Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil Astazi la 20:27

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Astazi la 19:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Ieri la 22:17

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Ieri la 21:52

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Ieri la 21:09

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 21:02

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 20:21

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Ieri la 13:53

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 10 Mai 2024, 10:58

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în How Self-Reference Builds the World - articol nou
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este constiinta ?
( 1 )


Top postatori
virgil (12204)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi (11962)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48 (11230)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
eugen (3795)
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 10 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24103
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mar 06 Mar 2012, 17:35

Abel a adus şi el o jertfă de mâncare din oile întâi născute ale turmei lui şi din grăsimea lor. Domnul a privit cu plăcere spre Abel şi spre jertfa lui
AMOT a scris:Abel a fost omorat de Cain pentru ca Dumnezeu Tatal Ceresc a vrut sa arate ca cel care manaca carne va muri
Abel a fost omorât de Cain din invidie, deoarece lui dumnezeu i-a plăcut mai mult jertfa de carne a lui Abel, decât jertfa din roadele pământului (produse naturiste Very Happy) a lui Cain. Dumnezeu iubeşte jertfa şi carnea. Aşa reiese chiar din textul biblic. (oare de ce s-o mai ţine post din moment ce lui doamne-doamne îi place carnea?)
Dumnezeu Tatal Ceresc a omorat doar oamenii din poporul sau ales si animalele acestora prin potop darpe Noe si anumite animale le-a salvat......Potopul a fost ceva local si nu pe intreaga Terra
Dacă oamenii erau păcătoşi, bietele animale ce vină mai aveau? Erau necredincioase? Dumnezeu s-a răzgândit, scrie clar: “Dumnezeu a zis: să dea pământul vieţuitoare după soiul lor, vite târâtoare şi fiare pământeşti după soiul lor [……] Dumnezeu s-a uitat la tot ce făcuse; şi iată că erau foarte bune
Mai apoi:
“Şi domnul a zis: am să şterg de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut, de la om până la vite, până la târâtoare şi până la păsările cerului; căci îmi pare rău că I-am făcut.
Dumnezeu ăsta, pare mai degrabă un copil răzgâiat, care nu prea ştie ce vrea, plin de toane, răzbunător, care îşi aruncă jucăriile atunci când nu-i mai plac, după care tot lui îi pare rău şi se supără pe toată lumea că nu-l iubeşte.
daca Avram ar fi spus ca Sarai este femeia lui atunci pe ell-ar fi omorat Faraon si poporul ales nu ar mai fi avut conducator pe credinciosul Avram
Nu zău! Şi nu era mai simplu pentru doamne-doamne, în toată slava şi puterea sa de a face minuni, să facă în aşa fel încât lui faraon să nu-i placă de femeia lui Avraam? Chiar nu putea găsi o altă soluţie paşnică? Doar tot ce vrea îi stă în putinţă! 'Au nu-i aşa? Poate nu l-a dus capul pe moment, sau avea alte treburi (era la grădiniţă şi n-avea timp de jucăriile sale)! Cum de mai apoi, în legile dictate către Moise, condamnă preacurvia şi incestul, dar până atunci le permitea, ba chiar nu făcea nimic să le împiedice ci chiar îi îndrăgea pe cei care făceau acele fapte? Să înţelegem că dumnezeul lui Moise mai crescuse între timp, mai evoluase niţeluş şi acum vedea altfel problema?
Dumnezeu Tatal Ceresc l-a oprit pe Avraam la vreme ca sa nu omoare pe fiul sau Isaac trimitandu-i acel berbec cu coarnele incurcate in tufis......A fost o incercare pilduitoare pentru toti evreii
Ce încerca să vadă dumnezeu? Dacă-l iubeşte Avraam? Păi nu era capabil să ştie asta din moment ce el le ştie pe toate? Sau nu le ştie chiar pe toate şi mai are nevoie de dovezi din când în când, aşa, ca să-i mângâie orgoliul? Şi cu berbecele ce-a avut? Ăla cu ce mai era vinovat săracul, ca să-l extermine în felul ăla barbar? Şi mai zici că dumnezeu nu e sadic!

Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6162
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 07 Mar 2012, 08:33

virgil a scris:
3. Dumnezeu Tatal Ceresc se refera tot la poporul sau ales si intr-adevar i-a facut sa nu se mai inteleaga intre ei caci evreii voiau sa faca ceva ce nu dorea El si iata ca poporul ales a fost imprastiat pe tot Pamantul......
A fost popor ales, sau a se intelege ""rasa superioara"" in cuvintele noastre, dar asta a mers pana la Hitler, cand a decretat ca nemtii sunt rasa superioara, si dupa razboi soldatii sovietici in special rusii au devenit rasa superioara. Am avut si noi ceva timid, "geniul din Carpati".
Dumnezeu Tatal Ceresc a facut in asa fel ca poporul sau ales sa nu dispara si asa a ajuns din cauza foametei
Nu era mai simplu ca D-zeu sa nu dea foametea?
Citeste cu atentie si vezi ca Dumnezeu Tatal Ceresc l-a oprit pe Avraam la vreme ca sa nu omoare pe fiul sau Isaac trimitandu-i acel berbec cu coarnele incurcate in tufis......A fost o incercare pilduitoare pentru toti evreii.....
Mai saptamana trecuta o muiere nebuna si-a omorat copilul pentru ca i-a spus D-zeu ca este necuratu.
Eu nu-i inteleg pe oamenii acestia care-i iubesc atat de mult pe poporul ales, si religia lor, de ce nu se duc in Israel? tot eu raspund, pentru ca evreii cred in Moise, au exportat o religie in care nici ei nu cred. Ei aplica legea talionului ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, si de aceia s-au raspandit evreii in toata lumea.
Asa ca citeste biblia ortodoxa, si taie-te imprejur.
Daca tu crezi ca oamenii au liberu-arbitru atunci de ce nu putem schimba guvernarea dictatorilor si numarul saracilor creste vertiginos?De ce nu a fost oprit Hitler din nebunia lui????Raspunde!
Faraonului trebuia sa i se arate ca Adevaratul Dumnezeu este Dumnezeul evreilor si astfel Avram si poporul evreu au plecat cu averi din Egipt pentru ca asa a vrut Dumnezeu Tatal Ceresc.Intelegi?????????Daca nu intelegi inseamna ca nu iti este dat sa intelegi inca!!!!!
Oare de ce acea muiere (si altele ca ea chiar avortand) si-a omorat copilul si de ce a permis Dumnezeu Tatal Ceresc acest fapt????Eu iti zic ca poate fi o pedeapsa care vine asupra ei de la vreun stramos al ei care a pacatuit dar si ca acea femeie a pacatuit si ea mult inainte de a curma viata unui biet copil si abia de-acum incolo intr-una din zile sau intr-o viata viitoare ea va constientiza existenta lui Dumnezeu Tatal Ceresc si va respecta Poruncile Lui.Sunt multi oameni care s-au schimbat profund dupa ce au pacatuit grav caindu-se chiar in acea viata dar sunt si altii care nu s-au cait dar cu siguranta o vor face intr-o viata urmatoare......
Eu nu stiu daca am fost vreodata in vreo viata anterioara evreu dar daca intr-o viata urmatoare ma voi naste ca evreu sper ca tatal meu evreu si mama mea evreica sa creada ca Domnul Iisus Hristos este Mesia si eu sa cred la fel ca ei.......AMIN!
Acum eu sunt nascut crestin ortodox nascut din parinti crestini ortodocsi si eu nu ma consider crestin ortodox dar vreau sa fiu cu adevarat un crestin ortodox asa cum spune Biblia Ortodoxa si nu cum spune asa zisa religie ortodoxa care incalca ceea ce scrie in Biblia Ortodoxa.
Legea Talionului se aplica necredinciosilor si anume evreilor care se inchina la icoane si alte infatisari......Nu mai scoate din context citand din scripturi ateiste si din scripturi hinduse in eroare!!!!!!!Citeste Biblia Ortodoxa cu atentie!!!!!!!!

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 10 Mar 2012, 16:05

EU MA STERG CU DIVINITATEA PE PICIOARE.....CEL MAI GRAV DROG ADMINISTRAT SPECIEI UMANE!
....si TU...esti fericit...si tie ti-a fost SERVIT...de MIC!
IATA CUM TI-A FOST SPALAT CREIERUL....!

INCREDIBIL!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LACyLTsH4ac
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 12 Mar 2012, 13:12

WoodyCAD a scris:EU MA STERG CU DIVINITATEA PE PICIOARE.....CEL MAI GRAV DROG ADMINISTRAT SPECIEI UMANE!
....si TU...esti fericit...si tie ti-a fost SERVIT...de MIC!
IATA CUM TI-A FOST SPALAT CREIERUL....!

INCREDIBIL!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LACyLTsH4ac
Parintii mei au fost membri de partid comunist si mi-au spus prea putin despre Biblie si despre Dumnezeu pentru ca asa era politica dar eu de la 12 ani pana la 21 de ani am fost ateu pentru ca am citit la 12 ani aiureala de carte "biblia hazlie" in care am crezut 9 ani si deci nu mi s-a impus credinta ca Dumnezeu exista adica am fost ateu pana la 21 de ani si apoi pana azi cand ma apropii de 66 de ani sunt fericit ca de la 21 de ani nu am mai negat existenta lui Dumnezeu Tatal Ceresc mai ales ca incepand din anul 1995 ziua 25 luna Decembrie Dumnezeu Tatal Ceresc mi-a aratat ce este sufletul omului si ce este Universul si multe alte Adevaruri.......
Filmul ala arata ca sunt destui sarlatani care prin manipularea isterica a unor copii si chiar a unor adulti fac multi bani......Tu confunzi tot felul de sarlatanii si hinduisme in eroare si drogate si alte teorii ateiste cu adevarata cunoastere despre Univers si despre cel care a facut Universul si intr-o zi vei plange pentru toate blasfemiile tale la adresa lui Dumnezeu Tatal Ceresc pentru ca El iti va arata Adevarul care este foarte simplu si Minunat!Acum iti este dat sa ratacesti in minciuna si sa gresesti caci numai asa vei vedea deosebirea dintre Adevar si minciuna si numai asa vei vedea deosebirea dintre Lumina si intuneric.....Vei plange de bucurie ca vei afla Adevarul si vei propovadui existenta lui Dumnezeu Tatal Ceres si a Cuvantului sau din Biblia Ortodoxa mai mult decat mine....... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 12 Mar 2012, 20:25

...cine mai mananca GOGOSI...la liber baieti...luati de infulecati...DROGURI LA LIBER!.....
...
Ma sterg cu orice forma de divinitate.....pe picioare....!
....
CUNOASTEREA este opusa....DIVINITATII!
....study
...cu cat este mai PRIMITIVA...cu atat zeii se transforma in...... MINTEA MAIMUTEI!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Lun 12 Mar 2012, 21:02

Salut,
WoodyCAD a scris:...cine mai mananca GOGOSI...la liber baieti...luati de infulecati...DROGURI LA LIBER!.....
...
Ma sterg cu orice forma de divinitate.....pe picioare....!
....
CUNOASTEREA este opusa....DIVINITATII!
....study
...cu cat este mai PRIMITIVA...cu atat zeii se transforma in...... MINTEA MAIMUTEI!
Știi ceva Dan Preda!? Eu mă apucasem să-ți citesc lucrarea, 'capodopera' Limbajul tău ma SCÂRBIT... Înțelegi acest lucru? NU AI CUM, mintea ta este pe alte cărări...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19300
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 12 Mar 2012, 22:05

...la sfarsitul lecturii ...NU AJUNGE CINE VREA....AJUNGE ....CINE POATE.
...
NU SUNT INTERESAT CA VREO MAIMUTA SA AJUNGA LA BUTONUL .....ARSENALULUI NUCLEAR....ASA CA, PE TRASEU, EXISTA FILTRE!
...
Nu sunt interesat sa...PUN IN SPATELE MAIMUTEI...O GREUTATE PE CARE NU O POATE DUCE...
...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Lun 12 Mar 2012, 22:20

Salut,
Știi ceva AMOT și eu am împliniți 65 de ani, deci suntem cam de o vârstă... Nu-l baga în seamă pe WoodyCAD , este jalnic. Pentru ca ești, evident un credincios răspundem la următoarea întrebare?
De ce BIBLIA este atât de divizata? Nu este efectul luptei pentru putere? ca-n politica...
http://bibliaonline.wikidot.com/biblii-in-romana
http://www.bibliaortodoxa.ro/

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19300
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Lun 12 Mar 2012, 22:36

...pana atunci, sa ne amuzam, precum Caragiale, de...MAIMUTA INTELECTUALA!
...Este ATAT de DROGATA...incat NU DISTINGE REALITATEA DE...IMAGINATIE!...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mar 13 Mar 2012, 07:48

WoodyCAD a scris:...la sfarsitul lecturii ...NU AJUNGE CINE VREA....AJUNGE ....CINE POATE.
...
NU SUNT INTERESAT CA VREO MAIMUTA SA AJUNGA LA BUTONUL .....ARSENALULUI NUCLEAR....ASA CA, PE TRASEU, EXISTA FILTRE!
...
Nu sunt interesat sa...PUN IN SPATELE MAIMUTEI...O GREUTATE PE CARE NU O POATE DUCE...
...
Vreau sa postez pe forumul tau......... Rolling Eyes Se pare ca pe forumul tau nu suporti critica si de aceea nu ai decat un singur discipol hindus in eroare casi tine adica pe sadang........ Very Happy Rolling Eyes De ce ti- frica sa postez pe forumul tau??????? Rolling Eyes Tu crezi ca te tragi din maimuta??????Raspunde!!!!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mar 13 Mar 2012, 08:29

nic a scris:Salut,
Știi ceva AMOT și eu am împliniți 65 de ani, deci suntem cam de o vârstă... Nu-l baga în seamă pe WoodyCAD , este jalnic. Pentru ca ești, evident un credincios răspundem la următoarea întrebare?
De ce BIBLIA este atât de divizata? Nu este efectul luptei pentru putere? ca-n politica...
http://bibliaonline.wikidot.com/biblii-in-romana
http://www.bibliaortodoxa.ro/
Salut,
Nu ma consider un credincios dar cred cu tarie ca Dumnezeu Tatal Ceresc exista si ca Biblia Ortodoxa este adevarata 99,99%.
Adica cum Biblia este atat de de divizata?????Concret,despre ce anume vorbesti????Te referi cumva la diversele moduri de traduceri in romaneste ale diverselor biblii????Hai sa analizam mai intai diversele Biblii Ortodoxe si dupa aceea sa le comparam cu cele ale catolicilor,ale protestantilor,si altor asa zisi crestini......... Exista vreo biblie catolica in romaneste?Eu stiu ca nu exista vreo biblie catolica in romaneste.Care este cea mai veche traducere a unei Biblii Ortodoxe si care este cea mai noua traducere a unei Biblii Ortodoxe? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Mar 13 Mar 2012, 08:45, editata de 1 ori (Motiv : Eliminat culoarea roşie din text)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Mar 13 Mar 2012, 12:51

Salut,
Eu am spus într-un început că există doar o biblie numai interpretarea este alta. Tu tot îmi vorbești de Biblia Ortodoxă. Care este diferența?
Am și eu o Biblie editata imediat după revoluție, în 1990, cuprinde Vechiul și noul testament în 1223 pagini. Nu se spune că este Ortodoxă.


Despre credinţă şi religie - Pagina 10 DSC08054
Să auzim numai de bine.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19300
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 13 Mar 2012, 13:20

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Mar 13 Mar 2012, 14:32

salut,
WoodyCAD a scris:..din seria...carti pentru....MAIMUTE ...!
Dan Preda... Am râs cu hohote... de ce nu te poți abține la insultele tale generalizate? Ar fi în avantajul tău. Nu crezi? Ai și tu ceva în cap dar stilul tău iți dăunează, crede-mă. De ce nu vrei să ai un respect fată de interlocutor, chiar dacă nu are 'dreptate' în opinia TA?
ASCULTA-MA TINERE ce iți spun eu , a respecta din toate punctele de vedere înseamnă a fi respectat...
Tu ai pierdut această lecție, ești roadele comunismului, fără nici un respect, crezi ca totul ți se cuvine, mare eroare...





nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19300
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mar 13 Mar 2012, 19:11

Crestinul, musulmanul, budistul, evreul sau cati or mai fi, pot obtine rezultate asemanatoare in rugaciune si aceasta nu datorita confesiunii, a ritualurilor, a liturgiei, a incantatiilor, a sacrificiilor sau ofrandelor specifice fiecarui cult in parte, ci tocmai datorita credintei lui, a receptivitatii fata de lucru pentru care sa rugat. Nu ne afecteaza atat de mult ceea ce gandesc sau fac cei din jurul nostru cum ne afecteaza ce gandim sau facem noi insine.

Cel care se enerveaza cand cineva indrazneste sa aiba o parere diferita de a sa da dovada de imaturitate psihica.

Nu trebuie sa cautam sa-i schimbam pe ceilalti din jur, ci numai pe noi insine.

Dupa mine credinta nu are nici o legatura cu religia, ca sa crezi ai nevoie doar de “inima” ta. Imi spune mie cineva, daca pe babele alea care se “tarasc” in coate si genunchi la o Manastire, dupa care se bat pentru doua sarmale le mana-n “lupta” credinta pura? Asta-i credinta?

Dar pentru marea masa a credinciosilor, pentru cei care n-au “constiinta” asa de dezvoltata incat sa-i constranga din interior spre exterior si nu invers, religia e utila si absolut necesara, controleaza si tempereaza animalul din om.


“Credinta-i puterea ce-opreste furtuna
Si valul si norii si vantul grozav;
Credinta-i puterea ce scoala si-acuma
Pe-acela ce crede, oricat de bolnav.”
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21213
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 13 Mar 2012, 19:46

FRICA, FRICA, FRICA...stimati tovarasi...!
Asta indoaie.... din sale ...MAIMUTA....si o pune cu botul la pamant!
...
MAIMUTA are o gandire PRIMITIVA,....ea inca se inchina la zeii soarelui rasare, fiind INCAPABILA sa gandeasca....FIIND PARALIZATA DE FRICA!
...
MA STERG PE PICIOARE CU DIVINITATEA....! Very Happy ...
EU NU SUNT PARALIZAT DE FRICA....EU...CUNOSC CE SE AFLA IN INTUNERICUL DIN FATA MAIMUTEI!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Mar 13 Mar 2012, 19:49

Bordan,
Bine ai venit pe forum.
As mai adauga ca alte alternative de infranare a omului
-printre altele-sunt munca si educatia.
Taranul roman neaos si creatorul roman-sa zicem un scriitor,sunt 2 astfel de exemple.
Munca linisteste sufletul, find considerata o adevarata rugaciune. Studiul, educatia, creativitatea il inalta.
Expresia "A-ti mantui sufletul" o practica fiecare cum se pricepe.
Tine intr-adevar de responsabilitatea fiecaruia.
Desi, in viziunea teologica, responsabilitatea a fost aruncata pe o entitate numita salvatoare.

Unul din rezultatele cele mai pregnante ale educatiei prin munca propriu-zisa sau prin studiu, este respectul aratat celorlalti.



eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3795
Puncte : 32415
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Mar 13 Mar 2012, 20:43

Salut,
WoodyCAD a scris:FRICA, FRICA, FRICA...stimati tovarasi...!
Frica de ce?
WoodyCAD a scris:Asta indoaie.... din sale ...MAIMUTA....si o pune cu botul la pamant!
Nu înțeleg expresia…
WoodyCAD a scris:MAIMUTA are o gandire PRIMITIVA,..
Da asa este… dar nu confunda OMul cu maimuța.

WoodyCAD a scris:ea inca se inchina la zeii soarelui rasare, fiind INCAPABILA sa gandeasca....FIIND PARALIZATA DE FRICA!
Maimuța nu se închină la nimic, pentru ca are o gândire primitivă, după cum ai spus. Frica este un instinct primar de autoapărare la toate vertebratele.

WoodyCAD a scris:MA STERG PE PICIOARE CU DIVINITATEA....! ...
Este treaba ta…

WoodyCAD a scris:EU NU SUNT PARALIZAT DE FRICA...
Este bine, dar frica este omeneasca… iți spun părerea mea; MINȚI. Am o mie și una de motive...

WoodyCAD a scris:EU...CUNOSC CE SE AFLA IN INTUNERICUL DIN FATA MAIMUTEI!
NU CUNOȘTI nimic ai doar iluzia… imaginația ta…





nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19300
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 14 Mar 2012, 15:05

nic a scris:Salut,
Eu am spus într-un început că există doar o biblie numai interpretarea este alta. Tu tot îmi vorbești de Biblia Ortodoxă. Care este diferența?
Am și eu o Biblie editata imediat după revoluție, în 1990, cuprinde Vechiul și noul testament în 1223 pagini. Nu se spune că este Ortodoxă.


Despre credinţă şi religie - Pagina 10 DSC08054
Să auzim numai de bine.
Din pacate nu exista o singura traducere a bibliei...........
Eu am Biblia Ortodoxa editata de Editura Institutului Biblic si de Misiune al Bisericii Ortodoxe Romane - 1994 care are 1416 pagini si sase harti........ Rolling Eyes Hai sa comparam pentru inceput Facerea din biblia pe care o ai tu cu Facerea din Biblia Ortodoxa care o am eu.......Ce intelegi tu prin interpretare?Sa analizam primul verset din Facerea......
Biblia Ortodoxa,Facerea,cap. 1:
"1. La început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul.".
Biblia pe care o ai tu ce spune la versetul 1. din Facerea,cap. 1?

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de nic Mier 14 Mar 2012, 19:10

Salut,
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Th_DSC08057
poza am făcut-o acum câteva minut, la bliț

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19300
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Joi 15 Mar 2012, 07:06

nic a scris:Salut,
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Th_DSC08057
poza am făcut-o acum câteva minut, la bliț
Se vede o deosebire si anume ca in biblia ta se vorbeste in primul verset din Facerea despre facerea la inceput a cerurilor si a pamantului,iar in Biblia Ortodoxa se vorbeste de un singur cer.........Sa nu uitam ca in evanghelii se spune despre Imparatia Cerurilor si deci sunt mai multe ceruri.Cate ceruri pot fi si care este primul cer facut si al catelea cer este cerul in care se afla Terra???????Eu inteleg (nu interpretez Biblia Ortodoxa),tinand cont si de ce zic evangheliile,ca Dumnezeu Tatal Ceresc a facut mai intai Cerurile si in fiecare cer a facut ceea ce a facut si in cerul in care se afla Terra,iar in Cerul din zona centrala a Universului a facut Raiul Ceresc.Tu ce intelegi? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Joi 15 Mar 2012, 14:13

Cerurile despre care scrie in biblie, nu se afla in spatiul cosmic, aceste ceruri reprezinta trepte de evolutie spirituala si nu au un echivalent fizic. Daca vrei un exemplu intuitiv, cerurile sunt ca partitiile hardului. Pe discul A sunt informatiile (spiritele) oamenilor dominati de caractere josnice, pe discul B sunt locatiile spiritelor dominate de caractere bune, pe discul C sunt locatiile spiritelor mai evoluate, si tot asa sunt structurate ""spiritele"" oamenilor dupa tendintele lor pe diferite ""ceruri"". Un om in viata prin anumite practici ca; postul si rugaciunea, viata monahala, tehnici de respiratie, si alte practici (ex; dervisii se rotesc intr-un dans ametitor, samanii ingereaza anumite sucuri de plante apoi executa un ritual, etc), reuseste fiecare dupa calitatile lui, sa patrunda in lumea spirituala, avand acea senzatie (la propriu) de inaltare, de ridicare la cer, dar de fapt este o trecere de la nivelul cotidian al constiintei la nivele superioare, adica in alte ""ceruri"".
Nivelele (cerurile) acestea sunt in mintea fiecarui om. Omul in timpul vietii este slujit de acest univers al cerurilor populat de spirite, dar este slujit, in masura in care reuseste sa ajunga la ele. Poate nu va vine sa credeti, dar daca, mergand pe strada va injura cineva fara motiv, instantaneu se manifesta o dorinta de a-i raspunde cu o injuratura mai apriga, sau poate chiar cu o palma. In acest moment s-a manifestat prin om o entitate interioara de nivel inferior. Dar daca mergi la biserica, respiri mirosul de tamaie, asculti preotul un timp, apoi ai dorinta de a te inchina la D-zeu, aceasta dorinta vine de la o entitate interioara a carei ""locatie"" se afla in cer, undeva pe un nivel superior de evolutie. Exemple de acestea sunt nenumarate dar de cele mai multe ori nu suntem constienti de prezenta lor. Important este ca atat timp cat traim sa ne folosim de entitati superioare, pentru ca dupa moarte ajungem acolo unde ne-am ""balacit"" mai des. Locul in rai il primesc numai cei care au dus o viata in preajma sufletelor mari, iar locul in iad il avem noi ceilalti, care ne-au placut banii, femeile, jocurile de noroc, minciunile, violentele etc. Degeaba se vor ruga altii pentru sufletele noastre, ele vor servi in veci, mintile oamenilor de teapa noastra, indemnand pe acei oameni numai la fapte urate.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12204
Puncte : 55666
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 17 Mar 2012, 08:08

virgil,
Cum crezi ca este Raiul?Cum crezi tu ca este iadul sau focul gheenei?Eu iti spun ca numai Dumnezeu Tatal Ceresc hotaraste cum sunt sufletele noastre in diferitele vieti si tot El hotaraste unde vom fi dupa Judecata de Apoi!Lasa-i pe hindusii si asa zisii crestini in eroare caci nu asta este calea catre Dumnezeu Tatal Ceresc.Care este calea de a ajunge la Dumnezeu Tatal Ceresc?

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 17 Mar 2012, 08:09

nic,
Ce mai ai de zis??????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Sam 17 Mar 2012, 15:01

Cum crezi ca este Raiul?Cum crezi tu ca este iadul sau focul gheenei?
In gluma, daca vrei sa stii cum este iadul si raiul, vezi ca este un banc bun, la topicul de bancuri.
Vorbind serios, este foarte greu de inteles, totusi, am sa incerc; dupa cum am mai spus, dupa moartea omului, raman doar informatiile despre fostele lui obiceiuri iesite din comun, acestea sunt, sau devin, un fel de ""drivere"", asociate ""egoului"", impreuna formand spiritul celui care a fost in viata. Prin driver intelegand un fel de program, o sinteza a experientei de viata, din timpul existentei lui, care ramane marcata in memoria colectiva. Tot timpul existentei in ""astral"", adica in spatiul informational, spiritul ramane marcat de experienta de viata, care se repeta la nesfarsit atunci cand este accesat, in restul timpului ramane inert ca un virus intr-un program. Accesul la acest spirit se face in mod automat atunci cand vibratiile omului in viata, ocazional, capata aceleasi valente ca vibratiile spiritului. Cu alte cuvinte, un om care are un moment de furie, capata aceleasi vibratii cu ale unor spirite inferioare de oameni violenti, poate chiar a unor criminali, fapt ce impinge omul furios la fapte foarte grave. Aceste spirite inferioare retraiesc de fiecare data nenorocirile pe care le provoaca prin influienta lor. Acesta este iadul existentei lor in lumea spirituala. Cum in lumea aceasta sunt atatea violente, si existenta lor inseamna un iad fara sfarsit.
In contradictie cu aceasta, raiul inseamna vibratia spiritelor inalte, care in timpul vietii au facut bine oamenilor, si ori de cate ori sunt pomeniti, in rugaciuni sau cu alte ocazii, favorizeaza aparitia solutiilor favorabile, pline de noblete sufleteasca. Pomenirile care se fac mortilor, au rolul de a apropia spiritele celor care ne-au fost dragi in viata, si de a reinvia vibratiile prezentei lor.
Insa in afara de iad si rai mai exista o varianta si mai grea, dobandita prin uitarea de catre oameni.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12204
Puncte : 55666
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Sam 17 Mar 2012, 15:56

Despre Raiul biblic originar, textul spune:"...Dumnezeu a luat pe om si l-a asezat in gradina Edenului, ca s-o lucreze si s-o pazeasca".
(Geneza 2.15).
Asadar, prima porunca a fost:MUNCA.
Ce a facut Adam ? A lenevit. Aici vad adevaratul pacat originar. Adam a preferat sa fure din pomul interzis decat sa lucreze.
Urmarea ? Excluderea din Rai in Iad:tot la munca, dar in spini si palamida, in sudoare (un fel de foc al gheenei de care trandavii se tem ca necuratul de tamaie). Geneza 3:17-19.
Azi se predica sus si tare credinta, uitandu-se adevaratul pacat:LENEA.
Chiar textul afirma, prin Saul/Pavel :"Cine nu munceste sa nu manance".

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3795
Puncte : 32415
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 17 Mar 2012, 16:07

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22532
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 24 Mar 2012, 18:30

curiosul,

Sunt doua trepte de credinta privind existenta Universului:
1. Credinta ca Dumnezeu Tatal Ceresc exista.
2. Credinta in Dumnezeu Tatal Ceresc.


_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17919
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de curiosul Sam 24 Mar 2012, 19:43

Adevarat.
Dar daca in cele doua trepte nu este nimic altceva mentionat, atunci am voie sa ma intreb :
Cine este Dumnezeu?
Sau poate
Ce este Dumnezeu?
Daca Dumnezeu este acea energie universala, cu nuanta ei fizica, despre care vorbim toti pe acest forum,
da, cred in Dumnezeu.

Daca nu... ma mai gandesc.
Pentru ca nevoia mea este sa inteleg DE CE ...?
Cu stima si multumesc pentru intelegere.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40665
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 19:45

Amot a scris,

Sunt doua trepte de credinta privind existenta Universului:
1. Credinta ca Dumnezeu Tatal Ceresc exista.
2. Credinta in Dumnezeu Tatal Ceresc.


Este firesc ceea ce sustii tu si sunt de acord.
Depinde insa cum interpretezi acest lucru si de ce
instrumente te folosesti:
-De biblie
-De stiinta
-De biblie si stiinta?
-De matematica?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11962
Puncte : 57253
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de curiosul Sam 24 Mar 2012, 19:49

Eu as mai adauga CAdi si filozofia.
Pentru ca filozofia este interpretare.
Dar toate sunt interconectate.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40665
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Sam 24 Mar 2012, 19:53

Buna observatie.
Daca ar fi dupa mine, ar fi pe primul loc!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11962
Puncte : 57253
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 10 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 22 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum