Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Astazi la 09:55

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de curiosul Ieri la 21:31

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Ieri la 21:00

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:41

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen (3789)
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Pacalici
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
meteor
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_lcapCe fel de popor suntem - Pagina 28 Voting_barCe fel de popor suntem - Pagina 28 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 6 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 6 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce fel de popor suntem

+23
Scriabin
omuldinluna
Pacalici
v0id
curiosul
virgil_48
Traian Ioan
negativ
gafiteanu
Dacu
mm
Bordan
WoodyCAD
AMOT
TOMA
meteor
nic
Razvan
Abel Cavaşi
eugen
sadang
CAdi
virgil
27 participanți

Pagina 28 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34  Urmatorul

In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Mai 2011, 09:32

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Nu este nici o problema ca suntem un popor format dupa razboaiele daco-romane, cu multiple influiente exterioare, si ca acum numaram 2000 de ani. Si americanii sunt un popor nou in curs de formare, si iata ca au ajuns cel mai puternic stat. Popoarele sunt intr-o continua evolutie, si se influienteaza reciproc, cu atat mai mult cu cat schimburile economice si sistemul informational este mai evoluat. La ce serveste conservarea excesiva a trecutului, ia priviti catre talibani, sau catre tigani, care tin cu dintii de obiceiurile lor. Sunt o rusine a lumii civilizate. Trecutul unui popor, traditiile, trebuiesc pastrate in amintire, prin muzee, istorie, lucrari artistice, poezie, proza, dar toate acestea nu trebuie sa incorseteze evolutia spre civilizatie. Nu uitati ca romanii au fost unul din cele mai importante popoare civilizatoare din lume, si nu avem de ce sa ne rusinam cu trecutul nostru. Avem mult mai multe motive sa ne rusinam de prezent.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Sam 07 Mai 2011, 10:17, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55600
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


negativ nu apreciază acest mesaj

Sus In jos


Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 07 Ian 2016, 17:14

negativ a scris: Ca sa fiu concis, pe merit.

Să nu te superi pe mine că te tot chestionez, dar vreau să văd unde ne rupem ...

Ai zis că se alegeau pe merit. Pe ce merit, sau cine stabilea normele de merit? Că toți îs meritoși și acuma, plini de merite.

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Razvan Joi 07 Ian 2016, 17:22

scanteitudorel a scris:
Razvan a scris:Hai pa .. și pu! Smile la revedere!

Imi  place   poza.  Dulce copilas.
Postările respective sunt spamurile lui Bordan; nu-mi aparţin!

Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6162
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de negativ Joi 07 Ian 2016, 17:58

Bordan a scris:
negativ a scris: Ca sa fiu concis, pe merit.

Să nu te superi pe mine că te tot chestionez, dar vreau să văd unde ne rupem ...
N-avem cum.
Bordan a scris:Ai zis că se alegeau pe merit. Pe ce merit, sau cine stabilea normele de merit? Că toți îs meritoși și acuma, plini de merite.
Normele erau stabilite de comunitate. Al mai gospodar, harnic, indemanatic, invatat si mai ales onest dintre liderii naturali. Meritul si in acelas timp cinstea cea mai mare era sa-ti poti sacrifica timpul si sa-ti pui toata fiinta in slujba comunitatii. Cred ca notiunea de merit si-a pierdut sensul corect, atata timp cat in zilele noastre merit inseamna sa fii supus unora pe care nu-i vei intalni niciodata si mai ales nu au nici o treba cu tine. Doar cu buzunarul lor. Am vazut des in ultimul timp pe la televizor ziaristi ingroziti de faptul ca "cine mai conduce tara", sau orasul, sau alte remarci asemanatoare. Astia nu-si dau seama ca un oras, o tara, o comunitate nu se conduce, se administreaza. Daca la evrei merge treaba cu condusul celor multi si nestiutori de o mana de invatati interesati, la noi nu merge, caci majoritatea gandeste cu mintea proprie.
Cineva spunea pe aici la rubrica bancuri, ca diferenta intre occident si noi, este ca daca occidentalii au inteleptul satului, noi avem prostul satului. Desi e la bancuri, e un adevar pe care oficialii nu vor sa-l recunoasca.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20557
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 07 Ian 2016, 18:17

negativ a scris: Normele erau stabilite de comunitate.

Aici te-am prins cu mîța-n sac .. Smile dar nu găsesc acuma pe unde am scris, dar caut.

La mine în sat pînă acum vreo 100 de ani era sfatul bătrînilor, acei vlădici sau înțelepți care cîrmuiau și stabileau regulile. Preotul se impunea din rîndul lor, el era reprezentantul spiritual al comunității. Era primarul, dascălul și preotul, primarul ales de comunitate, iar dascălul numit de afatul bătrînilor, care era un fel de consiliu de acum. Orice dorință politico-economică era discutată și în biserică, dacă-i musai, iar dascălul superviza, cumva. Cam așa ceva ...

Asta a fost pînă acum 100 de ani ... dar o să caut că am mai multe ... idee e că mai demult nu se alegeau liderii, ci se impuneau ... după o lege pe care pe noi ne depășește .. se așezau unde le era locul, în funcție de puterea lor spirituală pe care nu o putea contesta nimeni ...

Aici ne separă treburile ... logica de intuiție, rașiunea de valorile spirituale, care centrează omul în centru lumii ... iar după el societatea ... dar, bineînțeles, s-ar putea să n-am dreptate, nu o lua ca adevăr ... Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de negativ Joi 07 Ian 2016, 18:43

Bordan a scris:
negativ a scris: Normele erau stabilite de comunitate.

Aici te-am prins cu mîța-n sac .. Smile dar nu găsesc acuma pe unde am scris, dar caut.

La mine în sat pînă acum vreo 100 de ani era sfatul bătrînilor, acei vlădici sau înțelepți care cîrmuiau și stabileau regulile. Preotul se impunea din rîndul lor, el era reprezentantul spiritual al comunității. Era primarul, dascălul și preotul, primarul ales de comunitate, iar dascălul numit de afatul bătrînilor, care era un fel de consiliu de acum. Orice dorință politico-economică era discutată și în biserică, dacă-i musai, iar dascălul superviza, cumva. Cam așa ceva ...

Asta a fost pînă acum 100 de ani ... dar o să caut că am mai multe ... idee e că mai demult nu se alegeau liderii, ci se impuneau ... după o lege pe care pe noi ne depășește .. se așezau unde le era locul, în funcție de puterea lor spirituală pe care nu o putea contesta nimeni ...

Aici ne separă treburile ... logica de intuiție, rașiunea de valorile spirituale, care centrează omul în centru lumii ... iar după el societatea ... dar, bineînțeles, s-ar putea să n-am dreptate, nu o lua ca adevăr ... Smile
Te referi la vremuri prea apropiate in istorie. Sfatul batranilor nu carmuia de capul lui. Reprezenta experienta. Noile timpuri impun mereu solutii diferite, chiar daca ele contravin pe ici pe colo cu experienta trecuta .
Preotul era un fel de pastrator al stiintei,iar copii invatau "buchea cartii" la biserica. La noi scoala a existat dintotdeauna, dar au venit crestinii peste noi si pentru ca la scolile noastre se preda o stiinta asemanatioare cu religia, au facut din scoli , biserici. Dascalii moderni au patruns la noi cam dupa 1800. Tot ca sa ne tinem aproape de occident ! Sa fim seriosi. Suntem in situatia de a fi invatati de copii nostri cum sa ne jucam cu jocul de calculator conceput de noi, pentru ei.
Eu spun aici ca placutele de la Sinaia seamana cu un spalt tipografic si tu vii sa-mi spui mie de Gutemberg, care abia de si-a dat seama cum sa faca tiparnite pe la 1450. Ce-mi poti spune despre sistemul de invatamant ? Se alege praful de toate astea.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20557
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Joi 07 Ian 2016, 18:48

Astea s-au petrecut la mine în sat ...

Școala Ardeleană, prin reprezentanții săi iluminați, o început opera de latinizare a tot ce era nefalsificat și mai aprópe de obîrșiile strămoșești.

Ei nu sʼo mai pironit să cóte dovezi ale originii acestui popor, ci o trecut direct la modificarea și falsificarea trecutului, pînă la obîrșii, după indicațiile tătucilor occidentali. Modifică scrierea veche, chirilică, cu grafia latină, modifică ortografia limbii române, modifică accentele întrebuinţate pînă la acea dată pe literele ʺeʺ şi ʺoʺ, fapt ce îndepărtează pronunţia de milenii a poporului nostru, în raport cu sunetele primordiale ale limbii sacre... tórna, tórna fratre şi nu toarnă, toarnă frate ... fiindcă deʼa ʺdeʼa tómnʼașeʺ să zîce și amu, fără ʺoaʺ și ʺeaʺ.

Dacă ne uităm la conjugarea verbelor, unde trecutul e prezent și invers, ʺduʼte și aprinde lómpaʺ, ʺAna aprindé lómpa asară, cînd am ajuns la ieʺ, cu accentul respectiv, nʼai instrumentul care să transforme sunetul în materie hăpt așé cum să zîcé, o să zîce.

Vreau să-ți spun, că știința dacilor nu e pe suport material, e transmisă prin viu grai ... de aia e graiul viu ... iar la început a fost cuvîntul ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 07 Ian 2016, 20:49

Bordan a scris:  ʺduʼte și aprinde lómpaʺ, ʺAna aprindé lómpa asară, cînd am ajuns la ieʺ,
Vreau să-ți spun, că știința dacilor nu e pe suport material, e transmisă prin viu grai ... de aia e graiul viu ... iar la început a fost cu-vîntul ...
Bordane, verba volent, cripta manent.  Cred ca e timpul sa invete si dacii tai sa invete sa scrie pe un suport material, preferabil cu care nu te poti sterge nicaieri, nici curpapir nici gurpapir.
https://www.youtube.com/watch?v=ZIIORd-rMxo

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Vin 08 Ian 2016, 05:35

ʺLa început a fost cuvîntulʺ, care te îndeamnă la tăcere, la coborîre spre tine .. cu+vînt .. uuu purtat de vînt .. un gînd răzleț din ceva sfînt, de undeʼam fost și încă sînt … cobor în șoaptă pă pămînt să văd ce sînt .. cuvînt .. sau vînt .. sau numai gînd … și vînt .. și gînd .. dar și pămînt .. sînt primul lumii legămînt dintrʼun cuvînt .. șiʼs hăpt așé cum sînt .. șiʼam fo de cînd mă simt …

"– Vai vouă, romani puternici! Umbră, pulbere şi spuză
Din mărirea-vă s-alege! Limba va muri pe buză,
Vremi veni-vor când nepoţii n-or pricepe pe părinţi –
Cât de naltă vi-i mărirea tot aşa de-adânc’ căderea.
Pic cu pic secând paharul cu a degradărei fiere,
Îmbăta-se-vor nebunii – despera-vor cei cuminţi.…
Moartea voastră: firea-ntreagă şi popoarele o cer."

Tu ce zici, gafitene, din scursuri și viituri, din idioți, tîmpîți și labagii, pot ieși oameni? Mie-mi place să cred că acest spațiu e pentru oameni, nu cred că sînt maneliști din ăia pe aici ... sau mă înșel? Tu știi vreunul?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Vin 08 Ian 2016, 11:05

ʺLa început a fost cuvîntulʺ, care te îndeamnă la tăcere, la coborîre spre tine .. cu+vînt .. uuu purtat de vînt ..
La inceput a fost ragaitul, atunci cand satul de-atatea poame culese si-nghitite pe nemestecat, intins la soare, slobozea o ragaiala, cu rasuflarea unui vant. Asa a aflat omul ca poate "cu vanta", si n-a trecut mult timp si au aparut o noua specie numita "parlamentari cuvantatori".
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 20p57ur

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55600
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 08 Ian 2016, 13:38

Un singur vânt poate spune mai mult decat 1000 de cu-vânte.
Imi place ca v-ati prins la faptul ca n-am pus degeaba acea liniuta despartitoare, dar constat cu mare mahnire ca nu cunoasteti limba daca culta, adica latrina. Am scris "verba volent cripta manent" si nu scripta cum gasiti peste tot.  Sa fim seriosi si sa recunoastem ca intradevar, ce au ramas, mai ales, sunt criptele stramosilor nostri daci ingropati la loc de cinste in mozoleumul neamului. Morti la betie sau cand isi trageau singuri tepe.
Va recomand un film cu Louis de Funes, https://fr.wikipedia.org/wiki/La_Soupe_aux_choux_%28film%29.  Supa de zeama de varza. Este stiintific si cu extraterestru, plus concerte originale la instrumente cu suflai, il gasiti si cu traducere pe odc sau StrongDC++..

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Vin 08 Ian 2016, 13:43

Amu o pus Virgil moima aia acolo, da nu-i musai să fiți toți urangutani, că pînă una-alta e topicul ce fel de popor suntem, io nu țin minte să fi fost maimuțe p-aici ... sau le-ai adus tu, gafiteanu, cu ultimul val? Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 08 Ian 2016, 14:12

Hai mă Bordane, fii sincer, asa di mult te-ai emancipat, incat nu mai recunosti chemarea stră-străbunilor ?
https://2img.net/h/oi63.tinypic.com/20p57ur.jpg
Ala e un poet in echilibru precar, aflat in transa, e cu ochii intredeschisi, mediteaza exact ca si tine. E cu mainile in cap, nu doarme cu mainile sub cap.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Vin 08 Ian 2016, 18:04

O lectie de traditie: "Ce faci tu?"

Ciudat lucru. Am plecat in nordul Italiei, pentru a regasi acolo denumiri si toponime cu sonoritati extrem de familiare: Primant, Butea, But, Runcu, Plugna, Triciamp, Creta Verde, Cornu. Am ajuns in inima regiunii Carnia si am rascolit toate vagaunile Alpilor italieni, ca sa-i intalnim pe friuli. Am descoperit niste munteni simpli, dintr-o bucata, care te pofteau in casa, imbiindu-te sa gusti din mancarea lor traditionala, pitina, sau din formai dal cit - o amestecatura in straturi succesive de mamaliga si branza de burduf, asemenea bulzului nostru ciobanesc. In nordul Italiei, la 2000 de kilometri de casa, ai impresia ca Romania se tine cumva dupa tine, ca nu mai scapi de ea. Intrand intr-o cuhne (cuccina) friulana, este cu neputinta sa nu tresari, vazand lingurile, fundul pentru mamaliga si stiubeiele de lemn, vasele de lut ornate cu motive florale in galben si albastriu, in care se pune laptele proaspat muls, unii batrani pastrand inca "lantica practica della mungitura" (mulsul manual), in ciuda inevitabilei tehnologizari si a unor stupide rigori europene.

N-as vrea sa se creada ca, ascultand doi localnici vorbind, intelegi tot ce spun; ca obiceiurile lor sunt aidoma cu ale noastre. In multe insa persista un aer comun, de simplitate taraneasca, si o indarjire anume de a-si pastra traditiile, de a se mandri cu ceea ce sunt, asa cum fac momarlanii, jinarii, tapinarii, morosenii nostri. Ici-colo, in limba friulana, razbat cuvinte pur romanesti (unu, doi, trei, tapina, sete, branca) si cate o expresie rostita atat de clar, incat, o secunda macar, uiti ca esti in Italia. "Ce mai faci tu?", zice friulanul cand se intalneste cu un vecin. "Ce faci tu?" este salutul, binetea si bucuria matinala a oricarui crescator de vite din Friulia si, poate nu intamplator, Dante scria cu sute de ani in urma ca "Friulanii sunt un popor ciudat - poporul lui "Ce faci tu?"".

Dincolo de limba, religie sau costume populare, ne unesc mai multe lucruri decat ne despart. Rascolind catunele indepartate ale Carniei si discutand cu oamenii, descoperi aceeasi fibra ciobaneasca si aceleasi sarbatori pastorale (cadunea friulana si nedeile muntenesti), aceleasi case din barne imbinate simplu, fara cuie, aceeasi civilizatie straveche a lemnului: banci, covata, strachini, lavita sau lazi de zestre. In Friulia, ciobanilor li se spun pacurari. Ca si la noi, sunt oameni ai insingurarii - tacuti, mandri si independenti. Nu accepta sa le porunceasca nimeni. Singura lor teama e legata de Dumnezeu. Ca si ciobanii nostri, friulii merg mai rar la biserica. Urcand cu oile in munte, Il iau pe Dumnezeu cu ei. Il iau peste tot, sadind icoana Maicii Domnului printre copaci sau ridicand troite la crucea oricarui drum, cu nume alese si mangaietoare: Troi di San Pietri, Troi di Zui, Laddolorata, Limmacolata.

Dar friulii nu traiesc doar in munti, ci si in orase, pe strazi asfaltate impecabil, in case invaluite de flori. Intri in vorba cu ei si dincolo de mici reticente si uimiri, descoperi ca avem unele amintiri comune, ca Romania nu e atat de indepartata pe cat pare. Don Guido, preotul paroh din Ravascletto, ne spunea ca bunicul sau era de loc din satul dobrogean Greci, unde si acum traieste cea mai mare comunitate friulana din estul Europei. Tot din Greci a venit in Ravascletto o femeie batrana, care, dupa 50 de ani de izolare, era singura vorbitoare de friula veche, cu arhaisme si cuvinte demult uitate de cei tineri. Ca un jar abia palpaitor, aceasta femeie a readus cu sine amintiri si povesti friulane, obiceiuri si cantece pe care intreaga comunitate a inceput sa le reinvete de la ea.

Nu e usor sa fii friulan, sa fii ce nu sunt altii din jurul tau. Asediati de turisti si ispititi de tentatia vietii moderne, friulanii incearca sa reziste, sa-si pastreze graiul si obiceiurile lor stravechi. Cu o disperare pe care noi nu o cunoastem inca, locuitorii Carniei se agata de fiecare obiect batranesc, o poarta, o lavita, o fereastra sau un scaun. La Sauris, de pilda, rar vezi o constructie noua. E un muzeu in aer liber, cu case de barne si staul pentru vite, cu suri si fanare, imbracate in sita, asa cum au fost mostenite de la strabuni. Friulii din Sauris au pastrat tot, iar rabdarea si indarjirea lor conservatoare le aduc acum o multime de bani. Asa mic si greu accesibil cum este, satul e plin de turisti - oameni fericiti sa vada un staul de vite, un acoperis de sita, o tinda si un pridvor taranesc, dedulcindu-se intr-un extaz usor naiv cu mirosul de ograda proaspat maturata si cu aromele de fan uscat din podul casei. Taranii nostri ar avea ce sa invete de la friuli. Sunt doua cai de a ajunge la simplitate: sa o cauti sute de ani prin cele mai complicate si sofisticate cotloane sau sa o pastrezi, fara sa te tulburi la gandul ca altii te privesc cu dispret. E o lectie elementara, pe care taranul roman trebuie sa o deprinda cat mai grabnic, pana ce termopanul, sclipiciul si placile de beton nu se vor aseza peste frumusetea satului traditional ca o lespede grea de mormant.
Sorin Preda


Ce fel de popor suntem - Pagina 28 1206_1206532396-large
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 08 Ian 2016, 19:39

Si fetilii, Bordane, cumu-s fetilii, tot ca pi la noi ?   La cate luni se spala ?
Si deodorante tot cu friuoane folosesc ca inlocuitor ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Sam 09 Ian 2016, 05:36

Despre dacii calabrezi:


Pentru politicienii de la Roma, Italia de Sud e ca Autostrada (cu A mare, ca orice fapt de legendă!) pentru politicienii români. Toți denunță că nu s-a rezolvat problema.

Toți se angajează s-o rezolve și, pînă la urmă, problema rămîne așa cum e de ani întregi ani:

Nerezolvată.

Sărăcia Italiei de Sud e o realitate eternă a Italiei.

Absența Autostrăzii e o realitate eternă a României...........
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Sam 09 Ian 2016, 05:48

Sus la munte, la izvor...

"Patrie dal Friul". Tara friulilor liberi: cel mai nordic si mai rasaritean tinut al Italiei, intins intre Alpi si marea venetiana. Si, cu siguranta, cel mai frumos. Vechi, salbatic, ca la facerea lumii. Ba chiar de-a dreptul miraculos, pentru calatorul roman, uimit sa descopere atat de sus si atat de departe, tocmai la granita dintre Italia si Austria, plaiuri mioritice la fel ca cele de-acasa: pasuni inflorite si turme de oi, sate ancestrale, cocotate in varf de munte, si-un neam de oameni ce vorbesc o limba izbitor de asemanatoare cu a noastra, incapatanati sa-si pastreze indeletnicirile pastorale, mostenite de mii de ani. "Noi cu voi siamo fratelli", iti raspund bucurosi cand le dai buna ziua. Stiu de noi. Cunosc Romania. Sunt convinsi ca ne tragem din aceeasi obarsie, mai veche chiar decat Roma... stramosii celti, prezenti deopotriva in Carpati si in Alpi, in genele friulanilor si ale dacilor liberi din nord. Friulii sunt foarte deosebiti. Au cu totul alte obiceiuri decat in restul Italiei. Alte chipuri, alte apucaturi omenesti. Nici vorba de acei "italiano vero", maslinii, laudarosi si libavnici, cantareti si iubareti pan la ziua.

Ascunsi pe varfuri de munte sau in vai intortocheate si-nguste, unde chiar si soarele patrunde anevoios, friulii traiesc in sate stravechi, compuse uneori doar din 4-5 case adunate in jurul bisericii, case seculare, austere, construite numai din lemn si piatra, dar nelipsite de suri si de grajduri, de fanare din care parfumul otavei de toamna curge peste versantii stancosi. "Timp di fuon" - vremea fanului. Sihastri ai muntilor, izolati in locuri unde nici caruta nu mai ajunge, friulii, laolalta, sunt totusi multi. Sute de mii. Pe o harta a zonei, facuta la scara mica, pe care ai putea-o strabate cu masina intr-o ora, am fost uimit sa gasesc insemnate aproape 50 de stani - "casere" -, casarii, cu pasuni intinse, cu turme de oi, cirezi de vaci si popoare de capre cocotate pana sus, pe piscurile golase ale Alpilor Carnieni.

Privindu-i pe friuli imi vin in minte, obsesiv, chipurile taranilor ardeleni de la munte. Mai ales batranii... Oameni solemni, rezervati si meticulosi. Barbati cu sfetere de lana lucrate in casa, stand la taifas pe bancile de la poarta, sprijiniti in toiege. Femei corpolente, cu fota peste sort si broboade inalte, colturoase, leganandu-se ca ratele de pe-un picior pe altul, cand pasesc prin ograzi, chicotind intr-un dinte, putin rusinate, in fata aparatului de fotografiat. Insa lucrul care m-a uimit cel mai mult e ca batranii acestia mai cred, chiar si azi, intr-o lume magica, paralela cu cea in care traiesc zi de zi. Iti spun fara ocolisuri ca pana acum cateva zeci de ani, satele lor erau pline de vrajitoare (friul. "streghe", "streche", "straga" la noi), cu puteri incredibile: deocheau copiii, luau mana laptelui de la vaci, ii lasau pe barbati fara vlaga, legau cununii, faceau mii de feluri de farmece. Si azi, batranii vorbesc despre locuri blestemate din munti, dar si despre o multime de sarbatori crestine, incalecate peste cele stravechi, pagane. Sfantul Ioan Botezatorul, cu toate ritualurile magice ale noptilor noastre de Sanziene ("Il Mac di Sanzuan"), "Il pignarul", sarbatoarea focurilor aprinse pe varfuri de munti, pentru a anunta apropierea noului an.

Dar cele mai impresionante dintre toate traditiile friulilor sunt acelea legate de cultul mortilor. Nicaieri in Europa Occidentala nu exista o atat de stransa legatura cu lumea celor de dincolo, o credinta atat de neclintita ca sufletele raposatilor se pot intoarce la casele lor, pentru a se ospata alaturi de cei vii, si chiar pentru a-i infricosa, daca acestia nu indeplinesc randuielile de pomenire care se cuvin. Nu sunt simple "traditii vechi", bune de pastrat doar in carti si muzee, ci fac parte din viata de zi cu zi a friulilor, amintind izbitor de cultul mortilor, perpetuat cu atata osardie in satele romanesti de pe Dunare si din Carpati. Un vechi proverb friulan zice ca o femeie, cand se marita, trebuie sa stie trei lucruri: sa munceasca, sa taca si sa aiba grija de morti. Simple coincidente?

Am urcat eu insumi la o asemenea stana din inaltimi, aflata la o aruncatura de bat de Alpii austrieci. Nu am gasit insa nimic "nemtesc" in traiul pastorilor de acolo. Aceiasi ciobani ca ai nostri, innebuniti dupa munti si animale, framantandu-si pe crestet clopurile turtite, povestind cu talc intamplari de demult. "Bunica mea imi povestea asa...". Astfel isi incep friulii din Alpi raspunsurile la orice intrebare, ridicand incet barbia spre cer, iar in ochi le apare o licarire mandra si orgolioasa de oameni liberi si nesupusi. Chiar daca lucreaza acum cu mecanisme si mulgatoare electrice, firea lor cea veche, orgoliul si darzenia lor munteneasca nu s-au schimbat. Peste tot, printre recipientele si utilajele acelea moderne, vezi insirate intocmai aceleasi unelte din lemn ca ale ciobanilor nostri (am gasit acolo un soi de dictionar al intregului arsenal de instrumente traditionale de uz pastoral, insumand zeci de obiecte din lemn, fiecare cu rostul lui). Pastorii friuli inca le mai folosesc si acum, zi de zi. In esenta, nimic nu pare altfel decat in muntii nostri de-acasa, aflati la doua mii de kilometri departare spre nord. Aproape nimic...

"Nascut e crescut tai vacias"

La stana "Casera Promosio", batrana gazda Fiorina Puntil ne rastoarna pe un fund rotund de lemn o mamaliga ca soarele, pe care-o taie incetisor cu ata, in cruce. Alaturi, pe masa, ceapa si slana. Si-un bulz ca o minge galbuie, facut din lapte si branza sarata de oaie, bine amestecate si inchegate. Cat de cunoscut imi este gustul acesta!... Fiorina ne zice ca-i o reteta strabuna a locului, mostenita "di padre in figlio", iar noi ne straduim sa-i explicam, romaneste, ca si la noi se face la fel. Nu-i prea greu. Stam la masa, la gura vetrei, privim muntii prin ochiurile ferestrei si nu contenim a zambi. Ne minunam cate cuvinte legate de munti si de ciobanie se spun la fel, in friula si in romana, vorbe pe care italienii din sudul peninsulei nu le-ar pricepe in veci. Aproape la fel
Urme romanesti in Alpii Italieni

ca noi, friulii zic pasun (pasune), stal (staul), molgi (mulge), calderia (caldare), fen (fan), forci (furca), manze (manzari), vacia (vaca), lat (lapte), buinora (bunaoara), fas fuoc (fac foc), nana (matusa), zer, tapina, ont (unt), veci (vechi), praz (pranz)... Cuvinte familiare si totusi ciudate, care te fac sa tresari, auzindu-le pronuntate in Alpi. Desigur, friula si romana sunt limbi romanice, formate din limba latina, si totusi, foarte multe cuvinte, ce nu exista si la celelalte surori intru latinitate (italiana sau spaniola, de pilda), te fac sa visezi si sa crezi in povestea acelui popor legendar, pornit candva spre sud din Carpati, ajuns din Hiperboreea in Elada, dar si in Alpi: pelasgii. O poveste pe care nimeni n-a crezut-o in veci, cu exceptia celui care a creat-o si care a intrat cu ea in mormant: marele istoric roman Nicolae Densusianu, pus la zid de confrati si de posteritate pentru ereziile lui. I-am adresat un omagiu pios, intr-o seara senina, cand am admirat asfintitul de soare de pe Muntele "Paltinis", fata in fata cu trecatoarea "Colina crucii" si "Ciuru". Era in "septembre" si aveam "motaf" sa fiu fericit.
Bogdan Lupescu

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Sus-la-munte-la-izvor_eb7b16faecb09a
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Sam 09 Ian 2016, 07:19

Bogdan Lupescu a scris:Desigur, friula si romana sunt limbi romanice, formate din limba latina

Aoleu! Pai tu ne-ai invata ca daca e radacina tuturor limbelor mai dom Bordan. Ce faci ? Acuma vi cu citate din autori mincinosi? Trimite domne un mail la omul asta si trezeste-l.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Sam 09 Ian 2016, 16:02

Goralii, poporul pierdut

În Zakopane, o celebră staţiune din Polonia, trăiesc români care au emigrat acolo în urmă cu sute de ani. În pofida trecerii timpului, goralii, una dintre cele mai puţin cunoscute grupări româneşti, nu şi-au uitat obiceiurile. Goralii din Polonia trăiesc azi în jurul oraşelor Zywiec (cu celebra bere omonimă), Zakopane şi Nowy Sacz. Obiceiurile, îmbrăcămintea, casele, înfăţişarea şi firea lor îi dau de gol: nu sunt slavi, ci români! În fapt, goralii sunt urmaşii păstorilor valahi emigraţi din nordul Transilvaniei (Sătmar, Maramureş, Bihor, Bereg şi Ung) încă din secolul al XII-lea.

Urmaşii lui Dragoş

Pe la 1600, actele poloneze aminteau existenţa a peste 500 de sate româneşti, parte a acestora fiind locuite de urmaşii lui Dragoş Vodă prin nepoţii săi, Drag şi Sas. Emigranţii români au populat în Polonia culmile munţilor, aducând cu ei civilizaţia Carpaţilor şi învăţându-i pe polonezi să traiască la munte. Azi, tot ce se păstrează în Polonia drept tradiţie a muntelui, păstoritului, lemnăritului sau plutăritului este o moştenire româno-valahă. Spre deosebire de muntenii noştri, goralii polonezi de azi îşi păstrează tradiţiile cu sfinţenie. În curtea fiecărei pensiuni turistice luxoase (zona este de prim rang în domeniu), se păstrează şi vechea căsuţă de lemn moştenită din bătrâni, utilată complet într-un stil ancestral şi uluitor de apropiat de ceea ce numim tipul tradiţional maramureşean: totul, începând de la „lăiţi” şi până la „ţoluri”, cuptor sau „cofe”, aduc aminte de Maramureşul de odinioară.

Goralii ştiu că sunt români, se proclamă ca atare (cu mândrie), iar cel mai celebru grup folcloric din acei munţi se numeşte, în traducere, „Capela Valahă”, şi e condus de violonistul Zbyszec Walach. Unele mâncăruri sunt „ca pe la noi”, brânza e identică cu cea din Transilvania, iar ţuica (la gust şi ca metodă de preparare) este aceeaşi cu „horinca” noastră.

Maramureşenii polonezi

Goralii s-au stabilit în zona unde trăiesc azi între veacurile XII-XVI, ultimul sat românesc (maramureşean chiar!), fiind întemeiat în anul 1509. Cauzele primelor veniri ar fi fost condiţiile grele din Ardeal şi faptul că românii erau luptători de elită, prieteni polonezilor. Fără a avea mentalitate de mercenari, dovedeau un curaj nemaipomenit în lupte, fapt pentru care erau răsplătiţi cu drepturi şi pământuri. Azi, valahii din Carpaţii polonezi sunt în întregime slavizaţi şi mai păstrează în vocabular doar câteva cuvinte păstoreşti sau nume de munţi, ape şi sate. În cărţile de telefon poţi găsi nume gen Valach sau Basarab. Multe vechi biserici, deşi catolice azi, încă mai păstrează decorul mural tipic ortodox, iar casele şi mobilierul acestora sunt tipic româneşti.

Ultima „infuzie” cu iz românesc a pătruns în sudul Poloniei după cel de-al doilea război mondial, când o mare parte a comunităţilor poloneze din Maramureş şi Bucovina s-au repatriat. Aceştia au dus cu ei în zona Zakopane limba română sau obiceiurile din zonele amintite, inclusiv celebra pălincă de Maramureş.

Azi, goralii polonezi sunt asimilaţi perfect în ţara gazdă dar, deşi n-au uitat de originea românească de care sunt mândri, sunt nebăgaţi în seamă de autorităţile de la Bucureşti, de ambasada noastră de la Varşovia ori de Institutul Cultural Român.

Datorită faptului că îşi păstrează cu sfinţenie tradiţiile, goralii constituie o puternică concurenţă pe piaţa agroturismului montan pentru maramureşeni şi bucovineni. Nu rareori, românilor le-a fost dat să audă de la turiştii străini: „păi astea le-am văzut şi în Polonia, şi încă mai bine păstrate!” Aşa că, ar fi bine ca ai noştri să înveţe să preţuiască tradiţia la adevărata ei valoare.
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 569473_orig
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Pacalici Mier 13 Ian 2016, 10:58

Locul unde primarul nu fura:

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Comuna-pestera1-465x390

http://www.evz.ro/minunea-din-pestera-primarul-nu-fura-nu-isi-bate-joc-de-banii-publici-si-a-transformat-comuna-intr-o-mica-elvetie.html

Evenimentul Zilei a scris:Un loc cum doar pe afară mai vezi. Şcoli moderne, apă curentă, drumuri, locuri de relaxare şi recreere, şi, mai ales, LOCURI de MUNCĂ. Copiii şi educaţia acestora reprezintă o prioritate. De aceea, Primăria le plăteşte rechizitele, le oferă tablete şi le asigură transportul până la liceu. În mod paradoxal, localitatea despre care e vorba are CEL MAI MIC BUGET din judeţul Constanţa.Tot ce s-a construit în acest sat s-a făcut din fondurile primăriei.

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Primar-pestera2
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19449
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 13 Ian 2016, 12:00

Acest   om  are   functia  de   Primar,  nu de   Hot
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25302
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de negativ Mier 13 Ian 2016, 12:46

Pacalici a scris:Locul unde primarul nu fura:
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Primar-pestera2
Faptul ca localitatea se numeste dupa cum presupun din imagine "Pestera", sugereaza ca cei pe care-i numim acum cu condescendenta "oamenii cavernelor" nu erau asa de inapoiati. O cruda ironie ce ar trebui sa trezeasca oamenii la realitate, nu sa se zgaiasca nedumeriti la circul politic cu tendinte de globalizare.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20557
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 13 Ian 2016, 19:15

... daca Parlamentul poate sa hotarasca ceva impotriva unui referendum?
Este vorba despre numarul de parlamentari. Rezultatul referendumului o
fi facultativ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11214
Puncte : 44000
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Joi 14 Ian 2016, 17:50

Petre Tutea, citate

„În fața lui Dumnezeu nu există genii. Dumnezeu nu lucrează cu genii, ci cu oameni.”

"O personalitate este aceea care se dăruiește, nu se justifică."

„Aflarea în treabă este isprava omului neputincios."

"Proștii au o sculă care le ține loc de inteligență - șiretenia.”

http://cuvintecelebre.ro/citate/autori/petre-tutea/

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Vin 15 Ian 2016, 06:08

UNDE E OMUL? Cel SIMPLU și DEMN, cioplit cu iubirea din lacrimi de lemn, cioplit dintr-o rază celestă, divină, udat cu speranța cînd noaptea suspină, stropit cu lumina eternelor luturi sorbită plăcerii din aripi de fluturi, cu roua durerii crestată pe față, cu-ntreaga nădejde suflată în viață ...

UNDE E OMUL? Cel BLÎND și CINSTIT, cu dalta străbună sculptat dintr-un schit, cu mirul blîndeții din cîntec de aștrii, din ruga străveche a munților noștrii, din doina doinită la stînă bătrînă, din ploaie de stele, descîntec de lună, din fluier și susur cristal de izvoare și glasul cel dulce șoptit de mioare ...

UNDE E OMUL? SMERIT și PIOS, cu capul plecat spre lucru frumos, cu pasul lui sigur plutind pe un val pe urmă de rouă și cînt de caval, cucernic părinte al dorului rar, din frunză de brad și dor de tropar, un nobil distins, măiastru și dîrz, ca focul iubirii ce-n tine îl arzi ..

UNDE E OMUL? Durerilor noastre, ȚĂRANUL ȚĂRAN al flăcări-albastre, cel simplu și demn, cinstit și onest, plămadă din sînge croită cu rost, cucernic și blînd arîndu-și ogorul, cu plugul și grapa, iubirea și dorul, omul cel pur, cristalul curat, din praful celest aici întrupat ..

UNDE EȘTI TU OMULE? Te-așteaptă mioarele, codru și izvoarele, horele din satul tău, te așteaptă Dumnezeu să repari răul cel rău; te așteaptă mîndra, glia, maica noastră, România, că de cînd le-ai părăsit javrele le-au pîngărit, le-au vîndut și le-au stîlcit.

Ține minte trei cuvinte, ce te strigă din morminte: GRAIUL ăsta-i graiul mumii, pogorît din spuma lumii, să vibreze-n el tot sfîntul, ʺla-nceput a fost cuvîntul!ʺ; IA ta, floare străbună, ce-a purtat-o a ta mumă, care scrie-n ia cuvîntul, să nu lași în veci veșmîntul; să nu lași în veci CUVÎNTUL, nici VEȘMÎNTUL, nici PĂMÎNTUL, cele trei lucruri din rai, graiul sfînt suflat din nai pe un fluieraș de plai ce-ți zice: ROMÂNE, HAI!!

Bordan

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 12510334_750120448421272_2861158973875511596_n
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Bordan Sam 23 Ian 2016, 15:23

Te scoală, române, te strigă iar glia ..

Tu n-auzi, române, un dangăt de clopot
Un vuiet amarnic foșnind din Carpați
Durerea străbună ce plânge în clocot
Când frații de-o samă își cheam-a lor frați,

Tu n-auzi cum fierbe de jale pădurea
Tăcerea de secoli își varsă potopul
Te strigă din vremuri uitate securea
Scânteia dreptății să zgândăre focul.

Tu n-auzi, române, cum sângele-n vene
Vuiește-n cadență și strigă-nfundat
Te cheamă strămoșii, trecutul tău geme,
Copii-își așteaptă un tată bărbat ..

Te scoală, române, te strigă iar glia,
Străfunduri de glorii se-ntorc în morminte
Te-așteaptă acasă, demult, România,
Toți frații te-așteaptă în rugă fierbinte,

Să cureți odată pământul de javre,
De scârbă și lepre, ce-și fac veacu-aici,
De hoituri păgâne și diuguri mârșave,
S-aduci nemurirea străbunilor .. daci.
Bordan

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 1896755_682610965140321_3823402939069553211_n
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21192
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 23 Ian 2016, 16:13

Opaa, Bordan e terorist !  (=inainte i se spunea luptator nationalist)
Ascute bine coasa, ca sa-ti razi mustata.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de negativ Sam 23 Ian 2016, 17:56

Bordan a scris:

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 1896755_682610965140321_3823402939069553211_n
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 0fec8574361447d985371f779a7d2d81

Nu ti se pare ca Falx Dacica seamana mai mult cu o coasa ? (uita-te la imaginea 2a )

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20557
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de virgil Sam 23 Ian 2016, 18:39

"Te scoală, române, te strigă iar glia",
Multi pasi straini, au calcat pe aici,
Si turcii si slavii, si huni si eretici,
Ba chiar si acum,  refugiati necrestini.

Trimite-ne Doamne duhul dreptatii,
Trezeste Carpatii, urmasilor Daci,
Cu bratul puternic, stindard libertatii,
Sa fim iar o tara cu mandri ortaci.

Invata-ne Doamne ce e mandria,
De-a fi luptator al vremii de azi,
Sa defrisam din tara hotia,
Si sa refacem padurea de brazi.

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 2j5dmxu

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55600
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 23 Ian 2016, 20:37

Ce fel de footbolisti suntem
Si cateva viersuri cu fotbalistii sa bagati si voi, sa bage si ei in portile dusmanilor niste goluri acolo....
Nu-i acum sezonul, dar pregatiti-va tara de lupta, ca acusi vin invadatorii.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35503
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de negativ Dum 24 Ian 2016, 10:07

Azi este ziua Unirii, pe care nu stiu cum sa o interpretez.
Cu bucurie pentru realizarea pasoptistilor sau cu regret pentru ca a trebuit sa renuntam la o parte din istorie pentru realizarea visului romanesc? Oricum, cred ca si acum istoria adevarata se mai deapana prin casele taranilor la gura sobei in toiul iernii. Mi-ar place sa cred ca mai este si cineva care asculta si baga la cap !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20557
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Dum 24 Ian 2016, 11:40

Adevarata Unire

Inainte de Unirea de la 1859 a Principatelor, exista deja Unirea spirituala a carpato- dunarenilor, care trecea dincolo de granitele conventionale trasate de tot felul de imperii.
O istorie milenara a unei civilizatii locale, care avea tot ce ii trebuie pentru a fi o civilizatie independenta, arata ca exista acest fel de Unire.
Era un mod de trai , de a fi si a vorbi, de a gandi si simti, tesut de sute si mii de ani care nu era inventat la 1859, nici chiar la 1918, cu a doua Unire.
Si nici la a treia Unire cu Basarabia, din viitor, prezentul de acum fiind vitreg.
Asa se explica cum in Statele Unite exista undeva intr-o comunitate de romani, biserica de lemn maramureseana si se va construi in jurul ei un sat romanesc, o civilizatie miniatura.
Daca exista deci corpul spiritual, in mod natural se va naste si corpul material care sa-l imbrace pe cel divin.

Daca mi-aduc bine aminte, Eminescu scria ca daca un popor isi conserva fiinta spirituala, este ca un cod genetic dupa care se poate reconstitui corpul material.
Sa ne aducem aminte de Unirea pentru scurt timp sub un singur domn, Mihai Viteazul.
Deci Unirea vine din istorie, ca un proces, nu ca un eveniment.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de eugen Lun 25 Ian 2016, 23:28


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32376
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Ce fel de popor suntem - Pagina 28 Empty Re: Ce fel de popor suntem

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 28 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum