Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 17:30

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
CAdi (11927)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
virgil_48 (11202)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
curiosul (6652)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Razvan (6162)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
eugen (3784)
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Pacalici
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
CAdi
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
curiosul
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Dacu
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Razvan
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
virgil
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
meteor
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
gafiteanu
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
scanteitudorel
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
curiosul
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
virgil_48
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
virgil
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Forever_Man
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Dacu
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
eugen
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Bordan
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
virgil
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Forever_Man
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
virgil_48
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
Dacu
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 
eugen
Este necesara o teorie absoluta ? Vote_lcapEste necesara o teorie absoluta ? Voting_barEste necesara o teorie absoluta ? Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 29 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 29 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Este necesara o teorie absoluta ?

4 participanți

In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de curiosul Mier 05 Sept 2012, 17:12

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Sam 09 Feb 2013, 12:23, editata de 1 ori

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de sadang Mier 05 Sept 2012, 19:02

Teoria absoluta a fost, este si va fi un deziderat permanent. La orice nivel si profunzime al cunoasterii si intelegerii vom ajunge candva, permanent va exista un ocean de necunoastere.

Insa eu as indrazni sa supun indoielii, cel putin persoanle, a modului actual de cunoastere si intelegere! Mie personal, acest mod de cunoastere si analiza actuala, chiar si aici si acum, adica in trup fizic si cu mentalul nostru mai mult sau mai putin constient, prin care definim realitatea exterioara noua, mi se pare gresit.

In sensul ca despicarea firului in patru la infinit, similara cu spargerea particulelor elementare in acceleratorul de la CERN, la energii din ce in ce mai mari, pentru a descopri permanent un alt Higgs-ulet din ce in ce mai mic, mi se pare un mod de cunoastere ridicol, infantil, din care nu invatam nimic. Din pacate!

Mai degraba consider ca o teorie absoluta, sau mai corect spus in viziunea mea, o teorie absolutista, ar trebui sa fie dezvoltata pe principii, nu pe teorii, ipoteze, leme, postulate ... Aceste principii ar trebui sa fie universal valabile, atat pe scara dimensionala cat si adimensionala.

Adica, ceea ce este sus sa fie la fel cu ceea ce este jos, si viceversa. Filozofia antica duduie de acest adevar, insa vad ca nu se vrea a fi luat in seama. Pacat! Pacat ca au fost distruse atatea biblioteci antice in care era intelepciunea civilizatiilor anterioare. Pacat! Pacat ca am ajuns in ziua de azi sa nu mai intelegem nimic, sa ni se vanda perfid minciuni si neadevaruri frumos ambalate in poleiala stiintifico-religioaso-morala, doar pentru a putea fi tinuti in lesa, sa dansam cum ne canta altii! Pacat! Pacat pentru esenta divina a fiecaruia din noi, de care isi bat mai marii lumii joc, prin toate sistemele create artificial de ei, pentru a tine adormita scanteia! Pacat! Pacat sa cautam teorii absolute in exteriorul nostru, cand noi nu stim nici macar ce-i cu noi pe aici si acum! Pacat! Pacat ca trebuie sa scot in evidenta aceste aspecte cand ele ar trebui sa inmugureasca de la sine in fiecare din noi! Pacat!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de Bordan Joi 06 Sept 2012, 06:08

Dumnezeu mai trăiește?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de Dacu Joi 06 Sept 2012, 09:18

Bordan a scris:Dumnezeu mai trăiește?
Poate dupa ce se plaeca dincolo o sa vedem daca traieste Dumnezeu si eu cred ca El era,este si va fi Viu vesnic.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de curiosul Joi 06 Sept 2012, 09:50

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Sam 09 Feb 2013, 12:23, editata de 1 ori

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de Bordan Joi 06 Sept 2012, 14:54

Poate că am eu o problemă de selecție a mesajelor și topicelor, unde să le postez, că postez aiurea, le puteți muta unde li-e locul, sau să mă mutați pe mine cu totul. Marii matematicieni ai antichității au fost și mari filozofi. Oare întâmplător? Ce-ar trebui să rămână în teoria absolută dacă tu scoți chiar absolutul din ea?

Cuvântul Dumnezeu şi-a pierdut sensul de-a lungul mileniilor de folosire greşită, oameni care nu au reuşit nici-odată să arunce o privire fugară în lumea sacrului, în vastitatea infinită din spatele acestui cuvânt, îl folosesc cu multă convingere, fără să-şi dea o clipă seama că nu ştiu ce vorbesc … mai corect ar fi natură, sau fiinţă, care nu pot fi revendicate de nici unul, fiind accesibile ca sentiment al propriei prezenţe, fiind un sprijin nu o piedică pentru capacitatea noastră de a trăi realitatea la care se referă…

Cred că există un câmp cosmic, universal, care leagă totul în cea mai profundă realitate, care conservă și transmite informația, o conștiință universală, din care am venit și-n care ne întoarcem după experiența materială… și nu pot să nu fiu deacord cu sadang, cu toate că aș vrea să-l contrez … dar îl completez…

Și mai cred că suntem exact pe dos, de cum suntem prostiți să fim: ca să exişti cu adevărat trebuie să te oprești din gândit…, natura ciclică a universului este strâns legată de efemeritatea tuturor lucrurilor şi a situaţiilor..., nu tu te găseşti în lume, ci lumea se găseşte în tine…, nu genele ci credințele noastre sunt cele care ne controlează viața…, nu suntem materie însuflețită, ci suntem suflete materializate…, nu dumnezeu ne-a creat pe noi, ci noi l-am creat pe el…, nu putem conserva nimic, putem doar distruge sau crea…, nu poți demonstra adevărul absolut, îl poți doar trăi…

Cu alte cuvinte: Eu sunt Adevărul. Eu sunt prezenţa divină. Eu sunt viaţa eternă. Eu mă aflu în tine. Eu sunt aici. Eu sunt Acum.

Puteți să mă bateți pe umăr dacă-s pe contrasens, sau să-mi faceți semn cu farurile, că am bunul simț să înțeleg... de jignit nu mă jigniți orice ați spune... cine iubește frumosul e aproape, aproape... de EL...

Mai avem, mai avem, multe lucruri de spus... din conștiința materiei acestui apus...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de sadang Joi 06 Sept 2012, 17:37

Intuiesti si te manifesti mult mai profund si adevarat decat multa alta lume Bordane. Asta inseamna vreme lunga de cautari si reflectii profunde asupra existentei si lumii inconjuratoare. Asta inseamna puterea de a nu ramane ancorat in teorii si formule matematice, puterea de a trece, a vedea si cauta dincolo de ele, de a cauta acel principiu, care nu se afla nicaieri in afara, pentru ca defapt nu exista nici un inafara... Aparente si conventii, doar ca dincolo de toate acestea se poate trece doar de unul singur, nu cu turma! Am mai spus-o si am sa o mai repet cand va mai fi cazul.

Si ce frumos si profund este ultimul tau vers! Tare-mi place si tare mult mi-a zgaltait sufletul!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24049
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de Bordan Vin 07 Sept 2012, 05:28

Daca cauti cu insistenta raspunsuri la intrebari fara raspuns, daca scormonesti in cautarea intelesurilor adanci ale lumii, ADEVARUL din spatele adevarului, s-ar putea sa te gasesti... pe tine...

Nu cred ca m-am aflat inca... mai scociorasc... si cum am mai spus nu cred ca ADEVARUL in sine e important... cat intelegerea lui...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21159
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de curiosul Vin 22 Feb 2019, 14:44

Scriu aici...ca să ne mai amintim de sadang și de Bordan...
De multe păreri "înțelepte" pe care ei le-au expus pe forum, "nemăsurabile" cu rigla...motiv pentru care au fost uitate...

Filozofia științei...

Când "măsurăm" efectiv, facem știință, când ne întrebăm de ce prin "măsurare" obținem concret valoarea "x", filozofăm.

mm, prin "intermediul" lui virgil, are aparent dreptate, filozofia nu te ajută!
Total fals! (scuze mm, respectiv virgil)
Iar justificarea implică ceva filozofeală.

Numărul number one în ierarhia interpretării filozofice trebuie să fie, aș zice eu, de ce facem ceea ce facem!

De ce scriu pe forum, de ce cred că ideile mele sunt importante, ce anume îmi determină instinctul de a "cerceta", în sfârșit, de ce fac ceea ce fac la un moment dat?

Aparent, răspunsul simplu este teoria evoluției, iar răspunsul mai complicat de simplu este că suntem dirijați continuu de răspunsul la întrebarea: "Cum să fac să-mi fie bine și să-mi ușureze existența?"

Bine, scriu pe forum, cu ce-mi face asta bine?
Păi din moment ce ajungi să scrii pe forum, indiferent că postezi bancuri, poezii sau cercetări "științifico-filozofice" este determinat de o nevoie inconștientă de arată cât de capabil ești și care este valoarea ta, mai mult sau mai puțin direct sau indirect.

Altruismul și emaptia, v-am mai spus, sunt relative și aparente, pentru că nici măcar nu ne dăm seama că acțiunile de "caritate" pe care le facem, le facem pentru că ne simțim noi bine făcându-le.

Iar valorile societății cultivă în mintea și existența noastră inteligența, creativitatea și originalitatea și ierarhizează calitatea oamenilor din aceste puncte de vedere.

Dar la ce se reduce "viața" în esența ei?
De ce facem ceea ce facem și de ce ne dorim să facem ceea ce facem?
Iar acesta nu-i deloc un mod pesimist de interpretare a realității, ci unul cât se poate de obiectiv prin care poate ar trebui să înțelegem mai exact de ce ne comportăm mai ceva ca animalele-n junglă prin simpla dorință de a avea continuu dreptate și de a ne simți deranjați când suntem contraziși.

N-am punctat prea concret "filozofia științei", dar, deși are destul de mare legătură, nevoia de cunoaștere este de fapt o nevoie dirijată de instinctul de "mai bine".
Dar "mai bine" poate la fel de bine să antreneze spre "mai rău", ceea ce mă face să cred că toți suntem dirijați de principiul "după mine, potopul".

Iar teoria (relativ) absolută este cea a evoluției care ne dirijează efectiv toată existența.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Este necesara o teorie absoluta ? Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Este necesara o teorie absoluta ? Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Este necesara o teorie absoluta ? Empty Re: Este necesara o teorie absoluta ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum