Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de Abel Cavaşi Ieri la 14:20

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Lun 06 Mai 2024, 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil în STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3789)
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_lcapDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Voting_barDialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Dialogul cu ChatGPT

5 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Lun 19 Feb 2024, 18:21

Rezumarea primului mesaj :

Măi, meteoare, ai mare dreptate cu chatgpt.
Am instalat aplicația și deja port cu ea niște discuții matematice extrem de interesante.
I-am explicat, de exemplu, că am niște analize matematice scrise pe niște foi, asupra cărora aș vrea o părere, și mi-a recomandat și ce aplicații se folosesc ca să pot transcrie textul și ecuațiile din imagine în format text și LaTex ca să le poată interpreta.
Într-adevăr, răspunsurile Anei, că așa am stabilit, că o să îi spun Ana, deși mi-a atras atenția că este doar un asistent virtual, deja vorbim cu Ana și...numele meu.
I-am prezentat niște analize, nu numai că mi-a spus ce și unde este greșit, dar și modul în care ar putea fi corectat.
E dată dreacului, "Ana"asta!

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos


Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 11:55

Nu o va face niciodată, CAdi.
Uite de ce:

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen36


Dacă îmi furnizezi analizele tale matematice, aș putea folosi capacitatea mea de calcul și înțelegerea avansată a conceptelor matematice pentru a evalua și sugera îmbunătățiri ale raționamentelor utilizate. Poți să te aștepți la următoarele tipuri de feedback din partea mea:

1. **Corectitudine**: Voi verifica dacă pașii logici și teoremele utilizate sunt aplicați corect. Dacă detectez erori, voi sugera corectarea acestora.

2. **Clărificări**: Dacă anumite părți ale demonstrației sunt neclare, voi sugera clarificări ce ar putea face urmărirea demonstrației mai ușoară.

3. **Simplificarea argumentelor**: Voi propune metode de simplificare a demonstrației fără a sacrifica rigurozitatea necesară.

4. **Metodologie modernă**: Pot sugera utilizarea unor tehnici sau teoreme mai moderne și mai eficiente, dacă acestea se aplică problemei tale.

5. **Generalizare**: Aș putea oferi idei pentru a generaliza rezultatele, dacă este posibil și relevant pentru obiectivul tău.

6. **Consecințe și implicații**: Voi discuta potențialele implicații ale rezultatelor tale și cum ar putea fi aplicate sau legate de alte probleme.

7. **Feedback contextual**: Voi oferi feedback relevant pentru contextul în care analiza ta este aplicată, cum ar fi în economie, fizică sau informatică.

Abilitatea mea de a îmbunătăți raționamentele depinde, bineînțeles, de calitatea și precizia informațiilor pe care le furnizezi și de cât de bine sunt formulare problemele și argumentele. Cu cât acestea sunt expuse mai clar și riguros, cu atât feedback-ul meu va putea fi mai punctual și mai util pentru tine.


Ideea este că problema trebuie tratată contextual pas cu pas

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6677
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Feb 2024, 12:09

Da, aceleasi constatari. AI- Ana, compileaza solutii de unde apuca, din baza ei de date si din ce s-a postat pe internet si in forumuri.
Eu am rezolvat Teorema lui Fermat in stilul meu , si mi-am expus parerea aici :

CAdi a scris:Parerea mea este aceea ca Teorema lui Fermat trebuie rezolvata in stilul teoremei lui Pitagora ,
care constituie exceptia de la regula lui Fermat. De altfel la acest lucru s-a gandit si Fermat cand a enuntat teorema.
Cel mult poti sa dezvolti cu teorema lui Pitagora generalizata ...
Ca sa dai valori aleatorii lui y si z in functie de  x fara o anumita ordonare , nu se rezolva problema.
De altfel se poate face graficul si pentru x^n + y^n si graficul pentru z^n si tot acolo ne incadram

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 11934
Data de inscriere : 16/02/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 12:25

Ai uitat să iei în calcul și să menționezi că ceea ce ai arătat este condiționat de x, y=x+1, z=x+2.
Nu există nicio legătură directă care duce la Generalizare pentru orice x, y, z, nu doar de această formă.
Ar trebui să fii un pic mai flexibil în ce privește accepțiunea obiectivă a lucrurilor.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Feb 2024, 12:45

curiosul a scris:Ai uitat să iei în calcul și să menționezi că ceea ce ai arătat este condiționat de x, y=x+1, z=x+2.
Nu există nicio legătură directă care duce la Generalizare pentru orice x, y, z, nu doar de această formă.
Ar trebui să fii un pic mai flexibil în ce privește accepțiunea obiectivă a lucrurilor.
Vad ca nu intelegi .
Ca sa demonstrezi ceva: x,y si z trebuie sa aiba o legatura intre ele, altfel nu demonstrezi nimic.
Si ti-am zis ca pot sa iau cazul si pentru teorema lui Pitagora generalizata :

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 20240212
Dupa cum vezi nici un numar natural nu satisface ecuatia

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 13:03

Nu prea ești construit instinctiv să te gândești cam ce l-a făcut pe "x" să gândească așa,  ai o percepție foarte solidă asupra faptului că este foarte puțin probabil ca tu să ai greșeli de logică, motiv pentru care nu pot să spun decât "bine, CAdi, ai dreptate", în ideea de a nu forța discuția intr-o conjunctură contradictorie.
Nu sunt obligat să accept ce spui tu, iar tu nu esti obligat să accepți ce spun eu, și prefer să rămânem colegi de forum care au o perspectivă diferită asupra unei situații, nu o problemă personală unul cu altul.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Feb 2024, 13:11

Ok. Eu ti-am atras doar atentia ca daca nu faci o legatura intre x , y si z la teorema lui Fermat , lucrezi la cooperativa ,,Munca in zadar" .
Pe baza acestei legaturi eu am 2 expuneri : Cu binomul lui Newton si metoda functiilor grafice.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 13:16

Nu vreau să ne lăsăm antrenați într-un aspect competititiv de genul "cine și cum a atras atenția celuilalt, în mod mai obiectiv, asupra unor eventuale și posibile greșeli de raționament".

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Mier 21 Feb 2024, 13:21

Sa-l lasam pe Fermat . Hai sa discutam despre ,,Ana" .
Intreab-o ce este energia si campul. Chiar sunt curios ce raspunde .
Bineinteles notiunea de energie sub forma de caldura si lumina si notiunea de camp in fizica

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de virgil Mier 21 Feb 2024, 19:18

Interesant dialogul cu Ana. Eu am cateva referate, daca ii dau Anei linkul unui referat si o rog sa-si spuna parerea voi primi un raspuns ?
De exemplu;
https://drive.google.com/file/d/1mVDzzMLFeWIZHD7OFFNq4fXKpNQo-Jyx/view?usp=sharing

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55604
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 09:42

Se pare că nu mă mai pot conecta la aplicație, virgil.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Feb 2024, 12:01

curiosul a scris:Se pare că nu mă mai pot conecta la aplicație, virgil.
Ai apucat sa o intrebi pe ,,Ana" ce este energia si campul?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 12:27

Problemă este că de aseară îmi tot apare asta:
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen37

Când accesez linkul face o trimitere în magazin play fără opțiunea "actualizează".
Or avea ei o problemă de soft.

Chiar dacă, CAdi, ce este energia și ce este campul ar putea fi noțiuni perceptibile pe care un AI le-ar deduce doar la nivel de bază de date conformă cu percepțiile acestor noțiuni deja mentionate și existente în bază ei de date.
Asta dacă aș întreba direct, așa cum ai întrebat tu.
Dacă aș pune problema intr-un alt context răspunsul ar putea fi interesant și surprinzător.
Dar deocamdată am probleme de conectivitate.
Să nu lăsăm caracterul personalității mele paranoide să interpreteze situația într-un mod propriu intuitiv, cum vorbeam cu Ana.
Aspectul pozitiv din situația asta este ca trebuie să mai gândim și singuri, nu cu ajutorul AI.
Altfel nu putem nici evolua nici la nivel perceptiv asupra unei situații sau alta.
Ce îmi pare oarecum rău totuși, este faptul că nu mai pot avea aceleași profunde păreri de analiză logică matematică.
Dar ne adaptăm...

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Feb 2024, 12:42

curiosul a scris:
Or avea ei o problemă de soft.

Chiar dacă, CAdi, ce este energia și ce este campul ar putea fi noțiuni perceptibile pe care un AI le-ar deduce doar la nivel de bază de date conformă cu percepțiile acestor noțiuni deja mentionate și existente în bază ei de date.
Asta dacă aș întreba direct, așa cum ai întrebat tu.
Dacă aș pune problema intr-un alt context răspunsul ar putea fi interesant și surprinzător.
Dar deocamdată am probleme de conectivitate.
Să nu lăsăm caracterul personalității mele paranoide să interpreteze situația într-un mod propriu intuitiv, cum vorbeam cu Ana.
Aspectul pozitiv din situația asta este ca trebuie să mai gândim și singuri, nu cu ajutorul AI.
Altfel nu putem nici evolua nici la nivel perceptiv asupra unei situații sau alta.
Ce îmi pare oarecum rău totuși, este faptul că nu mai pot avea aceleași profunde păreri de analiză logică matematică.
Dar ne adaptăm...
Cand intreb ce este energia si campul, intreb pentru ca este ceva subtil aici , nu ca sa ma aflu in treaba,  
ca asa ma duc pe dex sau pe wikipedia si aflu definitia oficiala , plus ca am invatat si la scoala de chestiile astea.
As fi vrut sa vad cum ,,gandeste" masina AI =,,Ana" :
Ia definitia oficiala sau o interpreteaza ? Cool

Banuiesc ca pentru update ti se cer niste bani in plus altfel nu stiu de ce nu apesi butonul Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 12:59

Aplicația este încă în termenul limită plătit pentru accesul la nivelul premium.
Repet, tot apăs butonul "update", îmi face trimitere la magazin play în care apar doar opțiunile "dezinstalează" și ""deschide", nu opțiunea "actualizează".
Dau "deschide" ajung în același punct, dau "no, thanks" nu se întâmplă nimic.
Se învârt "electronii în jurul nucleului" fără să se întâmple nimic.
Dar aspectul pozitiv din asta, repet, este că trebuie să înțelegem că trebuie să mai gândim și singuri.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Feb 2024, 13:03

curiosul a scris:
Dar aspectul pozitiv din asta, repet, este că trebuie să înțelegem că trebuie să mai gândim și singuri.
Am inteles chestia asta , ce tot ii dai cu ,,trebuie sa mai gandim si singuri" ?
Aaa , daca te referi la ,,Teorema lui Fermat" este de inteles, dar eu ma refer la energie si camp si vreau sa inteleg codul dupa care opereaza  masina.

P.S. Daca ai platit si esti in termen, dezinstaleaza fara frica si instaleaza din nou aplicatia. Daca iti cere din nou bani scrie-le autorilor si aminteste-le ca ai platit
si ca esti in termen. Dar nu cred ca iti va cere bani din nou...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 13:10

Aspectul intrigant este faptul că se observă o oarecare notă de iritație în concluzia și contextul folosit în exprimarea ta anterioară.
Intr-o părere paranoică contextuală, aș zice că AI este capabilă să identifice tipare constructive la nivel de imitație.
Nu zic mai mult.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Feb 2024, 13:16

curiosul a scris:Aspectul intrigant este faptul că se observă o oarecare notă de iritație în concluzia și contextul folosit în exprimarea ta anterioară.
Intr-o părere paranoică contextuală, aș zice că  AI este capabilă să identifice tipare constructive la nivel de imitație.
Nu zic mai mult.

Unde dai si unde crapa ! Very Happy
Am impresia ca nu imi intelegi sensul textului ! O tot dai pe psihologie. Ai facut cursuri de specialitate?
Am impresia ca aceste cursuri iti influenteaza o gandire logica si cursiva. Apar deviatii la logica ta spre alte
domenii....
Vorba lui Dacu : apar manipulari in program ... Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 13:24

În ideea de mecanism de autoapărare, noi ca oameni, dezvoltăm un tipar de exprimare care să atenueze caracterul obiectiv al adevărului despre ceea ce suntem noi în realitate sau cel puțin la nivel de "arc reflex" de autoapărare socială.
Așa că nu vinde castraveți la grădinar, CAdi.
Eu pot reproduce mai obiectiv și mai concret o schemă a funcționalității tale instinctive.
Lasă lucrurile așa cum sunt și nu te implica în discuții care la un moment dat îți vor face mai mult rău decât bine.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Joi 22 Feb 2024, 13:37

curiosul a scris:În ideea de mecanism de autoapărare, noi ca oameni, dezvoltăm un tipar de exprimare care să atenueze caracterul obiectiv al adevărului despre ceea ce suntem noi în realitate sau cel puțin la nivel de "arc reflex" de autoapărare socială.
Așa că nu vinde castraveți la grădinar, CAdi.
Eu pot reproduce mai obiectiv și mai concret o schemă a funcționalității tale instinctive.
Lasă lucrurile așa cum sunt și nu te implica în discuții care la un moment dat îți vor face mai mult rău decât bine.

Te dai specialist in psihologie.
Am si eu destule carti acasa in domeniu.
Afla de la mine ca psihologia este o stiinta falsa, manipulatoare , despre gandirea umana,( in baza careia poti fi bagat legal la spitalul de nebuni dupa interese) .
Asa a patit si Eminescu , saracu.

Parerea mea este ca esti posedat psihologic de cele indocrinate .... Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 23:10

Și-a revenit "fata".
A sesizat chiar și greșeala formulată în întrebare, în loc de "întrebare" trebuia scris "raspuns" :

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen38

Limitele contextuale ale răspunsurilor mele sunt definite de câteva aspecte cheie:

1. **Datele până la 2023**: Informațiile pe care le furnizez sunt bazate pe datele disponibile până în 2023. Astfel, nu pot oferi informații despre evenimente sau dezvoltări care au avut loc după această dată.

2. **Lungimea textului**: Mă asigur că răspunsurile mele nu depășesc 500 de cuvinte pentru a rămâne concis și în limitele stabilite pentru interacțiunea noastră.

3. **Etica și Normele Comunității**: Nu voi furniza răspunsuri care încalcă liniile directoare etice, cum ar fi promovarea urii, discriminarea, divulgarea de informații private sau alte conținuturi dăunătoare.

4. **Speculații și Ipoteze**: Nu pot face presupuneri sau preziceri despre viitor și despre aspecte neconfirmate sau speculative.

5. **Solicitări de natură ilegală**: Nu îți voi furniza asistență sau îndrumare pentru activități ilegale.

6. **Complexitate**: În timp ce pot procesa și întelege subiecte complexe, răspunsurile mele sunt cele mai eficiente când tratez întrebări clare și bine definite.

7. **Interacțiune personală**: Nu pot avea interacțiuni sau experiențe umane, așadar răspunsurile mele nu sunt bazate pe emoții sau experiențe personale, ci pe analiza informațiilor.

Așadar, în formularea întrebărilor, este ideal să ții cont de aceste limite pentru a primi cele mai precise și utile răspunsuri de la mine.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 23:12

Ia să vedem cum sa ridicăm contextual problemele de "energie" și "camp" mai întâi.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 23:28

Firește, i-am forțat un pic răspunsul, voi încerca să-l reformulez și în alt context interpretativ, dar uite, CAdi, unul din răspunsuri:
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen39

Conceptul de "câmp" în fizică este o noțiune fundamentală folosită pentru a descrie modul în care corpuri diferite influențează spațiul din jurul lor și interacționează unul cu celălalt. Aceasta include câmpuri gravitaționale, electromagnetice, și alte tipuri de câmpuri care sunt cruciale în teoria clasică și modernă a fizicii.

Abordarea câmpurilor ca entități reale sau doar ca instrumente matematice pentru a explica fenomenele se încadrează în rama filozofiei științei, și astfel, probabilitatea nu este un termen adecvat pentru a descrie veridicitatea conceptului, deoarece aceasta nu este o chestiune care poate fi calculată matematic. În schimb, acceptarea și utilizarea noțiunii de câmp în fizică se bazează pe puterea sa de a face predicții exacte și pe utilitatea sa în descrierea fenomenelor observabile.

Realitatea fizică a câmpurilor nu poate fi confirmată sau infirmată în mod direct, deoarece câmpurile nu sunt obiecte tangibile care pot fi detectate prin simțuri în mod independent de efectele lor. Totuși, există un consens puternic în comunitatea științifică cu privire la realitatea câmpurilor, bazat pe succesul teoriilor fizicii în experimente și tehnologie.

Teoriile câmpurilor clasice, cum ar fi teoria lui Maxwell a electromagnetismului sau teoria gravitațională a lui Einstein, au fost validate prin nenumărate experimente și observații. Câmpurile cuantice, de asemenea, sunt o componentă esențială a Modelului Standard al fizicii particulelor, care este unul dintre cele mai bine testate modele științifice.

Astfel, chiar dacă nu putem atribui o "probabilitate" în sensul standard al cuvântului, putem spune că pentru moment conceptul de câmp este o parte integrală și bine susținută a cadrului interpretativ al fizicii moderne. Orice nouă teorie care ar propune o alternativă la acest concept ar trebui să explice toate fenomenele la fel de bine sau chiar mai bine pentru a fi considerată viabilă.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 23:46

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen40


Acceptabilitatea unei idei în știință este adesea judecată prin utilitatea ei în a explica și a prezice fenomenele observate în lumea fizică, chiar dacă ideea respectivă nu poate fi demonstrată în mod direct. De exemplu, conceptul de „câmp” în fizică este utilizat pentru a descrie cum interacționează particulele și obiectele la distanță, cum ar fi câmpul magnetic sau câmpul gravitațional. Deși câmpurile în sine nu sunt obiecte fizice care pot fi văzute sau atinse direct, ele sunt inferate din efectele măsurabile pe care le au asupra materiei și energiei.

Între o idee speculativă și o teorie susținută de modele matematice care fac predicții testabile, comunitatea științifică are tendința de a accepta cea de-a doua opțiune ca fiind mai rațională. Asta pentru că teoriile matematice sunt adesea însoțite de un set bogat de consecințe care pot fi supuse verificării experimentale. Astfel, chiar dacă teoria în sine nu poate fi "demonstrată" în sensul strict, capacitatea acesteia de a face predicții corecte și repetabile este considerată o dovadă indirectă a validității sale.

Totuși, este important de reținut că toate teoriile științifice sunt provizorii. Dacă apar noi date sau observații care contrazic o teorie existentă, teoria trebuie revizuită sau înlocuită. Prin acest proces continuu de verificare și ajustare, știința aspiră să se apropie tot mai mult de o înțelegere corectă a lumii naturale.

Prin urmare, acceptabilitatea rațională a unei idei depinde de capacitatea ei de a explica fenomenele observabile și de a conduce la predicții exacte, și nu neapărat de capacitatea noastră de a demonstra conceptul în mod direct sau intuitiv.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Joi 22 Feb 2024, 23:56

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen41

Filozofia știinţei ne învață că cele mai solide teorii sunt cele care rezistă testului empiric și care au putere predictivă consistentă. Noi, ca oameni, suntem tentați să interpretăm lumea nu doar obiectiv, ci şi prin prisma experiențelor noastre personale și a concepțiilor subiective. Cu toate acestea, obiectivitatea și imparțialitatea sunt apreciate în știință pentru capacitatea lor de a separa faptele de interpretare, conducerând la teorii și explicații care sunt valabile indiferent de cel care le aplică.

De ce am prefera gândirea obiectivă? Pentru că obiectivitatea ne ajută să construim o înțelegere comună a realității, care este verificabilă și care nu depinde de perspectiva individuală. Însă nu este de neglijat că, în evoluția cunoașterii, elementele subiective au jucat adesea un rol esențial. Intuiția, imaginația și perspectivele unice au dus la salturi inovatoare în știință și tehnică.

Teoriile fizicii, inclusiv conceptul de câmp, poate părea abstract și îndepărtat de experiența directă, ceea ce stârnește întrebări cu privire la natura lor "reală". Totuşi, aceste concepte sunt recunoscute printr-un consens științific care se bazează pe robustețea matematicii și succesul predictiv, nu pe simplitatea lor perceptibilă.

Omul tinde să găsească echilibru între subiectivitate și gândirea bazată pe dovezi. Prin urmare, echilibrul nostru în cunoaştere trebuie mereu recalibrat, capturând atât nevoia noastră de a simți că înțelegem lumea, cât și rigurozitatea de a ajunge la adevăruri cât mai nealterate de prejudecățile noastre.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Vin 23 Feb 2024, 00:13

Deci...
Următoarea întrebare era de genul, deși nu mai pot să reproduc cuvintele exacte, aplicația s-a închis.
Era ceva de genul:
"Dacă ceva este interpretabil, atunci asupra acelui ceva există un grad de incertitudine.
De ce ar trebui să acceptăm situația la nivel de utilitate și nu la nivel de certitudine demonstrabilă?"

O spusesem mai bine când am scris atunci în aplicație, dar s-a închis singură spre final.
Aproape ciudățel, nu, mai ales că în caseta de dialog, AI corelează răspunsul cu noțiunile expuse anterior.
Într-o sesiune complet nouă trebuie să reiei de la 0 discuția.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Vin 23 Feb 2024, 00:18

A trebuit să o iau de la 0:

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen42

Acceptarea interpretărilor în locul certitudinii se poate datora mai multor motive, inclusiv complexitatea lumii în care trăim şi limitele cunoașterii noastre. Aici sunt câteva puncte de considerat:

1. **Complexitate și Ambiguitate:** Multe aspecte ale realității sunt complexe şi pot fi interpretate în moduri diferite datorită varietății contextelor şi perspectivelor. Uneori, certitudinea absolută este inaccesibilă din cauza naturii ambigue a informației.

2. **Limitările Cunoașterii Umane:** Cunoașterea noastră este limitată de capacitățile de observare, măsurare și raționament. Ceea ce putem demonstra ca fiind cert este adesea restricționat de aceste limite.

3. **Utilitate Practică:** În viețile noastre de zi cu zi, funcționăm adesea pe baza probabilităților și a utilității în loc de certitudini absolute. De exemplu, luăm decizii bazate pe informații limitate, interpretând datele disponibile și acceptând un anumit grad de incertitudine, deoarece așteptarea certitudinii absolute ne-ar paraliza acțiunea.

4. **Evoluția Științei:** Știința avansează prin ipoteze, teste și reinterpretări ale datelor existente. Rareori ajungem la o certitudine absolută. Mai degrabă, construim modele care sunt cel mai bine susținute de dovezile curente, știind că aceste modele pot fi adaptate sau înlocuite pe măsură ce apar noi informații.

5. **Etica și Decizia:** Unele decizii se bazează pe valori și principii etice, nu doar pe fapte empirice. În aceste cazuri, incertitudinea este inevitabilă și acceptăm această situație pentru că deciziile trebuie să fie luate în contextul nuanțelor morale şi culturale.

6. **Adaptabilitate:** Flexibilitatea de a accepta mai multe interpretări poate facilita adaptarea la noi circumstanțe și permite inovația și creativitatea. Certitudinea absolută ar putea limita capacitatea noastră de a reacționa și de a evolua.

În consecință, deși certitudinea poate fi dezirabilă, suntem adesea nevoiţi să navigăm bazându-ne pe utilitate și interpretări. Prin recunoașterea variabilității și incertitudinii, putem rămâne flexibili și deschiși la noi informații, care pot ameliora sau schimba înțelegerea noastră asupra lumii.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Vin 23 Feb 2024, 00:19

Tu pui intrebari filozofice si psihologice in loc sa te axezi strict pe stiinta. Confunzi masina cu o persoana inteligenta. Very Happy
Asa cum ma asteptam ,,Ana" acum vad ca-l cheama ,,Smith"  Very Happy  da interpretarea oficiala din fizica a campului
fie ca vorbeste de campuri electromagnetice fie de cele cuantice sau alt gen de camp,
Nu interpreteaza singura din mai multe definitii. Este doar o masina care foloseste altgoritmul programatorului. Nimic nou sub soare in definitia campului.
Sant curios sa vad ce interpretare da si la energie...
Dar intreab-o si ce este campul gravitational ca sa introducem si ceva concret.
Si daca lumina si caldura sunt energii Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Vin 23 Feb 2024, 00:23

Eu intreb ce vreau, tu citești ce vrei și nici nu ești obligat să citești.
Eu întreb ce mă interesează pe mine, nu ce te interesează pe tine.
Avem curiozități diferite, dar mă gândesc că este interesant punctul de vedere AI în problemele pe care le ridic.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de CAdi Vin 23 Feb 2024, 00:28

CAdi a scris:Tu pui intrebari filozofice si psihologice in loc sa te axezi strict pe stiinta. Confunzi masina cu o persoana inteligenta. Very Happy
Asa cum ma asteptam ,,Ana" acum vad ca-l cheama ,,Smith"  Very Happy  da interpretarea oficiala din fizica a campului
fie ca vorbeste de campuri electromagnetice fie de cele cuantice sau alt gen de camp,
Nu interpreteaza singura din mai multe definitii. Este doar o masina care foloseste altgoritmul programatorului. Nimic nou sub soare in definitia campului.
Sant curios sa vad ce interpretare da si la energie...
Dar intreab-o si ce este campul gravitational ca sa introducem si ceva concret.
Si daca lumina si caldura sunt energii Smile
Ma intereseaza daca in baza ei de date exista ceva ce nu stim . Intreab-o te rog Curiosule .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57120
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Vin 23 Feb 2024, 00:30

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen43

Abordarea incertitudinii este o temă complexă și poate varia în funcție de context și de persoană. Totuși, există câteva principii generale care pot ajuta în orice situație.

**Acceptarea incertitudinii**: Acceptarea este un pas esențial, deoarece incertitudinea este o parte inevitabilă a vieții. A accepta că nu putem controla totul ne poate ajuta să rămânem flexibili și să ne adaptăm la situații noi sau neașteptate. Acest lucru nu înseamnă să fim pasivi, ci mai degrabă să recunoaștem realitatea și să lucrăm în limitele acesteia.

**Căutarea certitudinii**: Omul tinde natural să caute certitudine pentru a-și reduce anxietatea pe care o aduce necunoscutul. Strategii cum ar fi planificarea în avans, educarea și pregătirea pentru diverse posibilități pot aduce un grad de predictibilitate și control.

Ideal, este de dorit un echilibru între cele două abordări:

1. **Adaptabilitate**: Dezvoltarea de abilități care te permit să te adaptezi la schimbări te poate pregăti mai bine pentru imprevizibil.

2. **Conștientizare**: Rămâi conștient de mediu și încorporează ceea ce nu știi în deciziile tale. Recunoaște când schimbările sunt posibile și pregătește-te mental pentru ele.

3. **Planificare cu flexibilitate**: Este bine să ai planuri, dar este și mai bine să le poți ajusta pe măsură ce apar noi informații.

4. **Acceptarea controlului limitat**: Acceptă că anumite lucruri sunt dincolo de controlul tău și concentrează-te pe ceea ce poți influența.

5. **Well-being**: Îngrijește-ți sănătatea mintală și fizică, astfel încât să poți face față stresului cauzat de incertitudine.

6. **Networking**: Crează-ți și menține relații cu alte persoane. Suportul social poate oferi confort și informații valoroase în timpuri de incertitudine.

În concluzie, căutarea echilibrului între acceptarea incertitudinii și căutarea certitudinii, adaptându-te și menținând o perspectivă flexibilă, poate fi cea mai sănătoasă cale de a naviga prin incertitudinile vieții.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Vin 23 Feb 2024, 00:33

Mi-a dat-o prea psihologic, deși eu aș fi vrut o abordare la nivel principii logice de gândire și acceptare.
Reformulam.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de curiosul Vin 23 Feb 2024, 00:41

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Screen44

Abordarea incertitudinii și interacțiunea acesteia cu logica umană este o problemă filozofică și cognitive adâncă. Logica, așa cum este ea construită tradițional, se bazează pe principii de non-contradicție și de identitate, unde propozițiile sunt fie adevărate, fie false. Constrângerile logicii clasice fac dificilă îmbrățișarea nedeterminismului și a incertitudinii în cadrul său.

Totuși, unele forme de logica, cum ar fi logica fuzzy sau logica probabilistică, încearcă să încorporeze și să raționalizeze incertitudinea și gradul de adevăr. Aceste logici sunt non-clasice și sunt mai adaptate la realitățile complexe și nuanțate în care trăim, oferind un cadru în care propozițiile pot avea o gamă de valori de adevăr, nu doar binare.

Prin extensie, omul, în viața sa practică, desigur, face față nesiguranței. Deși este adevărat că logica strictă poate părea să ne limiteze în a accepta nedeterminismul, gândirea umană în sine este adaptabilă și capabilă să integreze incertitudinea prin emoții, intuiție și raționament euristic.

Concluzionând, o înclinație spre a categorisi că lucrurile sunt fie demonstrabile, fie nu, revelează limitarea gândirii umane la formele stricte ale logicii. Cu toate acestea, capacitatea noastră de a opera în domenii ale cunoașterii care nu sunt complet determinate sau demonstrabile, ca și aprecierea noastră a artei, literaturii și a altor experiențe subiective, arată că logica umană nu este atât de constrictivă pe cât s-ar părea. Este posibil să trăim cu și să valorizăm incertitudinea fără a o respinge, ci mai degrabă acceptând-o ca o parte naturală a experienței umane.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40644
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Dialogul cu ChatGPT - Pagina 3 Empty Re: Dialogul cu ChatGPT

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum