Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Pendulul
Scris de Vizitator Astazi la 10:49

» Matematica și fizica
Scris de Bordan Astazi la 09:14

» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de virgil_48 Astazi la 08:09

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Astazi la 08:02

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Daci nemuritori
( 1 )


» Mesaj de la Razvan în Fotografia astronomica.
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi (11751)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil_48 (11113)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
curiosul (6503)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
eugen (3745)
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Pacalici
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
curiosul
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Dacu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Razvan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
meteor
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
curiosul
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
eugen
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Bordan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Razvan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil_48
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
Bordan
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
eugen
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_lcapCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Voting_barCe  este  un  foton ? - Pagina 13 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 3 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este un foton ?

+12
CAdi
theMisuser
WoodyCAD
virgil_48
Adrian Gheorghe
Abel Cavaşi
negativ
gafiteanu
Pacalici
virgil
Bordan
scanteitudorel
16 participanți

Pagina 13 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Ce este un foton ?

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 29 Aug 2015, 14:11

Rezumarea primului mesaj :

Extras   din Wikipedia.
Fotonul, numit și cuantă de lumină, este particula elementară responsabilă pentru toate fenomenele electromagnetice.
Fotonii participă la interacțiunile electromagnetice; toate formele de lumină (nu numai cea vizibilă) se compun din fotoni. Masa de repaus a fotonului este zero; astfel, în absența oricărei interacțiuni viteza fotonului (viteza luminii, c) este aceeași în toate sistemele de referință. Cînd este absorbit fotonul transmite materiei energia, impulsul și momentul său cinetic. Ca toate particulele elementare fotonii au atît proprietăți de corpuscul cît și de undă — prezintă dualismul undă-corpuscul —, în general considerîndu-se că în momentul interacțiunii cu materia fotonii se comportă preponderent ca particule, iar în timpul propagării libere se comportă ca unde. Aceasta problema a fost discutata si de Newton si contemporanii sai.
De cine sunt produsi fotonii ? Prezint  o  fig.  si  intreb  daca  acestia  sunt  fotoni?
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 14ujf35
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25155
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos


Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 05 Dec 2019, 09:40

Dacu a scris:
Ce este conștiința? Question Exclamation Idea

Culori, sunete, gusturi, emotii, ganduri, etc.

Forever_Man
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 919
Data de inscriere : 25/11/2012

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Dec 2019, 16:57

Pentru Virgil : în esenta descrii aceeasi modalitate de producere a fotonului pe care am detaliat-o si eu mai bine. Speram sa gasesc o idee cumva diferita, dar cred ca te împiedica oarecum felul în care crezi ca sunt fotonii. Oricum nu e vorba de "vortexuri", desi formal ar semana. Afirmatia despre constanta Rydberg despre care spui ca reprezinta chiar lungimea de unda fundamentala a atomului de hidrogen, are o explicatie destul de simpla. Am "schemele" de functionare clarificate pentru foton, electron, proton si atomul de hidrogen (cu câte trei reprezentari pentru fiecare). Totusi, cum au ajuns sa se formeze, înca îmi scapa, pentru ca mai întâi, în conditiile cosmice pe care le-am dedus, ar trebui sa se formeze atomul de hidrogen, celelalte fiind componente si fotonul particula de schimb. Ma mai gândesc... desi teoretic pare simplu si practic la fel, relatia matematica folosita pâna aici, pare sa nu mai fie utila.

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Dec 2019, 18:22

negativ a scris:
Pentru Virgil : în esenta descrii aceeasi modalitate de producere a fotonului pe care am detaliat-o si eu mai bine. Speram sa gasesc o idee cumva diferita, dar cred ca te împiedica oarecum felul în care crezi ca sunt fotonii. Oricum nu e vorba de "vortexuri", desi formal ar semana. Afirmatia despre constanta Rydberg despre care spui ca reprezinta chiar lungimea de unda fundamentala a atomului de hidrogen, are o explicatie destul de simpla. Am "schemele" de functionare clarificate pentru foton, electron, proton si atomul de hidrogen (cu câte trei reprezentari pentru fiecare). Totusi, cum au ajuns sa se formeze, înca îmi scapa, pentru ca mai întâi, în conditiile cosmice pe care le-am dedus, ar trebui sa se formeze atomul de hidrogen, celelalte fiind componente si fotonul particula de schimb. Ma mai gândesc... desi teoretic pare simplu si practic la fel, relatia matematica folosita pâna aici, pare sa nu mai fie utila.
Ma asteptam la niste clarificari suplimentare, dar se pare ca preferi sa primesti informatii fara sa oferi prea multe explicatii. Sa asteptam si alte idei mai constructive.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Dec 2019, 19:16

virgil a scris:Ma asteptam la niste clarificari suplimentare, dar se pare ca preferi sa primesti informatii fara sa oferi prea multe explicatii. Sa asteptam si alte idei mai constructive.
Aici ai dreptate. Problema e ca acum lucrez la partea a treia a lucrarii (în general despre matematica), iar problema fotonului e abia în partea a patra. Cred ca ar trebui sa definitivez partea cu matematica, pentru a se întelege ceva cu fizica. Nu stiu de ce am o retinere sa-ti trimit partea a doua (asa cum am promis), poate si pentru ca are un aspect oarecum similar cu ce ti-am trimis pâna acum si nu prea are sens fara urmatoarele parti, desi e mai organizat decât notele de subsol, la care am mai adaugat înca vreo 40 de pagini de explicatii, sa fie mai clare. Macar am reusit sa rezolv problemele de structura generala, ce abia acum au început sa se contureze mai bine. Stii ca am grija cu termenii si caut sa-i folosesc asa cum trebuie, altfel se încurca. Nu vreau sa zapacesc lumea degeaba, si asa stiinta asta "a lu' peste" e cam zapacita. Nu vreau sa creez mai multa confuzie.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Dec 2019, 21:14

negativ a scris:
virgil a scris:Ma asteptam la niste clarificari suplimentare, dar se pare ca preferi sa primesti informatii fara sa oferi prea multe explicatii. Sa asteptam si alte idei mai constructive.
Aici ai dreptate. Problema e ca acum lucrez la partea a treia a lucrarii (în general despre matematica), iar problema fotonului e abia în partea a patra. Cred ca ar trebui sa definitivez partea cu matematica, pentru a se întelege ceva cu fizica. Nu stiu de ce am o retinere sa-ti trimit partea a doua (asa cum am promis), poate si pentru ca are un aspect oarecum similar cu ce ti-am trimis pâna acum si nu prea are sens fara urmatoarele parti, desi e mai organizat decât notele de subsol, la care am mai adaugat înca vreo 40 de pagini de explicatii, sa fie mai clare. Macar am reusit sa rezolv problemele de structura generala, ce abia acum au început sa se contureze mai bine. Stii ca am grija cu termenii si caut sa-i folosesc asa cum trebuie, altfel se încurca. Nu vreau sa zapacesc lumea degeaba, si asa stiinta asta "a lu' peste" e cam zapacita. Nu vreau sa creez mai multa confuzie.
Iti urez spor la lucru!

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12119
Puncte : 55172
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Dacu Mar 27 Apr 2021, 08:04

Ce formă și ce dimensiuni are un foton?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2564
Puncte : 21572
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mar 27 Apr 2021, 08:32

Dacu a scris:Ce formă și ce dimensiuni are un foton?
Chiar vrei sa stii? Very Happy

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 28 Apr 2021, 03:46

Cu toate ca va intra in ochi simultan miliarde de fotoni, nu stiti ce va intra. Incercati sa estimati aceasta cantitate si tot nu veti afla dimensiunea.  Ochiul nu are nici pe departe atatea pixeli cati fotoni pot intra.
Unii fotoni care ajung la noi poate s-au nascut acum multe miliarde de ani, altii se nasc si mor instantaneu sub ochii nostri.
Eminescu nici el nu avea habar exact, estima doar la mii de ani lumina venita de la vreo stea. "La steaua". Nici Eminescu nu stia ce forma si dimensiune are lumina si nici nu l-a interesat.
Lumina ajuta la luminarea oamenilor, dar majoritatea cu toate ca azi are acces si noaptea la lumina, au ramas prosti ca noaptea.
Stiati ca si noaptea Pamantul emite din el insusi o lumina invizibila ? Nu in spectrul vizibil, dar tot inrudita cu lumina este. Doar la minus 273 grade C inceteaza aceasta emisie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de negativ Mier 28 Apr 2021, 14:05

Gafitene, cu asta ai intret si tu în rândul celor despre La Rochefocauld spunea ca nu se plâng ca nu au logica.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de cris Vin 30 Apr 2021, 09:14

Ce este un foton?
Buna intrebare.Sa ne aducem aminte ce este o unda electromagnetica.Propagarea ei este bine teoretizata in fizica.Mai putina atentie a fost acordata faptului ca odata cu cresterea densitatii energetice a undei EM apare un fenomen aparte asemanator unei aderente interne ce la un moment dat duce la fragmentarea undei in asa numitii fotoni.Daca mergem mai sus cu densitatea energetica si trecem de razele gamma apar fenomene si mai ciudate anume infasurarea radiatiilor asemanator unor corzi vibrante formand tot felul de particule mai mult sau mai putin stabile.

P.S. Forma si dimensiunile unor campuri energetice este un nonsens.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19250
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

virgil apreciază acest mesaj

Sus In jos

Ce  este  un  foton ? - Pagina 13 Empty Re: Ce este un foton ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... 11, 12, 13

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum