Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 17:46

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen (3789)
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
meteor
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_lcapLegi de conservare (1) - Pagina 9 Voting_barLegi de conservare (1) - Pagina 9 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Legi de conservare (1)

+9
eugen
Abel Cavaşi
virgil
negativ
WoodyCAD
Razvan
Pacalici
gafiteanu
virgil_48
13 participanți

Pagina 9 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 34  Urmatorul

In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Vizitator 1 Vin 11 Noi 2016, 10:38

Rezumarea primului mesaj :

Am radiat primul mesaj care constituia o eroare.   virgil_48

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos


Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 24 Aug 2017, 12:51

Dupa impulsul de respingere elicoidal, iata ca s-a descoperit teoretic deocamdata (prin noi insine) si impulsul de atractie.
Da` cu bubuiala aia de la Galati de luna asta, care e stadiul cercetarilor ? A fost explozie sau implozie ? Daca exista legi de conservare, sigur a mai ramas ceva, fie imprastiat, fie supra-concentrat. Tudorel a fost foarte contrariat si revoltat si iritat, cand a citit de ipoteza mea cu "a bubuit mintea unui savant". Tot raul spre bine. Asa se nasc marile idei, fie se aduna gandurile, fie se revarsa cu tot tam-tamul, fie se ciocnesc contrariile.
Buuuum !!!

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Joi 24 Aug 2017, 13:30

Iar a bubuit la Galati? Shocked
Avem se pare un Galati bubuitor.... Cool

Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Numarul mesajelor : 5571
Data de inscriere : 21/08/2014

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 24 Aug 2017, 14:54

BigBangul (MareaBubuiala) de la Galati o fost prin luna mai, dar ecourile si reverberatiile inca se mai aud, inconjoara Pamantul de mii de ori.  Asa ca PerpetuumMobile. Bubuiala s-a conservat, dar s-a divizat.
Posibil sa fie si o reminescenta a marelui BB de la facerea lumii.  Avem acolo la Galati o minunata echipa de cercetatori, care banuiesc ca ca`ta acum indicii pe teren, aduna tot ce e suspect picat din cer, in special magnetii neodim din tehnologia extraterestra a ozeneurilor. In ultimii 25 de ani Galatiul a fost des vizitat de extraterestrii, s-au integrat subtil printre noi, unii au obtinut oficial si cetatenia, cititi cronicile. Pot fi depistati usor, deoarece sunt permanent incarcati electric si scot scantei cand le strangi mana, ca la piezo...
Puneti pe google "OZN Galati".
https://www.google.ro/search?q=ozn+galati&rlz=1C1CHZL_roRO752RO752&oq=ozn+galati&aqs=chrome..69i57j0l3.4415j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Vin 25 Aug 2017, 05:55

gafitene , apocaliptica aparitia aia de OZN la Galati! Asta sigur dupa cum lumina, e propulsat cu cristale de cuartz cum ne spunea si dl. scanteitudorel. Bubuiturile or fi deci (ca au fost 2 dupa cum ne zicea dl. scanteitudorel, distantate la numai 0.2 sec una de alta), or fi fost rateuri de motor sau au or fi pliciuit extraterestrii , numa asa, ca sa se dea mari sau numai sa ii sperie pe Galatenii nostri?

Foarte interesanta si instructiva aparitie, in fine filmata pe cerul patriei.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Felicitari!

Mesaj Scris de crivoi d Vin 25 Aug 2017, 11:37

Definiția 1. Luxon. Luxonul este o particulă punctiformă, fără masă de repaus, care, drept consecință ,...,), se deplasează cu viteza luminii în vid în orice ,...,


Felicitari pentru demersul facut si faptul ca ne dati posibilitatea de a "discuta" pe acest subiect ( a fi "critic" inseamna sa fii expert in domeniul, ceea ce e doar o "pacaleala" pentru oricine scrie pe acest forum).

Nedumeriri:
1. Dupa cate am citit  "lumina" are viteza limita, c, doar in mediul masic: luxonul are viteza fotonului, c,  si in vid (mediul nemasic/netermic)? Fizica teoretica (si , chiar cea experimentala) evidentiaza faptul ca este posibila "miscarea" unor corpuri naturale cu viteze supraluminice, fizica elicoidala exclude acest fapt?
2. Conform def. 1, luxonul se poate deplasa in orice directie (daca am inteles eu bine) atunci ce intervine pentru ca miscarea sa fie mentinuta "elicoidala". Din definitii, nu rezulta structuri,..., functii/"rosturi" noi pentru luxon care sa-I "gireze" cinematica.
3. Definitiile sunt construite de la "efect' la "cauza", s.a. care "la prima vedere' nu pare a fi in regula.

Deocamdata atat. Scuze ca scriu AICI, dar nu am acces/permisiune decat aici!

crivoi d
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 25 Aug 2017, 16:01

crivoi d a scris:
Nedumeriri:
1. Dupa cate am citit  "lumina" are viteza limita, c, doar in mediul masic:
Lumina are viteza c doar în vid.

Fizica teoretica (si , chiar cea experimentala) evidentiaza faptul ca este posibila "miscarea" unor corpuri naturale cu viteze supraluminice, fizica elicoidala exclude acest fapt?
Viteze supraluminice nu înseamnă mai mari decât c. Luxonul se mișcă numai cu viteza c, oriunde.


2. Conform def. 1, luxonul se poate deplasa in orice directie (daca am inteles eu bine) atunci ce intervine pentru ca miscarea sa fie mentinuta "elicoidala".
Unul și același luxon se mișcă numai într-o direcție, dictată de condițiile inițiale. În schimb, alți luxoni se pot mișca în altă direcție. Dar problema este mult mai profundă și trebuie să discut despre ea mult mai pe larg cândva. Are legătură cu teorema lui Bilinski, pe care am redescoperit-o independent.

Din definitii, nu rezulta structuri,..., functii/"rosturi" noi pentru luxon care sa-I "gireze" cinematica.
E prematur să vorbesc despre asemenea structuri (încă nu mi le-am clarificat nici eu însumi).

Deocamdata atat. Scuze ca scriu AICI, dar nu am acces/permisiune decat aici!
Problemele ridicate sunt pertinente și au meritat un răspuns pe măsură. Nu ai permisiune decât aici pentru că nu ești utilizator obișnuit (pentru că nu vrei să fii?), ci ești doar vizitator.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33928
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Aug 2017, 17:44

Abel Cavaşi a scris:. . . . .

2. Conform def. 1, luxonul se poate deplasa in orice directie (daca am inteles eu bine) atunci ce intervine pentru ca miscarea sa fie mentinuta "elicoidala".
Unul și același luxon se mișcă numai într-o direcție, dictată de condițiile inițiale. În schimb, alți luxoni se pot mișca în altă direcție. Dar problema este mult mai profundă și trebuie să discut despre ea mult mai pe larg cândva. Are legătură cu teorema lui Bilinski, pe care am redescoperit-o independent.

LUXONUL
Luxonul este un corp fără masă de repaus care se deplasează cu viteza luminii în vid. Luxonul este cărămida lumii, în sensul că toate corpurile din Univers sunt alcătuite din luxoni (acesta este un postulat al Fizicii elicoidale).
Interesant corpul acesta, dar seamana cu fotonul. Poti face o
departajare? In pagina aceea nu am sesizat-o, aspectul ar fi
trebuit comentat prioritar.
P.s. Ii spui intentionat corp si nu particula?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 25 Aug 2017, 19:50

Noțiunea de corp este mai generală decât cea de particulă. Dar poți să-i spui și particulă, dacă vrei neapărat. La nivelul acela de abstractizare, la care luxonul este un „nimic” care se deplasează cu viteza luminii, deosebirea dintre corp și particulă este irelevantă.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33928
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 25 Aug 2017, 23:40

Salut! Bine aţi venit în acest Wiki dedicat în special Fizicii neîngrădite de canoanele actuale!
  Mă străduiesc necontenit ca în acest loc să găsiţi definiţii cât mai clare cu putinţă. Puteţi îmbunătăţi acest proiect, formulând cereri, critici sau sugestii.
 Mulţumesc!
Fiindca pe pagina de Wiki incurajezi discutiile si intrebarile, sunt
curios daca in "cercetarea" ta, consideri luxonul acesta ca fiind
particula primordiala indivizibila. Am vazut si o propunere in
legatura cu determinatea masei lui. In alta parte scrii de masa
nula. In ce directie ai evoluat in ultima vreme?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 26 Aug 2017, 05:38

Desigur, luxonul este, în concepția mea, „particula primordială indivizibilă”. În ce să-l mai poți diviza, din moment ce el însuși este deja un nimic? Masa lui se datorează mișcării sale cu viteza luminii.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33928
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Sam 26 Aug 2017, 07:05

Abel Cavaşi a scris:Desigur, luxonul este, în concepția mea, „particula primordială indivizibilă”. În ce să-l mai poți diviza, din moment ce el însuși este deja un nimic? Masa lui se datorează mișcării sale cu viteza luminii.
Aceast corpuscul trebuie sa aiba proprietatea de a se misca cu viteza luminii, miscare ce implica o vibratie in jurul unei pozitii de echilibru. Luxonul trebuie sa fie corpusculul care umple intreg spatiul, dar care ocupa un loc relativ fix, fiind  continuu in miscare de vibratie. Orice domeniu din spatiu este ocupat de luxoni, ce formeaza un fel de gaz ideal caracterizat de anumiti parametri fizici. Atunci cand mai multi luxoni ajung sa oscileze in faza, formeaza lanturi de luxoni, precum margelele pe ata, care pot descrie anumite forme liniare sau curbe, curbe inchise, generand asa numitele stringuri. Stringurile la randul lor pot oscila in mai multe feluri in functie de forma si frecventa proprie, astfel stringurile liniare oscileaza ca o coarda vibranta, iar stringurile circulare au alt mod propriu de vibratie, ca o hora in doua parti, sau ca o coarda vibranta inchisa. Combinatia acestor feluri de stringuri, dupa forma si frecventa vibratiei, a condus la aparitia particulelor diferentiate ca mod de comportare avand anumiti parametri fizici. Atunci cand stringurile aglutineaza intr-o particula, datorita pozitiei relativ fixe in spatiu a luxonilor neangajati in formatiuni fizice, creaza un camp in jurul particulei, adica un spatiu caracteristic care se bucura de anumite proprietati. legatura dintre particula si camp, consta tocmai in transmiterea vibratiilor dinspre particula spre exteriorul ei, dar si dinspre exterior spre particula. Orice particula constituie un punct singular pentru spatiul inconjurator, imprimandu-i acestuia proprietatile ei. Daca oscilatiile stringurilor circulare  pe curbe inchise dau nastere campului magnetic al particulei, caracterizat de permiabilitate, oscilatiile stringurilor liniare dau nastere campului electric caracterizat de permitivitate. Doua marimi fizice a caror combinatie se regasesc in valoarea vitezei luminii. Liniile de camp ale acestora ne arata tipul stringurilor care oscileaza si formeaza campul respectiv. In fiecare loc din spatiu se reasesc ambele tipuri de stringuri, dar numai cand acestea oscileaza in faza dau nastere la un camp. Atunci cand avem numai un camp, electric, sau magnetic, nu sunt active decat stringurile proprii acelui camp, restul aflandu-se intr-o stare de repaus relativ, osciland fiecare string in felul lui avand o rezultanta nula in orice punct.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Sam 26 Aug 2017, 07:45

Mai Virgil, te stiu om serios.
Magaria asta cu luxonul lui peste care formeaza stringuri seamana cu divizarea teoretica la infinit a unui segment de dreapta, lucru care nu e chiar cuser. Înteleg ideea asta, dar în cazul în care ar fi asa, ar putea exista subluxoni, etc. La felul in care m-am gândit ca functioneaza limitele matematice, nu e posibila o asemenea inventie. Proprietatea lui de a se misca cu viteza luminii e putin dubioasa : unde ? (pentru a putea forma stringuri.) Ar trebui ca toti sa se miste cu c in exact aceeasi directie pentru ca "mai multi luxoni sa ajunga sa oscileze in faza si sa formeze lanturi de luxoni,". Mai sunt si alte obiectii, dar nu le mai scriu....

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 26 Aug 2017, 08:58

Abel Cavaşi a scris:Desigur, luxonul este, în concepția mea, „particula primordială indivizibilă”. În ce să-l mai poți diviza, din moment ce el însuși este deja un nimic? Masa lui se datorează mișcării sale cu viteza luminii.
In topicul O carte despre Fizica elicoidala? vrei sa scrii
singur?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43969
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Pacalici Sam 26 Aug 2017, 10:21

Tovarasi Cercetatori, vine toamna si neaparat Legile Conservarii trebuiesc aplicate:

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Encurtido%2B%25281%2529
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19434
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Sam 26 Aug 2017, 10:51

Împuscatul o întreaba pe Odioasa :
- Auzi draga, când am dat eu legile astea ale conservarii ?
- Nu stiu draga, tu esti omul legii, eu sunt om de stiinta !

Trebuia pus la bancuri, dar nu m-am putut abtine de data asta, ca de mult vreau sa o trec si aici !
pacalici a scris:Tovarasi Cercetatori, vine toamna si neaparat Legile Conservarii trebuiesc aplicate
Da' regulament de aplicare avem ? Vezi ? De-aia e lumea derutata !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Activarea "conservelor" si imputirea topicelor de catre,...

Mesaj Scris de crivoi d Sam 26 Aug 2017, 12:20

Nu radeti? In acest topic sunt "conservate" multe din aberatiile voastre. De aceea "tovarasul" nu-si mai aminteste,..., si tot amana si iar amana 'descoperirea" adevaratelor legi (care sunt mai putin "conservatoire").

crivoi d
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Sam 26 Aug 2017, 18:23

negativ a scris:
Mai Virgil, te stiu om serios.
Magaria asta cu luxonul lui peste care formeaza stringuri seamana cu divizarea teoretica la infinit a unui segment de dreapta, lucru care nu e chiar cuser. Înteleg ideea asta, dar în cazul în care ar fi asa, ar putea exista subluxoni, etc. La felul in care m-am gândit ca functioneaza limitele matematice, nu e posibila o asemenea inventie. Proprietatea lui de a se misca cu viteza luminii e putin dubioasa : unde ? (pentru a putea forma stringuri.) Ar trebui ca toti sa se miste cu c in exact aceeasi directie pentru ca "mai multi luxoni sa ajunga sa oscileze in faza si sa formeze lanturi de luxoni,". Mai sunt si alte obiectii, dar nu le mai scriu....
Suntem pe un teren al imaginatiei, si singurul instrument cat de cat folosit, teoria similitudinii, care imi da voie sa extrapolez anumite date;Legi de conservare (1) - Pagina 9 Grafic15 este

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Sam 26 Aug 2017, 18:31

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Masa_c10
Astfel am putut determina masa corpusculilor nivelului cosmic zero, adica al etherului. Pot fi luxonii aceste particule?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Sam 26 Aug 2017, 18:46

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Sirul_10

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Grafic16

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Sam 26 Aug 2017, 18:51

Cei care iau in ras aceste idei, dau dovada de putina imaginatie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Sam 26 Aug 2017, 18:57

Similitudinea vine de la legea atractiei universale, care functioneaza si pentru sarcini si pentru mase. Mecanismul e insa oarecum diferit, si de-aia nu poti folosi  similitudinea prea departe.
Ce te face sa crezi ca ar fi ceva sub nivelul haosului ? Nu cred ca structura a ceea ce numesti tu string functioneaza chiar asa cum te-ai gandit tu, cu asanumitii luxoni. Functionarea unui "string" permite manifestarea haotica a acestora, dar nu înseamna ca sunt alcatuite din componente mai mici.
Problema deosebirii punctului material de cel real, este iarasi un impediment si trebuie sa recunosc faptul ca în ultimele zile, a trebuit sa refac o parte din teorie.
P.S. problema cu viteza luminii tocmai am rezolvat-o definitiv, si nu are legatura directa cu nivelele de agregare.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Sam 26 Aug 2017, 20:59

negativ a scris:
Similitudinea vine de la legea atractiei universale, care functioneaza si pentru sarcini si pentru mase. Mecanismul e insa oarecum diferit, si de-aia nu poti folosi  similitudinea prea departe.
Ce te face sa crezi ca ar fi ceva sub nivelul haosului ? Nu cred ca structura a ceea ce numesti tu string functioneaza chiar asa cum te-ai gandit tu, cu asanumitii luxoni. Functionarea unui "string" permite manifestarea haotica a acestora, dar nu înseamna ca sunt alcatuite din componente mai mici.
Problema deosebirii punctului material de cel real, este iarasi un impediment si trebuie sa recunosc faptul ca în ultimele zile, a trebuit sa refac o parte din teorie.
P.S. problema cu viteza luminii tocmai am rezolvat-o definitiv, si nu are legatura directa cu nivelele de agregare.
Trebuie sa ai argumente mai solide ca sa combati teoria similitudinii. Nu este nimic sub nivelul chaosului care s-ar lasa imaginat sau cunoscut, doar ca acest chaos este compus din doua tipuri de corpusculi despre care am vorbit mai inainte, si ca acesti corpusculi pot realiza anumite formatiuni numite stringuri in cazul campurilor.
Cat priveste despre viteza luminii, nu vad ce ar trebui rezolvat, in afara de discutia avuta mai demult.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Dum 27 Aug 2017, 14:41

Stiu la ce corpusculi te referi, dar ei sunt rezultat al organizarii.
Ramasese de clarificat pentru mine ce este un raport invers in formulele pentru viteza luminii. Si acum m-am dumirit. Oricum, c trebuie modificata si sper sa reusesc sa termin pâna la anul in noiembrie când e conferinta BIPM ( Bureau International des Poids et Mesures), pentru ca vor sa modifice definitia amperului si nu se poate face fara o lungime a metrului si o durata a secundei corecte.
În rest joc de glezna...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Grade de libertate

Mesaj Scris de crivoi d Dum 27 Aug 2017, 21:28

6. Analiza metodelor de eliminare a contradicţiilor fizice
6.1.Verificarea răspunsului.
          Modificarea energiei unui sistem presupune interacţiuni cu corpurile  şi câmpurile exterioare sistemului prin grade de intensitate diferită. Eliminarea unei modalităţi de izolare, mecanică,termică, electrică, magnetică, etc., permite sistemului să participe la interacţiunea caracteristică formei de mişcare considerate, ceea ce înseamnă că sistemul dobândeşte un grad de libertate externă corespunzător acelei interacţiuni. Gradele de libertate internă (ni) şi externă (ne) care satisfac un anumit tip de interacţiune între sistem şi exterior pot fi considerate conjugate (ne e). Se cunoaşte că numai în condiţii de echilibru procesele fizice, chimice, etc. sunt total reversible, deci conservative. Dezechilibrarea sistemului considerat se poate obţine prin interacţiune reactivă sau activă, prin disipaţie (D). Disipaţia reprezintă viteza de degradare a energiei ordonate (mecanică, electrică, chimică, nucleară) în energie dezordonată, adică termică, însoţită de generare de entropie, cauzate de ireversibilitatea procesului considerat [101]. Modificarea energiei interne, U, a sistemului termodinamic corp masiv – anvelopă plasmatică, consecinţă a ,,deformării generalizate infinit mici ” dX a acestuia sub acţiunea forţei generalizate, Y, poate fi scrisă sub formă diferenţială [101]:
                                         dU = Legi de conservare (1) - Pagina 9 T93SRRLsgLlo6SIJ0JAEaEgCtA7ZP5qZAY2vY1TVAAAAAElFTkSuQmCC     








D-l Eugen
Am notat:
- Pa= presiunea atmosferica;
-P= presiunea in fata fantei deschise;
-p = presiunea rezultanta.

Legi de conservare (1) - Pagina 9 2Q==


Sa incercam sa completam (cu o oarecare lejeritate stiintifica) figura cu ceea ce se intampla in mod natural:

1. presiunea (dinamica) este rezultatul impactului fluxurilor din mediu (corp de influenta preponderenta};

2. in zona de impact undele reflectate interfereaza cu cele de impact si dau nastere unei structuri in apropierea corpului diferita de cea a mediului, respectiv, suprafata corpului;

3. astfel, undele progressive (o parte) sunt preluate de structura pericorp (ECRAN-potrivit frecventei proprii) restul undelor ajung la suprafata corpului;

4.Structura pericorp prin "micro/macrooscilatorii"  proprii da functii noi corpului analizat/initial prin schimbul propriu cu corpul propriu-zis; astfel corpul capata functii/rosturi noi care ii schimba ierarhia functiilor utile(IFU)

De exemplu: centurile de radiatie exterioara "Vann Alen" ale Pamantului sunt polarizate de scoarta terestra de semn opus polarizarii scoartei terestre (scoarta- de  catre undele"progressive" de impact, lungimea de unda minimorum, desi initial a fost, maximorum). Acestea au un rol important in energizarea/miscarea Pamantului prin schimb local pulsatoriu. Amintim/Planck-"energia=starea fizica instantanee a corpului natural".

5. Astfel, functiile intrasistemice ( zona pericorp- suprafata corp) , "intretinute de fluxul undelor progressive, DEVIN PREDOMINANTE PENTRU MISCARE/translatarea CORPULUI si nu numai (binenteles, "alimentate" continuu de fluxurile masice, electrice, "entropice', de impuls, rezultat din interactiunea formelor de miscare conjugate (mediu-corp) ;

6. Acest lucru este posibil datorita aparitiei formelor de miscare conjugate intrasistemice; de exemplu; liniile/frontul campului magnetic a micro/macrocorpurilor corpului propriu-zis interactioneaza pulsatoriu cu liniile/frontul campului magnetic al structurii pericorp; lucrul este posibil datorita generarii (in procesul de schimb) al micro/macrovortexurilor care au proprietatile cunoscute (atractie/repulsie, ...,;

Asta,grosier, pe intelesul tuturor. Desigur, lucrurile sunt mult mai complicate. O parte din algoritm este descries in "Electroconvergenta Pamantului", ed. Performantica, Iasi, 2004.

 

Nu stiu daca veti “intelege” dar e bine,…, “de stiut”!

 

 


crivoi d
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de negativ Lun 28 Aug 2017, 01:04

crivoi a scris: Desigur, lucrurile sunt mult mai complicate.
Pai normal, domnu' Crivoi, daca dumneavoastra ziceti lucruri de-astea.  Voiam sa va intreb daca ati recitit ce ati scris dupa publicare....

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20542
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de d crivoi Lun 28 Aug 2017, 06:57

Parca spuneati pe undeva ceva in legatura cu datul  "mura in gura". E valabil  pentru toti sau numai pentru cei "insemnati"?

d crivoi
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Lun 28 Aug 2017, 07:41

d crivoi a scris:Parca spuneati pe undeva ceva in legatura cu datul  "mura in gura". E valabil  pentru toti sau numai pentru cei "insemnati"?
Aveti darul sa complicati explicatiile mai mult decat trebuie. Ce legatura au centurile Van Allen, cu recipientul din figura. Intrebarea era simpla, in ce directie se misca recipientul, la stanga sau la dreapta ? Explicatia data de colegul nostru nu ma convinge deoarece el a luat in calcul doar presiunea statica din jurul vasului, in timp ce eu consider ca se formeaza si o presiune dinamica a suvoiului de aer care intra in vas si care este posibil sa transmita un impuls mult mai mare, ceia ce genereaza o forta de sens contrar.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Diversitatea fenomenelor functie de "locul" din Univers

Mesaj Scris de crivoi d Lun 28 Aug 2017, 10:58

Aveti darul sa complicati explicatiile mai mult decat trebuie.

Eu incerc sa generaliz interactiunile, dar daca vi se pare asa cum spuneti dvs.,..., sa fie asa!

Pentru situatia prezentata de dl. Eugen (sistem tehnic cu cavitate interioara vidata aflata in contact printr-o Fanta cu atmosfera/mediul compresibil si impactat  pe fata opusa fantei cu fluid de lucru compresibil )aplicarea mecanicii fluidelor permite aflarea solutiei.

De mentionat ca fenomenul de transport (din zona fantei) generat de fluidul de lucru de impact nu poate mentine "vidul" la parametrii initiali in camera. Cat priveste efectul Coanda, acolo este vorba, in principal, de interactiuni mecanice ale aparatului c u mediul/atmosfera. El exclude alte tipuri de interactiuni (vezi, Aplicarea algoritmului Altshuller pentru eliminarea contradictiilor,..., Clubul de stiiinta/dumitru, Stadiul actual in propulsia rachetelor, club de stiinta/dumitru, s.a.

crivoi d
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Lun 28 Aug 2017, 17:06

Totusi, cum se misca recipientul in cauza? la dreapta sau la stanga ?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de crivoi d Lun 28 Aug 2017, 20:16

Depinde de "marime".

crivoi d
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de virgil Mar 29 Aug 2017, 06:21

crivoi d a scris:Depinde de "marime".
Pus in fata unui fapt concret, v-ati pierdut. In lipsa arsenalului de expresii alambicate n-a mai ramas nimic concret.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Legi de conservare (1) - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Legi de conservare (1) - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de d crivoi Mar 29 Aug 2017, 11:29

Pus in fata unui fapt concret, v-ati pierdut.
Zici?

d crivoi
Vizitator


Sus In jos

Legi de conservare (1) - Pagina 9 Empty Re: Legi de conservare (1)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 34 Înapoi  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum