Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Mar 07 Mai 2024, 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce este constiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în How Self-Reference Builds the World - articol nou
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen (3792)
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Pacalici
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Razvan
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
meteor
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
eugen
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 12 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 12 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce fel de popor suntem

+23
Scriabin
omuldinluna
Pacalici
v0id
curiosul
virgil_48
Traian Ioan
negativ
gafiteanu
Dacu
mm
Bordan
WoodyCAD
AMOT
TOMA
meteor
nic
Razvan
Abel Cavaşi
eugen
sadang
CAdi
virgil
27 participanți

Pagina 12 din 34 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 23 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Mai 2011, 09:32

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Nu este nici o problema ca suntem un popor format dupa razboaiele daco-romane, cu multiple influiente exterioare, si ca acum numaram 2000 de ani. Si americanii sunt un popor nou in curs de formare, si iata ca au ajuns cel mai puternic stat. Popoarele sunt intr-o continua evolutie, si se influienteaza reciproc, cu atat mai mult cu cat schimburile economice si sistemul informational este mai evoluat. La ce serveste conservarea excesiva a trecutului, ia priviti catre talibani, sau catre tigani, care tin cu dintii de obiceiurile lor. Sunt o rusine a lumii civilizate. Trecutul unui popor, traditiile, trebuiesc pastrate in amintire, prin muzee, istorie, lucrari artistice, poezie, proza, dar toate acestea nu trebuie sa incorseteze evolutia spre civilizatie. Nu uitati ca romanii au fost unul din cele mai importante popoare civilizatoare din lume, si nu avem de ce sa ne rusinam cu trecutul nostru. Avem mult mai multe motive sa ne rusinam de prezent.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 07 Mai 2011, 10:17, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


negativ nu apreciază acest mesaj

Sus In jos


Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Dum 10 Noi 2013, 20:53

gafiteanu a scris:Nu conteaza numarul....ci cine sunt.
OK .Noi suntem asa cum suntem ...si tu esti destept.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11934
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de meteor Dum 10 Noi 2013, 20:59

CAdi a scris:Calmeaza-te omule .
Stii cum e :
Cand 3 insi iti spun ca nu esti in regula ....
Asa presupunere am si eu demult timp, sau se face sau este...

Daca se face , atunci o merita asa o nimica de "jigneala" (cu toate ca ar merita ca in hotii de cai Smile  in asa caz).

Daca este (nu avem ce ne supara.., ma rog..), atunci nu e chiar asa de tare ca a inteles ce scriu.

Mai degraba totus inclin sa cred ca se face..

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2203
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 10 Noi 2013, 21:10

Sa va traiasca meteor. Ca e si el din poporul pe care il analizam pe acest forum.
V-am recomandat aceasta carte odata, este excelenta:
"Din psihologia poporului roman". Dumitru Draghicescu.
http://filme-carti.ro/carti/din-psihologia-poporului-roman-de-dumitru-draghicescu-30653/
cititi intai recenzia macar.
Cautati-o, ca va veti regasi bine analizati in cartea de acum peste 100 de ani. Nimic nu s-a schimbat la romani.
Atentie, cei ce vor sa auda numai de bine despre ei, sa nu citeasca asa ceva !
Nu eu am scris-o si exista mii de adepti ai acestor analize si concluzii.. Desigur niste denigratori tradatori.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Dum 10 Noi 2013, 23:28

Exemplu de la invingatori

Gafiteanu,

Inteleg ca Draghicescu s-a sinucis. Un astfel de om , cu astfel de sfarsit, te pune pe ganduri.
Nu stiu motivele lui, nu am cercetat.
Rasfoind din ideile lui, pare ca uita sa vada si partile bune ale romanilor.
Mi se pare fatalist.

Sa privim la eroiii nostri de azi:

Eugen David - Rosia Montana , Erwin Albu- Brasov, alti eroi anonimi de la Pungesti , Shuster de la Mosna, Sibiu.
Oamenii acestia lupta pe viata si pe moarte cu sistemul, pentru familiile lor, pentru casele si pamanturile lor, pentru viitorul copiilor lor. Ce exemplu mai bun sa avem? Taranul roman inca mai exista, intre moti de exemplu se poate recunoaste spiritul de dac liber.
Eugen David: Ori traim toti, ori murim.
Eu pe astfel de oameni ii vad exemple si nu m-as grabi sa etichetez tot poporul cu fel de fel de pacate colectivizatoare.
Vreau sa iau exemplu de la invingatori, nu de la invinsi, chit ca sunt 1 la un milion.
Consider invingator pe cel ce a infruntat moartea si a lasat filozofilor sa sparga seminte dupa ei.
Si apoi uite-te la tinerii dezghetati care protesteaza azi in Romania impotriva anarhiei politice: ii vezi nepotriviti, ii vezi adormiti, ii vezi mioritici? Dar de un Daniel Roxin ce zici?, dar de un Dan Puric, generalul Chelaru, Radu Moraru ?
Acolo e pulsul Romaniei.




Daca tu recomanzi pe Draghicescu, eu iti recomand pe Decebal, Stefan cel Mare, Mihai, Horea, Brancoveanu si pe alti martiri care au platit unii cu viata, demn.
Avem destule exemple.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 10 Noi 2013, 23:39

Romanii nu au nevoie nici macar de acei putini eroi....morti.
Efectul conteaza. Au efect eroii tai ?  
Draghicescu cel putin a avut un imens efect si a fost interzis, cenzurat, criticat de cei vizati, condamnat la moarte de masoneria care nu iarta si nu da gres.
Razboaiele nu se duc cu gura. Evreii au cucerit lumea pe tacute, fara sa traga un glont. Au facut in asa fel incat dusmanii lor s-au sinucis.  Uite cum si-au batut joc si de americani in sept 2001.  Le-au platit-o inca odata, dupa zeci de ani.
Au cucerit si URSS si Marea Britanie in mod "pasnic"  Acum intreg fostul Imperiu Britanic le apartine.
Din 1953 pana in 1989 URSS a fost a lor, situatia nu prea s-a schimbat, bogatiile Rusiei sunt in mainile lor in strainatate.
Germania e obligata si acum sa plateasca despagubiri.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 00:05

Eroiii mei 

Eroiii mei , cei de azi, pe care  i-am enumerat, au efect.
Unul ca Eugen David, care a molipsit cu darzenia lui destui romani, lupta de 14 ani impotriva RMGC si faptul  ca nu pleaca de pe pamantul lui de la Rosia Montana, ca si alti moti indarjiti, au intarziat cu ani de zile Apocalipsa posibila, planificata de puterea corupta la Rosia Montana.

Sa ne amintim de Certej, de oamenii morti cu zecile, de puhoiul barajului rupt pe timpul lui Ceausescu, acolo in Apuseni!

Oameni ca motii lupta pentru toti.
Daca ei nu ar fi luptat,  Abrudul poate ca era azi un nou Certej, caci Abrudul este mai jos decat lacul artificial, otravit, preconizat in amonte.
Eroii mei, da sunt invingatori: pentru moment Chevronul nu are curajul la prospectiuni in zona Pungesti, Barlad, pentru ca oamenii nu sunt prosti, s-au solidarizat, s-au opus gazelor de sist, dorm pe camp cu randul, in cort de campanie, pazind-si terenurile sa nu intre utilajele dusmane. Acestia sunt eroiii mei. Si daca ne incapatanam sa nu stim de ei, suntem pierduti.
Ti se pare aceasta putin lucru? Ori te iei dupa media oficiala care nu spune ce se intampla in Romania.
Tocmai tu, care pretinzi ca stii ce se intampla in Galaxia vecina nu stii ce se intampla in Romania? 
Sau ai fost invins de sistem si ai capitulat?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 00:16

eugen a scris: Tocmai tu, care pretinzi ca stii ce se intampla in Galaxia vecina nu stii ce se intampla in Romania?  
E normal sa stiu mai multe despre Galaxia mea Andromedopauza, decat a voastra de Papa Cale Lapte, pamantenilor.
Fiecare sa lupte pt Galaxia lui, altfel va inghitim.
http://www.viatavalcii.ro/index.php/component/content/article/35-dus-intors/19954-dumitru-drghicescu-omagiat-la-bucureti-i-ramnicu-valcea.html
Draghicescu a fost ucis discret, dupa un an de ocupatie comunista-ruseasca-evreiasca, la 70 de ani inca era un pericol, avea gura prea mare si sloboda. Anton Dimitriu insa a supravietuit, a facut un mic pact cu diavolul rosu.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 00:32

Romania, ultima ora

Am fost prudent si am afirmat despre Draghicescu ca nu m -am informat destul.

Daca lucrurile vechi care s-au intamplat sunt tulburi , pentru prezentul pe care il putem pricepe nu avem scuze. Tu duci discutia in trecut, evitand sa abordezi direct prezentul.
Batalia este aici, acum.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 00:36

Hai la lupta cea mare,
Bob cu bob sa ne unim,
..............................
Hai sa facem hora mare,
..............................
Hai la Milcov cu grabire,
Sa-l sorbim dintro privire,
................................
Si da-i, si lupta.....


_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 00:46

O altfel de consecventa

Gafiteanu,

Pozitia ta este contradictorie.
Pe de o parte il recomanzi pe Draghicescu care face apologia pasivitatii romanilor iar pe de alta parte faci bascalie de toti romanii care reactioneaza altfel decum vor dresorii.
Ce-ai vrea, sa taca romanii ? Sa se ascunda ca sobolanii de jandarmi ? Ca sa se adevereasca profetiile tip Draghicescu ca romanii nu sunt in stare de consecventa? Cand romanii protesteaza de luni si ani, e asta de luat in bascalie, cum continui tu sa dai de inteles?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 00:48

Nu prea intelegi nimic, dar nu conteaza...Si apropo de schimbare de mentalitate, cam dureaza sute de ani, nu cred ca apuci atata.
http://claudiuiordache.wordpress.com/2011/01/24/iata-unde-ati-ajuns/
De aici am extras urmatoarele, spuse de Anton Dimitriu, ucis si el dupa doi ani prin ardere de viu in propria casa: (au fost folositi ucigasi platiti "de culoare").
Comentariu prin Mircea Muresanu on ianuarie 25, 2011 13:05
In 1990 Prof. Univ. Anton Dimitriu ,intr-un interviu la TVR, a dat un exemplu atunci cand i s-a spus “ca in Romania asa sunt oamenii si nu pot fi schimbati”,bineinteles referirea la romani era in sens negativ.
Anton Dimitriu proaspat venit in Romania din SUA a dat exemplul Suediei si Japoniei din perioada evului mediu in care Suedia era foarte razboinica iar in Japonia mamele isi ascundeau copiii pentru a nu fi luati la razboi.In cel de-al doilea razoi mondial Suedia era practic fara armata iar in Japonia mamele erau mandre atunci cand fii lor deveneau Kamikaze. Intrebarea pe care o punea Anton Dimitriu moderatorului a fost “ce credeti ca s-a intamplat intre timp?”.
Raspunsul l-a dat tot el si a concluzionat – Conducatorii pe care i-au avut cele doua tari au directionat societatea catre ceea ce au devenit.
Cred ca noua revolutie trebuie sa fie o revolutie a liderilor care sa conduca masele .

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 00:52

Liderii exista

Inteleg inainte sa te exprimi tu.
Ti-am dat exemplu de tipul de lideri pe care in sfarsit 
ii pomenesti in sfarsitul postarii tale.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 01:00

eugen a scris: Inteleg inainte sa te exprimi tu.
Deci ai inteles ce as fi vrut sa ma exprim mai jos......
................................................................
.................................................................
eugen a scris:Liderii exista
Apropo, ce mai face liderul minerilor lui Iliescu ?
E pentru sau contra mineritului si scormonitului pamantului ?
Daca ar pune ei mana pe intelectualii astia revolutionari de azi, care nu vor minerit...sub patronaj strain...
TREBUIE SA STII SI SA PIERZI, SI SA FII INVINS

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 04:25


Ce fel de popor am fost si suntem si vom fi.
Cum furau politicienii acum 200 de ani. Exact ca azi!
http://www.timesnewroman.ro/tnr-cultural/10423-cum-furau-politicienii-acum-200-de-ani-exact-ca-azi
Turcescu a greşit când l-a pus pe Vanghelie să conjuge verbul „a fi”, verb auxiliar care nu ne interesează. Ia să-l fi pus să conjuge „a fura”! Nu-l mai scotea din persoana I. Dar asta e boală veche, după cum îşi povesteşte Vasile Alecsandri amintirile de la un pension fanariot: „Varga servea de mijloc de emulaţiune pentru învăţarea verbului „tipto, tiptis” (eu fur, tu furi - greacă). Sâmţul de demnitate personală rămânea astfel ucis sub vargă, dar elevul devenea elin desăvârşit“.Mai precis în prezentarea mecanismului politic românesc de la 1806 era contele francez Langeron, care nu ar fi surprins de România actuală, cel mult s-ar mira de păstrarea tradiţiei furăciunii printre politicieni. Dar să vedem descrierea lui Langeron.

Clasa politică

„Fiecare boier era duşmanul tuturor celorlalţi; îndată ce unul din ei căpăta o slujbă, ceilalţi se dezlănţuiau împotriva lui; nu ţineau seama nici de legătura de rudenie, nici de legătura de prietenie. Acest din urmă sentiment poate exista în suflete perverse?

Nici o descriere nu se poate apropia de adevăr când zugrăveşti pe slujbaşii din Ţara Românească. Imoralitatea lor excesivă, ticăloşia lor chiar, căci acesta e cuvântul, sunt tot atât de copleşitoare pe cât de respingătoare pentru omenire. Mulţi boieri români sunt josnici, lacomi, cruzi şi slugarnici. Noţiunile de ordine, de dreptate, de cinste, de onoare sunt adesea uitate în Ţara Românească.

Administraţia publică

Toate slujbele se cumpără, adică se plăteşte dreptul de a săvârşi orice crimă fără să fii pedepsit. Fiecare slujbă îmbogăţeşte în scurt timp pe acela care o capătă şi după un an trebuie s-o părăsească şi s-o lase altuia. Prădăciunile, hoţiile, cruzimea dregătorilor români nu sunt nici tainice, nici justificate de un pretext oarecare; influenţa banilor în procese, acapararea grânelor, nu sunt decât mijloace mărunte, folosite întotdeauna.

Baronii locali

Ţara este împărţită în judeţe şi fiecare judeţ este cârmuit de un administrator numit ispravnic. Aceste slujbe au o taxă mai mult sau mai puţin însemnată, după venitul pe care-l pot aduce boierilor care le plătesc membrilor Divanului. Aceşti ispravnici sunt despoţi în jurisdicţia lor şi niciodată nu se tem de o anchetă care totdeauna este ocolită, nici de vreo pedeapsă care este în permanenţă evitată, datorită venalităţii mai marilor lor. Ei iau pe faţă şi fără ruşine de la fiecare ţăran, obiectele de gospodărie, vitele, banii. Fiecare familie trebuie să plătească Divanului un bir oarecare; ispravnicul îl îndoieşte, îl împătreşte, îl înzeceşte fără a fi autorizat de nici o lege sau ordin şi împarte această sumă cu membrii Divanului.

Poliţia

Şeful poliţiei din Bucureşti se numeşte agă. Uneori este ocrotitorul hoţilor şi tăinuitorul furturilor, iar aceste funcţii cinstite îi mai aduc 15 până la 20.000 de ducaţi pe an. Spătarul întreţine o miliţie de arnăuţi pentru a urmări şi aresta pe tâlharii care împânzesc drumurile şi pădurile; dar arnăuţii sunt cei care fură şi ucid împărţindu-şi adesea câştigurile cu spătarul; în anii buni încasările acestuia sunt estimate la 15.000 de ducaţi."

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de negativ Lun 11 Noi 2013, 07:25

gafiteanu a scris:... "Ce fel de popor suntem"..
Raspuns: DE BARBARI VESNIC NECIVILIZATI. Avem prostia si ura in sange, biologic. ...
Putem întelege de aici că faci parte din acest popor ?
Mi se pare putin deplasat să te autoflagelezi astfel.
Generalizările în astfel de cazuri nu-si au rostul, la fel cum nu tot ceea ce vezi în lumea fizică poate fi aplicat la toate fenomenele.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20560
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 09:44

Chiar si din cauza acelui singur exemplar negativ, intreg neamul romanesc este astfel caracterizat nu numai de straini, ceea ce evident e gresit.
Restul au iesit la analiza sangelui "pozitiv", dar degeaba..
De, ce sa faci daca asa ne vad altii prin comparatie chiar cu africanii sau amazonienii.
Daca presa ar fi cenzurata si accesul strainilor interzis si granitele inchise, alta ar fi imaginea romanilor. Am fi cei mai civilizati si inaintati de pe glob, cum am mai fost pana acum 24 de ani..

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 21:50

Evenimente noi

Comisia parlamentara a respins azi in stil Caragiale proiectul Guvernului Ponta privind RMGC.
Caragiale: Sa se schimbe, dar sa nu se modifice...
Crin Antonescu a prezentat alternativa  pentru a nu se bloca RMGC, prin ascunderea afacerii RMGC in legislatia specifica.
Se mizeaza pe prostirea populatiei. 
Statul , ca instrument devine total confiscat de tribul politic.

Situatie incendiara:
La Mosna Sibiu, Prospectiuni SA intra ilegal  pe terenurile oamenilor.
Willy Shuster, un sas gospodar cu 5 copii, este agresat si intimidat sub ochii inchisi ai organelor de stat. Omul a avut curajul sa confiste materiale de la Prospectiuni si sa cheme politia...
Omul acesta trebuie incurajat si sprijinit pe orice cale pentru ca este disperat,sub asediu, Mosna este sub asediu.
Omul a facut marturii azi la Medias, la un post tv local.
Sa nu ne facem ca nu stim aceste lucruri fratilor!
Voi ce parere aveti?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Lun 11 Noi 2013, 22:09

eugen a scris:Evenimente noi


Statul , ca instrument devine total confiscat de tribul politic.

Situatie incendiara:

Sa nu ne facem ca nu stim aceste lucruri fratilor!
Voi ce parere aveti?
Tu ce solutie ai ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 22:43

Sprijin pentru Daniel Roxin

Mi-am propus sa donez  un minim pentru lucrarile lui Daniel Roxin care lupta pe frontul pastrarii identitatii noastre istorice. Am aflat de filmul sau recent despre traci, lansat saptamana trecuta .
Locuiesc in diaspora dar nu sunt nepasator. Daca as fi in tara, as merge la Rosia Montana.
Cred ca trebuie sa ne informam mai mult.
Multi oameni nu realizeaza ce se intampla recent in propria tara.
Informez cat pot in jurul meu , pe neromani,despre situatia din tara.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Lun 11 Noi 2013, 22:53

eugen a scris:Sprijin pentru Daniel Roxin


Informez cat pot in jurul meu , pe neromani,despre situatia din tara.


Nu este deajuns .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 22:58

Astept exemple de la care sa invat de la colegii forumisti.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 23:10

Daniel Roxin:


Ce putem face pentru a avea o Românie a noastră, a celor care ne pasă?
În opinia mea, soluţia nu este de a ieşi în stradă şi de a le da în cap celor care ne conduc. În locul lor vor veni alţii la fel de lipsiţi de demnitate şi suflet. Soluţia este ca fiecare să îşi facă o misiune de suflet şi de patriotism şi să îi trezească la realitate pe cei din jurul lor – rude, prieteni, colegi de serviciu; şi nu numai în această problemă ci în toate celelalte. Soluţia este să determinăm o revoluţie la nivelul conştiinţei. Fără aceasta, orice revoluţie pe care ar iniţia-o cineva în stradă va aduce alţi nemernici şi profitori acolo sus. Trebuie să ne unim în acţiuni comune care să aibă ca scop repunerea în matrice a adevăratelor valori morale şi etice; este necesar să aducem frumosul, binele şi armonia în locul manelelor şi a „ştirilor de la ora 5”...

Pentru a nu deveni sclavi ai Noii Ordini Mondiale, nu mai putem rămâne nepăsători şi neutri, nu mai putem aştepta ca alţii să scoată pentru noi castanele din foc. Vremurile pe care le trăim nu ne mai permit să lăsăm pe mâine ceea ce trebuia să facem de ieri.

Gândeşte-te, cititorule, că eşti responsabil pentru familia ta, pentru prietenii tăi şi pentru această ţară minunată şi asumă-ţi rolul unui român adevărat. Aminteşte-ţi de Burebista şi Decebal, de Ştefan cel Mare şi Mihai Viteazul şi fi-le un demn urmaş!

Nu uita că nu vei duce cu tine în viaţa de dincolo maşini, case, diplome, carieră, prestigiu şi alte lucruri de acest fel. Dacă după pragul morţii mai este ceva (şi eu sunt sigur de asta), ceea ce va conta în această trecere va fi căt de mult ai iubit, cât de mult ai dăruit, cât de mult ai fost capabil să te sacrifici pentru alţii, câtă lumină ai răspândit în jurul tău.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Lun 11 Noi 2013, 23:18


Cate generatii vor mai trebui sa treaca spre a sadi acea minunata
constiinta ?
Intre timp copiii si nepotii nostri nu vor mai avea nimic .
Si ne vor arata cu degetul . Pe noi si pe politicienii care ne conduc.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 23:25

Nu inteleg de ce nu deschideti un alt topic cu acest subiect Rosia_Montana si actiunile ce se propun.
Si sa transferati acolo postarile care se refera la acest subiect.
Respectivul topic este clar definit in titlul ce-l poarta.
Suntem acest popor asa cum suntem, lasi, neputinciosi, nici sa ne aparam nu gandim cum. Dictonul latin spune bine, "pregateste-te de razboi".
Cred ca asta ar trebui sa facem, arme exoterice.
Stiti atata fizica si nici un fazer inca nu ati facut.
Acum 5000-3000 de ani egiptenii aveau asa ceva, un fel de raza a mortii cu care omorau de la cativa kilometrii.  Puteti sa intuiti care era cand veti viziona filmul "Solomon and Sheba" 1959.
http://www.imdb.com/title/tt0053290/
Negrii de atunci erau inteligenti, nu ca albii de azi.
Va garantez, folositi arma egipteana si salvati Tara.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Lun 11 Noi 2013, 23:37, editata de 2 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 11 Noi 2013, 23:27

Cadi,
Nu capitula. Unde ti-e elanul de alta data?
Tu m-ai motivat sa ma informez mai bine despre Rosia Montana. Ca si pe altii. Ai facut o schimbare, fara sa-ti dai seama. Cauta sa simti mai atent pulsul romanilor acum.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 11 Noi 2013, 23:27

Oamenii trebuie să ceară micşorarea (până la abolirea completă) prin lege a discrepanţei dintre bogaţi şi săraci. Este singura cerinţă care ne-ar putea scăpa de viitori hoţi şi demagogi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33947
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Noi 2013, 23:32

Sa fie egali la impartirea roadelor si cei ce au muncit si cei ce au trandavit si smecherit. Nu ca in ziua de azi, cand trandavii iau aproape totul.


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Lun 11 Noi 2013, 23:35, editata de 1 ori

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Lun 11 Noi 2013, 23:35

eugen a scris:Cadi,
Nu capitula. Unde ti-e elanul de alta data?
Tu m-ai motivat sa ma informez mai bine despre Rosia Montana. Ca si pe altii. Ai facut o schimbare, fara sa-ti dai seama. Cauta sa simti mai atent pulsul romanilor acum.
Exista un roman care a scos acum cativa ani o carte :
,,Viitor cu cap de mort "
Se numeste Radu Cinamar . Desi pare SF printre randuri spune mari adevaruri.
Sfatul meu : Citeste-i cartile.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 11 Noi 2013, 23:38

Ascultaţi-mă! Mergeţi pe mâna mea, chiar dacă nu m-aţi înţeles complet. Riscaţi! Faceţi ce vă propun: cereţi cu toţii limitarea prin lege a discrepanţei dintre bogaţi şi săraci.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33947
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Noi 2013, 08:29

Bine, cerem...Sa nu mai fie discrepante de nici un fel...
Si isi vor da oare bogatii astfel de legi, cand acum ei au arma in mana ?
Actualele legi le-au castigat complotand, conspirand, tragand sforile si multe gloante in noi.  Platesc justitia, armata, mass-media care sa-i sustina.  
""Cei tari se îngrădiră
Cu-averea şi mărirea în cercul lor de legi;
Prin bunuri ce furară, în veci vezi cum conspiră
Contra celor ce dânşii la lucru-i osândiră
Şi le subjugă munca vieţii lor întreg
Ei bratal tau inarma, ca sa lovesti in tine..
Şi pe voi contra voastră la luptă ei vă mân'.""
Eu daca-l votez pe Abel senator si ca el vor fi poate sute, se va schimba ceva ? Doar senatorii.
Mai bine-l facem presedinte. De bloc..De bloc comunist.Toata lumea la bloc.
............................................................
Ma gandeam eu asa, daca nu-i mai bine sa dam o lege in care sa impunem ca fiecare sa fie bogat. Cum a dat Ceausescu..
"Tinere, averea ta e tara intreaga."
Dar tinerii nu s-au multumit doar cu tara si au vrut sa fure si occidentul. Sa fie libere granitele.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de CAdi Mar 12 Noi 2013, 15:11

gafiteanu a scris: 

Eu daca-l votez pe Abel senator si ca el vor fi poate sute, se va schimba ceva ? Doar senatorii.
Mai bine-l facem presedinte. De bloc.De bloc comunist.Toata lumea la bloc.
............................................................
Ma gandeam eu asa, daca nu-i mai bine sa dam o lege in care sa impunem ca fiecare sa fie bogat. Cum a dat Ceausescu..
"Tinere, averea ta e tara intreaga."
Dar tinerii nu s-au multumit doar cu tara si au vrut sa fure si occidentul.
Sa fie libere granitele.
Uneori stau si ma intreb daca totedati nu are dreptate ? Very Happy 
(gafiteanu suntem in razboi ,dusmanul asculta Cool )

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 12 Noi 2013, 19:01

CAdi a scris:  (gafiteanu suntem in razboi ,dusmanul asculta Cool )
Da, dusmanul asculta iar romanul doarme, cand nu bea si nu fura.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 12 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 34 Înapoi  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 23 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum