Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Astazi la 11:30

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Astazi la 10:07

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11935)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11216)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3792)
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Simetrie binomială  - Pagina 2 Vote_lcapSimetrie binomială  - Pagina 2 Voting_barSimetrie binomială  - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 19 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 19 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Simetrie binomială

4 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Vin 19 Ian 2024, 17:32

Rezumarea primului mesaj :

Oare asta să fi fost demonstrația lui Fermat?
Se spune că într-o scrisoare trimisă lui Euler, parcă, Fermat menționa că are o demonstrație pentru presupunerea lui, că x^n+y^n=z^n nu are soluții naturale x, y, z pentru n>2, dar nu i-ar ajunge marginea paginii.
Sau ceva de genul.
Se pare că s-ar putea demonstra folosind o matematică elementară, dar bazată pe o anumită proprietate de "simetrie binomială", pe care eu personal nu am mai văzut-o nicăieri menționată.
Și destul de ușor de verificat pentru oricine cunoaște un nivel de matematică de liceu.
Caracterul nou este această "simetrie binomială" care, adaptate la soluțiile ecuației, duce la anumite concluzii în ce privește primitivitatea soluțiilor ecuației.

Voi expune în continuare acest aspect și pentru că scriu de pe mobil voi prefera să expun, tot la fel, sub formă de imagini, metoda de inserare a ecuațiilor în LaTex pe forum fiind destul de costisitoare de pe mobil.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 04 Feb 2024, 14:46

De regulă, nici eu nu prea am încredere în obiectivitatea concluziilor ce tocmai eu pot să le deduc, motiv pentru care nu pot să accept un aspect din expunerea de mai sus, deși el respectă o anumită liniaritate logică.
Inconsistența de mai sus, raportat la x, y, z ca și soluții ale ecuației x^3+y^3=z^3 se referă la aceea valoare a lui u, care se pare că el trebuie obligatoriu să fie rațional, nu întreg.
Dar dacă u este rațional, fie z+x-y nu poate fi întreg, fie trebuie să avem corespondențele k_1 =x+y-z, k_2= (x+y-z)^2, etc, exact așa cum am anticipat incomplet demonstrat în primele mesaje din topic.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6677
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de Dacu Dum 04 Feb 2024, 15:45

curiosul a scris:Procedura în sine pe care se bazează demonstrația pe care cred că pot să o dezvolt se bazează în esența ei, pe faptul că în această "simetrie binomială", exprimând dezvoltarea în funcție de orice mod în care poate fi scris x+y ca orice sumă de a+b, dacă în acest tip de dezvoltare binomială se ajunge ca intr-o parte a egalității să fie exprimat în funcție de a, iar în cealaltă parte în funcție de o valoare diferită de b, dacă b1, b2, b3,...,bn, sunt toate diferite în același sens, adică toate mai mici sau toate mai mari, în mod consecutiv, decât valorile lui b, corespunzătoare exponentului său din dezvoltare, egalitatea nu poate fi posibilă.
Iar asta este demonstrabil și concluziile de pe paginile 4 și 5 expuse la început în subiect trebuie obligatoriu să fie adevărate.
Asta înseamnă clar că ecuația nu poate avea soluții intregi, naturale, pentru n>2.
De atâtea ori ai spus ba că e greșit ba că nu e greșit, ba că n trebuie sa fie impar ba că n poate fi și par încât nu se mai înțelege nimic.Te rog frumos dă odată demonstrația completă și formulele să le scrii cu https://arachnoid.com/latex/ în modul CodeCogs ca să putem urmări cursiv raționamentul tău și eventual să punem întrebări de clarificare.Nu uita să specifici clar dacă numerele x,y,z fac parte din mulțimea numerelor întregi nenule sau din mulțimea numerelor naturale nenule.
----------------------------------------
Dacă alegi x,y,z mulțimea numerelor naturale nenule te rog să specifici relația de ordine între numerele x,y,z și firesc ar fi ca această să fie x mai mic ca y mai mic ca z.
Dacă alegi mulțimea numerelor întregi vei vedea că este mult mai dificil să găsești o demonstrație.
---------------------------------------
Dacă crezi că ai găsit demonstrația, atunci publică această demonstrație scriind o carte și/sau ia legătura cu secția cu Secția de Științe Matematice de la Academia Română și în acest sens vezi https://acad.ro/institutia/sectii.html.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2597
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 04 Feb 2024, 15:54

Știu că este derutantă inconsistența mea asupra propriilor concluzii, dar este pentru că eu însumi vreau să fiu perfect convins de ce spun, nu să conving pe alții.
Adică eu întorc o problemă pe toate părțile până nu găsesc vreo formă de inconsistență pe undeva.
Ceva în ce am expus mi se pare că nu e ok.
Deocamdată nu știu exact ce și unde, dar nici nu vreau să mă îmbăt cu apă rece.
Atât o să reiau și o să reconstruiesc raționamentul folosit până când dispare orice fel de incertitudine.
Deocamdată undeva este o inconsistență logică și până nu o găsesc nu pot să o consider o demonstrație corectă.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 04 Feb 2024, 16:22

Inconsistența este că aspectul determinist concluzional din "demonstrația" de aici ( https://cercetare.forumgratuit.ro/t3322-simetrie-binomiala#113169 ) este faptul că ab-ad=ab'-cd' poate fi aplicat în mod direct în relațiile (1) și (2), iar exprimările pentru b' și d' , așa cum au fost expuse la nivel de numere naturale, implică o valoare a lui "u" rațională în oricare din relațiile (1) sau (2).
În schimb există o "simetrie" între z-y și (x+y-z) -x raportate la modul în care poate fi exprimate egalitățile în funcție de y și x și în funcție de cum poate fi exprimat (x+y) în funcție de z și (x+y-z).

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 04 Feb 2024, 16:32

curiosul a scris:Inconsistența este că aspectul determinist concluzional din "demonstrația" de aici ( https://cercetare.forumgratuit.ro/t3322-simetrie-binomiala#113169 ) este faptul că  ab-ad=ab'-cd' poate fi aplicat în mod direct în relațiile (1) și (2), iar exprimările pentru b' și d' , așa cum au fost expuse la nivel de numere naturale, implică o valoare a lui "u" rațională în oricare din relațiile (1) sau (2).
În schimb există o "simetrie" între z-y și (x+y-z) -x raportate la modul în care poate fi exprimate egalitățile în funcție de y și x și în funcție de cum poate fi exprimat (x+y) în  funcție de z și  (x+y-z).
Și în contextul folosit "u" trebuie să fie identic atât în exprimarea lui (x+y) sub formă de x+y, cât și în exprimarea lui (x+y) sub formă de z +(x+y-z).

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Joi 08 Feb 2024, 19:07

Am găsit niște (alte) rezultate interesante vis-a-vis de această simetrie binomială, dar cred că o să procedez așa cum am procedat și în cazul subiectului cu Pi(n).
Dacă cineva dorește să afle ceva despre ele, în ideea că îi poate folosi cumva la ceva, vorbim și discutăm.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 17:49

Tot la nivel de "simetrie binomială" mai apare o structură interesantă la nivelul puterilor de 3 și formă simetrică de exprimare a valorilor coeficienților binomiali și valorile pentru care a^3 poate fi scris sub formă de 6u+a.
Atașez mai jos o imagine.

Simetrie binomială  - Pagina 2 20240212

În partea de jos a imaginii, în stânga sunt coeficienții binomiali pentru 2, 3, 4,..., iar în dreapta termenii corespunzători în care poate fi scrisă suma pentru valoarea lui u.
Se observă că există o asemănare de "formă", de structură.
Problema este că din ce am calculat nu poate exista structural, respectând aceeași metodă de construcție, o exprimare asemănătoare pentru n>3.
În foarte multe aspecte, cazul n=3 este un caz destul de special în analiza marii teoreme a lui Fermat, pentru că în acel caz există o oarecare particularitate care nu se regăsește în niciun alt caz mai mare ca 3.
Doar instinctiv, aș înclina să cred că demonstrația actuală a marii teoreme a lui Fermat este de fapt o demonstrație pentru n mai mare ca 3, atât timp cât, principial, pentru n mai mare ca 3 nu mai există nici simetrie structurală algebrică, nu doar geometrică, în analiza soluțiilor ecuației.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 18:03

Adică pentru n>3 se poate exprima, pentru fiecare valoare în parte, o structură asemănătoare coeficienților binomiali, dar nu mai există un tipar de generare a valorilor din "dreapta" schemei.
Pentru n=3 se observă clar că există un tipar de generare.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 18:11

Am mai postat undeva mai demult, într-un subiect de geometrie a numerelor prime, o structură identică cu cea din dreapta, dar decalată.
Aplicând același tipar de "decalaj" și în partea stânga unde se regăsesc coeficienții binomiali apare o legătură interesantă între distribuția numerelor prime și coeficienții binomiali pentru 2, 3, 4, 5, ...etc.
Va trebui să deschid un alt subiect pentru că este destul de interesantă această "conexiune".

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 18:16

Acesta era subiectul:
https://cercetare.forumgratuit.ro/t654-geometria-numerelor-prime#16627

Dar eram atunci în perioada aia în care voiam să șterg tot ce postasem. Smile
Uite cum ajungem să ne legăm de niște idei din trecut care nu păreau importante...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 22:12

În imaginea pe care am postat-o anterior, o altă relație interesantă este că diferența dintre termenii din "mijloc" și primul (sau ultimul) termen sunt exact valorile pentru n-2.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de CAdi Dum 11 Feb 2024, 22:16

curiosul a scris:În imaginea pe care am postat-o anterior, o altă relație interesantă este că diferența dintre termenii din "mijloc" și primul (sau ultimul) termen sunt exact valorile pentru n-2.
Pai si unde este geometria numerelor prime de care amintesti , Curiosule?
Vad ca apar si eu cu o remarca pe acolo !

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11935
Puncte : 57130
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de curiosul Dum 11 Feb 2024, 22:19

CAdi a scris:
curiosul a scris:În imaginea pe care am postat-o anterior, o altă relație interesantă este că diferența dintre termenii din "mijloc" și primul (sau ultimul) termen sunt exact valorile pentru n-2.
Pai si unde este geometria numerelor prime de care amintesti , Curiosule?
Vad ca apar si eu cu o remarca pe acolo !
A fost, scriem alta, CAdi.
Revizuită și îmbunătățită.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40650
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de CAdi Dum 11 Feb 2024, 22:20

curiosul a scris:
CAdi a scris:
curiosul a scris:În imaginea pe care am postat-o anterior, o altă relație interesantă este că diferența dintre termenii din "mijloc" și primul (sau ultimul) termen sunt exact valorile pentru n-2.
Pai si unde este geometria numerelor prime de care amintesti , Curiosule?
Vad ca apar si eu cu o remarca pe acolo !
A fost, scriem alta, CAdi.
Revizuită și îmbunătățită.

sunny

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Simetrie binomială  - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Simetrie binomială  - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11935
Puncte : 57130
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Simetrie binomială  - Pagina 2 Empty Re: Simetrie binomială

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum