Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Mar 07 Mai 2024, 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11934)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6677)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3792)
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_lcapO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Voting_barO ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 11 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 11 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

O ecuație în mulțimea "C"

4 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 19 Apr 2020, 09:48

Rezumarea primului mesaj :

Să se rezolve ecuația O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif și O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Vin 24 Apr 2020, 13:32

Abel Cavaşi a scris:
Dacu a scris:Aș fi foarte curios să aflu părerea unui matematician...ca de exemplu și părerea lui Abel Cavași care a făcut facultatea de matematică... Rolling Eyes
Dacă ești curios să afli părerea mea, poți fi liniștit că îți dau dreptate, problema este frumoasă și corectă și are soluții în mulțimea numerelor naturale.

Unde nu îți dau dreptate este comportamentul aberant față de cei care greșesc. Ce urmărești, să demonstrezi că toți suntem proști și tu ești deșteptul? Vrei să dovedești cumva că forumul e plin de proști? Pe care fraier o să-l poți convinge de asta? Trebuie să fii tu însuți tare tutuluc ca să crezi că un om prost și-ar pierde vremea pe un forum liniștit care dorește binele umanității, prin încercările sale modeste de a contribui cumva la progresul Științei.

Și te rog să consideri intervenția mea drept un avertisment față de atacul la persoană pe care îl practici necontenit. Dai cumva dovadă de prea mare deșteptăciune? Te rog să ai grijă la astfel de vorbe:


Dacu a scris:Am înțeles de ce nu înțelegi ceea ce îți spun....S-ar putea ca numele tău de utilizator "CAdi" să-l fi ales pentru că te consideri practicant al așa zisei religiei creștin-ortodoxe iar a cădi înseamnă a tămâia numai că tămâia și tămâierea ta nu este de bună calitate în ceea ce privește rezolvarea problemei propusă de mine dar eu tind să cred că numele tău de utilizator fiind "CAdi" vine de fapt de la cuvântul turcesc "Kadi" care înseamnă judecător musulman cu atribuții civile și religioase.... Rolling Eyes Ești cumva turc și de aceea nu înțelegi ceea ce spun?!? Rolling Eyes
Mulțumesc foarte mult pentru aprecierile făcute de tine privind problema propusă de mine! flower
Nu prea cred că "virgil" și/sau "CAdi" nu vor continua să spună în continuare tot felul de aberații privind problema propusă de mine....Rolling Eyes
Hai să vorbim românește căci văd că folosești diacritice ceea ce este corect pentru că altfel putem înțelege altceva....Rolling Eyes Ai comis un atac la persoană dacă crezi că eu sunt tutuluc , deaorece tutuluc înseamnă prostănac! study  study  study
Poate că ai vrut să spui că eu sunt mai cu țuțuluc adică sunt mai cu moț... Rolling Eyes Nu mă consider mai cu moț adică mai iscusit ca alții dar nici chiar așa să văd că după ce unii greșesc nici măcar nu vor să recunoască că ei greșesc și nici să vrea să-și ceră scuze....a șe vedea aberațiile matematice și nu numai spuse de marele moderator "virgil" și de bietul "CAdi" care nu e în stare ca un adept al așa zisei religii creștin-ortodoxe să ceară în public să-i iert greșelile pe care le face în domeniul matematicii și nu numai în acest domeniu...
Când cineva nu înțelege ceva , i se spune "Ești turc , ce nu-nțelegi?"."Ești turc , ce nu înțelegi?" este de fapt o expresie românească și deci nu este un atac la persoană.... Rolling Eyes Dacă îi spuneam lui "CAdi" că este prost sau că este tutuluc , atunci da , acest fapt ar fi fost un atac la persoană....Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2597
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 24 Apr 2020, 14:37

Dacu a scris:Ai comis un atac la persoană dacă crezi că eu sunt tutuluc , deaorece tutuluc înseamnă prostănac!
Nicăieri n-am spus că ești un tutuluc, ci am spus că tutuluceala ta ar fi o consecință logică ce poate fi dedusă din comportamentul tău aberant pe acest forum.


Nu mă consider mai cu moț adică mai iscusit ca alții dar nici chiar așa să văd că după ce unii greșesc nici măcar nu vor să recunoască că ei greșesc și nici să vrea să-și ceră scuze...
Trăiești cu speranțe deșarte, dacă vrei ca oamenii obișnuiți să recunoască faptul că au greșit și apoi să-și mai și ceară scuze când greșesc. Prea mari pretenții de unde nu sunt. Aruncă la gunoi asemenea speranțe și mergi mai departe în „suferință”. Altfel spus, „tacă-ți fleanca și scrie numai despre cercetare”.


Când cineva nu înțelege ceva , i se spune "Ești turc , ce nu-nțelegi?"."Ești turc , ce nu înțelegi?" este de fapt o expresie românească și deci nu este un atac la persoană.... Rolling Eyes Dacă îi spuneam lui "CAdi" că este prost sau că este tutuluc , atunci da , acest fapt ar fi fost un atac la persoană....Rolling Eyes
Acuma n-o să fac aici filozofia tutulucului sau a turcului. Oricum o iei, tot atac la persoană este, oricât de subtil ar fi vrut să fie. Pe scurt, CEL CARE A ÎNCEPUT este vinovatul. Așa că, data viitoare NU MAI ÎNCEPE atacuri la persoană.

Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Numarul mesajelor : 7943
Data de inscriere : 28/02/2008

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Vin 24 Apr 2020, 15:26

Abel Cavaşi a scris:
Dacu a scris:Ai comis un atac la persoană dacă crezi că eu sunt tutuluc , deaorece tutuluc înseamnă prostănac!
Nicăieri n-am spus că ești un tutuluc, ci am spus că tutuluceala ta ar fi o consecință logică ce poate fi dedusă din comportamentul tău aberant pe acest forum.


Nu mă consider mai cu moț adică mai iscusit ca alții dar nici chiar așa să văd că după ce unii greșesc nici măcar nu vor să recunoască că ei greșesc și nici să vrea să-și ceră scuze...
Trăiești cu speranțe deșarte, dacă vrei ca oamenii obișnuiți să recunoască faptul că au greșit și apoi să-și mai și ceară scuze când greșesc. Prea mari pretenții de unde nu sunt. Aruncă la gunoi asemenea speranțe și mergi mai departe în „suferință”. Altfel spus, „tacă-ți fleanca și scrie numai despre cercetare”.


Când cineva nu înțelege ceva , i se spune "Ești turc , ce nu-nțelegi?"."Ești turc , ce nu înțelegi?" este de fapt o expresie românească și deci nu este un atac la persoană.... Rolling Eyes Dacă îi spuneam lui "CAdi" că este prost sau că este tutuluc , atunci da , acest fapt ar fi fost un atac la persoană....Rolling Eyes
Acuma n-o să fac aici filozofia tutulucului sau a turcului. Oricum o iei, tot atac la persoană este, oricât de subtil ar fi vrut să fie. Pe scurt, CEL CARE A ÎNCEPUT este vinovatul. Așa că, data viitoare NU MAI ÎNCEPE atacuri la persoană.
1) "O întorci ca la Ploiești!".Mi-ai spus mie că "Trebuie să fii tu însuți tare tutuluc ca să crezi că un om prost și-ar pierde vremea pe un forum liniștit care dorește binele umanității, prin încercările sale modeste de a contribui cumva la progresul Științei."...Acest forum nu este un forum liniștit dar cu siguranță pe acest forum mișună destui ca să nu zic că mișună prea mulți care nu cunosc bine Limba Română , nu știu fizică , nu știu matematică și etc....Cuvântul "tutuluceală" nu există în Limba română"!Hai să vorbim românește ca să ne putem înțelege!Comportamentul meu este o reacție de corectare a celor care greșesc adică a acelora care nu cunosc bine Limba Română , nu știu fizică , nu știu matematică și etc....și după ce că spun aberații nici măcar nu își cer scuze și acest comportament al unora dacă nu chiar al multora de pe acest forum este unul aberant....
2) Eu tot mai sper.... Rolling Eyes "Speranța moare ultima!"... Rolling Eyes Eu mi-am cerut mii de scuze atunci când am greșit și nu văd de ce prea mulți de pe acest forum sunt așa de orgolioși și nu vor să-și ceră scuze , mai ales că unii sunt și moderatori...Rolling Eyes Dacă le-ar tăcea și altora fleanca când ar greși și și-ar cere scuze , atunci și mie mi-ar tăcea gura.... Rolling Eyes
Eu cercetez și propun diverse probleme sau idei spre cercetare în diverse domenii...Rolling Eyes
3) De ce nu-nțelegi ca să nu zic....că "Ești turc?".... Rolling Eyes Eu nu comit niciun atac la persoană ci atac doar raționamentele aberante sau ideiile aberante ale unora...Rolling Eyes În cazul în care eu am catalogat eronat vreun raționament ca fiind aberant sau o idee ca fiind aberantă , atunci eu am cerut mii de scuze....Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 24 Apr 2020, 18:50

Dacu a scris:
1) "O întorci ca la Ploiești!".
N-ai înțeles nimic, puiule.


Mi-ai spus mie că "Trebuie să fii tu însuți tare tutuluc ca să crezi că un om prost și-ar pierde vremea pe un forum liniștit care dorește binele umanității, prin încercările sale modeste de a contribui cumva la progresul Științei."
Așa, și? Este o CONDIȚIONARE. Dacă p, atunci q. „Dacă crezi asta, atunci ești tutuluc”. Tare tutuluc.

Acest forum nu este un forum liniștit
Ar fi mai liniștit dacă nu ar trebui să „lupte” cu cei ca tine și dacă ar fi lăsat cu „cercurile lui”.

dar cu siguranță pe acest forum mișună destui ca să nu zic că mișună prea mulți care nu cunosc bine Limba Română , nu știu fizică , nu știu matematică și etc....Cuvântul "tutuluceală" nu există în Limba română"!Hai să vorbim românește ca să ne putem înțelege!Comportamentul meu este o reacție de corectare a celor care greșesc adică a acelora care nu cunosc bine Limba Română , nu știu fizică , nu știu matematică și etc....și după ce că spun aberații nici măcar nu își cer scuze și acest comportament al unora dacă nu chiar al multora de pe acest forum este unul aberant....
Nu ești aici să-i corectezi pe alții în ceea ce privește imperfecțiunile LOR legate de limba română, Fizică sau Matematică. Acesta nu este un forum didactic în care facem pe profesorii, deși nu este interzis. Dacă, totuși, vrei să contribui în secțiuni de „educare” a membrilor forumului, atunci trebuie s-o faci cu tact, cu condescendență, cu respect față de ceilalți, precum ar trebui s-o facă un profesor în relația sa cu elevii.


Eu cercetez și propun diverse probleme sau idei spre cercetare în diverse domenii...Rolling Eyes
În marea lor majoritate, problemele puse de tine au fost rezolvate deja de alții. Tu vii aici cu probleme tendențioase ca să deschizi intenționat astfel de „certuri” precum cea de față. Știi că cineva o să intre în capcana ta și o să te legi de el ca să abați atenția forumului și să descurajezi. De aceea, te avertizez în continuare.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33950
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de virgil Vin 24 Apr 2020, 19:07

Dacu a scris:
virgil a scris:Dacu tu din capul locului ai postat o ecuatie cu 6 necunoscute. punct.
Aceasta ecuatie nu poate avea a=b, c=d, e=f, pentru ca nu poti scrie acelasi necunoscuta cu doua simboluri diferite. In cazul numerelor complexe cand a=b, atunci (a+ib)^2=a^2+2aib - b^2 = > inlocuind pe b=a rezulta ca a^2 se simplifica cu -b^2, si rezulta (a+ib)^2=2ia^2 ; adica partea reala este zero, ramanand numai partea imaginara a numarului complex 2.i.a^2 ;
La fel si cu celelalte paranteze, si in final obtii ; 2ia^2+ 2ic^2=2ie^2 , adica o suma de doua numere imaginare ia^2+ic^2=ie^2 ; Asta poate avea o infinitate de solutii situate pe axa numerelor imaginare.
Pentru ca sa nu dispara componenta reala a acestor numere complexe trebuiau inlocuite cu conjugatele lor.

Pentru ca să-ți dai seama cât de greșit este ceea ce spui , eu aș vrea ca să-mi răspunzi la următoarele întrebări:
1) Care este graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif?
2) Care este graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif ?
3) Ce vrei să spui cu afirmația ta "Pentru ca sa nu dispara componenta reala a acestor numere complexe trebuiau inlocuite cu conjugatele lor."?Detaliază? Rolling Eyes
ce legatura au graficele cu ecuatia ta? pentru y=x^2 graficul este;O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Yx210
Pentru graficul y=i.x^2 ; te rog sa afisezi tu graficul;
Cat priveste folosirea numerelor complexe conjugate, acestea se folosesc atunci cand componenta reala se anuleaza. Folosind conjugata numarului imaginar, componenta reala nu dispare, astfel poti pune in evidenta atat componenta reala cat si cea imaginara luata cu semnul minus.
Nu inteleg ce este gresit aici; In cazul numerelor complexe cand a=b, atunci (a+ib)^2=a^2+2aib - b^2 = > inlocuind pe b=a rezulta ca a^2 se simplifica cu -b^2, si rezulta (a+ib)^2=2ia^2 ; adica partea reala este zero, ramanand numai partea imaginara a numarului complex 2.i.a^2 ;
La fel si cu celelalte paranteze, si in final obtii ; 2ia^2+ 2ic^2=2ie^2 , adica o suma de doua numere imaginare ia^2+ic^2=ie^2 ; Asta poate avea o infinitate de solutii situate pe axa numerelor imaginare.


Ultima editare efectuata de catre virgil in Vin 24 Apr 2020, 19:15, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55610
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Vin 24 Apr 2020, 19:12

Acum nu trebuie sa fim asa de duri cu Dacul!
Asta este stilul lui...
Mi-ar parea rau sa plece si el, totusi are si calitati.
Sunt curios care sunt solutiile Dacule pentru a,b,c,d,e,f apartinand numerelor naturale  N,
care satisfac ecuatia de mai sus , sau sistemul de ecuatii rezultat .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Vin 24 Apr 2020, 19:28

Dacu a scris:
CAdi a scris:Foarte simplu!
a nu poate sa fie egal cu b ca ti-ar da 0 in prima ecuatie din sistem.
e nu poate fi egal f ca ar fi acelasi lucru 0
c cu d etc. Deci prima ta ecuatie ar fi "(a^2-b^2) +(c^2-d^2)=(e^2-f^2) =0
Afirmi numai absurditati.
Am înțeles de ce nu înțelegi ceea ce îți spun....S-ar putea ca numele tău de utilizator "CAdi" să-l fi ales pentru că te consideri practicant al așa zisei religiei creștin-ortodoxe iar a cădi înseamnă a tămâia numai că tămâia și tămâierea ta nu este de bună calitate în ceea ce privește rezolvarea problemei propusă de mine dar eu tind să cred că numele tău de utilizator fiind "CAdi" vine de fapt de la cuvântul turcesc "Kadi" care înseamnă judecător musulman cu atribuții civile și religioase.... Rolling Eyes Ești cumva turc și de aceea nu înțelegi ceea ce spun?!? Rolling Eyes
Repet problema:

Să se rezolve ecuația O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif și O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif.

Unde scrie în problema propusă de mine că am impus restricția că numarul a nu poate fi egal cu numărul b , că numarul c nu poate fi egal cu numărul d și că numarul e nu poate fi egal cu numărul f.
Numerele O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg , O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg și O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg date de mine verifică foarte bine sistemul de ecuații

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif

care rezultă din ecuația inițială din problema propusă de mine spre rezolvare...
Ce fel de cercetare faci tu , dacă nu poți înțelege ceea ce spun?!?Tu ai propus o altă problemă cu adăugatul numărului 1 la ecuația inițială fără nicio logică....
Deocamdată nici eu nu știu să rezolv sistemul de ecuații

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif....

altfel de cum am dat acele soluții.... Sad Voi mai cerceta! study  study  study

Dacă aș impune restricția suplimentară ca numerele a , b , c , d , e , f să fie prime între ele , atunci este evident că nu se mai poate ca a=b , c= d , e=f și deci ecuația inițiala ar fi mai greu de rezolvat sau ar fi mai greu de demonstrat că în acest caz de restricție ecuația inițiala propusă de mine spre rezolvare nu are soluții în mulțimea numerelor naturale nenule... Rolling Eyes
Poate că acum vei înțelege ceea ce spun...iar dacă nu mai cercetează și vino cu idei concrete la ceea ce am propus și nu mai fă afirmații aberante... study  study  study  study  Rolling Eyes

Tu nu ma intelegi pe mine, eu vad ce postezi tu, dar vad ca ma interpretezi gresit.
Deci ai zis ca nu cunosti solutiile pentru a,b,c,d,e,f apartinand numerelor naturale.
Eu atat am afirmat ca sunt solutii pentru ecuatia propusa de tine daca adaugi 1.
Acum nu trebuia sa ma persiflezi pentru asta.Tu vrei fara 1, Ok !  Smile
Judecatorul musulman este Cadiu nu Kadi, iar de tamaiat nu tamaiez, cel putin nu acum.
Nu se stie niciodata , poate mai tarziu...  Cool

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Sam 25 Apr 2020, 08:28

"CAdi" s-o lăsăm baltă....căci văd că nici așa zisa yoga și religiile  hinduse induse în eroare și nici așa zisa religie creștin-ortodoxă nu îți sunt de folos pentru a recunoaște ca ai greșit și nici nu vrei măcar să ceri scuze.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 25 Apr 2020, 09:54

Am mai pățit-o și eu și m-am lecuit. M-am lepădat de dorința de a-i face să înțeleagă pe cei care se cred prea deștepți. N-au decât să piardă.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33950
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2020, 13:28

Dacu a scris:"CAdi" s-o lăsăm baltă....căci văd că nici așa zisa yoga și religiile  hinduse induse în eroare
și nici așa zisa religie creștin-ortodoxă nu îți sunt de folos pentru a recunoaște ca ai greșit și nici nu vrei măcar
să ceri scuze.... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

Cand vei da solutiile, in multimea numerelor naturale, a ecuatiei propuse de tine,
atunci recunosc ca am gresit.
In alta ordine de idei nu am facut si nu fac pe desteptul, postez dupa cum vad lucrurile.
Poate gresesc, poate nu , ramane la latitudinea voastra sa analizati daca este corect sau nu.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de virgil Sam 25 Apr 2020, 17:52

virgil a scris:
Dacu a scris:
virgil a scris:Dacu tu din capul locului ai postat o ecuatie cu 6 necunoscute. punct.
Aceasta ecuatie nu poate avea a=b, c=d, e=f, pentru ca nu poti scrie acelasi necunoscuta cu doua simboluri diferite. In cazul numerelor complexe cand a=b, atunci (a+ib)^2=a^2+2aib - b^2 = > inlocuind pe b=a rezulta ca a^2 se simplifica cu -b^2, si rezulta (a+ib)^2=2ia^2 ; adica partea reala este zero, ramanand numai partea imaginara a numarului complex 2.i.a^2 ;
La fel si cu celelalte paranteze, si in final obtii ; 2ia^2+ 2ic^2=2ie^2 , adica o suma de doua numere imaginare ia^2+ic^2=ie^2 ; Asta poate avea o infinitate de solutii situate pe axa numerelor imaginare.
Pentru ca sa nu dispara componenta reala a acestor numere complexe trebuiau inlocuite cu conjugatele lor.

Pentru ca să-ți dai seama cât de greșit este ceea ce spui , eu aș vrea ca să-mi răspunzi la următoarele întrebări:
1) Care este graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif?
2) Care este graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif ?
3) Ce vrei să spui cu afirmația ta "Pentru ca sa nu dispara componenta reala a acestor numere complexe trebuiau inlocuite cu conjugatele lor."?Detaliază? Rolling Eyes
ce legatura au graficele cu ecuatia ta? pentru y=x^2 graficul este;O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Yx210
Pentru graficul y=i.x^2 ; te rog sa afisezi tu graficul;
Cat priveste folosirea numerelor complexe conjugate, acestea se folosesc atunci cand componenta reala se anuleaza. Folosind conjugata numarului imaginar, componenta reala nu dispare, astfel poti pune in evidenta atat componenta reala cat si cea imaginara luata cu semnul minus.
Nu inteleg ce este gresit aici; In cazul numerelor complexe cand a=b, atunci (a+ib)^2=a^2+2aib - b^2 = > inlocuind pe b=a rezulta ca a^2 se simplifica cu -b^2, si rezulta (a+ib)^2=2ia^2 ; adica partea reala este zero, ramanand numai partea imaginara a numarului complex 2.i.a^2 ;
La fel si cu celelalte paranteze, si in final obtii ; 2ia^2+ 2ic^2=2ie^2 , adica o suma de doua numere imaginare ia^2+ic^2=ie^2 ; Asta poate avea o infinitate de solutii situate pe axa numerelor imaginare.
Totusi, astept un raspuns de la Dacu.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55610
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Sam 25 Apr 2020, 19:19

Dacu a scris:
Din ecuația propusă de mine rezultă sistemul de ecuații:
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif
Cum putem rezolva acest sistem de ecuații? Rolling Eyes

Si daca nu poti ce te-a rugat Virgil sa dai solutii in multimea,,C''
atunci da solutii in multimea numerelor,,N'' pentru ca tot ai postat
sistemul de ecuatii de mai sus si ne faci pe toti turci.
Sa gasesti valorile concrete ale lui a,b,c,d,e,f care verifica sistemul.
Daca nu rezolvi ecuatia sau sistemul de ecuatii rezultat,
Dacule  te rog sa-ti ceri scuze oficial pe forum .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 14:50

CAdi a scris:
Dacu a scris:
Din ecuația propusă de mine rezultă sistemul de ecuații:
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif
Cum putem rezolva acest sistem de ecuații? Rolling Eyes

Si daca nu poti ce te-a rugat Virgil sa dai solutii in multimea,,C''
atunci da solutii in multimea numerelor,,N'' pentru ca tot ai postat
sistemul de ecuatii de mai sus si ne faci pe toti turci.
Sa gasesti valorile concrete ale lui a,b,c,d,e,f care verifica sistemul.
Daca nu rezolvi ecuatia sau sistemul de ecuatii rezultat,
Dacule  te rog sa-ti ceri scuze oficial pe forum .
Ești foarte neatent și mă critici pe forum iar pe mesageria privată ți-ai cerut iertare și presupun că ai înțeles că tu ai greșit cu ecuația ta și cu adăugarea acelui număr unu la ecuația propusă de mine....Eu cred că cel putin în acest caz ești un om fară scrupule!Ia și recitește "  Re: O ecuație în mulțimea "C" Mesaj Scris de Dacu la data de Joi 23 Apr 2020, 20:48" și ai să vezi ce soluții am dat pentru sistemul de ecuații rezultat din ecuația inițială și am specificat că alte soluții nu știu încă să le găsesc....Tu fără niciun scrupul ai modificat ecuația mea initială afirmând fără nicio rușine că ecuația mea ar fi greșită....Este abject ceea ce ai făcut tu! Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Dum 26 Apr 2020, 16:03, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 15:58

virgil a scris:
virgil a scris:
Dacu a scris:

Pentru ca să-ți dai seama cât de greșit este ceea ce spui , eu aș vrea ca să-mi răspunzi la următoarele întrebări:
1) Care este graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif?
2) Care este graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif ?
3) Ce vrei să spui cu afirmația ta "Pentru ca sa nu dispara componenta reala a acestor numere complexe trebuiau inlocuite cu conjugatele lor."?Detaliază? Rolling Eyes
ce legatura au graficele cu ecuatia ta? pentru y=x^2 graficul este;O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Yx210
Pentru graficul y=i.x^2 ; te rog sa afisezi tu graficul;
Cat priveste folosirea numerelor complexe conjugate, acestea se folosesc atunci cand componenta reala se anuleaza. Folosind conjugata numarului imaginar, componenta reala nu dispare, astfel poti pune in evidenta atat componenta reala cat si cea imaginara luata cu semnul minus.
Nu inteleg ce este gresit aici; In cazul numerelor complexe cand a=b, atunci (a+ib)^2=a^2+2aib - b^2 = > inlocuind pe b=a rezulta ca a^2 se simplifica cu -b^2, si rezulta (a+ib)^2=2ia^2 ; adica partea reala este zero, ramanand numai partea imaginara a numarului complex 2.i.a^2 ;
La fel si cu celelalte paranteze, si in final obtii ; 2ia^2+ 2ic^2=2ie^2 , adica o suma de doua numere imaginare ia^2+ic^2=ie^2 ; Asta poate avea o infinitate de solutii situate pe axa numerelor imaginare.
Totusi, astept un raspuns de la Dacu.
Graficul tău O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Imagin10 are notații greșite pe axa OIm!
Notațiile tale pe axa OIm cu numere imaginare pentru reprezentarea geometrică a numerelor complexe sunt greșite!
Graficul funcției y=ix^2este:

https://www.wolframalpha.com/input/?i=y%3Dix%5E2.

Unde vezi tu pe axa OY deci pe axa OIm că apar ordonatele O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif , O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif , O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif și etc.?Este greșit ca pe axa OIm ordonatele să fie notate cu numere imaginare pentru că pe această axă OIm ordonatele sunt de fapt valori ale părții imaginare a unui număr complex iar valoarea părții imaginare a unui număr complex este un număr real și evident că partea reală a unui număr complex este tot un număr real...Ce este așa de greu de înțeles?!?!? Rolling Eyes
Ce fel de numere sunt numerele O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif și O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif ale numărului complex O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif???? Rolling Eyes
Dacă ai să te uiți cu atenție ai să vezi că graficul funcției O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif este de fapt compus din graficul părții reale și respectiv graficul părții imaginare a numărului complex...

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Apr 2020, 17:24

Dacule este abject ce faci tu.
Da te rog numerele concrete pentru a,b,c,d,e si f care verifica sistemul de ecuatii
nu ghici ghicitoarea mea.
Si ai grija cum te exprimi. eu nu am modificat nimic doar ti-am spus
ca am gasit solutii daca ecuatia ta ar arata asa cu +1.
Nesimtitule.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 26 Apr 2020, 17:36

Aveți de gând să vă faceți reciproc „complimente” în public? Faceți-vă troacă de porci în privat, nu murdăriți forumul cu certurile voastre!
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33950
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Apr 2020, 17:40

Ai dreptate Abel. Dar vezi cum jigneste? Nici macar nu analizeaza ce ii scriu.
Parca are ochelari si nu vede decat in fata.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 17:42

CAdi a scris:Dacule este abject ce faci tu.
Da te rog  numerele concrete pentru a,b,c,d,e si f care verifica sistemul de ecuatii
nu ghici ghicitoarea mea.
Si ai grija cum te exprimi. eu nu am modificat nimic doar ti-am spus
ca am gasit solutii daca ecuatia ta ar arata asa cu +1.
Nesimtitule.
Abel Cavași mi-a dat dreptate!Asta chiar este culmea!Poate verifica oricine că tu ai spus că ecuația mea este greșită!Rușinică!Rolling Eyes  Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Dum 26 Apr 2020, 17:43, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 17:43

Abel Cavaşi a scris:Aveți de gând să vă faceți reciproc „complimente” în public? Faceți-vă troacă de porci în privat, nu murdăriți forumul cu certurile voastre!
Nici chiar așa! Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Apr 2020, 17:46

Spune clar valorile lui a,b,c,d,e si f in ,,N'' sa vedem daca verifica sistemul care
l-ai postat si nu mai divaga discutia.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 17:58

CAdi a scris:Spune clar valorile lui a,b,c,d,e si f in ,,N'' sa vedem daca verifica sistemul care
l-ai postat si nu mai divaga discutia.
REPET:
Repet problema:

Să se rezolve ecuația O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif și O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif.

Unde scrie în problema propusă de mine că am impus restricția că numarul a nu poate fi egal cu numărul b , că numarul c nu poate fi egal cu numărul d și că numarul e nu poate fi egal cu numărul f.
Numerele O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg , O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg și O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg unde O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Svg date de mine verifică foarte bine sistemul de ecuații

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif

care rezultă din ecuația inițială din problema propusă de mine spre rezolvare...
Ce fel de cercetare faci tu , dacă nu poți înțelege ceea ce spun?!?Tu ai propus o altă problemă cu adăugatul numărului 1 la ecuația inițială fără nicio logică....
Deocamdată nici eu nu știu să rezolv sistemul de ecuații

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif....

altfel de cum am dat acele soluții.... Sad Voi mai cerceta! study  study  study

Dacă aș impune restricția suplimentară ca numerele a , b , c , d , e , f să fie prime între ele , atunci este evident că nu se mai poate ca a=b , c= d , e=f și deci ecuația inițiala ar fi mai greu de rezolvat sau ar fi mai greu de demonstrat că în acest caz de restricție ecuația inițiala propusă de mine spre rezolvare nu are soluții în mulțimea numerelor naturale nenule... Rolling Eyes
Poate că acum vei înțelege ceea ce spun...iar dacă nu mai cercetează și vino cu idei concrete la ceea ce am propus și nu mai fă afirmații aberante... study  study  study  study  Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Apr 2020, 18:14

Spune valorile, eu ti-am dat niste valori concrete pentru ecuatia cu +1.
Dupa ce le gasesti si nu ai sa le gasesti, stam de vorba.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 18:52

CAdi a scris:Spune valorile, eu ti-am dat niste valori concrete pentru ecuatia cu +1.
Dupa ce le gasesti si nu ai sa le gasesti, stam de vorba.
Valorile următoare verifică și ecuația inițială și sistemul de două ecuații rezultant:
a=b=90312
c=d=357334
e=f=368570
Am dreptate? Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Apr 2020, 18:57

Nu ai dreptate .
Daca a=b si c=d si e=f

Atunci cum verifici ecuatia :

a^2-b^2 +c^2-d^2=e^2-f^2 ? iti da zero.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Dum 26 Apr 2020, 19:25

CAdi a scris:Nu ai dreptate .
Daca a=b si c=d si e=f

Atunci cum verifici ecuatia :

a^2-b^2 +c^2-d^2=e^2-f^2  ? iti da zero.
Asta chiar că este culmea culmilor....era să zic ceva dar nu mai zic.... Rolling Eyes Păi rezultă clar că 0+0=0 și ce vrei să spui că nu verifică?!!?? Rolling Eyes Ai orbit ca să nu zic că ai orbul găinilor....?A dat așa zisul coronavirusul în ochii tăi? Very Happy Very Happy Very Happy
Mai mult valorile date de mine verifică și ecuația ab+cd=ef dacă a=b , c=d și e=f....

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Dum 26 Apr 2020, 20:06

Bai baiatule, esti dus cu pluta?
Asta este matematica ce faci tu ?
Hai ca m-ai convins ce matematica stii.
Eu nu mai postez pe aiurelile tale.


CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 26 Apr 2020, 20:09

CAdi, vorbești foarte urât. Nu ai dreptate.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33950
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de CAdi Lun 27 Apr 2020, 06:03

Abel Cavaşi a scris:CAdi, vorbești foarte urât. Nu ai dreptate.

Imi cer scuze.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57126
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Lun 27 Apr 2020, 07:03

Abel Cavaşi a scris:CAdi, vorbești foarte urât. Nu ai dreptate.
Dacă am cunoscut așa ziși profesori de matematica și de gimnaziu și de liceu care susțineau greșit că O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif atunci ce să mai zic de unii precum "CAdi" și ații ca el...
Abel Cavași , te rog frumos să-i spui/să-i explici lui "CAdi" că valorile a=b=90312 , c=d=357334 , e=f=368570 date de mine și care rezultă din soluțiile generale postate de mine , verifică atât sistemul de două ecuații rezultant cât și ecuația inițială din problema propusă de mine.Poate că tu , fiind Profesor de matematică și având cunoștințe de pedagogie , vei reuși să-l convingi că eu am dreptate.Mulțumesc foarte mult!


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Lun 27 Apr 2020, 07:11, editata de 1 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Lun 27 Apr 2020, 07:10

CAdi a scris:
Abel Cavaşi a scris:CAdi, vorbești foarte urât. Nu ai dreptate.

Imi cer scuze.
Pentru ce îți ceri scuze? Rolling Eyes Ai înțeles cumva de la Abel Cavași că valorile a=b=90312 , c=d=357334 , e=f=368570 date de mine sunt corecte?
Dacă nu ai înțeles , atunci cred că ar trebui să faci medtații serioase la matematică dacă vrei să dai replici corecte în domeniul matematicii căci am impresia că așa zisele medtații yoga ți-au afectat grav Sufletul și deci și creierul... Very Happy  Rolling Eyes
Cât fac O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Gif?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 27 Apr 2020, 08:02

Dacu, și tu exagerezi.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33950
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Dacu Lun 27 Apr 2020, 08:46

Abel Cavaşi a scris:Dacu, și tu exagerezi.
Nu cred ca exagerez în acest caz! Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21812
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

O ecuație în mulțimea "C" - Pagina 2 Empty Re: O ecuație în mulțimea "C"

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum