Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Ieri la 12:49

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Ieri la 07:46

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Sam 11 Mai 2024, 18:40

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Sam 11 Mai 2024, 10:09

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Vin 10 Mai 2024, 10:58

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este constiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12198)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi (11952)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil_48 (11226)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
eugen (3794)
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 13 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Niciun utilizator

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 13 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24100
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 27 Mar 2012, 20:21

IATA ...PRACTIC...CUM ARATA O TENTATIVA DE MANIPULARE(INVOLUNTARA),in acest topic, A MAIMUTEI INDOCTRINATE!
EA INCEARCA SA_TI VANDA DROGUL....INCERCAND SA TE SPERIE, SA-TI INDUCA FRICA... affraid

WoodyCAD vei vedea mai tarziu ce este frica si ce inseamna sa te stergi cu divinitatea pe picioare!
Tu esti ultima oaie din turma....
Lasa ca o sa-l aduca Dumnezeu Tatal Ceresc si pe Dan Preda la realitate si atunci va plange de bucurie.......

Mentalitati primitive sunt...sub influenta DROGULUI!....incapabile de RATIUNE.....maimute...! Very Happy Very Happy
...
Ma sterg pe picioare cu divinitatea...!
...un lucru firesc, atunci cand AI SUFICIENTA PUTERE...SA O FACI...!

VEZI PLANSA CU SALTUL....CONSTIINTEI...Maimuta INDOCTRINATA, MAIMUTA SAVANTA...si alte planse care ...te vor face sa.....GANDESTI MAI MULT!
http://www.thefundamentaluniverse.ro/files/downloads/PLANSE_GRAVITATIA.rar
...
ATUNCI CAND VETI FACE SALTUL....VETI INTELEGE! Very Happy

WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2617
Data de inscriere : 31/08/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 27 Mar 2012, 21:18

Foarte interesant ce spune Dr. Bruce Lipton, TOMA. Am gasit pe HDD documentarul lui, l-am descarcat mai demult si abia acum mi-am facut timp sa-l urmaresc. Foarte, foarte interesant. Merita urmarit, poate asa mai deschid unii ochii si nu se mai duc la medic ca la Dumnezeu, si sa arunce cu banii in stanga si-n dreapta, fara sa aibe habar ce-i cu ei pe lumea asta. Si poate nici nu mai cred toate balivernele indrugate de un papitoi cu papion sau cravata. Doamne, ce-si mai bat astia joc de noi!

sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mar 27 Mar 2012, 21:55

WoodyCAD ce salt ? vorbesti numai prostii!
In sfarsit vorba lui sadang ,nu poti sa convingi un om pana nu se loveste singur de pragul de sus!
Vei avea acea experienta.


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Mar 27 Mar 2012, 22:31, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11952
Puncte : 57210
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 27 Mar 2012, 22:24

IATA ...PRACTIC...CUM ARATA O TENTATIVA DE MANIPULARE(INVOLUNTARA),in acest topic, A MAIMUTEI INDOCTRINATE!
EA INCEARCA SA_TI VANDA DROGUL....INCERCAND SA TE SPERIE, SA-TI INDUCA FRICA...

Vei avea acea experienta.
....si eu am sa scot BALAURUL DIN BUZUNAR...SI O SA MANANCE TOATE MAIMUTELE INDOCTRINATE!...

....asa crede maimuta....indoctrinata!....DROGUL EI, VISUL EI....este REALITATE...pentru .....PRIMATA!
....
...
NIMENI NU VA INTELEGE FUNDAMENTUL UNIVERSULUI....ABSOLUT NIMENI....DECAT ATUNCI CAND VA PUTEA SPUNE.....YESSSSS!
...si va striga in gura mare.....
...MA STERG CU DIVINITATEA PE PICIOARE....!
....
BAROMETRUL INTELEGERII REALITATII IMEDIATE........ESTE DIVINITATEA DIN MINTEA FIECAREIA...
CU CAT INTELEGI MAI MULT CU ATAT TE DESPRINZI DE HALUCINATIE...IAR ATUNCI CAND A INTELES IN TOTALITATE....BOOOMMM!
....MAIMUTA a facut SALTUL DE CONSTIINTA!
.....
....
EU MA STERG CU DIVINITATEA PE PICIOARE....si nici o MAIMUTA INDOCTRINATA NU O POATE FACE!
....acest gest...este sincron intelegerii....a TOT CE EXISTA! Very Happy Very Happy
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mar 27 Mar 2012, 22:39

WoodyCAD tu ai oarecare cunostinte de realitate dar nu stii cum functioneaza , din aceasta cauza te comporti asa.
Si mai ales nu stii ce este divinitatea!
Fii atent ce afirmi pentru ca intr-o buna zi totul se va intoarce impotriva ta...
In fine treaba ta ,eu mi-am facut datoria si ti-am atras atentia!
Si cu asta am incheiat discutia pe aceasta tema.
Te las pe tine sa ai ultimul cuvant....

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11952
Puncte : 57210
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 27 Mar 2012, 22:50

IATA ...PRACTIC...CUM ARATA O TENTATIVA DE MANIPULARE(INVOLUNTARA),in acest topic, A MAIMUTEI INDOCTRINATE!
EA INCEARCA SA_TI VANDA DROGUL....INCERCAND SA TE SPERIE, SA-TI INDUCA FRICA...


Fii atent ce afirmi pentru ca intr-o buna zi totul se va intoarce impotriva ta...

MAIMUTA...nici macar nu stie....ce vorbeste....vinde ...DROGURI ALE MINTII.....oricui are gura mare...sa inghita!
....
....ESTE ATAT DE DROGATA.....INCAT CONFUNDA IMAGINATIA...CU REALITATEA....si...mai rau...VINDE SI LA ALTII!

EU MA STERG CU DIVINITATEA PE PICIOARE....si nici o MAIMUTA INDOCTRINATA NU O POATE FACE!....acest gest...este sincron intelegerii....a TOT CE EXISTA!

MINTEA MAIMUTEI ESTE PARALIZATA DE FRICA ......A CEVA CE NU EXISTA DECAT .....IN IMAGINATIA COLECTIVA A UMANITATII!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 28 Mar 2012, 07:08

WoodyCAD, TU PE CINE FACI MAIMUTA? SI PE MINE?

Da Sadang, si asta spune un om de stiinta. Mai sunt studii in domeniu si concluziile se indreapta spre acelasi lucru! Numai trebuie ochi de vazut!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13841
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 28 Mar 2012, 07:45

Dan Preda,
Cum crezi tu ca au aparut oamenii pe Terra??????Esti de-acord cu teoria lui Darwin????????Raspunde!!!! Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17916
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 28 Mar 2012, 07:47

Razvan, nu cred ca eu trebuie sa-ti demonstrez ca spatiul si timpul sunt notiuni fizice imaginare, cred ca tu ar trebui sa ma convingi ca spatiul si timpul sunt notiuni fizice reale! Ar trebui sa-ti fie tie mai usor sa demonstrezi realul pe care-l sustii! Ai la indemana toata stiinta lumii! Si abia dupa aia am putea vorbi si de materie, de masa, de energie....de restul.

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13841
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 28 Mar 2012, 08:01

TOMA a scris:Razvan, nu cred ca eu trebuie sa-ti demonstrez ca spatiul si timpul sunt notiuni fizice imaginare, cred ca tu ar trebui sa ma convingi ca spatiul si timpul sunt notiuni fizice reale! Ar trebui sa-ti fie tie mai usor sa demonstrezi realul pe care-l sustii! Ai la indemana toata stiinta lumii! Si abia dupa aia am putea vorbi si de materie, de masa, de energie....de restul.
Adica cum spatiul si timpul sunt notiuni fizice imaginare?????Ce este spatiul si de cate feluri este?Ce este timpul si de cate feluri este? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17916
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 28 Mar 2012, 08:30

MAIMUTA SAVANTA si MAIMUTA INDOCTRINATA.....au descrierile printre plansele descarcate in link-ul de mai sus...
Acestea se refara STRICT la ideile/mentalitatile PRIMITIVE ale acestora si nu la ele......ca ..PRIMATE!
Very Happy Very Happy ....
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Mar 2012, 08:37

Spatiul si timpul nu sunt doua notiuni imaginare:
Sunt elicoidale ! Laughing

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11952
Puncte : 57210
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 28 Mar 2012, 08:48

Very Happy Smile Laughing

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17916
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mier 28 Mar 2012, 10:09

TOMA a scris:Razvan, nu cred ca eu trebuie sa-ti demonstrez ca spatiul si timpul sunt notiuni fizice imaginare, cred ca tu ar trebui sa ma convingi ca spatiul si timpul sunt notiuni fizice reale!
De ce trebuie să demonstrez eu, sau oricine altcineva, contrariul afirmaţiei tale? A făcut o afirmaţie, susţine-o cu argumente! Altfel nu sunt decât vorbe goale.
Prin logica ta, orice afirmaţie are valoare de adevăr prin simplul fapt că a fost emisă? Asta e tocmai baza religiei. Afirmaţii fără niciun suport, luate de bune.
Şi eu pot să afirm că am un crocodil cu 6 picioare, patru cozi şi invizibil, care se hrăneşte cu mici elefănţei roz, zburători!
Pe aceaşi logică, demonstrează contrariul.
În ce priveşte spaţiul şi timpul, toate fenomenele şi transformările fizice, întâlnite în viaţa de zi cu zi, au la bază aceste mărimi fizice fundamentale. Negându-le existenţa, negi orice formă de manifestare a materiei, chiar şi existenţa materiei în sine.
Nu ştiu cum vezi tu mediul, dar eu percep cât se poate de real spaţiul care mă înconjoară; şi asta pe baza organelor de simţ cu care m-a înzestrat natura. Dacă totul ar fi fost imaginar n-ar mai fi fost nevoie de organe de simţ specializate.

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33216
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mier 28 Mar 2012, 10:32

Dacă totul ar fi fost imaginar n-ar mai fi fost nevoie de organe de simţ specializate.
Ceia ce la nivel micro sau nano, este imaginar, prin evolutie, la nivel macro devine real. Mai concret, incearca sa raspunzi la intrebarea; ce este materia din care sunt facute particulele fundamentale? pana unde poti sa mergi cu divizarea materiei? de ce este asa, si nu altfel?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55642
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mier 28 Mar 2012, 10:37

Spatiul si timpul sunt exact doua notiuni imaginare. Acestea au doar atribute nu si caracteristici!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24100
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mier 28 Mar 2012, 10:54

Spatiul si timpul sunt exact doua notiuni imaginare
Daca vrei, dezvolta putin aceasta idee, pentru ca, cred ca ai ceva de spus.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55642
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mier 28 Mar 2012, 11:13

virgil a scris:
Ceia ce la nivel micro sau nano, este imaginar, prin evolutie, la nivel macro devine real.
Cum poate ceva imaginar să devină real prin "evoluţie"? Ori e imaginar, ori este real, de la bun început! Particulele pe care acum le numim fundamentale sunt cât se poate de reale.
Mai concret, incearca sa raspunzi la intrebarea; ce este materia din care sunt facute particulele fundamentale?
Dacă teoria LQG se va dovedi a fi corectă înseamnă că tot ce denumim acum materie are la bază cuante de spaţiu; tocmai acel spaţiu considerat "imaginar"!
pana unde poti sa mergi cu divizarea materiei?
Până unde ne permite tehnologia la un moment dat.
de ce este asa, si nu altfel?
Tocmai datorită limitării tehnologice.


sadang a scris:Spatiul si timpul sunt exact doua notiuni imaginare.

Dacă eu mă duc la magazin să iau pâine, te asigur că nu parcurg un spaţiu imaginar, într-un timp imaginar. Dacă un autoturism se deplasează pe spaţiul celuilalt sens de mers şi se loveşte de altul, spune-le celor accidentaţi că este doar imaginaţie!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33216
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Mier 28 Mar 2012, 11:38

Dacă teoria LQG se va dovedi a fi corectă înseamnă că tot ce denumim acum materie are la bază cuante de spaţiu; tocmai acel spaţiu considerat "imaginar"!
Pai, daca aceasta particula de spatiu (eu as numi-o string) este imaginara, iata ca prin structurarea ei, adica prin evolutie, au aparut particulele asazis materiale, si campurile, care la randul lor au generat atomii si corpurile din macro, care le percepem ca o realitate.
Până unde ne permite tehnologia la un moment dat.
Nu, cu divizarea materiei nu se poate merge la nesfarsit, dovada particulele fundamentale prin ciocnire se transforma in cuante de energie.
de ce este asa, si nu altfel?
Acesta este misterul existentialismului, legile fizicii sunt dinaintea existentei materiei, a spatiului, si timpului.
Dacă eu mă duc la magazin să iau pâine, te asigur că nu parcurg un spaţiu imaginar, într-un timp imaginar. Dacă un autoturism se deplasează pe spaţiul celuilalt sens de mers şi se loveşte de altul, spune-le celor accidentaţi că este doar imaginaţie!
Depinde la ce nivel te raportezi cu analiza acestor notiuni fizice. Constatarea ta o face orice agent de circulatie, crezi ca este fizician?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55642
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 28 Mar 2012, 11:55

...cum se face ca SADANG are dreptate?...
...principul matematic ce guverneaza materia...nu este...MATERIA!
...TIMPUL, SPATIU...sunt ABSTRACTIZARI/proiectii...NU REALITATI...CE NU LE POTI DESENA SAU...PUNE PE MASA...
...
PE MASA VEZI...REALITATEA.... PARTICULE FUNDAMENTALE...AUTOORGANIZATE CONFORM PRINCIPIULUI!...
INTELIGENTA MATERIEI=MATERIA FOLOSIND PRINCIPIUL!...
....
sunt asadar 2 directii fundamentale ce descriu, in intregime, Universul....PARTICULA si...PRINCIPUL
....
1)Daca vorbiti de PRINCIPIU....trebuie sa-l VEDEM IN ACTIUNE....ARATAND EXPERIMENTUL ...PE MASA!
2)Daca vorbiti de MATERIE...trebuie sa o vedem pe masa...supunandu-se principiului!

IN AMBELE CAZURI....SE VERIFICA ATAT MATERIA CAT SI PRINCIPIUL...ADICA AVEM CERTITUDINEA CA UNIVERSUL ESTE ASA CUM GANDIM....CA ESTE!
....
CA SA PUTETI VEDEA SI INTELEGE TOT....TREBUIE MAI INTAI SA STAPANITI...PRINCIPIUL!
...ori,in anul de gratie 2012....MAIMUTELE NU CUNOSC PRINCIPIUL FUNDAMENTAL...CI EFECTE SECUNDARE ALE ACESTUIA...PROIECTII DISTINCTE...!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Mar 2012, 12:26

WoodyCAD tu nu intelegi principiul!
Principiul il intelegea Milarepa care zbura prin aer in vazul a sute de martori!
In felul acesta el a demonstrat superioritatea spiritului asupra materiei:
diferenţa dintre Realitatea Absolută şi Realitatea Relativă....
Manuind realitatea Milarepa a manuit iluziile acestei lumi
Din pacate a fost printre putinii Yoghini care au avut
aceasta putere si printre putinii oameni care au inteles principiul .
Spre deosebire de Tesla care manuia tehnica ,Milarepa
manuia spiritul prin puterea vibratiei (respiratiei)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11952
Puncte : 57210
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 28 Mar 2012, 12:50

MAIMUTA ...nu da si...argumente!.......ea are numai IMAGINATIE...!
ATENTIE ...LA MAIMUTE...sunt pretutindeni...si ...
...BAT CAMPII....de zor!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Mar 2012, 12:56


Argumentele sunt pentru cei inaintati in filozofia Yoga !
.... cei axati pe Fundamentalism nu inteleg principiile...


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Mier 28 Mar 2012, 14:50, editata de 2 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11952
Puncte : 57210
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 28 Mar 2012, 14:18

SUNT ATATIA ANALFABETI(INCEPAND CU ISUS)....CARE CUNOSC..! Very Happy Very Happy
MAIMUTA cu 4 CLASE se pricepe si ea.... consuma de zor aceste plante (ayahuasca)...!....este MAIMUTA YOGA!
http://www.sapaninka.com/img/ayahuasca.jpg

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 28 Mar 2012, 14:36

Razvan, cand ai afirmat despre concluzile la care a ajuns Bruce Lipton ca se bazeaza “doar pe credinţă şi imaginaţie, fără nici un fel de dovadă în acest sens”, eu am zis ca “pe credinta si imaginatie, se bazeaza toata stiinta lumii la ora actuala”. Corect pana aci? Tu ai zis “da, pt unii se mai bazeaza!”, in aia “unii” fiind inclus automat si eu. Nu? Eu am zis “scoate spatiul credincios si timpul imaginar din fizica si vezi cu ce mai ramai”! Tu ai zis ca trebuie sa-ti demonstrez eu ca spatiul si timpul sunt “marimi fizice fundamentale” imaginare, nu sa ma convingi tu ca sunt cat se poate de reale! Eu spun si acum ca sunt doua “atribute”, cum zice Sadang, imaginare!

La nivel de particule elementare, care “fabrica” fiecare atom din care suntem facuti noi, si intreaga materie a universului, exista spatiu si timp? N-ai de unde sa stii, ca nu poti umbla pe acolo, dar din ce-ai auzit de la cei care-au umblat! Nu exista nici spatiu, nici timp! Si atunci de unde apar in lumea reala? Sunt doar in mintea noastra!
Poti sa dovedesti contrariul? Nu poti!!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13841
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 28 Mar 2012, 14:41

Un rezumat- Biologia Credintei-Bruce Lipton. Mai lung putin dar merita citit!

Viata unei celule este controlata de mediul fizic si energetic si nu de genele celulei respective. Genele sunt doar niste schite moleculare, dupa care se construiesc celulele, tesuturile si organele. Mediul serveste drept "constructorlul" care citeste si lucreaza pe baza acelor schite genetice - si care, in cele din urma, raspunde de caracterul vietii unei celule. Mecanismele vietii sunt puse in miscare de "constienta" unei singure celule cu privire la mediu, nu de genele acesteia. Fiecare fiinta omeneasca este compusa din aproximativ cincizeci de trilioane de celule individuale. Daca celulele individuale sunt controlate de constienta lor in privinta mediului, atunci si caracterul vietilor noastre este determinat nu de genele noastre ci de reactiile noastre la stimulii de mediu, care propulseaza viata. Credinta ca suntem niste masinarii biochimice fragile, controlate de gene, face loc intelegerii ca suntem creatori puternici ai vietii noastre si ai lumii in care traim. Viata este consecinta oarbei intamplari, o carte buna intoarsa la un moment dat.

Fiecare celula este o fiinta inteligenta, care poate sa supravietuiasca independent, care poseda echivalentul functional al tuturor sistemelor organismului, care isi selecteaza comportamentele potrivite care sa le asigure supravietuirea, si care pot sa invete si sa creeze amintiri celulare pe care le transmit urmasilor lor. Evolutia devine o chestiune de supravietuire a grupurilor celor mai pregatite - mai degraba decat a indivizilor celor mai pregatiti. Unul dintre studiile mai noi ajunge la concluzia ca "lumea naturala traieste cel de-al saselea eveniment de disparitie in masa din istoria sa", aceasta este cauzata de un singur organism animal - omul. Rezultatele unor proiecte de genom desfasurate in paralel dezvaluie ca oamenii si rozatoarele au aproximativ acelasi numar de gene!

O bacterie mananca, digera, respira, excreta deseuri si are chiar si procese de prelucrare "neurologica", simte unde este mancarea si se poate propulsa in acel loc, pot sa recunoasca toxinele si pradatorii si sa foloseasca intentionat manevre de eschiva pt a se salva, cu alte cuvinte dau dovada de inteligenta. Singura structura celulara organizata, care poate fi considerata un candidat la functia de creier al celulei este membrana. Sarcinile pozitive si negative ale moleculelor le fac sa se comporte ca niste magneti, care atrag sau resping alte molecule incarcate.

Comportamentul biologic poate fi controlat de forte invizibile, cum ar fi gandul, la fel de bine cum poate fi controlat prin molecule fizice, cum ar fi penicilina - si in acest caz furnizeaza bazele stiintifice pt medicina energetica, fara medicamente. Functiile necesare unui organism unicelular, pt a ramane in viata, sunt aceleasi functii care sunt necesare unei comunitati de celule, pt a ramane in viata, insa atunci cand au format organisme pluricelulare celulele au inceput sa se specializeze, intr-o diviziune a muncii, evidenta in tesuturile si organele care indeplinesc functii specializate. La nivel atomic, materia nici nu exista cu siguranta; ea exista doar ca o tendinta de a exista. Orice structura materiala din univers radiaza o semnatura energetica unica. O serie de vartejuri de energie infinitezimale, numite quarci si fotoni, formeaza structura atomului. Fiecare atom este unic, pt ca distributia sarcinilor sale pozitive si negative, alaturi de viteza sa de rotatie, genereaza o vibratie sau un tipar de frecventa specific. Gandurile - energia mintii - influenteaza direct modul in care creierul fizic controleaza fiziologia corpului, "energia" gandurilor poate activa sau inhiba proteinele producatoare de functii ale celulelor, prin mecanismul interferentei constructive sau distructive. Pentru a afecta materia energia este un mijloc mai eficient decat substantele chimice.

Intr-o comunitate de celule fiecare celula trebuie sa accepte controlul asupra deciziilor luate in cunostinta de cauza, de catre forul autorizat in ceea ce priveste constienta, care este creierul. Credintele sunt contagioase!

Genele noastre reflecta doar potentialul nostru nu si destinul nostru.

Suntem fiinte spirituale nemuritoare care existam separat de corpurile noastre, genele nu controleaza sistemele biologice, iar noi nu luam sfarsit atunci cand corpul fizic moare, cand "comutatoarele" proteinice care controleaza viata sunt pornite si oprite in primul rand de semnalele care vin din mediu... Univers.

Lumea moderna a trecut de la aspiratiile spirituale, la razboiul pt acumularea materiala. Teoria lui Darwin precizeaza ca scopul luptelor vietii este supravietuirea, ea nu specifica si ce mijloace ar trebui folosite pt a asigura atingerea acestui scop. Fiecare proteina din corpul nostru este un complement fizic/electromagnetic a ceva din mediu, deci suntem facuti dupa imaginea mediului, iar mediul este Universul. Deoarece oamenii au evoluat ca si complemente ale mediului lor inconjurator, daca schimbam prea mult mediul, nu vom putea sa fim complementari cu el ... nu ne vom mai "potrivi". In acest moment, oamenii modifica planeta in mod atat de dramatic, incat ne amenintam propria supravietuire, precum si supravietuirea altor organisme care dispar cu repeziciune. Exista doua cai pt a iesi din aceasta dilema: moartea sau mutatia. Identitatea noastra este o semnatura complexa, continuta in vasta informatie care cuprinde, in mod colectiv, mediul inconjurator, cand corpul fizic moare, transmisiunea ramane. Caracteristicile modului in care ne traim viata influenteaza caracteristicile "Sinelui" nostru, consecintele vietii noastre dureaza mai mult corpurile noastre, ceea ce facem in timpul vietii poate sa se intoarca si sa ne buntuie, sau sa ia forma unei versiuni viitoare a noastre, fiecara dintre noi este un spirit in forma materiala. Identitatea fiecarei fiinte umane reprezinta o anumita frecventa de culoare, iar toate frecventele compun lumina alba. Atata timp cat distrugem alte frecvente distrugem lumina alba, nu vom putea trai experianta "Luminii Albe". Incheiem un ciclu al evolutiei si ne pregatim sa ne imbarcam in altul, oamenii devin din ce in ce mai nelinistiti si mai alarmati de esecurile structurilor care sprijina civilizatia. Ca si fizica cuantica, geometria fractalica (fractionala) ne obliga sa luam in considerare aceste tipare neregulate, intr-o lume mai ciudata, cu forme curbe si obiecte cu mai mult de trei dimensiuni. Modelele repetitive in Natura sunt o necesitate a evolutiei "fractalice" - nu o coincidenta, ceea ce ne permite sa prezicem ca oamenii vor gasi o cale de a-si extinde constiinta, pt a mai urca o treapta pe scara evolutiei. De miliarde de ani, sistemele celulare vii pun in aplicare un plan de pace eficient, care le permite, lor si celorlalte organisme din biosfera, sa supravietuiasca.
Daca oamenii ar copia stilul de viata al comunitatilor sanatoase de celule, societatile noastre si planeta ar fi mai pasnice si ar sprijini mai mult viata. Stresul generat de populatia umana in crestere va fi cel care ne va impinge pe o alta treapta a evolutiei, ne vom uni sub forma unei comunitati globale. Oamenii aflati in varful piramidei trofice vor fi devorati, in cele din urma, de organismele situate cel mai jos - bacteriile.

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13841
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mier 28 Mar 2012, 14:53

virgil a scris:
Pai, daca aceasta particula de spatiu (eu as numi-o string) este imaginara, iata ca prin structurarea ei, adica prin evolutie, au aparut particulele asazis materiale
Eu nu am afirmat că o cuantă de spaţiu ar fi imaginară, ba din contră, este cât se poate de reală. Dacă ar fi imaginară tot ceea ce rezultă din "evoluţia" ei, tot ceea ce definim pe baza ei, ar fi de asemenea, imaginar.
Deci spaţiul este real, chiar şi pentru un agent de circulaţie!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33216
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mier 28 Mar 2012, 14:54

Toma,
Crezi ca celulele alea se ordoneaza asa de capul lor?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11952
Puncte : 57210
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Mier 28 Mar 2012, 15:19

TOMA a scris:Razvan, cand ai afirmat despre concluzile la care a ajuns Bruce Lipton ca se bazeaza “doar pe credinţă şi imaginaţie, fără nici un fel de dovadă în acest sens”, eu am zis ca “pe credinta si imaginatie, se bazeaza toata stiinta lumii la ora actuala”
Iată ce am afirmat:
"Cercetările Dr. Lipton cu privire la acţiunea psihicului asupra ADN-ului lasă să se înţeleagă că acesta din urmă poate fi influenţat de informaţia conştientă sau subconştientă (la urma urmei şi ADN-ul reprezintă tot informaţie). Dar, de la asta şi până la a afirma că „suntem fiinţe spirituale nemuritoare” e o cale lungă. Indiferent cine face afirmaţia, ar fi bine să prezinte argumente solide.
Pentru că atunci când organismul îşi încetează activitatea, iar sistemul neuronal ce înmagazinează informaţia se degradează, aceasta nu mai poate fi transmisă sau recuperată nicicum.
E plăcută ideea vieţii veşnice. Din păcate, argumentele care să o susţină sunt subţiri şi bazate doar pe credinţă şi imaginaţie, fără nici un fel de dovadă în acest sens."


După cum vezi, nu am spus nicăieri că cercetările Dr. Lipton sunt bazate pe credinţă şi imaginaţie, ci că oricine susţine ideea vieţii veşnice nu are decât argumente bazate pe credinţă şi imaginaţie în acest sens. Nu e totuna.
Iar dacă însuşi Bruce Lipton susţine ideea vieţii veşnice, ar trebui să aducă dovezi concrete, nu numai reflecţii filozofice, cu atât mai mult cu cât lucrează în domeniul biologiei.

La nivel de particule elementare, care “fabrica” fiecare atom din care suntem facuti noi, si intreaga materie a universului, exista spatiu si timp? [...] Nu exista nici spatiu, nici timp
Poate vei fi surprins, dar chiar există! Dovadă stau miile de coliziuni din acceleratoarele de particule, prin care iau naştere alte şi alte particule, cu diverse durate de viaţă şi diferite traiectorii prin spaţiu!

_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33216
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de TOMA Mier 28 Mar 2012, 16:05

O cercetare pe aceeasi tema a lui Cristian Muresan, materializata printr-o carte "Biotransformari Sub Influenta Psihicului", azi a avut lansarea la Cluj a editiei a II-a revizuita. Eu am un exemplar din prima editie chiar de la autor. Autorul a fost cooptat sa colaboreze cu o echipa de cercetare de la Universitatea Houston, conferindu-i pe baza lucrarii titlul de doctor, lucrarea fiind teza, si un post de cadru didactic la catedra de Stiintele Vietii, a Facultatii de Biologie. E aici un rezumat.

http://www.scribd.com/doc/24980642/Biotransformari-Sub-Influenta-Psihicului-Bioalchimia-Umana

Sunt lucruri reale, nu imaginare, care se petrec in spatiul nostru, in timpul nostru!




TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13841
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mier 28 Mar 2012, 17:56

@ Virgil
Cam asta am vrut sa spun Virgil, si ca sa fiu sincer doar la Tesla am gasit acest rationament:

...It might be inferred that I am alluding to the curvature of space supposed to exist according to the teachings of relativity, but nothing could be further from my mind. I hold that space cannot be curved, for the simple reason that it can have no properties. It might as well be said that God has properties. He has not, but only attributes and these are of our own making. Of properties we can only speak when dealing with matter filling the space. To say that in the presence of large bodies space becomes curved, is equivalent to stating that something can act upon nothing. I, for one, refuse to subscribe to such a view... - New York Herald Tribune, September 11, 1932

...Se poate deduce ca fac aluzie la curbura spatiului, despre care se presupune ca ar trebui sa existe, conform invataturilor relativitatii, dar nimic nu poate fi mai indepartat pentru mintea mea. Eu sustin ca spatiul nu poate fi curb, pentru simplul motiv ca acesta nu poate avea proprietati. La fel de bine se poate spune ca Dumnezeu are proprietati. El nu are, ci doar atribute si acestea sunt doar cele atribuite de noi. Despre proprietati putem vorbi doar cand discutam despre materia care umple spatiul. Sa zici ca, in prezenta corpurilor mari spatiul se curbeaza, este echivalent cu a afirma ca ceva poate actiona asupra a nimic. Eu, unul, refuz sa fiu de acord cu un asemenea punct de vedere... - New York Herald Tribune, September 11, 1932

Si nu doresc a face alte comentarii suplimentare, ci doar sa punctez ca acest rationament se poate aplica multor alte conventii umane.

Articolul complet se poate citi aici:
- PIONEER RADIO ENGINEER GIVES VIEWS ON POWER - Nikola Tesla - New York Herald Tribune, September 11, 1932

Acest fragment si multe altele se pot citi chiar si pe wikipedia:
- Nikola Tesla

@ TOMA
Interesant ce scrie Cristian Muresan. Il citesc de ceva vreme si apreciez calitatea articolelor.
Pentru cei interesati de munca si activitatea acestui om:
- Biotransformari Sub Influenta Psihicului - Editia a II-a
- Raftul cu carti si articole de pe ScribD
- Website-ul personal de unde se pot descarca si citi multe documente interesante

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24100
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Mier 28 Mar 2012, 19:17

Exista o problema, aveti mai multe proiectii mentale la o aceeasi realitate!
CONCRET!!
1) Existenta (particule fundamentale)
2) Nonexistenta (.....empty...eter fundamental-FU)
....
SPATIUL de care vorbiti este umplut cu .....PARTICULE FUNDAMENTALE SI ...ETER FUNDAMENTAL!
...
SPATIUL CURBAT....POATE FI CURBAT DACA EXISTENTEI II APLICAM ...UN PRINCIPIU AL CURBURII!
CURBURA...este CURBURA PARTICULELOR...SI ESTE STATICA SAU DINAMICA!
......daca este STATICA....nu avem ....distante relative variabile...acest spatiu fiind CONSERVAT(nu avem nevoie de referinte)....EX fortat..CRIOGENIA...ingheata distantele..
....daca este DINAMICA, pentru a cantari aceasta dinamica introducem un concept, o abstractizare...o masura a variatiilor de distante relativa!
....
CREDINTA....umanitatii ca universul este construit intr-un anumit fel....a fost intiparita in simboluri...!.....AU FOST FACUTE SCHITELE....!
INTERPRETARILE, la fel si in cazul discutiilor de mai sus, sunt DISTINCTE....insa SCHITA..este UNICA!

IA FITI ATENTI LA CE SE INTAMPLA LA VATICAN....SALA CEA MARE...CENTRUL CENTRULUI!
(fiti atenti la ce stau cu fata....involuntar)
http://images.nationalgeographic.com/wpf/media-live/photos/000/088/cache/pope-st-peters_8847_600x450.jpg

...la ce privesc oare...MAIMUTELE INDOCTRINATE....fara sa priceapa...? Very Happy Very Happy
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22529
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 13 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 13 din 34 Înapoi  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 23 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum