Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 18:05

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 13:58

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 13:29

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 12:02

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12188)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
CAdi (11931)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
virgil_48 (11205)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
eugen (3786)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 20 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 2 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

virgil, virgil_48

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 20 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 27 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mar 30 Oct 2012, 11:28

O, dacă ai fi rece sau în clocot
ca un bebe mic care viermuiește în toate direcțiile!

nimic nui scapă, tot ce prinde bagă în gură, pipăie, strică, desface! dar ce deja știe că nu e voie pentru că îi face rău sau e deja cunoscut și e inutil să mai cerceteze în plus odată asimilate în mod corect, de acele lucruri nu se mai atinge!
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 0194BC14

am lasat inaintea ta o usa deschisa, pe care nimeni nu poate sa o inchida

am fost mai rapid decît tine!
totedati a scris:deci se confirmă ca valabilă legea acțiunii și reacțiunii
bordan are dreptate! e universal valabilă!

acum am fost cuminte sau iar te-am supărat!?
bounce
mulțumit?

totedati
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1396
Data de inscriere : 02/06/2011

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mar 30 Oct 2012, 17:37

Tu clocotesti de cald, ori de frig?

Eu am vorbit serios cu citatele astea, fiindca am vrut sa le interpretez eu fara sa te intreb, dar sunt convins ca te opaream cu totul … asa ca mai bine tac … mai spun doar ca au legatura cu cele trei minti de care am pomenit dincolo … si cu cele 7 trepte spirituale ale rugaciunii … dar cine e abia in clasa a I-a cu rugaciunea ce poate intelege din clasa a VII-a … asteapta pana te va evolua barosanul tau …

E foarte usor sa fii sceptic fata de un lucru pe care nu-l sesizezi … e si mai usor sa fii contra la orice, fara sa ai habar daca ai dreptate sau nu, numai din dorinta mintii tale de a arata cat e de grozava, fara a incerca catusi de putin sa cauti tu un raspuns, sa stii ce crezi, nu numai sa te bati cu pumnul in piept cu credinta ta …

Tu stii ce crezi, totedati? Sau numai crezi, ca asa ti-au spus altii?

Mintea, totedati, acolo-i buba, te lucra cum vrea ea, n-o poti opri … si tu cu mintea ta, chiar daca eu nu pot sa-ti demonstrez ce spun, nici tu n-o sa poti demonstra ca mint si atata timp cat tu nu poti demonstra asta, fa-ti socotelile in ciorna si vino cu socoteala finala si da-mi cu ea in cap sa-mi vina mintea la cap … din cauza ta am renuntat la o gramada de informatie, care pentru altii poate era folositoare … dar ai zburat tu ca o tata la piata … taca-taca-paca-paca …” … auzi la asta, nu-i in toate mintile ..” … eu am recunoscut si atunci ca nu-s in toate … dar parca nici tu nu mai esti totedati de acum o luna … Sau ma insel?

Sa nu mai zic de alti sacaitori care intreaba numai sa se afle in treaba, nu stiu face un pas fara sa intrebe pe altul daca-i bine sau rau … de fapt cred ca nici nu stiu ca traiesc, sunt doar vii, fara coloana vertebrala … taratoare nevertebrate … de care si Dumnezeu s-a plictisit cat l-au batut la cap … abia asteapta sa scape de e-i …

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mar 30 Oct 2012, 20:25

what!?

Bordan a scris:Totedati, tu cum interpretezi mesajele astea?
vs.
Bordan a scris:Eu am vorbit serios cu citatele astea, fiindca am vrut sa le interpretez eu fara sa te intreb, dar sunt convins ca te opaream cu totul
STOP!

deci ești opărit de ciudă că am fandat înainte să apuci să lovești și sa pierdut mișcarea în gol?

prima dată pune ordine în clocotul din tine după aia mai vorbim!

așa tare te-am opărit cu loviturile mele fulgerătoare de karate de au început să se fileze și refileze lămpile și circuitele interne alandala?

uite, asta e încă o dovadă că am avut dreptate la faza cu prima dată mac mac mac și după aia analiză pe text!

că dacă tăceai filozof rămîneai!

dar asta nu m-ar fi ajutat de loc nici pe tine nici pe mine în efortul nostru comun de a găsi adevărul!

tăcerea nu e o soluție! pesimismul lipsit de speranță a lui sadang nu e o soluție!

exact cum spune biblia în citatele date chiar de tine, cei căldicei și comozi, înțelepții, sunt scuipați din gura domnului!

deci stop, refill la combustibil, regruparea trupelor, atac frontal! al nenumăratelea pe ziua de azi!

nu mai număra! doar atacă!

însă mare atenție!

atacul va eșua din nou dacă te vei minți în continuare pe tine însuți! recitește prostiile pe care singur le-ai spus! și, singur și nesilit de nimeni, umblă la bujii, schimbă piulițele ruginite, lămpile filate, soldații obosiți cu unii noi și proaspeți șamd!

aia e gospodăria ta unde nimeni nu va munci în locul tău să facă ordine! nimeni nu te poate iubi mai mult pe tine însuți decît tot tu, ăla adevărat, îngerul de lumină care nu te-a părăsit nici o clipă și care îți vorbește în fiecare clipă!

ascultă-l! nu te mai minți pe tine însuți!

tăcerea e de aur doar dacă nu e vinovat mincinoasă și iubitoare de sine!

Bordan a scris:eu nu pot sa-ti demonstrez ce spun, nici tu n-o sa poti demonstra ca mint
minți! nu e adevărat! poți dar nu vrei! ție frică să nu greșești!

îți iubești propriile adevăruri mai mult decît adevărul! ți-e frică să nu le pierzi, să nu fii obligat să te desparți de ele!

curaj! cum îl tot bat la cap și pe sadang nu te mai văicări trăgînd cu ochiul la drobul de sare, fii bărbat!

ce pierzi? nimic!
ce cîștigi? totul!

adevărul e tot ceea ce există și orice altceva e minciună! minciunile pe care le pierzi se adaugă la avere ca adevăruri cîștigate!

e un schimb cinstit de copilași! unii adevărați copilași, iubitori de adevăr, alții răi și nerecunoscători, care nu te iubesc pentru că iubesc mai mult minciuna decît adevărul!

schimbă-i pînă nu e prea tîrziu! alungăi în lume, să se descurce singuri dacă pot!

că dacă îi ții la piept prea mult timp și îi crești și alăptezi cresc mari și la bătrînețe vei fii sluga lor! slugă fără putere la niște copii nerecunoscători și fără dragoste de părinții care iau crescut!

Bordan a scris:Mintea, totedati, acolo-i buba, te lucra cum vrea ea, n-o poti opri
mintea e și problemă și parte a soluției! creația divină e bună! toate cele 6 zile + ziua de odihnă!

doar noi ne mințim pe noi înșine că sunt zile în care barosanul șef a mai dat și rateuri!

Bordan a scris:Tu clocotesti de cald, ori de frig?
ambele în același timp! lovitura fulgerătoare de karate a lui bruce-lee e rece ca gheața și atît de fierbinte încît energia cinetică a loviturii o simți pînă străfundurile ființei și puțul întunecos al minții!

este că se simt labele mele de moromete supărat?

am mai zis doar, te bat de te coa_ci pe tine! cînd te lovesc ți se înmoaie jenunchii!

barosanul șef bate cel mai bine!

ouch!

Bordan a scris:nu mai esti totedati de acum o luna … Sau ma insel?
nu te înșeli! n-am pierdut deloc vremea am adunat avere ca o furnicuță! am pus deoparte adevărate comori, munți de aur galben sclipitor!

Bordan a scris:abia asteapta sa scape de e-i
n-ai nimerit-o! barosanul șef nu se plictisește niciodată! iubirea lui e nesfîrșită! a noastră mai obosește și mai ruginește dar noi nu suntem dumnezei decît dacă ne-am ieșit din minți și nu mai avem toți boii acasă!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mar 30 Oct 2012, 21:03

Cu asemenea epistole e greu sa va urmareasca cineva.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12188
Puncte : 55554
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mar 30 Oct 2012, 23:51

mai luptăm și pe mai multe fronturi, adică fire de discuție, simultan!

și lupta e generalizată, fiecare bate pe fiecare!

bat cu ecou și în sadang! am dat în el azi ca într-un sac de box!

nu îmi dau seama cum dar meteor a reușit să se retragă de pe frontul de luptă deși inițial ne-am îmbîrligat săbiile rău de tot! după ce le-am deznodat e mult mai prudent ... și eu!

sandokan are tărtăcuța plină de cucuie
woodycad lăcrimează de emoție cînd îmi mai amintesc de el și de apocalipsa care stă să vină

cu restul încă n-am apucat să intru în contact atît de direct, lupte corp la corp greco-romane .... lupta e mai domoală ...

lui bordan văd că îi place stilul meu de luptă ... de unde naiba scoate atîta hiduism și yoga!? zici că are rezerve nelimitate de soldați pregătiți de luptă!

cînd a avut timp să pregătească așa armată!? are deja zeci de pagini A4 de text pe forumul ăsta!

dar dacă își închipuie că mă îngroapă cu tone de hinduism și yoga greșește! eu nu citesc tot ce scrie, de multe ori ghicesc telepatic ce vrea să spună înainte de a apuca să scrie!

eu îmi permit să greșesc! e o strategie asumată în mod conștient, ca să îi strîng de nas pe inamici!

astfel trag lupta pe tortul meu, că bordan trebuie să îmi arate unde greșesc, dacă greșesc! el trebuie să sape prin mesajele lui kilometrice ca să îmi demonstreze că n-am dreptate nu eu! eu le citesc pe sărite, în viteză!

avantaj eu!

așa reușesc să mă strecor printre armatele nesfîrșite de chinezi și indieni budiști, hinduiști și yoghini pe care îi trimite încontinuu la atac împotriva mea!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mier 31 Oct 2012, 00:05

totedati, asta e doar impresia si interpretarea ta! te lauzi si te bagi singur in seama! si-ti si place vad asta! daca tu crezi ca in asta-ti sta barbatia... e bai mare cu tine! Si nu te mai umfla atat in pene, ca daca m-ai cunoaste cu adevarat... ai trece pe trotuarul celalalt! daca nu din respect sigur de frica! insa cred ca singura solutie cu tine este sa te ignor, cum dealtfel fac si cu altii de pe acest forum care depasesc limita bunului simt in relatia cu mine!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24052
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 31 Oct 2012, 01:50

mă bat! de mă c_c pe mine! ce, e interzis!?
Razz

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mier 31 Oct 2012, 05:36

Nu simti, totedati, raza mortii suflandu-ti in ceafa? affraid

E si aia omnipotenta, omnistienta si omniprezenta … o stare in nemanifestare, o posibilitate … dar care se poate transforma oricand in realitate … adica-n moarte … minciuna devine adevar, infinitul devine zero si toate cele stiute devin nestiute … materia ta atat de draga devine hrana viermilor, iar mintea ta luminata, hrana bacteriilor

“Unule, Ziditorule, odihneste, Doamne, sufletul adormitului robului Tau … in loc luminat, in loc cu verdeata, in loc de odihna, de unde a fugit toata durerea, intristarea si suspinarea …” …si aici se inchide lantul, totedati … ultima za a lantului trofic, cea mai evoluata, mintea ta iluminata, varful piramidei trofice, ajunge sa fie devorata de prima za … cea mai de jos bacterie din lant … si cei din urma vor fi cei dintai ... mai usor scapa cimpazeii, ca n-au mintea asa dulce ... mintea ta cea luminata nu va niciodata in stare sa rezolve paradoxurile astea, care-s paradoxuri numai in capul tau, in rest sunt cele mai clare realitati … pururea, veci … AMIN! "Sit tibi terra levis."
affraid
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mier 31 Oct 2012, 08:04

mă bat! de mă c_c pe mine! ce, e interzis!?
Acelasi lucru poti sa-l faci si fara sa te bati, ia un purgativ. Very Happy

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12188
Puncte : 55554
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 31 Oct 2012, 14:23

Razz

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 01 Noi 2012, 05:10

Ziua de 1 noiembrie, este trecuta in calendarul ortodox ca zi de pomenire a mortilor. Ziua saptamanala pentru pomenirea generala a celor adormiti este sambata. Din toate sambetele unui an bisericesc, doua sunt consacrate in chip special pomenirii generale a mortilor: sambata dinaintea Duminicii Lasatului sec de carne si sambata dinaintea pogorarii Duhului Sfant. Ele se numesc in popor Mosii (de iarna si de vara) pentru ca in ele facem pomenire parintilor, mosilor si stramosilor adormiti.

Azi, ca e sarbatoarea mortilor, merita sa le cinstim memoria asa cum se cuvine, nu cu fatarnicia lacrimilor de crocodil, ci cu piosenia catorva ganduri curate indreptate spre ei, spre sufletele lor, care de sus de undeva, ne vegheaza si ne simt … patimind undeva …

Miorita si Cimitirul Vesel au ca numitor comun problematica mortii. O moarte vesela! … geto-dacii, despre care Herodot spunea ca nu se temeau de moarte … si credinta ortodoxa, potrivit careia “moartea ne este castig” …

SUNTEM SULFETE MATERIALIZATE, energie incetinita la frecventa materiei, energie de care trebuie sa avem grija, sa-i pastram puritatea si sublimul pe care a primit-o la nastere, sa-i inaltam frecventa pentru a putea rezona cu frecventele cele mai inalte, mai pure, cu ... cu iubirea, cu divinitatea ...

Pe treapta frecventei pe care-l ridici in timpul vietii, pe treapta aia o sa 'rezoneze in ... ETERNITATE ... UNDE NU E NICI TIMP NICI LOC SI NU CUNOASTEM MOARTE ... cu cat ai fost mai josnic si mai materialist in timpul vietii, fara sa-ti pese ca ai un suflet care geme de durere, cu atat sufletul ala te va chiunui in focul ghenei ... in flacarile iadului ... ATENTIE care te apropii de judecata ... mai ai putin timp sa te indrepti, sa te vezi cat esti de curat in interi-or ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Vin 02 Noi 2012, 04:54

Venerarea Satanei sau al diavolului o alta latura a credintei, credinta in Intuneric.

De fapt Intunericul e regula, Lumina e exceptia. Multi dintre practicantii religiosi care se declara ‘crestini’, care fac matanii cu nemiluita si se zbat intr-o serie interminabila de declaratii, ‘de dragoste’, fata de Lumina, sunt de fapt posedati de Satan, care-si realizeaza lucrarea prin ei si cu ajutorul lor. Sunt atat de prinsi in Intuneric, negativitate, materie, orgolii si dogme incat n-au fost si nu sunt in stare sa realizeze nici un lucru ‘pozitiv’, singurul lor scop in viata, sub masca iubirii Luminii, este acela de-a impiedica cu orice scop Lumina. Ei nu se vad niciodata pe ei, fiind intr-o bezna totala, vad numai ce fac ceilalti, se agata cu disperare de orice luminita ce mijeste in noaptea lui adanca, incercand si recurgand la orice mijloace, pentru a o stinge. Diavolul nu doarme!

In trecut oricine se opunea autoritatii bisericii crestine era considerat ca fiind un venerator al diavolului, intre timp diavolul i-a acaparat si pe multi dintre asa zisii crestini indoctrinati, care se declara, se zbat si urla din toate incheieturile cat de tare si mult iubesc ei Lumina, dar in realitate ei fac lucrarea diavolului, a intunericului, incercand sa traga in mocirla lor orice raza de lumina. Cine iubeste Lumina ala se vede pe el, nu vede nimic altceva decat pe el insusi, fiindca asa spune Lumina, dar lumina lui e opturata de bezna intunericului, nu poate sa se vada …

Satanismul ca si organizatie activa nu a existat foarte evident pana in secolul XVII. Mai tarziu in secolul XVII, biserica crestina a condamnat preotii care erau considerati ca folosesc tehnici magice. “The Grimoire of Honorious“, o carte de magie care a fost tiparita in secolul XVII ( dar cel mai probabil de origine mult mai veche ) oferea instructiuni despre cum se pot realiza rugaciuni demonilor. In secolul XVII, activitatile sataniste au fost subliniate de unele excapade ale crestinilor care aderau la ideea de ritual sexual/magic realizat de catre preotii fara scrupule. Cea mai de notorietate escapada a avut loc in Franta pe timpul regelui Luis al XIV-lea, pusa la cale de regina, Madamme de Montespan si condusa de ocultistul La Voisin si de preotul libertin Abbé Guiborg in varsta de 67 ani.

Metodele de exorcizare folosite, pentru a scoate diavolul din posedati, au evoluat si ele odata cu evolutia tehnologica, fiind posibil acum ‘operatia’ de la distanta … prin intermediul internetului … program antidiavoli … care le scurtcircuiteaza memoria si asa putina …
Voi reveni cu amanunte, daca nu se linistesc … o exorcizare in direct
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 03 Noi 2012, 01:02

Bordan a scris:Multi dintre practicantii religiosi care se declara ‘crestini’, care fac matanii cu nemiluita si se zbat intr-o serie interminabila de declaratii, ‘de dragoste’, fata de Lumina, sunt de fapt posedati de Satan

aici sunt de acord cu tine! demonstrabil cu cartea sfîntă în mînă pe post de bîtă a adevărului relevat, rețeță și îndrumar cînd numărăm dr_acii!

însă de acolo în jos aluneci în același puț al gîndirii, adunați adunați și iar adunați că semnul e pe plus și niciodată minus, ca și cei care numără păcatele iertate după numărul de moaște pupate! nu e nici o deosebire!

Razz
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 03 Noi 2012, 05:29

Vin vremuri grele pentru credinta ta, totedati, inarmeaza-te ... sa nu zici ca nu ti-am spus ... cand l-oi pune eu pe barosanul tau sa-ti dea in gurita ... la papita ... cu lingurita ... Very Happy
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 08 Noi 2012, 04:37

LA MULTI ANI MIHAI SI GAVRIL!

Sarbatoarea Sf. Arhangheli Mihail si Gavriil este prilej de aniversare pentru 1,3 milioane de romani. Dincolo de un pahar de vin servit la masa cu dragi, sarbatoarea are semnificatii profund religioase la care se adauga, desigur, credintele populare.

Potrivit credintei, Arhanghelul Gavriil este cel care, trimis de Dumnezeu, i-a dat de veste Fecioarei Maria de taina intruparii Domnului si tot el a adus lui Ioachim si Ana vestea zamislirii Maicii Domnului.

In ceea ce-l priveste pe Arhanghelul Mihail, acesta, se spune, ca poarta cheile Raiului, este un vrednic luptator impotriva diavolului si vegheaza la capataiul celor bolnavi.

Totodata, Arhanghelii sunt considerati in regiunile de munte drept ocrotitori ai oilor, asa ca in aceasta zi, se face o turta din faina de porumb, simbol al fertilitatii. Daca turta cade cu fata in sus, atunci ciobanii vor avea parte de miei, daca ea cade cu fata in jos, atunci inseamna ca oile vor fi sterpe.

1000 de ani Mihail si Gavril!! ... si voi 10000 ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 17 Noi 2012, 05:12

Bordan a scris:În Geneză, versetul 2, "Şi pământul era netocmit şi gol", cuvintele netocmit şi gol, indică faptul că acesta se referă la un timp înainte ca Universul să fie creat. "Întuneric era deasupra adâncului şi Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor": Adâncul şi apele se referă la infinitatea campului primordial, din care Universul este format mai târziu

ai început să mă plagiezi? să cer drepturi de autor sau nu?
Razz Razz Razz Razz Razz Razz

oricum mă bucur cînd văd că lucrurile încep să se miște! că și un yoghin începe să aprecieze biblia!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 17 Noi 2012, 05:23

totedati a scris: Adâncul şi apele se referă la infinitatea campului primordial, din care Universul este format mai târziu

Ai lacat pe dreptul de autor? De ala ce zici? Dar vad ca te adaptezi incet, incet, cu ora asta ...

.........................
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 17 Noi 2012, 05:32

n-am! doar întrebam! eram și eu curios! doar un pic!
să vezi ce față fac creștinopații cînd dau de acest mic detaliu! că ei vin setați pe ideea că despre ce e barosanul șef în afara universului creat nu se spune nimic ce poate fi folosit ca argument biblic! doar deducții logice și metafore dar nimic direct și explicit!

mai ții minte cum am ajuns la această iepocală relevație? că am spus și pe forum! e sub nasul nostru indiciul! în biblie!

că ne potrivim e o banalitate ... practic toate adevărurile le redescoperim ... nu numai ale noastre ci și ale altora!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 17 Noi 2012, 05:40

Ai rabdare inca putin ... si o sa vezi ... curiozitati ...
De unde vrei tu luam, din orice domeniu, orice lucru, si mergem pe urmele lui si vei vedea ca ajungem ... tot aici ...
Si am uitat sa-ti spun un detaliu ... important ... ca n-am facut yoga niciodata ... numai ca nu ma deranjeaza cuvantul asta ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 17 Noi 2012, 05:54

no asta e bine! eu aveam altă impresie după cît hiduism ai scos din tine

nu că ar fi ceva rău în general ... au am probleme doar cu kundalini .. ăla e degeaba, e mai bun duhul sfînt! echivalentul creștin al marelui kundalini! doar că mai forțos, că nu e dualist!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20892
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de curiosul Sam 09 Feb 2013, 11:40

...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Turcu Vasile Joi 14 Feb 2013, 21:38

Credința ese numai în Dumnezeu,nu în Iisus,Moise,Mohammed,etc.Credința este procesarea în neuroni a energiei electrice a duhului.Religia este exteriorizarea religiozității oamenilor.Religiozitatea este dată de procesarea în neuroni a neurotransmițătorului numit serotonină.Ai multă serotonină în creier,ești mai religios.Ai mai puțină serotonină în creier,ești mai puțin religios.Pe aceasă temă,sunt studii de peste zece ani pe mii de oameni.Deci serotonina ne dă religiozitatea și religiile lumii.Cum toți oamenii au mai multă sau mai puțină serotonină în creier,toți oamenii sunt mai mult sau mai puțin religioși,deci nu există atei și ateism (numai cu cuvântul).Deoarece toate animalele și plantele au serotonină în ele,toate animalele și plantele sunt religioase.Omul posedând cuvântul a transformat religiozitatea sa în religie ,cu instituția biserica cu preoții.Animalele și plantele neposedând cuvântul,facultatea de a vorbi,nu pot să transforme religiozitatea lor în religie.O să postez un articol detaliat pe această temă.Cu respect,Turcu Vasile

Turcu Vasile
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 52
Puncte : 12715
Data de inscriere : 02/12/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Joi 14 Feb 2013, 22:04

Turcu Vasile a scris:Religiozitatea este dată de procesarea în neuroni a neurotransmițătorului numit serotonină.Ai multă serotonină în creier,ești mai religios.Ai mai puțină serotonină în creier,ești mai puțin religios.
Nu prea e chiar aşa. Ba, din contră, prea multă serotonină duce la tulburări psihice. Ia uite ce aflăm de pe Wikipedia:
"Ultimele cercetări privind boala psihică schizofrenie arată că serotonina prezentă în exces, în organism, poate fi cauza acesteia și factor precursor și al altor boli psihice."



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33168
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Joi 14 Feb 2013, 23:09

Serotonina este produsa tot de creier. Exercitiul repetat, fie religios, fie de alta natura, produce din ce in ce mai multa serotonina, amplificand predilectia spre practica respectiva.
Si acum un exemplu practic; orice om la necaz se roaga mai mult sau mai putin la D-zeu. Incercati o saptamana sa va rugati seara de seara, apoi opriti brusc acest exercitiu, si veti vedea ca nu prea puteti. Se creaza o dependenta de exercitiul care-ti confera starea respectiva. Avantajul rugaciunii repetate, insa, iti ofera incredere in sine, iti schimba comportamentul, devii un om mai bun, mai corect, mai drept, minti mai putin, devii altruist si milostiv. De ce toate acestea? pentru ca devii un om care te intereseaza de cei din jur, adica un avantaj in folosul comunitatii, si poate chiar al speciei.
Nu sunt sigur ca numai serotonina influienteaza acest lucru, deoarece dupa cum se vede excesul poate duce la schizofrenie si la alte boli psihice.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12188
Puncte : 55554
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 04 Iun 2013, 18:44

Ce are RELIGIA(intuitia)...cu principiul de constructie a tot ce exista?
Unii divinizeaza asta (japonezi)
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Page0_blog_entry23_3
....astea sunt templele japonezilor, care descriu poarta catre ...CREATOR
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 DSCN1541-1024x768
....
acestea sunt porti maramuresene...care inseamna....DRUMUL CATRE CREATOR....
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 4051943505_b60fa1daa4
....
Iar acest martisor (origine romaneasca)...inseamna primavara, creatia, feminitatea....CREATORUL, originea vietii...si se pierde in negura timpurilor...
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Martisor2bhandmade2bghiocel2bmonkey2bmade2bmonkeymade2bfimo2b519
....
si lucrurile pot continua....mergand prin toate religiile...
....
....maimutele.... DESI DORM PROFUND....viseaza despre realitate...
....
....GRAFICA...SCHITA...ARATA PRINCIPIUL...!
....chiar nu puteti deschide...ochii...?


Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Bis%20-%20pronaos%2001
....
CHIAR NU VEDETI CE VENEREAZA MAIMUTELE ....VATICANULUI?
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Pope-st-peters_8847_600x450
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mar 04 Iun 2013, 20:57

Pentru ca sa intelegi impletirea celor doua principii Yin-Yang, sau A si B, sau 0si 1, etc. nu inseamna sa recurgi la imagini cu stalpi, temple si funii. Este suficient sa gasesti o relatie matematica. Eu am gasit o reprezentare geometrica a relatiei lui Einstein, din care reiese elicoida, insa acest lucru nu inseamna ca am descifrat totul, ci doar o particica. Poti sa pui un milion de poze, nici una n-o sa-ti spuna cum se comporta materia in microcosmos, dar daca stabilesti o relatie matematica, acela este un adevar de necontestat. Cauta acea relatie, si lasa prostiile.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12188
Puncte : 55554
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mar 04 Iun 2013, 21:06

Cine /Ce anume determina aparitia acelei relatii matematice din care
rezulta aparitia elicoidelor ?
Tu doar ai descoperit-o , Smile .NU AI CREAT-O

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 04 Iun 2013, 21:42

Tu doar ai descoperit-o ,NU AI CREAT-O
[Text jignitor şters]
....
Cauta acea relatie, si lasa prostiile
.....
.....[Text jignitor şters]stiintific....vrea "ceva" prin care sa priceapa si el CEVA...!
...Ea nu a auzit de...GAURA DE VIERME(Einstein-Rosen bridge)....una din nenumaratele solutii ale ecuatiilor de camp,de care a auzit chiar fiica-mea...de 7 ani...!

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Torsion2
....
....NU AVETI NEVOIE DE FORMULE PENTRU A INTELEGE CA....DUMNEZEU NU EXISTA....ASA CUM NU AVETI NEVOIE DE FORMULE SA ARATATI CA EXISTA....!
....
"DUMNEZEU" este [Text jignitor şters] de a intelege, dincolo de STIINTE sau RELIGII...!
.....este o treapta mai sus decat....ambele!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mar 04 Iun 2013, 21:58

Ha ha ha Maimuta crede ca stie cum se organizeaza materia !
Daca stii cum apar ELICOIDELE Creiaza si tu
o MAIMUTA ca doar stii principiul.
CREEAZA CEVA Creatorule . Laughing
Nu ai INTELES NICI pana ACUM ca ...TU ESTI O UNEALTA .
Tu prelucrezi nu creiezi >

Cunosti termenul PRELUCRARE ?
Creaza-mi o maimuta ,PENTRU Ca STII PRINCIPIUL , CREaToRuLe Twisted Evil

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11931
Puncte : 57079
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mar 04 Iun 2013, 22:11

.....
.....Maimuta indoctrinata stiintific....vrea "ceva" prin care sa priceapa si el CEVA...!
...Ea nu a auzit de...GAURA DE VIERME(Einstein-Rosen bridge)....una din nenumaratele solutii ale ecuatiilor de camp,de care a auzit chiar fiica-mea...de 7 ani...!


....
....NU AVETI NEVOIE DE FORMULE PENTRU A INTELEGE CA....DUMNEZEU NU EXISTA....ASA CUM NU AVETI NEVOIE DE FORMULE SA ARATATI CA EXISTA....!
....
"DUMNEZEU" este peste puterea MAIMUTEI de a intelege, dincolo de STIINTE sau RELIGII...!
.....este o treapta mai sus decat....ambele!
Ce te burici atat, esti cat firul de nisip pe o plaja, ca tine sunt aproape sapte miliarde, esti un nimeni efemer in acest univers, asa ca revino cu picioarele pe pamant, si cauta adevarul cu smerenie si admiratie, si nu te mai umfla in pene de parca ai fi Einstein.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12188
Puncte : 55554
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 04 Iun 2013, 22:20

Ce te burici atat, esti cat firul de nisip pe o plaja, ca tine sunt aproape sapte miliarde, esti un nimeni efemer in acest univers, asa ca revino cu picioarele pe pamant, si cauta adevarul cu smerenie si admiratie, si nu te mai umfla in pene de parca ai fi Einstein.
[Text jignitor şters]
GANDIREA [Text jignitor şters]...va este caracteristica!
...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22481
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 26 Oct 2013, 09:55

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Felicitare_sf_dumitru
LA MULTI ANI DUMITRILOR SI DUMITRELOR ... SI CELORLALTI PE LANGA EI!!!

CA DE CIUDA MI-AM PUS SI EU UN PAHAR DE HORINCA.

NOROOOC!!
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 60813493

Smile))
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21162
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 20 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 20 din 34 Înapoi  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 27 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum