Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 17:46

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Bordan în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Gravitonul
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi (11934)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul (6652)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan (6162)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen (3789)
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
meteor
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_lcapCE ȘTIM?  - Pagina 12 Voting_barCE ȘTIM?  - Pagina 12 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

CE ȘTIM?

+9
gafiteanu
omuldinluna
Abel Cavaşi
Razvan
virgil
eugen
virgil_48
Pacalici
Bordan
13 participanți

Pagina 12 din 21 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Urmatorul

In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 19 Sept 2014, 05:23

Rezumarea primului mesaj :

Putem contura ceea ce știm la ora actuală din universul ăsta? Putem ști ceea ce știm?

De exemplu e corect gândit așa?

Știm că materia obișnuită este cca 5%, și este formată din atomi care sunt goi 99%. Atomii la rândul lor sunt formați din diverse particule iar fiecare particulă are antiparticula ei.

Până aici, după voi, e corect? Sau dacă nu e corect, cum e corect, să știm ceea ce știm?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos


CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de eugen Dum 31 Ian 2016, 11:00

Al treilea ochi

Am avut de multe ori senzatia de orbire ca la mersul cu masina, cand te orbeste faza lunga a masinii din sens opus, noaptea.

In fata unui fenomen  experimentat pe viu in laborator, formulele matematice, teorie, imaginea despre un anumit fenomen , etc, au palit in fata unui blitz mental provocat de un experiment oarecare.
Este ca un scurt circuit in care sunt intrerupte rationamentele obisnuite ale vederii obisnuite si este nevoie de un al treilea ochi care vede altfel  decat doi " orbiti".

eugen
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 3789
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Dum 31 Ian 2016, 11:25

eugen,
poți să detaliezi un pic ?
Pentru ca nu sunt sigur c-am înțeles exact la ce faci referire și cum este relaționat cu CE STIM .
Eventual, dacă nu-i locul potrivit, poți să detaliezi în altă parte, în alt topic/subiect.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de eugen Dum 31 Ian 2016, 11:34

Da, pot detalia aici, sper sa nu fiu acuzat de abuz off-topic...

Tot incercand diferite comportari ale bobinelor, am experimentat cu o bobina de inalta tensiune auto in regim de frecventa in jur de 10 khz, alimentat pe la 20 volti, de la un oscilator.
Pe iesire, am montat un capat de cablu coaxial de un metru si am variat usor amplitudinea.
Cand am atins din " greseala" cablul, s-a produs o descarcare nedureroasa, vernil, intre mana si cablu.
Ma astepatam sa ma curentez, dar nu a fost cazul.
Era ceva nou pentru mine, un efect care-mi schimba logica obisnuita.
Poate pentru unii este banal, dar pe mine m-a uimit...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32364
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Dum 31 Ian 2016, 11:45

eugen a scris:
Era ceva nou pentru mine, un efect care-mi schimba logica obisnuita.
Poate pentru unii este banal, dar pe mine m-a uimit...

Pentru mine nu este banal.
Eu țin minte că eram copil, doar câțiva anișori, iar când eram oarecum nesupravegheat, desfăceam becul de la o veioză și băgam degetele în locul unde trebuia înfiletat becul.
Ciudat...imi amintesc că îmi plăcea senzația, deși imediat cum începea să mă scuture retrăgeam mâna, dar repetam experimentul.

Sper ca acestea să fie citite numai de persoane mature care-și dau seama de pericolul la care m-am expus, ca să nu reprezinte vreun fel de exemplu pentru cei neexperimentați, care nu-și dau seama de riscurile la care se expun.

În fine, asta vis-a-vis de accidentul tău.
Ceea ce mi-aș dori să detaliezi, în măsura în care poți explica, este ce schimbări de logică ai observat că apar.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de eugen Dum 31 Ian 2016, 12:18

Imaginatia

Avea Dan Preda o expresie: "A judeca, a vedea in orb..."
Iar Sadang ceva de genul:" Atata mi-am muncit creierii cu magnetismul...".

Pentru mine, in urma unui experiment de genul celui expus mai sus, am simtit provocarea de a folosi pur si simplu mult mai mult imaginatia pentru a intelege.
Adica de a intelege mai mult prin imaginare decat din logica.
Logica spune de exemplu: creste un anumit parametru si obtii un anumit efect.
Imaginatia subtila insa poate vedea invers : scade parametrul si obtii efectul.
Astfel de mecanisme sunt de rutina cand cauti cu febrilitate sa obtii un anumit efect.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32364
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 31 Ian 2016, 16:54

curiosul a scris:Da' cu poeziile ce-ai mai facut ?

Poeziile, ca și cu celelalte scrisuri ori înscrisuri, le am împrăștiate prin tot internetul. Pe suport electronic văd că nu am cu ele probleme, nici ele cu mine, deși nu mă consider în nici un fel poet sau scriitor.

Tipărite în carte, a crezut că-mi face o surpriză, și ʺm-a publicatʺ în patru volume de antologii, pe care le-am văzut tot scanate pe internet, fiindcă și-a băgat dra.cu coada și n-am mai putut intra în posesia lor. Așa că am aterizat înainte de a mă lansa! Smile

Culmea e că eu am convingerea că dacă scriu o carte, exact așa cum vreau, rămîne un singur cititor, sau cititoare. La ce s-o scriu atunci?

Dar ʺatacʺ pe alte fronturi ..

Intuiția de care vorbește Eugen, eu cred că joacă același rol ca și logica. Pentru ca cunoașterea să fie completă trebuie observația gîndită cu logica și trăită cu intuiția. Gîndește-te că egalitatea din matematică nu există numai în mintea noastră, într-o parte logica, pe care o poți fixa cu ajutorul celor cinci simțuri, iar în cealaltă intuiția pe care o menții prin identificarea ta, ca subiect, cu obiectul studiat. Nu știu dacă înțelegi ce vreau să zic, o să încerc o exemplificare.

Să zicem că ți-ai pus ochii pe o Zînă, care ți-a căzut cu tronc, iar simțurile tale cu mintea ta logică fac deja scenariile unui film ʺdin al 9-lea cerʺ. Ceva îți mai spune că e mai mult decît o apariție obișnuită, că e o Zînă. Îți simți ție zbuciumul, îi simți și ei fiorul cu dragostea și dorul, o simți prin fiecare celulă fremătînd, iar logica cu mintea ta cu tot fugind după un parfum de mister.

Un preludiu prelung adîncește nebunia, și tristă, și goală, fiindcă dimineața te trezești singur, cu patul răvășit, cu urma unui ecou al unui soare nou. Închizi ochii să mai prinzi ceva, un sărut etern, dar veșnicia a plecat cu un fior mai parfumat.

De ce un bou nu e vițel? De ce ar fi un bou adult mai bun ca un vițel incult? Și totuși, la obîrșie, la izvor, te-ntorci prin dorul unui nor, unde te-așteaptă al tău amor, la obîrșie, la izvor ..

Trecu o zi, trecură trei, și iarăși noaptea vine, și te gîndești privind în sus la razele-i senine .. și ți-ar plăcea să vină iar cu pasul lin și dulce, să-i simți parfumul ei cel rar și-n tine să se culce .. s-o ții la tine-n inimioară, pulsîndu-ți fericirea, cu Zîna ta de prima oară trăindu-ți nemurirea ... Smile

Am luat-o on miez peste ogrăzi amu, dar tu știi măcar din auzite că poeții au o putere de a pătrunde mai adînc în miezul lucrurilor, de a înțelege și a trăi profunzimile la alte note. Ei bine, tot așa știi că dacă vor să ʺzăpăceascăʺ o pămînteană de cap cam reușesc, fiindcă știu ce vor ele să audă ca să le pice în plasă. Pentru un poet adevărat nu-i problemă cu partea materială a lucrurilor, vibrația lor putînd controla materia.

Problema e cînd vor să ʺzăpăceascăʺ o Zînă, pe care n-o mai interesează lira lor, ci doar o vibrație peste materie, un fluturaș ce zboară tot timpul de la unul la altul. E complicat și de intuit așa ceva, nu de trăit, dar încearcă măcar să-i acorzi o șansă. Într-o lume nebună nu poți fi normal, dar te poți bucura de nebunia ei. Iar credința e singura știință! Să crezi ca și cum lucru s-ar fi întîmplat, și chiar se întîmplă, Universul aranjîndu-ți lucrurile după importanța pe care le-o dai.

Dar pentru asta trebuie să-i găsești logica lui, căreia să te supui .. logica din spatele logicii, sau gîndul din spatele gîndului ... să găsești lumea într-un bob de nisip și să ții infinitul în palmă ...  sau particula care ți-a semnat răvășirea în colbul terestru ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Dum 31 Ian 2016, 20:11

Bordan a scris:
Culmea e că eu am convingerea că dacă scriu o carte, exact așa cum vreau, rămîne un singur cititor, sau cititoare. La ce s-o scriu atunci?

Dar ʺatacʺ pe alte fronturi ..

Aici te înțeleg.
Am și eu, nu poezii, ci analize matematice, multe și diversificate privind numerele prime, dar sunt sigur că dacă le scriu...le citesc numai eu și numai eu înțeleg și știu ce-am scris acolo.
Dar, deși în mintea mea eu știu și înțeleg exact ce-am scris acolo, pentru că nu analizez de azi de ieri numerele astea, nu le explic pe înțelesul tuturor și primesc feedback-uri la care mă întreb  Oare nu mai gândesc logic, am înnebunit eu și am logica distorsionată ?

În fine...poate chiar mă înșel și nu-i corect ceea ce gândesc și concluziile la care am ajuns sunt greșite...

Intuiția de care vorbește Eugen, eu cred că joacă același rol ca și logica. Pentru ca cunoașterea să fie completă trebuie observația gîndită cu logica și trăită cu intuiția. Gîndește-te că egalitatea din matematică nu există numai în mintea noastră, într-o parte logica, pe care o poți fixa cu ajutorul celor cinci simțuri, iar în cealaltă intuiția pe care o menții prin identificarea ta, ca subiect, cu obiectul studiat. Nu știu dacă înțelegi ce vreau să zic, o să încerc o exemplificare.

Ba te înțeleg Bordane, mai mult decât crezi, și pe tine și pe eugen.
Din punctul meu de vedere, Bordane, intuiția apare în urma experienței.
Nu că aș avea eu prea multă experiență, dar ce știu să fac, știu să fac Bordane.

Adică, în ceea ce mă privește, matematic vorbind, dacă eu am analizat ce-am analizat atâta timp, eu îmi dau seama dacă rezultatul la care am ajuns este corect în funcție de cum arată formula.

Dacă este una complicată și lungă, sunt aproape sigur că nu-i corectă și nu poate fi folosită.
Dacă-i una frumoasă și simplă sunt aproape sigur că-i corectă, sau cel puțin utilă și poate fi folosită.

Când am văzut o formulă, intuiția îmi spune că-i corectă sau nu în funcție de cât de simplă și frumoasă este, raportat la ceea ce știu și am analizat.

Frumusețea asta, Bordane, dacă vrei, eleganța matematică, își spune și aici cuvântul.

Știi tu, ce-i frumos și lui Dumnezeu îi place și asta-i valabil și-n matematică.

Nu mai vorbim de frumusețea poeziilor...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Lun 01 Feb 2016, 14:19

Am zis acum ceva timp de un experiment aici pe forum .. eu să fiu deacord cu oricare dintre voi, cu orice teorie de-a voastră, dar cu mine să nu fie deacord nici unul. Aproape că am reușit.

Iar de cîțiva ani am zis că nu poate fi nici o teorie completă fără om în ecuație. Dar ce e omul? Aici ne lovim de chestia cu interiorul teoriei și ajungem tot la subiectivismul relativ.

Poate că am avut și am norocul să cunosc OMUL natural, ăla făcut, nu prefăcut sau contrafăcut, pentru care nici nu există conceptul de minciună sau prefăcătorie, de nimic artificial, fiind, prin simplitatea lui, un monument al Naturii. Pentru el nu există nici un secret, tot ceea ce se întîmplă trebuie să se întîmple, inclusiv moartea o privește cu seninătate, ca pe un lucru normal. Chestia e că la ăștia nici nu le aude nimeni gura, nici nu-i vede nimeni.

Și atunci a apărut întrebarea, unde e OMUL ăsta în societatea tehnologizată, științifică? Cam dispărut după masca minciunii, a trufiei și îngînfării! Nu  mai e simplitate, cinste, omenie și demnitate, cei șapte ani de acasă, cum le zic. Plini de astea trufii, de conceptele și principiile făcute chiar de el, a ajuns un străin în propriul ambalaj, în proprie piele. Cu toată știința și tehnologia în brațe, omul a ajuns să nu se poată înțelege el pe el, mai singur ca în cel mai gol deșert.

Și atunci apare altă întrebare, e bună această cărare? Aceste teorii peste teorii făcute de mintea omului, pentru a face ce? Javre schelăind la porți străine pentru un colț de pîine. Unde e OMUL cel natural, cel simplu și demn, cum am scris eu, cioplit cu iubirea din lacrimi de lemn?

Îți propun un experiment ...

Să zicem că aterizăm noi doi într-un loc, venind din alt spațiu-timp, fără să cunoaștem absolut nimic din limbajul și convențiile pe care le știm, nici cifre, nici litere, nici sunete, absolut nimic din ceea ce cunoaștem. Cam cum crezi că ne-am manifesta sau am comunica? Sau ce am face?

Și-o să-ți spun după aia de ce ... că nu știu de ce am încredere că tu îmi confirmi ceva ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Lun 01 Feb 2016, 16:23

Bordan a scris:
Îți propun un experiment ...

Să zicem că aterizăm noi doi într-un loc, venind din alt spațiu-timp, fără să cunoaștem absolut nimic din limbajul și convențiile pe care le știm, nici cifre, nici litere, nici sunete, absolut nimic din ceea ce cunoaștem. Cam cum crezi că ne-am manifesta sau am comunica? Sau ce am face?

Ne-am comporta instinctiv.
Iar instinctul ne-ar fi dirijat de nevoile pe care le-am avea.

Ca să înțelegi cum ne-am comporta, cum ne-am manifesta și ce am face în astfel de situații și în condițiile pe care le-ai menționat, este suficient să te uiți pe Animal Planet.

La nivel de instinct, reacțiile noastre au la bază aceleași principii ca ale animalelor, deși ne place să credem că suntem ființe superioare.

Eu cred că așa m-aș manifesta, instinctiv, irațional, ca un animal.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 01 Feb 2016, 16:56

Bordan a scris:
Poate că am avut și am norocul să cunosc OMUL natural, ăla făcut, nu prefăcut sau contrafăcut, pentru care nici nu există conceptul de minciună sau prefăcătorie, de nimic artificial, fiind, prin simplitatea lui, un monument al Naturii. Pentru el nu există nici un secret, tot ceea ce se întîmplă trebuie să se întîmple, inclusiv moartea o privește cu seninătate, ca pe un lucru normal. Chestia e că la ăștia nici nu le aude nimeni gura, nici nu-i vede nimeni.
Bordan, sa incerci intr-o noapte sa fii sincer cu tine. Nu crezi ca-l
cam idealizezi pe OMUL acela?
Omul rau, sangeros, agresiv, lacom, tradator, umple cartile de istorie.
Cel la care visezi tu, o mai avea cativa reprezentanti in viata, poate
ti-a iesit unul in cale, dar in societatea de astazi este o victima sigura.
Când traiesti intre lupi, trebuie sa urli ca ei!  Nu-ti doresti ca vreunul
din copii tai sa fie OMUL.
Nu inseamna ca daca am scris asta, nu-l admir pe OMUL tau. Dar ma
intristeaza singuratatea lui. Singuratatea OMULUI!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43972
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Lun 01 Feb 2016, 17:58

curiosul a scris:Eu cred că așa m-aș manifesta, instinctiv, irațional, ca un animal.

Un animal într-o haită ʺnegociazăʺ cu cărțile pe masă, are exact locul lui, recunoscîndu-și inferioritatea față de cei deasupra sa. Că îi spune instictul sau irațiunea unde să stea, nu știu.

Omul în societate, fără pila lu tata sau a lu nașu, cam trebuie să suporte umilința și rînjetul maneliștilor, jocurile fiind făcute în spatele lui. Așa rațional cum e făcut totul, toate sistemele au ajuns un putregai, iar omul mai javră ca animalele.

Unde ne e rațiunea, atunci?

virgil_48 a scris:Dar ma intristeaza singuratatea lui. Singuratatea OMULUI!

Să nu crezi că un om însingurat într-o chilie sau într-o pădure, e mai singur ca tine între oameni.

Nu știu cum să-ți spun, dar nu un singur OM cunosc. Acum, de exemplu, îs la vreo 200 și ceva de km de casă, dar nu m-am răbdat acuma după masă să intru la un astfel de OM, care are un Muzeu al satului, particular al lui.

Sau nu știu dacă ai idee cam cum poate arăta un OM care refuză pensia, de exemplu, fiindcă după sistemul lui de valori nu o merită, că nu-i a lui. Nu se pune problema să ceară ceva, sau să latre cum fac majoritatea javrelor, pur și simplu după ʺșcoalaʺ lui nu are voie să accepte nimic de pomană. Dă toamna nuci și mere pentru ulei și ceva zahăr, și gata, restul nu-i mai trebuie nimic. Și n-are numai vreo 90 de ani. Sau altul la 85 de ani, tot așa fără nici o pensie sau ajutor, lucrează 7 ha de pămînt singur. Să nu te întristeze singurătatea lui, că are tot Universul cu el. Și nu-s singurii ...

Oi fi eu mai idealist, dar adevăratul ideal al acestui popor încă n-a pierit, fiindcă e nepieritor. E păstrat la loc de cinste de larma și mizeriile javrelor maneliste. Și o să iasă la vremea lui, că toate au o vreme, care vremuiește ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 23 Mar 2016, 17:55

Există certitudini în fizică?

S-o luăm de la bază, fiindcă fără de fundație nu cred că putem construi mai departe.

Spațiul și timpul sunt două noțiuni abstracte care nu se văd, nu se aud, nu se pot pipăi, mirosi sau simți, pe care se sprijină întreaga fizică, orice ʺcertitudineʺ și lucru concret ar putea să apară în spațiul-timpul fizic, apare dintr-o incertitudine, din ceva abstract. Materia, sau formele care apar în acest spațiu-timp, dacă o căutăm la bază îi găsim vârful. Sau particulele mele în buzunar la curiosul ..  

Știți numai de aici de pe forum cât am întors pe toate fețele materia, energia, substanța, masa, mișcarea, etc, cu toate că ne apar la nivelul nostru de percepție, în orizontul nostru info-observațional, nu găsim doi observatori care să perceapă același lucru, fiecare având propriile percepții și interpretări.

Dacă luăm obiectele la bani mărunți se transformă în subiecte, obiectivismul în subiectivism, realitatea în relativitate, certitudinile devin incerte, în profunzime se destramă în mintea fiecăruia.

Despre certitudini putem dialoga în mod fructuos, util, dar numai cu cei care-și recunosc propriile limite, fără convingeri și idei preconcepute. Eu personal pot să ascult și să fiu deacord cu orice teorie, dar ce rost are să-mi bat capul cu ea atâta timp cât ʺconvingătorulʺ nu poate ieși din certitudinile lui, să accepte și altă față a realității nu numai moaca lui.

Te desprinzi de propriile convingeri și certitudini doar atunci când îți recunoști propriile limite, micimea în fața absolutului și faptul că nu ești proprietar nici măcar pe propriile gânduri.  

A crede că știința e sigură e doar o eroare din partea noastră, fiindcă atâta timp cât totul e mișcare, totul e transformare, nu poate fi sigur nimic.

Eu ajung la părerea inițială, cu cât știm mai mult cu atât ne dăm seama că știm mai puțin ... sau cine vorbește nu știe, cine știe nu vorbește ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Mier 23 Mar 2016, 20:28

Eu inteleg ce vrei tu sa spui, Bordane.
Eu ridic intrebarea:
Prin ratiunea noastra, exista vreo certitudine, de orice natura ar fi ea ?

Inclin sa cred ca raspunsul este afirmativ.
In primul rand raspunsul trebuie justificat intr-o maniera sau alta, pentru ca asta face ratiunea.
In primul rand, daca eu accept ca totul este incert, atunci convingerea mea trebuie sa fie certa.
Deci iata ca ratiunea pare ca poate construi certitudini.
Sa spunem ca am justificat raspunsul.
Urmatorul pas este stabilirea corectitudinii rationamentului.
Et voila !
Cum stabilesc asta ?
Daca nu pot sa stabilesc corectitudinea rationamentului care justifica certitudinea, inclin sa cred ca certitudinea mea trebuie incadrata intre ghilimele pentru ca este incerta.

Dar este cert rationamentul asta ?

Si tot asa, Bordane.
Motiv pentru care eu consider ca ratiunea lucreaza cu certitudini conectate intre ele prin perceptii.

Sunt multe de spus, dar...nu mai stiu nici eu.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 24 Mar 2016, 06:03

curiosul a scris: Prin ratiunea noastra, exista vreo certitudine, de orice natura ar fi ea ?

Inclin sa cred ca raspunsul este afirmativ.

Nu te înclini în partea care trebuie, că răspunsul e hăpt pe dos .. Smile

Raționezi cert, dar e cert ceea ce raționezi? Dacă lași deoparte ceea ce ai luat de la alții, ce mai rămâne din rațiunea ta? Sau cum să-ți spun ca să mă înțelegi ce zic .. tu te ʺjociʺ cu numerele, dar numerele nu sunt ale tale, că le-ai împrumutat de la alții, ceva abstract, incert. După rațiunea ta, cum poate apare ceva concret din abstract? Și mai mult, cum te poți face stăpân pe ceva ce nu-i al tău, o combinație a acestor numere?

E cert că noi vorbim aici, o ce facem, dar vorbim cert? Știm că vorbim, dar vorbim ce știm? Acuma mă joc puțin cu cuvintele, dar pe acolo e ..

Eu nu zic cum zice Abel, că ʺdacă mă asculți pe mine o să-ți fie mai bineʺ, eu zic că dacă nu te asculți nici pe tine o să-ți fie mai bine! Să-ți folosești rațiunea, nu să rezolvi problemele date de alții, ci să eviți orice problemă.

E cert că trăim în lumea asta, dar trăim, oare, cert? E cert că mergem înainte, evoluăm, dar drumul pe care mergem e bun, e cert? E cert că alimentăm avionul să zboare, dar e cert că știe zbura și ajungem întregi la destinație?

De vorbit putem vorbi orice în topicul ăsta, că ne încadrăm, dacă știm ce vorbim ... că știi care-i treaba cu cuvintele .. sunt certe atât cât le certificăm noi ... cu ISO 9001 ... Smile

1000 de primăveri, fără chin, numai plăceri!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Joi 24 Mar 2016, 08:10

La nivelul ratiunii totul este abstract, zic eu, pentru ca notiunile cu care opereaza ratiunea insasi nu sunt reale.
Perceptia propriu-zisa este insa concreta.
Nu senzatia, ci perceptia propriu-zisa determinata de obiectul observat, observatia propriu-zisa si observator.

Spre exemplu, daca tot rotile, "Loganele" si trenurile sunt exemple "definitorii" pe forum , intr-un mod abstract, prin ratiunea mea roata de la Logan nu se potriveste la tren.
Daca vreau sa verific in mod cert aceasta concluzie, iau roata de la Logan, incerc sa o pun la tren si prin perceptiile pe care "le traiesc" concluzionez in mod cert, concret, ca nu se potriveste.

Deci ratiunea mea abstracta a fost suficienta pentru a deduce ceva concret.

Acum putem extinde abstractul ratiunii la concretul realitatii si sa concluzionam ca ratiunea poate determina in mod cert concretul realitatii prin prisma perceptiilor.

Zic eu.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 24 Mar 2016, 08:41

curiosul a scris:Eu inteleg ce vrei tu sa spui, Bordane.
Eu ridic intrebarea:
Prin ratiunea noastra, exista vreo certitudine, de orice natura ar fi ea?
Tu ai observat si pe forum ca pe baza ratiunii, fiecare are
certitudinile lui? Ar trebui sa existe certitudini care nu
depind de ratiune, dar chiar notiunea de certitudine,
tot din ratiune provine. Ne cam invartim ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43972
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 24 Mar 2016, 14:58

curiosul a scris: Perceptia propriu-zisa este insa concreta.
Oare cum percepem lumea asta? O percepem cum e ea sau o percepem după șabloanele și conexiunile pe care le avem formate, o percepem cum suntem noi? Dacă nu aveai formate modelele cu care să compari roțile mai aveai ce raționa?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 24 Mar 2016, 21:15

Modelele nu le-ai format degeaba, ci le-ai format în timp, ai acumulat experiență.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue9 / 109 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33931
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Sam 26 Mar 2016, 06:18

Abel Cavaşi a scris:Modelele nu le-ai format degeaba, ci le-ai format în timp ..

Nici asta nu-i sigur, că le-ai format tu, ți-au fost formate sau deformate, dar n-are importanță în discuția de față, aceea că percepem lumea nu cum e ea ci cum suntem noi.

În cazul ăsta avem cel puțin șapte miliarde de percepții, convingeri sau certitudini, fiecare individ cu percepția și concepția lui. Și asta variabilă în spațiu și timp ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Lun 02 Mai 2016, 06:33

curiosul a scris: .. putem extinde abstractul ratiunii la concretul realitatii .. Zic eu.
Putem extinde abstractul rațiunii la concretul relativității ... zic eu.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Mier 04 Mai 2016, 18:20

Revin la idioți, care tot idioți sînt și oficiali și neoficiali. E părerea mea, nu-mi cereți sursa ..

Nu contează cu cine ești sau nu deacord, din care sectă sau partid faci parte, ce teorie sau paradox susții, atîta timp cît nu ești deacord cu tine ești un idiot, un papagal care repetă una-ntruna aceeași placă zgîrîiată, doar de dragul de a se băga în seamă.

Să luăm exemple, ca să fim mai clari ..

Teoria relativității, zice că distanțele și duratele măsurate de doi observatori diferiți sînt diferite. Cu alte cuvinte fiecare dintre noi avem propriul spațiu-timp, viteză sau îngăduință. Cu cine să fii deacord atunci? Adevărat că mai continuă c-o chestie, teoria relativității, că toate observațiile se supun acelorași legi fizice. Dar legile ălea nu-s făcute de indivizi supuși aceleiași percepții relative?

Teoria cuantică zice că observatorul hotărăște rezultatul experimentului, același spațiu-timp se modelează după chipul și asemănarea individului. Dacă vrei să vezi undă vezi undă, dacă vrei particulă la fel, vezi particulă. Mai sînt care văd numai unde și umbre în fața ochilor, sau alții care văd numai materii.

Dar cine e observatorul ăsta?

În lumea asta nu găsim doi ochi la fel, nu doi indivizi, egalitatea existînd doar în matematică. Fiecare are propria amprentă energetică în spațiu-timp, propriile senzații și percepții, propriul univers. Că ești deacord cu alt observator, individ, teorie sau paradox, nu poți fi decît un idiot plagiator care vrea să arate ce nu e de fapt, fiindcă nu poți vedea, auzi, simți, pipăi sau gusta decît cu simțurile tale, în spațiul și timpul propriu. ʺUrechea te minte și ochiul te-nșeală, ce-un secol îți zice ceilalți o dezic ..ʺ

Te proclami mare susținător și cunoscător al teoriei cuantice, sau teoriei relativității, să nu mai zic al găurilor negre, cu aere de mare fizician atoatecunoscător, dar nu te contrazici tu pe tine ca un mare idiot? Ești deacord că universul ăsta e individual, se aranjează după modelul gîndurilor și simțurilor tale, în spațiu-timpul propriu, dar nu lași pe alții să perceapă decît observațiile și balivernele tale.

Atîta timp cît te lupți cu tot arsenalul manelist ca să demonstrezi adevărurile inoculate de alții, sau mai mult să le impui ca adevăruri absolute, nefiltrate prin propriul șablon spațio-temporar, nu poți fi decît un mare idiot, oficial sau neoficial. Ce vrei să demonstrezi și la cine, atîta timp cît tu nu știi pe ce lume trăiești, nu știi de unde vii și unde mergi, nu știi ce e viața, soarta sau moartea? Dar știi precis ce ți-au spus tătucii tăi ..

Dacă ai ști ceva ai tăcea, adevărul ăla fiind doar al tău, individual și intim, oricare ar fi el. De aceea se spune că cine vorbește nu știe, iar cine știe nu vorbește, că n-are ce și n-are cui. De aici, ca o concluzie generală, cei mai gălăgioși în a-și impune punctul de vedere, sau maneliștii care-i contrazic c-o octavă mai sus, nu pot fi decît idioți în cel mai pur înțeles al cuvîntului, fiindcă adevărul, oricare ar fi el, e individual și intim.  

Ce știm, atunci?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Pacalici Joi 05 Mai 2016, 05:29

Bai Bordane, subiectul este " CE STIM?". Te rog n-o mai scalda atata cu filozofia, fi direct, stim ceva ori ba? Daca , DA, foarte bine, daca NU, nu sa fie. Prea o lungiti bre cu subiectul asta care e consumat de mult.

Eu zic ca ceva, ceva am sti, nu foarte mult , da asta poate fi un raspuns.

Deci:
Q-Ce stim?
A-Ceva, ceva.
(punct!)
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Joi 05 Mai 2016, 06:37

Pacalici a scris:Te rog n-o mai scalda atata cu filozofia, fi direct, stim ceva ori ba?
Io ți-am spus de-o grămadă de ori că nu știu nimic, dar vreau să-ți demonstrez ție că nici tu nu ești mai breaz, deși te împrăștii în citate la toate subiectele, nu-ți încapi în piele de deștept ce ești.

Parcă o regulă de bază care ai fost învățat e că orice teorie are domeniul ei de aplicabilitate, limitele ei spațio-temporare, nu? Tu ești specialist, certificat cu acte în regulă, într-un domeniu, nu mă interesează care, că oricum ești botă și în specialitatea ta, dacă vrei să-ți demonstrez deschide un topic specializat și-ți demonstrez, nu poți ieși din propriile limitări impuse de-a lungul anilor de tătucii tăi. Cel puțin asta e teoria ta, cu domeniu limitat de aplicabilitate, nu?

Teoria mea e alta, eu n-am limitări impuse de alții, în fiecare om fiind stocată întreaga informație a lumii, depinzînd doar de el s-o acceseze sau nu. Dar odată accesată informația asta nu ai cum o spune limitaților, fiindcă n-au cum percepe și precepe mai mult decît au fost învățați.

Deci, ori îți schimbi teoria cu limitările și delimitările, și atunci devii specialist care nu mai trebuie să citeze pe alții, poate emite el personal citate, ori te retragi în specialitatea ta. Pînă la urmă, să repeți una-ntruna ceea ce au spus alții, o poate face și un papagal ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Joi 05 Mai 2016, 06:57

Eu zic ca e totusi o diferenta intre a repeta papagaliceste ce spun altii si a sustine, a fi de acord cu ce spun altii.
Da'...e mai bine sa zic ca nu stiu nimic, bineinteles, nu stiu de ce.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Pacalici Joi 05 Mai 2016, 10:23

[quote="Bordan"][Teoria mea e alta, eu n-am limitări impuse de alții, în fiecare om fiind stocată întreaga informație a lumii, depinzînd doar de el s-o acceseze sau nu. Dar odată accesată informația asta nu ai cum o spune limitaților, fiindcă n-au cum percepe și precepe mai mult decît au fost învățați. /quote]

Bati apa in piua si piua e gaurita.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Mai 2016, 11:14

Dupa cum evolueaza discutiile pe aici, am motive sa cred ca :
Q: Ce stim ?
A : 1 ) perceptia e individuala 2) Adevarul e o perceptie comuna a unui grup de indivizi asupra unui obiect 3)  Realitatea este suma logica a celor doua.
La perceptie trebuie umblat, pentru ca foarte putini au atat perceptie materiala cat si abstracta asupra tuturor obiectelor naturale. Capacitatea individuala de abstractizare se manifesta dupa individualitatea observatorului, si chiar daca acesta poate abstractiza foarte bine intr-un domeniu al realitatii, e foarte posibil ca in altele sa nu poata sa o faca la fel de bine.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20545
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 06:24

curiosul a scris: Eu zic ca e totusi o diferenta intre a repeta papagaliceste ce spun altii si a sustine, a fi de acord cu ce spun altii.
O fi diferenta, Curiosule, dar pana la urma, cum am mai zis, nu poate garanta nimeni ca acea sustinere e corecta, cum tot asa nu poate garanta nimeni ca drumul pavat cu dalele matematicii si pavelele fizicii, pe care merge intreaga societate, e cel corect. Nu? Si atunci de unde pana unde grandomania asta de a fi tu buricul pamantului cu solutii la orice?

Nu stiu daca ai observat, dar eu n-am bai cu nici o teorie care circula pe aici, fiindca tot asa cum orice alta teorie are un domeniu limitat de aplicare, in alte limite incap alte teorii. Ba mai mult incap exact pe dos, ca daca e stiintific argumentat ca fiecare particula are antiparticula ei, de ce n-ar fi posibil si impingere in loc de atragere, acolo unde majoritatea vede atragere.

Deci tu spui ca teoria ta e limitata in spatiu si timp (intr-un spatiu-timp filozofic, in capul nostru, nicidecum real), esti deacord ca fiecare actiune are reactiunea ei, dar in limita ta nu poti accepta ideea ca si fiecare reactiune poate avea actiunea ei, daca ma intelegi cat de cat ce vreau sa zic.

Pana la urma natura nu e nicidecum culta, ci oculta, isi ascunde cu succes cultura rationamentelor noastre. La nivelul nostru de perceptie si intelegere ne putem juca cu orice teorii relative ne trec prin cap, realitatea fizica depasind cu mult orice ne-am putea noi imagina. Poti sa rezolvi orice ecuatie vrei tu, in natura nu o s-o gasesti nicaieri, fiindca natura nu functioneaza dupa ecuatiile omului, nici nu are nevoie de aprobarea lui ca sa functioneze …

Acuma nu mi-o lua in nume de rau, ca nu m-am referit "expre" la tine ... de fapt stiu ca tu ai depasit stadiul de a te putea supara un cuvant ... Smile sau o combinatie din ele ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de curiosul Vin 06 Mai 2016, 10:14

Bordane, acum ... intre noi fie vorba.
Intorc cuvintele tale pe toate partile si tot nu reusesc sa conturez exact ideea pe care vrei s-o subliniezi.
Ori sunt eu prea batut in cap, ori nu folosesti tu cuvintele care trebuie din care sa se inteleaga exact ce vrei sa transmiti.

Eu sunt de parere ca ceva, ceva tot stim, sau cel putin suntem in masura sa intelegem si sa tragem niste concluzii despre realitatea exterioara noua.

Modul in care stabilim certitudinea/incertitudinea are la baza un "algoritm" pe care-l consideram si acceptam ca fiind corect tocmai pentru ca nu duce la concluzii contradictorii.
La fel ca si axiomele matematicii, gandirea are la baza acelasi principiu.

Lasam acum deoparte teoriile despre realitate si ne rezumam strict la capacitatea ratiunii de a determina in mod cert anumite concluzii.

Este capabila ratiunea, gandirea noastra, sa formuleze concluzii certe privind anumite aspecte din realitatea perceputa?

ESTE, fara doar si poate !

De altfel, este suficient ca ratiunea sa aiba un set de..."definitii" pe care sa le considere adevarate, ca pe baza lor sa deduca o infinitate de alte adevaruri bazate pe adevarul definitiilor initiale pe principiul daca...atunci.

Insa nu poti sa faci si invers.
Consideri un set de incertitudini, iar prin ...daca-atunci...sa ajungi la a arata ca totul este incert.
Pentru ca daca-atunci trebuie sa fie un rationament cert.

Deci prin prisma ratiunii ceva, ceva trebuie sa fie cert.
Altfel...scuza-ma, batem apa in piua, vorba lui Pacalici.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 16:26

curiosul a scris: Intorc cuvintele tale pe toate partile si tot nu reusesc sa conturez exact ideea pe care vrei s-o subliniezi.
De vreo patru ani tot imi bat gura de pomana p-aici, noroc ca nu citeste nimeni ... Smile

Ideea pe care vreau s-o subliniez e ca intreaga societate e pe un drum gresit, pavata de jaloanele stiintei. Iesi din scoala, dupa ani grei de studii, nu format, ci deformat dupa chipul si asemanarea unei societati bolnave. Logica are "algoritmul" tiparit si ingradit cu grija.

Continuam le topicul celalalt ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de negativ Sam 07 Mai 2016, 07:34

Bordan a scris:
curiosul a scris: Intorc cuvintele tale pe toate partile si tot nu reusesc sa conturez exact ideea pe care vrei s-o subliniezi.
De vreo patru ani tot imi bat gura de pomana p-aici, noroc ca nu citeste nimeni ... Smile

Ideea pe care vreau s-o subliniez e ca intreaga societate e pe un drum gresit, pavata de jaloanele stiintei. Iesi din scoala, dupa ani grei de studii, nu format, ci deformat dupa chipul si asemanarea unei societati bolnave. Logica are "algoritmul" tiparit si ingradit cu grija.

Continuam le topicul celalalt ...
Da, societatea e pe un drum gresit, pavata de jaloanele stiintei. Asta se vede cu ochiul liber. Problema ta cea mai mare este ca nu ai inteles ca Biblia e o sinteza a intregii stiinte stranse de omenire de-a lungul timpului, mutilata pana la la stadiul in carenu mai poate fi recunoscuta. In cazul vedelor e mai pregnant aspectul tehnic. Daca citesti RigVeda, vei recunoaste vechiul testament. Si exemplele pot continua.
Sa nu crezi ca nu citeste nimeni.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20545
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Bordan Dum 08 Mai 2016, 06:38

negativ a scris: Problema ta cea mai mare este ..
Ai soluții? Problemele tale văd că le-ai rezolvat pe toate .. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21180
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de negativ Dum 08 Mai 2016, 08:03

Bordan a scris:
negativ a scris: Problema ta cea mai mare este ..
Ai soluții? Problemele tale văd că le-ai rezolvat pe toate .. Smile
Problemele mele sunt chiar solutiile pe care le am. Si anume cum sa ma fac inteles, inclusiv de astia ca tine. Asta ar insemna sa fiu un geniu. Din pacate, sunt departe rau de calificativul asta.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
CE ȘTIM?  - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10CE ȘTIM?  - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20545
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

CE ȘTIM?  - Pagina 12 Empty Re: CE ȘTIM?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 21 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum