Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi (11933)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen (3786)
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 7 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 7 din 34 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 08:20

Abel Cavasi,Razvan si alti administratori si moderatori,
De ce exista "quote"?Daca eu vreau sa citez tot inseamna ca altcineva care citeste raspunsul meu trebuie sa inteleaga de ce am raspuns asa si nu altfel....Te rog nu mai sterge citatul!Cand parti din citat nu ma intereseaza atunci eu le sterg si nu altcineva.....Intelege odata pentru totdeauna!

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 08:48

sadang,
Tu si hindusii si yoghinii si budistii in eroare va chinuiti amarnic sa va iluminati si sa va eliberati prin metode extrem de periculoase......Eu iti zic ca spunand Rugaciunea Domneasca si facand o cerere simpla lui Dumnezeu Tatal Ceresc in legatura cu ce vrei tu atunci vei fi uimit sa vezi ca cererea ta va fi implinita dar cand ceri ceva lui Dumnezeu Tatal Ceresc sa fie ca si cand ai si primit ceea ce ai cerut.Ai grija ce ceri!Cunoaste Adevarul si te vei elibera!Care este adevarul din hinduism,yoga,budism si alte scripturi de acest gen despre care eu iti zic ca sunt in eroare?Oricine expune vrea sa si impuna caci asta faci si tu si eu numai ca impunerea mea se bazeaza pe revelatii traite si care au fost confirmate numai de Biblia Ortodoxa.Ce spune hinduismul,yoga si budismul despre forma si culoarea sufletului omului?Raspunde odata si nu te mai eschiva si daca hinduismul,yoga si budismul nu spun clar ce este sufletul atunci acestea sunt scripturi in eroare si care au fost inventate sub influenta drogurilor si a lui satan.... Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mier 08 Feb 2012, 11:25

Unora li se da de catre Dumnezeu Tatal Ceresc saracie si/sau boli si diverse necazuri altora li se da bogatie si/sau sanatate si fericire si unii si altii sunt incercati o vreme dandu-le aparent iluzia liberului arbitru....Un sarac isi ia viata sau fura sau moare de foame sau de boala,un bogat da din banii lui unor saraci dar nu da suficient,alti bogati nu dau nimic si sunt aroganti si toti au iluzia liberului arbitru dar in viata asta sau in alta viitoare vor fi altefel caci asa vrea doar Dumnezeu Tatal Ceresc
Asta inseamna statistica, sau cum spune mecanica cuantica, in permanenta ai putea fi in toate aceste stari, dar cand colapseaza functia de unda, te trezesti numai intr-o stare. Functia de unda reprezinta vointa lui D-zeu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mier 08 Feb 2012, 15:03

AMOT a scris:.Ce spune hinduismul,yoga si budismul despre forma si culoarea sufletului omului?Raspunde odata si nu te mai eschiva si daca hinduismul,yoga si budismul nu spun clar ce este sufletul atunci acestea sunt scripturi in eroare si care au fost inventate sub influenta drogurilor si a lui satan.... Rolling Eyes

Unde scrie in ,,Biblia Ortodoxa'' despre forma si culoarea
sufletului omului?
Tu ai vazut ,,forma'' si ,,culoarea'' sufletului?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 17:24

CAdi a scris:Unde scrie in ,,Biblia Ortodoxa'' despre forma si culoarea
sufletului omului?Tu ai vazut ,,forma'' si ,,culoarea'' sufletului?
Citeste Ecclesiastul,cap. 12 din Biblia Ortodoxa.Eu am vazut cu proprii mei ochi trupesti forma si culoarea sufletului meu.
------------------------------------
Ce spune hinduismul,yoga si budismul despre forma si culoarea sufletului omului?Ce credinta ai tu? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 08 Feb 2012, 17:26

virgil a scris:Asta inseamna statistica, sau cum spune mecanica cuantica, in permanenta ai putea fi in toate aceste stari, dar cand colapseaza functia de unda, te trezesti numai intr-o stare. Functia de unda reprezinta vointa lui D-zeu.
Nu-nteleg! In ce scriptura ai citit asa ceva? [...]


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Joi 09 Feb 2012, 09:23, editata de 2 ori (Motiv : Eliminat punctuaţie inutilă)

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Joi 09 Feb 2012, 09:19

Eu sunt de credinta ortodoxa.
Insa nu mi-am vazut forma si culoarea sufletului!
Am vazut insa partial aura !(a nu se confunda cu sufletul)
Hinduismul si Yoga nu vorbesc de culoarea sufletului!
Ele descriu culoarea energiilor acumulate in diferitele chakre (centre de energie) din corpul uman.
Ce culoare ai vazut tu ca are sufletul?
Si ce forma?
Am citit si cap.12 din Ecleziastul si nu am gasit nimic referitor la forma si culoarea sufletului (doar ceva ca o funie de argint!)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Joi 09 Feb 2012, 11:03

Insa nu mi-am vazut forma si culoarea sufletului!
Am vazut insa partial aura !(a nu se confunda cu sufletul)
In experientele parapsihologice efectuate de Al. Rochas, asupra oamenilor a rezultat ca exista o emanatie de culoare albastra in partea dreapta a si o emanatie de culoare rosie in partea stanga. mai mult, prin experianta efectuata asupra unui animal la care a fost indepartata calota craniana ramanand creierul descoperit, un clarvazator a vazut emisfera dreapta a creierului in culoare albastra si emisfera stanga in culoare rosie.
Cum eu consider ca tot ce este vazut in afara corpului este doar rezultatul functiei sistemului nervos cerebral, mi se pare normal acest lucru, intrucat pe fiecare emisfera are functiile ei;

Emisfera cerebrala stanga este legata de urmatoarele competente:

•scrisul
•limbajul
•sistematizarea
•stiinta
•analiza
•logica
•timpul
•calculul
Emisfera cerebrala dreapta este pusa in legatura cu:

•imaginile
•emotiile
•creativitatea
•arta, muzica
•sinteza
•fantezia
•spatiul
•intuitia
Asa ca functii diferite se traduc prin manifestari de campuri de culoare diferita.
Aceste campuri sunt similare cu radiatiile Kirlian.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Joi 09 Feb 2012, 22:05

Nu este asa simplu!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Vin 10 Feb 2012, 07:41

CAdi a scris:Eu sunt de credinta ortodoxa.
Insa nu mi-am vazut forma si culoarea sufletului!
Am vazut insa partial aura !(a nu se confunda cu sufletul)
Hinduismul si Yoga nu vorbesc de culoarea sufletului!
Ele descriu culoarea energiilor acumulate in diferitele chakre (centre de energie) din corpul uman.
Ce culoare ai vazut tu ca are sufletul?
Si ce forma?
Am citit si cap.12 din Ecleziastul si nu am gasit nimic referitor la forma si culoarea sufletului (doar ceva ca o funie de argint!)
Sufletul omului este de forma umanoida si de culoare galben-aurie,iar prin intermediul funiei de argint sufletul este legat de trup si prin aceasta funie sufletul transmite toate informatiile si mentine viata trupului. Ce biblie ai tu?Citeste Ecclesiastul,cap. 12,vers. 6 si 7 din Biblia Ortodoxa daca zici ca ai fost botezat ortodox!!!Se spune clar despre funia de argint si de vasul de aur care vas este de fapt sufletul omului.Cu cinci ani inainte de a citi Ecclesiastul,cap. 12 din Biblia Ortodoxa Dumnezeu Tatal Ceresc mi-a aratat ca sufletul omului este de forma umanoida si de culoare galben-aurie si mai apoi am inteles ca sufletul in general este de fapt de natura materiala si anume este o plasma subtila cu anumite caracteristici in functie de trupul pe care urmeaza sa-l sustina si asa am ajuns la concluzia ca toate de la atom pana la om au suflete facute de Dumnezeu Tatal Ceresc care si El are Suflet.
Asa zisele chakre specificate de hinduism pentru trupuri de oameni sunt de fapt noduri vitale ale trupului ale funiei de argint si de acolo pleaca nenumarate fire mai groase sau mai subtiri care fac legaturi vitale in trupul omului si as zice ca sunt asa zisele meridiane energetice chinezesti pe care le-au studiat vechii chinezi cu care eu sunt de-acord si sunt de-acord si cu asa zisa teorie yin si yang din filozofia si metafizica chineza.....

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Vin 10 Feb 2012, 11:01

Nu este asa simplu!
Nu este simplu, pentru ca activitatea nervoasa produce campurile, dar si campurile pot influienta diferitele functii ale creierului.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Vin 10 Feb 2012, 11:30

Sufletul omului este de forma umanoida si de culoare galben-aurie,iar prin intermediul funiei de argint sufletul este legat de trup si prin aceasta funie sufletul transmite toate informatiile si mentine viata trupului.
Cine este sufletul? de ce are nevoie de forma umanoida?
cum percepe lumea inconjuratoare? cum comunica? poate gandi? cu ce gandeste? consuma energie? dar cu ce se hraneste? ce organe de simt are? cum se deplaseaza?
La toate aceste intrebari nu stie sa raspunda nici un suflet, nici un spirit, pentru simplu motiv ca nu exista ca fiinta vie in afara omului. Totul se petrece in om, in mintea omului, nu este imaginatie ci este o functie anume separata de constient, prin asazisul ""sine"", de fapt un ecran de protectie intre constient si supraconstient, acolo unde se petrec aceste functii.
Prin diferite tehnici, sau practici religioase, se ridica, sau se strapunge acest ecran ""sinele"", si se poate patrunde in aceasta lume mistica. Acesta este astralul, sau nirvana, sau lumea cealalta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Vin 10 Feb 2012, 20:07

D.p.d.v.stiintific sufletul este corpul energetic al organismului uman.
Dupa moarte el se contopeste in campul electromagnetic universal.
Funia de argint este acea legatura subtila intre cele doua campuri.
Este interesant de stiut daca informatia se pastreaza si in campul energetic nu numai pe suport fizic.
Cum lumea pare o Holograma as zice ca da!
Fotonul nu are masa, iar particulele se creeaza din ciocnirea fotonilor gamma de inalta energie!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Vin 10 Feb 2012, 20:20

Funia de argint este acea legatura subtila intre cele doua campuri.
Funia de argint este o proiectie interioara, asa cum este si tunelul dinaintea mortii, iadul si raiul,astralul, nirvana, etc. Daca totusi sustii ca este o legatura exterioara corpului fizic, ar fi bine sa spui care este natura acestui
cordon, ce stare materiala permite realizarea acestuia.
Ce experiente de laborator cunosti, pentru relevarea acestui cordon, in afara de observatiile clarvazatorilor. Orice informatie se stocheaza pe un suport material, la fel si hologramele, doar proiectiile lor sunt fara suport.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Vin 10 Feb 2012, 20:42

Funia reprezinta acel tunel de care ai amintit, insa nu este o proiectie interioara .
Totodata campul energetic universal mentine legatura cu campul energetic delimitat de corpul uman prin intermediul acestei legaturi(funii).Oameni sunt ca fetusii legati prin cordonul ombilical de uterul mamei.
Din aceasta cauza Amot sustine ca nu avem liberul arbitru.
(Se insala insa)
Il avem impreuna cu EL...Atunci cand gresim grav intervine acel ceva

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Vin 10 Feb 2012, 21:54

Oameni sunt ca fetusii legati prin cordonul ombilical de uterul mamei.
Acest lucru nu poate fi afirmat cu certitudine. O legatura exista, dar nu cred ca se stie cum, probabil precum telefonia mobila, fiecare om are un cod, o frecventa, dar ce fel de camp? nu se stie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de curiosul Vin 10 Feb 2012, 22:15

...


Ultima editare efectuata de catre curiosul in Sam 09 Feb 2013, 11:40, editata de 1 ori

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40568
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Vin 10 Feb 2012, 22:48

Matematica se poate schimba cum de altfel orice se schimba pe lumea aceasta:
Au aparut teoria fractalilor si spatiul curb!
(ca sa nu mai vorbesc de interpretarea diferita a
Teoremei lui Fermat aici pe forum Rolling Eyes )
Exista cate o parere diferita asupra acelorasi probleme de pe trepte superioare de constiinta...(Bineinteles ca si demonstratiile se schimba ...la fel si religia)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 11 Feb 2012, 08:32

virgil a scris:
Cine este sufletul? de ce are nevoie de forma umanoida?
cum percepe lumea inconjuratoare? cum comunica? poate gandi? cu ce gandeste? consuma energie? dar cu ce se hraneste? ce organe de simt are? cum se deplaseaza?
La toate aceste intrebari nu stie sa raspunda nici un suflet, nici un spirit, pentru simplu motiv ca nu exista ca fiinta vie in afara omului. Totul se petrece in om, in mintea omului, nu este imaginatie ci este o functie anume separata de constient, prin asazisul ""sine"", de fapt un ecran de protectie intre constient si supraconstient, acolo unde se petrec aceste functii.
Prin diferite tehnici, sau practici religioase, se ridica, sau se strapunge acest ecran ""sinele"", si se poate patrunde in aceasta lume mistica. Acesta este astralul, sau nirvana, sau lumea cealalta.
1. Sufletul oricarui tip de trup este de natura materiala si este de fapt o plasma avand o anumita temperatura si are toate functiile prin care asigura viata trupului si are forma tipului de trup respectiv si anume de om daca sufletul este al unui om sau de cal daca sufletul este al unui cal si etc.......Sufletul oricarui tip de trup poate exista si fara trup dar niciun tip de trup nu poate exista fara acel tip de suflet.Sufletul neintrupat are aceleasi functii ca atunci cand este intrupat la care se adauga si alte functii cum ar fi miscarea in orice directie cu viteze mai mici sau mai mari si poate trece prin mai multe tipuri de corpuri sau medii (de exemplu poate trece prin ziduri),comunica (si prin vorbire) si prin telepatie si are sentimente si evident are constiinta.Trupul fara suflet nu mai are decat niste atomi care au un grad de constiinta specific acelor atomi si deci un trup fara suflet nu mai are nimic care sa-l sustina si in urma lui nu raman decat oasele (in cazul atomilor raman doar electronii liberi) daca nu sunt distruse intr-un fel sau altul. Un automobil are un anumit tip de motor,o locomotiva are alt tip de motor,un avion alt tip de motor si etc.......Sufletul oricarui tip de trup este deci motorul acelui tip de trup.Ca sa asigure eficient functionarea tipului de trup sufletul are forma acelui tip de trup si volumul sufletului este ceva mai mic decat volumul acelui tip de trup.Mintea adica stiinta si deci constiinta este o functie a sufletului respectiv si un trup fara suflet nu are decat atomi si acestia au suflete cu cele mai mici grade de constiinta si se comporta conform sufletelor unor atomi.Sufletul oricarui tip de trup se hraneste cu o hrana cereasca (energie) specifica.
2. Nu exista asa zisa lumea cealalta exista doar o lume si anume Universul si orice suflet de orice tip care nu este intrupat percepe in mod identic lumea la fel ca atunci cand este intrupat dupa cum are un grad mai mic sau mai mare de constiinta data de catre Dumnezeu Tatal Ceresc.Universul are o zona centrala in care se afla Raiul si o zona periferica unde se afla iadul.Tu crezi ca exista Rai si iad?
3. Tehnicile hinduiste si practicile religioase de orice fel sunt gresite si daca sunt aplicate de oameni sunt foarte periculoase si pot dauna grav acelor suflete chiar daca sunt indrumati de asa zisi guru sau de asa zisi popi duhovnicesti...... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 11 Feb 2012, 08:53

CAdi a scris:Funia reprezinta acel tunel de care ai amintit, insa nu este o proiectie interioara .
Totodata campul energetic universal mentine legatura cu campul energetic delimitat de corpul uman prin intermediul acestei legaturi(funii).Oameni sunt ca fetusii legati prin cordonul ombilical de uterul mamei.
Din aceasta cauza Amot sustine ca nu avem liberul arbitru.
(Se insala insa)
Il avem impreuna cu EL...Atunci cand gresim grav intervine acel ceva
Funia de argint nu este un tunel caci aceasta exista efectiv si este legatura sufletului cu trupul si aceasta legatura exista in zona ombilicala a trupului respectiv...Diametrul sectiunii funiei de argint intre zona ombilicala a sufletului si zona ombilicala a trupului variaza in functie tipul sufletului si deci si al trupului,iar in cazul omului acest diametru este intre 1 cm si 1,5 cm.Din zona ombilicala a trupului pleaca alte fire cu diverse diametre care asigura informatii vitale la nivelul oricarei celule ale trupului si asa se explica ca atunci cand aceste firisoare sau fire sunt mai mult sau mai putin afectate energetic in acea zona a trupului apar diverse probleme mai mult sau mai putin grave si toate acestea se intampla cu voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc care este singurul care are Liberul Arbitru si in acest sens citeste Cartea lui Iov din Biblia Ortodoxa.
De fapt exista doua cai prin care sufletul dupa ce paraseste trupul merge si anume cale care duce spre Rai si alta cale duce spre iad si pe ambele cai exista anumite statii in care sufletul asteapta o vreme pentru a se adapta in vederea ajungerii la ultima statie dupa caz Raiul sau iadul.

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Sam 11 Feb 2012, 09:25

Sufletul oricarui tip de trup este de natura materiala si este de fapt o plasma avand o anumita temperatura si are toate functiile prin care asigura viata trupului si are forma tipului de trup respectiv si anume de om daca sufletul este al unui om sau de cal daca sufletul este al unui cal si etc.......Sufletul oricarui tip de trup poate exista si fara trup dar niciun tip de trup nu poate exista fara acel tip de suflet.
Sufletul nu este de natura materiala, ci de natura informationala, si contine in mare programul si evolutia vietii noastre. Ceia ce vad clarvazatorii si ii dau denumirea de suflet, este doar campul produs de functionarea organismului uman, de aceia are forma omului sau a fiintei pe care o studiem. Dar cum este vorba de un camp, acesta nu are limite dimensionale vizibile, devine din ce in ce mai subtil pe masura ce ne indepartam de corpul caruia ii apartine. Pe baza acestui camp se fac perceptiile extra senzoriale si toate fenomenele parapsihologice. Insa aceste perceptii sunt blocate catre constient, de acel ecran numit ""sine"" despre care am mai vorbit.
Nu exista asa zisa lumea cealalta exista doar o lume si anume Universul si orice suflet de orice tip care nu este intrupat percepe in mod identic lumea la fel ca atunci cand este intrupat dupa cum are un grad mai mic sau mai mare de constiinta data de catre Dumnezeu Tatal Ceresc. Universul are o zona centrala in care se afla Raiul si o zona periferica unde se afla iadul.Tu crezi ca exista Rai si iad?
Universul este nesfarsit, iar omul cu sufletul lui cu tot, este mai umil decat o bacterie fata de un elefant. Miliardele de ani de evolutie a universului, sunt incomensurabile in raport cu efemera existenta a umanitatii, care nu reprezinta decat o farama din multitudinea de forme de manifestare a materiei in continua evolutie.
Raiul si iadul este o creatie pur omeneasca, vizavi de constiinta acestuia. In lumea informationala la care suntem in permanenta cuplati, raiul si iadul reprezinta vecinatatea locatiei noastre ca spirit, in functie de gradul nostru de evolutie. Prin spirit a se intelege memoria existentei noastre, o memorie dinamica, participativa in sfera campului informational al speciei. De ce am numit o memorie dinamica, participativa, pentru ca este la fel ca un program de calculator, aflat in hardul calculatoarelor legate la internet, este mai mult sau mai putin folosit de in functie de utilitatea lui. Informatiile cumulate devin baze de date pentru evolutiile urmatoare, asa dupa cum spunea Darwin; acumulari cantitative duc la salturi calitative.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Sam 11 Feb 2012, 21:59

Amot,
Vad ca ai inteles foarte bine ,,formatul'' sufletului!
(ma refer la art.tale de la 8:32 si 8:53)
80% sunt de acord cu ce ai scris iar 10% cu ce a scris Virgil!
Eu insa am tras aceleasi concluzii pe alte cai decat din Biblia Ortodoxa !
Concluziile mele desi asemanatoare cu ale tale au totusi un alt format(pentru ca tot suntem la forma sufletului)
La gradul de constiinta al materiei m-am referit si eu de cateva ori pe topicuri.Vad ca ai inteles destul de bine cum sta situatia...
Insa vreau sa -ti spun ca eu am tras in mare aceleasi concluzii practicand si citind carti de Yoga ,studiind Budismul si Hinduismul,Confucianismul si Crestinismul si... inca cateva carti nu dau nume aici!
Prin aceasta vreau sa-ti arat ca nu doar crestinismul detine calea cea dreapta.
Caile spre cunoastere sunt multiple,numai ca ...
unele sunt mai scurte ,altele mai lungi!

Sunt insa curios daca poti sa imi spui de unde ai capatat
aceste cunostiinte?
Nu cred ca Biblia ti le-a revelat intru totul.


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Dum 12 Feb 2012, 08:28

virgil,
De ce natura este informatia????Lasa-l pe Darwin ca teoria lui are multe neclaritati........Care dintre animale are mai multe compatibilitati cu omul???? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Dum 12 Feb 2012, 08:59

CAdi a scris:Amot,
Vad ca ai inteles foarte bine ,,formatul'' sufletului!
(ma refer la art.tale de la 8:32 si 8:53)
80% sunt de acord cu ce ai scris iar 10% cu ce a scris Virgil!
Eu insa am tras aceleasi concluzii pe alte cai decat din Biblia Ortodoxa !
Concluziile mele desi asemanatoare cu ale tale au totusi un alt format(pentru ca tot suntem la forma sufletului)
La gradul de constiinta al materiei m-am referit si eu de cateva ori pe topicuri.Vad ca ai inteles destul de bine cum sta situatia...
Insa vreau sa -ti spun ca eu am tras in mare aceleasi concluzii practicand si citind carti de Yoga ,studiind Budismul si Hinduismul,Confucianismul si Crestinismul si... inca cateva carti nu dau nume aici!
Prin aceasta vreau sa-ti arat ca nu doar crestinismul detine calea cea dreapta.
Caile spre cunoastere sunt multiple,numai ca ...
unele sunt mai scurte ,altele mai lungi!

Sunt insa curios daca poti sa imi spui de unde ai capatat
aceste cunostiinte?
Nu cred ca Biblia ti le-a revelat intru totul.

Cu care din afirmatiile mele privind sufletul nu esti de-acord????Cu care afirmati de-ale lui virgil in ceea ce priveste sufletul esti de-acord?Cu care alte 10% din afirmatiile cui mai esti de-acord in ceea ce priveste sufletul (caci lipsesc 10%)?Care este formatul concluziilor tale privind sufletul in general si sufletul omului in special?
Eu nu am practicat nimic si nici nu practic nimic dar dupa ce am avut trei experiente revelatorii privind sufletul meu abia atunci am inceput sa citesc din diverse scrieri (si am vorbit chiar si cu yoghini despre aceste revelatii experimentate fara voia mea si pe care le consider daruri minunate date mie de catre Dumnezeu Tatal Ceresc incepand cu data de 25 Decembrie 1995 ora 3-4 dimineata si tot El mi-a dat dupa aceea si darul premonitiei o vreme chiar destul de des dar acum aceste premonitii sunt mai rare si interesant ca le pot avea chiar treaz fiind dar mai rar....) pe care zici ca si tu le-ai citit si doar in Biblia Ortodoxa incepand cu anul 1998 am gasit raspunsul adevarat privitor la suflet in general si la sufletul omului in special.Yoghini habar nu aveau ce forma si ce culoare are sufletul omului iar de celelalte tipuri de suflete nici atat....Citind apoi cu atentie Biblia Ortodoxa am inceput sa inteleg clar ce este Universul si cum a fost creat de Dumnezeu Tatal Ceresc si pentru care ii multumesc din tot sufletul meu ca mi-a daruit aceasta intelegere existentei Universului si deci si a noastra a oamenilor trimitandu-mi Sfantul Duh care este Duhul Adevarului.Este o singura cale care duce la adevar dar nu tuturor li se arata aceasta cale........Care este calea ta care crezi tu ca duce la adevar acum? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Feb 2012, 09:15

Exista diferiti yoghini si la fel diferiti crestini.
Calea mea este aceeasi cu a ta numai ca sub
o alta forma.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Dum 12 Feb 2012, 09:21

CAdi a scris:Exista diferiti yoghini si la fel diferiti crestini.
Calea mea este aceeasi cu a ta numai ca sub
o alta forma.
yoghinii ori fi diferiti adica de mai multe feluri dar crestinii nu pot fi decat ortodocsi altfel nu pot fi nici macar crestini caci ei nu tin Calea Ortodoxa adica nu fac ce spune Domnul Iisus Hristos si deci nici ce spune Dumnezeu Tatal Ceresc..... Rolling Eyes
Nu exista diferiti crestini deoarece trebuie sa fim doar crestini ortodocsi adica crestini de dreapta credinta si din pacate nu exista niciun crestin ortodox........ Rolling Eyes Eu vreau sa fiu un crestin-ortodox.
Eu stiu care este calea dar din pacate nu merg pe aceasta cale.Eu stiu ca Domnul Iisus Hristos este Calea si Adevarul si Viata.
---------------------------------------------
Care este calea in care crezi tu?Tu mergi pe aceasta cale in care crezi si cum mergi pe aceasta cale????Esti yoghin? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Dum 12 Feb 2012, 09:36

Eu ma refer la bagajul de cunostinte si de experiente al fiecaruia (crestin sau yoghin).
Calea mea este ca forma diferita de a ta.
Ca sa intelegi :
fiecare merge pe drumul lui spre aceeasi destinatie

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Dum 12 Feb 2012, 14:49

crestinii nu pot fi decat ortodocsi altfel nu pot fi nici macar crestini caci ei nu tin Calea Ortodoxa adica nu fac ce spune Domnul Iisus Hristos si deci nici ce spune Dumnezeu Tatal Ceresc....
Pot sa-ti dau dreptate numai daca esti fata bisericeasca, intr-o biserica ortodoxa, daca nu, te afli intr-o mare eroare. Toti crestinii se roaga la D-zeu, si il au pilda pe Isus Cristos. Diferentele dintre crestini sunt cultivate de fetele bisericesti, tocmai pentru a nu se amesteca turmele. Astfel fiecare pastor crede ca numai oile lui sunt albe, restul fiind negre, si ca numai pajistea lui este verde si frumoasa. Toti traiesc intr-o crasa eroare
propovaduita cu patos nu lipsit de interes. Nu degeaba Vaticanul este un stat cu propria lui banca printre cele mai bogate, iar ortodocsii doar tanjesc dupa averile lor, desi si ei sunt plini de bogatie, pentru ca primesc si de la bogat si de la sarac. Religia institutionalizata este cea mai rentabila afacere, vinzi cuvinte, precum poetii, iar enoriasii sunt datori sa le cumpere. Nu neg si latura pozitiva a religiei, care la noi nu se face simtita, din moment ce am ingrozit Europa de hoti, proxeneti, si criminali.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 13 Feb 2012, 07:19

CAdi a scris:Eu ma refer la bagajul de cunostinte si de experiente al fiecaruia (crestin sau yoghin).
Calea mea este ca forma diferita de a ta.
Ca sa intelegi :
fiecare merge pe drumul lui spre aceeasi destinatie
Raspunsul tau este evaziv.......Spune clar care este calea ta spre Dumnezeu Tatal Ceresc. Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 13 Feb 2012, 07:56

virgil a scris:
Pot sa-ti dau dreptate numai daca esti fata bisericeasca, intr-o biserica ortodoxa, daca nu, te afli intr-o mare eroare. Toti crestinii se roaga la D-zeu, si il au pilda pe Isus Cristos. Diferentele dintre crestini sunt cultivate de fetele bisericesti, tocmai pentru a nu se amesteca turmele. Astfel fiecare pastor crede ca numai oile lui sunt albe, restul fiind negre, si ca numai pajistea lui este verde si frumoasa. Toti traiesc intr-o crasa eroare
propovaduita cu patos nu lipsit de interes. Nu degeaba Vaticanul este un stat cu propria lui banca printre cele mai bogate, iar ortodocsii doar tanjesc dupa averile lor, desi si ei sunt plini de bogatie, pentru ca primesc si de la bogat si de la sarac. Religia institutionalizata este cea mai rentabila afacere, vinzi cuvinte, precum poetii, iar enoriasii sunt datori sa le cumpere. Nu neg si latura pozitiva a religiei, care la noi nu se face simtita, din moment ce am ingrozit Europa de hoti, proxeneti, si criminali.
1. Din pacate nimeni si deci nici asa zisii crestini si nici cei asa zisi crestini ortodocsi nu se roaga lui Dumnezeu Tatal Ceresc asa cum spune Domnul Iisus Hristos iar pe Domnul Iisus Hristos degeaba il dau pilda acestia asa zisi crestini de orice fel in frunte cu pastorii si popii si enoriasii lor daca ei incalaca ceea ce scrie in Biblia Ortodoxa caci erezie este sa te-nchini la icoane si sa faci ritualuri eretice si sa nu tii ziua Sambetei si etc. si de fapt acesti asa zisi crestini nu fac ceaea ce spune Dumnezeu Tatal Ceresc si Domnul Iisus Hristos....De aceea eu am zis ca vreau sa fiu crestin ortodox si nu spun ca sunt crestin ortodox pentru ca a fi crestini ortodocsi trebuie sa si facem ceaea ce spune Dumnezeu Tatal Ceresc si Domnul Iisus Hristos.Rugaciunea Domneasca este singura care trebuie spusa si nu vorbaria multa paganeasca a celor multi si farisei....
2. Libertatea imoralitatii de orice fel in Romania a fost importata sub pretextul libertatii si democratiei din tarile capitaliste ale Europei precum prostitutia si proxenetismul si pedofilismul si homosexualismul si lesbianismul si pornografia si se vrea ca sa se legifereze casatoria intre doi homosexuali si casatoria intre doua lesbiene si acestia si acestea sa aiba dreptul sa infieze copii..........Asta este strigator la Cer.Era si in Romania inainte 1990 imoralitate dar nu cred ca erau atat de multi angrenati in astfel de imoralitati......Eu sunt ingrozit de viitorul omenirii in general si de viitorul Romaniei in special.
Vaticanul a avut chiar si o papesa (o femeie papa),iar in manastirile din Romania si nu numai din Romania sunt calugari si calugarite depravate si atunci mai bine nu ma duc la biserica si nici la manstiri si cand ma duc (si ma duc la biserica o data la 1-2 ani si ma duc doar sa spun Rugaciunea Domneasca si ii cer cu umilinta lui Dumnezeu Tatal Ceresc in cateva cuvinte sa faca sa dispara icoanele si ritualurile pagane macar din biserica care se vrea crestin-ortodoxa caci nicio biserica din acestea nu este crestin-ortodoxa.....sau cer ceva pentru mine dar in toate cazuri adaug "Faca-se voia Ta Dumnezeule Tata Ceresc si nu voia mea.".

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Lun 13 Feb 2012, 09:35

Amot,
Ai descris foarte bine situatia bisericii din Romania si ai
aratat cum se ataca credinta stramoseasca in diverse moduri prin ,,importurile'' din strainatate...
Atitudinea ta este de laudat ...inclusiv faptul ca respecti decalogul si nu te inchini la icoane si la idolii falsi.
Vad ca practici credinta individuala, ceea ce in aceste vremuri tulburi este singura cale pentru a-ti pastra sufletul nepatat ..

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 13 Feb 2012, 09:37

CAdi a scris:Amot,
Ai descris foarte bine situatia bisericii din Romania si ai
aratat cum se ataca credinta stramoseasca in diverse moduri prin ,,importurile'' din strainatate...
Atitudinea ta este de laudat ...inclusiv faptul ca respecti decalogul si nu te inchini la icoane si la idolii falsi.
Vad ca practici credinta individuala, ceea ce in aceste vremuri tulburi este singura cale pentru a-ti pastra sufletul nepatat ..
Care este calea ta?

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 7 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 7 din 34 Înapoi  1 ... 6, 7, 8 ... 20 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum