Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Ieri la 22:16

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de curiosul Ieri la 22:12

» Matematica și fizica
Scris de curiosul Ieri la 21:51

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Pendulul
Scris de Vizitator Sam 16 Mar 2024, 22:58

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
CAdi (11751)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
virgil_48 (11111)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
curiosul (6503)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Razvan (6162)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
eugen (3745)
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Pacalici
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
curiosul
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Dacu
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Razvan
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
meteor
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
gafiteanu
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
scanteitudorel
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
curiosul
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
eugen
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Bordan
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Razvan
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Forever_Man
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
virgil_48
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
eugen
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
Bordan
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) Vote_lcapLegi de conservare (1) Voting_barLegi de conservare (1) Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Legi de conservare (1)

+9
eugen
Abel Cavaşi
virgil
negativ
WoodyCAD
Razvan
Pacalici
gafiteanu
virgil_48
13 participanți

Pagina 1 din 34 1, 2, 3 ... 17 ... 34  Urmatorul

In jos

Legi de conservare (1) Empty Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 11 Noi 2016, 10:38

Am radiat primul mesaj care constituia o eroare.   virgil_48

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 11 Noi 2016, 13:34

Vizitator 1 a scris:Virgil 48
"Nu ma astept ca cineva sa ma inteleaga,..."
Poate ca o sa va inteleaga cineva daca dati "legea de conservarea a LUCRULUI MECANIC?1" in cadrul "mecanicii FOIP".
Nu-mi pare a fi o exprimare a mea! Nu m-am dat niciodata
ca sunt vreun geniu neinteles. Ba chiar recunosc ca sunt
multe la care se poate ajunge, dar pentru mine sunt prea sus.
Asa ca daca ai retinut adresele citatelor, ma poti lamuri. Sa
dau eu o lege a conservarii lucrului mecanic...?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Sam 12 Noi 2016, 18:21

"Diferenta de energie care defineste lucrul mecanic produs, ar
proveni din epuizarea permanenta a potentialului gravitational."

Intrebare:
Care este "sursa" potentialului gravitational al unui corp masic masiv? Ce inseamna "epuizare" in relatia de schimb local? Nu cumva este o "premiza"  de  "crestere" schimbului/potentialului "locului"?

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 13 Noi 2016, 00:11

Atunci cand incordez un arc, ceva elestic, fac/emit lucru mecanic, care se conserva/transfera din muschii omului in arc egal/egal  ...jumi/juma si nu are legatura cu gravitatia.  
Daca imping o caruta pe orizontala, consum lucru mecanic si il transfer carutei.  Inainte eu eram plin de lucru mecanic, dupa impingere nu mai am tot atata, ca a intrat in caruta. Ca sa ma refac, trebuie sa mananc, sa beu si sa dorm.  Caruta nu trebuie sa faca nimic.
Atentie, chiar daca nu se deplaseaza deloc caruta la care eu impiong, aplicand o forta, tot consum lucru mecanic si pierd energie.
Cand se opreste caruta cumva, lucrul mecanic se transfera dispozitivului care a franat, care poate il conserva in el sau il da mai departe altui dispozitiv sau mediului.  A se vedea recuperarea energiei mecanice in energie electrica la franarea trambaielor si trolibuzelor si trinulilor..
Cand tin o greutate in mana sau in spinare, consum lucru mecanic ca sa inving gravitatia, care ie un FOIP. Ceea ce am consumat stand dar suportand greutatea, se va pierde in spatiu, o va lua gravitatia care a zburat hat departe. Fabricarea gravitatiei nu se face gratuit, consuma si ea ceva de undeva. Dar pe sest, discret si difuz.
Concluzia: lucrul mecanic este ceva aiurea, o labareala inventata si trebuie sa ni-l scoatem din cap.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 13 Noi 2016, 07:23

gafiteanu a scris:
Atentie, chiar daca nu se deplaseaza deloc caruta la care eu imping, aplicand o forta, tot consum lucru mecanic si pierd energie.
Nu ti se pare mai corecta exprimarea "tot produc lucru
mecanic si consum energie" ?
Cat despre sustinerea lucrului mecanic produs la deplasare
nula, daca ai scris serios, imi pare bine ca nu sunt singurul
pe aici. Nu stiu daca tii minte si motivatia cu compunerea
miscarilor care produc miscarea nula.
Cat despre parerea ta privind lucrul mecanic, daca nu era
necesar, ba chiar esential, in sustinerea TRG, probabil ca
nu mai stia nimeni acum de el. Era in arhiva de "inutile",
iar joule era unitatea de masura pentru momentul fortei.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Dum 13 Noi 2016, 12:59

Virgil 48
"
Nu ti se pare mai corecta exprimarea "tot produc lucru mecanic si consum energie" ?Cat despre sustinerea lucrului mecanic produs la deplasare nula, daca ai scris serios, imi pare bine ca nu sunt singurul pe aici. Nu stiu daca tii minte si motivatia cu compunerea miscarilor care produc miscarea nula. Cat despre parerea ta privind lucrul mecanic, daca nu era necesar, ba chiar esential, in sustinerea TRG, probabil ca u mai stia nimeni acum de el. Era in arhiva de "inutile", iar joule era unitatea de masura pentru momentul fortei."

1. Energia = "starea fizica instantanee in care se afla un system" -Planck. Foip carei "stari"  I se  "datoreaza" energia (calitativ)? Cum produce "actiune" (lucru mechanic?, moment?,...). Puterea de interactiune este "activa", "pasiva"?
2. Lucru mechanic, in viziunea FOIP este al "obiectului" sau a "subiectului"? Atunci o sa intelegem ce-i "miscarea nula"/repausul pe un anumit palier?.
3. Conceptele din fizica nu trebuie negate ci completate (vezi termodinamica generalizata, s.a.).
Raspundeti cu cuvintele dumneavoastra deoarece sunteti unul din cei mai putin "contaminate" de conceptele "stiintei oficiale" si asta este foate bine pentru dialogul cu ceilalti participant la discutie.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Dum 13 Noi 2016, 13:38

Wody
"Traiectoria elicoidala rezolva "cazul" unda-particula....particula-elicoidala avand dubla caracteristica, de unda si de particula in deplasare!"

Traiectoria este legata de cinematica particulei (conceptual). Elicoida/curbiliniul este un rezultat al parametrilor de "curgere" a unei entitati (nemasice, masice ) prin mediul. "Dubla caracteristica" nu este un "dat" ci este un "rezultat". Cand si unde apare/dispare "rezultatul"?. Potrivit electroconvergentei "rezultatul" este evidentiat de "emergenta" masica (aparitia "discret"-ului) a "continu"-ului in legatura directa cu aparitia densitatii. Densitatea reprezinta superpozitia "locala" a raportului dintre un (proiectia locala) ciclul si diametrul a multimii traiectoriilor ce influenteaza "locul" la un moment dat pe traiectoriei. Densitatea este parametru care face trecerea de la 2D (viteza continuua "orizontala", respective, "transversal" aristotelica) la volum/ 3D, de la miscarea continua/timp continuu la miscarea discontinuua respectiv, la timp si spatial discret/masurabil. Emergenta masica a ondulatoriului este marcata de parametrul v=viteza luminii.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Dum 13 Noi 2016, 14:08

vizitator 1 a scris:Raspundeti cu cuvintele dumneavoastra deoarece sunteti unul din cei mai putin "contaminate" de conceptele "stiintei oficiale" si asta este foate bine pentru dialogul cu ceilalti participant la discutie.


Buna observatia!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19302
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 13 Noi 2016, 16:02

Chiar daca la impingere nu se mai misca obiectul atomic, in schimb prin el se misca energia pe care o impingem, dar fara sa o vedem.  Obiectul comprimat va elimina cumva aceasta energie, de ex. termic. Energia si forta circula pe toata perioada impingerii si deci se consuma permanent.
Energia electrica la fel se misca, dar sarma de cupru sta pe loc.  Si energia EM (fotonii) la fel. Energia invizibila noua face ceea ce voi ii spuneti un lucru mecanic. Este deplasata cu sau fara pierderi !!! Atentie, cu sau fara pierderi doar pe perioada deplasarii. Adica isi poate schimba doar pozitia in spatiu.
Asa ca mai impingeti mai baieti, cu capul inainte. De fapt unii sunt mai eficienti cand imping cu dosul.
(cine o fi Vizitator 1 ? Felicitari.)

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Dum 13 Noi 2016, 16:26

Cu "dosul" nu-I conditia (neaparat) necesara dar  pulsatoriu este conditia suficienta.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 13 Noi 2016, 16:49

Asta de mai sus a fost aproape sigur ex. tovarasul nostru Orăcklăe. Care vad ca se conserva bine mersi in legea lui. Nu e acelasi cu Vizitator 1 din postarile anterioare, care poate este Crivoi Vasile din Iasi..

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Lun 14 Noi 2016, 11:49

Wody -Wiki/De Broglie
" Când acest impuls este foarte mare (relativ la constanta lui Planck), atunci lungimea de undă a obiectului este foarte mică. Este cazul obiectelor macroscopice. Dat fiind impulsul uriaș al acestora în raport cu constanta lui Planck, lungimea de undă a unui obiect macroscopic este foarte mică (de ordinul lui 10-35 metri), încât este nedetectabilă de niciun instrument de măsură. Pe de altă parte, particulele foarte mici (cum ar fi electronii) au impulsul mic prin comparație cu obiectele macroscopice. În acest caz, lungimea de undă De Broglie poate fi suficient de mare încât natura ondulatorie a particulei să producă efecte observabile".

Comentariu:
N-ar fi in accord cu datele de observatie ca "unda" De Broglie (asociata microcorpurilor) sa fie doar parte/"cuprinsa" a/in "matricea (ge/entropica) a corpului natural (macro/micro)? Asa cum o face teoria electroconvergentei corpurilor naturale. Astfel se  elimina contradictia sus aratata (marime lungimii de unda associate corpurilor macroscopice nu corespunde datelor de observatie).  Efectului de electroconvergenta a fiecarui corp natural personalizeaza matricea aferenta si interactiunile acesteia (si cu asta s-a spus aproape tot ce era de spus in legatura cu procesul de transformare A CORPURILOR NATURALE- fundament al Lumii).

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Lun 14 Noi 2016, 20:47

"
De unde provine aportul in cazul orbitarii?
Tare greu."

Ai citit "Principia,...." lui Newton sau ceva legat de aceasta? Acolo se explica clar (in limitele teoriei) despre ce este vorba.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Premiere Craciun (rog raspuns urgent !! )

Mesaj Scris de Elikoida Mar 15 Noi 2016, 14:00

Nu am postat eu nyika frate Gafiteanu !
Eu am renuntat de mult (la fel ca si tine si multi altii ) sa imi mai bat capul cu cercetatori bine fixati intr-o idee.
Am descoperit că degeaba prezinti argumente, fiindcă alea se lasa cu cantece de greieri (adică nu mai răspunde nici ***** la ele) orice discutie se continua cu repetat tampenii si aceleasi sloganuri.
Asa ca avelo baftalo ! Sa trecem la lucruri serioase ! Stiti ceva de premieri ?

Elikoida
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mar 15 Noi 2016, 14:22

D-l Gafiteanu:
"Gravitatia si "atractia" e de doua feluri foarte diferite."

Au ceva in comun?
Corpul natural, cumva?

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Elikoida Mar 15 Noi 2016, 14:37

"Gravitatia si "atractia" e de doua feluri foarte diferite."

Bine punctat ! Cu cat fata e mai grasa cu atat atractia bajetului e mai mica !

"Au ceva in comun?
Corpul natural, cumva?"

Normal ca corpul natural, ce ai vrea sa fie ? Iubirea eterna ? De hormoni ai auzit ?

Elikoida
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mar 15 Noi 2016, 17:45

Confunzi Gravitatia cu Gravidatia (care in ciuda "hormonilor" este numai de un "fel")

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mar 15 Noi 2016, 20:04

Virgil 48:
"Gravitatia intre doua corpuri se manifesta chiar daca acestea ar fi ambele in repaus absolut".

Puteti incerca sa aratati cum FOIP produce "gravitatie" intre doua corpuri (naturale) aflate in "repaus absolut" (adica fara forme de miscare a materie in exteriorul, respectiv, interiorul corpului natural). Va dau exemple de forme de miscare a materiei (cf. fizicii oficiale): mecanica/presiune, magnetica, electrica, termica,... Foip-ului ce forme de miscarea a materiei I se poate atribui? Mecanica, dupa cum sustineti? FOIP-ul "macroscopic" este supraconductor/superfluid? Cum are loc transmiterea de putere in acest caz? V-am pus cateva intrebari-raspuns (ajutatoare) care sa va ajute sa structurati/organizati si sa "dati" functii FOIP-ului care sa "genereze" Gravitatie. Daca ati fi fost atent in unul din raspunsurile de mai sus eu am dat viziunea/paradigma electroconvergentei legat de aparitia (presiunii/densitatii/volumului/...) corpului natural emergent masic (electroconvergenta neutrinico-neutronica) ca prim palier de interactiune a corpurilor naturale (gravitatie).

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Razvan Mar 15 Noi 2016, 20:37

Cineva citând pe altcineva a scris:"Gravitatia intre doua corpuri se manifesta chiar daca acestea ar fi ambele in repaus absolut".
Nu ştim cum se manifestă gravitaţia între două corpuri aflate în repaus absolut! Guess why? Nu există repaus absolut; doar repaus relativ! Wink

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue9 / 109 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33051
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Mar 15 Noi 2016, 21:41

Legea Conservarii pentru incepatori:

Legi de conservare (1) Article-conserves-danger-688x269
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19302
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Elikoida Mar 15 Noi 2016, 22:40

"Nu există repaus absolut; doar repaus relativ!"

Fals fals fals !! Exista !

Daca stai si cugeti se numeste repaus relativ !
Daca numai stai se numeste absolut !

Elikoida
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 16 Noi 2016, 04:31

Am descoperit ca nici vinul nu se conserva 100%.
Sau se altereaza, sau se imbunatateste cu timpul, cu conditia sa nu-l bem. Dar daca nu-l bem niciodata, ce castigam ?
Uite de ex., a ramas vin de pe vremea lui Napoleon, care nu a mai apucat saracul sa-l bea sau sa-l ia cu el in insula aia pacatoasa.  Se incearca acum a se vinde mai scump decat aurul.
Totul e relativ, chiar si Einstein a fost relativ.
Dar Dumnezeu cum o fi ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mier 16 Noi 2016, 10:44

Virgil 48:
" Particulele FOIP cedeaza total sau partial impulsul lor corpului pe care-l strabat." Woody: "Confirm"

Intrebare:
Sa inteleg , asa cum este in "electroconvergenta", ca "particulele"? FOIP   converg catre un "loc" masic astfel incat fiecare corp masic natural are propriul "preponderent" FOIP (care nu mai "este" devenind heterogen/systemic) pe langa cele suprasistemice (vezi Efectul Allais/clubul de stiinta/dumitru) care  "au' si alte functii decat "impingerea. Oricat de "simplisti" (netinand cont de datele de observatie actuale ) ati fi, trebuie totusi sa faceti distinctia dintre miscarea in regim netermic si cea in regim termic (decuplarea perechei de ,...,neutroni/electroni/... "Cooper"). Adica sa facem distinctia dintre suportul de transmitere energetic (undele progressive) si generarea structurilor  (emergent) masice (unde stationare) care factual materializeaza GRAVITATIA si respectiv,  ponderarea corpurilor natural.
Transmiterea de putere presupune frecare, proprietate pe care FOIP-ul nu o are (dar si-o creaza prin electroconvergenta, vezi "About natural bodies", s.a.).
PERMISIUNE:
Cei care care au functionat in regim de "conserve" pot fi sau nu activATI.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 16 Noi 2016, 12:29

"conservarea"= "izolarea" sistemului = "nemodificarea parametrilor" sistemului!
Orice sistem functioneza la infinit, "identic" in rezultat...DACA SE MENTIN "IDENTICI" TOTI PARAMETRII
Oricare 2 sisteme "IDENTICE", produc acelasi rezultata...DACA SE MENTIN "IDENTICI" TOTI PARAMETRII!
...practic parametrii nu pot fi tinuti PERFECT IDENTICI...oricare 2 sisteme nefiind niciodata perfect identice!

planetele, clusterii de orice dimensiune..."nu-si conserva nimic"...doar materie geometrodinamica!
CONSERVARE ...doar "aproximare", prin neglijarea ...diferentelor! Wink
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue6 / 106 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22364
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 16 Noi 2016, 13:06

Vizitator 1 a scris:Virgil 48:
" Particulele FOIP cedeaza total sau partial impulsul lor corpului pe care-l strabat." Woody: "Confirm"

Intrebare:
Sa inteleg , asa cum este in "electroconvergenta", ca "particulele"? FOIP   converg catre un "loc" masic astfel incat fiecare corp masic natural are propriul "preponderent" FOIP (care nu mai "este" devenind heterogen/systemic) pe langa cele suprasistemice (vezi Efectul Allais/clubul de stiinta/dumitru) care  "au' si alte functii decat "impingerea. Oricat de "simplisti" (netinand cont de datele de observatie actuale ) ati fi, trebuie totusi sa faceti distinctia dintre miscarea in regim netermic si cea in regim termic (decuplarea perechei de ,...,neutroni/electroni/... "Cooper"). Adica sa facem distinctia dintre suportul de transmitere energetic (undele progressive) si generarea structurilor  (emergent) masice (unde stationare) care factual materializeaza GRAVITATIA si respectiv,  ponderarea corpurilor natural.
Transmiterea de putere presupune frecare, proprietate pe care FOIP-ul nu o are (dar si-o creaza prin electroconvergenta, vezi "About natural bodies", s.a.).
PERMISIUNE:
Cei care care au functionat in regim de "conserve" pot fi sau nu activATI.
Prea complicat pentru mine!
Particulele FOIP care au ghinionul sa se loveasca de particulele
care alcatuiesc corpul, produc diverse transformari locale si
transmit impulsul lor corpului. Care nu, ies din el pe partea
cealalta si se duc mai departe. Procentul de "ghinioniste", depinde
de masa corpului, adica de lungimea traseului prin corp si de
densitatea materiei acestuia.
Nu mai mut acest raspuns in Mecanica FOIP fiindca poate fi gasit
si acolo de mai multe ori. Dar tu, Vizitator 1, dece postezi aici
despre FOIP? Incerc sa nu umplu tot forumul cu el.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mier 16 Noi 2016, 16:41

Credeam ca "naivitatea" mesajelor au in spate multa cunoastere. Daca este asa cum ziceti in mesajul anterior atunci materia o sa ramana cu adevarat,..., "intunecata" (concept care intors fizica de pe drumul ei cat de cat ascendant) si pentru dumneavoastra. Numai pe acest topic pot raspunde. Mi-e de ajuns.

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mier 16 Noi 2016, 17:16

Virgil 48
"Procentul de "ghinioniste", depinde de masa corpului, adica de lungimea traseului prin corp si de densitatea materiei acestuia."

Intrebare:
1. Care ar fi drumul liber, respective, durata de "viata" a "particulelor" FOIP prin diferite medii? Aveti asemenea date? Poate colegi care v-au mai ajutat pe forumva pot da cateva date legat de parametrii de mai sus! Eu, din cate stiu, pentru a ramane in system energia sa, un foton trebuie sa fie intr-o matrice entropica  de cel putin 6000km (de ex. matricea entropica a Pamantului variaza de la cateva zeci de raze terestre la peste o suta la afeliu). Nu-mi amintesc asemenea date despre "radiatia" altor corpuri naturale si marimea pe care trebuie sa o aiba un system reactant pentru ca intradevar sa se "conserve". Sigur cu asemenea date te pot ajuta colegii de pe forum care "cred"/sustin asa zis-ul FOIP.

Daca aveti un raspuns pozitiv  la aceasta intrebare, atunci cu siguranta ca exista "ghinioniste" care ar putea sa cedeze /pastreze energia in system (corpul "penetrat") daca nu, n-are rost sa insistati ''pe calea ce ati PORNIT_O. Mergeti cu electroconvergenta care cat de cat poate salva ceea ce dvs. "ziceti" ca ati "definit".

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Mier 16 Noi 2016, 17:57

Virgil 48
"Ti se pare ca mai trebuie demonstrat ceva?"

Corect!
Sunt teorii/doctrine care sunt supuse "dovedirii" si teorii/doctrine supuse "parerilor". Este mare deosebire intre "a-I COMANDA ceva unui mathematician/filozof si a INLUENTA un avocat/negustor "ca unele concluzii demonstrate despre lucruri din natura sau din cer NU POT fi modificate cu aceeasi usurinta ca parerile despre ce este sau nu este legal intr-un contract, intr-o intelegere sau polita" (Galileo/Scrisoare,..).

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 16 Noi 2016, 18:03

Vizitator 1 a scris:Credeam ca "naivitatea" mesajelor au in spate  multa cunoastere. Daca este asa cum ziceti in mesajul anterior atunci materia o sa ramana cu adevarat,...,  "intunecata" (concept care intors fizica de pe drumul ei cat de cat ascendant) si pentru dumneavoastra. Numai pe acest topic pot raspunde. Mi-e de ajuns.
Nici nu va ganditi ca simulez necunoasterea. Este cat se poate
de autentica si sincera. Dimensiunea ei este cea care se vede.
Transparenta totala! Despre retinerea care o aveti, este la
alegerea dvs.
Nu caut sa intru in detalii cu modelul care l-am amorsat si nici
sa-l fundamentez. Daca va incerca cineva sa o faca, contribuind
in sens pozitiv, isi poate atribui toate meritele, fiindca ce fac eu
in topicul FOIP este numai o poveste. Nu scriu asta prima oara.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 17 Noi 2016, 04:04

In necunostinta sincera sa fii, noroc sa ai...la necunoscute.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Legi de conservare (1) Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 34 1, 2, 3 ... 17 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum