing
Încearcă tu să amesteci sârme şi siliciu, că n-o să-ţi iasă vreun cip, oricât ai experimenta. Lucrează după un model teoretic şi abia atunci vei obţine satisfacţii. Nu subestima importanţa cercetării teoretice fundamentale, că s-au cam dus vremurile când se construiau doage de butoi din bardă!
Unele se pot cumpara de pe net de ani buni. De ex. dispozitivele lui Bedini sau dispozitivele orgonice ale lui Karl Hans Welz (pe ale lui Welz le-am testat eu ani buni de zile). Dar probabil ca iar ai sa vii cu argumentul ca e excrocherie si ca doar "fraierii" ar cumpara asa ceva.
La fel cum se pot cumpăra şi amulete norocoase, talismane, sau diverse dispozitive atot-vindecătoare. În afară de vaga senzaţie a sporirii încrederii în sine, ce fac în plus dispozitivele orgonice? Pot să-mi încarc măcar mobilul la ele?



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33198
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de synthesis Mier 22 Mai 2013, 17:38

Razvan a scris:
În afară de vaga senzaţie a sporirii încrederii în sine, ce fac în plus dispozitivele orgonice? Pot să-mi încarc măcar mobilul la ele?

Poti observa:
1)modificarea anumitor proprietati fizico-chimice ale materiei (inclusiv culoare, gust, miros), asa cum spuneam mai sus. Daca ai sa citesti cartile lui Reich vei vedea mai multe metode de a experimenta.
2) Modificarea functionarii organismelor vii - plante, animale, oameni
3) Multe altele. Vezi bibliografia.

synthesis
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 40
Puncte : 14381
Data de inscriere : 18/05/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Teorii alternative verificabile
-2) Independenta energetica prin metode conventionale sau neconventionale
-3) Terapii medicale neintruzive
-4) Mijloace de transport/propulsie neconventionale
-5) Auto-sustenabilitate

http://ezotech.wordpress.com

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de george Joi 20 Iun 2013, 07:58

,,Adevarata bogatie nu este aurul ci felul cum stim sa utilizam energia.,,

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue7 / 107 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20562
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de eugen Mar 30 Iul 2013, 21:16

Este posibila reversibilitatea formelor de energie?

Daca admitem in virtutea legii conservarii energiei ca energia nu se pierde la o manifestare particulara in materie, camp, etc, putem prelungi rationamentul admitand ca ar trebui sa existe o reversibilitate a formelor de energie.
Ader la acest punct de vedere, al reversibilitatii formelor de energie,care contrazice viziunea lui Clausius a mortii termice a Universului.
Cu alte cuvinte, admit ca sursa “free-energy” este manifestarea reversibilitatii  unor  forme de energie de naturi diferita, intr-un creuzet Cosmic, a carui mecanism pe moment imi scapa.
Intr-un caz particular, Soarele de exemplu, emite energie termica, aceasta se disipa in Cosmos si se intoarce in aceeasi cantitate inapoi ( pentru a conferi stabilitate), in Soare, sub alta forma de energie ( gravitatie, campuri vibratorii subtile, etc) alimentand perpetuu un foc continuu, fara criza de energie. Soarele nici nu explodeaza, nici nu colapseaza, ceea ce arata cred un echilibru in-out de energii de naturi diferite.
Noi, oamenii, trebuie sa ne asezam doar in locul potrivit in bucla inchisa :energie X /energie Y/energieX pentru a vibra ( nu ”consuma energie”) pur si simplu odata cu transformarile Universului.
Termenul “a consuma energie” este folosit cred gresit, ca in viziunea lui Clausius a mortii termice (energetice) a Universului.
Noi nu suntem consumatori de energie, ci transformatori de energie. Noi nu putem omori energia. Cand spunem ”criza de energie”, nu facem decat sa sustinem un punct de vedere miop, cu Universul langa noi.
Redau mai jos un text de la care am pornit in rationamentele mele:

Entropia Implicatii filosofice

Inegalitatea ΔS ≥ 0 arata ca cea mai probabila variatie a entropiei unui sistem este cresterea sa . Nu are sens sa se aplice principiul al II-lea al termodinamicii ΔS ≥ 0 , la un sistem nelimitat cum este universul . O astfel de incercare nefireasca a fost facuta de Clausius ( 1867 ) : aplicand principiul al doilea la intregul univers el a ajuns la concluzia ca mai devreme sau mai tarziu , entropia universului va atinge valoare maxima , cand se ajunge la echilibru . Aceasta ar insemna ca odata cu trecerea timpului toate formele de energie ( mecanica , electromagnetica , chimica etc. ) ar trece in forma energiei termice de miscare dezordonata a moleculelor si ca urmare temperatura tuturor corpurilor din univers s-ar egala . Toate procesele ar inceta si s-ar ajunge la asa numita moarte termica a universului . Clausius a ajuns la aceasta concluzie pentru ca nu a tinut cont de faptul ca in univers are loc intotdeauna o transformare reciproca a diferitelor forme de miscare . Concluzia mortii termice este infirmata de faptul ca in diferite parti ale universului au loc fluctuatii . Marimea si durata acestor fluctuatii pot fi foarte mari si prin aceasta , starea de echilibru termodinamic se strica .

Sursa:
http://www.incursiune-in-lumea-fizicii.accounting-business.eu/entropia-implicatii-filosofice.html

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 31 Iul 2013, 07:09

De acord că termodinamica Universului e mai aproape de filosofie speculativă decât de fizică, dar afirmația legată de Soare mi se pare greșită. Reacțiile de fuziune din miezul unei stele tind să o dilate, să o facă să explodeze, pe când propria ei gravitație tinde să o compacteze. Echilibrul dintre cele două duce la stabilitatea în timp a stelei, dar ea nu este eternă.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Free energy - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Free energy - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30083
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

este - Free energy - Pagina 9 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 22 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 15 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum