Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Lun 06 Mai 2024, 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3792)
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
eugen
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_lcapLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Voting_barLaborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Laborator-sa construim impreuna

+5
scanteitudorel
gafiteanu
mm
virgil_48
eugen
9 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Lun 05 Aug 2019, 23:12

Rezumarea primului mesaj :

Tubul vidat deschis

Din linkurile din ultima mea postare reiese ca Tesla stia sa transmita fascicule subtiri de unde longitudinale. Inventase un tub emitator, cu vacuum, un fel de ”sticla fara dop”, in care vidul se mentinea -daca am inteles bine-cu o dioda hidrodinamica...Emisia energetica putea iesi din acel tub, fara sa fie atenuata de scrinul/ ” dopul” tubului...
Putand regla de exemplu dintr-un  circuit rezonant frecventa de rezonanta, putea regla lungimea de unda sau fractiune din lungimea de unda din parametrii circuitului.
Iar lungimea de unda o putea alege egala sau fractie din distanta pana la tinta...
Pentru o tinta miscatoare, ventrul ( maximul) emisiei undei putea ” alerga” dupa tinta...cu un reglaj dinamic al lungimii de unda...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Mier 20 Mai 2020, 13:40

eugen a scris:In cazul experimentului din poza de mai sus, intr-un tub cu xenon se produce descarcare in inalta tensiune sub forma de plasma filiforma.
Gazul xenon ionizat , este acelerat ion cu ion.
Daca admitem ca se ionizeaza negativ de la electrodul cu negru in poza, atunci in mod logic ionii sunt acelerati spre electrodul cu rosu , pozitiv.
Accelerarea se face sub actiunea fortelor electrice datorate campului electric dintre electrodul negativ si cel pozitiv.
Adica de la stanga ( electrodul negativ ) spre dreapta (electrodul pozitiv).
Corect .
In timpul accelerarii se transmite energie din camp electric asupra ionilor.
Logic.
De asemeni se transmite energie suplimentara datorata fortelor magnetice ale campului magnetic al magnetului.
Nu vad  pozitia   magnetului ,  astfel  incat  sa  ma  exprim   daca  campul  acestuia  accelereaza   sau   incetineste   deplasarea   ionilor  .
Ionii sunt fortati prin incarcatura energetica progresiva la o traiectorie progresiva.
Este evidenta conexiunea dintre energia primita de ioni si dinamica elicoidala a traiectoriei ionilor intre electrozi.
Logic .
In absenta campului magnetic, o zoomare marita cu tehnici fotografice speciale ar putea pune in evidenta dinamica traiectoriei plasmei sub actiunea numai a campului electric.
Mai  greu de  realizat ,  dar   am sa-ti  prezint  un  fenomen  fizic  de  felul  celui  prezentat  de   tine .  La   viata  mea  am schimbat  multe   tuburi  de  Neon si  am  observat un  fenomen  fizic mai  deosebit . Un  numar   extrem  de  mic  din  tuburile  inlocuite   se  comporta   anormal .
Explic :  Dupa  montare   si  cuplare  la  sursa  de curent ,  in interiorul  lor  se vedea  foarte  clar  o  elicoida ,   mai puternic   luminata   care   se   rotea   pe   toata  lungimea   tubului in  jurul   unei  axe  longitudinale  .  Efectul  dura   timp de  20-30  de  secunde  ,  dupa care  disparea ,iar   tubul  putea   fi  aruncat  la  gunoi.
In cazul  acesta  nu exista   un  camp magnetic  .  
Sarcinile  elctrice   in  campul magnetic   terestru  au aceeasi  deplasare elicoidala ,  iar  inductia  campului   magnetic  terestru  este  foarte  mica , de  4-5  Gausi.  
 

Care la campuri din ce in ce mai mari ar forta plasma la o traiectorie elicoidala de ordin 2, cu precesie, daca am inteles bine principiul exprimat de Abel.
Si  mai  sus  am precesie .

In experimentele proprii, chiar caut ipostaze ale densitatilor mari de energie electromagnetica in tuburi cu descarcare si un model fizic adecvat. Care sa explice de exemplu impedanta mica la descarcari bruste, de genul celebrelor experimente Tesla.
Cine  determina descarcarile   bruste  ?  Nu  impedanta  mica ?
Caz in care  imi explic de exemplu  reducerea turbulentelor din plasma cand aceasta curge elicoidal… efectul final fiind o impedanta intre electrozi mica.
Aici  nu   am inteles .  Contrazice ce ai spus  mai sus .  Ma  asteptam sa  ai  o impedanta  mare .

De aceea gasesc foarte stimulatoare principiile enuntate de Abel cu dinamica traiectoriei functie de nivelul energetic .
Logic .  Cu  cat  intinzi  mai  mult   de  un  arc  mecanic  elicoidal  cu  atat  depui  mai mult   efort ,  prin  urmare  creste   pasul.  Un  exemplu  cat  se  poate  de  simplu.

scanteitudorel
A decedat

Numarul mesajelor : 4989
Data de inscriere : 20/02/2015

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Joi 21 Mai 2020, 11:29

Mersi de participare.
Ca deobicei esti la obiect, detaliat.

Mai jos , dintr-o postare din octombrie 2019, aspectul unei coloane rotitoare la o descarcare in tub cu mercur :

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20191010

Am incercat in acea postare o explicatie prin mecanismele de electroconvergenta descrise de dn. Crivoi.

In ce priveste impedanta mica intre electrozi, la descarcari bruste, intuiesc o turbulenta electrica redusa in coloana de descarcare, cu conditia ca impulsul sa fie puternic descrescator, ca in vizualizarea pe care am facut-o pe osciloscop.
Posibil så intervina si efectul de curgere elicoidala a plasmei, ceea ce reduce turbulentele si in final contribuie la o impedanta redusa.

url=https://servimg.com/view/19620909/404]Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20200115[/url]
Ideal este ca impulsul sa fie unisens,  nu dute-vino ca la sinusoidala. In lipsa acestui caz ideal am folosit impulsuri puternic atenuate, cu primul varf de maxim mai mare decat restul  oscilatiilor atenuate. Plasand un condensator in apropierea experimentului am constatat incarcarea usoara a condensatorului , ceea ce arata prezenta unei componente unisens in campul electric la descarcare.

Un exemplu sugestiv: sa ne gandim la impedanta unei bobine in curent continuu ( nula) si in curent alternativ ( proportionala cu frecventa).
Banuiesc efecte asemanatoare la descarcari in impulsuri unisens , versus descarcari vibratorii in alternativ.


Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 19 Iul 2020, 21:08, editata de 1 ori

eugen
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 3792
Data de inscriere : 19/03/2010

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 19 Iul 2020, 21:06

virgil_48 a scris:Cineva dintre cei mai apropiati de subiect, imi poate spune si
mie dece intr-un cuptor cu microunde, peretele metalic opus
magnetronului nu se incalzeste, in timp ce un obiect metalic
expus central se incalzeste si incepe sa scânteieze ?
Daca acelui obiect metalic i-as face "împământare" la carcasa,
ar mai fi deranjat  de fluxul magnetronului ? Oare are
loc o circulatie de particule in circuit inchis prin carcasa ?
Am sesizat ca Eugen a mai facut ceva incercari, dar astept o
indicatie de la oricine.

In poza se observa graficul undei electrice in cuptorul cu microunde. Se observa ca ambii pereti metalici ( cel mai apropiati de emitator si indepartat de emitator sunt in pozitia nod de unda, adica teoretic potential nul.

In experimentele mele-redate la pagina 33 pe acest topic- am plasat un electrod de wolfram la jumatatea distantei dintre pereti unde graficul arata un maxim si am obtinut efect maxim, plasma intensa la varful electrodului, celalat capat fiind lipit de carcasa legata la potential nul, impamantare.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 3b2ece10

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 22 Iul 2020, 12:18

eugen a scris:
In poza se observa graficul undei electrice in cuptorul cu microunde. Se observa ca ambii pereti metalici ( cel mai apropiati de emitator si indepartat de emitator sunt in pozitia nod de unda, adica teoretic potential nul.

In experimentele mele-redate la pagina 33 pe acest topic- am plasat un electrod de wolfram la jumatatea distantei dintre pereti unde graficul arata un maxim si am obtinut efect maxim, plasma intensa la varful electrodului, celalat capat fiind lipit de carcasa legata la potential nul, impamantare.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 3b2ece10
Ca sa ai certitudinea ca cele 5 puncte de potential maxim sunt reale,
ar trebui pozitionat electrodul si in dreptul celor 4 puncte rosii, de
potential nul. Eventual sa-i asiguri mobilitatea si sa-l plimbi de la
un perete la altul. Dar poate tu nu esti asa de suspicios ca mine !
Mie nu-mi vine sa cred ca in punctele rosii, sau in dreptul lor,
efectul relevat de tine nu se manifesta !
Am retinut ca electrodul a fost legat la carcasa, ceace mi-a adus
o oarecare intelegere.                       Multumesc!

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11214
Puncte : 44003
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Joi 23 Iul 2020, 21:38

Virgil_48,

La momentul experimentelor cu plasma in cuptor cu microunde, m-a preocupat in special obtinerea plasmei si eventuale aplicatii utile.
Spectrul undei pe directia emitatorului de microunde
l-am amanat.
Desigur ca se poate reactualiza un experiment in sensul celor expuse de tine.
Un cuptor cu microunde -presupunand unul la care ne luam inclusiv riscul distrugerii accidentale-poate deveni un minilaborator de incercari diverse.

In contextul EMDrive, Cris propunea mai demult - daca imi aduc bine aminte- un experiment de genul:
Suspendarea cu fire a magnetronului, alimentarea lui si observarea eventualelor deplasari unghiulare ale acestui ansamblu suspendat. Aceasta in vederea depistarii vre-unui eventual efect de propulsie.

Ce pot sa marturisesc, in timpul unor experimente cu descarcari in impulsuri de inalta tensiune pe tuburi gen fluorescent, tinut in mana, am sesizat un efect mecanic de usor "bobarnac" axial.
Aceasta mi-a reamintit de celebrele experimente Brown cu forte de propulsie in contextul inaltelor tensiuni.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 23 Iul 2020, 23:20

eugen a scris:Virgil_48,
. . . . . .
In contextul EMDrive, Cris propunea mai demult - daca imi aduc bine aminte- un experiment de genul:
Suspendarea cu fire a magnetronului, alimentarea lui si observarea eventualelor deplasari unghiulare ale acestui ansamblu suspendat. Aceasta in vederea depistarii vre-unui eventual efect de propulsie.

Ce pot sa marturisesc,  in timpul unor experimente cu descarcari in impulsuri de inalta tensiune pe tuburi gen fluorescent, tinut in mana, am sesizat un efect mecanic de usor "bobarnac" axial.
Aceasta mi-a reamintit de celebrele experimente Brown cu forte de propulsie in contextul inaltelor tensiuni.
Bineinteles ca asta este de incercat. Si nu cu un magnetron,
ci cu un cuptor cu microunde intreg.
Doar si celebrul motor EmDrive, este inchis !
Ar trebui suspendat de tavan cu 4 fire paralele, ca sa lucreze
ca un pendul, fara sa se roteasca. Iar cablul de alimenare sa
nu-i impiedice balansarea pe directia axiala a magnetronului.
Daca poti obtine si amplifica balansul prin intreruperea si
refacerea alternata a alimentarii cuptorului, ai aflat adevarul !
Si copiii stiu sa se dea in leagan.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11214
Puncte : 44003
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil Sam 25 Iul 2020, 20:20

virgil_48 a scris:
eugen a scris:Virgil_48,
. . . . . .
In contextul EMDrive, Cris propunea mai demult - daca imi aduc bine aminte- un experiment de genul:
Suspendarea cu fire a magnetronului, alimentarea lui si observarea eventualelor deplasari unghiulare ale acestui ansamblu suspendat. Aceasta in vederea depistarii vre-unui eventual efect de propulsie.

Ce pot sa marturisesc,  in timpul unor experimente cu descarcari in impulsuri de inalta tensiune pe tuburi gen fluorescent, tinut in mana, am sesizat un efect mecanic de usor "bobarnac" axial.
Aceasta mi-a reamintit de celebrele experimente Brown cu forte de propulsie in contextul inaltelor tensiuni.
Bineinteles ca asta este de incercat. Si nu cu un magnetron,
ci cu un cuptor cu microunde intreg.
Doar si celebrul motor EmDrive, este inchis !
Ar trebui suspendat de tavan cu 4 fire paralele, ca sa lucreze
ca un pendul, fara sa se roteasca.
Iar cablul de alimenare sa
nu-i impiedice balansarea pe directia axiala a magnetronului.
Daca poti obtine si amplifica balansul prin intreruperea si
refacerea alternata a alimentarii cuptorului, ai aflat adevarul !
Si copiii stiu sa se dea in leagan.
Daca ar fi asa simplu, s-ar plimba cuptorul pe dulap, incet incet ar ajunge la usa.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 03 Aug 2020, 13:46

Cine vrea magneti puternici, desigur ca pt un generator free energy, gaseste si aici, dar sa aiba cont la facebook. Va tocmiti.
https://www.facebook.com/marketplace/item/655734278483118/

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Vin 11 Sept 2020, 11:00

Interactiune eter- conductor electric

Din propriile experimente cu sarme lungi bobinate, masurand distanta intre puncte de potential maxim la unde stationare in bobine, am calculat viteza de propagare a energiei electromagnetice, ca fractiune din ordinul de marime al vitezei luminii in vid.
Am gasit in unele informatii ca viteza de transmitere a energiei electrice prin conductori este 270.000 km/secunda.
La acest ordin de marime se deduce ca oscilatiile electrice in conductori se transmit prin eter, nu prin substanta, gen electroni, etc.
O oscilatie electrica presupune oscilatii ale electronilor dar si oscilatii in eter. Viteza de drift a electronilor este mult mult mai mica decat viteza luminii.
Intuiesc ca oscilatiile eterului antreneaza electrozii sa oscileze.
Dar electronii sunt legati electric de conductori, rezultand o interactiune finala eter-conductor.
Concluzia de mai sus poate fi utila in studiul propulsiei electromagnetice

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de CAdi Vin 11 Sept 2020, 17:34

eugen a scris:Interactiune eter- conductor electric

Concluzia de mai sus poate fi utila in studiul propulsiei electromagnetice

La ce te gandesti mai concret?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 13 Sept 2020, 13:49

Ma gandesc la un eventual experiment in care sa se masoare efectul mecanic axial de-a lungul unei bobine supusa unor impulsuri de inalta tensiune, impulsuri asimetrice de genul celor pe care le-am surprins pe osciloscop.
Se pot aplica impulsuri pe un ansamblu  trafo Tesla in sfert de unda, miniatural, de genul celui  pe care l-am folosit mai demult in alte experimente, surprins partial in poza.
Imaginile cu farfuria zburatoare si sfertul de unda din antena fac aluzie la acest tip de experiment.
Tipul de impuls asimetric am incercat sa-l explic pe acest topic sub genericul "Tesla descifrat prin Steinmetz" ,pagina 28 si partea a doua pagina 32.

https://cercetare.forumgratuit.ro/t346p810-laborator-sa-construim-impreuna

https://cercetare.forumgratuit.ro/t346p930-laborator-sa-construim-impreuna

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Screen48


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 47

https://i.servimg.com/u/f68/19/62/09/09/screen43.jpg[/img][/url]Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Screen44Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Screen45Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Screen46

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de CAdi Dum 13 Sept 2020, 16:40

eugen a scris:
Ma gandesc la un eventual experiment in care sa se masoare efectul mecanic axial de-a lungul unei bobine
supusa unor impulsuri de inalta tensiune, impulsuri asimetrice de genul celor pe care le-am surprins pe osciloscop.
Se pot aplica impulsuri pe un ansamblu  trafo Tesla in sfert de unda, miniatural,
de genul celui  pe care l-am folosit mai demult in alte experimente, surprins partial in poza.


Eu sunt de profesie inginer mecanic si mie greu sa urmaresc expuneri pe parte electrica.
Totusi nu sunt chiar pe dinafara Smile ceea ce pot sa spun este ca la modelul  de farfurii zburatoare,
cu propulsie electromagnetica se folosesc doua discuri care impart nava spatiala in doua jumatati
pe care sunt dispuse bobine Tesla in diferite scheme de dispunere (partea secreta).
Bobinele se incarca electromagnetic si formeaza in jurul lor campuri magnetice polarizate de acelasi semn
ori plus , ori minus  .
Discurile se rotesc in sensuri contrare iar respingerea magnetica creata de campurile magnetice care inconjoara
bobinele Tesla (la magneti se stie sud-sud sau nord-nord da respingere)) angrenate de vortexul rotational se spune
ca da nastere la o deplasare pe inaltime sau axiala in functie de inclinarea bobinelor Tesla si viteza de rotatie contrara
a celor 2 discuri.
Ar merita incercata o experienta de laborator la o firma aeronautica specializata in cercetare...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 13 Sept 2020, 17:55

CAdi a scris:. . . . .
Totusi nu sunt chiar pe dinafara Smile ceea ce pot sa spun este ca la modelul  de farfurii zburatoare,
cu propulsie electromagnetica se folosesc doua discuri care impart nava spatiala in doua jumatati
pe care sunt dispuse bobine Tesla in diferite scheme de dispunere (partea secreta).
Bobinele se incarca electromagnetic si formeaza in jurul lor campuri magnetice polarizate de acelasi semn
ori plus , ori minus  .
Discurile se rotesc in sensuri contrare iar respingerea magnetica creata de campurile magnetice care inconjoara
bobinele Tesla (la magneti se stie sud-sud sau nord-nord da respingere)) angrenate de vortexul rotational se spune
ca da nastere la o deplasare pe inaltime sau axiala in functie de inclinarea bobinelor Tesla si viteza de rotatie contrara a celor 2 discuri.
Ar merita incercata o experienta de laborator la o firma aeronautica specializata in cercetare...
Si "proiectul" acesta ar functiona si in spatiul indepartat, fara
influenta corpurilor ? Ce ejecteaza sistemul propus ca sa obtina
impuls ?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11214
Puncte : 44003
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 13 Sept 2020, 18:01

CAdi ,
Exista mai multe versiuni de solutii de propulsie electromagnetica, posibil ca una din ele sa fie aceea pe care ai prezentat-o.
Este greu de perceput un fenomen ca propulsia electromagnetica numai din perspectiva teoretica, fara sa fi facut vre-un experiment, proba, etc ce ar putea sa ne apropie de zgandarirea fenomenului.
Sa ne uitam cata cazna avem cu EmDrive…

Raspunsul meu de mai sus l-am dat in ideea ca ce am in mana, pe aceasta pot face eventuale masuratori.
Nu am discuri rotitoare, conditii pentru astfel de versiuni ca cea pe care ai adus-o ca exemplu.

Ideea pe care am vrut s-o inserez este ca in versiunea cu impulsuri quasi unidirectionale s-ar putea produce campuri magnetice sau electrice unidirectionale, care nu vibreaza "inainte-inapoi " ca la fenomenele sinusoidale.
Au fost discutii pe forum ca la sinusoidal alternarea plus/minus ar produce anularea efectului mecanic unidirectional.
Deci se pune problema unor efecte electromagnetic/ mecanice cu eventual efect de propulsie prin crearea unor campuri electromagnetice unidirectionale.
Am denumit aceste efecte ca "fenomene sunami".
Valul in sunami este unidirectional, spre deosebre de valul inainte-inapoi ...

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de CAdi Dum 13 Sept 2020, 19:57

eugen a scris:CAdi ,

Deci se pune problema unor efecte electromagnetic/ mecanice cu eventual efect de propulsie prin crearea unor campuri electromagnetice unidirectionale.
Am denumit aceste efecte ca "fenomene sunami".
Valul in sunami este unidirectional, spre deosebre de valul inainte-inapoi ...

Si eu pun problema tot la fel numai ca la aceste bobine sa ai posibilitatea ca la o anumita comanda sa inversezi sensul curentului electric in bobina.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 13 Sept 2020, 20:43

O schimbare rapida de sens curent in bobina presupune o schimbare rapida de sens flux magnetic in bobina si obtinere de tensiuni autoinduse momentane mari.
Posibil ca aceste tensiuni mari sa acumuleze la capetele bobinei potentiale inalte utile.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 19 Sept 2020, 03:33

Cine vrea sa aiba un mare subiect de cercetare si gandire, sa faca urmatorul experiment:
Sa achizitioneze un osciloscop portabil digital cu memorie.  Sa confectioneze o sonda inductiva din cateva spire cu diametru mare de 1 metru si se leaga la cablul intrare Y. Seteaza baza de timp X convenabil in urma unor experiente, initial cam 1-10-100 microsecunde/div orizontal.  Se va plasa aparatul undeva in camp cand sunt afara fulgere si se va inregistra campul magnetic produs la descarcarea fulgerelor.  Se orienteaza convenabil axa bobinei-sonda.   Daca se poate, vor fi doua bobine pozitionate perpendicular la cele doua intrari Y .   Veti fi surprinsi de ce veti obtine.   E bine ca in apropiere sa fie anumite cladiri inalte cu paratraznet, pt a evita sa cada fulgerul exact in aparatul Dv. Sa va vad daca anticipati (si explicati) pozitia corecta a axei bobinei, pt a prinde-capta maximul de intensitate a campului magnetic produs de fulger. Stiti cat dureaza un fulger si care este graficul sau ? Osciloscopul cu inregistrare-memorie va va spune. (atentie, magnetica, nu optica !)

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Sam 26 Sept 2020, 11:06

Mini fulger simulat

In lipsa unui fulger la indemana am experimentat descarcari in impulsuri intre electrozi de wolfram. Durata unui impuls aproximativ 50 microsecunde.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20200115
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20200114
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20200113
 
Ajustand circuitul de descarcare LC ( C capacitatea condensatorului supus descarcarii, L  inductanta bobinei inseriate) se poate obtine un spectru de impulsuri .
In acest spectru se poate obtine - cand C este mare si L mica- un impuls asimetric, cu prima  semi-sinusoida purtatoare de energie marita.
url=https://servimg.com/view/19620909/152]Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Image90[/url]
https://i.servimg.com/u/f58/19/62/09/09/image70.png[/img][/url]
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Image73
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Image72
(A doua anvelopa de pe osciloscop este mai detaliata, se poate observa prima semisinusoida mai consistenta decat celelalte.
Schema de descarcare simplificata apare in calculele lui Steinmetz pe circuite tranzitorii.)

In acest fel se poate obtine o unda electrica expansiva  ce poate incarca un condensator in apropiere. ( vezi experimentele Eric Dollard -unde longitudinale).

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 26 Sept 2020, 16:08

Trebuie sa masori si sa inregistrezi impulsurile electrice si cele magnetice si ale fulgerelor. Sunt total diferite fata de scanteile construite artificial de noi, in care noi bagam energie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 27 Sept 2020, 01:51

Revin cu completari...Descarcarea in scantei pe un circuit oscilant este una, pe cand fulgerul este in special o incarcare !!! Urmata de un alt fel de descarcare.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 27 Sept 2020, 11:18

Te referi probabil la doua etape formulate mai jos astfel:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lightning

"The establishment of the ionic channel takes a comparatively long amount of time (hundreds of milliseconds) in comparison to the resulting discharge, which occurs within a few dozen microseconds."

"Stabilirea campului ionic ia relativ un timp mai lung ( sute de milisecunde) in comparatie cu descarcarea rezultata care se petrece in cateva microsecunde.
"

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 27 Sept 2020, 16:08

Nu, campul ionic e altceva, o autoinductie pe directia opusa in ionosfera. Ma refeream la etapele dinaintea producerii a ceea ce vedem noi luminos.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Sam 30 Ian 2021, 21:22

Intr-un experiment mai vechi cu un recipient sub presiune, urmaream ciclic o convectie fortata .
Am aplicat solutia unei elici de aluminiu cu 2 pastile magnetice cuplate pe elice, aflata in interiorul recipientului.
Acesta l-am prevazut cu un disc de aluminu prins in flanse.
Din exterior, un mecanism rotitor cu 2 pastile magnetice in oglinda, realiza cuplaj magnetic fara contact mecanic , campul de cuplaj penetrand tabla de aluminiu.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 31 Ian 2021, 06:57

eugen a scris:Intr-un experiment mai vechi cu un recipient sub presiune, urmaream ciclic o convectie fortata .
Am aplicat solutia unei elici de aluminiu cu 2 pastile magnetice cuplate pe elice, aflata in interiorul recipientului.
Acesta l-am prevazut cu un disc de aluminu prins in flanse.
Din exterior, un mecanism rotitor cu 2 pastile magnetice in oglinda, realiza cuplaj magnetic fara contact mecanic , campul de cuplaj penetrand tabla de aluminiu.
Convectie fortata a cui si in ce scop?
In rest am inteles . Ai folosit un cuplaj magnetic.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25305
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de virgil Dum 31 Ian 2021, 09:32

scanteitudorel a scris:
eugen a scris:Intr-un experiment mai vechi cu un recipient sub presiune, urmaream ciclic o convectie fortata .
Am aplicat solutia unei elici de aluminiu cu 2 pastile magnetice cuplate pe elice, aflata in interiorul recipientului.
Acesta l-am prevazut cu un disc de aluminu prins in flanse.
Din exterior, un mecanism rotitor cu 2 pastile magnetice in oglinda, realiza cuplaj magnetic fara contact mecanic , campul de cuplaj penetrand tabla de aluminiu.
Convectie  fortata   a  cui  si  in  ce  scop?
In  rest am  inteles . Ai folosit un  cuplaj magnetic.
Aceasta metoda se foloseste in laboratoare pentru amestecarea rapida a continutului lichid din vasele inchise ermetic, de exemplu acele substante care emana vapori toxici. Pentru aceasta in vas trebuie sa fie imersata acea elice cu 2-3 magneti in functie de numarul de pale, si deasupra vasului se pune un motoras electric pe axul caruia se afla montati alti magneti pe un disc care se invarte si antreneaza elicea care amesteca substanta lichida. Totusi aceasta metoda este mai laborioasa si nu functioneaza la substantele vascoase. Mai practica este metoda folosirii unei bile pusa in recipient si amestecarea facandu-se prin agitarea recipientului, precum la unele spreiuri de vopsea aflate in comert.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 31 Ian 2021, 11:44

De la motorul Stierling, despre care am citit prima data acum vre-o 40 de ani, m-am inspirat in a simula intr-un recipient sub presiune, cicluri incalzire -racire .
La Stierling timpii motorului se realizau automat .
Eu am incercat o convectie interioara controlata , astfel incat fluidul interior ( aer, vapori de apa, vapori de alcool, etc) sa fie dirijat alternativ, pe zona calda-zona rece a peretilor recipientului.
Efectul de crestere-descrestere a presiunii l-am gandit de colectat cu o membrana elastica speciala, rezistenta la temperatura, cu rol de cilindru cu volum variabil.
Pe membrana, intionam sa montez o tija cuplata la o pompa de apa, ca eventuala aplicatie in agricultura, etc.
M-am inscris pe forum , am redescoperit pasiunea pentru electromagnetism, sedus de emulatia de pe forum de acum vre-o zece ani cand muschetarii Sandokhan- Sadang-mm ne bombardau cu postari -noutati.
Apoi am abandonat experimentele cu capsula termodinamica.
Dar mi-am reamintit - stimulat de ultimele postari ale lui Tudorel- ca  un pic de magnetism tot am aplicat atunci, jucandu-ma cu efectele magnetice care penetrau aluminiul si ajungeau in interiorul capsulei.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210112
1-zona calda;
2- zona rece;
3- pastile magnetice, fixate pe un suport rotativ antrenat de un minimotor electric, in fata lor o membrana de aluminiu.
4- membrana elastica;
5- elice cu pastile magnetice.
Schema este grosiera-scuze pentru lipsa de calitate-lipsesc alte detalii precum o clapeta de dirijare flux optional zona rece-zona calda, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 31 Ian 2021, 14:31

Transformator asimetric

Doua bobine suprapuse ca cele din poze le-am alimentat pe rand cu o tensiune impusa, la frecventa de ordin zeci kilohertzi.
Fiecare bobina joaca pe rand rol de primar si rol de secundar.

Se observa ca bobina plata induce in bobina cilindrica.
Bobina cilindrica insa nu induce in bobina plata .
Se observa luminozitatile becurilor cuplate pe bobine , acestea indicand asimetria de mai sus.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210113


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210114

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 31 Ian 2021, 17:20

eugen a scris:Transformator asimetric

Doua bobine suprapuse ca cele din poze le-am alimentat pe rand cu o tensiune impusa, la frecventa de ordin zeci kilohertzi.
Fiecare bobina joaca pe rand rol de primar si rol de secundar.

Se observa ca bobina plata induce in bobina cilindrica.
Bobina cilindrica insa nu induce in bobina plata .
Se observa luminozitatile becurilor cuplate pe bobine , acestea indicand asimetria de mai sus.

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210113


Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210114
Si ???
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25305
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 31 Ian 2021, 17:37

O alta configuratie de transformator asimetric:

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Screen48

Sunt aplicatii utile la transformatoare asimetrice, de exemplu:
- protectie la supratensiune in primar, la variatii bruste de curent in secundar;
- posibilitatea de a creste randamentul transformarii in plaja de rezonanta primar cu secundar; la transformatoarele clasice nu se poate ajunge intr-o rezonanta primar- secundar.
Transformatoare asimetrice a folosit Tesla si utilitatea lor a fost dovedita.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi și scanteitudorel apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 01 Feb 2021, 18:06

virgil a scris:
scanteitudorel a scris:
eugen a scris:Intr-un experiment mai vechi cu un recipient sub presiune, urmaream ciclic o convectie fortata .
Am aplicat solutia unei elici de aluminiu cu 2 pastile magnetice cuplate pe elice, aflata in interiorul recipientului.
Acesta l-am prevazut cu un disc de aluminu prins in flanse.
Din exterior, un mecanism rotitor cu 2 pastile magnetice in oglinda, realiza cuplaj magnetic fara contact mecanic , campul de cuplaj penetrand tabla de aluminiu.
Convectie  fortata   a  cui  si  in  ce  scop?
In  rest am  inteles . Ai folosit un  cuplaj magnetic.
Aceasta metoda se foloseste in laboratoare pentru amestecarea rapida a continutului lichid din vasele inchise ermetic, de exemplu acele substante care emana vapori toxici. Pentru aceasta in vas trebuie sa fie imersata acea elice cu 2-3 magneti in functie de numarul de pale, si deasupra vasului se pune un motoras electric pe axul caruia se afla montati alti magneti pe un disc care se invarte si antreneaza elicea care amesteca substanta lichida. Totusi aceasta metoda este mai laborioasa si nu functioneaza la substantele vascoase. Mai practica este metoda folosirii unei bile pusa in recipient si amestecarea facandu-se prin agitarea recipientului, precum la unele spreiuri de vopsea aflate in comert.
Am o cerere de brevet de inventie cu aceasta cupla magnetica pentru substante biologice periculoase si mi-a fost respinsa.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25305
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 01 Feb 2021, 18:13

eugen a scris:O alta configuratie de transformator asimetric:

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Screen48

Sunt aplicatii utile la transformatoare asimetrice, de exemplu:
- protectie la supratensiune in primar, la variatii bruste de curent in secundar;
- posibilitatea de a creste randamentul transformarii in plaja de rezonanta primar cu secundar; la transformatoarele clasice nu se poate ajunge intr-o rezonanta primar- secundar.
Transformatoare asimetrice a folosit Tesla si utilitatea lor a fost dovedita.
Acum am inteles care este scopul din punct de vedere tehnic
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25305
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de eugen Dum 07 Mar 2021, 10:25

Metoda de vizualizare a naturii unei descarcari prin plasma

Am folosit 2 bobine auto de aprindere, cuplate cu infasurarile primare inseriate cu nulul comun si aplicat de la un oscilator 20 khz sinusoidal ( primele doua poze) si  impulsuri nesinudoidale logaritmice 10.000 impulsuri/ secunda ( poza trei si patru).
Am folosit un tub cu mercur pe care am aplicat iesirile de inalta tensiune.
In primul caz descarcarea este sinusoidala neintrerupta, flama de descarcare este fierbinte ( bornele eclator se incalzesc), culoarea plasmei din tub este albastra.
In al doilea caz descarcarea este in impulsuri discontinue, flama de descarcare este mai rece ( bornele eclator sunt mai reci, se distinge si un sunet in aer), culoarea plasmei in tub
este violet (  camera inregistreaza rosu...).

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210311
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210312

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210314
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 20210313

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

Laborator-sa construim impreuna - Pagina 2 Empty Re: Laborator-sa construim impreuna

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum