Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Pendulul
Scris de Vizitator Astazi la 10:49

» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi (11751)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul (6503)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
eugen (3745)
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Pacalici
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Dacu
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Razvan
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
meteor
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
gafiteanu
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
scanteitudorel
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
curiosul
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
eugen
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Bordan
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Forever_Man
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Razvan
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil_48
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
CAdi
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
Bordan
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
virgil
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 
eugen
Free energy - Pagina 16 Vote_lcapFree energy - Pagina 16 Voting_barFree energy - Pagina 16 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Free energy

+21
Pacalici
virgil_48
omuldinluna
synthesis
meteor
Abel Cavaşi
sandokhan
intelegatorul
gafiteanu
WoodyCAD
totedati
Razvan
cris
CAdi
sadang
virgil
cornili
nic
mm
eugen
george
25 participanți

Pagina 16 din 22 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Urmatorul

In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Free energy

Mesaj Scris de george Vin 12 Feb 2010, 08:40

Rezumarea primului mesaj :

Depindem foarte mult de sistemele de furnizare a energiei centralizate.Ce e mai rau;nu faptul ca facturile sunt adesea greu de suportat ci faptul ca te pot lasa atunci cand ai cea mai mare navoie.Nu vreau sa-mi imaginez un scenariu in care furnizarea energiei electrice s-ar sista intr-un intreg orasi,pe o perioada de cateva zile,in conditii de ger extrem.Ar genera imposibilitate in furnizarea apei potabile,a agentului termic...Asemenea pericole planeaza permanent asupra noastra,fara sa le constietizam.Un sistem propriu de producere a energiei electrice independent e visul fiecarui utilizator.Cum trebuie sa arate un astfel de generator? Spre conversia carei energii ne indreptam?Cat va fi el de eficient?


george, am mutat aici topicul tău de la „Propuneri cu formă brută”, deoarece am considerat că nu este o propunere de idee interesantă, ci este doar o problemă ridicată ce trebuie rezolvată (cu o idee interesantă). Te rog, corectează-mă dacă am greşit! Abel


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 23 Ian 2014, 09:23, editata de 2 ori (Motiv : Am transformat majusculele din titlu în minuscule.)

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20415
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 06 Iun 2017, 21:08

Un fisier care umbla pe mail. Cine nu-i curios, nu-l citeste!
SFÂRŞITUL BENZINEI? A apărut combustibilul viitorului. 
Alimentezi o dată la 100 de ani. 
Este revoluţia care spune adio maşinilor electrice
Dacă ai avea o maşină pe bază de thoriu, nu ar fi nevoie să o realimentezi niciodată. De fapt, partea mecanică ar ceda cu mult înaintea combustibilului. Sunt şanse destul de mari să o conducă şi copiii tăi.
Ce este thoriu? Este combustibilul nuclear al viitorului. Numele de thoriu este o referinţă la Thor, zeul războiului în mitologia scandinavă. Mai puţin radioactiv decât uraniul, thoriul poate fi exploatat în cariere de suprafaţă, iar acest lucru are un impact minim asupra mediului şi costuri relativ reduse de valorificare. 
O companie numită laser Power Systems a creat un concept al cărui motor funcţionează pe bază de thoriu. Fiind radioactiv, echipa a folosit bucăţele foarte mici pentru a construi o rază laser care încălzeşte apa şi produce abur. Acest abur este transformat în energie cu ajutorul unei turbine.
Un singur gram de thoriu produce mai multă energie decât 28.000 de litri de combustibil convenţional, în timp ce o cantitate de 8 grame ar fi suficientă să propulseze o maşină 100 de ani.
Charles Stevens, CEO al Laser Power Systems, a anunţat însă că maşinile propulsate de thoriu nu vor apărea prea curând pe străzi. El spune că industria auto nu este interesată de proiect, fiind concetrată pe tehnologia clasică, care încă produce bani.
Compania sa dezvoltă diferite sisteme prin care thoriul ar putea fi folosit pentru producerea energiei, fie că este vorba de clădiri de birouri, hoteluri sau restaurante.
În ceea ce priveşte radioactivitatea, Stevens nu îşi face probleme. O singură bucată de folie de aluminiu este suficientă pentru a contracara efectele ei.
Nu-i chiar free energy, thoriul este probabil groaznic de scump, dar
poate fi o sansa de a inlatura combustibilii fosili. Platesti o masina de
3 ori mai mult(?), dar nu mai alimentezi. Si nu mai consumi oxigenul
planetei! Ce zici?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11113
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Mar 06 Iun 2017, 22:16

Cata munca se depune pentru a obtine un gram de thoriu radioactiv?
Tot masina electrica reprezinta viitorul apropiat.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12119
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Pacalici Mar 06 Iun 2017, 23:26

evz.ro a scris:România ocupă locul 1, cu un procent de-a dreptul îngrijorător de populație, respectiv 37%, care crede în știrile false și de propagandă. Suntem urmați de Slovacia, Polonia și Cehia.

Știrile false sunt creditate ca fiind adevărate de peste 10% dintre locuitorii a șapte țări din Europa Centrală și de Est, arată o cercetare sociologică realizată de “think tank-ul” slovac GLOBSEC. Acesta arată că 57% dintre români cred că realitatea este profund diferită de cea reflectată de mass-media. Mai mult, peste un sfert dintre conaţionalii noştri consideră site-urile de propagandă și dezinformare ca fiind surse relevante de informare.

Cercetarea arată că Slovacia este țara cu cea mai mică susținere pentru valorile occidentale, abia 21% din populație se consideră ca fiind parte din cultura vestică. Procentul din România depășește 50%.

Printre motivele de respingere a Occidentului se numără dorința de a conserva propriile valori și tradiții naționale, precum și opinia că vesticii îi tratează pe estici cu superioritate, nu ca pe niște egali, arată studiul citat.

Restul, aici: http://evz.ro/romanii-naivii-europei-de-est-clasamentul-credibilitatii-stiril.html
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19302
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 07 Iun 2017, 11:08

Pacalici a scris:   De prin presa:
România ocupă locul 1, cu un procent de-a dreptul îngrijorător de populație, respectiv 37%, care crede în știrile false și de propagandă. Suntem urmați de Slovacia, Polonia și Cehia.
Cercetarea arată că Slovacia este țara cu cea mai mică susținere pentru valorile occidentale, abia 21% din populație se consideră ca fiind parte din cultura vestică. Procentul din România depășește 50%.
Observi ca un popor din est care care se considera ca fiind parte din
cultura vestica inseamna ca este increzator in stirile false si propaganda.
Pare ca asta ai vrut sa ne dezvalui! Sau avea vreo legatura cu free energy?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Pacalici Mier 07 Iun 2017, 11:23

virgil_48 a scris:Sau avea vreo legatura cu free energy?

Nu. Are legatura numai cu scrisoarea ta de pe internet de la capitolul " Free Energy". Acum te-ai prins ?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19302
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 07 Iun 2017, 11:32

Pacalici a scris:
virgil_48 a scris:Sau avea vreo legatura cu free energy?
Nu. Are legatura numai cu scrisoarea ta de pe internet de la capitolul " Free Energy". Acum te-ai prins ?
M-am prins ca asta a fost intentia ta, dar ai daramat gardul cu oistea. Acum
cauta sa-l repari, ca sa nu ai de suferit. Nu de alta, dar ne-am obisnuit cu
tine.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Pacalici Mier 07 Iun 2017, 13:36

virgil_48 a scris:
Pacalici a scris:
virgil_48 a scris:Sau avea vreo legatura cu free energy?
Nu. Are legatura numai cu scrisoarea ta de pe internet de la capitolul " Free Energy". Acum te-ai prins ?
M-am prins ca asta a fost intentia ta, dar ai daramat gardul cu oistea. Acum
cauta sa-l repari, ca sa nu ai de suferit. Nu de alta, dar ne-am obisnuit cu
tine.

Daca vrei sa fi mai clar. Despre ce "gard " vorbesti? A cui "oiste" ? Si mai ales ce sa "am de suferit" si de la cine? Ai impresia ca asta e problema existentiala a vietii mele pe un forum? Te inseli cumplit scumpule.

A, cand spui "ne-am obisnuit" sper ca vorbesti numai de persoana ta.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19302
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 16 Iun 2017, 11:52

virgil_48 a scris:
Pacalici a scris:Eu cred ca DHMO , este "apa rea" asa cum ii zice in popor, dar noi deja stim ca este apa secatuita de energie prin procesul de cedare catre motor a unei parti insemnate a propriei energi. Deci, cred ca la esapamentul vehiculului, ea trebuie recuperata si inainte de refolosire trebuie re energizata, . . . . .
Luand in discutie citatul numai ca o ipoteza elementara, apa aceea
"secatuita de energie" se va intoarce in natura sub forma de vapori,
iar natura ar putea avea resurse de regenerare a calitatilor initiale.
Sau s-ar acumula in apa marilor si oceanelor, asa cum se afla apa
grea, daca ar fi un proces ireversibil. Dar in motorul Meyer nu par
sa aiba loc transformari atomice. Ce parere ai?

Nu va lasati influentati de faptul ca filmul incepe cu discursul unui
preot. In lumea de azi, ca sa treci puntea te faci frate cu oricine.
De la minutul 38 se discuta si despre problema care ne preocupa.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Dum 29 Mar 2020, 11:12

O inventie care ar aduce Romaniei 12 miliarde de euro pe an, blocata de
Statul Roman !
Este vorba de lichidarea tuturor  gropilor de gunoi din Romania prin ardere ecologica,
care poate produce si energie electrica sau termica!
Cuptorul HORNET:





P.S. Inventia insista sa fie cumparata de firma BOSH.
Firma ofera 22 milioane de Euro inventatorului + postul de director general
la viitoarea fabrica din Germania !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 29 Mar 2020, 13:10

Bietii nemti, nu stiu ei cum sa isi mai foloseasca gunoaiele. Noroc ca stiu romanii, dar e mare inventie si cuptorul e secret.  Dar cel mai mare secret il detine romanul Dinca din Caracal, care a facut un crematoriu minune.  Sunt invidiosi acum si italienii, ca nu au asemenea crematoare.  Nici nemtii in al doilea RM nu aveau cuptoarele eficiente ca a lui Dinca, care nu scoate miros si nu consuma mai nimic
.  E o mirare si enigma, cum au ars ei milioane, cand duceau mare lipsa de combustibil pt armata.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 29 Mar 2020, 13:31

gafiteanu a scris:Bietii nemti, nu stiu ei cum sa isi mai foloseasca gunoaiele. Noroc ca stiu romanii, dar e mare inventie si cuptorul e secret.  Dar cel mai mare secret il detine romanul Dinca din Caracal, care a facut un crematoriu minune.  Sunt invidiosi acum si italienii, ca nu au asemenea crematoare.  Nici nemtii in al doilea RM nu aveau cuptoarele eficiente ca a lui Dinca, care nu scoate miros si nu consuma mai nimic
.  E o mirare si enigma, cum au ars ei milioane, cand duceau mare lipsa de combustibil pt armata.
Vezi-ti de treaba ca Dinca a avut pulbere de magneziu sau napalm
de la aliatii nostrii ! Prietenul la nevoie se cunoaste !
Câta cenușă ar fi ramas altfel ?
Dar anchetatorii nostri probabil ca nu au invatat despre asa ceva.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 31 Mar 2020, 13:59

CAdi a scris:O inventie care ar aduce Romaniei 12 miliarde de euro pe an, blocata de
Statul Roman !
Este vorba de lichidarea tuturor  gropilor de gunoi din Romania prin ardere ecologica,
care poate produce si energie electrica sau termica!
Cuptorul HORNET:
. . . . .
Tot asa de spectaculos a explodat in media, in urma cu cca. un
deceniu si turbina gravitationala a lui ISabau.
Cand cei din media, miros ceva de ros, se arunca cu toata
energia. Poate fi adevarat, dar sunt prea multe balivernele
romanesti. Ce anume blocheaza statul roman ? A depus cerere
de brevet, sau vrea sa vina statul sa i-l aduca acasa ?
Observi ca nu am urmarit YouTube, sunt satul de asa ceva.
Fiindca nu-i elibereaza brevet OSIMul, n-are decat sa breveteze in
Germania, daca spune ca cei de la BOSH sunt asa de interesati !
Nota: incerc sa nu ma mai las prostit de cele scrise pe internet.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Mar 31 Mar 2020, 19:36

A obtinut totusi  brevetul in Ianuarie 2020.
Vezi al doilea film...

Sa vedem acum cat costa instalatia si daca proprietarii gropilor de gunoi
din Romania i-o cumpara.
Ar fi interesant daca si practic  instalatia lui de ardere prin piroliza ar putea fi asociata
cu o instalatie care sa produca curent electric sau energie termica.
Hornet afirma ca Da!
Si daca ar disparea toate gropile de gunoi si plasticele aruncate peste tot in natura
si tot ar fi un castig.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 31 Mar 2020, 21:50

CAdi a scris:A obtinut totusi  brevetul in Ianuarie 2020.
Vezi al doilea film...

Sa vedem acum cat costa instalatia si daca proprietarii gropilor de gunoi
din Romania i-o cumpara.
Ar fi interesant daca si practic  instalatia lui de ardere prin piroliza ar putea fi asociata
cu o instalatie care sa produca curent electric sau energie termica.
Hornet afirma ca Da!
Si daca ar disparea toate gropile de gunoi si plasticele aruncate peste tot in natura
si tot ar fi un castig.
Din nou mentionez ca nu vizionez filmele. Sunt deja prea multe.
Bineinteles ca in Romania n-ar cumpara nimeni asa ceva, iar daca
s-ar implica administratia de stat, ar plati proiectele de cateva ori si
pe urma ar intra in uitare.
Eu personal nu sunt de acord cu nici un fel de ardere care consuma
oxigen. Oxigenul din atmosfera este o resursa care nu avem dreptul
sa o epuizam noi, iar padurea amazoniana, plamanul planetei, este
in curs de extinctie.
Dar daca germanii sunt interesati, sa le vanda lor brevetul.
Vom afla si minusurile inventiei, nu numai plusurile.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 31 Mar 2020, 21:52

Am si eu de vanzare niste gunoi de inalta calitate.. Mentionez ca nu am extras energia din el nici macar prin centrifugare. Pot aduce la cerere orice cantitate din Uniunea Europeana sau Brexit.
Cineva interesat ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Mar 31 Mar 2020, 22:38


virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 01 Apr 2020, 00:08

Te-a impresionat animatia aceasta, Virgil ? Poate vor sa dea
de lucru fraierilor care stau acasa ! Sa nu o ia razna.
Dar aceea nu este free energy !
Orice rotatie ai putea obtine cu ajutorul magnetilor, consuma
energia acestora, inglobata la fabricarea lor.
Dupa o vreme jucaria incetineste si se opreste. Despre
motoarele acelea mari, cu magneti, ai mai auzit ceva ?
S-au invartit cateva zile si au obosit.
Iar constructorii lor s-au linistit.
Nu mi-a spus nimeni asta, as vrea sa aflu ca gresesc si ca mai
merg si acum !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 01 Apr 2020, 08:25

CAdi a scris:A obtinut totusi  brevetul in Ianuarie 2020.
Vezi al doilea film...

Sa vedem acum cat costa instalatia si daca proprietarii gropilor de gunoi
din Romania i-o cumpara.
Ar fi interesant daca si practic  instalatia lui de ardere prin piroliza ar putea fi asociata
cu o instalatie care sa produca curent electric sau energie termica.
Hornet afirma ca Da!
Si daca ar disparea toate gropile de gunoi si plasticele aruncate peste tot in natura
si tot ar fi un castig.
In tarile din nordul Europei sunt folosite astfel de instalatii , pentru producerea de energie electrica . Daca nu ma insel cred ca si in Australia . Cenusa este transformata intr-un compost care este folosit in agricultura . Metoda nu este noua . Sursa informatiei Discovery.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 01 Apr 2020, 08:56

virgil_48 a scris:  Orice rotatie ai putea obtine cu ajutorul magnetilor, consuma energia acestora, inglobata la fabricarea lor.
Ar  si   super daca  cineva ar  reusi  sa  construiasca  asa  ceva ? Magnetii  din Neodim  se  descarca  in   zeci de  ani  ,iar  energia   campului  coercitiv    pentru  anularea   campului  permant,   trebuie  sa  fie foarte  mare .  
Dupa o vreme jucaria incetineste si se opreste.
 Normal sa  se  intample  asa ceva ,  deoarece in  sistemul  fizic  la  inceput   de   rotatie   , prin  plasarea   magnetilor  a  fost  introdusa o energie  din exterior .  Mai  precis  o  parte  din  spini unui  magnet permanet   au   fost  inversati  de catre   campul  de  sens  opus  al  magnetului  pereche.  Acesti  spini  electronici  revin  la  pozitia  normala   ,(  dupa  un anumit   timp),  imediat   ce  campurile  magnetice  ale  celor  doi  magneti nu  mai sunt  in presiune magnetica  . Adica  N-N  si S-S ,  starea   de  respingere dintre   ei  . Revenirea   spinilor   in mod treptat , se   efectueaza  la  fiecare     rotatie  a   dispozitivului   rotor dar  din ce  in   ce   cu  o energie  mecanica,(  necesara pentru a intretine miscarea de rotatie mai  mica ),   pana la  oprirea  dispozitivul  mecanic .
 Deci  ;  Energia  mecanica  care  s-a consumat  pentru  plasarea   magnetilor  in  stare  de  respingere  se  elibereaza   prin  miscarea  de  rotatie.  Nu  se  obtine  nimic  mai mult  , dimpotriva  sa  pierde o  parte   din energie .
 

Despre motoarele acelea mari, cu magneti, ai mai auzit ceva ?
S-au invartit cateva zile si au obosit.
Iar constructorii lor s-au linistit.
Nu mi-a spus nimeni asta, as vrea sa aflu ca gresesc si ca mai
merg si acum !
Nu  gresesti   prea  mult  , dar  nu au  obosit  magneti .  Si-au  dat seama  constructorii  de  fenomenul  fizic   pe  care  l-am  explicat  mai  sus si  de  faptul  ca  nu  se  poate   transforma  energia  interna  a  unor  magneti  permanenti prin metodele  fizicii  clasice,   in   energie  mecanica  ,  electrica  s.a.m.d.


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Mier 01 Apr 2020, 09:09, editata de 1 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Mier 01 Apr 2020, 09:08

virgil_48 a scris:Te-a impresionat animatia aceasta, Virgil ? Poate vor sa dea
de lucru fraierilor care stau acasa ! Sa nu o ia razna.
Dar aceea nu este free energy !
Orice rotatie ai putea obtine cu ajutorul magnetilor, consuma
energia acestora, inglobata la fabricarea lor.
Dupa o vreme jucaria incetineste si se opreste. Despre
motoarele acelea mari, cu magneti, ai mai auzit ceva ?
S-au invartit cateva zile si au obosit.
Iar constructorii lor s-au linistit.
Nu mi-a spus nimeni asta, as vrea sa aflu ca gresesc si ca mai
merg si acum !
Asta nu este animatie, ci este un experiment fizic real. Personal am incercat cateva experimente marunte si anume pe o placa dreapta am insirat magnetii pe doua siruri neparalele la un capat mai departate si la celalalt capat mai apropiate. Peste acestea am pus un geam si apoi cu o bara facuta din alti magneti, am observat ca bara era pusa in miscare de-a lungul celor doua linii neparalele de magneti. Deci se obtinea un lucru mecanic din efectul campurilor magnetice.
Problema este cum se pierde campul magnetic, adica demagnetizarea, la producerea lucrului mecanic. Campul magnetilor permanenti este rezultatul orientarii microcristalelor materialului feromagnetic, pe o directie preferentiala, realizata sub influienta unor campuri magnetice puternice, si la anumite temperaturi, urmand ca dupa orientarea acelor microcurenti realizati in microcristale, sa se obtina inghetarea acelei stari. Pierderea brusca a magnetizarii se poate obtine prin incalzirea magnetului peste punctul critic Curie, cand agitatia termica strica ordonarea acelor microcurenti generatori de camp. Insa demagnetizarea lenta se obtine atunci cand o cauza exterioara (un alt camp magnetic) se opune campului magnetic considerat initial,  producandu-se un efect mecanic de respingere, ca urmare a unui "recul" ce apare la dezorientarea unui microcurent din starea magnetizata intr-o stare aleatorie, astfel numarul microcristalelor si microcurentii din magneti scad ca numar, la fiecare interventie din afara.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 01 Apr 2020, 10:52

virgil a scris:. . . . .
Insa demagnetizarea lenta se obtine atunci cand o cauza exterioara (un alt camp magnetic) se opune campului magnetic considerat initial,  producandu-se un efect mecanic de respingere, ca urmare a unui "recul" ce apare la dezorientarea unui microcurent din starea magnetizata intr-o stare aleatorie, astfel numarul microcristalelor si microcurentii din magneti scad ca numar, la fiecare interventie din afara.
La asta m-am gandit si eu, fara a avea alt argument decat legea
conservarii energiei. Nu poti obtine miscare/energie fara a consuma
alta energie de undeva.
Cand am prezentat simplu aceasta idee a acumularii de energie in
magneti pe Scientia.ro, a facut impresie proasta. Si sa nu te miri
daca este lafel si acum la facultatile tehnice.
Electrotehnica recunoaste si stie sa calculeze aceasta energie
inglobata intr-un magnet ? Si energia care s-a consumat pentru a
magnetiza metalul?
Ma gandesc care o fi randamentul energiei ce o poate furniza un
magnet, raportata la energia consumata pentru magnetizarea lui.
Eu nu cred ca un magnet poate produce mai mult lucru mecanic
decat energia care a fost "introdusa" in el. Trebuie tinuta seama si
de randamente. Dar unii o tin ca magnetii se demagnetizeaza in
zeci de ani, deci nu se epuizeaza proportional cu lucrul mecanic
care il furnizeaza. Adica sunt ceva similar campului gravitational
care se conserva. De aceea sunt asa de indarjiti. Apara o "cauza".

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Mier 01 Apr 2020, 13:10

virgil_48 a scris:
virgil a scris:. . . . .
Insa demagnetizarea lenta se obtine atunci cand o cauza exterioara (un alt camp magnetic) se opune campului magnetic considerat initial,  producandu-se un efect mecanic de respingere, ca urmare a unui "recul" ce apare la dezorientarea unui microcurent din starea magnetizata intr-o stare aleatorie, astfel numarul microcristalelor si microcurentii din magneti scad ca numar, la fiecare interventie din afara.
La asta m-am gandit si eu, fara a avea alt argument decat legea
conservarii energiei. Nu poti obtine miscare/energie fara a consuma
alta energie de undeva.
Cand am prezentat simplu aceasta idee a acumularii de energie in
magneti pe Scientia.ro, a facut impresie proasta. Si sa nu te miri
daca este lafel si acum la facultatile tehnice.
Electrotehnica recunoaste si stie sa calculeze aceasta energie
inglobata intr-un magnet ? Si energia care s-a consumat pentru a
magnetiza metalul?
Ma gandesc care o fi randamentul energiei ce o poate furniza un
magnet, raportata la energia consumata pentru magnetizarea lui.
Eu nu cred ca un magnet poate produce mai mult lucru mecanic
decat energia care a fost "introdusa" in el. Trebuie tinuta seama si
de randamente. Dar unii o tin ca magnetii se demagnetizeaza in
zeci de ani, deci nu se epuizeaza proportional cu lucrul mecanic
care il furnizeaza. Adica sunt ceva similar campului gravitational
care se conserva. De aceea sunt asa de indarjiti. Apara o "cauza".
Dintr-un motor electric care functioneaza pe baza de camp magnetic, nu poti sa scoti o cantitate de energie decat ceva mai putin fata de energia pe care o consumi ca sa invarti motorul. Problema este in cazul motoarelor electrice care functioneaza avand statorul din magneti permanenti. S-a dovedit in acest caz ca magnetii permanenti din stator nu se demagnetizeaza niciodata in conditii normale de exploatare, energia rezultata este ceva mai mica decat energia electrica consumata pentru punerea in miscare. Ceva mai mica pentru ca restul reprezinta energia consumata prin frecari. In acest caz de ce nu se demagnetizeaza magnetii permanenti?
Cred ca in acest caz, cedeaza energie cine este mai "slab". Adica intre campul magnetic al magnetului permanent, legaturile interne sunt mult mai stabile, decat legaturile dintre electronii liberi ce formeaza curentul electric.
Insa in cazul in care avem numai magneti permanenti in sistemul aflat in miscare, energia obtinuta rezulta din demagnetizarea graduala a acestora, desigur invers proportional cu calitatea lor.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de CAdi Mier 01 Apr 2020, 22:59

scanteitudorel a scris:
In  tarile  din  nordul  Europei sunt   folosite  astfel  de  instalatii ,  pentru  producerea   de  energie  electrica .  Daca  nu  ma  insel  cred ca  si  in   Australia  .   Cenusa  este   transformata  intr-un compost   care   este   folosit  in  agricultura  .  Metoda  nu  este   noua . Sursa  informatiei  Discovery.

Spre depsebire de acele instalatii specializate, cuptorul Hornet recicleaza totul.
Prin tot (in afara de metale) inteleg inclusiv gunoiul organic.

Ar fi extraordinar daca am scapa de gropile de gunoi din Romania si de plasticele din paduri
si de pe marginea drumurilor (Pentru 1 leu le-ar aduna rromii )....

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11751
Puncte : 56273
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil Joi 02 Apr 2020, 07:26

CAdi a scris:
scanteitudorel a scris:
In  tarile  din  nordul  Europei sunt   folosite  astfel  de  instalatii ,  pentru  producerea   de  energie  electrica .  Daca  nu  ma  insel  cred ca  si  in   Australia  .   Cenusa  este   transformata  intr-un compost   care   este   folosit  in  agricultura  .  Metoda  nu  este   noua . Sursa  informatiei  Discovery.

Spre depsebire de acele instalatii specializate, cuptorul Hornet recicleaza totul.
Prin tot (in afara de metale) inteleg inclusiv gunoiul organic.

Ar fi extraordinar daca am scapa de gropile de gunoi din Romania si de plasticele din paduri
si de pe marginea drumurilor (Pentru 1 leu le-ar aduna rromii )....

Cred ca problema nu este cuptorul, cat gazele rezultate din ardere care trebuiesc neutralizate. S-ar putea trai bine de pe urma unei fabrici de procesare a gunoaielor, avand astfel materia prima gratuita, cu ajutorul careia poti produce apa calda si curent prin ardere. Dar la noi este mai simplu sa furi decat sa muncesti.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 02 Apr 2020, 08:34

virgil a scris:Dar la noi este mai simplu sa furi decat sa muncesti.
Nu doar la noi este mai simplu, dar la noi se tolerează mai mult hoția. Și cine o tolerează? Noi, cei blânzi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 02 Apr 2020, 09:48

virgil a scris:. . . . .
Cred ca problema nu este cuptorul, cat gazele rezultate din ardere care trebuiesc neutralizate. S-ar putea trai bine de pe urma unei fabrici de procesare a gunoaielor, avand astfel materia prima gratuita, cu ajutorul careia poti produce apa calda si curent prin ardere. Dar la noi este mai simplu sa furi decat sa muncesti.
Eu nu sunt de acord cu rezolvarea problemei deseurilor prin
ardere. Dupa cum v-am spus, oxigenul din atmosfera nu este
numai al generatiei noastre ca sa-l ardem noi pe tot !
Decat sa nu mai ai ce respira, mai bine traiesti printre gunoaie.
Ati vazut filmul acela ?   Acolo o sa ajungem.
Eu va propun sa trecem la proiectarea unui DEZINTEGRATOR
de materie. In prima etapa unul care transforma lucrurile,
cadavrele, gunoaiele in molecule vrac. Ba chiar si betoanele
care nu vor lipsi in urma viitorului cutremur.
Daca nu va fi suficient, proiectam unul care sa le transforme in
atomi.
Dezintegrarea sa fie un proces fizic, cu ajutorul energiei si fara
consum de oxigen.
Presupun ca va fi nevoie de energie numai pentru amorsarea
procesului, pe urma va rezulta un excedent.
Avem sansa sa facem Romania cea mai mare putere militara din
lume! Laughing

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 02 Apr 2020, 13:35

CAdi , cel  despre  care  am  scris ,  recicleaza  la  fel ,  cu  un   randament  mare  . Sunt  ceva  ani  de  cand  am  vizionat    emisiunea  pe  Discovery si nu pot sa-ti scriu acum exact cum . Parca ceva prin plasma .


Ultima editare efectuata de catre scanteitudorel in Joi 02 Apr 2020, 13:41, editata de 1 ori
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 02 Apr 2020, 13:38

virgil_48  :Dupa cum v-am spus, oxigenul din atmosfera nu este
numai al generatiei noastre ca sa-l ardem noi pe tot !
scanteitudorel : De  lucrul  acesta   au grija plantele  , pomi s.a.m.d.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 02 Apr 2020, 16:18

Oxigenul se autoregleaza imediat. Daca scade prea mult, mor animalele si oameni si apoi prospera plantele, care dau oxigenul. Daca se arde ceva, rezulta si bioxidul de carbon, care e necesar plantelor in fotosinteza. Prea mult oxigen este toxic plantelor dar si animalelor.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 02 Apr 2020, 17:13

scanteitudorel a scris:virgil_48  :Dupa cum v-am spus, oxigenul din atmosfera nu este
numai al generatiei noastre ca sa-l ardem noi pe tot !
scanteitudorel : De  lucrul  acesta   au grija plantele  , pomi s.a.m.d.
Vegetatia, padurile se reduc iar noi ne inmultim ca si nevoile tehnicii
noastre.
Este cazul sa ne gandim inainte de a resimti efectele, fiindca urmasii
nostri vor avea o problema mare. Nu-i putem lasa in grija plantelor.
Din Wikipedia:
Poluarea aerului și fotosinteza
Este poate necesar de reamintit că rolul epurator al aerului ambiant, atribuit plantelor este totuși limitat, astfel că este iluzoriu să considerăm că oxigenul produs de o pădure poate compensa pe cel consumat de către avioanele cu reacție la decolarea de pe un aerodrom. . . . .

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11113
Puncte : 43588
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 02 Apr 2020, 18:37

virgil_48 a scris:
scanteitudorel a scris:virgil_48  :Dupa cum v-am spus, oxigenul din atmosfera nu este
numai al generatiei noastre ca sa-l ardem noi pe tot !
scanteitudorel : De  lucrul  acesta   au grija plantele  , pomi s.a.m.d.
Vegetatia, padurile se reduc iar noi ne inmultim ca si nevoile tehnicii
noastre.
Este cazul sa ne gandim inainte de a resimti efectele, fiindca urmasii
nostri vor avea o problema mare. Nu-i putem lasa in grija plantelor.
Din Wikipedia:
Poluarea aerului și fotosinteza
Este poate necesar de reamintit că rolul epurator al aerului ambiant, atribuit plantelor este totuși limitat, astfel că este iluzoriu să considerăm că oxigenul produs de o pădure poate compensa pe cel consumat de către avioanele cu reacție la decolarea de pe un aerodrom. . . . .
Daca  ar  fi umai  atat  . Am transformat  aproape  toate  orasele  planetei  in  furnale ,  din cauza  emisilor  de  la  autoturisme , iar masina electrica inca este foarte scumpa pentru buzunarul omului de rand.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 03 Apr 2020, 02:09

Masina electrica cu free energy facuta de Tesla in 1931 este cea mai ieftina, mai usoara, mai puternica, mai rapida si nu mai consuma apoi nimic, merge gratis toata viata.
Dar a fost interzisa. Deoarece oamenii nu ar mai fi muncit apoi.  
Inchipuiti-va ce ar fi fost daca oamenii nu ar fi avut nevoie de nimic, de hrana pt a trai. Toti ar fi puturosit. Si s-ar fi umplut Pamantul, unul langa altul.
NU ESTE O MINCIUNA DESPRE ACEA MASINA.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Free energy - Pagina 16 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Free energy - Pagina 16 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Free energy - Pagina 16 Empty Re: Free energy

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 16 din 22 Înapoi  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 22  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum