Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 01:42

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 01:35

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
CAdi (11928)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul (6652)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Razvan (6162)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen (3786)
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Pacalici
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Razvan
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
meteor
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
gafiteanu
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
scanteitudorel
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Bordan
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 
eugen
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 21 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 21 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 34 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 34 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

CE ȘTIM?

+9
gafiteanu
omuldinluna
Abel Cavaşi
Razvan
virgil
eugen
virgil_48
Pacalici
Bordan
13 participanți

Pagina 21 din 21 Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21

In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 19 Sept 2014, 05:23

Rezumarea primului mesaj :

Putem contura ceea ce știm la ora actuală din universul ăsta? Putem ști ceea ce știm?

De exemplu e corect gândit așa?

Știm că materia obișnuită este cca 5%, și este formată din atomi care sunt goi 99%. Atomii la rândul lor sunt formați din diverse particule iar fiecare particulă are antiparticula ei.

Până aici, după voi, e corect? Sau dacă nu e corect, cum e corect, să știm ceea ce știm?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos


CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de CAdi Joi 24 Ian 2019, 19:06

Prima parte o cunosc.
A doua care exprima punctul tau de vedere :
Vrei sa zici ca radiatia ,,se va raci'' in continuare si se vor schimba lungimea si
frecventa de unda a fotonilor emisi la formarea Universului peste alt miliard de ani?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11928
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Vin 25 Ian 2019, 09:11

CAdi a scris:Prima parte o cunosc.
A doua care exprima punctul tau de vedere :
Vrei sa zici ca radiatia ,,se va raci'' in continuare si se vor schimba lungimea si
frecventa de unda a fotonilor emisi la formarea Universului peste alt miliard de ani?
Vreau sa spun ca daca este adevarata aceasta teorie, inseamna ca intre spatiu si foton exista o legatura stransa, asa cum ar exista intre un elastic pe care ai insirat margele si le faci sa vibreze, iar daca intinzi elasticul, se va alungi si lungimea de unda, dar si frecventa.  Deplasarea spre rosu sau albastru mai este influientata si de campul gravitational, si atunci ce a spus Einstein privitor la deformarea spatiului in jurul corpurilor s-ar putea sa fie chiar adevarat.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12186
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Dum 27 Ian 2019, 16:14

virgil a scris:Nu este indicat sa te gandesti prea mult la modul cum gandesti. Patrunderea atentiei in tine insuti dezvolta mereu alte si alte semne de intrebare care niciodata nu primesc un raspuns pe de-a intregul multumitor. Natura a sintetizat in sute de milioanne de ani, ceia ce noi vrem sa intelegem in zece minute. Studiul temeinic poate fi facut studiind mai intai ceia ce se cunoaste si apoi putem trage concluzii.

Tu atât ai reținut din ce-am scris, virgile?
Doar acesta a fost aspectul principal asupra căruia ai considerat că trebuie să-ți spui părerea?
În sfârșit, o să iau în calcul.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de CAdi Dum 27 Ian 2019, 16:35

virgil a scris:
CAdi a scris:Prima parte o cunosc.
A doua care exprima punctul tau de vedere :
Vrei sa zici ca radiatia ,,se va raci'' in continuare si se vor schimba lungimea si
frecventa de unda a fotonilor emisi la formarea Universului peste alt miliard de ani?
Vreau sa spun ca daca este adevarata aceasta teorie, inseamna ca intre spatiu si foton exista o legatura stransa, asa cum ar exista intre un elastic pe care ai insirat margele si le faci sa vibreze, iar daca intinzi elasticul, se va alungi si lungimea de unda, dar si frecventa.  Deplasarea spre rosu sau albastru mai este influientata si de campul gravitational, si atunci ce a spus Einstein privitor la deformarea spatiului in jurul corpurilor s-ar putea sa fie chiar adevarat.

Daca este adevarata inseamna ca pot exista si ,,gaurile de vierme'' si chestia asta nu ar mai fi SF.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 27 Ian 2019, 17:33

curiosul a scris:DAR TOT RĂMÂNE DESCHISĂ ÎNTREBAREA
Rămîne ... Smile

Între om și calculator rămîne totuși o diferență destul de mare, poate ca dintre cer și pămînt, fiecare individ din lumea asta fiind ʺindividualʺ, pe cînd un robot e universal. Zicea cineva că, toate calculatoarele din lumea asta, din toate timpurile adunate la un loc, n-au ʺbunul simțʺ al unei rîme. Dacă pentru un calculator se poate recrea orice piesă (pe care a creat-o omul), pentru un om rămîn ʺpieseʺ care nu se pot recrea de către om. Sau, dacă un robot execută mișcări, omul este ʺmișcatʺ de către sentimente pe care un robot nu le poate avea.

Același ʺsemnalʺ din exterior, sau, mă rog, din interior, pentru robot e ʺuniversalʺ valabil pe cînd pentru om e individual. Dacă albinele dintr-un stup primesc comanda de aprovizionare, să zicem, toate execută ordinul dar fiecare în felul ei, pe cînd o armată de roboți supuși aceluiași program n-ar ști care să atace pe flancuri, prin învăluire, și care direct ...

Eu cred că miros ceva din ceea ce vrei să zici, Curiosule, chiar dacă eu i-am spus intuiție nu logică, dar rămîn la părerea mea ... drama materiei este că nu înțelege ce-i ... materia ...

Tu ai zis că știi povestea firului de iarbă și bla-bla-bla ... ești sătul de ele ... io am zis să nu ne dăm rotunzi față de firul de iarbă că nu știm noi dacă firul de iarbă nu știe mai multe decît știm noi ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Dum 27 Ian 2019, 18:11

"Sau, dacă un robot execută mișcări, omul este ʺmișcatʺ de către sentimente pe care un robot nu le poate avea. "
De unde stii? s-a confesat un robot la tine? Very Happy nu ai vazut roboti sau calculatoare care protesteaza daca sunt manuite necorespunzator? Crezi ca oamenii doresc sa faca roboti dotati cu sensibilitate, cu sentimente, sa lucreze daca au chef sau nu? Dar ce sunt sentimentele decat niste senzatii produse de hormoni sau senzori? pana la urma totul se reduce la a hotara la ce fel de stimul trebuie sa raspunda procesorul intr-un anumit fel.


"o armată de roboți supuși aceluiași program n-ar ști care să atace pe flancuri, prin învăluire, și care direct ... "

La ora actuala sunt roboti precum dronele care pot actiona in escadrile, asezandu-se spatial una in functie de toate celelalte, ceia ce le face sa actioneze in comun ca o echipa. In acest sens am vazut demonstratii la TV. Cat despre strategie, gandeste-te cat de bine joaca sah calculatoarele, si apoi mai vedem.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55546
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Dum 27 Ian 2019, 18:43

Până la urmă, Bordane, virgile, e bun și exemplul cu roboțeii.
virgil spunea că "pana la urma totul se reduce la a hotara la ce fel de stimul trebuie sa raspunda procesorul intr-un anumit fel".
Eu zic că mai degrabă problema s-ar reduce, în cazul inteligenței artificiale, la răspunsul propriu-zis al procesorului care să nu fie un răspuns generat de programul procesat.

Adică procesorul să ajungă capabil să "scrie", să genereze însăși programul pe care el îl va rula, sau pe care va "dori" să-l ruleze.
Dar "a dori" ar trebui să fie însăși un program la nivel de inteligență artificială.
În schimb, "a dori" implică "o nevoie".
Nevoia însăși va trebui să fie un program.

Și tot așa, paradoxal, un robot conștient de "nevoile" lui va trebui să fie un robot capabil să-și adapteze propria programare, să-și formeze prin programarea modului în care procesorul său va rula informațiile propriul sistem de valori.
Dar sistemul de valori este strâns legat de modul în care sunt "percepute" informațiile, iar altfel spus, cum poți să-ți dorești ceva dacă nu știi ce vrei să-ți dorești?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Lun 28 Ian 2019, 19:20

curiosul a scris:cum poți să-ți dorești ceva dacă nu știi ce vrei să-ți dorești?
Părerea mea este că, din punct de vedere științific, nu știm încă în ce fel de lume trăim. Alegerea unui model științific sau altul, cu care operăm, nu ne ajută să exprimăm realitatea în aspectele ei esențiale.

Am învățat, sau mai bine zis am fost învățați, că structura materiei se rezumă la cele patru tipuri de forțe fundamentale, cu toate cîmpurile, particulele reale sau virtuale care mișună printre ele, structură care nu poate vedea dincolo de structural. Sau cum am mai zis, materia nu poate înțelege materia. Sau un exemplu mai simplu, cu ochii tăi nu poți vedea ochii tăi.

Pe lîngă acea structură a materie legată prin cele patru forțe, care oricum nu atinge nici 4% din ceea ce bănuim, ar trebui să apară oricum o bănuiala că mai e necesar ʺcevaʺ care cuplează universul ăsta altfel decît prin cele patru forțe. Pe lîngă structura creierului nostru, pe care o înțelegem destul de bine din moment ce o aplicăm inteligenței artificiale, procesele mentale, cele de conștiență sau de conștiință, fenomenele care au loc acolo, nu pot fi explicate de știința structurală.

Să zicem, Curiosule, că te duci la xerox și-ți face o clonă, curioasă ca tine, că-s în stare ăștia de orice acum ... te-ai întîlni față în față cu celălalt Curios. Cum te-ai recunoaște pe tine? Sau n-ai mai fi curios să te mai recunoști ... ai mai ști ce vrei să-ți dorești? Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Lun 28 Ian 2019, 19:46

Bordan a scris:Să zicem, Curiosule, că te duci la xerox și-ți face o clonă, curioasă ca tine, că-s în stare ăștia de orice acum ... te-ai întîlni față în față cu celălalt Curios. Cum te-ai recunoaște pe tine? Sau n-ai mai fi curios să te mai recunoști ... ai mai ști ce vrei să-ți dorești? Smile

Tu râzi, Bordane, dar mie chiar mi se pare o situație interesantă.
Dacă "Curiosul" xeroxat ar fi o copie perfect identică a "Curiosului" original, cum ar fi o discuție între acești doi curioși?
Oare nu cumva ar fi ca și cum aș discuta cu mine însumi?
Pentru că, vorbind de o copie perfect identică, modul în care ar gândi copia mea ar fi identic cu cel în care aș gândi eu.
Și invers.
Și paradoxal, amândoi ne-am întreba simultan același lucru, ne-am răspunde simultan același lucru, am gândi simultan același exact același lucru etc.
Pentru că dacă n-ar fi așa, atunci am vorbi de un alt "Curios", nu de o copie xerox, perfect identică.
Pfoaiii câte idei/scenarii îmi trec acum prin minte, dar...mai bine nu...

Îți dau dreptate, cu proprii ochi nu poți vedea proprii ochi.
Cam ce spuneai tu odată, într-o altă interpretare, o teorie nu poate fi demonstrată din interior.
Cred că are legătură și cu faptul că este greu de "perceput propria percepție", adică ce am vrut să subliniez în alte mesaje, că percepția propriu-zisă este pur și simplu o serie de fenomene fizice, simultane sau succesive.
Dar pentru simplul fapt că "percepi" diferit cele două situații este foarte greu să le percepi ca pe unul și același lucru.
În sfârșit, nu știu ce se înțelege și nu insist mai mult acum.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Lun 28 Ian 2019, 20:23

Numai o mică paranteză, Bordane, o copie perfect identică a mea este imposibilă.
Pentru că duce la o situație ce are un caracter paradoxal.
Eu și copia mea, fiind perfect identici din orice punct de vedere, ar însemna nu numai să gândim același lucru, cât, mai important, să și facem același lucru.
Ori asta este imposibil din punct de vedere fizic în ceea ce privește anumite activități fizice.
Înțelegi ideea?
Mie mi se pare destul de interesantă situația raportată la nivel de identitate diferită, să spunem.
Cum spuneai și tu, nu pot exista două lucruri perfect identice.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Mier 30 Ian 2019, 11:58

Bordane, îți propun să redirecționăm subiectul!

Îmi amintesc acum de o discuție cu..."cineva" care-mi spunea la un moment dat, într-o discuție "filozofic-matematică", că ... acel "cineva" nu înțelege necesitatea matematiciii dincolo de adunare, scădere, împărțire, înmulțire.

Eu, "cocoș" în ale matematicii în acele timpuri, îi explicam că tot avansul tehnologic din ziua de azi se datorează matematicii de "dincolo" de adunare, scădere, înmulțire, împărțire.

Iar acel "cineva" îmi răspundea simplu:

Nu sunt importante avantajele dezvoltării sistemului matematic!
În ceea ce ne privește pe noi ca oameni, sunt mai importante dezavantajele decât avantajele!

Acum, am o mie de idei despre cum aș interpreta răspunsul și parcă înclin să fiu de acord cu asta.

Greșesc oare?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 30 Ian 2019, 15:32

curiosul a scris:Nu sunt importante avantajele dezvoltării sistemului matematic!
În ceea ce ne privește pe noi ca oameni, sunt mai importante dezavantajele decât avantajele!

Acum, am o mie de idei despre cum aș interpreta răspunsul și parcă înclin să fiu de acord cu asta.

Greșesc oare?
Hai să vedem ce iese ... de ce ar fi mai importante dezavantajele decît avantajele?

Oricum, și eu zic că nu există avantaj fără dezavantaj, sau nu poți cîștiga ceva fără să pierzi altceva ... numai s-ar putea să intri pe terenul meu, unde sistemul de învățămînt nu te formează că te ... deformează ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Mier 30 Ian 2019, 16:44

Păi vreau să intru pe terenul tău!
Dar din terenul meu, Bordane, dacă se poate!  Smile
Înțelegi ce vreau să spun, adică dacă aș "juca" doar în terenul tău, care ar fi terenul meu?
Pentru că fiecare avem nevoie de un "teren" al nostru!

Am mai vorbit de asta, iar eu aș spune că sistemul de învățământ te formează cum să te deformezi.
Dar, paradoxal, și știu că ești de acord cu asta, nici n-ai ști cum trebuie să te deformezi dacă nu ești inițial format pentru asta.

Vorba aia,  cum poți să știi ce-ți dorești dacă nu știi mai întâi "ce trebuie" să-ți dorești?
Pentru că este aproape...un infinit...între ceea ce trebuie să-ți dorești și ceea ce vrei să-ți dorești.
De multe ori...infinitul ăla dintre ele este cel mic, nu cel mare...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 31 Ian 2019, 04:50

curiosul a scris:Vorba aia,  cum poți să știi ce-ți dorești dacă nu știi mai întâi "ce trebuie" să-ți dorești?
Dacă luăm de bună relativitatea lui Einstein trebuie să acceptăm și ʺrelativulʺ nostru față de lumea din jur, ba mai mult relativul nostru față de noi inșine. Realitatea percepută, și pricepută de noi se schimbă în spațiu și-n timp, de multe ori se sucește exact pe dos. Dorințele noastre de atunci și de acolo nu-s cele de acum și de aici.

Dorințele apar odată cu primul contact cu lumea asta, atunci cînd apare curiozitatea de a explora totul, tot ce atingem, ce vedem, ce auzim .. dacă ești curios și neastîmpărat din fire ai toate șansele să ajungi să percepi lumea asta așa cum e ea, să înveți pe propria piele ce e binele și răul, ce e minciuna și adevărul .. să înveți "ce trebuie" să-ți dorești. Această curiozitate, nativă să-i zic așa, te poate "ucide", dar te poate și salva. Din ʺcurioșiiʺ ăștia apar viitorii rebeli ai societății, originalii, cei care nu se încadrează în normele și formele sociale.

Copiii care nu-s curioși din fire, care-s lipsiți de dorința de a cunoaște, oricum nu scapă fiind luați în primire de părinți, grădiniță, școală .. care au rolul de a le stimula curiozitatea, și implicit dorința. Sistemul de valori cu care te înconjori sau cu care te înconjoară societatea, te ʺformeazăʺ după chipul și asemănarea ei.

Matematica îți stimulează modul de gîndire, te învață ʺceʺ să gîndești, te prinde în matricea ei formală să-ți dorești doar ceea ʺce trebuieʺ să-ți dorești.

Dincolo de operațiile elementare, matematica e forma cea mai comunistă de operare, îl scoate pe om din indentitatea lui individuală și-l bagă în ʺcomuna primitivăʺ ...

Hai că ți-am ridicat mingea la fileu ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Joi 14 Feb 2019, 21:06

Arrow


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 15 Feb 2019, 07:35, editata de 1 ori (Motiv : in afara subiectului.)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55546
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil Joi 14 Feb 2019, 21:44

Arrow


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 15 Feb 2019, 07:46, editata de 1 ori (Motiv : in afara subiectului.)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55546
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de CAdi Joi 14 Feb 2019, 22:45

Arrow


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 15 Feb 2019, 07:47, editata de 1 ori (Motiv : in afara subiectului.)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11928
Puncte : 57067
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 14 Feb 2019, 23:12

Bordan a scris:. . . . .
Dincolo de operațiile elementare, matematica e forma cea mai comunistă de operare, îl scoate pe om din indentitatea lui individuală și-l bagă în ʺcomuna primitivăʺ ...
Hai că ți-am ridicat mingea la fileu ... Smile
Hai ca au inceput sa circule pe forumul acesta al nostru niste
perle... Trebuie sa deschidem un topic special pentru ele !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11203
Puncte : 43928
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 24 Mar 2019, 18:25

virgil_48 a scris:Hai ca au inceput sa circule pe forumul acesta al nostru niste
perle... Trebuie sa deschidem un topic special pentru ele !
Hai sa ne mai jucam putin cu perlele, poate ii mai imbunam pe inaltii perlati ai forumului … Smile

Vorbind de matematica vorbim de rigoare, de precizie, de exactitate … vorbim de stiinta, de concret, de palpabil … de obiect. Omul prin definitia lui nu-i un obiect, nu-i un robot, ramane ceva din el pe dinafara matricei rigorii, nu-l putem scrie intr-o formula matematica, fiecare individ fiind … individual, egalitatea ramane doar un vis … matematic.  

Dar oare cat din realitatea asta se poate incadra in rigorile matematicii? Daca luam omul ca buricul targului, asa cum ne place sa ne luam, avem loc de intors cam 10^3 m in sus si tot cam atata in jos, sa zicem de la 1 mm la 1 km. Poate ca sunt exceptii cu vederea de soim care pot opera de la microni pana la mii de km, dar lasam deocamdata perlele negre pe dinafara, vorbim de omul natural, fara nici o prelungire artificiala, fara telescopul hubble sau microscopul cern.

Putem vorbi de “obiecte”, de acele forme materiale care se incadreaza in dimensiunile astea, dimensiuni care pot fi verificate de omul de rand, desi si la aceste dimensiuni cam fug imaginile. O diferenta de nivel de 1000 m, pe care am masurat-o azi cu pasul, mi-a cam dereglat … compasul … si mi-a cam luat si … glasul … Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 21 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 21 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 21 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 21 din 21 Înapoi  1 ... 12 ... 19, 20, 21

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum