Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Ieri la 23:48

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 23:30

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 12:42

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Ieri la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
CAdi (11933)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
virgil_48 (11207)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
eugen (3786)
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 15 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 12 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 12 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 15 din 34 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 24 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Sam 31 Mar 2012, 09:13

Virgil, inainte de-a fi materie suntem unda, nevoile sunt atributele materiei, unda n-are slabiciuni, gandul n-are nevoi, nu are cum aparea nevoia inaintea gandului. Nu are cum aparea materia inaintea energiei, nu are cum aparea materia inaintea gandului.
Unda nu poate exista fara materie, doar ca materia lipsita de unda nu este perceptibila, unda inseamna oscilatia materiei. Unda este un atribut al materiei, si nu poate exista in afara ei.
Acum, sarind peste miliarde de ani de evolutie a materiei, vin hindusii in eroare, si neaga primordialitatea si unicitatea materiei.
Omul a evoluat incepand de la cea mai simpla bacterie, de la materia vie lipsita de ganduri, doar cu nevoi existentiale de mediu (hrana, apa, caldura), si iata ca dupa cca 3 miliarde de ani, din bacterie incet, incet, dupa mii de miliarde de reproduceri si incrucisari a rasarit o specie noua, omul care si-a dezvoltat sistemul de comunicare, graiul articulat, puterea de abstractizare, puterea de a-si studia fiinta, si chiar de a-si urmari gandurile. Dar ce sunt gandurile? analiza logica nerostita a evenimentelor, in scopul comunicarii unor decizii legate de existenta. Asa dar, dragi hindusi in eroare, care puneti gandul inaintea materiei, mai ganditi-va logic cu privire la intaietate, si nu subestimati materia, caci ea este sursa tuturor celor vazute si nevazute.

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12189
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 11:35

Vorbe, vorbe, vorbe! Inainte de gand si materie este constienta de sine. Nimic nu exista inafara constientei de sine si manifestarea exterioara a acestei constiente. Atat eu (un conglomerat multicelular) cat si o amoeba (organism monocelular) avem constienta propriei existente. Insa si amoeba la randul ei se poate considera un organism multi-"celular" de la nivelul ei dimensional in jos. Si ea se considera poate, apogeul lantului trofic! Intelegeti sensul si non-sensul celor expuse de mine? Mai reflectati!

Ceea ce noi consideram materie la scara noastra dimensionala, este o condensare a energiilor, o coborare a frecventelor, o materializare a gandurilor, o manifestare exterioara a dinamicii vesnice a propriei constiente. Insa pentru o amoeba, la scara ei dimensionala materia are alte valente, alte dimensiuni si implicit alte manifestari. Ea rezoneaza la alta frecventa, la o lungime de unda mult mai mica decat rezonam noi, ca intreg, ca organism. Pentru ea, lumea noastra nu exista, este doar ipotetica si de neinteles si necuprins cu constienta ei. La fel si in jos pe scara dimensionala.

Cam asta este cu noi oamenii, buricul universului cosmologic, atat cunoscut cat si intuit, atat in sus cat si in jos. Si iar vin si reafirm cele mentionate de Hermes Trismegistul in una din legile Kybalion-ului, si anume Legea Corespondentei: "Ceea ce este Sus este ca si ceea ce este Jos; Ceea ce este Jos este ca si ceea ce este Sus".

Dar e mult mai simplu sa raportam totul la noi insine, la scara noastra dimensionala, la modul nostru de intelegere si manifestare, la valorile noastre, la reperele noastre bune sau rele... E mult mai simplu sa fim dogmatici credinciosi sau stiintifici, sa dam cu copy paste de pe wikipedia sau de pe te miri unde, sa fim mistici iresponsabili, sa nu ne asumam nici o responsabilitate, sa dam vina pe altii sau pe altceva intotdeauna, sa ne excludem permanent, prin exonerarea de cat mai multe responsabilitati pe parcursul vietii (manifestarea in trup - acest conglomerat de mici constiente), din ecuatia existentei aici si acum, in concluzie, e mult mai bine sa nu ne implicam deloc, sa stam deoparte, ca doar noi nu facem parte din creatie, asta s-a inchiat de mult, iar Domnul-zeu (sau zei - vedeti piramida puterii a lui Nic, ca e plina cu astfel de zei si Dumnezei privind de jos in sus) cu herghelia lui de aghiotanti, sta deasupra cu bata si ne altoieste de ne sar fulgii, daca ii iesim din vorba! Biete creaturi, ce dreptate avea Eminescu in Scrisoarea a III-a:

. . . . . . . . . . . . . . . .
Şi apoi în sfatul ţării se adun să se admire
Bulgăroi cu ceafa groasă, grecotei cu nas subţire;
Toate mutrele acestea sunt pretinse de roman,
Toată greco-bulgărimea e nepoata lui Traian!
Spuma asta-nveninată, astă plebe, ăst gunoi
Să ajung-a fi stăpână şi pe ţară şi pe noi!
Tot ce-n ţările vecine e smintit şi stârpitură,
Tot ce-i însemnat cu pata putrejunii de natură,
Tot ce e perfid şi lacom, tot Fanarul, toţi iloţii,
Toţi se scurseră aicea şi formează patrioţii,
Încât fonfii şi flecarii, găgăuţii şi guşaţii,
Bâlbâiţi cu gura strâmbă sunt stăpânii astei naţii!

Voi sunteţi urmaşii Romei? Nişte răi şi nişte fameni!
I-e ruşine omenirii să vă zică vouă oameni!
Şi această ciumă-n lume şi aceste creaturi
Nici ruşine n-au să ieie în smintitele lor guri
Gloria neamului nostru spre-a o face de ocară,
Îndrăznesc ca să rostească pân' şi numele tău... ţară!

. . . . . . . . . . . . . . . . . .
Dar lăsaţi măcar strămoşii ca să doarmă-n colb de cronici;
Din trecutul de mărire v-ar privi cel mult ironici.
Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!

sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 31 Mar 2012, 12:46

Am mari dubii ca o amiba e constienta de propria sa existenta. Din cate cunosc, gorilele, delfinii si elefantii au constiinta de sine, posibil sa fie si alte mamifere cu aceasta caracteristica, dar cred ca sansele sa gasim organisme constiente scad drastic pe masura ce coboram in categoriile inferioare ale regnului animal.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30056
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Sam 31 Mar 2012, 13:02

O singura observatie Sadang: gandul, unda, constienta, subconstiinta, constiinta, psihicul, sufletul au o granita formala foarte subtire! In rest,… te apropii!

Limitati la cusca stramta si intunecoasa faurita de noi insine, pe care o luam drept intregul univers, foarte putini dintre noi pot macar incepe sa-si imagineze o alta dimensiune a realitatii. Voi incerca ceva demonstratii, daca asta mi-ati cerut. STIINTIFICE!!

Ce-ar putea fi mai imprevizibil decat gandurile si emotiile noastre: aveti vreo idee despre ce veti gandi sau simti in viitor? Analizati “logic nerostit”! O echipa care reuneste cercetatori din intreaga lume, inclusiv din Romania, incearca sa demonstreze ca forta gandurilor poate actiona in plan fizic. Ce incearca ei sa demonstreze e mai demonstrat ca “aburelile” voastre.

http://noosphere.princeton.edu/

http://www.descopera.ro/stiinta/929468-misteriosul-proiect-al-constiintei-globale

“Capacitatile unei furnici in indeplinirea activitatilor sale zilnice, depasesc cu mult ceea ce poate realiza cel mai sofisticat sistem comandat de un calculator din zilele noastre.” (Roger Penrose) Fizica cuantica leaga materia cu mintea!

http://www.dhushara.com/book/quantcos/penrose/penr.htm

http://www.rasunetul.ro/puterea-gandului-3-fizica-cuantica-leaga-materia-si-mintea

“Materia, ca atare, este lumina condensata sau inghetata…toata materia este o condensare a luminii in tipare ce se misca incoace si incolo cu viteze medii inferioare vitezei luminii” remarca David Bohm. Conform fizicii cuantice, tu esti cel care influentezi si modifici viata din mediul care te inconjoara (nu doar corpul tau ci si ceea ce este in exterior). Astfel, gandurile tale nu sunt captive in mintea ta ca intr-un container, ci ele influenteaza tot ceea ce ne inconjoara. Asta e natura fizicii cuantice!

http://www.jurnale.ro/Un_interviu_minunat_cu_un_om___minunat_BRUCE_LIPTON-e17118-148557.html

Eu va demonstrez “filozofia” mea stiintific, sa vad cum ma convingeti voi stiintific ca nu-i adevarat! Nu sunt extrase din miturile antice, ci din descoperirile stiintei moderne.

http://www.descopera.ro/dnews/9006318-acum-3-miliarde-de-ani-pe-terra-exista-un-singur-mega-organism

http://www.devadata.ro/PaginiCarti/Gaia/Gaia01.htm

Nu cred ca pot “salva” eu pe cineva cu credinta mea, asa cum nu cred ca pot fi salvat eu cu credinta altuia!

Nu-mi plac cuvintele sau expresiile care se tot repeta pana la obsesie!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13796
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 14:38

Pentru mine este suficienta aceasta afirmatie fara alte argumente: "Nu cred ca pot “salva” eu pe cineva cu credinta mea, asa cum nu cred ca pot fi salvat eu cu credinta altuia!"

Insa altul este scopul meu pe acest forum. Nu sunt aici pentru a invarti lumea cu fundul in sus, si nici a filozofa la infinit. Am alte cautari! Divagatiile mele filozofice sunt in majoritatea cazurilor retorice, nu impun si doar expun un mod de gandire si o viziune! Dar imi place cum gandesti tu, cum vezi si te relationezi tu la lumea exterioara si interioara. Sper sa invat si de la tine ceva! Multumesc.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 31 Mar 2012, 16:33

sadang,
De la cati oameni ai avut de invatat (in ceea ce priveste existenta Universului) de cand te-ai nascut si pana acum?Fa un istoric a ceea ce-ai invatat si de la cine anume ai avut de invatat!

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 17:10

AMOT, am zis ca nu mai dialoghez cu tine pe topicul asta, dar uite imi calc pe inima acum, poate, poate!

De ce te intereseaza de la cine si cat? Ca sa ai tu subiect de discutie? La ce bun toate astea? Tu nu poti intelege ca cineva poate invata de la viata, din studiul a ceea ce se intampla in jurul lui? Ca nu trebuie sa se raporteze la bine sau la rau, ca nu trebuie sa judece totul prin prisma dualitatii, asa cum faci tu acum! Ca si eu am trait si trecut prin aceste faze pe care le parcurgi tu acum. dar am trecut, si merg mai departe, pentru ca nu mai pot sa ma opresc.

Tu te-ai situat de o parte (externa) a creatiei si de acolo judeci tot si toate. Cu ce crezi ca esti mai bun sau mai valoros decat un satanist? Crezi ca credinta ta (de respectat de altfel prin taria si fermitatea ei, si doar atat) este mai valoroasa decat al lui? Vei spune ca prin prisma perceptelor morale, a invataturilor biblice... eu iti zic sa mai cauti sensurile profunde ale propriei tale existente, si te vei ingrozi si bucura in acelasi timp de ceea ce vei gasi.

Ti-am mai spus, nu doresc sa te jignesc, dar nu stiu cum sa discut cu tine, atat timp cat tu te rezumi si raportezi permanent doar la biblie. Si nu ar fi nimic rau in asta, daca nu ai incerca sa-ti impui punctele de vedere absolutiste si celorlalti.

Cand o sa accepti ca nu sunt un hindus in eroare, ci doar gandesc exact asa cum consider eu, indiferent de argumentele exterioare propriei mele constiinte si constiente, aduse, expuse sau impuse de unul/altul sau unele/alte evenimente, poate vom putea purta un dialog.

Eu nu-ti cer sa-ti schimbi credinta ta, chiar daca ai fi crezut si intr-o piatra, asa ca te rog sa renunti la a mai aduce argumente biblice in dialogurile cu mine. Daca vrei ca acestea sa existe.

Si baga bine la cap, defapt am mai specificat asta si pe alt topic, sunt foarte sensibil la nuante si subtilitati verbale, scrise, perfidii, provocari si alte asemenea arogante!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 31 Mar 2012, 17:20

...SADANG....inca..... mai strici orzul pe gaste?....
...vrei sa inveti cainii....limba engleza?.... Very Happy Very Happy
...WRONG WAY & LOST TIME... Very Happy Very Happy...dar apreciez stilul ...pedagogic... sperand sa-i faci sa....latre englezeste! Very Happy Very Happy
...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 31 Mar 2012, 17:25

sadang,
Eu am de invatat de la toti oamenii inclusiv de la tine si de la Dan Preda si de la hindusii in eroare....Ce crezi tu ca am eu de invatat de la hindusii in eroare????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Sam 31 Mar 2012, 17:31

Ce ai invatat ,om sfant? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 17:37

Acuma ti-am zis de subtilitati si acum vii cu intrebari cu raspuns evaziv! Insa trec peste asta, deoarece asa tii firea, si incerc sa vad partea plina a paharului.

Nu stiu AMOT, nu stiu ce ai avea tu de invatat de la hindusii in eroare, de la mine sau de la WoodyCad, asta tu stii si filtrezi cu propria minte. Insa, deoarece toti avem de invatat unul de la celalalt, pentru ca "fiecare nash i-si are nashul lui", eu consider ca respectul reciproc conform dictonului "ce tie nu-ti place altuia nu-i face" si nu "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", adica decat sa aplicam legea Talion-ului mai bine aplicam legile Kybalion-ului.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 31 Mar 2012, 18:12

CAdi a scris:Ce ai invatat ,om sfant? Very Happy
Numai Dumnezeu Tatal Ceresc este sfant dar noi oamenii ne vom sfinti doar cand va vrea El si anume dupa Judecata de Apoi.De la oameni am invatat ce e rau si ce e bine....... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 31 Mar 2012, 18:16

sadang, un diplomat, un elegant....
gaste sa apucat de ingrasat
sperand ca pe aceasta fata..
s-o faca mult mai desteapta!
sadang inca nu a aflat
cum gasca cal nu se face
oricat de mult ...orzul i-ar place!


WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22484
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Sam 31 Mar 2012, 18:19

AMOT a scris:
Numai Dumnezeu Tatal Ceresc este sfant dar noi oamenii ne vom sfinti doar cand va vrea El si anume dupa Judecata de Apoi.De la oameni am invatat ce e rau si ce e bine....... Rolling Eyes

Si de la hindusii in eroare? Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11933
Puncte : 57090
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 31 Mar 2012, 18:29

CAdi a scris:
AMOT a scris:
Numai Dumnezeu Tatal Ceresc este sfant dar noi oamenii ne vom sfinti doar cand va vrea El si anume dupa Judecata de Apoi.De la oameni am invatat ce e rau si ce e bine....... Rolling Eyes

Si de la hindusii in eroare? Very Happy
De la hindusii in eroare am invatat sa nu fiu ca ei........ Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 18:31

Multumesc de stihuri WoodyCad! Ai ceva har, protrivesti rimele si pastrezi si ritmul fara a pierde din esenta mesajului subtil transmis. Dar asa sunt eu mai naiv din fire! Sau este doar o preferinta? Pana la urma ce am de pierdut? Si toate astea pentru ca...


sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 31 Mar 2012, 18:33

WoodyCAD a scris:sadang, un diplomat, un elegant....
gaste sa apucat de ingrasat
sperand ca pe aceasta fata..
s-o faca mult mai desteapta!
sadang inca nu a aflat
cum gasca cal nu se face
oricat de mult ...orzul i-ar place!


Epigrama de niciun ban....... Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 19:00

Probabil, in viziunea ta, in viziunea mea are valoare. Ce ne facem acum? Oare este loc sub soare pentru amandoi? Sau e musai sa ne macelarim/eliminam reciproc? Si cine castiga sa domneasca? Daca mai are peste ce! Very Happy

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Sam 31 Mar 2012, 19:08

sadang a scris:Probabil, in viziunea ta, in viziunea mea are valoare. Ce ne facem acum? Oare este loc sub soare pentru amandoi? Sau e musai sa ne macelarim/eliminam reciproc? Si cine castiga sa domneasca? Daca mai are peste ce! Very Happy
Sub soare ramane doar Dan Preda,discipolul sau adica tu sadang si bineinteles elicoidele de toate pasurile si de toate culorile....... Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 31 Mar 2012, 19:23

Iar incepi cu discipolul! Ai uitat, cand ti-am zis ca nu sunt discipolul nimanui? Ii iau partea pentru ca asa consider eu, asa cum probabil o voi face si pentru tine, atunci cand voi considera necesar. Atunci, probabil ar trebui ca WoodyCad, sau oponentul fata de care iti voi lua apararea, sa afirme ca sunt discipolul tau! Sesizezi hilarul situatiei? Si degeaba te impacientezi, atat tu cat si altii, pentru ca daca treci dincolo de stiinta mecanicista, cea de la nivel macro, tot la elicoide ajungi, pe oriunde ai lua-o! Dar daca nu vrei sa accepti asta, este dreptul tau. Nu ti-l poate rapi nimeni!

Hai mai bine sa revenim la credinta si la tema topicului.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Dum 01 Apr 2012, 20:58

„Spiritualitatea se referă la experienţele sau trăirile personale nemijlocite (experienţe spirituale şi/sau mistice) ale unor persoane cu aptitudini speciale, în dimensiuni ale realităţii, reale sau aparente, ce nu ar aparţine lumii fizice. Aceste persoane (mistici, maeştri spirituali,vizionari, profeţi, şamani, sfinţi etc.) nu au nevoie de un loc special şi de un cadru anume pentru experienţele lor cu caracter strict personal sau individual, care ar reprezenta o relaţie specială dintre om şi Univers.
Deşi are la fundamentele sale astfel de experienţe personale şi revelaţii, religia reprezintă un sistem organizat ierarhic, devenind practic o instituţie de tip laic ce oferă servicii spirituale omului obişnuit. Religia organizată propune omului comun, denumit credincios, un loc anume desemnat (templu, biserică , sinagogă , moschee etc.), persoane autorizate (preot, rabin, imam etc.) şi anumite practici (rugăciune, spovedanie, post etc.), pentru a-i mijloci contactul cu Divinitatea, a-i purifica trupul şi sufletul, a-l feri de cel Rău şi a-l conduce spre mîntuire, care este obiectivul suprem declarat al oricărei religii. Religia este dogmatică, avînd la baza sa doctrinară una sau mai multe cărţi sfinte, considerate revelate şi infailibile. De aceea, religia organizată descurajează sistematic noi experienţe spirituale şi revelaţii, care ar putea altera şi afecta esenţa doctrinei dogmatice pe care o susţine.” (Adrian Patrut)

Miceal Ledwith fost preot catolic, profesor universitar de teologie şi consilier al papei, a cercetat prin cele mai bune biblioteci din lume învăţăturile lui Iisus şi negăsind ceea ce căuta consideră că mesajul pe care ni-l transmite Iisus „ mai degrabă, era în legătură cu realizarea unei profunde transformări interioare. Iar cheile pentru a face aceasta sunt din nefericire pierdute.” De asemenea consideră că „ni s-a spus puţin şi despre adevăratele lui învăţături.”

http://www.scribd.com/doc/31033479/Marea-Deceptie-Si-Interviu-Cu-Ex-consilier-Al-Papei-Ioan-Paul-Al-2lea-Dl-Miceal-Ledwith

Cine n-a avut tangenta cu treburile astea pana acum nu-i strica sa le stie, iar cine-a avut sa dea mai departe.

http://video.google.com/videoplay?docid=5014377835686246317

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13796
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Dum 01 Apr 2012, 21:43

Foarte, foarte bune filmele. Nu neaparat pentru mine, care oricum am propria viziune asupra acestor lucruri, ci mai ales pentru dogmaticii religiosi! Le zdrunica bine fundatiile religioase. Cei care au curajul sa se uite! Very Happy

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Lun 02 Apr 2012, 06:40

Ai vazut cum scrie? Cu cat inainteaza stiinta D-zeu se retrage! De frica!!

PUNETI MANA PE CARTE! CA NU URZICA!!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13796
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Lun 02 Apr 2012, 07:25

TOMA a scris:Ai vazut cum scrie? Cu cat inainteaza stiinta D-zeu se retrage! De frica!!

PUNETI MANA PE CARTE! CA NU URZICA!!
Cartea acea este de la satan cu voia lui Dumnezeu Tatal Ceresc si arde ca focul gheenei asa ca nu cred in ce spune acest satanist........Cat crezi tu ca o sa te lase Dumnezeu Tatal Ceresc in nestiinta TOMA?????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 08:51

@Toma
Da se retrage si este firesc. Odata cu cunoasterea vine si libertatea. Se scutura jugul dogmelor, atat stiintifice (cele care se adreseaza celor vazute) cat mai ales religioase (cele ale celor nevazute). Toate religiile proclama un Dumnezeul dupa chipul, asemanarea si interesul lor. Adica unul care te uibeste fara masura... dar numa cat timp il asculti, cat timp esti umil si ignorant, cat timp nu-i iesi din vorba, cat timp cotizezi, cat timp i te supui dogmatic, ignorant si orbeste. Atat! Adica mentalitate de mahala. Daca nu esti cu mine esti inamicul meu! Asta este Dumnezeul biblic, cel promovat de toate religiile. Un Dumnezeu corporatist, razbunator, care te beleste de viu... cu o iubire fatarnica! Cata ipocrizie!

@Amot
Iti dai seama cat esti de copil, cand afirmi ce afirmi? Cam multe carti lasate de Dumnezeul asta crestin al tau in voia lor. Si te intreb eu acuma: Cu cartile din biblioteca Alexandriei si multe alte asemenea din marile centre de cunoastere, cultura si initiere ce-a avut? Pe alea de ce nu le-a rabdat? Realizezi cat esti de hilar in dogma ta?

Toma nu are nevoie sa slugareasca la vre-un sef, asa cum ai tu dorinta viscerala pentru asa ceva, prin mentalitatea ta partinitoare, de a imparti mereu totul in buni si rai! Asa ca sper sa-l doara fix in cot, asa cum ma doare si pe mine de genul asta de Dumnezeu, pe care tu il tot invoci aici pe site.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Lun 02 Apr 2012, 09:28

Bun filmul despre Isus, dar precis tipul este evreu, pentru ca-i absolva pe evrei de uciderea lui Isus dand vina pe romani. Evreii se spala pe maini ca Pilat din Pont de aceasta crima abominabila, dovada ca nici in prezent ei nu-l considera pe Isus un Mesia si pastreaza inca legile si credinta Mozaica.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 09:41

Una este Isus si invataturile lui initiale, si alta este ceea ce a ajuns la noi. O slugareala impusa perfid, o mentinere in ignoranta si indobitocire a oamenilor, in folosul celor ce conduc. O dogma imperialista crestina neroada impusa de catre imperiul roman, prin crestinarea fortata cu sabia in mana, atrocitati milenare continuate de-a lungul vremurilor de catre toate marile imperii prin intermediul institutiilor statale, mai ales cele bisericesti, si continuate si actualmente de toate urmasele fostelor mari imperii, sub o forma mult mai parsiva si persuasiva, decat in trecut, o forma care nu mai distruge in principal trupul fizic ci se adreseaza mai degraba corpurilor subtile energo-informationale. Adica razboiul psiohotronic.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Lun 02 Apr 2012, 10:26

O dogma imperialista crestina neroada impusa de catre imperiul roman, prin crestinarea fortata cu sabia in mana, atrocitati milenare continuate de-a lungul vremurilor de catre toate marile imperii prin intermediul institutiilor statale
Asa au facut si musulmanii de-alungul istoriei. Fiecare popor si-a ales dogma lui pe care a raspandit-o prin toate mijloacele. Credinta isi paraseste sacralitatea cand devine institutionalizata servind interesele clasei conducatoare. Totusi institutionalizarea credintei are si un rol pozitiv, acela al pastrarii milenare a dogmei care reprezinta intr-un fel protectia sau anvelopa sacralitatii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 10:41

Nu cred ca este chiar asa. Dar s-ar putea sa ma insel eu si sa ai tu dreptate. Ca sa protejeze sacralitatea de ce sau de cine? Fiecare din noi reprezentam sacralitatea, sau asa ar trebui sa o facem la modul constient. Si atunci de cine ne pazeste instutia? De noi insine? Nu cumva in spatele acestei griji fatarnice se ascunde manipularea si controlul. Interzicerea accesului la cunoastere?

Nu cred ca dogma institutionalizata protejeaza sacralitatea. Care sacralitate? A ce? Cum poate fi instutionalizata sacralitatea? Sacralitatea o pastram noi insine, noi suntem acea sacralitate si o pastram si perpetuam atat timp cat o manifestam si nu o discutam, atat timp cat facem si nu zicem sau mai rau, doar zicem ca facem si nu facem deloc si stim asta de cand zicem ce zicem! Aceasta ultima forma este exprimarea sacralitatii institutionalizate. Sacralitatea ipocriziei o consider eu. A omului desacralizat, indobitocit de dogme. A trupului fizic, a materiei si a confundarii sacrului cu aceasta! Am ajuns sa punem materia pe primul plan, in locul sacrului din noi. Micii, berile si ragaielile in locul credintei.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 12:26

Ia uite si renumita "carte de la satan" dupa spusele lui AMOT, care arde doar ignoranta dogmatica.


Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Unkni
-= in limba engleza =-
-= de descarcat gratuit =-
-= Biblioteca Universitatii din California =-
-= a patra editie - 1916 =-

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Mare_Viata_necunoscuta_a_lui_iisus_christos_solarisprint
-= in limba romana =-
-= de cumparat =-
-= 20 RON =-

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mar 03 Apr 2012, 05:56

AMOT, ce carte imi recomanzi sa citesc ca sa ma "luminez"? Biblia am citit-o, in'afara de biblie!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13796
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 07:16

TOMA a scris:AMOT, ce carte imi recomanzi sa citesc ca sa ma "luminez"? Biblia am citit-o, in'afara de biblie!
Sa citesti Biblia Ortodoxa,dar inainte de a citi spune Rugaciunea Domneasca si cere lui Dumnezeu Tatal Ceresc ceea ce vrei sa afli cu privire la existenta Universului si sa-ti dea intelegere sa intelegi ceea ce citesti,iar cand ceri asta sa fie ca si cand ai si primit! Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17871
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 15 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 15 din 34 Înapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 24 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum