Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 17:46

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
CAdi (11934)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
curiosul (6652)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Razvan (6162)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
eugen (3789)
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Pacalici
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
CAdi
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
curiosul
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Dacu
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Razvan
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
virgil
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
meteor
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
gafiteanu
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
scanteitudorel
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Forever_Man
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
virgil_48
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
virgil
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
Dacu
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
virgil
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
virgil_48
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 
CAdi
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_lcapV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Voting_barV-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

+2
gafiteanu
eugen
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteorica Vin 24 Mar 2023, 23:19

Probleme fundamentale la care nu s-au gândit precis nici odată prostituatele cu prostitutii cu drepturile femeii și de-asemenea politicienii, conducătorii s-au gândit oare dar ascund cu invatatii corupti si mincinoși.

1. Încălzirea globala exista . Cit de josnic este cind multi invatati din motive necunoscute nu vor sa recunoască.
Topirea accelerata este cel mai potrivit indicator care demonstrează existenta încălzirii accelerate globale ( caldura latenta eu ii zic accelerata).
Încălzirea globala care se pare ca ( se poate calculat chiar exact, în dependenta de viteza topurilor ghețarilor în ultimii sute de ani) are o viteza exponentiala, poate trece în o faza care cert NU v-a putea fi oprită, oprirea fiind aceea ca Terra v-a ajunge ca Mercur sau Venus.
În Sahara de de exemplu chiar sa doriți sa fiți oameni censtiti și sa trăiți asa cum e dat de la natura, sa încercați sa saditi păduri, nu veți putea face.
Procesul de încălzire globala eu mai zic ca poate trece în metafaza.
Noi trăim la temperatura linga 273 K. Aproape toate sursele de energii pe Terra trec prin transformări unde se degaja cantități de căldură cu temperaturi de peste 1800 K.
Cata minte trebuie sa aveți ca sa înțelegeți sa Încălzirea globala e extrem de sensibila Terrei ???

2. Politicienii se măsoară cu .... Derbedeii știu oare ce efecte și rezultate are tot viul de pe Terra dacă încep sa Arunce bombe atomice. Eu idee nu am de radioactivitate, dar am auzit ca ea în cazul aruncării cu bombe atomice, cenușă radioactiva va rămâne pretutindeni zeci și sute de mii de ani. Vietățile vor naște pui cu mutanți. Vietățile vor fi sensibile la cancer.
Unde se uita idioții de politicieni.

Sau treaba asta e planificata de baeti șmecheri cu buzunare mari, ca anume utilizând populația lumii prin coviduri și razboaie, sau is atit de tâmpiți ca nu înțeleg la ce poate sa se agraveze totul.

Cine știe mai multe despre efectele de radioactivitate bombelor atomice asupra lumii vii, sau dati surse. Numai va rog nu prostii deasta cu propaganda care pregătesc berbeci la război. Sau care zic ca în Cernobil e totul ok prostii de astea nu mai scrieți pe aici.
Modificarea codului genetic, se mai corectează la urmasi ???
Cit timp cu adevărat cenușa radioactiva ( posibil sunt mai multe tipuri, dar citeva indicati-le) după explozia bombei atomice rămâne dăunătoare pe toată suprafața unde se afla ???

Am spus mai demult ca e tâmpit faptul cind se da friu liber oricărui prost și bleaga sa procure ORICE produs în orice cantitate.
O prostituata când arunca zeci de kg detergenți în mașină de spălat, acea prostituata poluează și otrăvește mii de tone de apa potabila și pământul îl otrăvește.
Un prost cind merge aiurea cu o mașină care are consum enorm de mare, el poluează mii de moli de aer.

Meteorica
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Sam 25 Mar 2023, 22:42

Dacă se va face mizerie cu substanțe radioactive in preajma locurilor unde va aflați, care nu dispar cu una cu doua, ce veți privi asa indiferenti????
Sau idee nu aveți la ce riscuri va supuneți voi și locurile otrăvite pe veșnicie, sau eu cava nu pricep.

Și estul și vestul e înarmat pina în dinți cu arme nucleare timp de 70 ani s-a adunat ceva. Asta nu e gluma bolnavii la cap de lideri politici din ziua de azi ce pot face. Apropo majoritatea din ei copii nu au probabil din aceasta cauza le e în un loc ce v-a


Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Obsesia te macina de zor

Mesaj Scris de Preacuviosul Afanasie Dum 26 Mar 2023, 12:47

"Și estul și vestul e înarmat pina în dinți cu arme nucleare timp de 70 ani s-a adunat ceva. "Bai Meteoare, lasa tu Vestu in pace ca de amenintat a amenintat RUSIA. Rusoflocul ala de Medvedev a amenintat ultima oara si imbecilul ala de putin amplaseaza armament in Bielorusia, asa ca nu mai da tu exemlu VESTUL. Mai bine vezi ce se petrece in ESTUL tau.

Preacuviosul Afanasie
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de eugen Dum 26 Mar 2023, 13:16

Vestul este implicat. Vezi Romania estica...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32364
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Dum 26 Mar 2023, 16:19

Pacaliciule, nea nicolae sau cum te numesti , de ce sa ma macine obsesia, obsedat de ce anume încă din zori ????

Estul nu e al meu, treaba nu am eu cu Estul. Faptul ca prosti și instrumente de război v-a face Anglia , faptul ca politicieni care idee nu au despre ce fac si ce vor lasa urmasilor mei vostri si apoi ai lor, aceasta ma deranjează.
Clovnii de politicieni nu au idee de știință.

Eu ma gândesc la viata și sănătatea mea și apropiaților mei, la viitorul lor. Ți se pare greșit ???

Ce Klauss Johannis sau Maia Sandu o sa se gândească la viitorul copiilor lor, care nu ii au , de ce oare ???


Istoria bine sau rău dar ceva mai țin minte. Anglia a susținut imperiul Otoman ca Imperiul Rus sa nu devina mare putere care la rândul sa nu diminueze imperiul Englez. Ca sa îți lămuresc mai clar Englejilor le era în un loc de faptul ca tarile din Balcani sunt sub dominația otomana sute de ani, și ia vezi nu au independenta.
Colegul tău Winston Churchill a lăsat la ai sai o recomanda ca în Balcani ei sa se lupte pentru orice metru pătrat.
Nu ii pasa nimănui de Ucraina sau România. Aceste tari sunt instrumentele mașinăriei. Războiul e între imperii și metropolii. Faptul ca au sa îți cace tara ta pentru sute de ani ( sau ce naționalitate ai nici nu stiu pina la capat) , asa am citit pe internet ca dezintegrarea la unele substante radioactive dureaza si sute de mii de ani, tu stii mai bine, asta nu îl v-a deranja deloc nici pe rus nici pe englez.
Locul poluat cu substanță radioactiva ce pericol lasa tinerelor generații asta eu ma gândesc. Tu parca ziceai încă ca codul genetic degradează pe cale naturala fără sa mai zic de prostiile invitaților.

SUA a ramas economic în urma Chinei, tigrilor Asiatici și Europei.

Anglia cu SUA trebuie sa facă ceva, alt fel imperiul mondial nu mai e SUA cu dolarul tiparit fara control. Economia mondiala nu va mai fi SUA, intelegi sau nu , aceasta e elimentar. Asta e problema. Acum a trebuit sa aprindă foc ca sa fie război. Prostii se vor bate și vor deveni săraci, iar ei vor deveni hegemoni. Ce nu ai auzit de organizațiile tale ca Black Whater care în orice loc al lumii oricind amus îți organizează o revoluție și îți pune președinte măcar și papa de la Roma.

Uniunea Sovetica exact asa s-a destrus de către vest cum azi echipa ta o face. După cum se vede doriți Rusia sa o destrămati. Faptul ca s-a deestrus Uniunea Sovetica și eu cred bine ca sa facut ca era o timpenie nimic alta, credeam ca a fost ceva bun dar am gredit, doar ar fi de dorit poate în alt mod deoarece mulți romani de ai tai au ajuns în primii ani in drum și fără mincare. Faptul ca Rusia deține a prost teritorii străine și eu consider greșit s-o foarte ilogic.

Prostul de putin tare ia mai trebuit și el sa se bage la masa liderilor mondiali mare imperiu sa faca din Rusia. Rusia pana la lider mondial are MULT de făcut, în primul rind regula acasă sa isi faca.

Vinovați de cel de al doilea război mondial eu cred au fost in egala masura - Stalin , Hitler și Churchill. Repet și Churchill.
Azi este aceeași istorie.

Te socoti parca om al științei, cu ecologia și încălzirea globala o las la o parte ca la conștiința nu cred ca ajunge. Tu erai acela care ziceai ca încălzirea globala nu exista dar exista verzii care nu știu ce zic. Dacă nu ai fugit din România, ieși și vezi cum riurile seaca și copaii se usucă. Terra dacă nu conserva și reflecta în cosmos energia primita de la Soare ba mai aprinde ce s-a conservat mii de ani, ea se v-a aprinde - asa cu pseudo stiinta mea cum zici tu dar îți zic eu precis ca v-a fi. Motoare care au ca sursa de energie ce da ceva sub 270 K nu am auzit ca este și nu cred ca va fi încă și rentabil.

Mai mult îți zic , Antony Blinkin la un mesaj de a lui Putin ca v-a aplica orice ca sa își apere teritoriile, acela a spus sa nu blefeze adică sa aplice imediat tot ce are, adică și bombe atomice și totul dacă cad în România sa o facă sa vedem e adevărat sau nu.

Asta oameni deștepți și cu moralitate aaaa ??? Unde mai Pacaliciule sta Blinkin și Putin și unde stau romanii tai ca sa se pună pe jar în Balcani sa cada bombe nucleare.

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Dum 26 Mar 2023, 17:52

Păcălici , dacă te-ai ocupat cu biologia și ceva spuneai de genetica, îți închipui azi "invitații" ( adica prostii, ca om invatat nu face asa ceva) pentru profit au luat și modificat genetic plante și animale.

Problema nu ar fi asa grava dacă gene nu ar fi implantat din aceeași specie, dar ei au luat din specii diferite , regnuri diferite și toate clasificările și le-au dat drumul pe Terra.

Acum în urma contopirilor cu speciile originale și urmașii vor fi alții. Îți închipui ca peste sute de ani nu vei găsi pe Terra cartoful, mărul, ... care a fost creat de natura.

Și acum intrebare- S-a studiat oare la fiecare în parte toate efectele care le poate face aceste vietăți omului și restului lumii ????

Aceasta asa, printre altele desigur răspuns puțin probabil va fi plus la alte tâmpenii mai grave dezvoltate de invatati care pot fi în timpul apropiat.

Iată de ce ziceam mereu ca aplicarea ( de către prosti) rezultatelor stiintei deseori aduce mai mult pagube.


Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Ce inseamna sa lesini de frica

Mesaj Scris de Preacuviosul Afanasie Dum 26 Mar 2023, 20:34

eugen a scris:Vestul este implicat. Vezi Romania estica...
 Probabil ca locuind in Suedia, ai uitat ca si Suedia intra in NATO. Apropos, Romania este de ceva timp tara NATO. Cred ca nu iti va fi foarte cald in Suedia eugene. Fugi repede in rusia cat mai ai timp.
meteor
meteor a scris:Uniunea Sovetica exact asa s-a destrus de către vest cum azi echipa ta o face. După cum se vede doriți Rusia sa o destrămati.
metoare, prea se vede educatia sovietica la tine. Invatati si voi ca Regan a avut dreptate: Imperiul raului este rusia de azi. Si sa stii ca rusia nu vrea sa o destrame nimeni, se va destrama singura. Din fericire, Ukrainienii sunt oameni adevarati, isi APARA TARA LOR. Nu Ukraina a intrat in rusia, rusia A INVADAT UKRAINA si ucide civili. RUSIA se numeste AGRESOR.

Preacuviosul Afanasie
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Dum 26 Mar 2023, 23:13

Păcălici, numele spune de educație la cine cum e...
Uniunea Sovetica a fost ajutata mult sa fie destrămate din exterior. Asa e și azi. Vai de capul ei cum a fost ea dar miliarde de ani cu propaganda cu ciubotote cum a fost o ducea -ca și Coreea sau Cuba de azi. Asa ca lasa vrăjeală ca argumente concrete cum băieții deștepți de la CSI au muncit ani la rândul sunt destule, nu e cazul sa ma păcălești.
Da bine și corect ca asa s-a facut. Nu mai lămureai nimănui de problema ecologica, de economie, științe noi ca genetica sau informatica ( apropo ai și dumneata ceva trăsături ultra conservatoare, de unde se trag oare ?...)

Acum ca ești om censtit și ca nu ai știut ... îți zic eu doar puțin, ca totul nici nu mai scriu.
La ce s-a ajuns azi în Ucraina este rezultatul muncii băieților de la CSI. Aici s-a muncit ani la rândul.

În 2007 Putin sa nu stea locului ca vai de capul lui si cu Rusia, a luat și a pornit vorba în München de lume multipolara. Cui pu*a ii trebuia lui sa se ratzoiasca și sa iasă în fata lui McCain , Bolton și alți rechini.

Acum momentul adevărului, Pacaliciul sa vedem ce v-a spune.
Tot cam în 2007 navele militare NATO au ajuns la malurile Georgiei SI în Crimeea domnule. Atunci a fost președinte Iușcenko. Pur și simplu de la o nimica tota, asa ca ce dacă NATO v-a fi în Crimeea. Crimeea atunci a fost parte a Ucrainei, asa ca camuflajul de Păcălici îl ții pina ce la o parte.
Aceste evenimente dacă nu greșesc au fost după discuția lui Putin în München.
Toată treaba asta pusa pe drojdii și desigur ei înțeleg ca Crimeea e baza militara importanta a Rusiei.

Mai mult ca atit, Uniunea Europeană se extinde galopind inconjurind Rusia. Au uitat de Macedonia și Serbia și alte tari care nu au ieșire la Marea Neagra.

Turcia de ce nu e acceptata în Uniunea Europeană dar e tara membra NATO ???

Ce a fost în Siria și de ce au murit atiti civili, de ce presa din Vest nu explica ???
În Siria ca și în Libia probabil s-a dorit dezarmare. Dar de ce nu s-a pomenit de dezarmare a Turciei ???
Au amăgit și au ascuns adevăratul scop al acestei operațiuni atit Estul cât și Vestul. Mass-media din ziua de azi e ca o prostituata.

În Decembrie 2021 cum eu am auzit Rusia a expediat un ultimatum la SUA sa isi ia toate bazele NATO cum au fost pina în 1945 sau pina în Franța dacă nu greșesc.
Prostituatele de Mass-media care le considerați censtite și destepte un cuvint nu am auzit sa pomeneasca de acest fapt.

Asta e lupta pentru imperii. Tâmpiți alta nimic. Ce privește Ucraina, România, Georgia,...aceasta e instrument. Inițial în primele zile jertfe nu au fost după cum eu am văzut. Apoi da băieții turnau benzina în foc și au provocat ca sa se ajungă la ce e azi.


În Irak unde e democrația și unde e petrolul domnule???
Ce e cu Venezuela ceea eu nu am înțeles dar nici nu vreau sa știu .
Dar in Mexic, în Mexic domnule Păcălici tot întreb și întreb și niciodată nu răspunde nimeni. De ce în Mexic nu da nimeni la fuga sa ajute sa fie tara prospera. De unde curg narcoticele și marihuana în SUA, de ce se fac și azi trafic de oameni în Mexic, de ce acolo nu se impune democrația????

Aceasta încă e perioada războaielor combatante cum Djuvara a spus. Rasa Europeană e pe cale de dispariție ( nu ca de la bombe atomice anume, dar poate și asta cine știe, sau alte nebunii si curvii) pur și simplu asa e legea naturii. Apoi vor domina sau țiganii sau musulmanii sau africanii.

Soluția ar fi sa se stingă curentul electric, sa se oprească propaganda din est și din vest, fiecare acasă sa se ducă. Putin sa faca regula la el acasă, anglo-saxonii și ei sa plece acasa la ei și sa își facă regula sa uite totii de ambițiile imperialiste

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Lun 27 Mar 2023, 08:00

Daca eu nu gresesc si am auzit atunci corect de la noutati - poate gresesc ceva, În iarna 2021 Coreea de Nord a facut anunț ca are arme strategice cu bombe atomice care pot ajunge pina în SUA.
După scurt timp J.Biden a spus ca pe Rusia o așteaptă-mama tuturor sancțiunilor.

Intradevar, în Ucraina deja se pregătea de gatre agenți luarea Crimeie , dar pachetele noi cu sancțiuni au fost deja pregătite.

Ucraina, Coreea de Nord sunt instrumentele Imperiilor. Nu își bate nimeni capul ca mor oameni acolo, Păcălici vad ca încurajezi tinerii berbeci ca mor.

Faptul ca Rusia ajutat sa înarmeze asa tara inapoiata cu asa arme ( asta precis ea a făcut-o) aceasta denota lipsa totala de cereri.

Faptul ca SUA s-a răzbunat prin Ucraina pentru cele de mai sus, la fel denota lipsa de cereri.

Desteptele de Mass-media vedeti au subliniat aceasta noutate importanta sau nu.

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Mar 28 Mar 2023, 21:28

Crearea mașinilor cu inteligenta sau Artificial Intelligence este un alt pericol imens intregilor vietăți.

Ce înseamnă Artificial Intelligence, mă măcar unul are vreo definiție clară??? Asta stiinta ..., fac cercetări dar nu au definiție ce e aceea. Cât m-am mai ras ...

În doua cuvinte masina cu inteligenta este acea masina care produce evenimente cu sens în ambele cazuri: vine sau nu comanda de la om sau alte surse.

Robotul este masina care nimic nu face cu sens ( altfel nu e robot) pina nu ii vine comanda de la om sau alte surse.

Imaginatie are cineva dacă se va realiza construcția unei mașini AI cu capacitati imens mai mari ca a unui om ???
O eroare în creierul mașinii, un defect și dacă masina ar considera și ajunge la concluzia ca e mai bine sa distrugă aceea cutare și cu tare vietate sau omenire ??? Voi intelegeti ca dacă e masina cu AI ea nu v-a va mai întreba sa v-a pocnească cu o bata după cap sau nu ..
Despre faptul ca azi mașinile semiinteligente fac totul și omul degradează deja ceva anormal este.

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 29 Mar 2023, 08:00

Dormi linistit, doar prostii vor supravietui si ei sunt majoritari.  Masinile inteligente ii vor inlocui la munca doar pe cei destepti.  Nu merita sa cheltui si sa faci masini, care sa-i inlature si pe cei prosti, deoarece munca lor e ieftina. Se vor elibera de muncile intelectuale doar cei destepti si isi vor petrece zilele intrun perpetuu concediu si placeri, asa cum spunea si Eminescu in Imparat si proletar: Ceea ce produc masinile inteligente va intra doar in buzunarul si contul celor inteligenti, care le-au produs. Ca asa vor fi programate. Deja se si vede. Daca e sa se si bata, se vor bate robotii intre ei. Si poate vor mai fi si pierderi colaterale printre civilii prosti.

"Unii plini de plăcere petrec a lor viaţă,
Trec zilele voioase şi orele surâd.
În cupe vin de ambră - iarna grădini, verdeaţă,
Vara petreceri, Alpii cu frunţile de gheaţă -
Ei fac din noapte ziuă ş-a zilei ochi închid.
ei în bogăţia cea splendidă şi vastă
Petrec ca şi în ceruri, n-au timp nici de-a muri?
Ei îngrădiţi de lege, plăcerilor se lasă,
Şi sucul cel mai dulce pământului i-l sug;
Ei cheamă-n voluptatea orgiei zgomotoase
De instrumente oarbe a voastre fiici frumoase:
Frumseţile-ne tineri bătrânii lor distrug.
Ei tot şi voi nimica; ei cerul, voi dureri!

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue0 / 100 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35491
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Mier 29 Mar 2023, 11:16

Pacalici a scris: Din fericire, Ukrainienii sunt oameni adevarati, isi APARA TARA LOR. Nu Ukraina a intrat in rusia, rusia A INVADAT UKRAINA si ucide civili. RUSIA se numeste AGRESOR.

Straniu din ce cauza dumneata nu ai spus nimic pina azi despre Irlandeji, care nu si-au aparat Irlanda de Nord pe de o parte.

Pe de alta parte, la fel straniu de ce ai uitat ( dealtfel dacă strabuneii tai)  au trăit sub dominația otomanilor din ce cauza ați uitat de Constantinopol , de insula Creta și alte teritorii obraznic furate ziua amiaza mare de la faimoasa Grecia, care cândva a fost un meleagan unde s-a dezvoltat foarte bine stiinta de care cum am înțeles ești pasionat.

Poate buba e acolo ca doriți sa fiți buni cu turcii la armament ...a stop dar nu e dictatura în Turcia ??  Erdogan nu are democrație in tara aiaiai cum de a-ți scăpat din vedere și.... de mass media ???...

Despre bombe atomice Bielorusia  , aici iar se arunca benzina în foc. Noutățile prostituate nu le urmăresc,  poate greșesc dar intii Anglia a spus ca da arme nucleare Ucrainei, ca apoi Lucashenko a spus ca v-a aduce arme nucleare din Rusia.
Povestea cu amenintatul e veche da e adevărat, dar mulți eu cred atit și doar așteaptă doar sa arunce și sa se aprindă război mai mare

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Mier 29 Mar 2023, 11:52

Cipru ...am vrut sa spun, ca si azi nu se pot clarifica a cui e acel teritoriu. Vocea parca au pierdut cu totii..

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de CAdi Mier 29 Mar 2023, 22:12

Meteo a scris:Pacaliciule, nea nicolae sau cum te numesti , de ce sa ma macine obsesia, obsedat de ce anume încă din zori ????

Estul nu e al meu, treaba nu am eu cu Estul. Faptul ca prosti și instrumente de război v-a face Anglia , faptul ca politicieni care idee nu au despre ce fac si ce vor lasa urmasilor mei vostri si apoi ai lor, aceasta ma deranjează.
Clovnii de politicieni nu au idee de știință.

Eu ma gândesc la viata și sănătatea mea și apropiaților mei, la viitorul lor. Ți se pare greșit ???

Ce Klauss Johannis sau Maia Sandu o sa se gândească la viitorul copiilor lor, care nu ii au , de ce oare  ???


Istoria bine sau rău dar ceva mai țin minte. Anglia a susținut imperiul Otoman ca Imperiul Rus sa nu devina mare putere care la rândul sa nu diminueze imperiul Englez. Ca sa îți lămuresc mai clar Englejilor le era în un loc de faptul ca tarile din Balcani sunt sub dominația otomana sute de ani, și ia vezi nu au independenta.
Colegul tău Winston Churchill a lăsat la ai sai o recomanda ca în Balcani ei sa se lupte pentru orice metru pătrat.
Nu ii pasa nimănui de Ucraina sau România.  Aceste tari sunt instrumentele mașinăriei. Războiul e între imperii și metropolii.  Faptul ca au sa îți cace tara ta pentru sute de ani ( sau ce naționalitate ai nici nu stiu pina la capat) , asa am citit pe internet ca dezintegrarea  la unele substante radioactive dureaza si sute de mii de ani, tu stii mai bine, asta nu îl v-a deranja deloc nici pe rus nici pe englez.
Locul poluat cu substanță radioactiva ce pericol lasa tinerelor generații asta eu ma gândesc.  Tu parca ziceai încă ca codul genetic degradează pe cale naturala fără sa mai zic de prostiile invitaților.

SUA a ramas economic în urma Chinei, tigrilor Asiatici și Europei.

Anglia cu SUA trebuie sa facă ceva, alt fel imperiul mondial nu mai e SUA cu dolarul tiparit fara control. Economia mondiala nu va mai fi SUA, intelegi sau nu , aceasta e elimentar. Asta e problema.  Acum a trebuit sa aprindă foc ca sa fie război. Prostii se vor bate și vor deveni săraci, iar ei vor deveni hegemoni. Ce nu ai auzit de organizațiile tale ca Black Whater care în orice loc al lumii oricind amus îți organizează o revoluție și îți pune președinte măcar și papa de la Roma.

Uniunea Sovetica exact asa s-a destrus de către vest cum azi echipa ta o face. După cum se vede doriți Rusia sa o destrămati.  Faptul ca s-a deestrus Uniunea Sovetica și eu cred bine ca sa facut ca era o timpenie nimic alta, credeam ca a fost ceva bun dar am gredit, doar ar fi de dorit poate în alt mod deoarece mulți romani de ai tai au ajuns în primii ani  in drum și fără mincare. Faptul ca Rusia deține a prost teritorii străine și eu consider greșit s-o foarte ilogic.

Prostul de putin tare ia mai trebuit și el sa se bage la masa liderilor mondiali mare imperiu sa faca din Rusia.  Rusia pana la lider mondial are MULT de făcut, în primul rind regula acasă sa isi faca.

Vinovați de cel de al doilea război mondial eu cred  au fost in egala masura - Stalin , Hitler și Churchill.  Repet și Churchill.
Azi este aceeași istorie.

Te socoti parca om al științei, cu ecologia și încălzirea globala o las la o parte ca la conștiința nu cred ca ajunge. Tu erai acela care ziceai ca încălzirea globala nu exista dar exista verzii care nu știu ce zic. Dacă nu ai fugit din România,  ieși și vezi cum riurile seaca și copaii se usucă. Terra dacă nu conserva și reflecta în cosmos energia primita de la Soare ba mai aprinde ce s-a conservat mii de ani, ea se v-a aprinde - asa cu pseudo stiinta mea cum zici tu dar îți zic eu precis ca v-a fi. Motoare care au ca sursa de energie ce da ceva sub 270 K nu am auzit ca este și nu cred ca va fi încă și rentabil.

Mai mult îți zic , Antony Blinkin la un mesaj de a lui Putin ca v-a aplica orice ca sa își apere teritoriile, acela a spus sa nu blefeze adică sa aplice imediat tot ce are, adică și bombe atomice și totul dacă cad în România sa o facă sa vedem e adevărat sau nu.

Asta oameni deștepți și cu moralitate aaaa ??? Unde mai Pacaliciule sta Blinkin și Putin și unde stau romanii tai ca sa se pună pe jar în Balcani sa cada bombe nucleare.

Corect

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57108
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Joi 30 Mar 2023, 09:55

Situația mondiala actuala e periculoasa. Nu e problema de apararea ucrainenilor a teritoriilor lor, alte scopuri se bat de mult.

Ambițiile tâmpite imperialeste nu încetinesc.

E foarte periculos ce poate fi. Gândiți-vă cite tari aliate Rusiei și alte cite aliate SUA sunt care au cantități mari de bombe atomice. Dacă se pornește aruncarea unul în altul Terra e moarta. Bai v-a zic eu care nimic nu știe din fizica atomului. Ce arata la TV e 3 bani, Cernobil, Fokushima,... astea au otrăvit locul și Terra ( Fokushima oceanul) pentru mii de ani asta eu is convins.
La destrămarea Uniunii Sovetice au fost mai multe catastrofe aproape simultan, sau au pus mina cineva sa le facă ( sunt și aici dovezi multe) sau asa haos era mare.

La TV nu v-au spus-o, poate cineva din voi știți mai bine ce efecte și pe ce termin sunt ele. Cadi din cărțile vechi dacă te uiți coincide, dacă asa e acum e , acum e al doilea eveniment.., apoi vine al treilea,.. nu zic care e dacă e asa peurma îți zic

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Joi 30 Mar 2023, 10:12

Am zis eu mai demult repetate ori - Aplicațiile rezultatelor stiintei aduce mai mari daune.

Un rus religios absolut aceeași părere am aflat ca are și el.
Rezultatele stiintei a distrus Ecologia ( motoarele termodinamica, hidrocarburile, lipsa apei, încălzirea globala , Genetica, Demografia,..). Câte pericole mai pot fi ca exemplu bomba atomica, Inteligenta Artificiala.

Toate acestea le-a creat stiinta.

Nu mai spun ce poate fi dacă se creează masina AI .

Prostii nu înțeleg ca AI este un individ independent , care are propria parere, proprie decizie poate lua, actiona cum dorește el. Aceasta este deosebirea dintre AI și ROBOT. Robotul nimic nu face fără comanda sau programare din timp. Imaginați-vă o mașină AI care are capacitati miliarde de ori mai performante ca a omului, dar are un defect cu psihicul. Nici nu o sa reușiți sa luați o decizie ca AI va v-a face praf.

Soluția el crede (deja scăpa sub control) ar fi fost deconectarea curentului electric de peste tot. Hazliu dar sa stai sa te gândești dacă nu e curent electric se oprește propaganda din Est și Vest. Soldații nu au comunicații, Moscova , Londra și Washington nu pot da comenzi cum sa continue măcelărie. După un timp toți soldații se duc acasa, se apuca de săpat grădinile ( deoarece nu e curent electric nu e motorina ca mașinile sa prelucreze dealurile), cresc oi și vaci și Terra revine la frumusețea ei care a fost cândva


Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 30 Mar 2023, 10:42

Meteo a scris:
Prostii nu înțeleg ca AI este un individ independent , care are propria parere, proprie decizie poate lua, actiona cum dorește el. Aceasta este deosebirea dintre AI și ROBOT.  Robotul nimic nu face fără comanda sau programare din timp. Imaginați-vă o mașină AI care are capacitati miliarde de ori mai performante ca a omului, dar are un defect cu psihicul. Nici nu o sa reușiți sa luați o decizie ca AI va v-a face praf.

Prostii nu inteleg ca AI-ul este un obiect. Recomand ora de informatica de clasa a 9-a pentru a invata cum functioneaza un calculator si a elimina credinta magica ca in AI e praf de zane care ii da liber arbitru sa "actioneze cum doreste el".
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 30 Mar 2023, 10:54

Iar daca inteligenta e chiar scazuta si omul nu poate pricepe ca AI-ul nu e magie, poate acest exemplu de AI ii va da 2 palme si il va trezi la realitate:

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Main-qimg-c546f538199a90a7d9fcb73a1ca1ce71-pjlq

Hopa... ce vedem acolo ? If-else, for, print, def, import, return. Aaa... programare de clasa a 9-a... adica nu e magie ? Nu e un spirit acolo inchis in cutia calculatorului care "actioneaza cum doreste el" ? Pfff... vi s-au spulberat visele de bosorogi de 70 ani care inca credeti in Mos Craciuni. Tristut.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 30 Mar 2023, 11:06

In principiu toata confuzia vine de la faptul: "Bine bo$$, dar si noi nu suntem tot if-else, for, print, def, import, return? Creierul nu e tot un calculator? Nu tot asta face? Hai sa te vedem acum bo$$!!!". Iar raspunsul e trivial: Creierul nu exista. "Creier" e doar o idee in constiinta. Deci e cu totul alta mancare de peste. Momentan tot ce fac oamenii e sa se gaseasca in visul asta si sa manipuleze obiectele de prin vis ca niste copii neputinciosi, in timp ce constiinta viseaza nestingherita visul. Manipuland obiecte intr-un vis nu va da nastere unei alte vieti prin care constiinta sa capete un acces in plus la vis. Singurul mod prin care constiinta isi poate baga noi perspective in vis e prin intermediul reproducerii biologice, iar ala din nou, nu e doar "celule dandu-se cap in cap, spermatozoizi ciocnindu-se cu ovule", ci la randul lui e un proces prin care constiinta se reorganizeaza intern pentru a isi genera o noua perspectiva asupra visului, deci din nou nu e ceva ce noi am putea controla doar manipuland obiectele "spermatozoid" si "ovul" din visul asta.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Joi 30 Mar 2023, 11:34

Forever man multa vorbă pustie faci.

Exista diferență dintre tractor , avion,... și om, animal,...
Diferență consta în aceea ca omul, animalul,.. au senzori, memorie, creer( procesor),... Exista o schema speciala de circulație a informației ( seamana cu a lui John Neuman), și îți repet memorie, senzori interni, externi, procesor,.. are omul spre deosebire de mașină.

Eu primul am spus ca puțin probabil sa existe comenzi create de om din exterio/interior toate au cauza efect. Nu tu primul ai spus aceasta. Eu am spus ca AI e un concept abstract.
Dar totus crearea AI inseamna altceva decât tractor, avion,.. totuși din baza sa de info din memorie si venit din exterior AI ca și omul poate ajunge la concluzii gresite cum sa acționeze.
Tu încă nu ai înțeles după cum se vede.


Calculatorul de azi se apropie în gândire de oameni, animal,. Dar mai este ceva.

Scrie-mi aici cum gandeste omul. Programul care ai scris tu e o comanda unui robot. Și ce amu ???

Scrie-mi aici cum sa faci algoritmul ca sa creezi un program care traduce limbajul ( textul ) uman în cel al mașinii.
Cine primul a găsit aceasta idee ???

Nici nu pot exista 2 mașini ( oameni, animale,..) identice, Ceasta e teorema ca sa știi ca te va ajuta poate la problema de mai sus.

Scrie răspuns concret nu cărți și povesti. Cum sa traduci limbajul omenesc în cel al masinii. Cum gândește omul ???

Numa nu scrie aici ca e basta cu subiectul acesta... 30 pagini de povesti se vor începe pe alte teme.


Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 30 Mar 2023, 14:40

Vezi ca ai sarit partea in care am zis ca creierul nu exista.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de CAdi Joi 30 Mar 2023, 21:04

Forever_Man a scris:Vezi ca ai sarit partea in care am zis ca creierul nu exista.
Raspunde la ce te-a rugat omul.
Si vezi ca toti robotii daca ii programezi cu acelasi program actioneaza la fel dar omul nu Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57108
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Vin 31 Mar 2023, 15:22

CAdi a scris:Raspunde la ce te-a rugat omul.
Si vezi ca toti robotii daca ii programezi cu acelasi program actioneaza la fel dar omul nu Very Happy

Ce m-a rugat ? Cum gandeste omul ? Nimeni nu stie. Nici Dumnezeu insusi nu stie, avand in vedere ca Eu sunt Dumnezeu. Procesele gandirii sunt parte din domeniul formless al self-referintei, deci nu e vorba ca nu stim noi la momentul istoric actual, ci e imposibil dpdv principial sa se poata stii. Aaa... ca in timp stiinta empirica poate face cataloage peste cataloage de cum anumite conditii declanseaza anumite ganduri, sigur, dar procesul insusi al gandirii este incognosibil, ceea ce inseamna ceva cat se poate de simplu, si anume ca structura lui e diferita de structura gandurilor insele, iar avand structuri diferite nu sunt compatibile in ceea ce ar fi necesar pentru a ii cunoaste functionarea. Ca o fabrica care face biciclete de exemplu. Fabrica face bicicletele, dar bicicletele nu pot fi folosite pentru a face alte biciclete. Procesul de gandire produce ganduri, dar gandurile nu sunt capabile prin insasi structura lor sa cuprinda in interiorul lor procesele care le-au dat nastere.

Cel mai aproape cineva poate ajunge de partea formless a self-referintei e atingand starea de Zeu in care totul e eliminat din constiinta mai putin Eul primordial, care e punctul in care toate dualitatile dispar, form devine egal cu formless, sens = context, totul = nimic, non-local = local, etc., ala e singurul punct in care self-referinta devine ea insasi: Eu sunt. Iar aia e iubirea absoluta. Mai departe cand apar fel si fel de qualii, simetria dintre local si non-local se rupe, iar localul (qualiile, gandurile) nu mai poate cuprinde non-localul (procesele care genereaza qualiile, gandurile). Din momentul ruperii simetriei tot ce mai ramane de facut e trait viata, ca misterul devine imposibil principial de a fi patruns.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Vin 31 Mar 2023, 22:38

Cadi ai văzut lamureala, te-ai lămuritit amu  ?  :d
Ma eu tot nu înțelegem ce e expresia asta a voastră in română- liberul arbitru. Nici amu nu am mai  înțeles expresia asta ( probabil se referea la ideile melea initiale), dar nici interes nu am. Acum încă sute de notiuni noi au apărut... Aici munca ne asteapta frate ...

Lăsând glumele la o parte cu asa bătăi de cercetări zdravene balcanice,  o definiție și explicație este la întrebarea mea. Ea nu e 100% ideala. Mai sunt neclarități ce sunt visurile și cine e regizorul și organizează aceste scenarii cu restul anturajului și altele.

Ca întotdeauna coada vacii am fost totii în mocirla asta. Dacă se forma echipa de programați 10 ani in urma când am zis eu, era sa fie multe dar asa baeti - Coada.
Americanii cu Ilon Musck al lor muncesc și fac pași probabil mari. Musck cum e el megaloman , ala face orice pentru bani si popularitate, nici nu știe ce catastrofa poate face dar face.

Eii ce mii drag de mocirlă.... Ce s-a facut mă aici ???

Ați copiat și respectat drepturile femeii ca și idioții de aici și din Est ???

Ce realizare importanta timp de mii de ani s-a facut ???

Americanii au facut calculatorul, internetul, tv, acum calculatorul cuantic, .. acum AI ,..  ce aici s-a făcut   ???

Artificial Intelligence NU trebuie sa se creeze. Aceasta poate fi  o creatura mai periculoasa ca bomba atomica . E de ajuns masina AI cu un intelect IQ 10000 sa aibă greșeli cu psihicul,  ca e sfârșit cu toate maimuțele...

Și bomba atomica și motoarele de toate tipurile și calculatorul,... eu cred mai bine nu se creau.

Banal și Paradox poate multora ce voi zice, dar mai bine cred ca omul sa traeasca cum a fost lăsat de la Dumnezeu. Altfel se v-a distruge.

Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 01 Apr 2023, 00:08

Meteo a scris:
Ma eu tot nu înțelegem ce e expresia asta a voastră in română- liberul arbitru. Nici amu nu am mai  înțeles expresia asta ( probabil se referea la ideile melea initiale), dar nici interes nu am. Acum încă sute de notiuni noi au apărut... Aici munca ne asteapta frate ...

.
Liberul arbitru Meteor, in acceptiunea mea, inseamna ca poti sa decizi singur , fara ca cineva ,,sa coordoneze" din ,,afara" decizia ta.
Sper ca intelegi destul de bine limba romana ca sa patrunzi sensul cuvintelor mele...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57108
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de virgil Sam 01 Apr 2023, 18:05

CAdi a scris:
Meteo a scris:
Ma eu tot nu înțelegem ce e expresia asta a voastră in română- liberul arbitru. Nici amu nu am mai  înțeles expresia asta ( probabil se referea la ideile melea initiale), dar nici interes nu am. Acum încă sute de notiuni noi au apărut... Aici munca ne asteapta frate ...

.
Liberul arbitru Meteor, in acceptiunea mea, inseamna ca poti sa decizi singur , fara ca cineva ,,sa coordoneze" din ,,afara" decizia ta.
Sper ca intelegi destul de bine limba romana ca sa patrunzi sensul cuvintelor mele...

D-zeu a ingaduit sa existe in egala masura binele si raul din lume, dar i-a dat omului dreptul sa decida ce alege binele sau raul. De exemplu Putin putea sa aleaga binele pentru pooporul sau, dar a ales raul atat pentru Ucraina cat si raul pentru poporul sau care este decimat in razboi. Acum ameninta intreaga lume cu arme nucleare, si de asta data vrea sa aleaga raul in loc sa gaseasca solutii pasnice spre binele omenirii. Deci liberul arbitru a lui Putin este cel care alege ce masuri sa ia in continuare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55588
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Dum 02 Apr 2023, 00:48

Nu repeta și tu noutățile și vorbele de 3 bani de la TV. Ca sunt dovezi că așa este.

Războiul dacă nu se oprește, atunci poate fi un război atomic global .
Greseala și tâmpenia pentru cei ce o provoacă, o încep și susțin.

O mulțime de tari azi poseda bombe nucleare. SUA și Rusia atitea poseda din timpu războiului rece ca de citeva ori pot otrăvi și distruge Terra.

Aia ce va încarcă creerii cu teritorii, cu eroi,... alea sunt prostii.

Viata și sănătatea sunt cele mai importante


Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 02 Apr 2023, 19:54

Meteo a scris:E de ajuns masina AI cu un intelect IQ 10000 sa aibă greșeli cu psihicul,  ca e sfârșit cu toate maimuțele...

Fara numar. Inteligenta e abilitatea constiintei de a aduce idei noi in existenta din nimic. Nicio masina nu poate face asa ceva. Asa ca propozitia ta e nonsensica. E ca si cum ai vorbi de elefanti zburatori.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Meteo Dum 02 Apr 2023, 22:26

Mai Forever Man eu deseori is prea acid, dar tu daca nu stii de ce scrii ??? De ce atitea autori scriti azi vagoane cu cărți???
Dute la clovnul de Zelinski și faceți teatru acolo, intreaba-l de stiinte exacte nu de prostologii, la oratorie clovnul cela de Zelinski e numarul unu, il conduc ca un bourean și mor și e risc sa moara încă oameni din cauza unui clovnul tâmpit și din cauza imperiilor.

Forever man a scris: Inteligenta e abilitatea constiintei de a aduce idei noi in existenta din nimic
De unde ai mai scos-o. E non sens. Sunt o grămadă de argumente ca te greșești dar nu mai scriu

Saptamina ceea a fost ceva noutate de colegul printul Charles ca tot o fi vrut sa se bage în Franța.
Ce i-o fi vorbit lui Macron la ureche numai ei știu, dar se aude amu ca Franța vrea sa trimită 160 tancuri. Sarmanul Macron a ascultat de metropola Engleza, altfel încotro???
Asa o fi fost ?

Ce s-o fi intimplat cu breksit, o fi uitat Anglia ?!




Meteo
Vizitator


Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 02 Apr 2023, 22:45

Meteo a scris:
Forever man a scris:  Inteligenta e abilitatea constiintei de a aduce idei noi in existenta din nimic  
De unde ai mai scos-o. E non sens. Sunt o grămadă de argumente ca te greșești dar nu mai scriu

Din gandire proprie. Adica am folosit inteligenta ca sa imi dau seama ce e inteligenta. Tu de ce nu poti face asta ?
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15501
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

V-a supraviețui omenirea  și vietățile pe Terra sau nu ? Empty Re: V-a supraviețui omenirea și vietățile pe Terra sau nu ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum