Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Ieri la 23:44

» Memoria și tendințele adictive
Scris de Bordan Ieri la 17:32

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Ieri la 12:04

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Ieri la 11:41

» Globalizarea
Scris de eugen Mier 27 Mar 2024, 17:10

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 27 Mar 2024, 10:34

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 13:49

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Lun 25 Mar 2024, 09:24

» Pendulul
Scris de eugen Dum 24 Mar 2024, 11:22

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Vin 22 Mar 2024, 18:12

» Cum a reusit India sa trimita un rover pe Luna la pret de 2 km de autostrada in Romania !
Scris de virgil Vin 22 Mar 2024, 17:34

» Matematica și fizica
Scris de CAdi Joi 21 Mar 2024, 13:19

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 19:35

» Fizica si Matematica
Scris de CAdi Mier 20 Mar 2024, 12:04

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Lun 18 Mar 2024, 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Lun 18 Mar 2024, 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Lun 18 Mar 2024, 08:47

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Daci nemuritori
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


Top postatori
virgil (12129)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
CAdi (11781)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
virgil_48 (11133)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
curiosul (6509)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Razvan (6162)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Pacalici (5571)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
eugen (3757)
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Pacalici
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
CAdi
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
curiosul
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Dacu
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Razvan
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
virgil
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
meteor
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
gafiteanu
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
scanteitudorel
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
CAdi
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
virgil
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
curiosul
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
eugen
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Bordan
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Abel Cavaşi
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Razvan
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Forever_Man
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
virgil_48
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
eugen
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
Bordan
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 
curiosul
logica - Logica si importanta ei Vote_lcaplogica - Logica si importanta ei Voting_barlogica - Logica si importanta ei Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 21 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 21 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Logica si importanta ei

+6
virgil
Dacu
totedati
CAdi
Bordan
curiosul
10 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Sept 2012, 16:28

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:33, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Dum 09 Sept 2012, 18:14

Curiosule, apreciez munca ta pe acest taram, dar eu cred ca suntem mult mai mult decat o ecuatie. Logica!

Adevarata realitate ti se dezvaluie cu adevarat numai atunci cand poti privi prin ochii celorlalti si intelege ceea ce vezi. Nu cred ca putem sti totul despre lume fara sa o schimbam, iar corectitudinea unei structuri logice sau a unui limbaj nu cred ca pot fi niciodata demonstrate dinauntru lor. Asta e ceea ce cred eu nu-i obligatoriu sa fie si adevarat.

Raportul dintre capacitatea de perceptie si capacitatea de aperceptie este de 1 la 1 milion!! Constienta este alcatuita in mult mai mare masura din informatia eliminata decat din informatia prezenta, iar atunci cand suntem constienti de o experienta inseamna ca ea a trecut, cu cel putin 0,5 secunde (mana ta se retrage de pe soba fierbinte mai repede cu 0,5 sec decat creierul tau poate procesa). Deci, dupa logica, tot timpul traiesti in trecut. Din amintiri.

Stiinta nu a lasat nici un loc liber pentru existenta altor aspecte aflate dincolo de limitele sale, inclusiv acele realitati care sunt ascunse perceptiei noastre. Ce masoara de fapt o masuratoare? Este evident ca stiinta nu prezinta adevarul absolut, ci mai degraba un tablou al lumii asa cum a reiesit din experimentele curente, din perceptii si paradigme. Mai mult, cu cat mai mare este cunoasterea noastra, cu atat mai mari sunt si incertitudinile si contradictiile carora le facem fata. Realitatea actuala ne este ascunsa, nu o putem descoperi prin cercetarile stiintifice. Vom fi capabili sa descoperim fiecare parte a realitatii existentei, dincolo de timp, spatiu si materie cand suntem eliberati de lanturile propriilor noastre perceptii, cand poti porunci propriilor ganduri, cand gasesti intrerupatorul cu care sa opresti gandul.

O opera e finalizata nu cand nu mai ai ce adauga, ci cand nu mai ai ce elimina.

Si-acum te las, fii sanatos si vesel, bucuros…si nu uita cand esti voios ROMANE sa fii bun…

Nu cred ca te pot ajuta in logica ta, eventual sa jucam un sah... Cele bune!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Dum 09 Sept 2012, 19:48

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:33, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Lun 10 Sept 2012, 05:14

S-ar putea sa ma pierd in termeni, concepte si cuvinte, sa le folosesc aiurea, si daca logica mi-ar spune sa intru in jocul asta, cealalta parte i-mi spune ca nu prea are sens un joc pe terenul tau, cu arbitru tau, sa-mi vad de treaba mea. Dar, din respect pentru munca ta, in numele cercetarii, fie… numai ca nu promit promptitudine in raspunsuri, la ora asta is cuplat cu calugarii tibetani, cu care n-am nevoie de logica.

Esti un simplu pion negru pe tabla de sah, cu toate antenele si prelungirile lor scoase la maxim, vezi aceeasi realitate cu a reginei mele? Dar cu a mea, manipulantul negrelor? Din perspectiva logicii tale, de-a analiza teoria din interiorul ei, tu fiind un simplu pion, ar insemna ca tu sa stii mutarea mea. O stii?

Tu vezi realitatea ta! S-o stii si pe a mea ar insemna sa vezi cu ochii mei si sa intelegi ce vezi. Pionul de la “d” a vrut sa sara, dar nu l-am lasat, pe mine nu m-ai lasat tu, asa ca calul de la “g8” merge la “f6”.
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Lun 10 Sept 2012, 10:37

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:33, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de CAdi Lun 10 Sept 2012, 11:55

Timpul a expirat ; Remiza ?!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11781
Puncte : 56416
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Mar 11 Sept 2012, 05:02

“Jmecherie” de cal, zici? Mi-a spus Murgu meu ce “jmecherie” incearca sa ma deranjeze!

Murgu, un armasar buiac, neimblanzit, printre ultimele exemplare de pe platourile montane, care-si impune respectul prin simpla prezenta, in care clocoteste sangele stramosilor lui… ne respectam si ajutam reciproc … el ma anunta cand si de unde vine primejdia si baga spaima in martoagele inamice, eu ii mai dau iapa mea din cand in cand, pe care am reusit s-o imblanzesc. N-are nevoie de ajutor sa se apere, se stie apara singur, de aceea a sarit primul, ti-a simtit gloaba si m-a atentionat ca se incumeta inamicul sa-mi calce regatul, dar nu-i problema ca-i handicapata, nu poate umbla fara roti… “murguletul rancheza si-n picioare se scula, dupa gloaba se uita, se uita si nu credea ce martoaga-l deranja…”

De iubit prefer s-o iubesc pe regina, m-a prins in mreajele ei, tucu-i marsu’ si vinitu’, soarele si rasaritu’, regele e ocupat cu internetu’… ea imi “mananca” capu’…

In natura nimic nu e gratis asa ca prefer sa-mi “castig” eu ierarhia prin propriile forte…

La semnalul murgului s-au trezit haiducii, oameni simpli, loiali regelui pana la sacrificiul suprem, cu credinta in nemurirea sufletului si-a facut un pas in fata… b7 la b6... ca stie el de ce…

Sahul, in analiza ta, cred ca-i cel mai potrivit, mai potrivit ca footbalul, de exemplu, unde un portar logic e ca … bara portii… sau tu si instinctul il incadrezi tot in logica?

P.S. Din respect pentru tine i-ti dau un sfat prietenesc, un tratament pentru iapa ta… da-o la italieni…mai capeti ceva pe ea…

1000 de ani!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 11 Sept 2012, 10:02

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:33, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mar 11 Sept 2012, 17:00

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:33, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Mier 12 Sept 2012, 05:04

Eu n-am contestat logica, am spus ca nu-i suficienta numai ea. O sa-ti spun altadata importanta ei, dupa mine.

Acum, daca nu-mi spune-ai ca filozofezi, te atacam urat de tot. Fulgere si trasnete coborau asupra ta… si a trupelor tale… asa te mai iert, ca esti de-al meu…spatiu, timp, materie… e bun, mergem mai incolo… logica n-are voie sa aiba imaginatie, cu imaginatia ai virat la dreapta, pe teritoriul meu…intradevar asta-i rolul imaginatiei, sa dea de lucru logicii, imaginatia da directia iar logica gaseste urma, imaginatia ii arata gramada de nisip, logica s-apuca de numarat…vrand, nevrand, trebuie sa potrivesti ce simti cu ce stii, chiar daca mandria ta de a-toate-stiutor nu te lasa… lucrurile, care candva erau foarte solide, se zguduie, civilizatia noastra, construita pe logica, se clatina, materia nu mai are consistenta trecutului, diminuindu-si din densitate… nu degeaba ti-am spus ca marii matematicieni ai antichitatii erau si filozofi… de fapt erau filozofi si-apoi matematicieni… si-o sa argumentez mai tarziu… ca ma lungesc prea tare…

Tu, numai cu logica, nu poti prinde intregul, prinzi doar clisee, faci poze, fragmentezi timpul, esti ancorat in statica lucrurilor, nu vezi dinamica, nu vezi vartejurile lui Sadang… curgerea divina a timpului, sacrul din spatele cuvintelor si numerelor…natura, viata si simfonia universului in toata splendoarea si gratia sublima a ei… traiesti in trecut… din amintiri… esti o epava… logica nu-i in stare sa rezolve problemele pe care singura si le-a creat

L-am intrebat pe Murgu de iapa cealalta a ta. O zis ca nu-i stilu lui, e prea rigida, teapana si rece. Si fara culoare in obraji, ce-i dai sa manance, “E”-uri si modificate genetic? E fata mare, poate asa il lamuresc cumva? Sa vada si Murgu cum is alea crescute in grajd fata de sirepele lui, care-s tot mai rare si i se prapadeste samanta…

Ce zici de nebunii tai? Ha, ha, ha… Ma faci sa rad! Ai auzit de paranormalii ucigasi? Spioni care-ti citesc gandurile, ucigasi care scurt-circuiteaza alimentarea cu “curent” a inimii de la distanta? Unul din acestia se instaleaza la post…sa nu te uiti in ochii lui ca esti gata… un pulsar care radiaza energie cat 100 de galaxii gigant are in ochiul drept… uite la iapa ta ca s-o intors cu dosu… cred ca-i deocheata… ha, ha, ha…praf si pulberea se-alege de gloata ta… mai joci?

N c8-b7

P.S. Eu zic, Curiosule, sa-ti mai aduni ceva “partizani ai ratiunii”, pana mai gasesti, ca nu te vad bine, stiu eu unul cu barba si ocheri… tat ii minte cat ii… ca-l pun pe liber aia de la televizor… ca te-asteapta vremuri grele… se pregatesc batranii samani… nu simti nimic, ca-ti scaneaza memoria…

“Si nu voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant,
Cum venira, se facura toti o apa s-un pamant…”

Suntem praf stelar care culege lumina stelelor. Oamenii aflati in varful piramidei trofice vor fi devorati, in cele din urma, de organismele situate cel mai jos - bacteriile.

1000 de ani!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Mier 12 Sept 2012, 06:45

curiosul a scris:Pentru ca eu consider logica fiind fundamentul realitatii.

hmmm ... nu cumva am pus căruța înaintea cailor? parcă realitatea are legătură cu altceva, cu adevărul, nu neapărat cu logica ... umană ...

gîndirea rațională, logică, e o funcție cognitivă a minții umane nu o proprietate specifică, intrinsecă, a realității ... într-un univers format doar din bolovani nu e nimeni care să gîndească logic în concluzie acel univers nu e real ...

un fel de a spune că universul se învîrte în jurul omului nu al creatorului său ... alien
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Dacu Mier 12 Sept 2012, 07:19

Logica este baza realitatii si asta deoarece in univers atunci cand nu era decat un spatiu imens si gol adica un hau far de nimic altceva decat Dumnezeu insasi logica exista odata cu Dumnezeu si prin logica sa a facut Dumnezeu universul cu toate cate sunt in acest univers.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21599
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mier 12 Sept 2012, 10:35

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:34, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mier 12 Sept 2012, 10:54

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:34, editata de 3 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Mier 12 Sept 2012, 16:13

creația universului e rezultatul unui act de voință, putere și iubire nu un act rațional .... dumnezeu n-a avut nici un motiv logic și rațional să creeze acest univers ... la făcut pentru că așa a vrut mușchiul lui

realitatea nu e logică, ea există pur și simplu ... logica și rațiunea ne pot spune doar ce există și în ce loc, univers de discurs, nu și de ce există acolo unde e ....

deaia puterea rațiunii nu va cuprinde niciodată tot universul, pentru că are limite logice și raționale:
wikipedia.org - Paradoxul lui Russell

încă o dată confirmată biblia de dușmanii ei cei mai înverșunați!

deasupra logicii și rațiunii e puterea și voința creatorului vizavi de creatura sa ... avem putere asupra lui dumnezeu doar pentru că el ne iubește și a ales cu de la sine putere o variantă din infinitatea de variante posibile nu din cauza puterii principiilor logice sau raționale superioare ...

a ales cu inima, cu puterea voinței sale, nu rațional


bibliaortodoxa.ro - Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, Cap. 9
:
13. Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât".
14. Ce vom zice dar? Nu cumva la Dumnezeu este nedreptate? Nicidecum!
15. Căci grăieşte către Moise: "Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc şi Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur".
16. Deci, dar, nu este nici de la cel care voieşte, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluieşte.
17. Căci Scriptura zice lui Faraon: "Pentru aceasta chiar te-am ridicat, ca să arăt în tine puterea Mea şi ca numele Meu să se vestească în tot pământul".
18. Deci, dar, Dumnezeu pe cine voieşte îl miluieşte, iar pe cine voieşte îl împietreşte.
19. Îmi vei zice deci: De ce mai dojeneşte? Căci voinţei Lui cine i-a stat împotrivă?
20. Dar, omule, tu cine eşti care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut aşa?
21. Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeaşi frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?

bibliaortodoxa.ro - Isaia, Cap. 45
:
9. Vai de cel ce se ceartă cu Ziditorul său, ciob printre hârburile de pământ! Oare lutul zice olarului: "Ce faci tu?" Şi lucrul către meşter: "Tu nu eşti iscusit!"


bibliaortodoxa.ro - Cartea înţelepciunii lui Solomon, Cap. 12
:
12. Căci cine ar putea să-ţi zică: Ce-ai făcut? Sau cine va sta împotriva judecăţii Tale? Sau cine Te va scoate vinovat pentru neamurile cele nimicite, pe care Tu însuţi le-ai făcut? Sau cine se va ridica asupra Ta cu judecată pentru oamenii cei nedrepţi?

putere și voință nu logică și rațiune ... doar creatura apelează la logică și rațiune ca să se ridice în fața creatorului nu invers ... creatorul e suficient să încordeze mușchiul și în mod instantaneu se naște și logica și rațiunea care ne spun că e înțelept să nu ne pișăm împotriva vîntului

curiosul a scris:Nu realitatea are o logica, ci noi interpretam realitatea cu o anumita logica

se pare că vibrăm pe aceeași frecvență
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Mier 12 Sept 2012, 17:29

Zua buna! Da, Curiosule! Nu adevarul in sine e important, cat intelegerea lui, aici sunt de acord cu tine.

Am un prieten, in fiecare seara ma asteapta in parcare, el pazeste parcarea sa nu mi-o ocupe altul, pana vin eu cu “casa pe roti”, c-asa ii zice varu Sandel, sa aiba in jur de 50 de ani, ii dau un leu, doi… si-mi spune… “nu beau bere, nu beau bere… iau bomboane la copii”… si intradevar cumpara bomboane la copii si toata ziua se joaca cu copii de gradinita… candva s-a batut cu calculatorul la calcule matematice facute in cap… nu-i de joaca cu logica… ia spune tu la baiatu… “realitatea ta are o logica sau realitatea are logica ta?”, ca nu cred ca poti zice ca realitatea mea are logica ta, sau realitatea ta are logica mea, si-apoi din partea mea poti sa dai ori cu capu’n piatra, ori cu piatra’n cap… ca nu ma doare… ca tu esti mai de groaza ca inalta judecata…

Ce pot eu sa spun ca tu, cu interpretarea logica a realitatii, nu poti interpreta mai mult decat poti percepe, adica mai mult de 10% din “realitatea” care te inconjoara, 10% zic cu indulgenta…

Pentru ca ochiul trimite creierului cel puţin zece milioane de biţi pe secunda, pielea trimite un milion de biţi pe secundă, urechea o sută de mii, senzorii mirosului încă o sută de mii de biţi pe secundă, iar papilele gustative aproximativ o mie de biţi pe secundă… tragem linie şi vedem nota de plată pentru fiecare secundă… 11 milioane de biţi. Sunt date oficiale din cercetari logice, pe care ar trebui sa le stii, daca nu, le poti afla usor…11 000 000 biti/secunda informatie care ne bombardeaza… din toate partile… din care, dupa cercetarile Institutului de Fiziologie al Universităţii din Heidelberg, percepem in jur de ... 40 de biţi/secunda… din 11 mil, percepem 40, cu toate Elodiile… eu te-am lasat cu 10%, sa nu zici ca-s baiat rau... despre interpretarea logica a realitatii vorbim?

L-ai vazut pe baiatul de la b7? Ai grija ce vorbesti… in soapta numai… mi-a dat un pont… mi-a zis ca dupa ce termini studiul asta te apuci de … poezii… e adevarat?

“Copile tu crede poetii ce scriu… caci lor li s-a dat o putere… s-auda mai bine, sa simta mai viu… intreaga a lumii durere…”

Misc si eu un razes din garda regelui… e7-e6

1000 de ani, Curiosule!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mier 12 Sept 2012, 18:47

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:34, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Dacu Mier 12 Sept 2012, 18:58

Nu poate exista decat o singura logica si anume logica realitatii iar realitatea este doar una singura.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21599
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Mier 12 Sept 2012, 19:41

Curiosule, tu te-ai trezit din cosmarul de ieri noapte? Hotaraste-te ce vrei sa cercetezi, realitatea cu logica, ori logica cu realitatea. Ori cat esti logica si cat esti realitate? Ori logica si importanta ei? Daca vrei sa stii cum circula gandurile in partea stanga a bostanului ti-am spus… clisee secventiale, poze cu amintiri… in trecut cu 0,5 secunde…fiecare sahist cu realitatea logica si logica reala a lui… acum daca gandurile sar de la pixel la pixel in aceeasi hora, dupa 7 pasi, ramane de vazut…

Chiar acum am muscat dintr-o lamaie…logic poti face sa nu salivezi? Salivezi ca Laica lui Pavlov…

Intelectul reprezinta in prezent aspectul Static al gandirii, cel care ia instantanee ale Dinamicii Creatiei si incearca sa le inteleaga si sa stabileasca reguli logice si legitati. Intuitia reprezinta aspectul Dinamic al gandirii, fiind capabila sa inteleaga in mod dinamic legitatile cauzale, procesul Creatiei. Cu alte cuvinte, Intuitia este Palnia prin care curge fluidul Cunoasterii Superioare iar Intelectul este Recipientul unde Cunoasterea capata Forma... oricum ai intoarce-o logica tot logica ramane… cu care vei intra in istorie…

Vad ca ti-e frica de stihiile naturii, din respect pentru tine, reduc din bitii informationali, te las in realitatea ta… N f8-e7

1000 de ani!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Mier 12 Sept 2012, 23:04

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:35, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Joi 13 Sept 2012, 03:34

Dacu a scris:Nu poate exista decat o singura logica si anume logica realitatii iar realitatea este doar una singura.

ai pierdut un bit de informație pe drum! nu poate exista decît o singură logică adevărată!

logici ilogice, procese mentale cît se poate de raționale dar false, a căror putere e dată de propria noastră voință, de multe ori în conflict cu realitatea, sunt nenumărate!

mii de false religii, mii de variante de explicații științifice false a fenomenelor naturale, teorii pseudoștiințifice, care pînă la demonstrarea contrariului în mintea multor oameni sunt la fel de adevărate! și chiar și după ce le-ai arătat că sunt minciuni foarte mulți tot mai cred în ele, în adevărul lor, pentru că refuză să recunoască ce stă în spatele acelui fals adevăr, puterea voinței umane în conflict cu dumnezeu!

să credem oare că oana zăvoranu a înțeles unde a greșit, în sens creștin, cînd a decartat banul gros la vrăjitoarele vanessa şi melissa? mai degrabă aș merge pe varianta că va căuta alte vrăjitoare, cinstite, care să o ajute!

a spune că realitatea e unică, legile sale de funcționare aceeleași, identice cu sine și neschimbate, atemporale, valabile în orice colț al universului indiferent cine le percepe e o axiomă a unui sistem de gîndire cu puternice rădăcini creștine din care s-a născut știința modernă dar a pretinde că această axiomă e demonstrabilă e o minciună!

axiomele nu se demonstrează ci se postulează! adevărul lor nu se sprijină pe rațiune ci pe voință, voință ca act de alegere dintr-o mulțime de variante egal posibile a uneia singure ca adevărate, altfel spus pe credință!

a crede în X sau în Y e un proces mental de alegere, de separare a ce e adevărat de ce e fals, bazată pe voință și pe puterea din spatele acelei voințe nu pe logică și rațiune!

și, la începutul secolului XX, matematica a progresat atît de mult încît sa reușit inclusiv definirea axiomatică a acestui adevăr:
wikipedia.org - Axiom of choice

iar pentru oamenii obișnuiți, avem un exemplu la îndemînă pentru a înțelege asta:

cele două variante, pilula roșie și pilula albastră sunt variante egal posibile și la fel de adevărate doar în sistemul de axiome în care am ales să postulăm că nu există dumnezeu ... în sistemul de axiome în care alegem existența unui barosan șef e adevărată doar una din variante ...

ce m-a fascinat întotdeauna la filmul matrix e faptul că deși aparent mulți spun că în acea scenă e vorba de faptul că neo alege varianta luptei cu dumnezeu, falsul dumnezeu reprezentat de creatorul matricei care în logica aparentă a filmului evident nu există, e totdeauna un dumnezeu mincinos, în realitate a ales varianta corectă!

scena confruntării dintre neo și arhitectul matricei e fenomenal din perspectiva felului cum am priceput eu pînă acum creștinismul:

și e exact invers de cum aparent se spune în film, varianta corectă, cea aleasă de neo, e cea în care voința creaturii se supune voinței creatorului! să îi bați pe masoni și bildenbergi cu propriile arme, că asta e seria de filme matrix, scopul celor care au creat filmul e clar acela de a mai lovi încă o dată în religie e briliant!

pentru mine acea scenă îl arată pe lucifer în curul gol cum ia pumni în mufă cu repetiție de la neo! în numele domnului, adică al adevărului! amin!

doar una din ele e adevărată, voința creatorului, pentru că domeniul de valabilitate a puterii de creație a creaturii, a adevărului realității create de creatură, nu poate fi mai mare decît cea a celui care la creat!

între categoriile logice de minciună și adevăr e o relație de subordonare similară celei dintre parte și întreg, minciuna e subordonată adevărului și trebuie să i se supună dacă vrea să se transforme din minciună în adevăr, din parte în întreg!

minciuna ca rezultat al unui proces mental la fel de rațional și logic ca și cel care ne ajută să descoperim adevărul apare atunci cînd partea se pretinde întreg! cînd ceea ce pretindem că e adevărat își trage puterea de existență și domeniul de valabilitate, universul de discurs în care pretindem că e adevărat, pe voința și puterea părții, în cazul de față a omului, nu a întregului, a lui dumnezeu!

după procesul logic și rațional de prelucrare a informațiilor puterea deciziei, adevăr sau minciună, depinde de voința celui care decide!

adevărul axiomei alegerii e explicat în biblie chiar de isus hristos!

dervent.ro - Sfânta Scriptură: Versiunea Anania - Evanghelia după Matei, Cap 6
9 Aşadar, voi aşa să vă rugaţi: Tatăl nostru Carele eşti în ceruri, sfinţească-se numele Tău;
10 vină împărăţia Ta; facă-se voia Ta precum în cer aşa şi pe pământ.

voința lui nu voința mea pentru că nu pot separa adevărul de putere! adevărul e adevărat doar dacă are putere!

bibliaortodoxa.ro - Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap 14
5. Toma i-a zis: Doamne, nu ştim unde Te duci; şi cum putem şti calea?
6. Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Eu sunt Calea trebuie înțeleasă ca o putere, puterea adevărului! o cale e un drum de parcurs, unele poteci sunt mai puternice ca altele, forța cu care poteca adevărului mișcă măruntaiele universului e mai mare ca orice altă putere!

creatura umflă mușchiul și se crede creator și pretinde că ceea ce vrea el are aceeași putere, e la fel de adevărat, ca și cum ar fi el singurul și unicul creator al universului de discurs despre care pretinde asta, că e adevărat sau fals, evident într-un mod mincinos pentru că nu are puterea de a pretinde asta, pentru că nu e el creatorul acelui univers de discurs despre care pretinde că e alb sau negru, mare sau mic, bun sau rău, capabil de ai vrăji iubita, ghici viitorul sau locul unde stau ascunși cocoșeii de aur cum vrea el doar strîngînd din buci și dansînd în jurul unui bolovan, fără nici un alt efort suplimentar care să ceară mai mult decît puterea propriei voințe!

putere mentală cu cele mai scăzute costuri de întrebuințare pentru că propria noastră voință ne e subordonată, e propria noastră creație! în acest univers de discurs, vizavi de voința omului, suntem dumnezei și facem ce vrea mușchiul nostru! de vrut putem orice, avem o putere nelimitată la fel ca barosanul șef în propria sa ființă, propriul univers, însă la făcut e mai dificil!

de ce? pentru că nu suntem numai minte ci și trup! nu doar creator ci și creatură! nasol!

își închipuie că e un mic dumnezeu! că pentru asta e suficient să cunoască adevărul și legile de funcționare ale universului însă fără a-și pierde propria putere ci dimpotrivă! ridicarea la nivelul de dumnezeu are ca scop impunerea propriei voințe! el, șarpele, și eu, adam si eva, știm mai bine ca dumnezeu ce este bine și ce este rău:
bibliaortodoxa.ro - Facerea (Geneza), Cap 3 :
1. Şarpele însă era cel mai şiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu. Şi a zis şarpele către femeie: "Dumnezeu a zis El, oare, să nu mâncaţi roade din orice pom din rai?"
2. Iar femeia a zis către şarpe: "Roade din pomii raiului putem să mâncăm;
3. Numai din rodul pomului celui din mijlocul raiului ne-a zis Dumnezeu: "Să nu mâncaţi din el, nici să vă atingeţi de el, ca să nu muriţi!"
4. Atunci şarpele a zis către femeie: "Nu, nu veţi muri!
5. Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care veţi mânca din el vi se vor deschide ochii şi veţi fi ca Dumnezeu, cunoscând binele şi răul".
6. De aceea femeia, socotind că rodul pomului este bun de mâncat şi plăcut ochilor la vedere şi vrednic de dorit, pentru că dă ştiinţă, a luat din el şi a mâncat şi a dat bărbatului său şi a mâncat şi el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amândoi şi au cunoscut că erau goi, şi au cusut frunze de smochin şi şi-au făcut acoperăminte.

cine o fi oare șarpele ăla enigmatic? cyclops

univers de discurs!

pentru a înțelege și a separa minciuna de adevăr trebuie înțeleasă această categorie logică! e esențial să înțelegem asta, ce e universul de discurs al proceselor mentale ca să putem face deosebirea dintre adevăr și minciună!

nu putem separa noțiunea de putere, domeniu de aplicare, valabilitate, de cea de adevăr!

orice existență aparține unui univers de discurs! nu există existență separată de sine, nici măcar dumnezeu nu poate fi, și implicit nu poate fi adevărat, în afara propriei sale ființe!

ceea ce e în mintea noastră e și creația noastră și aceste creații mentale putem să le facem adevărate cum vrea mușchiul nostru pentru că acestui univers de discurs, universul mental, îi suntem creatori! suntem dumnezeul și creatorul propriului univers mental! dar cum nu suntem numai minte și spirit ci și trup al cărui creator e altcineva minciuna apare atunci cînd prin propriile forțe și energii mentale vrem să ne impunem voința asupra acestui univers de discurs distinct, diferit de mintea noastră, pe care îl numim realitate fizică, materială și obiectivă, ca și cum ar fi propria noastră creație, propria noastră minte!

pentru cei care vor să aprofundeze problema și să exploreze mai în detaliu lupta omului cu sine însuși, adică cu adevăratul dumnezeu pentru că suntem și trup nu doar minte, creatură nu doar creator, parte a unui întreg mai mare, acest univers fizic, dar nu numai, că prin creația umană avem propria contribuție la crearea altor părți mai mici din univers pentru care suntem un întreg, lungul șir de variante prin care omul a încercat să se ridice de la statutul de creatură la cea de creator, de dumnezeu al universului
wikipedia.org - Hard problem of consciousness e un bun început

alien

un proces mental e logic și rațional în sens creștin cînd îți supui voința de creatură voinței creatorului, puterii adevărului, și ilogic și irațional cînd te lupți cu dumnezeu avînd ca ajutor puterea minciunii, pe care o crezi egală puterii lui dumnezeu dar în realitate tot timpul doar o parte a întregului, închipuindu-ți că ești sau te vei ridica prin propriile puteri la nivelul lui dumnezeu

și sunt mulți oameni extrem de raționali și sinceri cu ei înșiși care fac asta! de fapt în sens creștin toți cădem în acest păcat, mai des sau mai rar, pe perioade mai lungi sau mai scurte, pentru că acest păcat vine de la adam, de la primul om creat de dumnezeu ... evident descris cu lux de amănunte în biblie în căderea lui adam în păcat și alungarea din paradis ... scena mărului e descrierea luptei dintre voința divină și voința umană ... barosanul zice nu fă aia nu fă ailaltă, nu pune mîna, nu te scobi în nas, adam și eva face însă cum vrea mușchiul lor și mușcă din măr pentru că rodul pomului este bun de mâncat şi plăcut ochilor la vedere şi vrednic de dorit, pentru că dă ştiinţă

acel conflict dintre adevăr și minciună, ce e bine și ce e rău, adevărat sau fals, e la fel de proaspăt acum ca și atunci!

primul care îmi vine în minte e sadang, cînd i-am băgat undeva pe forum citatul biblic cu facă-se doamne voia ta nu a mea a sărit în sus de șapte coți!

și n-am nici un motiv să cred că am reușit în vre-un fel să îi schimb opiniile vizavi de realitate, adevăr, logică, rațiune și natura universului! să îl fac mai creștin și mai puțin yoghin!

poate l-am pus un pic pe gînduri dar nimic mai mult de-atît!

prin ceea ce am spus mai sus sper că am ajutat și eu la deștelenirea și înțelegerea logicii și rațiunii, mecanismelor mentale din spatele lor, locului și rolului lor în descoperirea adevărului ...

totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Joi 13 Sept 2012, 05:11

Am baut eu si te-ai imbatat tu, Curiosule?

“Pe bzaa uonr sudtii ale ueni uvetsniariti egzlene, nu are intortmapa in ce odnrie satu liertele itnr-un cvunat. Imatpornt etse ca pmria si umtlia lireta sa fie la lcoul pitovrit. Rtseul leilretor pot sta in ocire odrnie si tustoi ptoi ctii. Atsa e psboiil prnteu ca noi ctiim cunelvite irngtei si nu letira cu ltirea.”

Care-i realitatea? Logica ta sau a mea?...h7- h6

Religia si stiinta sunt doua puncte de vedere diferite, dar amandoua investigheaza aceeasi realitate.

Structura de baza a universului este o mare de campuri cuantice care nu pot fi eliminate de niciuna din legile cunoscute ale fizicii. Ceea ce credem ca este universul nostru stabil, static, este de fapt un vartej clocotitor de particule subatomice care plutesc aparand in si disparand din existenta. In lumea cuantica, campurile cuantice nu sunt mediate de forte, ci de schimbul de energie, care este constant redistribuit intr-un model dinamic. Acest schimb constant este o proprietate intrinseca a particulelor, astfel incat chiar si particulele „reale” nu sunt nimic altceva decat minuscule noduri energetice, care apar din si dispar in campul fundamental, pentru un timp extrem de scurt.

Acest fel de emisie si de reabsorbtie a particulelor virtuale se petrece nu doar printre fotoni si electroni, ci cu toate particulele cuantice din univers.

Aseara am fost la “regina”. Nu stiu daca a fost logic dar a fost real. A fost ca in vis. Maine seara iar ma duc... s-o mai sarut odata...

Geaba le dai cotite, Curiosule, ca-ti fuge pamantul de sub picioare, materia se cutremura, logica, cat se da de mare, tremura! Fereste-te de flacara violet!

Cele bune!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de virgil Joi 13 Sept 2012, 07:29

“Pe bzaa uonr sudtii ale ueni uvetsniariti egzlene, nu are intortmapa in ce odnrie satu liertele itnr-un cvunat. Imatpornt etse ca pmria si umtlia lireta sa fie la lcoul pitovrit. Rtseul leilretor pot sta in ocire odrnie si tustoi ptoi ctii. Atsa e psboiil prnteu ca noi ctiim cunelvite irngtei si nu letira cu ltirea.”
Mi-a placut exemplul acesta, desi am mai vazut ceva similar la Tv.
Asta dovedeste ca in mintea omului cuvintele sunt stocate ca niste entitati, la fel grupurile de cuvinte si propozitiile, pentru ca atunci cand nu intelegi un cuvant, il descifrezi analizand propozitia din care face parte. La fel functioneaza si codul genetic, care are la baza doar patru ""litere"", A,G,C,T, adica; adenina, guanina, citozina, timina, care luate separat nu inseamna nimic, dar inlantuite in grupuri intr-o anumita ordine formeaza genele, care, la randul lor inlantuite in cromozomi contin intreaga noastra evolutie de la vierme, la ilustri nostri savanti. Interesanta este asemanarea ca la baza existentei materiei si universului stau patru campuri sau forte, prin a caror impletire s-a cladit tot universul. Deci grupul de patru entitati este primordial.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12129
Puncte : 55240
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Joi 13 Sept 2012, 09:49

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:35, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Joi 13 Sept 2012, 23:01

da, lung la naibii și între timp au mai ieșit vre-o 2 cîrnați la fel de lungi pe care nu i-am mai pus pe forum

însă pentru a-mi susține cît de cît concluzia finală, cum înțeleg eu separarea dintre procesele mentale iraționale față de cele raționale, că ambele sunt mecanisme mentale aparent la fel de raționale dacă ne gîndim la logică și rațiune ca la un mod de funcționare al minții umane nu prea văd pe unde aș mai fi putut tăia din el ...

ca să produc o versiune mai scurtă, mai condensată, mai coerentă și mai științifică, cu termeni mai riguroși și mai bine fixați, va trebui să le mestec|înghit|regurgitez|rumeg în mod repetat o grămadă nedefinită de timp ...

le-am scris cum au ieșit, calde, proaspete, cu ceva modificări care au vizat mai ales virgulele, incoerențele logice și de exprimare, destule, șamd ...

și așa sa lungit mesajul inițial ...

Fara logica nu m-as fi putut face inteles.

logică adevărată! sau altfel spus logică în duhul adevărului! că la fel de logic și coerent poți minți, intenționat, pentru a transmite un fals mesaj ca adevărat!

caz în care ceilalți ar fi recepționat ca adevărată o minciună

în momentul în care pui într-o anumită ordine cuvintele dacă scopul e comunicarea adevărului, teleportarea copiei identice a imaginii din mintea ta în mintea mea, da, faci în mod intenționat acea rearanjare însă pentru asta trebuie să ai deja o copie internă a minții mele, o matrice, obligatoriu adevărată, pe care să inserezi ADN-ul pe care vrei să îl transmiți ....

și în acel moment putem vorbi de logică ... însă mesajul transmis și recepționat poate fi identic dpdv fizic însă ilogic pentru că matricea pe care o folosești pentru transmiterea mesajului nu e identică cu structura mea de decodare sau pentru că în mod intenționat în loc să urmărești fidelitatea copiei, mesajului transmis, față de obiectul mental original din mintea ta, modifici matricea pe care inserezi mesajul astfel încît ceea ce ajunge la mine să fie identic cu ceea ce vrei să transmiți dar diferit de original!

pentru că în acest caz nu urmărești ca obiectul mental din mintea mea să fie identic cu cel din mintea ta ci să fie în realitate diferite dar eu să cred în mod fals că sunt identice în timp ce tu știi că sunt diferite, dar păstrezi acest secret doar pentru tine, în mintea ta, unde eu nu pot avea acces!

wikipedia.org - signalling theory

adică o minciună, un fals adevăr ... logica e aceeași însă pentru că transmiți o minciună nu un adevăr nu mai e logic ci ilogic chiar dacă dpdv fizic,material, ceea ce recepționez eu, mesajul, e același!

mai pe scurt ceea ce neg și combat eu e capacitatea logicii și rațiunii fără cîrja credinței de a fi obiectivă , despre care talibanii raționali spun că nu mai e necesară, pretenția științei că e suficient să măsurăm și cîntărim dpdv fizic și material mesajul primit ca să fim siguri că ceea ce am recepționat e fals sau adevărat!

ce știm sigur e că mesajul recepționat e identic cu copia materială transmisă pentru că realitatea fizică și materială e obiectivă dar această certitudine nu e suficientă pentru a separa raționalul de irațional, ceea ce e logic de ceea ce e ilogic! mai e nevoie de procesul mental interioar al receptorului de alegere, ce am recepționat e fals sau adevărat, plus adecvarea acestei alegeri cu realitatea obiectivă, adică am ghicit corect sau nu!

deabia în acel moment putem vorbi de o teleportare reușită, logică și rațională, a mesajului de la emițător la receptor sau nu, caz în care mesajul transmis nu e adevărat și teleportarea ilogică și irațională ...
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Vin 14 Sept 2012, 00:29

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:35, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de totedati Vin 14 Sept 2012, 01:58

da, că n-am reușit să comunicăm logic și rațional ... pe canalul de comunicație sunt erori și paraziți care transformă mesajul logic într-unul ilogic chiar și parțial ...

pentru că doar cînd înțelegi 100% ceea ce spun devine ... logic ...

în acel moment cele două amprente mentale, al meu și al tău se cuplează cuantic, celebrul entanglement cuantic, devin o entitate unică deși sunt obiecte diferite ...

însă nu putem ști asta pînă nu credem deja asta! cît timp există nedumeriri și întrebări există ilogică și irațional în ceea ce credem ... alegem la întîmplare variantele adevărate despre care nu putem fi siguri că sunt adevărate pentru că știm că le-am ales la întîmplare!

nu ne putem minți pe noi înșine! chiar cînd te minți pe tine știi că minți!

celebrul paradox al mincinosului ... și fără adevăr și credință în adevărul adevărului nu există adevăr ... e la nimereală, ilogic și irațional ...

o credință fără putere e prin definiție falsă și mincinoasă ... cînd nici tu nu crezi în adevărul propriei minciuni n-ai puterea de a te convinge pe tine că e adevărată ...

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20802
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Bordan Vin 14 Sept 2012, 05:09

Nu-i “regina” la tine, Curiosule, ca n-am gasit-o aseara?
Acum chiar ca m-am imbatat… le-am incalcit urat de tot!

“0D474 1N7R-0 21 D3 V4R4, 574734M P3 PL4J4 0853RV4ND D0U4 F373 70P41ND 1N N151P, 151 D4D34U 53R105 1N73R35UL C0N57RU1ND UN C4573L D3 N151P CU 7URNUR1, P454J3 53CR373 51 P0DUR1. C4ND 3R4U P3 PUNC7UL D3-4 73RM1N4, 4 V3N17 UN V4L, D157RU64ND 707UL, R3DUC4ND C4573LUL L4 0 6R4M4D4 D3 N151P 51 5PUM4…”

Nu-s numerele pe care le-ai pierdut dincolo? Sunt intr-o logica perfecta…

In privinta mea nu-ti face griji, Curiosule, ca nu-s de puf… tu, sa nu crezi chiar totul, din ce citesti sau vezi… din 10% din ce percepi sa nu crezi mai mult de… 10%... si foloseste-ti logica si cealalta latura sa scormonesti adancurile, lasa drumul cunoscut si paseste alaturi… fara frica de-a gresi…

“…nu vrea sa sublinieze ca eu sunt mai destept…sunt mai neexperimentat ca tine… ar putea sa fie gresita… nu pot defini intuitiile mele”… tactica psihologica a jucatorului de sah? Sau, daca nu-i manipulare, atunci ai o problema grava… cu logica.

Logica ta, Curiosule, te impiedica sa ridici capul din pamant. Esti pierdut din start in imensitatea grandioasa a UNIVERSULUI, ti-e frica… frica de tine insuti… logica subordoneaza materia, o incatuseaza, intuitia elibereaza energia creatoare din ea… in sublimul nemarginirii…

Realitatea e mult mai vasta decat reprezentarea ei mecanicista… daca am intelege mecanica creatiei in cadrul campului cuantic, atunci nimic din afara noastra nu ne-ar putea afecta vreodata. Aceasta ar fi adevarata puterea!

Cea mai mare piedica este ca noua ne e frica mai mult de puterea din noi decat de orice altceva. Pentru ca stim ca daca ne recunoastem aceasta putere, nu mai putem invinovati pe nimeni si nu mai putem avea aceasta placere deosebita de a arata cu degetul.

Probabil ca numai noi mai stim ce-i pe tabla de sah, daca mai stim si noi si din toata treaba asta probabil vom iesi amandoi mai convinsi… tu cu ale tale eu cu ale mele… Nimeni nu poate fi convins de nimic daca nu vrea! Si eu de la convingerea ta am plecat… candva…

Poate te conving cu mutarea asta…d7-d6

Cu inalta consideratiune!

Totedati, logica haosului e structurata pe aceeasi matrice ca logica ordinei?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2212
Puncte : 21051
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Vin 14 Sept 2012, 10:15

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:36, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de curiosul Vin 14 Sept 2012, 11:37

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Vin 08 Feb 2013, 14:36, editata de 1 ori

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
logica - Logica si importanta ei Left_bar_bleue10 / 1010 / 10logica - Logica si importanta ei Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6509
Puncte : 40028
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

logica - Logica si importanta ei Empty Re: Logica si importanta ei

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum