Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 13:59

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 13:58

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 13:29

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 12:02

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
CAdi (11931)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
virgil_48 (11205)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
eugen (3786)
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Pacalici
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
CAdi
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
curiosul
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Dacu
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Razvan
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
virgil
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
meteor
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
gafiteanu
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
curiosul
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
virgil_48
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
virgil
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Forever_Man
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
eugen
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Dacu
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Bordan
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Forever_Man
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
virgil
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
virgil_48
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
Dacu
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 
eugen
Despre masurarea vitezei luminii Vote_lcapDespre masurarea vitezei luminii Voting_barDespre masurarea vitezei luminii Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre masurarea vitezei luminii

5 participanți

In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Mier 09 Iun 2021, 11:30

Masurarea vitezei luminii se realizeaza numai cu aparate optice, motiv pentru care consider ca indiferent cu ce viteza intra lumina intr-un sistem optic, la iesire totdeauna va avea aceiasi viteza.
Asa ca mai corect ar fi daca am spune ca lumina iese din orice mediu optic cu viteza constanta indiferent de viteza sistemului de referinta ales. Dupa cum se stie orice masuratoare a vitezei luminii se face cu ajutorul instrumentelor optice care sunt formate din oglinzi, prisme optice si lentile. Fara aceste sisteme optice nu putem masura viteza luminii, asa ca indiferent cu ce viteza intra lumina intr-un sistem optic, totdeauna iese cu aceiasi viteza constanta. Se cunoaste ca lumina care se propaga prin apa are viteza mai mica decat in vid, dar dupa ce iese din apa in aer sau vid viteza de propagare a luminii revine la valoarea cunoscuta proprie vidului, deci mediul de propagare este cel care determina viteza luminii. Cred ca asta este si motivul pentru care experimentul Michelson -Morley nu a pus in evidenta nimic.
Astept comentarii si critici la aceste afirmatii.
Despre masurarea vitezei luminii Michel11

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de CAdi Mier 09 Iun 2021, 12:49

Asa cum ai zis MEDIUL determina viteza luminii.
Asta au incercat si Michelson- Morley prin vestitul experiment in care doreau sa confirme existenta eterului.
,,Intarzierea" sau ,,devierea" franjurilor luminoase la devierea razelor de lumina de catre un sistem de oglinzi si captarea lor in interferometru.
Adica pe langa aer si spatiu cosmic ar mai exista un mediu ascuns -eter.
Decalare  franjurilor initiale descompuse trebuia sa fie de cca 0.04 % (sau ma rog pe acolo ca nu mai stiu cifra exacta),
s-a ajuns atunci la 0.01 sau 0.02%, ceea ce era foarte putin si putea fi incadrata ca eroare de masura.
Acum am inteles ca se apropie de tinta propusa.

(Mai precis , daca intereseaza :
In fine, ei au presupus ca daca Pamantul orbiteaza in jurul Soarelui pe o elipsa cu viteza v= 30km/s , atunci daca exista eter , eter luminiscent i-au zis ei,
atunci acesta ar trebui sa se opuna miscarii Pamantului prin spatiu (pentru ca eterul umple tot universul si este in repaus absolut) si sa apara un vant eteric
care dezvolta viteza -v fata de Terra.
Acest vant eteric ar trebui sa devieze lumina care il strabate (sa nu uitam ca adeptii eterului au zis ca lumina foloseste eterul ca suport)
si ar trebui pus in evidenta prin reflexii multiple ale luminii intr-un aparat inventat de ei, numit interferometru, iar in final in dispozitivul de captare ar trebui
sa se observe o deviatie foarte mica a franjelor, sub 0.04% au zis ei.)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Mier 09 Iun 2021, 13:24

Da CAdi mi-ai spus ce au considerat oamenii de stiinta despre lumina si propagarea ei prin eter. Acum as vrea sa te referi la afirmatiile mele privind viteza luminii la intrarea si iesirea dintr-un mediu optic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de CAdi Mier 09 Iun 2021, 13:45

Pai, sunt de acord cu afirmatia ta, ca mediul de propapagare determina viteza luminii. Smile

Vidul este mediul care se apropie cel mai mult de eter.
Putem sa-l punem cumva in evidenta?
Poate ca experienta Michelson-Morley ar trebui repetata in vid?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 09 Iun 2021, 14:24

Daca veti face experienta M-M in vid dar mult departe de Pamant, la zeci sau sute de mii de km, veti avea mari surprize.
Prin vid se pot defini inca multe fenomene cuantice.
Un vid cat mai adevarat presupune si lipsa fortelor, a multor alti parametrii si energii, nu numai a atomilor.
Dar mai aveti putintica rabdare stimabililor, in viitor o sa va integrati cu sufletul in ABSOLUT si acolo e vid perfect, ideal pt astfel de experiente.  Atunci o sa aflati totul.  Dar daca veti nimeri cu sufletul in IAD, e alta distractie.  Si acolo veti afla totul, dar nu va mai fi o placere. Din pacate nu exista sisteme normale de comunicare cu lumea de dincolo, oricat ar mintii unii ca au avut asa ceva. Nici macar paranormale.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35473
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de CAdi Mier 09 Iun 2021, 18:48

gafiteanu a scris:Daca veti face experienta M-M in vid dar mult departe de Pamant, la zeci sau sute de mii de km, veti avea mari surprize.
Prin vid se pot defini inca multe fenomene cuantice.
Un vid cat mai adevarat presupune si lipsa fortelor, a multor alti parametrii si energii, nu numai a atomilor.
.....

Pai cum sa faci experienta lui M-M in vid departe de Pamant? pentru ca experienta asta presupune sa ia nastere un vant eteric contrar miscarii unui obiect care sa devieze franjurii luminii.

Instalatia de masurare ar trebui plasata pe o racheta care se invarte in jurul Soarelui cu viteza constanta , sau pe Luna ca acolo nu exista atmosfera.
Da, pe Luna ar fi cel mai bine ! Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de curiosul Joi 10 Iun 2021, 11:57

Doamne, cât mi-am mai bătut și eu capul cu experimentul ăsta, Virgile, când încerca omuldinluna să îmi explice "rădăcinile" relativității.

Eu îți propun să schimbăm pespectiva din care privim experimentul.
Adică să nu plecăm din start de la ipotezeple care au și pus bazele experimentului și să ne așteptăm la..."așteptări", ci pur și simplu, ce am observa dacă am face un experiment de genul acesta pentru a observa comportamentul "Newtonian" al luminii.

Experimentul stabilește EVIDENT că lumina nu are un comportament "Newtonian", că nu este deviată de niciun vânt eteric, ca nu se supune principiilor mecanicii clasice sau "logicii" Newtoniene, aspect care reiese cel puțin din ceea ce ai concluzionat și tu în mesajul inițial.

Adică chiar dacă este "frânată" de un mediu, nu își pierde impulsul inițial, deci clar lumina nu are un comportament Newtonian

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de eugen Joi 10 Iun 2021, 15:19


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3786
Puncte : 32333
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de CAdi Joi 10 Iun 2021, 18:50

Dupa ce am meditat ceva timp la problema propusa de Virgil, am ajuns la concluzia ca eterul nu poate fi pus in evidenta
prin viteza luminii. Eterul nu se opune vitezei luminii.
Pentru ca eterul este un camp virtual asemanator cu campul Higgs, deci un mediu scalar care nu se opune vitezei luminii.
Eterul este Background-ul , peste el se suprapune Universul.
Daca nu se opune luminii, nu ia nastere un vant eteric, cum presupuneau Michelson -Morley, deci experienta este sortita din start esecului.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Sam 12 Iun 2021, 19:01

CAdi a scris:Dupa ce am meditat ceva timp la problema propusa de Virgil, am ajuns la concluzia ca eterul nu poate fi pus in evidenta
prin viteza luminii. Eterul nu se opune vitezei luminii.
Pentru ca eterul este un camp virtual asemanator cu campul Higgs, deci un mediu scalar care nu se opune vitezei luminii.
Eterul este Background-ul , peste el se suprapune Universul.
Daca nu se opune luminii, nu ia nastere un vant eteric, cum presupuneau Michelson -Morley, deci experienta este sortita din start esecului.
Orice experiment facut intr-un sistem de referinta cu o sursa de lumina apartinand acelui sistem, nu da nici un rezultat asupra deplasarii in spatiu a sistemului de referinta respectiv. In cazul unei surse din afara sistemului se poate observa efectul Doppler atunci cand ne apropiem de sursa creste frecventa, iar cand ne departam de sursa scade frecventa. Un efect asemanator asupra razei de lumina il are campul gravitational, atunci cand raza se deplaseaza in sensul scaderii acceleratiei campului, pierde din energie scazandu-i frecventa, iar cand se deplaseaza in sensul cresterii acceleratiei campului frecventa creste, insa aceste influiente sunt mai slabe decat efectul Doppler.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de CAdi Sam 12 Iun 2021, 23:57

Sa nu confundam vidul cu eterul.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Dum 13 Iun 2021, 05:33

CAdi a scris:Sa nu confundam vidul cu eterul.
Ca sa nu le confundam trebuie mai intai sa le definim stiintific. Cum le deosebim intre ele?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de CAdi Dum 13 Iun 2021, 13:04

Pentru mine lucrurile sunt clare, nu stiu daca si pentru voi (in sensul daca v-ati stabilit pe anumite proprietati ale celor doua medii):
- Eterul este campul la care face referire d-l Higgs adica un camp scalar, uniform, raspandit in spatiul infinit (In Univers si in afara lui
pentru  ca Universul se extinde) din care iau nastere bosonii Higgs care dau nastere la randul lor particulelor elementare (as avea mai multe de spus dar ma opresc aici).
-Vidul in schimb , nu este gol, (stie toata lumea) este un spatiu plin cu radiatia de fond, cu campuri electromagnetice si gravitationale
(apar chiar unde gravitationale care curbeaza spatiul-timp) , cu fotoni  de diferite nuante, cu protoni liberi, cu electroni liberi, neutrini etc.

Vidul imbraca eterul, este haina eterului , eterul este un mediu mult mai fin si mai subtil,  incarcat cu energie neutra, care nu contine decat acea energie si nu se curbeaza...
Eterul am mai zis, este ca si ecranul televizorului, pe el ase deruleaza  imaginile, numai ca acestea sunt 3D.

Asta este parerea mea despre cele doua medii.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Dum 13 Iun 2021, 18:34

In acelasi spatiu fizic se afla mai multe subspatii; subspatiul fortelor tari, subspatiul electromagnetic, subspatiul gravitational, etc, si fiecare subspatiu are propriile particule sau corpuri, cat si organizarea acestora in sisteme armonice, sau in structuri ale acestora. De exemplu neutronii sunt structuri de quarci, iar protonii sunt deasemeni structuri de cuarci care fac jonctiunea cu electronii, si impreuna dau nastere sistemelor atomice ce caracterizeaza un spatiu microcosmic. Ceva asemanator dar la o scara mult mai mare este spatiul macrocosmic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Mar 22 Iun 2021, 09:36

Sa presupunem ca suntem pe un vas de croaziera cu una din piscine aflata la nivelul marii, care are o poarta de comunicare cu apa marii. In port este o sursa de valuri  si noi masuram viteza valurilor din mare, si notam viteza lor cu V1 si peroada lor cuT1. Prin poarta deschisa patrund valurile in piscina vaporului care este stationat in port, iar noi masuram viteza valurilor din piscina care este tot V1, si perioada lor tot T1. Apoi vaporul paraseste portul si de deplaseaza cu o viteza Vv, iar noi vom masura din nou viteza valurilor care patrund in piscina si gasim tot viteza V1, dar perioada lor este mai rara notata cu T2 , deoarece din viteza V1 a valurilor din mare se scade viteza Vv cu care se indeparteaza vaporul de sursa de valuri. Acesta este un prim efect Doppler. Apoi dupa un ocol vaporul se intoarce spre sursa de valuri si masoara din nou viteza de propagare in piscina si gaseste ca este egala tot cu V1, dar perioada lor T3 este mai mica decat T1, deci avem un al doilea caz de efect Doppler cand ne apropiem de sursa de valuri.
Concluzia este ca atunci cand avem doua sisteme de referinta respectiv portul cu apa marii, si vaporul cu piscina proprie, ale caror medii comunica intre ele, viteza de transmitere a oscilatiilor prin acel mediu stationar sau in miscare este aceiasi, insa perioada sau frecventa oscilatiilor este diferita.
Deci in cazul luminii, fiecare sistem de referinta are propriul vid (eter), care este in legatura cu vidul inconjurator al celorlalte sisteme de referinta, motiv pentru care viteza luminii este constanta in orice sistem de referinta.
Cine considera fotonii autoportanti care nu au legatura cu  mediul de propagare sa explice postulatul lui Einstein referitor la constanta vitezei luminii in orice sistem de referinta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de curiosul Mar 29 Iun 2021, 11:42

În ce privește experimentul MM, că tot îl menționase și gafiteanu, eu văd lucrurile cam așa, Virgile.

Dacă mă aflu într-un tren aflat în mișcare, de exemplu, și arunc un obiect în sus, într-o parte, înainte sau înapoi etc, comportamentul corpului va fi identic situației în care trenul ar fi în repaus.
În primul rând pentru că acel corp are componentă de viteză, are impuls, pe direcția mișcării trenului, iar în al doilea rând faptul că mediul prin care se mișcă corpul, mișcându-se cu viteza trenului, nu produce un curent, un vânt, care ar produce o deplasare "laterală" corpului.

Cam așa văd și concluziile experimentului MM.
O dată că lumina se comportă "inerțial" și are impuls pe direcția de mișcare a sursei, cât și faptul că nu există acel vânt eteric care să producă devierea laterală a luminii sau modificarea vitezei ei în funcție de sensul vântului eteric.

Asta nu este o dovadă categorică că nu există eter, dar este o dovadă evidentă cu nu există vânt eteric.
Prin urmare, dacă acest eter există, el se mișcă odată cu corpul.

În altă ordine de idei, dacă mai punem și problema limitării vitezei luminii la valoarea cunoscută, adică de ce nu are o viteză mai mare sau mai mică decât c, c având valoarea cunoscută, eu aș zice că este constrânsă de proprietățile mediului prin care se deplasează.
O fi eterul, o fi spațiul însuși, eu cred că există totuși un mediu, ceva, care constrânge lumina să se propage cu o anumită viteză bine determinată, nu oricare.

Corelând asta cu faptul că față de sursă, indiferent că sursa care emite lumina este în mișcare sau în repaus (relative, desigur), se măsoară aceeași viteză a luminii, ar întări și mai mult ideea că sursa și mediul prin care se deplasează lumina emisă de sursă sunt în repaus relativ, indiferent că sursa este în mișcare sau în repaus.

Presupunând că aceste concluzii au oarece logică și realitatea ar fi ceva de genul acesta, atunci spațiul, sau acest mediu prin care lumina se propagă, pare să aibă proprietăți destul de interesante și ciudate.

El nu este compact, continuu și omogen, în primul rând, fiecare corp având propriul spațiu pare-se, dar în același timp, un spațiu corespondent unui corp A putând fi și al altui corp B, cu proprietăți diferite pentru fiecare corp în parte.

Pentru că, de exemplu, două surse de lumină se pot deplasa pe aceeași direcție în același sens cu viteze diferite, iar același spațiu comun din "fața" lor are proprietăți diferite pentru fiecare corp-sursa în parte, deși este unul și același spațiu.

Deși e ciudat, anumite concluzii experimentale par să conducă oarecum la această proprietate bizară și interesantă a spațiului.

Sau a mediului, eterului, vidului etc, poți să-i spui cum vrei.
Ideea este că există ceva asemănător unui mediu ale cărui proprietăți interacționează cu materia într-un fel sau altul.

Din aceste motive, relativitatea nu este absurdă deloc, ci poate chiar cât se poate de obiectivă și reală.



curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de virgil Mar 29 Iun 2021, 18:53

De acord cu ceia ce ai scris cu observatia ca mediul de propagare a luminii este continuu mereu acelasi, doar ca proprietatile lui se modifica in prezenta fiecarui camp gravitational, indiferent de marimea masei care il produce. Astfel orice sistem de referinta are propriul camp gravitational, si indiferent de viteza lui in spatiu, campul (adica proprietatile modificate ale spatiului sau a mediului) se deplaseaza odata cu corpul ,iar raza de lumina odata intrata in acest camp-mediu, se propaga cu aceiasi viteza constanta c.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre masurarea vitezei luminii Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre masurarea vitezei luminii Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12187
Puncte : 55550
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre masurarea vitezei luminii Empty Re: Despre masurarea vitezei luminii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum