Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Astazi la 18:22

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Astazi la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Astazi la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Ieri la 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Ieri la 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 05 Apr 2024, 10:21

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de CAdi Vin 29 Mar 2024, 11:57

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
CAdi (11927)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
curiosul (6652)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Razvan (6162)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
eugen (3784)
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Pacalici
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
CAdi
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
curiosul
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Dacu
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Razvan
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
virgil
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
meteor
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
gafiteanu
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
scanteitudorel
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
curiosul
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
virgil_48
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
virgil
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Forever_Man
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Dacu
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
eugen
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Bordan
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
virgil
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Forever_Man
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
virgil_48
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
Dacu
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 
eugen
Conjectura originală Vote_lcapConjectura originală Voting_barConjectura originală Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 26 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 26 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Conjectura originală

2 participanți

In jos

Conjectura originală Empty Conjectura originală

Mesaj Scris de Dacu Dum 06 Mar 2016, 08:30

Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex sunt numere prime consecutive.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de curiosul Dum 06 Mar 2016, 08:41

Ok, am înțeles ce-ai făcut.
Dar vorbim un pic mai târziu că acum trebuie să plec și n-am timp să analizez mai în detaliu.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de curiosul Dum 06 Mar 2016, 10:27

Am revenit.
De regulă Dacu, eu încerc să aduc o inegalitate la o formă ce permite o interpretare mai ușoară a ei și de asemena, ce permite compararea cu un alt rezultat cunoscut.

Din acest motiv voi folosi aceeași strategie în analiza ipotezei pe care ai prezentat-o :
Dacu a scris:Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex sunt numere prime consecutive.

Înmulțim cu Conjectura originală Mimetex inegalitatea, obținem Conjectura originală Mimetex, ridicăm la pătrat și ajungem la Conjectura originală Mimetex

Trecând Conjectura originală Mimetex în dreapta ajungem la Conjectura originală Mimetex

Rezultatul are o formă asemănătoare cu cea a conjecturii lui Andrica :
Conjectura originală Mimetex

Conjectura originală Mimetex

Conjectura originală Mimetex

Conjectura originală Mimetex

Putem ușor stabili că Conjectura originală Mimetex
ceea ce înseamnă că dacă conjectura lui Andrica este adevărată, atunci conjectura ta este adevărată.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de curiosul Dum 06 Mar 2016, 10:42

Dar ceva trebuie să fie greșit, pentru că  Conjectura originală Mimetex .
Din cealată conjectură rezultă că Conjectura originală Mimetex este adevărat dacă conjectura lui Schinzel este adevărată, iar Conjectura originală Mimetex este adevărată dacă conjectura lui Andrica este adevărată.
Însă Conjectura originală Mimetex este o conjectură mai bună decât Conjectura originală Mimetex , pentru că vorbește de o diferență mai mică dintre două numere prime consecutive, însă este contradictorie cu implicația față de Schinzel și Andrica.
Cred că am greșit ceva pe undeva.

Edit:
Cu alte cuvinte, dacă Conjectura originală Mimetex este adevărat, atunci Conjectura originală Mimetex este sigur adevărat, este implicată de prima inegalitate.

Însă prima este implicată de Andrica, iar a doua de Schinzel și ar trebui să fie invers, pentru că Andrica rezultă direct din Schinzel pentru .

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de curiosul Dum 06 Mar 2016, 13:22

Nu este greșit.
Incluzând toate relațiile care s-au discutat până acum în ambele conjecturi din subiectele deschise de tine se ajunge la o inegalitate de genul

Conjectura originală Mimetex

și se explică exact de ce una este implicată de Andrica și una de Schinzel.
De altfel, putem stabili că cealaltă conjectură a ta, fără radical, o implică pe cea a lui Andrica, dar nu și pe cea a lui Schinzel.
Deci cealaltă conjectură este mai bună decât aceasta din acest subiect și chiar mai bună decât a lui Andrica.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de Dacu Dum 06 Mar 2016, 20:33

Eu am plecat de la relația Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și  după aceea am verificat prin încercări cu diverse numere prime consecutive am observat că am putea să estimăm valoarea  Conjectura originală Mimetex și apoi m-am hazardat tot prin diverse verificări cu numere prime consecutive de am postat mai întâi subiectul "Conjectură" care s-a dovedit a nu fi corect pentru cel puțin cazul în care Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de Dacu Dum 06 Mar 2016, 20:41

Ar fi bine să studiem și subiectul "Conjectură" dar și subiectul "Conjectura originală".... Rolling Eyes study study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2591
Puncte : 21750
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de curiosul Lun 07 Mar 2016, 06:53

Dacu a scris:Eu am plecat de la relația Conjectura originală Mimetex unde Conjectura originală Mimetex și  după aceea am verificat prin încercări cu diverse numere prime consecutive am observat că am putea să estimăm valoarea  Conjectura originală Mimetex și apoi m-am hazardat tot prin diverse verificări cu numere prime consecutive de am postat mai întâi subiectul "Conjectură" care s-a dovedit a nu fi corect pentru cel puțin cazul în care Conjectura originală Mimetex și Conjectura originală Mimetex.

Este util și modul în care analizezi tu, pentru că această procedură îți poate scoate la suprafață alte caracterestici privind numerele prime consecutive.
În ceea ce privește numerele prime consecutive, eu abordez problema în altă manieră.
Analizez factorizarea numerelor nonprime mai mari ca Conjectura originală Mimetex și mai mici decât Conjectura originală Mimetex .

Dacă ai verificat pentru toate celelalte numere prime mai mici decât 127 și ai observat că ele respectă enunțul din subiectul "Conjectură" , atunci te asigur eu că (113 , 127) este singura excepție.

Vei vede de ce afirm asta când voi expune demonstrația conjecturii lui Schinzel, din care vei înțelege exact ce-i cu numerele astea prime 113 și 127.
Sper să-mi fac timp săptămâna asta, că este ceva de scris și vreau să fie prezentat cât se poate de clar ca să se înțeleagă exact ce expun acolo.

Ne mai consultăm părerile ulterior.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Conjectura originală Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Conjectura originală Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40562
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Conjectura originală Empty Re: Conjectura originală

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum