Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de CAdi Astazi la 05:08

» OZN in Romania
Scris de CAdi Ieri la 20:05

» Fotografia astronomica.
Scris de virgil Ieri la 19:32

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Lun 02 Sept 2024, 14:54

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 07:45

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de virgil Mar 27 Aug 2024, 17:55

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Lun 26 Aug 2024, 15:08

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 25 Aug 2024, 23:21

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Dum 25 Aug 2024, 11:27

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Mar 13 Aug 2024, 11:54

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

» Daci nemuritori
Scris de eugen Vin 09 Aug 2024, 22:10

» Suntem indexaţi de motoarele de căutare?
Scris de CAdi Mar 06 Aug 2024, 15:58

» Impulsul elicoidal
Scris de virgil Joi 01 Aug 2024, 21:01

» Constatari
Scris de CAdi Joi 01 Aug 2024, 06:36

» New topic
Scris de ilasus Mier 31 Iul 2024, 20:54

» Globalizarea
Scris de eugen Sam 27 Iul 2024, 12:44

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Lun 22 Iul 2024, 21:37

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de virgil Lun 22 Iul 2024, 18:39

» Masina Timpului
Scris de CAdi Lun 22 Iul 2024, 13:17

» Ce este FOIP?
Scris de Abel Cavaşi Vin 19 Iul 2024, 22:02

» Inertia
Scris de virgil Mier 17 Iul 2024, 11:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de CAdi Mar 16 Iul 2024, 05:20

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Lun 15 Iul 2024, 10:17

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Dum 14 Iul 2024, 20:25

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 2 )


» Mesaj de la eugen în PROFILUL CERCETATORULUI...
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Grup de cercetare pentru constiinta
( 1 )


Top postatori
virgil (12369)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
CAdi (12260)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7952)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
curiosul (6790)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Razvan (6170)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
eugen (3910)
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Pacalici
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
CAdi
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
curiosul
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Dacu
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Razvan
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
virgil
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
meteor
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
gafiteanu
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
scanteitudorel
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
CAdi
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Dacu
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
eugen
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Razvan
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
CAdi
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Dacu
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
eugen
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 
Razvan
Logica si intuitia  Vote_lcapLogica si intuitia  Voting_barLogica si intuitia  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 39 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 39 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Logica si intuitia

+9
Razvan
Dacu
negativ
virgil_48
WoodyCAD
gafiteanu
Pacalici
curiosul
Bordan
13 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Logica si intuitia  Empty Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 16:15

Sa continuam aici topicul „Logica si importanta ei”, eu o sa reiau ideile de acolo, de acum aproape 4 ani, sa incercam ca sa clarificam Logica si intuitia ..
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 16:16

Parerea mea e ca, un individ ca sa fie complet trebuie sa fie echilibrat intre cei doi poli complementari, plus-minus, barbat-femeie, logica-intuitie, minte-inima ..

Spuneam dincolo ca eu nu contest logica, spun doar ca e insuficienta. Din 4 milioane de biti pe secunda, informatie care ne inconjoara, dupa unii (nu caut acum surse, cine e interesat poate gasi), percepem in jur de 16 biti/sec, parca. Doar atat putem prelucra cu logica, si aceasta prelucrare defazata in timp cu cca 0,5 sec., putand procesa doar in trecut.

Dar logica nu poate opera decat dupa un tipar, dupa un „algoritm” prestabilit. Aici contest eu corectitudinea tiparului prestabilit, fiindca nici un „logician” nu poate pasi dincolo de acest „algoritm”, compara ceea ce percepe cu legaturile pe care le are formate. Sau deformate!

Continuam ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Vin 06 Mai 2016, 17:34

Parerea ta mentionata in partea de inceput a mesajului anterior nu este sustinua de argumente.
Este doar o parere, la fel ca multe altele sustinute de multi altii, cu care poti "jongla" si care nu pot avea valoare de adevar.
Este genul de parere care depinde de trairile fiecaruia si de modul in care fiecare percepe viata la nivel filozofic.

Logica...
E grele aici.
De ce este sau nu este logic ceva?
Nu vorbim daca ceva e corect sau nu, ci doar daca-i logic sau nu.
Si nu ne referim nici la ... salbatica splendoare.
Cum stabilim ca ceva este logic?

Spre exemplu de ce ti se pare tie logic ce vrei sa scrii in continuare.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 18:02

curiosul a scris: Spre exemplu de ce ti se pare tie logic ce vrei sa scrii in continuare.
Nu mi se pare logic nici faptul de a sta acum pe forum, nu ce o să scriu în continuare. Și totuși stau .. și scriu, pînă minten ... poate ceva nu mă lasă să-mi văd de cîrpele mele. Și chestia e că parcă simt că vorbesc cam singur, poate singurul care m-ar înțelege dacă ar citi ar fi Sadang, și probabil mai e unul aici ...

Mie ʺlogicʺ mi se pare chiar să mă rup de orice logică, de orice percepție conștientă, de orice bruiaj extern, dacă poți ʺprecepeʺ ceva de-aici. De aia pun la îndoială ʺalgoritmulʺ după care logica analizează și hotărăște într-un fel sau altul lumea exterioară.

Cum ai analiza ceva dacă nu ai avea cu ce compara?

PS Ce scriam acum patru ani ...

"Realitatea actuala ne este ascunsa, nu o putem descoperi prin cercetarile stiintifice. Vom fi capabili sa descoperim fiecare parte a realitatii existentei, dincolo de timp, spatiu si materie cand suntem eliberati de lanturile propriilor noastre perceptii, cand poti porunci propriilor ganduri, cand gasesti intrerupatorul cu care sa opresti gandul." ... declaratie pe care mi-o mentin ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Vin 06 Mai 2016, 19:07

Ar fi frumos sa fie asa cum ai scris in citat, dar cand ai apasat pe intrerupatorul care-ti opreste gandul...s-au stins toate becurile, Bordane.

Eu cred ca asta-i realitatea lucrurilor, cruda sau frumoasa, cand s-au stins becurile...s-a dus tot

Ne place noua sa credem intr-o lume mai...altfel, dar din pacate traim tot in lumea asta pe care trebuie s-o acceptam.
Cica
"Orice om are doua vieti. A doua incepe cand ne dam seama ca avem numai una."
Iar in a doua viata, as zice eu, filozofia despre natura realitatii nu schimba cu absolut nimic realitatea.
Realitatea se schimba cand actionezi asupra ei, nu cand gandesti asupra ei.

Si-mi amintesc ca tocmai tu mi-ai raspuns:
"Viata se rezuma la ce bagi in gura si tragi in sula" ,
cand am intrebat care este rostul vietii.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Sam 07 Mai 2016, 03:18

Bordan a scris:"Viata se rezuma la ce bagi in gura si tragi in sula"

curiosule, te incurajez sa continui in stilul tau de a comenta.Pana acum sunt in acord cu tine.Pentru mine, o astfel de expresie este definitia grobianismului. Neutral
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Sam 07 Mai 2016, 05:02

curiosul a scris: Si-mi amintesc ca tocmai tu mi-ai raspuns:
"Viata se rezuma la ce bagi in gura si tragi in sula" ,
cand am intrebat care este rostul vietii.
Nu cumva am scris că „pentru unii viața se rezumă la ce bagă în gură și trag pă sulă .. „? Vezi că aprinzi licuricii și n-au fotoghin, dacă nu ești atent .. Smile Poate găsești locul unde am răspuns ...

N-am intenția de a te învăța pe tine ceva, că știi prea multe deja, ci vreau să te dezvăț, dacă o să reușesc. N-ai nevoie de un învățător ci de un dezvățător.

Ești legat de realitatea exterioară prin cele cinci simțuri, care n-au nici o logică, sînt relative și personale. Ceea ce percepi cu ele prelucrezi cu rațiunea după un șablon prestabilit. Nu gîndești tu gîndurile, ci te gîndesc ele pe tine, puse de ʺalțiiʺ!  

Ție îți dă două numere și s-a scăpat de tine, nu-ți mai trebuie nici mîncare, la altul îi dă doi magneți și n-are treabă cu el pînă la adînci bătrînețe, la altul îi dă paradoxul Riemann și adoarme cu clanța-n brață ... și tot așa, fiecăruia după nevoi. Se zice că nu e bogat ăla care are bogății ci ăla care n-are nevoi! Tu ai nevoia de a te juca cu numerele, altul cu literele, ʺmodelîndʺ realitatea exterioară după propriile dorințe. Ba alții-s gardieni de serviciu, pe trei schimburi, la porțile cetății, păzesc cu străjnicie cele mai noi descoperiri ale șobolanilor științifici ...  

Am mai vorbit eu mult de astea, dar nu ai cum mă înțelege atîta timp cît nici nu încerci, atîta timp cît nu experimentezi pe propria piele. Adevărul, de cele mai multe ori, se ascunde după lucruri simple, după ironii ieftine de genul, ʺintegrarea în absolut a yoghinilor ...ʺ, ʺmeditație transcedentalăʺ, ʺruga fierbinte a unui călugărʺ, sau ʺsfîntul duhʺ, toate dincolo de algoritmul logic stabilit sau prestabilit printre propriile gînduri.

ʺCercetarea de sineʺ este cea mai folositoare cercetare dintre toate cercetările, singura învățătură cu care rămîi în viața asta. Toți înțelepții antichității sînt imortalizați în ipostaze meditative, contemplative, începînd cu gînditorul de la Hamangia de acum 8000 de ani, la statuile înțelepților daci, pînă la bătrînii din sfatul bătrînilor de acum cîteva zeci de ani. Nu tare vezi pe nici unul hlizîndu-se retardat, ca pe licuricii ultimului veac.

Cînd găsești întrerupătorul care oprește gîndurile, se stinge într-adevăr becul de afară, larma manelistă a deșertăciunii, dar în schimb se aprinde un bec mult mai luminos care-ți luminează drumul înțelepciunii, cel al rațiunii plus iubirea, o știință rezervată celor care s-au găsit pe ei în hățișul lumii exterioare. Nu e un drum bătătorit pe care îl urmează behăind turma, un drum al realității exterioare, ci o cărare care te duce la adevăr. Adevărul tău! De care la mulți le este frică, dar care te eliberează de orice ʺalgoritm prestabilitʺ de lumea exterioară.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Sam 07 Mai 2016, 07:15

Asa o fi mai Bordane, cum zici tu.
Iar acum o paralela cu alte topicuri in care autorii lor sunt la fel de convinsi ca nu se inseala, cand esti convins de ceva, fie ca ai dreptate, fie ca nu, nu poate nimeni sa-ti scoata convingerile din cap.
Asa o fi, cum spui tu.
Poate filozofezi prea repede decat pot sa procesez eu.
Ca de simtit...tot cu mintea simti.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Sam 07 Mai 2016, 07:30

Nu cumva am scris că „pentru unii viața se rezumă la ce bagă în gură și trag pă sulă .. „

Nu cred, dar chiar si asa, ai spus intr-o propozitie toata filozofia vietii.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Sam 07 Mai 2016, 16:53

Hai s-o luăm mai cătingan, atunci ... Smile

Cele cinci simțuri, prin care percepem realitatea exterioară, le putem încadra într-o structură logică?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Sam 07 Mai 2016, 20:40

Pai in cazul asta trebuie sa ne intoarcem inapoi si sa-mi raspunzi la intebare cum stabilim ca ceva este logic.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 08 Mai 2016, 02:16

Rostul vietii e ca, dupa ce bagi in tine si te mai si bagi in nu stiu ce, sa si scoti ceva prelucrat superior.
Dar marea majoritate functioneaza invers, baga cat mai bun si scot cat mai prost.
Inchipuiti-va ca va hraniti cu ceva ce e asimilabil total (nu neaparat material) si apoi va vin ideile cele mai marete. Exista o astfel de hrana spirituala ?
Acu nu trebuie sa credeti ca va recomand extrema cealalta, sa mancati cel mai prost kkt si sa scoateti cel mai bun rahat.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 08 Mai 2016, 06:34

curiosul a scris:.. e cum stabilim ca ceva este logic.
Crezi că noi putem stabili o logică a ilogicii?  Smile

Tot cam acum vreo patru ani vorbeam noi că fără ʺbolentin în jebʺ nu mai știi nici cum te cheamă. Fără prieteni, rude, ʺpoptiroșulʺ din jeb, nu poți demonstra nimănui cine ești. Ești Gicu de la frînești ...  

Fără un suport comparativ nu putem vorbi de logică, în sensul în care o înțelegem noi. Adică e logic ca (pentru unii, că pentru mine nu e logic) 1+1=2, dar 1, +, =, 2, e logic? Toate normele stabilite de ʺsocietateʺ pentru individ, sunt logice? Tu zici că sunt, cum zic majoritatea, eu zic că nu sunt!

Dpmdv, la nivel de societate, nu putem stabili reguli logice care să satisfacă individul, iar la nivel de societate, cu toată fațada ʺlogiciiʺ, nu există nici o logică.

Marii ʺlogicieniʺ de obicei au nevoie de reguli, pentru a le putea încălca, pentru a fi tot timpul nemulțuminți, pentru a nu avea ei nici o răspundere. De obicei sunt cei mai nefericiți în viață, rezolvînd tot timpul problemele, pe care de fapt ei singuri și le fac, și pentru care nu le ajunge veci timpul.

În schimb mai sunt unii, poate nu mulți, care nu au veci nici un fel de probleme, pentru care viața în sine este o logică, care merită trăită nu judecată .. sunt cei pe care n-o să-i vezi triști niciodată, veșnicii îndrăgostiți, pentru care fiecare clipă e .. eternitatea ..

Ca să-ți răspund mai direct la întrebarea ta, ʺcum stabilim că ceva este logic?ʺ, nu putem stabili, fiindcă logica nu-i a noastră! E în sălbatica splendoare ... Smile plăceri din lumea care ... doare ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 08 Mai 2016, 11:24

Bordane,
eu te-am mai intrebat odata:

Care este de fapt nemultumirea ta, mai exact?

Nu esti de acord ca 1+1=2 ?
Nu esti de acord ca ceea ce percepem este totusi o realitate, asa cum este ea ?
Nu esti de acord ca nu suntem toti poeti ?

Ca se vede clar ca ceva te nemultumeste !

Probabil ca te nemultumeste tocmai faptul ca nu te faci inteles, cine stie ?

Eu am ajuns la o concluzie privind obiectivitatea perceptiilor.
Chiar daca proprietatile intrinseci ale realitatii sunt modificate de procesul in care se realizeaza perceptia asupra ei, ceea ce percepem este totusi o realitate.
Chiar daca tot ce ne inconjoara sunt de fapt doar niste impulsuri electrice in creierul nostru, atat timp cat impulsurile alea "genereaza" o realitate care se sincronizeaza perfect cu ce percepem ca fiind in exteriorul nostru, este suficient sa acceptam ca asta este realitatea.

Daca tu ai gasit o metoda prin care iti generezi singur impulsuri electrice care sa-ti construiasca o alta realitate, in care exista numai iubire si frumos, in care ti se umple stomacul cand te gandesti ca-i plin, FELICITARI !!!

Eu inca nu reusesc asta si in realitatea pe care o traiesc eu, orice percep are o cauza exterioara bine definita, fara de care nu-mi apar impulsurile corespunzatoare in creier, sincronizate cat se poate de logic cu realitatea pe care o percep.

Sper sa intelegi de ce pentru moment incerc sa fiu cat mai realist si sa gandesc ca daca nu respect o logica in succesiunea perceptiilor, nu ma ajuta cu absolut nimic faptul ca nimic nu are nicio logica.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 08 Mai 2016, 15:15

curiosul a scris: Care este de fapt nemultumirea ta, mai exact?
Doamne-ți mulțam, că m-ai mulțămnit de toate, și de dulci și de sărate! Vezi că lumea nu-i cum îi, ci cum ești tu, nemulțumirea s-ar putea să-ți aparțină, că io, sincer, nu văd să fiu nemulțumit de ceva, că n-am dorințe nesatisfăcute, așa că, mai exact, n-am ce face nici cu nemulțumirea. Griji bine de ea, să n-o pierzi cumva! Smile

Dar să revenim la logică .. dacă mai vrei să revenim ...

LÓGIC, -Ă, logici, -ce, s. f., adj. I. S. f. 1. Știință a demonstrației, al cărei obiect este stabilirea condițiilor corectitudinii gândirii, a formelor și a legilor generale ale raționării corecte, zice dex.

Ca să raționezi corect îi musai să ai cu ce, zice dex-ul. Toate gîndurile care te frămîntă, toate numerele, literele sau orice combinații dintre ele, nu-s ale tale. Ca să stabilești condițiile corectitudinii gîndirii ar trebui să ai la îndemînă gîndurile tale proprii. Ești stăpîn pe vreun gînd, care să fie personal al tău, nu împrumutat de la nea Gicu? Poți să-l scrii fără frică, dacă nu-i secret ca demonstrația ipotezei Riemann.

Io îți demonstrez logic, după cîtă logică poate scoate un poet din bezna minții, că nu putem stabili dacă ceva este logic, fiindcă, logica nu ne aparține! Logic? Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de curiosul Dum 08 Mai 2016, 15:46

Asa o fi Bordane, cum zici tu...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41326
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Dum 08 Mai 2016, 16:58

curiosul a scris:Asa o fi Bordane, cum zici tu...
Poate fi și hăpt pe dos, io nu exclud logica-ntoarsă ... Smile dar nu-i logic, să fie logic ... nu?

Să-i răspund și lui Negativ la ce se gîndea Gînditorul, fiindcă el mi-a zis că la jumătatea lui ... eu zic că nu se gîndea la nimic, fiindcă nimicul ăla e totul. Zice și Abel ceva, că lumea e compusă dintr-o infinitate de nimicuri, numai că nu-l definește pînă la capăt. Vidul e de fapt mai plin decît plinul pe care îl cunoaștem noi, fiind două energii complementare într-o stare potențială. Poate să-l încerce oricine, să-și golească mintea de orice bruiaje exterioare, să ajungă la punctul de origine, mult mai slab ca spuma mării, ce-i stăpînul fără margini peste marginea-nserării ...

Dacă definești nimicul ca un punct care conține totul, atunci totul e nimic, iar nimicul e totul ... greu și de conceput și de explicat o așa logică, dar apariția universului dintr-un punct e mai logică? E, dacă punctul e nimic ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 09 Mai 2016, 20:07

Energia...valurilor
Energia...vantului
Energia...curentului de electroni
Energia ...locomotivei
...etc!
si acum un exemplu de bataie de joc la adresa logicii!
MATERIA SE TRANSFORMA IN ENERGIE SI...INVERS!
...adica un tren de mare viteza se transforma in energie ( a cui energie, nu intreba, nu gandi)..
... un val se transforma in energie...si...dispare...in logica multora!
... apa care curge...dispare, transformandu-se in...energie...!
...si uite asa, dam cu stangul in dreptul si intram...la scara atomica!

Toti vorbesc de ENERGIE...si nimeni nu stie ce-i aia! Intreaba 10 profesori dr. docenti in fizica...si vei avea 10 raspunsuri diferite, adica...cam cum intelege fiecare...DUPA LOGICA PERSONALA!
Ilogica apare...din faptul ca TIMPUL nu este inteles, nu este intuit corect!



WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue6 / 106 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22883
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 09 Mai 2016, 21:20

WoodyCAD a scris:
si acum un exemplu de bataie de joc la adresa logicii!
MATERIA SE TRANSFORMA IN ENERGIE SI...INVERS!
Acum vine de-acasa si guru al nostru. Eu zic ca este o bataie
de joc chiar la adresa stiintei sa o ondulezi in halul acesta.
Se conserva sau nu se mai conserva? Daca un singur gram de
materie din Universul acesta se poate transforma in energie,
atunci dece nu ne lasam pagubasi cu conservarile ? Renuntam
la ele pentru ca sa dam satisfactie tocilarilor de TRG ?
Daca materia si energia se pot converti, inseamna ca in tot
Universul nu se mai conserva nimic. Ce este aceea care se
conserva "impreuna" ? Si asta din cauza bombei atomice
a carei putere nu o pot explica altfel. Sa citeasca prin forumul
nostru! Au voie sa ia notiţe ! Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 09 Mai 2016, 22:52

Intrucat si materia blocata si energia libera sunt facute din aceleasi minuscule sub-cuante, dar diferit cuplate si aranjate, totul e posibil.
Legile naturii habar n-au de ce spun legile noastre sau matematica superioara.
Nimic nu se conserva decat prostia, dar si asta se vede cum creste. De fapt prostia e infinita ca cantitate, dar creste forma ei superioara de organizare, creste calitatea prostiei.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35875
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Mar 10 Mai 2016, 03:46

gafiteanu a scris:Intrucat si materia blocata si energia libera sunt facute din aceleasi minuscule sub-cuante, dar diferit cuplate si aranjate, totul e posibil.
Legile naturii habar n-au de ce spun legile noastre sau matematica superioara.
Nimic nu se conserva decat prostia, dar si asta se vede cum creste. De fapt prostia e infinita ca cantitate, dar creste forma ei superioara de organizare, creste calitatea prostiei.

Asta e ce iti spune LOGICA sau INTUITIA maestre?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mar 10 Mai 2016, 07:24

În fizica modernă nu avem ce să vorbim despre logică, fiindcă relativitatea, cu deformarea spațio-temporară, cu referințe individuale, sau fizica cuantică, cu inseparabilitatea, non-localizarea sau influența observatorului, n-au nici cea mai mică urmă de logică. Iar de celelalte concepte în afară de spațiu-timp, ca masă, energie, de toate felurile, materii în toate formele, etc., nici n-are rost să vorbim la capitolul .. logică.

Pot să licăie licuricii cît vor, că mai deștepți de atît nu mai au cum să se umfle, că le-a dat deja mintea în clocot ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Mar 10 Mai 2016, 07:28

Asa-i Bordane, toti sunt niste prosti, numai Dacii cunosc adevarul.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mar 10 Mai 2016, 07:37

Pacalici a scris:Asa-i Bordane, toti sunt niste prosti, numai Dacii cunosc adevarul.
Pentru treaba asta te iert de toate greșalele pe care le-ai făcut cu cuvîntul, cu trupul sau cu gîndul! Smile Du-te fă nani, că-i tîrziu, puiu mamii ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Pacalici Mar 10 Mai 2016, 07:54

Stiam eu!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue0 / 100 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19821
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de negativ Mar 10 Mai 2016, 08:15

Bordan a scris:În fizica modernă nu avem ce să vorbim despre logică, fiindcă relativitatea, cu deformarea spațio-temporară, cu referințe individuale, sau fizica cuantică, cu inseparabilitatea, non-localizarea sau influența observatorului, n-au nici cea mai mică urmă de logică. Iar de celelalte concepte în afară de spațiu-timp, ca masă, energie, de toate felurile, materii în toate formele, etc., nici n-are rost să vorbim la capitolul .. logică.
Pot să licăie licuricii cît vor, că mai deștepți de atît nu mai au cum să se umfle, că le-a dat deja mintea în clocot ... Smile
Mai Bordane ! Stii deja ca nu sunt de acord cu deformarea spatio-temporala, lucru pe care incet-incet incep sa-l clarific, la fel cum conceptului spatiu-timp ii lipseste ceva si trebuie explicat putin altfel. In rest, cuantificarea, inseparabilitatea cuantica, non-localizarea sau influența observatorului, masă, energie, de toate felurile, materii în toate formele, etc., sunt foarte normale, logice, si sunt confirmate de calcul, chiar si asa cum vad eu problema, mai "neortodox". Eu nu vreau sa demonstrez ca toate au la baza o lege comuna, exprimabila mai simplu decat pana acum, sunt legate intre ele prin operatii simple, asa cum adunarea, inmultirea (o adunare repetata), ridicarea la putere (o inmultire repetata) sunt de fapt acelas lucru, adica adunari, organizate pe diferite nivele. Toate astea sunt logice, si chiar intuitia are o explicatie bazata pe cele mai simple fenomene, organizate foarte complex. Fizica este la baza, si asta trebuie descalcita, corectand concluziile induse gresit de teoria relativitatii. In rest e treba specialistilor in "stiintele umaniste". Chiar si astea au o logica.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue5 / 105 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20931
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 10 Mai 2016, 10:27

ATENTIE!
LOGICA si INTUTIA nu sunt active 100% la persoanele....religioase, credincioase! Gandirea IRATIONALA nu dispune de "FILTRU ANATOMIC", acea sita ce separa "imaginarul" de "real"! Doar ateii au aceasta capacitate de a separa graul de neghina!

In Romania, 10 din 10 fizicieni raspund la "cristos a inviat" cu "adevarat a inviat"! (credinte in ZOMBI si cai verzi pe pereti). Aparent acesti oameni par..."rationali" cand vorbesc despre "fizica cuantica"!
LOGICA si INTUITIA sunt parghii ale gandirii RATIONALE!
...ce ne facem, "stiintificii" vorbesc despre..."Dumnezei"! (incapacitatea lor de a intelege, autolimitare prin bariera "divina")
Acest tip de gandire, primitiv-irationala, nu are nimic LOGIC sau INTUITIV!
...societatea abuzeaza, iti introduce in creier....si mizerie!
DACA DISPUI DE FILTRU ANATOMIC...ai scapat! DACA NU, nu te poti opera!
Iata cum unii, in naivitatea lor, considera ca sunt "ATEI"!
Pervertirea mintilor "fara filtru rational" devine fascinanta!
Mintea devine o frumoasa marioneta, papusari si manipulatori...cata frunza si iarba!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue6 / 106 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22883
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 10 Mai 2016, 10:38

WoodyCAD a scris:ATENTIE!
LOGICA si INTUTIA nu sunt active 100% la persoanele....religioase, credincioase! Gandirea IRATIONALA nu dispune de "FILTRU ANATOMIC", acea sita ce separa "imaginarul" de "real"! Doar ateii au aceasta capacitate de a separa graul de neghina!

In Romania, 10 din 10 fizicieni raspund la "cristos a inviat" cu "adevarat a inviat"! (credinte in ZOMBI si cai verzi pe pereti). Aparent acesti oameni par..."rationali" cand vorbesc despre "fizica cuantica"!
LOGICA si INTUITIA sunt parghii ale gandirii RATIONALE!
...ce ne facem, "stiintificii" vorbesc despre..."Dumnezei"! (incapacitatea lor de a intelege, autolimitare prin bariera "divina")
Acest tip de gandire, primitiv-irationala, nu are nimic LOGIC sau INTUITIV!
Hai sa nu dramatizam ! Daca nu vrei sa-i strici placerea
omului, sau ocazia familiei de a mai petrece un pic, le
raspunzi cum le place! Acest pacat se iarta !     Laughing
Ei te stiu, si stiu ca tu stii asta, dar nu poti face mereu caz
de stiinta ta.
Daca ai fi sincer, ai recunoaste ca asa faci si tu!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44696
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 10 Mai 2016, 12:22

Din pacate, pentru majoritatea...EU NU FAC ASA!Eu nu livrez, zambind, DROGURI ALE MINTII !
SPIRITUL DE TURMA nu-mi este caracteristic, prefer zona ...LIPSITA DE CONFORT!
NU POT NICI MACAR MIMA ...HALUCINATIA COLECTIVA, NATIVA, MULTI ANESTEZIATI FIIND DE DROGUL CE LE "ASIGURA FERICIREA"!

Daca cei apropiati mie se drogheaza...fac un efort, nu le livrez droguri!
Niciunul din cei de pe forum nu foloseste LOGICA / INTUITIA(din cunostintele mele)! ...caci "DIVINITATEA" si "LOGICA" nu pot sta pe acelasi scaun!...doar "PSEUDOLOGICA", "PSEUDORATIONALISMUL"  pot convietui cu "IMAGINARUL-DIVIN"!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue6 / 106 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22883
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Bordan Mar 10 Mai 2016, 18:08

negativ a scris: .. masă, energie, de toate felurile, materii în toate formele, etc., sunt foarte normale, logice ..
Îs foarte normale și logice, numai că habar n-ai ce-s ... Smile în afară de hau-hau, bineînțeles ... Ce-i energia, de exemplu, că-s tare curios și io să-ți văd logica, pînă nu dai colțu ... Smile că te tot lauzi p-aici că ești aproape de colț ...
WoodyCAD a scris:LOGICA si INTUTIA nu sunt active 100% la persoanele....religioase, credincioase!
Credința în "vîrtejuri", nu-i tot credință? Sau în ședințele astea pe care le propăvăduiești ca un adevărat "guru"? Nici habotnicii nu se văd pe ei că-s habotnici ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Logica si intuitia  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Logica si intuitia  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21554
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Logica si intuitia  Empty Re: Logica si intuitia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum