Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Astazi la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Top postatori
virgil (12193)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
eugen (3792)
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 24 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 24 din 34 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 29 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mar 09 Sept 2014, 14:52

TOMA a scris:Tu cum poți fi catalogat, Răzvane, atîta timp cît nu poți demonstra nimic cu rațiunea ta,...
Asta presupui tu, dar chiar dacă ţi-aş demonstra ceva, ai dovedit că eşti incapabil să înţelegi, ori te prefaci a nu înţelege.
Ăştia ca tine tind să se înmulţească de la un timp pe forumuri. O fi ceva în aer, ori s-a băgat net la liber în spitalele de psihiatrie?
Oricum ar fi, să nu vă aşteptaţi să vă ia cineva prea în serios. geek

Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6162
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mar 09 Sept 2014, 15:01

Razvan a scris: Asta presupui tu ...

E una dintre certitudinile mele că nu știi absolut nimic, nici măcar dacă rațiunea e a ta sau a gurului.

TOMA
Dinamic
Dinamic

Numarul mesajelor : 116
Data de inscriere : 26/03/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mar 09 Sept 2014, 15:13

TOMA a scris:E una dintre certitudinile mele că nu știi absolut nimic....
Este problema ta.
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Inv02

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mar 09 Sept 2014, 15:28

Am crezut că vii cu argumentul a ceea ce știi, nu cu hau-hau.

Să-ți fie clar și ție și acoliților tăi, că nu știți absolut nimic, ceea ce credeți că știți nu știți voi.

De aceea pentru voi știința e tot credință, propovăduită printr-un program imprimat de tătucii voștri, doar să lătrați.

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Vizitator Mar 09 Sept 2014, 18:20

TOMA a scris:Am crezut că vii cu argumentul a ceea ce știi, nu cu hau-hau.

Să-ți fie clar și ție și acoliților tăi, că nu știți absolut nimic, ceea ce credeți că știți nu știți voi.

De aceea pentru voi știința e tot credință, propovăduită printr-un program imprimat de tătucii voștri, doar să lătrați.



Despre credinţă şi religie - Pagina 24 1z1g021

Tomika mai spune cate ceva,lumineaza-ne maica !

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mar 09 Sept 2014, 18:36

TOMA a scris:Am crezut că vii cu argumentul a ceea ce știi, nu cu hau-hau.
Eşti liber să crezi ce vrei. Ce argumente mai aştepţii când tu ai certitudini? Argumentele sunt valabile doar într-o discuţie raţională, nu într-una în care pleci din start cu credinţe de nezdruncinat şi certitudini.
Cum spuneam: este problema ta.
Să-ți fie clar și ție și acoliților tăi, că nu știți absolut nimic, ceea ce credeți că știți nu știți voi.
Aici m-ai pierdut. Poţi să traduci în româneşte ce vrei să zici?  Shocked
De aceea pentru voi știința e tot credință, propovăduită printr-un program imprimat de tătucii voștri, doar să lătrați.
Poate pentru tine. Eu ţi-am mai spus ce reprezintă ştiinţa, dar tu nu şi nu: "batman, batman"! Eşti chiar atât de limitat că nu poţi realiza că sunt persoane care gândesc în afara dogmei? Dacă toţi ar fi gândit ca tine nu mai aveai acuma internet prin care să-ţi promovezi ipocrizia. Dar, dă-i înainte: atâta poţi, atâta faci! Cum spuneţi voi: de unde nu e, nici dumnezeu nu cere! Laughing

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mar 09 Sept 2014, 18:42

Cam aici se termină lătrăturile, orăcăitul și hau-haul, înainte să înceapă.

Atoateștiutori a tot ce mișcă și nu mișcă, împluntîndu-se ca musca-n lapte în orice subiect, zburînd la gîtul oricui încercă să spună ceva ieșit din tiparul lor, dacă îi pui pe ei să spună ce știu nu mai știu nici ce-au crezut. Să spună cu cuvintele lor, nu cu ale prelaților.

Orăkăilă, că cu pechinezul m-am lămurit, ai vreun cuvînt de-al tău, sau o literă, un număr, ceva, care să fie al tău, nu primit de la kîkîilă? Dar cu mintea ta îngustă și atrofiată nu poți vedea nici măcar atît, le știi pe toate. Și nu mă întreba pe mine acum dacă eu am, fiindcă aia vrei, că nu eu am zis că ȘTIU. Eu îți demonstrez ție pe viu că nu știi nimic, iar știința zboară în brațe la credință.

Aveți cuvîntul! Dar al vostru ...

Oak, oaak ...

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Spuni spuni...

Mesaj Scris de Vizitator Mar 09 Sept 2014, 18:57

TOMA a scris:Cam aici se termină lătrăturile, orăcăitul și hau-haul, înainte să înceapă.

Atoateștiutori a tot ce mișcă și nu mișcă, împluntîndu-se ca musca-n lapte în orice subiect, zburînd la gîtul oricui încercă să spună ceva ieșit din tiparul lor, dacă îi pui pe ei să spună ce știu nu mai știu nici ce-au crezut. Să spună cu cuvintele lor, nu cu ale prelaților.

Orăkăilă, că cu pechinezul m-am lămurit, ai vreun cuvînt de-al tău, sau o literă, un număr, ceva, care să fie al tău, nu primit de la kîkîilă? Dar cu mintea ta îngustă și atrofiată nu poți vedea nici măcar atît, le știi pe toate. Și nu mă întreba pe mine acum dacă eu am, fiindcă aia vrei, că nu eu am zis că ȘTIU. Eu îți demonstrez ție pe viu că nu știi nimic, iar știința zboară în brațe la credință.

Aveți cuvîntul! Dar al vostru ...

Oak, oaak ...

"Spuni'ni feata mas mi vrei
Ca tze plangu' lea ochii'a tai?
Spuni'ni feata mas mi vrei
Ca tze plangu' lea ochii'a tai? "



Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mar 09 Sept 2014, 19:20

TOMA a scris:Atoateștiutori a tot ce mișcă și nu mișcă, împluntîndu-se ca musca-n lapte în orice subiect, zburînd la gîtul oricui încercă să spună ceva ieșit din tiparul lor, dacă îi pui pe ei să spună ce știu nu mai știu nici ce-au crezut. Să spună cu cuvintele lor, nu cu ale prelaților.
Vezi cum eşti? Acum te iei de credincioşi?
Încearcă o activitate în aer liber, poate mai scapi de frustrări?

Ce zici de activităţile astea? Nu te-ar deconecta puţin?  lol!

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Sport-in-aer-liber         Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Top-10-activitati-sportive-in-aer-liber

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 10 Sept 2014, 03:23

Razvan a scris:Aflarea adevărului despre ceva într-o gândire raţională, trebuie să se bazeze pe dovezile despre "ceva", nu pur şi simplu pe credinţa că acel "ceva" există
d.p.d.v. științific despre ceva afli dacă e alb sau negru, mare sau mic, rotund sau pătrat șamd ... adică măsori ... existența adevărului însă ești obligat să o postulezi ca fiind deja existentă, nu o poți ... demonstra|măsura  altfel!

Razvan a scris:în cazul de faţă despre existenţa divinităţii
pentru că divinitatea e chiar adevărul, pur și simplu ... deaia barosanul șef la un moment dat, în înfinita lui răbdare, ne dă un mic indiciu ajutător ... eu sunt cel ce sunt ... și atît ... nimic în plus

Este o mare eroare de logică: credinţa că ceva există nu îi dovereşte existenţa
nu mai este valabil în cazul credinței în existența adevărului pur și simplu
pentru că adevărul, în esența lui, e abstract în cel mai înalt grad posibil ... e ca un fel cea mai dreaptă linie dreaptă, ceva ce nu vei întîlni niciunde în realitatea aia obiectivă decît dacă îi asumi apriori existența
și e vorba doar de afirmațiile despre ce există la extern, în realitatea obiectivă ... o mai avem și pe cea subiectivă, interioară, unde baba cloanța și moș crăciun pot exista fără alte dovezi

ai prefera să te judece o persoană convinsă de la bun început că ai făcut fapta
aș prefera să mă judece persoane care cred că există un adevăr care poate fi aflat nu unele pentru care adevărul ăla obiectiv ar putea avea și o dublă personalitate detectabilă în mod științific!

Razvan a scris:Şi acum, concret: care dumnezeu e cel adevărat?
adevărul, normal

că avem atît de mulți dumnezei adevărați e corect, o mare problemă care arată cît de puțin înțeleg religioșii problema pusă de tine, și de atei în general, aceea a faptului că
Subiectivismul nu conduce la aflarea adevărului, ci obiectivitatea

obiectivitate nu doar vizavi de exterior, ci și obiectivitate ... interioară ... aici e marea problemă, dificultatea de a-ți recunoaște propria subiectivitate, adică eu cred că nu e totuna cu e adevărat că în orice condiții ...

însă eu cred că e un adevăr! obiectiv! cu ajutorul căruia poți afla ... adevărul!
asta e partea pe care nu o pot pricepe ... ateii ... subiectivismul odată asumat, recunoscut, se transformă într-o valoare de adevăr obiectivă chiar dacă ai mai puține instrumente de măsură ca în cazul realității materiale externe și implicit obiective

TOMA a scris:care și după mine e același lucru, e tot credință
hopa! tot ateu? sau nu prea?

Razvan a scris:eu am ales să raţionez
păi parcă așa au ales și credincioșii, ăia care au ales religia adevărată:
NT 1Tes Cap5:
21 Supuneţi totul încercării și păstraţi ce este bun
22 feriţi-vă de orice fel de rău

Razvan a scris:cum demonstraţi existenţa unei divinităţi unice, din moment ce divinitatea constituie o preferinţă sau alegere individuală?
nu demonstrăm, postulăm!

axioma zero
dumnezeu =(este) adevărul

teorema zero
dumnezeu există

demonstrat!

ai văzut ce simplu e?

omuldinluna a scris:O gasesti in societatile educate, de exemplu in tarile nordice
nu doar acolo, e peste tot prin lume, dacă ar avea răbdare toma cel necredincios să caște ochii și să dea jos ochelarii de cal pe care îi poartă cu mîndrie în timp ce se plimbă pe stradă ... are chiar și un nume, prejudecată
apropo, e tot o eroare de logică generalizarea de genul, toți sunt cutare, toate sunt blablabla

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Mier 10 Sept 2014, 04:05

nu demonstrăm, postulăm!

axioma zero
dumnezeu =(este) adevărul

teorema zero
dumnezeu există

demonstrat!

ai văzut ce simplu e?

DOAMNEEEEE MILUESTEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!


Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Doesgodexist
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19452
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Mier 10 Sept 2014, 04:19

ca să le alegi în mod corect pe cele din stînga tot ai nevoie de doamne-doamne!
a milui = a se arăta milostiv față de cineva; a se îndura de cineva
iar ca să pricepi mai bine despre ce e vorba ar fi bine să îl asculți pe feynmann vizavi de aprinderea beculețului, că fără îndurare în mod științific poți continua la nesfîrșit cu căutarea dovezilor pentru orice:

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Mier 10 Sept 2014, 06:01

PTIUUUUUUU! PIEI D.R.A.C.E.! Ie multi necredincioshi maica.....da-i cu cadelnita.

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 L_d902fff991909a52951eaca68a49427b
DOAMNE AJUTA!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19452
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 10 Sept 2014, 06:11

Eu am afirmat în topicul ăsta, ʺDespre credință și religieʺ, că ȘTIINȚA E TOT CREDINȚĂ, și pot să-mi argumentez cele spuse, nu cum fac unii care vorbesc doar să se afle în treabă și își bat joc de munca de cercetare a cercetătorilor cinstiți. Dacă ei spuneau în topicul despre știință că CREDINȚA E ȘTIINȚĂ, eu nu mă supăram să-mi bat joc de ideile și munca lor, așa cum procedează ei.

Că ȘTIINȚA E CREDINȚĂ e un lucru știut nu crezut, numai analfabeții care și-au băut cerneala nu-l știu. În grupurile marilor guru au și rugăciuni, ʺCred într-un SPAȚIU ATOATEȚIUTOR și într-un TIMP ATOATEȘTIUTOR, carele ai creat cerul și pămîntul și toate cele văzute și nevăzute, doamne, ajută necredinței mele.ʺ Îi rog să se roage și ei cu milă și cu evlavie și cu frică de SPAȚIU-TIMP, ca locuitorii milostivi ai acestuia. Dacă nu găsesc rugăciunea să-mi spună că-i iau în parohia mea și-i curăț de păcate și le arăt cărarea că sunt pierduți săracii în tărîmul vremilor din bîrlogul lupilor, în gaura neagră a credinței.

I-am rugat, deasemenea, să spună ce știu din știința asta, fiindcă i-am văzut pe toate topicele că dă știința peste ei, sunt atoateștiutori, mai ceva ca TIMPUL homo în care cred, dar ei n-au știut să spună altceva decît să scoată niște sunete gudurale neinteligibile, ca ham-ham, sau oak-oak, sau a mai apărut un licurici și piscuie și el lic-lic. Asta e toată știința pe care o știu, restul e credință. Mare noroc pe ei că cred și eu în acest spațiu-timp și îmi dă posibilitatea să le explic și să-i educ credincios, fiindcă altfel trebuia să-mi iau crucea și patrafirul și să mă deplasez la ei, să-i exorcizez științific. Mare noroc, mare, faceți repede trei mătănii aici și acum! Sfințește, doamne, locul acesta și binecuvîntează vremea asta, că cred în puterea științei tale, ajută-mi rogu-te necredinței mele, în vecii vecilor acum și pururea, amin!

Rog mai marii acestui forum să ia act de atacurile mîrșave la care am fost supus, de mizeriile cu care au spurcat acest spațiu-timp, forumul nostru drag și să treacă la fapt. Să vadă că eu mi-am argumentat științific credința iar ei își bat joc de munca cercetătorilor cinstiți și onești, care caută adevărul, care va salva lumea de păcate și de jigodiile din slujba întunericului, și nu vor să-și argumenteze credincios știința. Spațiul și timpul sunt ale credinței, să le dea înapoi de unde le-au furat și să facă știință cu restul. Dacă nu-l dau de bună voie am eu leac de cojocul lor.

Am vrut să scriu că știința e cea mai mare credință, dar m-am răzgîndit și scriu că TOTUL E CREDINȚĂ!! Știința e doar noaptea credinței, gaura neagră unde se scaldă proștii .. și porcii!!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 10 Sept 2014, 06:44

Cineva a luat candva o nota mica la fizica si n-a reusit nici pana azi sa depaseasca momentul. Smile
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30086
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mier 10 Sept 2014, 07:53

[Offtopic]{
TOMA a scris:Rog mai marii acestui forum să ia act de atacurile mîrșave la care am fost supus, de mizeriile cu care au spurcat acest spațiu-timp, forumul nostru drag și să treacă la fapt.
Dacă te-ai gândit la mine, sunt de acord că ai fost atacat. Unii dintre noi înțeleg chiar și formele subtile ale atacurilor. Nici eu nu înțeleg rostul unor asemenea atacuri și știu că „violența este ultimul refugiu al incompetenței”. Mă bucur mult că omuldinluna se menține în limite rezonabile, deși nu este de acord cu multe afirmații de pe forum.}[/Offtopic]
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33947
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de omuldinluna Mier 10 Sept 2014, 08:03

Niste limite mai mult decat rezonabile, daca tii cont de afirmatii precum

Știința e doar noaptea credinței, gaura neagră unde se scaldă proștii .. și porcii!!
,

trimiteri la plimbari pe Luna si asa mai departe. Am mai spus-o, astfel de manifestari nu au ce sa caute pe un forum de cercetare. Comportamentul necuviincios trebuie descurajat, iar la provocari mai bine nu se raspunde, ca sa nu se ajunga la un conflict intins pe pagini intregi, cum este aici.

Toate au un rost pe lume, si se vede bine ca nici duritatea inteleapta in moderare nu ar face exceptie. Ma distantez de atacurile lui Razvan, orakle, pacalici si ale oricarui alt utilizator la adresa lui Toma, dar nu pot sa nu remarc nici faptul ca Toma pare sa aiba o cu totul alta agenda pe acest forum, alta decat cea de a descoperi prin cercetare temeinica.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30086
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 10 Sept 2014, 08:24

omuldinluna a scris:...Toma pare sa aiba o cu totul alta agenda pe acest forum ..

Agenda mea se încheie aici pentru o perioadă, cu acest mesaj, vă las pe voi să continuați, iar omuluidinluna îi transmit felicitări! Scuze nu-mi cer că n-am de ce ...

Cînd începi să-ți pui întrebări esențiale, existențiale și nimeni nu-ți dă un răspuns, și începi de unul singur să cauți, să scociorăști prin toate cotloanele și ungherele, să cercetezi izvoare neconvenționale, fără să vrei, fără să știi, fără să crezi, te trezești că subiectul de care te interesezi este strîns legat de altul care nu te interesa, care la rîndul lui este legat de altul la care nici nu te-ai gîndit, și tot așa ești purtat printr-o întreagă încrengătură, încît ajungi fără să vrei, fără să știi, fără să crezi, să studiezi aproape tot ce este important în această lume de minciună și opresiune.

Cînd ajungi să și înțelegi ceea ce ai studiat îți dai seama cît de efemeră și iluzorie este această viață, cît de păcălit ai fost și cît de bine au construit în fața ta castele de nisip poleite cu iluzii. Dar viața ta s-a schimbat pentru totdeauna, fiindcă această înțelegere nu ai cui s-o împărtășești, nu are nimeni nevoie de ea, fiindcă cuvintele tale dor, provoacă răni, pentru că gura ta spune singurul lucru pe care nimeni nu vrea să-l audă, să-l înțeleagă și să-l caute: ADEVĂRUL.

Spor la cercetare!!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mier 10 Sept 2014, 08:57

TOMA a scris:Să vadă că eu mi-am argumentat științific credința
Serios? Dă un singur argument ştiinţific în favoarea religiei, ca să te credem. Altfel eşti doar un mare mincinos, după cum ai demonstrat deja:
De ce minţi că ai vrut să scrii, când deja ai scris?

Vrei să ştii de ce am ales să nu cred? Pentru că de cele mai multe ori credincioşii sunt cei mai mincinoşi, făţarnici şi ipocriţi oameni, cum tocmai continui să îmi demonstrezi. Am decis să nu fiu asemenea lor.

Spațiul și timpul sunt ale credinței, să le dea înapoi de unde le-au furat și să facă știință cu restul. Dacă nu-l dau de bună voie am eu leac de cojocul lor.
Heloooo, reapare inchiziţia? Razz

omuldinluna a scris:...nu pot sa nu remarc nici faptul ca Toma pare sa aiba o cu totul alta agenda pe acest forum, alta decat cea de a descoperi prin cercetare temeinica.
Propagandiştii de serviciu îşi fac şi ei treaba lor.
Poate că ar trebui adăugată o nouă regulă la regulament care să interzică orice fel de propagandă, nu doar cea religioasă, pentru evita pe viitor asemenea provocări.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33201
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de curiosul Mier 10 Sept 2014, 10:15

Așa cum am mai spus, la nivel de credință, știința și religia sunt asemănătoare, au nevoie să creadă în ceva.
Prima în adevăruri verificabile, în timp ce a doua nu poate fi verificată prin aceleași metode cu ale celei dintâi, motiv pentru care principiile prin care știința este acceptată nu pot fi compatibile și cu principiile de acceptare a religiei.

Motiv pentru care mi se pare normal să nu existe o compatibilitate între cele două.
Însă fiecare este liber să creadă în ce vrea și cum vrea, iar atât timp cât nu există un principiu comun de verificare a amândurora, nu poate fi nuanțată departajarea acestora la nivel de adevăr, iar tendința de impunere a uneia în fața celeilalte nu poate fi justificată.

Însă, când punem problema verificării adevărului susținut, din păcate pentru credincioși, știința primează.
Paradoxal, deși credincioșii se folosesc complet de beneficiile avansurilor tehnologice determinate de evoluție pe principii științifice, au tendința să nege știința, unii chiar cu vehemență.  Smile

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Vizitator Mier 10 Sept 2014, 10:49

Tomita imi pare rau ca ne parasesti.Ai post o pata de culoare a acestui forum (pata maro). O sa ne plictisim fara tine si nici coasa nu o sa fie batuta!

TOMA a scris: ʺCred într-un SPAȚIU ATOATEȚIUTOR și într-un TIMP ATOATEȘTIUTOR, carele ai creat cerul și pămîntul și toate cele văzute și nevăzute, doamne, ajută necredinței mele.ʺ
Aici ai gresit rugaciunea,ai confundat psalmii,rugaciunea asta de mai sus este al sectei Stiintificilor certareti.Nu e o rugaciune acreditata.Daca vrei te invat eu rugaciunea care are cel mai mare efect !



Daca tot pleci sa-ti fac rapid cunostinta cu ZEUL Stiintei. Poti din cand in cand sa i te adresezi,dar sa fi politicos ca de nu se supara.
Momentan e plecat din localitate deoarece are probleme mari cu quasarul 4Df14 care scoate fum pe partea dreapta.

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Fv8xdv



TOMA a scris: Am vrut să scriu că știința e cea mai mare credință, dar m-am răzgîndit și scriu că TOTUL E CREDINȚĂ!! Știința e doar noaptea credinței, gaura neagră unde se scaldă proștii .. și porcii!!
Norocul  nostru ca te-ai razgandit! Bravo Tomita le-ai spus-o ! Sa le fie rusinili la toti se scalda in stiinta in loc sa mearga la baia comunala !



TOMA a scris:  Să vadă că eu mi-am argumentat științific credința iar ei își bat joc de munca cercetătorilor cinstiți și onești, care caută adevărul, care va salva lumea de păcate și de jigodiile din slujba întunericului, și nu vor să-și argumenteze credincios știința. Spațiul și timpul sunt ale credinței, să le dea înapoi de unde le-au furat și să facă știință cu restul. Dacă nu-l dau de bună voie am eu leac de cojocul lor.
Fraza asta cere o analiza detailata! Contine atatea adevaruri de ma mir ca nu la furat inca nimeni.Din pacate lipseste fraza cu pamantul plat !
Imi fac timp si o sa revin cu o analiza temeinica.

Vizitator
Vizitator


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Mier 10 Sept 2014, 19:02

Biblia, Proverbe 29.11:

Nebunul isi arata toata patima, dar inteleptul o stapaneste.

Toma,
Trebuie separat graul de neghina.
Ramai pe forum, avem de lucru.
Prin foc se va vedea ce e construit din paie si ce nu .

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Joi 11 Sept 2014, 09:52

Toma,
Trebuie separat graul de neghina.
Ramai pe forum, avem de lucru.
Prin foc se va vedea ce e construit din paie si ce nu .

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 El-Tigre-Please-Reaction-Gif-On-The-Adventures-of-Manny-Rivera
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19452
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Joi 11 Sept 2014, 10:33

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Big-bad-wolf-o

affraid affraid affraid
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19452
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 25 Dec 2014, 06:55

Nașterea lui Iisus

"Nașterea Ta, Hristoase, Dumnezeul nostru, răsărit-a lumii Lumina cunoștinței; că întru dânsa cei ce slujeau stelelor, de la stea s-au învățat să se închine Ție, Soarelui dreptății, și să Te cunoască pe Tine, Răsăritul cel de sus, Doamne, slavă Ție".

Etimologia cuvântului Crăciun porneşte de la dacicul Creacion – Creaciun. Mai mult, strămoşii noştri din primele secole ale creştinismului cinsteau Crăciunul numindu-l Sărbătoarea Creatului sau Făcutului, care, odată cu adoptarea creștinismului ca religie de stat, după primul sinod de la Niceea (325 d. Hr), a fost înlocuită, în cărţile oficiale de cult, cu sărbătoarea Născutului-Iisus Hristos, potrivit versetului din Crez: "născut, iar nu făcut".

Documentele străvechi păstrate în folclorul naţional îl arată pe Crăciun legat de cultul focului, dar şi al bradului, copac sacru. Cercetătorii au reconstituit modul de celebrare a unei sarbatori geto-dacice consacrată solstiţiului de iarnă, care dura 12 nopţi, până în ziua Bobotezei creştine.

În sanctuarele lor, geto-dacii asistau la ceremonia arderii într-o vatră a unei buturugi, simbolizând anul vechi. La miezul noptii de 23 spre 24 decembrie, sacerdoţii aruncau crăci de brad peste jarul buturugii, care se aprindeau imediat, arzând cu vâlvătăi.

Potrivit altor surse, dacii urcau pe munte sau pe un deal mai înalt cu torţe în mâini, apoi rostogoleau de acolo buturugi-aprinse (simbolistica cercului – a Soarelui care se reînnoieşte). Etnologii au găsit până în ziua de azi, în anumite sate, obiceiul de a rostogoli de pe un deal roţi de foc, având aceeaşi semnificaţie ca la înaintaşii noştri.
Astfel era marcat momentul sacru al începerii Anului Nou, când ziua care se micşorase treptat din toamnă, începea să crească, în dauna nopţii. Înteţirea focului în vatra sanctuarului era un gest sacru al ajutorării Soarelui de a începe să dea mai multă lumină şi căldură.

Trecerea de la ritualurile închiate ʺNașterii Soareluiʺ la Nașterea lui Iisus – ʺSoarele dreptățiiʺ nu s-a produs brusc și unitar, datinile acestor tradiții și obiceiuri dinaintea creștinismului transced pânza vremurilor până în zilele noastre.

Sărbătoarea Creatorului, Crăciunului, Sărbătoarea Născutului-Iisus, a Naşterii Curate, a Luminii din Lumină, a Înnoirii Luminii, a Naşterii Fiului Cerului este Darul lui Dumnezeu pentru noi. Să ne bucurăm cu toții de această sărbătoare, să deschidem portița sufletelor noastre pentru a primi în ele iubirea divină, lumina curată a înnoirii, bucuria și speranța unei lumi mai bune și mai drepte, unei lumi înțelepte. Ce dar poate fi mai minunat pentru noi decât darul purității, castității, al neprihanei luminii preacurate, darul de a fi iar copii, fără griji, fără nevoi, darul de a fi noi!

Fiindcă așa cum zicea părintele Arsenie Boca: "Iubirea lui Dumnezeu față de cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt față de Dumnezeu". Să ne deschidem inimile Iubirii și Luminii Lui, fiindcă Iubirea, ca poruncă, este cea mai înaltă dintre porunci, și ca virtute, este cea mai înalta dintre virtuți, iar Dumnezeu se pogoară pe Pământ, prin Întruparea Fiului Lui, și omul se urcă la cer, prin Înălțarea Fiului lui Dumnezeu!

Dumnezeu deie praznic luminos!

http://vibratiamateriei.blogspot.ro/
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21195
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Joi 25 Dec 2014, 07:45

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 646x404

„Da, Virginia, Moş Crăciun există!”

Dragi copii şi adulţi, în cazul în care vă frământă întrebarea dacă Moş Crăciun există cu adevărat, în cazul în care îndoiala a început să vă corodeze credinţa în miracolul Crăciunului, să ştiţi că nu sunteţi nici primii, nici ultimii care au trecut şi vor trece prin această perioadă dureroasă.

Vreau să vă spun o poveste adevărată despre o fetiţă de 8 ani, pe nume Virginia. Această poveste s-a întâmplat acum 116 ani, în anul de graţie 1897, în oraşul New York. Virginia, la cei 8 anişori ai ei, credea în Moş Crăciun din tot sufletul. Dar prietenii ei de joacă, cei cu câţiva ani mai mari, au râs de ea, au făcut glume pe seama ei şi a credinţei în Moş Crăciun. Virginia, cu sufletul rănit, s-a întors acasă şi a mers direct la tăticul ei care lucra în bibliotecă. „Tati, există Moş Crăciun?". Tatăl ei, Dl. doctor Phillip O'Hanlon, era un om ocupat. Ca să scape de aşa întrebare grea i-a spus - „Virginia, caută în ziarul The New York Sun. Dacă Moş Crăciun apare în ziar, ai dovada indiscutabilă că există”. Virginia a căutat în ziar, dar nu a găsit ce dorea. Aşa că a luat taurul de coarne şi a scris o scrisoare ziarului. Scrisoarea a sunat cam aşa: „Dragă Dl Editor, Am 8 ani. Unii dintre micuţii mei prieteni spun că Moş Crăciun nu există. Tati mi-a spus - ŤDacă scrie în The Sun despre Moş Crăciun, atunci există!ť. Te rog, spune-mi adevărul, există Moş Crăciun?. Virginia O'Hanlon 115 West 95th Street" .

Pacostea de a răspunde acestei întrebări nedorită a căzut pe capul jurnalistului Francis Church. Dl. Church a încercat să se fofileze fără să dea un raspuns, dar până la urmă a cedat şi a scris unul din cele mai frumoase articole publicate vreodată. Titlul: „Da, Virginia, Moş Crăciun există!”. O bijuterie de editorial, probabil unul dintre cele mai importante editoriale publicate vreodată. Un editorial care a supravieţuit tuturor, şi jurnalistului Francis Church care a încetat să existe în 1906, şi ziarului „The New York Sun” care a încetat să existe în 1950, până şi micuţei Virginia, care a crescut mare, apoi a îmbătrânit, apoi a încetat să existe în 1971. „Da, Virginia, Moş Crăciun există” a fost tradus în 20 de limbi ale lumii, a fost transformat în cântec, în serial de televiziune pentru copii, într-un cântec de muzică clasică, în desene animate, în film, în spectacol de Broadway. Şi continuă să ne fascineze prin puritatea explicaţiei, prin frumuseţea nemuritoare a dovezilor incontestabille că da, Virginia, Moş Crăciun există!

Dl Church a scris după cum urmează: „Virginia, micuţii tăi prieteni nu au dreptate. Sunt influenţaţi de scepticismul epocii în care trăim. Ei cred doar ce văd cu proprii ochi. Ei cred că nimic nu poate exista dacă nu poate fi explicat prin judecata minţilor lor micuţe. Dar toate minţile, Virginia, fie ele de copii sau de oameni mari, sunt micuţe. În acest Univers vast, omul este doar o insectă, o furnică în intelectul său comparat cu măreţia lumii care ne înconjoară, comparat cu inteligenţa capabilă a înţelege adevărul şi cunoaşterea. Da, Virginia, Moş Crăciun există! Există cu aceeaşi certitudine cu care există dragostea, generozitatea, dăruirea, iar acestea există din abundenţă în jurul nostru şi dau vieţii frumuseţe şi bucurie. Vai!. Cât de tristă ar fi lumea fără Moş Crăciun! Ar fi la fel de tristă că şi când nu ar exista fetiţe cu numele Virginia. Nu ar exista fantezie copilărească, nu ar exista poezie, dragoste, romantism care să ne uşureze traiul de zi cu zi. Nu ne-am mai bucura decât de ce simţim cu degetele sau vedem cu ochii. Lumina nemuritoare a copilăriei care bucură lumea s-ar stinge. Să nu crezi în Moş Crăciun e ca şi cum nu ai mai crede în zâne! Dacă l-ai pune pe tatăl tău să plătească o armată de oameni care să îl pândească pe Moş Crăciun la fiecare coş de şemineu în seară de Crăciun, chiar dacă nimeni nu îl va vedea pe Moş Crăciun coborând pe coş, ce ai dovedi? Nimeni nu îl vede pe Moş Crăciun, dar acest lucru nu înseamnă că Moş Crăciun nu există. Cele mai adevărate lucruri pe lume sunt cele pe care nici copiii, nici oamenii mari nu le pot vedea.

Ai văzut vreodată zâne dansând pe câmpie? Bineînţeles că nu, dar acest lucru nu este o dovada că zânele nu sunt aclolo, pe iarbă, dansând. Nimeni nu poate vedea sau imagina toate minunăţiile care sunt nevăzute pe lume. Poţi să rupi burtica păpuşii să vezi ce face zgomotul de plâns, dar nu dovedeşti nimic. Există un val care desparte nevăzutul de realitatea zilnică, un val pe care nici cel mai puternic om, nici măcar toţi oamenii cei mai puternici care au trăit vreodată adunaţi împreună nu l-ar putea destrăma. Doar credinţa, fantezia, poezia, dragostea, romantismul pot ridica un colţ al valului, al cortinei, pentru a trage un pic cu ochiul la minunăţiile nevăzute ale lumii ascunse. Aceste lucruri nevăzute oare sunt adevărate? Ah, Virginia, nimic nu e mai adevărat şi mai statornic decât lucrurile nevăzute! Să nu existe Moş Crăciun!? Doamne fereşte! Există, trăieşte, şi va trăi întotdeauna! Peste o mie de ani, Virginia, ba nu, peste de zece ori zece mii de ani de acum înainte, Moş Crăciun va continuă să bucure inima copilăriei”.

Articolul a apărut în ziar în ziua de marţi 21 septembrie 1897. Şi a făcut înconjurul oraşului New York, apoi al Americii, apoi al lumii întregi. A rămas cel mai retipărit articol scris vreodată în limba engleză. Răspunsul „Da, Virginia, Moş Crăciun există” a devenit o poveste în sine, a căpătat aripi proprii.   Când am citit şi eu prima dată povestea Virginiei parcă am primit un pumn în piept. Ce mi s-a întâmplat? Cum de am putut să mă îndoiesc vreodată de existenţa lui Moş Crăciun? Îmi amintesc ca ieri când, copil fiind, cam de vârsta Virginiei dacă nu şi mai mic, aşteptam îmbrăcat frumos, lânga surioara mea Mihaela, lângă pom, sosirea lui Moş Crăciun. Şi Moş Crăciun a sosit. Mergea cocarjat şi îşi cam ascundea faţa. Iar vocea suna cam ciudat. Barba părea un sul de vată întreg, cum era vata de pe vremuri, cea din pungi. M-a luat pe genunchi şi a trebuit să spun poezia pe care o repetasem de câteva ori în baie chiar înainte să vină. Barba mirosea a vată din pungă. Mi-am spus poezia emoţionat şi mi-am primit cadoul. Apoi a venit rândul surorii mele care a spus şi ea poezia şi a fost răsplătită din sacul Moşului. Apoi Moşul a plecat, că doar mai avea multă treabă în acea noapte fermecată. M-am repezit la punga mea cu cadouri. În timp ce eu foşeam hârtia de împachetat, am auzit-o pe sora mea spunând: „Mamă, tată, să nu credeţi că m-aţi păcălit! Acela nu a fost Moş Crăciun! A fost Domnul Stan, vecinul de la etajul trei. L-am recunoscut după ceasul de la mână!”.   Parcă mi-a căzut ceva în cap. A trebuit să stau un pic să mă dezmeticesc. Cum ? Nu se poate aşa ceva! Moş Crăciun? Domnul Stan? M-am uitat repede la mama şi la tata care au fost luaţi pe nepusă masă. S-au fâstâcit un pic, s-au uitat cu disperare în ochi, căutând ajutor unul de la altul. Apoi au început să vorbească în acelaşi timp ceva de genul: „Ce aiureală, Mihaela, bineînţeles că a fost Moş Crăciun! Şi dacă te îndoieşti, ia vezi, poate îţi vor dispărea cadourile peste noapte!! Uite, ăla micu' crede din tot sufletul, nu-i aşa, Dănuţ?”. Eu eram cu ochii mari şi plini de lacrimi. Dar m-am ţinut tare. „Da, eu cred în Moş Crăciun!”. Şi ce dacă a fost Domnul Stan vecinul de la trei? Ce dacă? Atunci, în clipa aceea, în sufletul lui şi în sufletul meu el era Moş Crăciun. Barba dintr-o pungă întreagă de vata nu conta, era doar un detaliu fară importanţa. Şi nici ceasul de la mana nu conta.

Din acea noapte magică nu mai tin minte ce cadou am primit, nu mai tin minte ce poezie am spus, nu mai ţin minte ceasul de la mâna lui Moş Crăciun, nu mai ţin minte decât esentialul. A fost o noapte vrăjită, o noapte adevărată, în care micuţul Dănuţ şi micuţa Mihaela au primit personal vizita lui Moș Crăciun. Ce frumuseţe!!! Ce minunaţie!!!! Anii au trecut. Domnul Stan vecinul de la etajul trei a trecut şi el în nefiinţă, urmând legile firii. Mi-l amintesc cu zâmbetul lui şagalnic, cu chelia pe care încerca să şi-o ascundă, cu magnetofonul lui imens, primul pe care l-am văzut în viaţa mea, cu felul lui caraghios de a dansa la petreceri. Şi cea mai frumoasă amintire pe care o am despre Dl. Stan este cum a fost el Moş Crăciun, cum a purtat în el scânteia miracolului din noaptea de Crăciun şi cum mi-a transmis şi mie acea scânteie. Domnule Stan, vecinul meu drag de la trei, dacă te uiţi în jos, îţi fac cu mâna. Daca încă mai am o bucată de inimă de copil în pieptul meu de 40 de ani îţi datorez ţie această minunăţie. Multumesc din suflet, domnule Stan!

Şi, da, Virginia, Moş Crăciun există!!!!

Sursa: http://vibratiamateriei.blogspot.ro/
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21195
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Vin 03 Apr 2015, 08:31

"Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre."
(Biblia, Matei 23.13)

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/23/

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de omuldinluna Vin 03 Apr 2015, 10:22

Te-a suparat ceva?
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30086
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Sam 11 Apr 2015, 12:11

http://biblia.resursecrestine.ro/matei/23

Isus mustră pe cărturari şi Farisei


3 Deci toate lucrurile pe care vă spun ei să le păziţi, păziţi-le şi faceţi-le; dar după faptele lor să nu faceţi. Căci ei zic, dar nu fac.

4 Ei leagă sarcini grele şi cu anevoie de purtat şi le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor să le mişte.



6 umblă după locurile dintâi la ospeţe şi după scaunele dintâi în sinagogi;


7 le place să le facă oamenii plecăciuni prin pieţe şi să le zică: „Rabi! Rabi!”


11 Cel mai mare dintre voi să fie slujitorul vostru.


12 Oricine se va înălţa va fi smerit; şi oricine se va smeri va fi înălţat.


13 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi să intre.


24 Povăţuitori orbi, care strecuraţi ţânţarul şi înghiţiţi cămila!


25 Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi curăţaţi partea de afară a paharului şi a blidului, dar înăuntru sunt pline de răpire şi de necumpătare.


28 Tot aşa şi voi, pe din afară vă arătaţi neprihăniţi oamenilor, dar pe dinăuntru sunteţi plini de făţărnicie şi de fărădelege.


34 De aceea, iată, vă trimit proroci, înţelepţi şi cărturari. Pe unii din ei îi veţi omorî şi răstigni, pe alţii îi veţi bate în sinagogile voastre şi-i veţi prigoni din cetate în cetate;

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 11 Apr 2015, 12:22

eugen a scris:"Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre."
(Biblia, Matei 23.13)

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/23/
Imparatia Cerurilor nu poate a fi inchisa, asa cum poate sa fie inchis accesul intrun forum de catre un admin faraseu.
Dumnezeu a spus sa-l cautam pretutindeni si tot timpul.  Carturarii si savantii asta ne indeamna.
Dar la urma urmei, un colt de rai este si aici pe Pamant si orisiunde.
Iadul este doar la Crematoriu. Unde am o programare. Ca sa nu ajung la viermi.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 11 Apr 2015, 17:05

Dacă tot vorbim despre credință, există vreo diferență între cei care cred că cred și între cei care cred că nu cred? Și dacă există care ar fi aceea?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21195
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de omuldinluna Sam 11 Apr 2015, 17:09

Tu ce crezi?
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30086
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 24 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 24 din 34 Înapoi  1 ... 13 ... 23, 24, 25 ... 29 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum