Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Pendulul
Scris de Vizitator Astazi la 10:49

» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Daci nemuritori
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
CAdi (11751)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
curiosul (6503)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Razvan (6162)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Pacalici (5571)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
eugen (3745)
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Pacalici
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
CAdi
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
curiosul
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Dacu
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Razvan
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
virgil
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
meteor
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
gafiteanu
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
scanteitudorel
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
CAdi
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
curiosul
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
virgil
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
eugen
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Abel Cavaşi
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Bordan
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Forever_Man
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Razvan
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
virgil_48
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
CAdi
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
Bordan
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
eugen
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 
virgil
O problemă de fizică Vote_lcapO problemă de fizică Voting_barO problemă de fizică Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

O problemă de fizică

5 participanți

In jos

O problemă de fizică Empty O problemă de fizică

Mesaj Scris de Dacu Joi 12 Dec 2019, 17:22

De tavanul unei săli având înălțimea de 67 de metri atârnă o frânghie având lungimea de 67 de metri.Ce fenomen ciclic poate fi observat si ce formă are sfoara pe perioada unui ciclu?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21572
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 12 Dec 2019, 18:08

Dacu a scris:De tavanul unei săli având înălțimea de 67 de metri atârnă o frânghie având lungimea de 67 de metri.Ce fenomen ciclic poate fi observat si ce formă are sfoara pe perioada unui ciclu?
De unde scoti tu problemele acestea nedeterminate ?
Ce fel de ciclu?
Ce fel de franghie?
O misca cineva?
Freaca pe jos?
Vrei sa aduci aici Pendulul lui Foucault?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de virgil Joi 12 Dec 2019, 19:16


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de Dacu Vin 13 Dec 2019, 06:58

virgil a scris:
Ce formă are frânghia (din problema de fizica propusă de mine) pe perioada unui ciclu? Question

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21572
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de Dacu Vin 13 Dec 2019, 07:47

virgil_48 a scris:
Dacu a scris:De tavanul unei săli având înălțimea de 67 de metri atârnă o frânghie având lungimea de 67 de metri.Ce fenomen ciclic poate fi observat si ce formă are sfoara pe perioada unui ciclu?
De unde scoti tu problemele acestea nedeterminate ?
Ce fel de ciclu?
Ce fel de franghie?
O misca cineva?
Freaca pe jos?
Vrei sa aduci aici Pendulul lui Foucault?
Care este definiția cuvântului ciclu din problema propusă de mine?Rolling Eyes
Care este definiția cuvântului frânghie?Rolling Eyes
De ce să miște cineva frânghia?Poate că frânghia se mișcă datorită unui fenomen pe care îl sesizăm indirect... study
Tu ce zici freacă pe jos frânghia sau nu freacă pe jos dacă frânghia este agățată într-un punct de pe tavan și frânghia are exact înălțimea camerei? Question Idea
Eu am adus aici o problemă de fizică!Dacă știi , răspunde! study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21572
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de virgil Vin 13 Dec 2019, 08:18

raspunde-ti singur la astfel de intrebari.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 13 Dec 2019, 08:25

Care este definiția cuvântului ciclu din problema propusă de mine?Rolling Eyes
Care este definiția cuvântului frânghie?Rolling Eyes
De ce să miște cineva frânghia?Poate că frânghia se mișcă datorită unui fenomen pe care îl sesizăm indirect... study
Tu ce zici freacă pe jos frânghia sau nu freacă pe jos dacă frânghia este agățată într-un punct de pe tavan și frânghia are exact înălțimea camerei? Question Idea
Eu am adus aici o problemă de fizică!Dacă știi , răspunde! study study study
In loc sa raspunzi intrebi din nou ? Ce meserie ai avut tu ?    Laughing
Daca nu spui ca a miscat-o cineva si in ce fel, inseamna ca franghia
nu se misca si poti sa o observi asa multa vreme fara folos.
Despre ciclu, nu-mi vine sa cred ca te-ai gandit la asa ceva . Tu cum
definesti chestia asta ?
I-ai zis o data franghie si o data sfoara. Sunt doua ?
Pendulul lui Foucault lasa niste urme pe nisip. Asta nu se pune ?
Si  tu crezi ca iti putem citi gândurile ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 13 Dec 2019, 08:39

O veste minunata. Patriarhul nostru drag este un mare iubitor al stiintelor. In afara de stiinta facerii banului, patriarhul e interesat si de stiinta fizicii si de stiintele ceresti. In acest scop a construit in mod special in Bucuresti cea mai inalta sala de 44 metri, in care va atarna un Pendul Fucko (Foucault). Vrea sa arate tuturor credinciosilor ca Pamantul se invarte, "Eppur si muove".
Ati ghicit care mai este scopul Catindralei Neamului.  
Eu personal i-am daruit patriarhului pendulul rotund greu de 10 kg din aur pur masiv, ce atarna printrun fir foarte rezistent de ata speciala de pescuit de grosime 0,5 mm.
Cine doreste ii pot sta la dispozitie cu ata, aur deocamdata nu mai am.  Dar o sa mai fabric.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue0 / 100 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 13 Dec 2019, 09:12

gafiteanu a scris:. . . . . 
Eu personal i-am daruit patriarhului pendulul rotund greu de 10 kg din aur pur masiv, ce atarna printrun fir foarte rezistent de ata speciala de pescuit de grosime 0,5 mm.
Cine doreste ii pot sta la dispozitie cu ata, aur deocamdata nu mai am.  Dar o sa mai fabric.
Te-ai pus bine cu cele sfinte. Daca se termina vreodata catedrala,
poti sa treci pe acolo si sa zgârii pendulul cu ceva. Ai grija ca aurolacul
se ia pe mâini si raman amprente ! Te vor gasi repede si va trebui sa
le dai altul, tot de aur pur. Mai bine sa nu fii curios.       Twisted Evil

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 13 Dec 2019, 16:20

Patriarhul Daniel vrea sa-L priveasca pe Dumnezeu si face apel la un donator de telescop ceresc. Va transforma Domul cel mare din aur al Catindralei in Observator Ceresc. Daca printre dv. se va gasi un astfel de suflet milostiv, nu veti regreta, va vom vedea si dupa moarte acolo sus in Cer.
https://playtech.ro/wp-content/uploads/2018/08/catedrala-neamului-1-1170x658.jpg
O problemă de fizică Catedrala-neamului-1-1170x658

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue0 / 100 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de scanteitudorel Vin 13 Dec 2019, 17:36

gafiteanu a scris:O veste minunata. Patriarhul nostru drag este un mare iubitor al stiintelor. In afara de stiinta facerii banului, patriarhul e interesat si de stiinta fizicii si de stiintele ceresti. In acest scop a construit in mod special in Bucuresti cea mai inalta sala de 44 metri, in care va atarna un Pendul Fucko (Foucault). Vrea sa arate tuturor credinciosilor ca Pamantul se invarte, "Eppur si muove".
Ati ghicit care mai este scopul Catindralei Neamului.  
Eu personal i-am daruit patriarhului pendulul rotund greu de 10 kg din aur pur masiv, ce atarna printrun fir foarte rezistent de ata speciala de pescuit de grosime 0,5 mm.
Cine doreste ii pot sta la dispozitie cu ata, aur deocamdata nu mai am.  Dar o sa mai fabric.
Filmul ,, Neimblizita Angelica " sunt sigur ca in tinerete l-ai vazut . Sotul ei ti-a vandut secretul fabricarii aurului ?
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
O problemă de fizică Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O problemă de fizică Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

O problemă de fizică Empty Re: O problemă de fizică

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum