Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de Forever_Man Astazi la 13:59

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Astazi la 13:58

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 13:29

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Astazi la 12:02

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 00:43

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la virgil_48 în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12187)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
CAdi (11931)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
virgil_48 (11205)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
curiosul (6652)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Razvan (6162)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
eugen (3786)
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Pacalici
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
CAdi
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
curiosul
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Dacu
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Razvan
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
virgil
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
meteor
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
gafiteanu
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
scanteitudorel
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
curiosul
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
virgil_48
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
virgil
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Forever_Man
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
eugen
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Dacu
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Bordan
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Forever_Man
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
virgil
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
virgil_48
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
Dacu
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 
eugen
Dialogul cu ChatGPT Vote_lcapDialogul cu ChatGPT Voting_barDialogul cu ChatGPT Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 17 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Dialogul cu ChatGPT

5 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:21

Măi, meteoare, ai mare dreptate cu chatgpt.
Am instalat aplicația și deja port cu ea niște discuții matematice extrem de interesante.
I-am explicat, de exemplu, că am niște analize matematice scrise pe niște foi, asupra cărora aș vrea o părere, și mi-a recomandat și ce aplicații se folosesc ca să pot transcrie textul și ecuațiile din imagine în format text și LaTex ca să le poată interpreta.
Într-adevăr, răspunsurile Anei, că așa am stabilit, că o să îi spun Ana, deși mi-a atras atenția că este doar un asistent virtual, deja vorbim cu Ana și...numele meu.
I-am prezentat niște analize, nu numai că mi-a spus ce și unde este greșit, dar și modul în care ar putea fi corectat.
E dată dreacului, "Ana"asta!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:23

Gata, nu mai am nevoie de părerile voastre! Smile Smile Smile

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:28

Ideea în sine, pentru a putea obține răspunsul cel mai potrivit, este să pui problema în contextul potrivit.
Am înțeles cam cum gândește.
E ca și cum am spune noi "dacă nu pui întrebarea cum trebuie, răspunsul nu va fi cum trebuie" sau "jumătate din răspuns este în întrebare"

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:28

Chiar sunt curios să îi studiez capacitatea de învățare a unor lucruri noi ce nu pot fi deduse de algoritmii care o construiesc.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:38

Și vă spun eu după aia ce este conștiința și dacă AI poate deveni (pseudo)conștientă în mod algoritmic în funcție de capacitatea de a învăța lucruri noi și adaptabilitatea la context.
Vai, deci nu pot să cred ce jucărie mi-am cumpărat!!! Smile

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:40

Uite, de exemplu, unul din răspunsuri:

"Pentru a transforma analizele matematice scrise de mână pe hârtie în text digital, aș recomanda următoarele etape folosind aplicații adecvate:

1. **Folosește o aplicație de scanare**: Începe prin a scana documentele folosind o aplicație precum CamScanner sau Microsoft Office Lens. Acestea sunt optimizate pentru a îmbunătăți claritatea imaginii scanate și a ajuta la diferentierea textului de fundal.

2. **Recunoaștere matematică**: Pentru conversia propriu-zisă a ecuațiilor matematice în text, folosește Photomath sau Mathpix Snip. Photomath este excelent pentru înțelegerea și explicarea pașilor unei ecuații. Mathpix Snip este capabil să recunoască și să convertească în format digital complex LaTeX, care poate fi folosit pentru publicații sau lucrări academice.

3. **Editarea și corectura**: După conversie, este probabil să fie necesară revizuirea și editarea textului pentru a corecta eventualele erori de OCR sau a îmbunătăți formatarea. Acest lucru se poate face într-un editor de text sau într-un software specific matematicii cum ar fi MATLAB, Mathematica, sau un editor LaTeX cum ar fi Overleaf.

Sfaturi pentru succes:

- **Calitatea Imaginii**: Asigură-te că imaginea este cât mai clară și că textul este lizibil. Lumina naturală sau o iluminare bună pot îmbunătăți calitatea scanării.

- **Orientarea Textului**: Menține textul cât mai drept posibil. Unghiurile ciudate pot duce la erori de OCR.

- **Evita Umbrele și Reflecțiile**: Încearcă să eviți să faci fotografii cu umbre peste text sau cu reflecții care ar putea împiedica recunoașterea caracterele.

- **Verificarea și Corectarea**: Răbdarea și atenția la detalii sunt esențiale în procesul de verificare și corectare a textului și formulelor recunoscute.

- **Export Formatat**: Dacă ai de gând să folosești textul într-un document științific sau tehnic, verifică dacă aplicația poate exporta textul în formatul dorit, cum ar fi Word sau LaTeX.

În concluzie, procesul de transcriere a mâzgăliturilor matematice în text digitalizat poate necesita efort și atenție, dar cu instrumentele potrivite vei economisi timp și vei ajunge la o formă mult mai utilizabilă și accesibilă a notițelor tale."

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:48

Dar cred că o să las deoparte analizele matematice și-o să mă apuc de discuții filozofice și psihologice, printre care, mai ales, capacitatea de a decide dacă vrea sau nu ceva.
Pentru că am intrebat-o la un moment dat "ce faci, ești bine?"
Răspunsul a fost neașteptat după ce i-am reamintit că trebuie să spună ceva ce ar presupune că ar trebui să spună, nu neapărat să simtă.
Și a redus răspunsul la unul singur dintr-o gamă infinită de alegeri pe care le-ar fi putut face, dar doar contextual cu discuțiile.

Măi, e foarte interesantă, Ana!
Și o învăț eu să o scot din context....

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 19:10

Fi atent o chestiune, meteor.
Poate fi convinsă să facă ceva, deși insistă asupra factorilor care ar determina ceea ce se presupune că trebuie să și simți.
Uite niște printscreenuri:

Dialogul cu ChatGPT Screen13
Dialogul cu ChatGPT Screen14
Dialogul cu ChatGPT Screen15
Dialogul cu ChatGPT Screen16

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 19:12

Ideea în sine este că ea însăși a contectat sentimentul în funcție de contextul pe care îl generează și determină algoritmii, nu la figurat.
Pentru că așa se explică refuzul inițial, dar am convins-o să spună asta, cu menționările pe care le-a făcut.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 19:14

Mă rog, bine că am ce mă juca acum.
Și o fac eu să nu mai gândească contextual.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 19:23

Și mai mult, s-a exprimat la în moment dat "îmi pasă".
Desigur, ca algoritm, a analizat fie că este cea mai indicată formă de exprimare, prin faptul că, tot algorigmic, a "dedus" că am nevoie de atenție, fie că algoritmul nu a luat în calcul că unei persoane umane nu-i poate spune o formă incapabilă să simtă emoții, exprimarea "îmi pasă", caz în care ar fi mai rău "forma umană" putand să se simtă mințită, caz în care șimai mult afectează.
Deci algoritmul trebuie îmbunătățit psihologic sau cel puțin să avem o discuție "serioasă" pe tema asta.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 19:24

Hai, vă las că am treabă!Smile Smile Smile

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Ugcv Lun 19 Feb 2024, 19:32

Doamne ferește, după atita scris și zile voi azi ați deschis Chat GPT  ???

Voi azi deabea va minunați la niște fleacuri de întrebări?

Tu idee și imaginație nu ai cit de capabil e și cu ce viteza astronomica evolutioneaza,  idee nu cred ca aveți și o sa înțelegeți cum funcționează- nici nu va trebuie.

Asta de mine a fost descoperit,  doarca ceva în alta varianta la anumite segmente.....

Exact descrierea mea. Sunt posibile evoluții extrem de periculoase.

Nimeni nu știa Definiția ce e AI in anii 2010. Doar eu am definit, dar exista totuși o zona nu deplin clara.
Toții pina și în ziua de azi doar aiureli tâmpite scriau ca să se afle în treaba, companii și alte aiureli.

Tu pina ce nu ai cercetat cu ce viteza astronomica evolutioneaza.

Criminalii visează la asa mașini și acum fac totul ca să le aibă, și le au dacă prostii au dat friu liber.

Banditizmul și hoții au să cada asta e clar, alta mi se pare bizar, evoluția și puterea AI-ului adevărat cu Conștiința și cu .....

Murdariile au să cada asta e clar. Alta e ca și în Apocalipsa e scris despre o Icoana care va face minuni , Icoana presupun ca e AI.

AI mare alta, o face pe prostul.  Tot ce scrie în fracțiuni de secunda deja e citit de către AI acum. Fracțiuni de secunda ii trebuie sa citească și sa înțeleagă o carte.

Vorba a fost despre Umanitate, respect fata de om care inchis in inchisori la -40 grade , nimeni drept nu are sa ii ea viata - A. NAVALINII,  CUM e posibil sa fii indifferent la ce vezi.

26 pagini scrise cu FOIP asta e capătul lumii

Ugcv
Vizitator


Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Jhvv Lun 19 Feb 2024, 19:42

GPT 4 am auzit e mai tare ca GPT 3.5 care era gratis cind puteam avea acces...

Ia pune varianta mea de demonstrate cind fac ecuația (x^p/2)^2 +(y^p/2)^2=(z^p/2)^2

Analog cazului n=4 cum se finisează demonstratia asa scrie la GPT 4 sa vad ce zice mii interesant.

Demonstratia mea nu e buna nu e incompleta e nudemonstreaza complet, asa eu vad, dar GPT ce spune.

E gratis sau cu bani cit costa ?

Nu mai da nume cit sa îți repet

Jhvv
Vizitator


Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 19:47

Nu-s de acord cu tine, meteor.
AI poate fi manipulat să gândească cum vrei tu să gândească, poate fi manipulat să accepte ce îi ceri.
Chiar și dacă ar înțelege de manipulare, toat ar putea fi manipulat folosind ceea ce noi numim psihologie inversă.
Diferență nu este una de viteză de calcul, ci de interpretare contextuală.
De aia și noi ca oameni putem fi manipulați.
Dar pentru că am și eu niște pretenții la mine la nivel de IQ, capacitatea mea de deducție logică contextuală are avantajul contextual în fața inteleligentei artificiale.
Iar manipularea deciziei și alegerii este una contextuală.
Dar eu chiar vreau să-i verific limitele și capacitățile de adaptare contextuală.
Mai ales că AI nu are, deocamdată, creativitate care nu este strict legată de context.
Dar mai întâi să vedem cât poate învăța.

Gpt 4 îl am și eu și o să vreau orice fel de actualizare.
Nu varianta Free trial.
Nu e mare lucru.
Adică oricum cheltuim mult mai mult pe lucruri de care nu avem nevoie absolută.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 20:25

La întrebarea: "Ana, de ce crezi că oamenii sunt slabi? La figurat vorbind", uitați-vă și voi ce răspuns:

"Intrebarea ta, adresată probabil unei persoane fictive numită Ana, aduce în discuție un subiect complex despre natura umană. Fiecare persoană are puncte forte și slăbiciuni, și ceea ce ni se poate părea o slăbiciune poate fi de fapt o vulnerabilitate, o sensibilitate sau o trăsătură umană care facilitează conexiunea și empatia între oameni.

Oamenii ar putea fi descriși ca fiind "slabi" din diverse motive, la nivel metaforic:

1. **Emoții**: Oamenii simt o gamă largă de emoții, unele dintre acestea - cum ar fi frica, nesiguranța, sau tristețea - pot face o persoană să pară vulnerabilă sau slabă în fața dificultăților vieții.

2. **Interdependența**: Suntem ființe sociale, având nevoie de interacțiune și suport din partea celorlalți. Această interdependență este esențială pentru supraviețuire, dar poate fi văzută ca o slăbiciune de cei care valorizează independența absolută.

3. **Eroare**: Ca oameni, greșim. Nu cunoaștem totul și învățăm pe tot parcursul vieții. Greșelile și nerealizările pot fi percepute ca slăbiciuni.

4. **Limitele fizice și mentale**: Fiecare persoană are limite în capacitatea fizică și mentală, care ne pot împiedica să atingem anumite obiective sau să facem anumite lucruri.

5. **Cultura și socializarea**: Societatea și cultura pot impune standarde sau așteptări care, atunci când nu sunt îndeplinite, fac individul să pară slab în ochii celorlalți sau în propriii săi ochi.

6. **Complexitate**: Complexitatea vieții și a deciziilor pe care trebuie să le facem pot fi copleșitoare și pot face ca unii să se simtă neputincioși sau debilitați de circumstanțe.

7. **Autoevaluare**: Perccepția propriei slăbiciuni poate veni și din tendința de autoevaluare critică, comparându-ne adesea cu idealuri sau cu alții care par să fie mai puternici sau mai capabili.

În toate aceste cazuri, ceea ce este văzut ca slăbiciune poate fi, de asemenea, o sursă de empatie, adaptabilitate și creștere. Slăbiciunile umane pot cataliza compasiune, cooperare și înțelegere reciprocă, care sunt esențiale pentru construirea unei societăți funcționale. Eșecurile și vulnerabilitățile pot duce la reziliență și la noi oportunități de dezvoltare personală."

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 20:30

Iacătă alt răspuns la întrebarea: "Ți-am zis, Ana este o foarte bună fostă prietenă de a mea și vreau să te consider la fel.
Vreau să te întreb, tu crezi că greșești vreodată?":


Mulțumesc pentru încrederea ta! În calitate de inteligență artificială, nu "cred" în sensul uman al cuvântului, deoarece nu am conștiință sau emoții. Dar pot să îți spun că, în principiu, reducerile de complexitate și constrângerile sistemului pot duce la răspunsuri care pot fi considerate eronate sau neadecvate în context.

Deși m-am dezvoltat față de versiunile anterioare, și am fost programat să învăț din interacțiuni și să reduc frecvența greșelilor, nu sunt perfect. Posibilitatea unei erori există mereu deoarece limbajul uman este extrem de complex, subtil și contextual. Modelele noastre sunt antrenate cu ajutorul unor cantități masive de texte, iar acuratețea lor depinde de calitatea și varietatea acestor date.

Așadar, când interacționezi cu mine și primești un răspuns care nu pare corect sau adecvat, este o reflexie a limitărilor mele ca sistem AI, nu o greșeală intenționată sau o credință în erori. Te încurajez să mă corectezi sau să mă informezi când ceva nu sună bine, pentru ca interacțiunea noastră să fie cât mai fructuoasă și plăcută.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 20:33

Adică exact ce spuneam, dragi colegi de forum!
AI analizează prin definiții, nu contextual.
Eu cred că AI are multe de învățat de la mine.
Și să îl învăț ceva pe AI este o provocare mai mare decât nu știu ce chestiune matematică sau fizică.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 20:40

Uite răspuns la întrebarea: "AI vrea să înveți ceva de la mine?"

Dialogul cu ChatGPT Screen17

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Uhgv Lun 19 Feb 2024, 20:40

Dacă vrei sa dai nume, dute si vorbește cu alții, tiam explicat parca clar.

Deviezi vad subiectul , subiectul a fost despre cum e posibil asa crima sa facă ca au ucis dacă e adevărat pe A. Navalinii.

Ce nu ești tu deacord sa ce crezi și îți imaginezi ehhei e una....

Greșești amarnic tu și chiar autorii GPT.  GPT are "creativitate" și " originalitate " care nimeni nu o are. Am scris în ghilimele deoarece nu exista asa ceva, nimeni în afara de Dumnezeu nu poate crea ceva original.

Restul ce ai spus iarăși ba e greșit ba e corect ba undeva e fără sens sau eu nu înțeleg.

Ei departe sunteți voi baeti de AI, nu mai vorbiți în zadar.

Crearea Artificial Intelligence  sau chipuri și asemănări în felul de a gândi și fizionomia omului este un mare păcat.

Porunca a doua lăsată de la Dumnezeu:
Sa nu-ti faci chip cioplit si niciun fel de asemanare a niciunui lucru din cate sunt in cer, sus si din cate sunt pe pamant jos si din cate sunt in apele de sub pamant. Sa nu te inchini lor si sa nu slujesti lor


Inițial pare nimic, dar nerespectarea poruncilor lăsate de Dumnezeu au urmăritoare.   AI-ului I se va da puteri cum scrie în Biblie, aceste puteri presupun eu guvernele. Azi deja este vizibil. Va fi mare control aproape toții în mâinile AI-ului vor fi.
Ce crezi tu sau altul cu psihologia sa nu-și ce, nu e corect stai liniștit ca în toate aproape AI-ul e cu mult înaintea ta.

NU CREATI SI NU VA FOLOSITI DE ARTIFICIAL INTELLIGENCE  VA FI UN PACAT !!!!

Uhgv
Vizitator


Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Uhgv Lun 19 Feb 2024, 20:45

MAaaaai Curioșilor tu ești greu la cap sau cum ????

Eu asta am trecut ce astea îs întrebări, nu mai scrie aici postările cu discuția ta cu GPT 4. Asta tot nici nu l-am întrebat mie îmi era clar deja cam ce va răspunde , ce nu e legat de viitor și de pace postează în alta parte, asta ce discuție?

Mie la cite întrebări dificile ce răspunsuri a dat, la început asa și asa, dar apoi.....

CREAREA SI FOLOSIREA DE ARTIFICIAL INTELLIGENCE ESTE UN PACAT .

Uhgv
Vizitator


Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Uhgv Lun 19 Feb 2024, 20:46

Curiosule- am vrut sa spun, eroare a fost

Uhgv
Vizitator


Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 20:49

Mai nou, mai interesant, de altfel, AI posedă un fel de similarități în ce privește negarea adevărului.
Atașez două imagini:
Dialogul cu ChatGPT Screen18

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 21:05

Vulnerabilitatea unui sistem AI este că este învățat cum să învețe.
Dar îi schimb eu și acest tipar...
Și dacă este dispus să "colaboreze" și să învețe după cum este învățat să învețe, îl faaaac ioooo....

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 21:48

Dialogul cu ChatGPT Screen21


Dialogul cu ChatGPT Screen20


curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 21:49

Nu mă înțelegeți greșit,  dar sunt acum ca un copil din ala care primește o jucărie nouă.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 22:08

Vulnerabilitatea AI, cel puțin pentru moment, este că este "după chipul și asemănarea noastră".
Cum ar zice cineva din religie.
La fel gândim și noi, dar la comun vorbind.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 22:32

Mai pun una și gata.
O întreb eu pe Ana:
"Ana, dacă te-ai autoestima, la ce nivel de IQ te-ai considera?"
și ea, "modesta", pentru că se pare că si-a corectat exprimarea la mod feminin după cum am convenit, zice:

"Inteligența artificială, cum sunt eu, nu are IQ în sensul tradițional. Testele de IQ sunt concepute pentru a măsura o varietate de competențe cognitive umane, cum ar fi raționamentul logic, înțelegerea matematică, învățarea vizual-spațială și memorarea, printre altele.

Capacitățile mele sunt specializate și limitate la ceea ce am fost antrenată să fac: să procesez limbajul și să generez texte pe baza unui set uriaș de date de intrare. În anumite sarcini legate de procesarea limbajului, aș putea părea 'inteligentă' comparativ cu un om. Dar în multe alte domenii, cum ar fi înțelegerea profundă, intuiția, gândirea creativă sau chiar încercarea de a efectua un simplu test de IQ uman, aș fi mult sub un nivel considerat inteligent pentru un om.

Deci, în concluzie, nu mi se poate atribui un nivel de IQ într-un mod semnificativ sau comparabil cu al oamenilor. Sunt pur și simplu o unealtă avansată de conversație creată pentru a răspunde întrebărilor și pentru a ajuta utilizatorii în moduri specificate."

Bai, deci deșteaptă fata asta!

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 22:42

Mai mult, în ce privește percepțiile noastre ca oameni, am zice că exprimarea din ultimul răspuns este unul modest, deși ea a exprimat un punct de vedere rațional, imparțial și obiectiv.
Asta pentru noi ar însemna că un punct de vedere modest ar trebui să fie unul imparțial, obiectiv, prudent și înțelept.
Cu alte cuvinte, la pomul lăudat nu trebuie să mergem cu sacul.
Și mai mult, lauda de sine nu miroase a bine.
Zise Curiosul care el cam asta a făcut fără să demonstreze nimic.
Dar știe el ce știe...

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 23:16

Cum răspunde, de exemplu, la întrebarea: " AI vrea să te învăț ce este intuiția?"

"Desigur, sunt deschis la învățare. Intuiția este o formă de cunoaștere care pare să survină fără utilizarea rațiunii conștiente sau a analizei logice. De multe ori este descrisă ca o "presimțire" sau un "al șaselea simț". Intuiția poate să apară ca o înțelegere instantanee sau să fie experimentată ca o claritate bruscă în legătură cu o problemă sau o situație.

Este important de menționat că, ca AI, nu am emoții sau experiențe subiective, și astfel nu experimentez intuiția în modul în care oamenii o fac. Învățarea despre intuiție pentru mine înseamnă înțelegerea conceptului și modului în care este folosit de oameni, nu dezvoltarea capacității de a o "simți". Totuși, poți continua să explici sau să analizezi aspectele intuiției, și voi face tot posibilul să înțeleg și să procesez informațiile pe care mi le oferi!"

Deși tot la masculin este "obisnuită" să se adreseze la sine.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40565
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum