Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:03

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 07:44

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12191)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48 (11209)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
eugen (3789)
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Pacalici
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
curiosul
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Dacu
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Razvan
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
meteor
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
Dacu
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil_48
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
CAdi
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 
virgil
Ce este campul ? - Pagina 10 Vote_lcapCe este campul ? - Pagina 10 Voting_barCe este campul ? - Pagina 10 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este campul ?

+12
Adrian Gheorghe
virgil_48
negativ
Bordan
cris
omuldinluna
eugen
george
gafiteanu
virgil
Razvan
CAdi
16 participanți

Pagina 10 din 16 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul

In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Ce este campul ?

Mesaj Scris de CAdi Sam 26 Oct 2013, 07:53

Rezumarea primului mesaj :

In viziunea clasica, campul este o manifestare uniforma si continua, care se propaga sub forma de unde.
In viziunea teoriei cuantice, campul este compus din particule.
Pe de alta parte Campul Higgs este un camp scalar iar campul electromagnetic este un camp vectorial .
De ce asa ?


[editare în 1511150935]
Mesaje interesante:


  1. Mesajul lui Virgil.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Mar 20 Oct 2015, 06:46

scanteitudorel a scris:
negativ a scris: Nu stiu cum sa abordez problema : Mai intai din punct de vedere fizic si apoi matematic, sau invers ? Eu inclin sa cred ca prima varianta e mai buna, dar vreau sa stiu si alte pareri.
Eu  cred  ca  intotdeuna  este   bine sa   abordezi   problema  din  punct  de  vedre   fizic   ,dupa  care matematic.  In  fizica   matematica   ajuta  imens   daca   este  la  locul  ei.
Voi tine cont.
Legat de problema transmiterii fragmentelor de mesaj, s-ar putea sa fie greseala mea. Cred ca am setat ceva gresit, sau dau comenzi aiurea de la tastatura fara sa-mi dau seama, apasand mai multe taste odata.(Ma lamuresc eu...)

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 20 Oct 2015, 06:57

negativ a scris:
scanteitudorel a scris:Ca   sa-mi   exprim  si  eu  un   punct de  vedere   la  intrebarea pusa   din  titlul   topicului  ,  voi  srie  simplu.  Un  camp este  o   forma  de   manifestare   a unei    substante  care   are   o  energie   interna . In  modul  acesta  ia  cauta  sa-si   elibereze   aceasta   energie .  
Si cu legea conservarii ce faci ?
 
Preluat   din Wikipedia.
Legea conservării energiei este o expresie a acestei capacități, ea exclude, din principiu, existența unui perpetuum mobile de speța întâia, adică posibilitatea construirii unui agregat care ar produce mai multă energie decât primește din exterior.
Energia  in   cazul  meu   vine  din  interiorul   substantei  , nu  din  exteriorul ei.  Eu  cred  ca  nu  incalc  legea. Substanta respectiva cu ceva timp in urma a primit energie , acum o descarca. Nu va da nici mai mult nici mai putina energie fata de cat a primit. Deci a conservat-o bine.

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mar 20 Oct 2015, 07:22

Revenind la oile noastre, am afirmat mai sus ca din matematica lipseste ceva de nu prea reusim noi sa ne dam seama ce si cum cu campul asta. Problema mea este ca mi-am dat seama de asta analizand comportamentul fizic al campului, dar are ca o consecinta si o eroare de interpretare in matematica. Nu stiu cum sa abordez problema : Mai intai din punct de vedere fizic si apoi matematic, sau invers ? Eu inclin sa cred ca prima varianta e mai buna, dar vreau sa stiu si alte pareri. Eu cred ca fizica ne-a dus la dezvoltarea matematicii si de-aia m-am gandit la prima varianta. Ai argumente contra ?
Matematica este doar limbajul fara echivoc prin care se exprima adevarurile fizice. Intai gandim problemele fizicii, apoi le exprimam matematic. In ce priveste campurile, cred ca trebuie facuta o expresie din care sa rezulte toate campurile, astfel ca fiecare camp sa fie definit pentru un anumit domeniu din spatiu. Cand am depasit acel spatiu urmeaza un alt camp ca o reminiscenta a primului. De exemplu campul fortelor tari se intinde pana la dimensiunile protonului, apoi campul universal se continua cu campul electromagnetic, care se intinde pana la limitele sistemului atomic, dupa care campul universal se continua cu fortele Van der Valls, pana la limitede dimensionale ale moleculelor, dupa care campul universal se continua  poate cu campul gravitational sau cu alt camp intermediar. Chiar si campul gravitational se clasifica in cele patru familii de sisteme cosmice; sisteme de sateliti, sisteme planetare, sisteme stelare, si galaxii. Ce mi se pare straniu, in aceasta clasificare, este ca in fiecare din aceste campuri macrocosmice, undele respective au viteze proprii de propagare, adica una este viteza de propagare a undelor gravitationale in sistemul solar si alta este viteza de propagare in galaxie. Acest lucru rezulta din expresiile derivate pentru constanta momentului cinetic.

Ce este campul ? - Pagina 10 2j64km9

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Mar 20 Oct 2015, 07:57

scanteitudorel a scris:
negativ a scris:
scanteitudorel a scris:Ca   sa-mi   exprim  si  eu  un   punct de  vedere   la  intrebarea pusa   din  titlul   topicului  ,  voi  srie  simplu.  Un  camp este  o   forma  de   manifestare   a unei    substante  care   are   o  energie   interna . In  modul  acesta  ia  cauta  sa-si   elibereze   aceasta   energie .  
Si cu legea conservarii ce faci ?
 
Preluat   din Wikipedia.
Legea conservării energiei este o expresie a acestei capacități, ea exclude, din principiu, existența unui perpetuum mobile de speța întâia, adică posibilitatea construirii unui agregat care ar produce mai multă energie decât primește din exterior.
Energia  in   cazul  meu   vine  din  interiorul   substantei  , nu  din  exteriorul ei.  Eu  cred  ca  nu  incalc  legea.   Substanta   respectiva  cu  ceva   timp  in  urma   a   primit   energie  , acum  o   descarca. Nu  va  da  nici  mai  mult nici  mai  putina  energie   fata   de  cat  a  primit.  Deci  a  conservat-o   bine.
Nu vreau sa te descurajez, dar si eu am incercat aceeasi "smecherie", auzind ca altii au gasit o solutie. Problema e ca daca exista, o gaseam pana acum. Ideea de baza e ca un camp orientat este sustinut de o particula (fotonul este numai un impuls). In cazul in care particula isi consuma energia, (nu conteaza cum), ramai fara camp, deci nu-l poti exploata la infinit.
Singura solutie ar fi sa gasim o modalitate de a modifica permanent orientarea campurilor aferente unei particule. Este posibil, dar suntem departe de asta.
La fel e si cu laser-ul. Zice ca amplificare a luminii prin stimularea emisiunii radiaţiei. În realitate este numai reorientarea pe o singura directie a fotonilor imprastiati de sursa in toate directiile. Ai oprit pompajul, pa ! Nu mai ai nimic. Era normal, dupa denumire, sa pompezi 1 secunda si sa obtii un fascicol laser cu durata de 5 minute, de exemplu. Dar laserul modifica doar directia energiei cinetice existente. Nu vad cum te-ai descurca cu particula . Si asta e numai asa, in mare. Complicatiile sunt mult mai profunde. Eu abia am inteles de ce este posibila inseparabilitatea cuantica si acum rafinez ideea. Ideea cu teleportarea este insa peste nivelul nostru tehnologic. Exista si limitari privitoare la informatia ce trebuie transportata, chiar daca ea se poate face instantaneu. Ideea de "subspatiu" din StarTrek nu e chiar o prostie, dar mai avem mult pâna sa avem o capacitate de calcul suficienta pentru a teleporta chiar si o singura molecula. Ideile mele despre ce ar fi si cum ar functiona un "multitranzistor" (nu am gasit alta denumire), nu sunt apreciate, pentru ca lumea stiintifica se preocupa de asazisul computer cuantic, care nu ar putea da rezultate fara o noua abordare a fizicii fundamentale. Pe drumul acesta, este mai ieftin tehnologic solutia pe care am gandit-o. Deocamdata, un procesor cu multitranzistori optici, ar fi mai nimerit, pana sa stapanim o tehnica care implica fenomene despre care nu stim mare lucru si se comporta "bizar".

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 20 Oct 2015, 08:32

negativ a scris: In cazul in care particula isi consuma energia, (nu conteaza cum), ramai fara camp, deci nu-l poti exploata la infinit.
Este  logic .  Si  daca  ma refer  la  inventia  mea  aceasta  nu  poate   functiona  la  infinit   deoarece   energia  magnetilor  permanentii se   pierde  ,se  consuma  cum  doresti  sa-i  spui,  in  timp. Nu  este  inepuizabila.
negativ a scris:Singura solutie ar fi sa gasim o modalitate de a modifica permanent orientarea campurilor aferente unei particule. Este posibil, dar suntem departe de asta.

Nu  este  o   solutie  buna ,  deoarece  modificarea   campului  respectiv  cere  consum de  energie .  Si  acum  intervine  legea   conservarii  energiei . Obtii  mai  mult  decat   consumi ?   O  solutie,  ar  fi  anularea   campului  respectiv  pe  un  anumit  moment  , revenirea  la  starea  initiala   si  tot   asa .  Aici  trebuie sa  iei  in calcul  urmatoarele :  Cine poate  sa   anuleze   campul ?  Cata  energie  se  produce  sau  se   consuma  pentru  acest  proces ?  Daca  se   consuma  de  unde  o iei  ? Daca  se  produce   , ce  faci  cu  ia  ?  O  consevi pentru a  fi  folosita  in  alt  moment ?  Ei  bine  da . O  conservi la  momentul  respectiv  si  o   utilizezi  pe  alt  moment.  Pentru  a  realiza  ceva nu  te  rezumi  la  un  singur  fenomen  fizic  . Poti  combina  mai  multe   fenomene  dupa  interes   si  atunci  ti-ai atins  scopul  fara  sa te   abati  de  la  regulile fizici.
In  rest,  ce  ai mai  scris  nu  comentez  acum . Sunt  necesare  multe  analize.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25287
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Mier 21 Oct 2015, 08:11

scanteitudorel a scris:Nu  este  o   solutie  buna ,  deoarece  modificarea   campului  respectiv  cere  consum de  energie .  Si  acum  intervine  legea   conservarii  energiei . Obtii  mai  mult  decat   consumi ?   O  solutie,  ar  fi  anularea   campului  respectiv  pe  un  anumit  moment  , revenirea  la  starea  initiala   si  tot   asa .  Aici  trebuie sa  iei  in calcul  urmatoarele :  Cine poate  sa   anuleze   campul ?  Cata  energie  se  produce  sau  se   consuma  pentru  acest  proces ?  Daca  se   consuma  de  unde  o iei  ? Daca  se  produce   , ce  faci  cu  ia  ?  O  consevi pentru a  fi  folosita  in  alt  moment ?  Ei  bine  da . O  conservi la  momentul  respectiv  si  o   utilizezi  pe  alt  moment.  Pentru  a  realiza  ceva nu  te  rezumi  la  un  singur  fenomen  fizic  . Poti  combina  mai  multe   fenomene  dupa  interes   si  atunci  ti-ai atins  scopul  fara  sa te   abati  de  la  regulile fizici.
In  rest,  ce  ai mai  scris  nu  comentez  acum . Sunt  necesare  multe  analize.
Da, ideea ta ar fi s consumam energie pentru a produce antimaterie, pe care apoi prin combinarea cu materia s-o putem folosi. Nu e cam complicat ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 21 Oct 2015, 09:13

negativ a scris:Da, ideea ta ar fi s consumam energie pentru a produce antimaterie, pe care apoi prin combinarea cu materia s-o putem folosi. Nu e cam complicat ?
Deocamdata ma rezum la probleme mai simple .
Sincer nu ma interesat o astfel de problema .
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25287
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Noi 2015, 09:36

Revenind la intrebarea obsedanta ce este campul, trebuie sa spun ca in cazul campului electric avem de a face cu un mediu pulsator, a carui frecventa scade pe masura indepartarii de sursa. mentionez insa ca nu este vorba de o unda, ci doar de un mediu pulsator care nu-si disipa energia, fiind totdeauna legat de sursa.
 iata aici un exemplu de calcul al campului nuclear interpretat cu relatiile de echivalenta;
Ce este campul ? - Pagina 10 Jh96rs

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Mier 04 Noi 2015, 14:52

virgil a scris:Revenind la intrebarea obsedanta ce este campul, trebuie sa spun ca in cazul campului electric avem de a face cu un mediu pulsator,
Incepi sa te apropii de sursa problemelor. Pulsatia asta inseamna ca in interior se petrec ceva fenomene incerte reciproc, iar noi nu putem masura precis ce se petrece in timpul unei pulsatii (cuanta adica), ci doar rezultatul.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de cris Mier 04 Noi 2015, 15:20

Sa analizam si felul in care un camp poate sau nu sa fie ecranat,pentru a ne face o ideie despre natura lui.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19382
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Noi 2015, 17:12

cris a scris:Sa analizam si felul in care un camp poate sau nu sa fie ecranat,pentru a ne face o ideie despre natura lui.
   Campul electromagnetic poate fi ecranat mai mult sau mai putin, atunci cand este inconjurat de un strat de material care permite devierea campului prin acest material. Ecranul este cu atat mai eficient cu cat contine un grad mai ridicat de sarcini libere, care preia energia campului transformand-o in curent electric care se scurge in pamant. Deci un camp poate fi ecranat, doar de medii ce contin particule ce pot prelua energia campului. 
   Campul gravitational nu poate fi ecranat de nici un astfel de material, deoarece nu contine particule specifice acestui camp. Singura ecranare a campului gravitational este sa inconjori campul de o aglomerare de alte sisteme cosmice care sa preia energia campului inconjurat.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 04 Noi 2015, 22:06

virgil a scris: Singura ecranare a campului gravitational este sa inconjori campul de o aglomerare de alte sisteme cosmice care sa preia energia campului inconjurat.
Si poate , nici atunci acest camp gravitational nu poate fi ecrant . Nu este exclus ca in afara acestui sistem campurile respective sa se insumeze iar rezultatul sa fie un camp mult mai puternic generat in exterior. Pana nu se afla cu exactitate care este forma liniilor care alcatuiesc acest camp , de ce este el generat , s.a.m.d. doar vorbe.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25287
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Vin 06 Noi 2015, 05:39

virgil a scris:
cris a scris:Sa analizam si felul in care un camp poate sau nu sa fie ecranat,pentru a ne face o ideie despre natura lui.
   Campul electromagnetic poate fi ecranat mai mult sau mai putin, atunci cand este inconjurat de un strat de material care permite devierea campului prin acest material. Ecranul este cu atat mai eficient cu cat contine un grad mai ridicat de sarcini libere, care preia energia campului transformand-o in curent electric care se scurge in pamant. Deci un camp poate fi ecranat, doar de medii ce contin particule ce pot prelua energia campului. 
Explicatie rezonabila la nivel grosier. Cum se atrag sau se resping doua sarcini electrice libere (de exemplu) , si ce sunt ele de fapt ? Atunci putem gasi solutii.
virgil a scris:   Campul gravitational nu poate fi ecranat de nici un astfel de material, deoarece nu contine particule specifice acestui camp. Singura ecranare a campului gravitational este sa inconjori campul de o aglomerare de alte sisteme cosmice care sa preia energia campului inconjurat.
In principiu nu ne intereseaza ecranarea campului gravitational, ci orientarea lui. Ceea ce propui este aducerea a doua campuri in stare de echilibru. Cum am mai spus, campul gravitational e un camp de presiune (ca si celelalte de altfel). Numai presiunea poate naste forte. De aici trebuie sa incepem. restul, sunt deja lamurite.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Noi 2015, 07:18

In principiu nu ne intereseaza ecranarea campului gravitational, ci orientarea lui. Ceea ce propui este aducerea a doua campuri in stare de echilibru. Cum am mai spus, campul gravitational e un camp de presiune (ca si celelalte de altfel). Numai presiunea poate naste forte. De aici trebuie sa incepem. restul, sunt deja lamurite.

Asa cum intr-un camp baric presiunea este asigurata de agitatia termica a moleculelor din aer, tot asa in orice camp, presiunea este rezultatul rezultatul frecventei oscilatiilor mediului specific campului considerat. Cand vorbim de campul electromagnetic ne referim la un subspatiu al acestuia, ia cand vorbim de campul gravitational avem un alt subspatiu specific. parametrii "K", "epsilon " si "miu" al celor doua subspatii, se afla intr-o relatie de similitudine, pastrand constanta doar viteza luminii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Noi 2015, 07:36

de exemplu cum apare constanta gravitationala; in aceiasi relatie daca inlocuim valorile lui epsilon si miu electromagnetice, obtinem o constanta K pentru spatiul electromagnetic.


Ce este campul ? - Pagina 10 2rd96yf

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Noi 2015, 07:56

Iar aici, cum se obtine constanta gravitationala in functie de frecventa;

Ce este campul ? - Pagina 10 1ilkko

in mod asemanator se poate stabili si o constanta pentru microcosmos;
Ce este campul ? - Pagina 10 308v81g


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 06 Noi 2015, 08:00, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Vin 06 Noi 2015, 07:58

virgil a scris:
In principiu nu ne intereseaza ecranarea campului gravitational, ci orientarea lui. Ceea ce propui este aducerea a doua campuri in stare de echilibru. Cum am mai spus, campul gravitational e un camp de presiune (ca si celelalte de altfel). Numai presiunea poate naste forte. De aici trebuie sa incepem. restul, sunt deja lamurite.
Asa cum intr-un camp baric presiunea este asigurata de agitatia termica a moleculelor din aer, tot asa in orice camp, presiunea este rezultatul rezultatul frecventei oscilatiilor mediului specific campului considerat. Cand vorbim de campul electromagnetic ne referim la un subspatiu al acestuia, ia cand vorbim de campul gravitational avem un alt subspatiu specific. parametrii "K", "epsilon " si "miu" al celor doua subspatii, se afla intr-o relatie de similitudine, pastrand constanta doar viteza luminii.
Nu vad nici o contradictie intre ce spui aici si ideile mele. Ar fi o problema legata de folosirea termenului spatiu si subspatiu. Inteleg prin subspatiu in contextul pe care-l specifici aici o poartiune din spatiu inzestrata cu anumite proprietati. Spatiul fizic insa are mai multe proprietati. Modificarea formei lor dupa coordonate carteziene sau de alt fel, nu inseamna subspatiu, decat daca ai vreun motiv sa-l denumesti asa. Spatiul in definitiv nu e decat o colectie de puncte fixe inzestrate cu proprietati, ale caror modificari de la un punct la altul, noi le exprimam prin ecuatii. Chiar si definitia spune "Potenţialul electric al unui punct din spaţiu (!) este egal... " Asta inseamna ca potentialul se propaga de la un punct la altul prin spatiu, pentru ca punctele nu se duc nicaieri, nu au unde. Ca sa muti un punct din spatiu trebuie sa muti o infinitate de puncte in aceeasi directie si inca pe atat din directie opusa pentru a ocupa golul lasat liber; presupunand ca ai avea cum, tot ar fi nevoie de un timp infinit pentru a face asta. Daca ai putea muta punctele din spatiu, nu ai mai putea face o ordonare a acestora si toate fenomenele ar deveni total incerte, lucru care nu se observa.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Noi 2015, 08:05

Am introdus notiunea de subspatiu, deoarece spatiul gravitational are o constanta gravitationala, iar spatiul electromagnetic este complet diferit avand alta constanta de interactiune masica. (vezi mesajul cu expunerile mele de mai sus).

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Vin 06 Noi 2015, 08:06

virgil a scris:Iar aici, cum se obtine constanta gravitationala in functie de frecventa;
in mod asemanator se poate stabili si o constanta pentru microcosmos;
Eu unul ti-am citit lucrarea si o folosesc. Eu caut doar sa ajung invers, de la nivel teoretic la nivelul la care ai ajuns tu cu socotelile. Trebuie sa respect anumite principiisi reguli clare care sa ma duca de la valorile matematice fundamentale, la constanta Planck

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Vin 06 Noi 2015, 08:21

virgil a scris:Am introdus notiunea de subspatiu, deoarece spatiul gravitational are o constanta gravitationala, iar spatiul electromagnetic este complet diferit avand alta constanta de interactiune masica. (vezi mesajul cu expunerile mele de mai sus).
E o proprietate diferita a aceluias spatiu. Spatiul e o constructie teoretica, nu un obiect fizic. Obiectele fizice  si proprietatile lor se misca prin el. Oricum, nu e gresit sa introduci notiunea la modul asta, dar nu e cel mai potrivit (zic eu). Constantele astea se comporta ca niste unitati in subspatiile lor, iar spatiul general exprima prin unitatea de lungime un factor comun al tuturor acestor unitati, care altfel nu ar fi compatibile. Chiar si notiuni total abstracte, cum ar fi cea de idee le poti exprima geometric prin segmente lineare. Stabilesti apoi o masura arbitrara si spui apoi idei mari si mici, fata de referinta aleasa. Fiecare proprietate are o masura specifica iar singura posibilitate de a le compara si folosi este spatiul geometric, care este virtual. Mecanismul de transformare este mai complicat de explicat, chiar daca relatii matematice simple indica o dependenta (de exemplu viteza) Viteza este o proprietate a unei functii de o singura variabila. Cand ai o curba in spatiul x,y,z, ai viteze diferite pentru fiecare din coordonate.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Noi 2015, 11:16

Cele doua subspatii au o constanta comuna care este viteza luminii, cat si produsul K^3. M^2 =ct.
In rest fiecare subspatiu este definit de particulele lui, masele, lui sarcinile lui momentele cinetice, cuantele sau undele specifice etc. Dupa cum stii eu am stabilit peste 20 de relatii de similitudine intre cele doua spatii.
Relatiile matematice pe care le cauti, trebuie sa fie valabile pentru toate subspatiile, schimband doar indicii care definesc spatiul la care te referi. Pentru mine universul incepe cu subspatiul 0, care corespunde haosului, apoi subspatiul 1, care corespunde microcosmosului si subspatiul 2 care corespunde macrocosmosului, si posibil un subspatiu 3, asa cum rezulta din diagrama mea.

Ce este campul ? - Pagina 10 Mmsqhx


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 06 Noi 2015, 15:38, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Vin 06 Noi 2015, 15:02

virgil a scris:Cele doua subspatii au o constanta comuna care este viteza luminii, cat si produsul K^3. M^2 =ct.
In rest fiecare subspatiu este definit de particulele lui, masele, lui sarcinile lui momentele cinetice, cuantele sau undele specifice etc. Dupa cum stii eu am stabilit peste 20 de relatii de similitudine intre cele doua spatii.
Relatiile matematice pe care le cauti, trebuie sa fie valabile pentru toate subspatiile, schimband doar indicii care definesc spatiul la care te referi. Pentru mine universul incepe cu subspatiul 0, care corespunde haosului, apoi subspatiul 1, care corespunde microcosmosului si subspatiul 2 care corespunde macrocosmosului, si posibil un subspatiu 3, asa cum rezulta din diagrama mea.
Am incercat, si nu merg doua. Trebuie obligatoriu trei. Toate sistemele trebuie sa contina trei elemente, altfel ramanem in conditia de circularitate a lui Godel.(Pentru credinciosi, Sfanta Treime). Nu stiu daca e bine spus trei subspatii din perspectiva ta, mai repede trei nivele de organizare. Universul asta e ca o papusa Matrioska, care are mereu numai trei papusi (de fapt cred ca atatea si au, nu am verificat) bagate una in alta, indiferent la ce nivel te-ai uita. Daca te uiti la nivel elementar ai trei particule de baza si o infinitate de sisteme ce pot fi compuse din ele. Daca te uiti la Univers, are doar spatiu, timp si energie, cu care creeaza o infinitate de sisteme elementare. Între ele, obiecte pe acelas principiu. Al relativitatii adica. Cu cat ai mai putine proprietati la un sistem, cu atat e mai general. La fel, cu cat ai mai putine, cu atat el e mai specific. Toate sunt unice, chiar daca asemanatoare. Cu cat mai complex e un sistem, cu atat mai multe sanse are sa existe sisteme asemanatoare. Pana una alta, ecosistemele par cele mai dezvoltate....

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Vin 06 Noi 2015, 15:21

virgil a scris: si posibil un subspatiu 3, asa cum rezulta din diagrama mea.
Subspatiul 3 e intregul, care e tot haos. Aici nu mai e matematica, e motivul pentru valoarea 1 este arbitrara, tine mai mult de filosofie

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mar 10 Noi 2015, 08:19

Am incercat, si nu merg doua. Trebuie obligatoriu trei. Toate sistemele trebuie sa contina trei elemente, altfel ramanem in conditia de circularitate a lui Godel.(Pentru credinciosi, Sfanta Treime). Nu stiu daca e bine spus trei subspatii din perspectiva ta, mai repede trei nivele de organizare. Universul asta e ca o papusa Matrioska, care are mereu numai trei papusi (de fapt cred ca atatea si au, nu am verificat) bagate una in alta, indiferent la ce nivel te-ai uita. Daca te uiti la nivel elementar ai trei particule de baza si o infinitate de sisteme ce pot fi compuse din ele. 
Sunt mereu trei; pentru ca materia se prezinta in trei forme distincte la orice nivel; mai intai avem spatiul liniar, neutru, omogen. Apoi avem particula, acea forma de existenta a materiei care face posibila marcarea spatiului ca atare. Si a treia forma este campul, care nu este nici spatiu nici particula, dar face tranzitia de la particula la spatiu, facand legatura dintre cele doua. Aceste trei entitati sunt strans legate intre ele si indestructibile, dar mereu transformabile pe o alta scara dimensionala. 
De exemplu; nucleul unui atom, totdeauna se gaseste intr-un spatiu pe care-l numim spatiul electromagnetic. si in jurul nucleului totdeauna este un camp electromagnetic, iar in mijloc nucleul.
Daca luam in considerare un neutron, in jurul lui vom avea un camp rezidual al fortelor tari, care se manifesta doar in spatiul nuclear care are o raza mica de actiune.
Deci este o diferenta intre un nucleon si un nucleu de atom. Diferenta o face tocmai natura campului care se manifesta, dimensiunile lui, numarul de particule si spatiul sau subspatiul in care se manifesta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Noi 2015, 15:16

Sa vedem daca am inteles eu bine: Deci fortele foarte tari se manifesta numai intrun volum foarte mic, iar fortele slabe intrun volum imens, cat Galaxia.
Spre deosebire de campuri, care scad la patrat cu distanta.
Exact ca diferenta dintre fortele inteligente si cele proaste, care nu gandesc, dar muncesc.
Oare n-ar fi mai bine sa redenumim altfel si astfel fortele din atom ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Mar 10 Noi 2015, 17:49

virgil a scris:
Am incercat, si nu merg doua. Trebuie obligatoriu trei. Toate sistemele trebuie sa contina trei elemente, altfel ramanem in conditia de circularitate a lui Godel.(Pentru credinciosi, Sfanta Treime). Nu stiu daca e bine spus trei subspatii din perspectiva ta, mai repede trei nivele de organizare. Universul asta e ca o papusa Matrioska, care are mereu numai trei papusi (de fapt cred ca atatea si au, nu am verificat) bagate una in alta, indiferent la ce nivel te-ai uita. Daca te uiti la nivel elementar ai trei particule de baza si o infinitate de sisteme ce pot fi compuse din ele. 
Sunt mereu trei; pentru ca materia se prezinta in trei forme distincte la orice nivel; mai intai avem spatiul liniar, neutru, omogen. Apoi avem particula, acea forma de existenta a materiei care face posibila marcarea spatiului ca atare. Si a treia forma este campul, care nu este nici spatiu nici particula, dar face tranzitia de la particula la spatiu, facand legatura dintre cele doua. Aceste trei entitati sunt strans legate intre ele si indestructibile, dar mereu transformabile pe o alta scara dimensionala. 
De exemplu; nucleul unui atom, totdeauna se gaseste intr-un spatiu pe care-l numim spatiul electromagnetic. si in jurul nucleului totdeauna este un camp electromagnetic, iar in mijloc nucleul.
Daca luam in considerare un neutron, in jurul lui vom avea un camp rezidual al fortelor tari, care se manifesta doar in spatiul nuclear care are o raza mica de actiune.
Deci este o diferenta intre un nucleon si un nucleu de atom. Diferenta o face tocmai natura campului care se manifesta, dimensiunile lui, numarul de particule si spatiul sau subspatiul in care se manifesta.
Sunt probleme mari legate de sistemul asta dar nu insurmontabile. Toate sunt structurate pe nivele si interdependente, si abia saptamâna trecuta am reusit sa montez un model general, la care deja am probleme de transformari, in sensul ca trebuie organizate. Cele geometrice sunt relativ usoare, dar si acolo sunt surprize. Oricum, spatiul este doar o structura "de inchidere", invarianta, si nu o poti amesteca oricum cu particula, de exemplu, pentru ca particula ocupa un spatiu, nu il genereaza. Cand spui ca poate marca un loc in spatiu, nu poate fi decat relativ. E oricum complicat, dar ii dau de capat, am progresat mult

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mar 10 Noi 2015, 19:31

Cand spui ca poate marca un loc in spatiu, nu poate fi decat relativ. E oricum complicat, dar ii dau de capat, am progresat mult
In lipsa particulelor, nu avem nici o informatie despre spatiu, sau despre camp. Deci particula este un jalon pentru spatiu si camp. Particula este borna kilometrica de unde incepi sa masori spatiul.
Succes.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 10 Noi 2015, 19:43

virgil a scris: Particula este borna kilometrica de unde incepi sa masori spatiul.
Iar in particula asta se afla forta, borna kilometrica de unde incepi sa masori ignoranta-prostia.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mar 10 Noi 2015, 19:52

gafiteanu a scris:
virgil a scris:  Particula este borna kilometrica de unde incepi sa masori spatiul.
Iar in particula asta se afla forta, borna kilometrica de unde incepi sa masori ignoranta-prostia.

In particula se afla energia, de unde incepi sa masori ce vrei tu. Ca sa se manifeste o forta sunt necesare cel putin doua particule. Relatia dintre cele doua particule se traduce prin forta. F=q1.q2/4pi eps. R^2;

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de negativ Mier 11 Noi 2015, 05:19

virgil a scris:
Cand spui ca poate marca un loc in spatiu, nu poate fi decat relativ. E oricum complicat, dar ii dau de capat, am progresat mult
In lipsa particulelor, nu avem nici o informatie despre spatiu, sau despre camp. Deci particula este un jalon pentru spatiu si camp. Particula este borna kilometrica de unde incepi sa masori spatiul.
Succes.
Problema e ca sunt structuri permanente in spatiul numit de noi vid, dar nu sunt detectabile inca. Nu au cum sa nu existe, si de-aia s-a propus conceptul de eter. Iar astea alcatuiesc ceea ce unii au spus ca sunt "brane". Un fel de suprafete si linii de separatie intre mai multe zone cu proprietati generale orientate diferit.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de virgil Mier 11 Noi 2015, 07:56

Problema e ca sunt structuri permanente in spatiul numit de noi vid, dar nu sunt detectabile inca. Nu au cum sa nu existe, si de-aia s-a propus conceptul de eter. Iar astea alcatuiesc ceea ce unii au spus ca sunt "brane". Un fel de suprafete si linii de separatie intre mai multe zone cu proprietati generale orientate diferit.

Cu cat mergem spre infinitul mic, cu atat ne scapa printre degete posibilitatile de cunoastere a realitatii. Si cum de undeva trebuie sa incepem, eu zic sa incepem cu nivelul asazis zero, pana unde putem calcula o constanta de similitudine, din care sa rezulte un spatiu mozaic, populat cu doua feluri de particule, Un fel de particule fixe de masa "M" si viteza zero, si un alt fel de particule "m" care au singura viteza posibila "c" adica viteza luminii. Pentru acest tip de spatiu se poate calcula absolut toate constantele, dar nu se poate verifica nimic, fiind mult sub limita noastra de perceptie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de Pacalici Mier 11 Noi 2015, 09:10

virgil a scris:pana unde putem calcula o constanta de similitudine
Si daca "teoria ta a similitudinii" nu se verifica, ce faci?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este campul ? - Pagina 10 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este campul ? - Pagina 10 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este campul ? - Pagina 10 Empty Re: Ce este campul ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 10 din 16 Înapoi  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 16  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum