Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 12:42

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Astazi la 12:09

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 12:02

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 12:00

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11931)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11205)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6652)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3786)
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_lcaptimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Voting_bartimpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Legi de conservare (2)

+7
negativ
curiosul
gafiteanu
Abel Cavaşi
scanteitudorel
virgil_48
virgil
11 participanți

Pagina 7 din 34 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil Lun 01 Oct 2018, 14:28

Rezumarea primului mesaj :

Provine din „Legi de conservare (1)".


Ce parere? atat in stare de miscare uniforma si rectilinie a navei, cat si in starea de repaus, balizele vor indica acelasi lucru deoarece si ele vor avea viteza initiala egala cu a navei. In rest atractia gravitationala este aproape de zero, si chiar daca este masurabila tot nu afli daca nava se misca sau sta pe loc,ntru ca atat balizele cat si nava se comporta la fel.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos


timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de curiosul Sam 04 Mai 2019, 16:53

Abel Cavaşi a scris:Sunteți prea cramponați în concepția actuală privind matematica. Realitatea NU ESTE ALTCEVA decât un ansamblu de noțiuni matematice.
Fals!
Și dacă prelungim interpretarea pisicologică a cauzalității acestui tip de gândire, s-ar putea ca această doză extrem de ridicată de convingere să provină și din faptul că ești atât de dedicat și de implicat în acest tip de interpretare a realității, încât totul devine matematic.
Mai mult, s-ar putea să fie vorba și despre acel ceva care amestecă importanța obiectului activității tale cu importanța ta ca "gânditor."
Adică, dacă matematica nu-i importantă, sau cea mai importantă, iar eu predau matematica, înseamnă că eu nu sunt important, nu sunt cu nimic special.
Tocmai aici "ie" problema, că vrei să fii prea special prin intermediul obiectului muncii tale, matimatica.
Și la un moment dat, sare prea în ochi tot ce este prea...
Prea bun, prea ca la țară...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6652
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 04 Mai 2019, 20:49

curiosul a scris:Adică, dacă matematica nu-i importantă, sau cea mai importantă, iar eu predau matematica, înseamnă că eu nu sunt important, nu sunt cu nimic special.
Și dacă-i tocmai invers? Nu cumva mie îmi place matematica tocmai pentru că am descoperit în timp că ea este cea mai importantă?

Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Numarul mesajelor : 7942
Data de inscriere : 28/02/2008

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de curiosul Sam 04 Mai 2019, 22:30

Abel Cavaşi a scris:
curiosul a scris:Adică, dacă matematica nu-i importantă, sau cea mai importantă, iar eu predau matematica, înseamnă că eu nu sunt important, nu sunt cu nimic special.
Și dacă-i tocmai invers? Nu cumva mie îmi place matematica tocmai pentru că am descoperit în timp că ea este cea mai importantă?

Nicidecum!
Garantat sută la sută!
Ție nu îți place matematica însăși, ci doar satisfacțiile pe care crezi tu că ți le aduce.
De fapt, nici nu știu dacă înțelegi exact ce vreau să spun.
Pentru că majoritatea oamenilor privesc matematica și oamenii dedicați ei ca pe niște "prodigy", ca pe niște oameni foarte inteligenți, speciali și extrem de..."diferiți".
Fals și asta!
Și tu trăiești cu iluzia asta, tu trăiești cu iluzia că matematica te face pe tine special, dar te înșeli.
Știu că deranjează ce spun, dar ăsta e adevărul.
Iar eu am trecut prin asta, eu știu ce spun!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 05 Mai 2019, 06:50

curiosul a scris:. . . . .
Nicidecum!
Garantat sută la sută!
Ție nu îți place matematica însăși, ci doar satisfacțiile pe care crezi tu că ți le aduce.
De fapt, nici nu știu dacă înțelegi exact ce vreau să spun.
Pentru că majoritatea oamenilor privesc matematica și oamenii dedicați ei ca pe niște "prodigy", ca pe niște oameni foarte inteligenți, speciali și extrem de..."diferiți".
Fals și asta!
Și tu trăiești cu iluzia asta, tu trăiești cu iluzia că matematica te face pe tine special, dar te înșeli.
Știu că deranjează ce spun, dar ăsta e adevărul.
Iar eu am trecut prin asta, eu știu ce spun!
Ai trecut de la discutia despre prioritatea matematici la discutia
despre Abel. Era vorba ca nu analizam persoane, mai ales
participanti la forum.
„Minţile puternice discută idei; minţile mediocre discută
evenimente; ..."

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Paradigma electroconvergentei-descarcare in gaze/plasma glob terestru-componenta gravitoelectrica "legata" A

Mesaj Scris de Crivoi D Lun 06 Mai 2019, 16:49

D-l Scanteie:
Dar  ce  este   o  tornada  ?

Raspuns:
1. O tornada este un effect al schimbului dintre atmosfera si suprafata terestra (pe plan mai "larg", intre straturile/invelisurile periterestre, dar cu alti "actori" si alti parametrii)
1. Se poate modela considerand atmosfera (dielectric la o anumita inaltime) ca fiind placa mobila/ANOD a unui condesator ce are suprafata terestra ca placa fixa/catod.
2. In zilele senine, diferenta de potential creste la vertical locului cu aprox. cateva sute de V/.metro. Sub un dipol noros diferenta de potential creste  la sute de mii de volti.
3. Parametrii electrici ai dielectricului/atmosfera dintre palcile condensatorului  (ridgiditate/permitivitate/.,,,. electrica) se modifica brusc , intensificand schimbul electric/de impuls masic/chimic/entropic dintr dipolul noros /ANOD si scoarta terestra/catod.
4. Anizotropia electrica a zonei/atmosfera locala conduce la deplasarea de sarcini de un anumit sens AXIAL catre scoarta tewrestra/catod si de sens opus in zona cilindrica /tronconica periferica.
5. Rezulta o tensiune electromotoare intre cei doi curenti fludo-electrici de sens opus care genereaza un moment de rotatie in masa /la contactul curentilor de sens  opus (axial, respective, periferic)
6. Avand masa mai mica, curentul axial va avea un moment de miscare mai mare/NUCLEUL decat cel periferic. Astfel se genereaza/intretin, micro/macrovortexurile ca SISTEME DE CORPURI NATURALE in masa corpurilor naturale FARA MATRICE ENTROPICA/ether,...,
........................................................................................................................................................
Astfel are loc un fenomen de descarcare in atmosfera /GAZE cu deplasare de MASA/(catod/suprafata terestra, respective,....,

Vezi, Electroconvergenta Pamantului/ Legi de conservare (2).

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2019, 07:08

Crivoi D a scris:
D-l Scanteie:
Dar  ce  este   o  tornada  ?

Raspuns:
1. O tornada este un effect al schimbului dintre atmosfera si suprafata terestra (pe plan mai "larg", intre straturile/invelisurile periterestre, dar cu alti "actori" si alti parametrii)
1. Se poate modela considerand atmosfera (dielectric la o anumita inaltime) ca fiind placa mobila/ANOD a unui condesator ce are suprafata terestra ca placa fixa/catod.
. . . . .
Vezi, Electroconvergenta Pamantului/ Legi de conservare (2).
Toate echivalentele acestea care trimit spre electrotehnica, indica
consum de energie. Aici nu se leaga nimeni de acest fapt.
Considerati adevarat ca începând cu tornadele, pana la traiectoriile
elicoidale ale particulelor(vortexuri...) se consuma energie de
undeva ? In cazul tornadelor de la Soare.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Paradigma electroconvergentei-descarcare in gaze/plasma glob terestru-componenta gravitoelectrica "legata" A

Mesaj Scris de Crivoi D Mar 07 Mai 2019, 15:39

virgil_48 la data de Mar 07 Mai 2019, 07:08
Crivoi D a scris:
D-l Scanteie:
Dar  ce  este   o  tornada  ?


Raspuns:
1. O tornada este un effect al schimbului dintre atmosfera si suprafata terestra (pe plan mai "larg", intre straturile/invelisurile periterestre, dar cu alti "actori" si alti parametrii)
1. Se poate modela considerand atmosfera (dielectric la o anumita inaltime) ca fiind placa mobila/ANOD a unui condesator ce are suprafata terestra ca placa fixa/catod.
. . . . .
Vezi, Electroconvergenta Pamantului/ Legi de conservare (2).

Toate echivalentele acestea care trimit spre electrotehnica, indica
consum de energie. Aici nu se leaga nimeni de acest fapt.
Considerati adevarat ca începând cu tornadele, pana la traiectoriile
elicoidale ale particulelor(vortexuri...) se consuma energie de
undeva ? In cazul tornadelor de la Soare.
Comentariu:
1. Un system natural/ethnic poate avea sursa de energie interna, respective, externa. Lucrurile scrise de mine mai sus, pe intelesul tuturor, in realitate respecta algoritmul de mai sus dar  sunt "putin" mai complexe. Sunt de inteles in paradigma electroconvergentei corpurilor,...,
2. Unele fenomne naturale , gen DESCARCARE in atmosfera/invelis intern/ extern al GLOBULUI terestru, au o zona de suprafata terestra/oceanica bine determinata de parametrii locali ai  circuitele gravito-electrice, respective, electromagnetice (vortex-urile Ps, Po, Pv, Pvprim) aferente (matricei entropice a) Pamantului.
3. Anizotropia suprafetei terestre (apa, uscat, gaz, plasma,  diamagnetic, electric,...,) pe vertical/orizontala locului analizat/evenimentului poate constitui factor catalizator de interactiune  a circuitelor, de la pct. 2 , cu MEDIUL locului initiind/intretinand schimb intre formele de miscare conjugate a materiei. De expl. in cazul schimbului local/TORNADA- GENERAT de diferenta de potential intre scoarta terestra/suprafata apei si dipolul noros/strat atmosfera/,..., limita maxima de producere NATURALA corespunde latitudinii/paralelei de 45-50 grade (vezi, circuitele gravito-electric, vortexurile , Ps, Pv, Po- Legi de conservare/1- Electroconvergenta Pamantului). 
4.Pe langa cause naturale, pot fi cazuri (antropice) cand omul constient , ori, inconstient poate initia procesul de schimb local dintre straturile atmosferei si scoarta terestra ( de expl., in zonele in care sunt instalatii radar de urmarire si dirijare a zborului aeronavelor,...,).
5. ENERGIA-starea fizica instantanee a LOCULUI evenimentului/Planck- depinde de schimbul/lucrul existent la momentul analizat datorat diferetei de potential (realizata de factori diferiti , cum ar fi: sarcina superficiala terestra, versus fixarea electrostatica a invelisurilor de catre fluxurile ,...,de impact,... s.a.)
6. Rasfoind , nu poti intelege la fel ca atunci cand fondul de cunostinte pe care le ai iti permi sa intelegi ce analizezi/studiezi.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 05:55

Crivoi D a scris:

   D-l Scanteie:
   Dar  ce  este   o  tornada  ?


Raspuns:
1. O tornada este un effect al schimbului dintre atmosfera si suprafata terestra (pe plan mai "larg", intre straturile/invelisurile periterestre, dar cu alti "actori" si alti parametrii)
1. Se poate modela considerand atmosfera (dielectric la o anumita inaltime) ca fiind placa mobila/ANOD a unui condesator ce are suprafata terestra ca placa fixa/catod.
. . . . .
Vezi, Electroconvergenta Pamantului/ Legi de conservare (2).
Tornada .   Definitie   personala :
Fenomen  fizic  prin  care se  realizeaza  un  schimb   energetic intre  doua  medii  cu stari  energetice  diferite .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 06:16

Dl  .  Crivoi ,
Daca  aveti timp   va  rog  sa  analizati  principiul  de  functionare  al acestui  motor, inventie   personala  : https://cercetare.forumgratuit.ro/t2819-motorul-cu-apa?highlight=Motorul+cu+apa
Doresc  sa  aflu si parerea  dvs.
Cu  stima ,  
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Definirea corecta a coneptului de energie

Mesaj Scris de Crivoi D Mier 08 Mai 2019, 09:55

Crivoi D a scris:

   D-l Scanteie:
   Dar  ce  este   o  tornada  ?


Raspuns:
1. O tornada este un effect al schimbului dintre atmosfera si suprafata terestra (pe plan mai "larg", intre straturile/invelisurile periterestre, dar cu alti "actori" si alti parametrii)

. . . . .
Vezi, Electroconvergenta Pamantului/ Legi de conservare (2).
Tornada .   Definitie   personala :
Fenomen  fizic  prin  care se  realizeaza  un  schimb   energetic intre  doua  medii  cu stari  energetice  diferite .


Comentariu:
1.Definitia este corecta in masura in care prin "energie" intelegeti suma lucrurilor (mechanic/presiune, electric, chimic/masic...) din system si fenomenele de conversie (ce are la baza fluxul entropic tot din sistem).
2. In ce priveste motorul sunt convins ca 'bilantul energetic" pe care l-ati facut v-a indicat randamentul. Cred ca ati avut in vedere ca orice proce de disociere este endoterm (consuma "energie", frecarile intr-un anumit sens sunt benefice-transmit puterea, in alt sens NU). Important este ca aveti un model experimental ce functioneaza. Disfunctionalitatile pot fi inlaturate. Nu am putut accesa schemele/figurile, asa ca vorbesc in termini generali/de principiu.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty NET

Mesaj Scris de Crivoi D Mier 08 Mai 2019, 10:20

Motto:
"The difference between a good experiment and a good theory is in the fact that the theory gets old quickly and it is replaced by another one, based on more perfect ideas. It will be forgotten quickly. The experiment is something else. The experiment, which has been thought well and performed carefully, will step in the science  forever. It will become its part. It is possible to explain such experiment differently in different periods of times." 
 P. L. KAPICA
"The laws of nature are so grandiose, that they have to evoke admiration. We can  fully relish the feeling only if we can share it with someone. This is not easy affair, however, to share that feeling. The deeper the man plunge into the unknown, the less fellow-travelers one has. In the end of the process, when he arrives there for real where no one else has been before, he is alone." 
 H. SELEY
"No scientist can have and even require a guarantee, that his opinions will not be contradicted in the ****. He can only hope, that he will set the sufficiently valid and significant relations between the facts, which, even if they will be contradicted later, will serve as a basis of the discoveries of new facts and new coherencies." 
 J. D. BERNAL
 „Perfect 
 logic and faultless deduction make a pleasant theoretical structure, but it may be right or wrong; the experimenter is the only one to decide, and he is always
right.“ 
 
Leon Brillouin, Scientific Uncertainty, and Information (1964)


Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 08 Mai 2019, 10:21

scanteitudorel a scris:Dl  .  Crivoi ,
Daca  aveti timp   va  rog  sa  analizati  principiul  de  functionare  al acestui  motor,  inventie   personala  : https://cercetare.forumgratuit.ro/t2819-motorul-cu-apa?highlight=Motorul+cu+apa
Doresc  sa  aflu si parerea  dvs.
Cu  stima ,  
Tudorele, pana nu vei forta tu atentia spectatorilor cu demonstratii
publice, nu-si va batea nimeni capul cu o idee ce pare traznita !
Multe  inventii  par   traznite  la  inceput  ,  asa  ca   de ce  as   face  eu exceptie   de  la  regula  ?
Ti-am mai scris odata ca prezentarea ta acolo unde duce linkul, nu
este lamuritoare. Una sintetica, de 5 rânduri, care sa prezinte esenta,
inainte de cea lunga, ar fi fost utila.  Iti urez perseverenta si succes in
realizarea unui prototip !

Multumesc  .
Care   prototip  ? Inca  unul  in   totalitate  ?  Crezi  ca  asa  ceva  se  construieste   foarte   usor ?  Ce  unealta  mecanica    folosesti  pentru  confectionarea  adanciturilor  din  placa   de   aluminiu  turnat  de  forma  unui   hiperboloid ?    Usor  de  zis.

P.s.  Vad   ca  am  adaugat   peste  mesajul  tau .  Asa  este  modelul  aici.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 11:50

Crivoi a scris: 2. In ce priveste motorul sunt convins ca 'bilantul energetic" pe care l-ati facut v-a indicat randamentul.

Nu am cum  sa  calculez   randamentul,  deoarece  procesele  fizice  sunt  mai  complexe  .


Cred ca ati avut in vedere ca orice proces de disociere este endoterm (consuma "energie", frecarile intr-un anumit sens sunt benefice-transmit puterea, in alt sens NU).
Normal ca  am avut  in  vedere  asa   ceva  .  In  cazul meu  pentru  ruperea  legaturilor  de  hidrogen   dintre   doua  molecule  de   apa  se   realizeaza   mecanic   fata   de cazul in care  acestea  sunt  desprinse  prin efect   termic , (  fierbere  ). Acelasi  fenomen   de  separatie  poate  fi obtinut  si  prin  vidare.  Indiferent  ce  metoda   aplicam  se   consuma  energie . Logic.

Important este ca aveti un model experimental ce functioneaza.
Aici este   problema .  Modelul  construit  de  mine  nu a functionat , deoarece nu am  asigurat  sicronizarea   celor  doua  platane  in  miscarea  lor  de   rotatie  astfel ca  orificiile  de evacuare  a  aburului  rece  obtinut  in doua   incinte  sa  fie fata  in fata   la  un  anumit  moment .  Nu  am  montat cele    doua  roti  danturate ,  ( riscam  sa  fie  distruse  de  forta   centrifuga  deoarece  sunt  din  fonta ) , cate  una  pe  fiecare   platan .  
Disfunctionalitatile pot fi inlaturate. Nu am putut accesa schemele/figurile, asa ca vorbesc in termini generali/de principiu.
Sunt multe  de  discutat,   dar  daca  dvs.  nu  aveti acces si  la  figurile  atasate ,  din  motive   pe  care  nu   le  cunosc ,  chiar ca nu  se poate .  Regret .
P.s.  Poate imi   explicati  de  ce  nu  aveti  acces  la  figuri  si   cu  siguranta  gasim  o  solutie  , poate  pe  mes   privat    sau  de  ce nu  chiar aici.


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Mier 08 Mai 2019, 12:07, editata de 1 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 12:02


timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 03-fig10
In  vedere  pe  axa  z

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 04-fig10
In vedre  pe  axa  x
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 12:53

Virgil_48 , am  o intrebare .
In  ce  directie  se  deplaseaza  caruciorul,  catre  A   sau catre B ?

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Experi12
In rezervor ai  aer  comprimat , sau abur  sub  presiune


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Mier 08 Mai 2019, 13:04, editata de 2 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 08 Mai 2019, 12:57

Pentru Tudorel :
Crezi ca lovind puternic o picatura de apa intre doua suprafete
metatice paralele prelucrate perfect, apa se disociaza ?
Mi se pare ca un astfel de efect urmaresti tu. Disocierea apei
pe cale mecanica ! Ma apropii ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 13:01

virgil-48 a scris:
Pentru Tudorel :
Crezi ca lovind puternic o picatura de apa intre doua suprafete
metatice paralele prelucrate perfect, apa se disociaza ?
Mi se pare ca un astfel de efect urmaresti tu. Disocierea apei
pe cale mecanica ! Ma apropii ?
Indiferent  la  care  tip disociere   te  referi , ( legatura de hidrogen sau covalenta ),  nu te   apropii .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 08 Mai 2019, 13:07

scanteitudorel a scris:
virgil-48 a scris:
Pentru Tudorel :
Crezi ca lovind puternic o picatura de apa intre doua suprafete
metatice paralele prelucrate perfect, apa se disociaza ?
Mi se pare ca un astfel de efect urmaresti tu. Disocierea apei
pe cale mecanica ! Ma apropii ?
Indiferent  la  care  disociere   te  referi  nu te   apropii .
Daca nici macar nu ma apropii de efectul pe care incerci sa-l pui
la treaba, iti dai seama ca nu am inteles nimic.
Poate reuseste altcineva.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 13:14

virgi_48 ,  daca  nu  ai  citit cu atentie ce am scris  mai sus ,  cum sa te   apropii.
Dl.  Crivoi a  scris :
Cred ca ati avut in vedere ca orice proces de disociere este endoterm (consuma "energie", frecarile intr-un anumit sens sunt benefice-transmit puterea, in alt sens NU).
scanteitudorel  a  raspuns :
Normal ca  am avut  in  vedere  asa   ceva  .  In  cazul meu  pentru  ruperea  legaturilor  de  hidrogen   dintre   doua  molecule  de   apa  se   realizeaza   mecanic   fata   de cazul in care  acestea  sunt  desprinse  prin efect   termic , (  fierbere  ). Acelasi  fenomen   de  separatie  poate  fi obtinut  si  prin  vidare.  Indiferent  ce  metoda   aplicam  se   consuma  energie . Logic.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 08 Mai 2019, 17:16

Virgil_48 , am  o intrebare .
In  ce  directie  se  deplaseaza  caruciorul,  catre  A   sau catre B ?
Legi de conservare (2) - Pagina 7 Experi12
In rezervor ai  aer  comprimat , sau abur  sub  presiune .
Dupa ce  imi  vei  da   raspunsul  la  aceasta   intrebare,    postata  mai  inainte ,  continuam pentru a intelege despre ce este vorba in motorul cu apa inventat de mine .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 08 Mai 2019, 19:08

scanteitudorel a scris:Virgil_48 , am  o intrebare .
In  ce  directie  se  deplaseaza  caruciorul,  catre  A   sau catre B ?
Legi de conservare (2) - Pagina 7 Experi12
In rezervor ai  aer  comprimat , sau abur  sub  presiune .
Dupa  ce   imi  vei  da   raspunsul  la  aceasta   intrebare,    postata  mai  inainte ,  continuam   pentru a  intelege    despre  ce  este  vorba  in  motorul  cu   apa   inventat  de  mine  .
Nu stiu, Tudorele ! Ce-i chestia aceea de deasupra, un acopris sau
o vela ? Numai montantul inclinat din mijloc face deosebire intre A si B.
Nu mai baga teste de perspicacitate aici.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 09 Mai 2019, 05:54

scanteitudorel a scris:Virgil_48 , am  o intrebare .
In  ce  directie  se  deplaseaza  caruciorul,  catre  A   sau catre B ?
Legi de conservare (2) - Pagina 7 Experi12
In rezervor ai  aer  comprimat , sau abur  sub  presiune .
Dupa  ce   imi  vei  da   raspunsul  la  aceasta   intrebare,    postata  mai  inainte ,  continuam   pentru a  intelege    despre  ce  este  vorba  in  motorul  cu   apa   inventat  de  mine  .
Nu stiu, Tudorele ! Ce-i chestia aceea de deasupra, un acopris sau
o vela ? Numai montantul inclinat din mijloc face deosebire intre A si B.
Nu mai baga teste de perspicacitate aici.
Asa  consideri  ca  acesta  este  un  text   de   perspicacitate ?  Este  un  experiment  care   te   ajuta  sa  intelegi mai   bine  un  fenomen  din  aerodinamica .
Este  o  placa  din  lemn  spre  exemplu , sustinuta la pozitie de un cadru metalic ,  unde   exista  prcaticat  acel orificiu de  forma unui  hiperboloid  .   Asa cum  este  prezentat  in  desen in ce  directie  se  deplaseaza  caruciorul ? Sau  poate nu  se  deplaseaza .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 09 Mai 2019, 07:31

scanteitudorel a scris:. . . . .
Asa  consideri  ca  acesta  este  un  text   de   perspicacitate ?  Este  un  experiment  care   te   ajuta  sa  intelegi mai   bine  un  fenomen  din  aerodinamica .
Este  o  placa  din  lemn  spre  exemplu ,  sustinuta  la  pozitie  de  un  cadru metalic ,   unde   exista  prcaticat  acel orificiu de  forma unui  hiperboloid  .   Asa cum  este  prezentat  in  desen in ce  directie  se  deplaseaza  caruciorul ? Sau  poate nu  se  deplaseaza .
Da, Tudorele ! Sunt multe necunoscute acolo, ar trebui sa fiu
prea perspicace ca sa-ti raspund:
1. Pentru ce este nevoie de rezervorul cu aer comprimat ?
2. Despre ce orificiu vorbesti ?
3. Dece montantul mijlociu este inclinat ?
4. Acoperisul functioneaza ca o vela ?
5. Dece ar trebui caruciorul sa se deplaseze ?
Ma opresc aici.
Ti-am mai spus asta: tu ai ideea in cap, dar nu reusesti sa
transmiti esentialul pentru a fi inteleasa. Pune-te in pielea
celui care vede prima oara desenul si explicatiile furnizate.
Întrebarea nu are raspuns decat pentru tine, fiindca mai
stii si altceva, ce nu ai spus.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Clarificare/ precizari-

Mesaj Scris de Crivoi D Joi 09 Mai 2019, 13:20

Chestiuni de principiu:

1.Dupa descrierea sumara a dvs. este vorba despre un sistem tehnic mai complex decat ceea ce se spune in titlul inventiei ("motor" cu apa).
 
2. Este necesară sa precizati/identificati  cele patru părţi care să îndeplinească funcţiile sistemului tehnic:  motor -M, transmisia -Tr, organul de lucru -OL şi organul de conducere -OC.






timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 EhIT7pEAgEAOw==



 


    



Fig. 1. Elementele unui sistem tehnic/natural



[size=19]Forţa motrice (M)  nu trebuie confundată cu sursa de energie - SE (se suprapun, dar nu întotdeauna), energia putând fi un rezultat al interacţiunii cu exteriorul sistemului ( transmisă şi din afară) şi să se transforme în forţă motrice ca o necesitate pentru sistemul modelat. Rezultatele interacţiunii se regăsec în produsele/transformarea materiei , P. Aplicarea acestei legi permite negreşit determinarea elementelor fundamentale de interacţiune ale sistemului ethnic.[/size]
[size=19]Identificati/detaliati elementele de mai sus si apoi se poate discuta /aprecia noutatea si utilitatea inventiei. [/size]

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Modelare sistem natural-vortex

Mesaj Scris de Crivoi D Sam 11 Mai 2019, 10:59

În cazul eterului, vortexurile sunt linii de câmp, care ar face orice particula sa alunece de-a lungul lor si nu ca în cazul materiei, curgerea materiei sa genereze liniile de câmp.
 Rezolvarea "problemei" VORTEX-urilor (de orice NATURA) trebuie sa urmeze algoritmul/ modelul de mai sus. Atunci vom vedea S, M, T, OL, P si mecanismul de autoreglaj, OC.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 12 Mai 2019, 10:12

Da, Tudorele ! Sunt multe necunoscute acolo, ar trebui sa fiu
prea perspicace ca sa-ti raspund:
1. Pentru ce este nevoie de rezervorul cu aer comprimat ?
Daca   atunci cand am  discutat  despre  acest motor  nu ai inteles  nici tu  si  nici  CAdi  cine  determina  circulatia apei din rezervor  in incinta   superioara ,(  am  fost  intrebat  unde  este pompa ?),  am  inversat  problema  si  in  loc   de  mecanismul  centrifugal  am  adaugugat  rezervorul   cu aer / apa sub presiune ,  care   determina  aerul /  apa  sa  se  deplaseze  catre   exterior . Ca la racheta cu apa ,( jucarie ) .
2. Despre ce orificiu vorbesti ?
Despre  cel care  este  in  legatura  cu  coloana de  apa/  aer  ,  respectiv   compresor  si  are   forma  unui  hiperboloid.   Scrie  si  mai  sus .
3. Dece montantul mijlociu este inclinat ?
Daca  ar  fi  fost   drept  ce  forma  ar  fi  avut  orificiul  de evacuare  ? Asa,   NU ?
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Untitl12
4. Acoperisul functioneaza ca o vela ?
Ca  o  aripa  de  avion .
5. Dece ar trebui caruciorul sa se deplaseze ?
Daca   apare  o  diferenta  de  presiune  intre   partea curbata  din  stanga  aripii si  partea  curbata   din  dreapta  aripii  ce se  intampla ?
Ma opresc aici.
Si  eu ,    ca  ma  imbolnavesc   de  nervi   din  cauza  acestor  intrebari   de  doi  lei .
Ti-am mai spus asta: tu ai ideea in cap, dar nu reusesti sa
transmiti esentialul pentru a fi inteleasa. Pune-te in pielea
celui care vede prima oara desenul si explicatiile furnizate.
Întrebarea nu are raspuns decat pentru tine, fiindca mai
stii si altceva, ce nu ai spus.
La  acest   simplu   experiment  ca  sa-ti  mai spun .   La  motor  se pun multe   intrebari  care   tin  de  dinamica  si  cinematica  moleculelor de   apa ,   dar  aici ?


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Dum 12 Mai 2019, 10:56, editata de 3 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 12 Mai 2019, 10:30

Crivoi D :1.Dupa descrierea sumara a dvs. este vorba despre un sistem tehnic mai complex decat ceea ce se spune in titlul inventiei ("motor" cu apa)
1.Problema  a   fost  analizata  si  de  catre  un  Conf.  Universitar  specializat  in motoare  termice .  Un  bun  prieten  si  colaborator  .    La  aceasta  concluzie  a  ajuns  si  domnia  sa. Doar   constructia  motorului  in  totalitatea  sa   ne  poate oferii   un  raspuns .
2. Motor  cu  apa , o  formulare  cat  mai  simpla ,   pentru  inceput.  Poate  sa  fie si  ,,  Sistem  fizic  care   demonstreaza   practic  ca  suma  lucrurilor  mecanice  pe  cele  trei axe  de coordonate   poate  fi  si   diferita  de  zero.  Etc.
3.  O  mare  inventie  nu  poate  fi  inteleasa din  prima  si   doar  din  teorie . Sunt necesare multe experimente unde prin metoda pas cu pas aceasta poate fi perfectionata , sau considerata a fi gresita din punct de vedere fizic .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25272
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Actiune/interactiune sistem/extrasistem

Mesaj Scris de Crivoi D Lun 13 Mai 2019, 14:28

2. Motor  cu  apa , o  formulare  cat  mai  simpla ,   pentru  inceput.  Poate  sa  fie si  ,,  Sistem  fizic  care   demonstreaza   practic  ca  suma  lucrurilor  mecanice  pe  cele  trei axe  de coordonate   poate  fi  si   diferita  de  zero.  Etc.
1. Orice 'motor" in sens classic este un system tehnic.
2.Pentru sisteme  inchise numai termodinamica generalizata (care "lucreaza" cu fluxuri ce pot penetra, ori nu "ecranul"/peretele) poate modela correct "lucrul" pe fiecare directie/axa si  functie de parametrii fluxurilor  (din interior, exterior, perete) sa evidentieze "vectorizarea" rezultantei (suma lucrurilor). Este nevoie se sisteme naturale/tehnice (reactante ) care utilizeaza potential/sursa NATURALA pentru ca "randamentul" obtinut in sistemul ethnic propus sa justifice ACTIVITATEA de creatie. 
3. Ideea cu interactiunea mecanica care ar "rupe" (direct) legatura "apei" n-am mai intalnit-o.  Anizotropia de orice natura la/pe verticala/orizontala locului este actualmente  cea mai utilizata in constructia de sisteme tehnice cu un randament acceptabil. Este loc si de mai bine/mult.

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Electroconvergenta-paradigma moderna de cercetarea a interactiuniii corpurilor naturale

Mesaj Scris de Crivoi D Mar 14 Mai 2019, 10:20

mm;
Cred ca articolul va limpezi multe dintre intrebarile pe care noi -cei interesati- ni le punem.  

1. Rezultate experimentale exceptionale! Din pacate autorul/autorii n-au reusit sa interpreteze rezultatele cu mijloacele fizicii clasice. Acest lucru face de neinteles unele interpretari fortate a rezultatelor obtinute. Analiza sistemica a interactiunilor globului terestru conform modelului


timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 EhIT7pEAgEAOw==




 


    
Fig. 1. Elementele unui sistem natural
permite evidentierea produselor interactiunii (P) la nivel micro, respectiv, macro pentru locul de observare. Intrarile/iesirile din system,...,sunt esentiale pentru intelegerea corecta a rezultatelor masuratorilor (P). Definirea constructelor noi (ether, 1, 2, 2,...,) nu rezulta dintr-o interpretare sistemica a interactiunilor care le produc. Numai o teorie care se refera la corpul natural- fundament al Universului- poate interpreta mai aproape de adevar ceea ce se intampla (p) la scara maro, respectiv, macrocosmica. Rezultatele masuratorilor  /experimentelor mele cu pendulul n-ar fi putut fi interpretate daca nu defineam concept noi, si anume; (electro)convergenta, corp natural  (ne, emergent) masic, matrice entropica/geentropica a corpului natural, CORP/matricea de influenta preponderenta, Paradigma de cercetare utilizata (constructie experiment, masuratori, interpretarea rezultatelor )- electroconvergenta permite intelegerea/modelarea  mai apropape de adevar al produselor interactiunilor in orice loc din Univers.
Pt. d-l Negativ:
Electroconvergenta este o realitate fizica evidenta/masurabila in orice LOC maaaaaasica (densitate diferita).

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty "valuri"

Mesaj Scris de Crivoi D Sam 18 Mai 2019, 13:09

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Scris de virgil Astazi la 10:13


Aproape intreaga masa se regaseste in nucleele atomice. Asa ca nu exista nici o probabilitate ca nucleonii sa se dezintegreze total in cuante gamma. Din cate reactii de dezintegrare am citit la toate dezintegrarea neutronilor si protonilor se face in alte particule, nicidecum in cuante de energie. Relatia lui Einstein arata ca exista o echivalenta intre masa si energie, dar nicidecum ca masa se transforma in energie.


Comentariu:
1. Tocmai de aceia, savantii "masoara" microunde" in zona reactoarelor atomice si se intreaba unde-I "sursa". Ghici "electroconvergenta" ce-I?

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty valuri

Mesaj Scris de Crivoi D Lun 20 Mai 2019, 18:17

Banc serios :
Sunt semne ca forumul nostru va fi oprit. Daca se confirma, sanatate
si virtute! Am sa ma plictisesc fara voi !
Adresa mea este
Cei gratuit trebuie sa mearga inainte.

Ce-I ce trebuie sa "plateasca" ii sfatuiesc sa se retraga.

Asa ca mai bine ma  retrag (asa cum s-au "retras" postarile mele de pe NET/stiinta club,...,) .

Crivoi D
Vizitator


Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 21 Mai 2019, 12:21

Crivoi D a scris:
Banc serios :
Sunt semne ca forumul nostru va fi oprit. Daca se confirma, sanatate
si virtute! Am sa ma plictisesc fara voi !
Adresa mea este
Cei gratuit trebuie sa mearga inainte.
Ce-I ce trebuie sa "plateasca" ii sfatuiesc sa se retraga.
Asa ca mai bine ma  retrag (asa cum s-au "retras" postarile mele de pe NET/stiinta club,...,) .
Nu inteleg care-i treaba cu platitul si cu retrasul. Pana nu vom sti
clar cum se pune problema, putem colabora ca si pana acum. Eu
adresele de mail ale dvs, a lui Abel si a lui Eugen le am, nu vreau
sa pierd complet legatura cu "cei din urma".
Imi pare rau ca nu am ajuns sa inteleg ce-i cu electroconvergenta
aceea. Bineinteles ca nu este vina dvs. Limba romana e de vina
fiindca are prea multe cuvinte.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11205
Puncte : 43936
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Legi de conservare (2) - Pagina 7 Empty Re: Legi de conservare (2)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 34 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum