Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Ce este constiinta ?
Scris de Dacu Ieri la 09:03

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12191)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
CAdi (11934)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
curiosul (6652)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Razvan (6162)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Pacalici (5571)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
eugen (3789)
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Pacalici
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
CAdi
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
curiosul
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Dacu
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Razvan
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
virgil
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
meteor
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
gafiteanu
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
scanteitudorel
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Forever_Man
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
virgil_48
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Dacu
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
Forever_Man
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
virgil_48
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
CAdi
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 
virgil
religie - Politică şi religie Vote_lcapreligie - Politică şi religie Voting_barreligie - Politică şi religie Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 15 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 15 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57
Subiecte similare

Politică şi religie

+12
omuldinluna
TOMA
curiosul
CAdi
virgil
AMOT
meteor
nic
totedati
sadang
gafiteanu
eugen
16 participanți

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

In jos

religie - Politică şi religie Empty Politică şi religie

Mesaj Scris de eugen Sam 20 Aug 2011, 12:28

[Provine din topicul „Istoria lumii - 364 de ani vechime”]


Pentru a intelege manevrele din istorie sau religie,sa studiem putin ce se intampla in lumea politica.
Nu as vrea sa ranesc pe cei indragostiti de religie.
Cred ca sunt multi crestini sau fosti crestini-oameni onesti-dezamagiti,care traiesc drame profunde cand realizeaza proportiile si implicatiile mistificarii.
Cine isi asuma luciditatea,gandeste, cantareste, isi asuma socul adaptarii la o noua viziune asupra istoriei si soartei noastre zbuciumate ca indivizi supusi la presiuni infernale.

Asadar exemple din cele lumesti:
Intr-o campanie electorala, candidatul smecher aplica metoda diversionista de a lua masca unui Mesia:bland, binevoitor, dispus la dialog,generos, gata de sacrificiu, promite raiul celor care-l vor alege. Promite miracole.
Incearca sa seduca, aratand ca un profet, de fapt fiind un fals profet. Aceasta e diversiunea:simularea sfinteniei,
folosind momeala aparentelor.
Candidatul are in spate un partid,adica un fel de biserica politica.Partidul are o doctrina sociala cu care seduce alegatorii, enoriasi naivi. Partidul are un Pavel, varf de lance, care predica bine si face propaganda.
Si nu e exclus sa fi fost un fost prigonitor indragostit de prigoniti. Un "fost" reciclat. Sau poate un convertit de la comunism la capitalism,peste noapte,fara sa treaca prin examenul pocaintei in constiinta. Un oportunist ramas mereu pe val.

Fac o paranteza si aduc un caz-Marx si doctrina comunista. Enumar pe scurt cateva polaritati izbitoare,stranii, folosind termenii generici consacrati in politica si religie, asa cum pot fi ei dedusi si din cartea lui Richard Wurmbrand,"Marx si comunismul":
-secera si ciocanul/ crucea crestina
-trinitatea Marx, Engels, Lenin/ trinitatea crestina
-partidul unic/biserica universala
-internationala comunista/ecumenismul religios
-activistul politic/misionarul religios
-sangele clasei muncitoare/sangele sacrificatului
-cultul dictatorului/cultul marelui preot
-sedinte de partid/predicile
-autocritica/pocainta
-ura/dragostea
-munca/slujirea
-omul nou/credinciosul
-epoca de aur/mileniul crestin, etc

La nevoie, mai multe partide se strang laolalta intr-un ecumenism fals,pentru a castiga alegerile, sau in termeni religiosi convertirea la o noua guvernare, bazata pe invocata credinta fata de profet si doctrina lui.
Doctrina are tinta precisa:seductia enoriasilor si mulgerea lor!
Odata luata puterea politica, turma nu mai conteaza. Conteaza elita fariseica care uita promisiunile electorale in fata oilor.Sanhedrinul politic se asaza cu spatele la turma. E drept ca se mai tin slujbe in parlament, se fac apeluri de genul "Sacrifica-te tu sa traiesc eu. Adu taxele la casa Domnului pentru binele natiunii!"
Ce mult seamana tronul si altarul. O mana spala pe alta.

Aceasta schita, incursiune,este o incercare modesta de scanare a prezentului. La scara mare in spatiu si timp,ne poate ajuta la intelegeraea istoriei.
Istoria seamana cu filmul:decoruri, scenariu, regie, personaje, spectatori. Tot spectacolul e scump. Iliziile au un pret!
Dar sa muncesti si sa platest iluzii rasfatate, mi se pare absurd si revoltator.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 21 Aug 2011, 13:59, editata de 3 ori (Motiv : Provine din topicul...)

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32361
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

CAdi nu apreciază acest mesaj

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 20 Aug 2011, 13:09

Parca merge mai bine la istoria religiilor.
Dar sa privim lucrurile si prin prisma conducatorilor, responsabili pt supravietuirea omenirii.
Fara razboaie, religii, boli, zanzanii si multe alte nenorociri, populatia ar creste pana la sufocare.
Asa ca "imparatii pe care lumea nu putea sa-i mai incapa" se inteleg intre ei si mai pun de-un mondial.
Daca vom gasi o modalitate eficienta de control a populatiei....

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 20 Aug 2011, 13:27

Bravo Eugen. Bravo dpmdv!
Dar sa muncesti si sa platest iluzii rasfatate, mi se pare absurd si revoltator.
Totul este iluzie in cele din urma. Dar este una sa stii acest lucru si implicatiile lui, si alta este sa crezi orbeste, dogmatic in iluziile induse constient sau subconstient de altii, ca fiind realitati universale. Asta se cheama indoctrinare, si are ca singur scop controlul celor multi de catre cei putini, in special prin mentinerea cunoasterii si intelegerii celor multi la nivelul primatelor. Sclavagismul modern este mult mai presuasiv decat cel medieval. Da na... daca oamenii asta vor asta au!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24067
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 20 Aug 2011, 15:45

nic a scris:sandokhan, nu știu cât adevăr spui dar ma uimești...

mda ... minciuna meșteșugită, eventual crezută sincer chiar și de cel care o spune, smulge din pieptul audienței valuri de uimire ... metodă științifică cu rezultate garantate!

nici nu e de mirare că astfel ajungem să amestecăm religiile și credințele cu partidele politice și doctrinele acestora ... și după ce votăm tot noi ne văităm că am fost înșelați! păi ce alt rezultat poate fi dacă rămânem cu gura căscată, uimiți vorba emulului, în față fiecărui trombon! fiecărui pârț!?
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20907
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de nic Sam 20 Aug 2011, 17:11

Salut,
eugen a scris:
-trinitatea Marx, Engels, Lenin/ trinitatea crestina
-partidul unic/biserica universala
-internationala comunista/ecumenismul religios
-activistul politic/misionarul religios
-sangele clasei muncitoare/sangele sacrificatului
-cultul dictatorului/cultul marelui preot
-sedinte de partid/predicile
-autocritica/pocainta
-ura/dragostea
-munca/slujirea
-omul nou/credinciosul
-epoca de aur/mileniul crestin, etc
O analiza buna, o zinteza excelenta.


nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19264
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de nic Sam 20 Aug 2011, 17:25

Salut,
Domnilor, politica și religia au punte comune chiar dacă uneori se resping reciproc. Vor supremația și o pot avea prin eliminarea rivalului de moarte, așa a fost comunismul.
Omul este liber sa gândească și sa creadă în ce vrea...

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19264
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de meteor Sam 20 Aug 2011, 22:39

Ce stiti voi de comunizm? (Numai minciuni si politicile, americane si nu numai).

Privitor la descoperirile/minciunelele lui Sandokan nu e de dorit sa cascati gura la fiecare afirmatie dea lui,neintelegind totul pina la capat. Analizez pinace inca Teoria pamintului plat.
1) Trebue inca de luat in consideratie ca pamintul se considera geoid ( conform stiintei actuale). Daca am face sectiuni am obtine elipse/cercuri, astfel pentru cercetari e de dorit de luat in consideratii directia privirii Nord/Sud/Est/Vest..., caci se poate obtine o eroare oarecare, mica dar exista. Cine vrea algoritmul de calcul il pot spune.
2) Noaptea cind lumineaza luna , pe mare formeaza (lumina ei ), paremise nu am analizat pina la capat,o parabola, ea are diferite proprietati in dependenta de inaltimea ungiulara a lunii si inaltimea noastra deasupra marii. De ce nu se vede virful parabolei?
3) El mai spune ca limbele au fost inventate de cineva si impuse lumii, pai si ce limba avea la inceput totii?! In cit timp au putut ei sa invete limba noua, cine ducea lectiile Very Happy . Privitor la popoarele/natiunile lumii si evolutiile lor, paremise ca nu am dat gres in mesajele anterioare.
4) Cindva toate continentele lumii erau un singur continent Gondvana si Laurasia. Unde era centrul acestui continent?

Sunt lucruri care sunt insusi de cind e natura. Ca 1+1=2, ca 7 e numar prim, ca sqrt(2) e numar iratiunal, ca suma unghiurilor in un triunghi e 180 (in geometria euclidiana), -aceasta nu a trebuit nimeni sa le creeze/ alcatueasca, deoarece aceasta este insusi natura cu ordinile ei, astfel in foarte multe privinte pica viziunea ta privitor la divinitate

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue9 / 109 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de meteor Sam 20 Aug 2011, 23:00

Da si inca ceva.
FORMULELE ALEA ALE TALE(SI A MEA) PRIVITOR LA CALCULUL CURBURII PAMINTULUI SUNT DE NIMIC,(pentru un matimatician adevarat), amintesc inca o data din cauza ca pamintul (conform stiintei actuale) e geoid nu sfera.

Nu sunt agresorul pionerilor ce gindesc altfel (din contra), caci si eu am avut mult de tras cu prostolanii ce stopeaza noile descoperii si inovatii, dar minciuni si discutiile neordonate- nu le sufer.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue9 / 109 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de nic Dum 21 Aug 2011, 07:05

Salut toata lumea,
meteor a scris: Ce stiti voi de comunizm? (Numai minciuni si politicile, americane si nu numai).
Eu știu ce a fost comunismul. A fost groaznic. M-am născut pe când Regele Mihai mai era șeful statului român, am trecut prin comunism și acum mă aflu într-un capitalism sălbatic, specific românesc.
Să auzim și de bine.

nic
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 793
Puncte : 19264
Data de inscriere : 24/03/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 21 Aug 2011, 08:43

Nu a fost niciodata comunism adevarat la noi, ci o dictatura "comunista" impusa si supravegheata din tari straine. Exact asta este si acum, doar ca acei care sunt "conducatorii" au voie sa fure si mai mult, dar sa nu mai ucida direct. In ultimii 21 de ani au murit de saracie, boli, crime si disperare mai multi romani decat cei ucisi de securitate in cei 50 de ani de dictatura comunista (cca 200.000).
Chiar si cei care au apartinut puterii si securitatii inainte de 1989, pot spune ca a fost groaznic pt ei, fata de noul lor nivel de trai. Dar azi Romania supravietuieste din datorii (peste 100 MR Euro) si din bunuri materiale venite din afara in cea mai mare parte. Munca producatoare de bunuri reale este necalificata, doar hotii sunt calificati. Cei ce "lucreaza" in I.T. stiu ca au inlocuit hartogarii - contopistii si ca fara ei ar fi mult mai bine. Bine a zis odata Iliescu, "parazitii de la orase". Ne-au transformat pe toti in paraziti, in curand o sa vina cu deratizarea cineva. Istoria nu iarta.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de meteor Dum 21 Aug 2011, 11:11

Bravo gatifeanu! Ma bucur ca spui ceia ce este ci nu ceea ce vreai. Eu de nationalitate nu-s roman, si nu-s din Romania (din CSI). Vad ca sunt oameni de treaba in Romania.
Cu toate ca ne abatem foarte mult de la subiect, si facem politica, nici nu ma apuc sa deschid parantezele la tema data, este fffoooaarrtteee mult de vorbit.
Spun simplu si foarte coincis- comunismul nu este intratit de rau cum isi il inchipuie unii oameni (care dealtfel cam nimic nu stiu), are unele lacune, Dar capitalismul sau politicile tarilor westice- este cu mult mai grav. Repet, ideile sunt profunde si nu se pot desfasura in 10 propozitii.

Ce facem cu teoria pamintului plat, din ce cauza nu apare curbura la valorile care ar trebui sa fie?!

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue9 / 109 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 21 Aug 2011, 12:15

Pai "cu curbura" este un fenomen optic, ca o prisma, indice de refractie diferit datorita densitatii aerului si vaporilor.
Nimeni nu a dat in cap Pamantului sa-l turteasca, cum zice lumea.........Nu Pamantul e batut in cap.
Iar tema....364 de ani, depinde cum masuram anii, anul solar este mult mai lung.
meteor, vei primi un bonus pe M.P. verifica.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 21 Aug 2011, 14:55

Daca vreti sa cunoasteti adevarata atitudine a tatucului Stalin fata de comunism, analizati-i faptele, nu vorbele. A omorat pe toti adevaratii comunisti. (tatal balerinei Maya Plisetskaya era secretarul lui Trotsky, si el ucis. Zeci de mii de activisti de varf au fost ucisi, majoritatea evrei). Pe restul de comisari ai poporului i-a dat pe mana lui Hitler, i-a trimis in primele randuri prost inarmati.
Stalin a distrus adevaratul comunism, fiind agent in slujba Angliei si Germaniei. Initial a fost spion al tarului, infiltrat la comunisti. A se vedea si raportul lui Hrusciov.
Stalin avea ca prieten pe marele scriitor Alex Tolstoi, tovarasul conte ii zicea, fost nobil-conte intradevar. I-a cerut o nuvela anticomunista, "Painea" sau "Hleb" in ruseste, unde a luat in deradere idealurile comuniste. Daca poporul primea totul gratis si egal, unde ajungeau ? Alta nuvela asemanatoare de Alex Tolstoi este "Aelita", despre exportul de revolutie comunista pe Marte, unde au fost infranti. Halal propaganda.
Dupa 1933 Stalin a dat ordin serviciilor secrete, sa dejoace orice tentativa contra marelui lui prieten Hitler. Prin 1937 si dupa, armata germana facea teste si manevre militare pe teritoriul URSS, tancuri si avioane, neavand voie altundeva. Materiale strategice au fost puse la dispozitia Germaniei. USA si Anglia deasemeni au livrat materiale strategice, documente, inventii secrete militare, chimie=noile gaze mortale, si mai ales multi bani. Cititi "IBM and the Holocaust ".
Nici Vaticanul nu a fost mai prejos, a fost josnic.
Va recomand un film scos in 2007, "Hilter`s Favourite Royal". Acolo veti descoperi omul din umbra (un print englez nazist), care a adus nazismul la putere, cu sprijinul armatei. Era mare nevoie de o forta care sa lupte contra comunismului, care castiga legal teren.
Actuala dinastie regala engleza este de sange german. Printul Harry in uniforma SS nazista va spune ceva ? Sau unchiul, regele Edward VIII, cu vederi democrate si socialiste, dar tot sprijinitor al nazismului ?
http://www.infowars.com/articles/world/uk_harry_says_sorry_for_nazi_costume.htm

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de meteor Dum 21 Aug 2011, 19:39

Very Happy Very Happy Very Happy , unde ceva nu sunt convins sau nu cunosc, eu tac, dar in caz contrar- nu e cazul! Tu ce ma socoti un pusti de clasa II ? Cui spui tu povestile astea? Tu stii ca multi (mai ales nemtii) incearca sa "reformuleze" istoria, pentru asi mai spala pacatele si ale descarca pe capul altcuiva. Sunt lucruri complicate, cum spunea odata Einstein, dupa ce au distrus Herosima : "Abea acum am inteles ca politica e cu mult mai complicata ca fizica". Tot ce ai scris sunt minciuni, bine gindite.
Very Happy , faza cu Stalin e tare Very Happy Very Happy . Tine minte gatifeanule: Stalin ducea politica aceasta "aspra", din cauza ca se temea sa nu pearda tronul, caci Lenin inainte de moarte a lasat o scrisoare in care se spunea ca in nici un caz sa nu permita lui stalin sa vina la domnie (din cauza ca era prea devotat statului).... Comunizmul (Uniunea Sovetica) au distrus America cu Germania prin timpitul de Gorbaciov. E mult- mult de vorbit.
Apropo Lenin a fost un om foarte foarte destept,poate ca nu avea unele intentii potrivite pentru unele natiuni (ca orice politic). SUA si inca unele state folosesc si in prezent unele manevre deale sale.......
NU E NEVOE SAMI SPUI TEORII, EU VAD SINGUR PREZENTUL CU REALITATEA SA.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue9 / 109 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de meteor Dum 21 Aug 2011, 19:50

Privitor la curbura pamintului, nu cad deacord. Erau puse pe forum asa intrebari: din ce cauza in Romania e rasarit de soare iar la Japonia e apusul saorelui (daca distanta pina la soare e citeva mii de km). Din ce cauza se misca stelele prin spatiu... si multe atele.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue9 / 109 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 21 Aug 2011, 22:49

Da meteorule, si tu ai dreptate. Criminalul Stalin ii iubea pe rusi. In felul sau.
Si Churchil ii iubea pe englezi, si Roosevelt pe americani. Dar nu pe cei multi.
Multi vad prezentul, dar sunt simpli spectatori la o mare scena deschisa, unde le vine si randul sa fie actori fara voie. Cine scrie scenariile ?
Cine nu vrea sa deschida bine ochii si urechile si se bazeaza doar pe ce i se da de vazut pe moment, acela este un bun cetatean, model.
Vroiam sa recomand o carte, "1984", dar mai bine nu, n-are rost sa ne consumam vederea pe vechituri.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de totedati Lun 22 Aug 2011, 02:12

văd că iar o luăm pe arătură! noțiunea aia misterioasă de geoid nu se referă la forma neregulată a pământului ci la faptul că forța gravitațională nu e distribuită uniform cu forma geometrică a pământului ... geoidul mapează potențialul gravitațional, forma sferic-elipsoidă volumul ocupat în spațiu de pământ ...

cele două nu sunt identice pentru că pământul nu e o bucată de materie cu densitate uniformă!

de aceea geoidul poate fi mai deformat decât sfera de materie care se învârte în spațiu care aproximează destul de bine un elipsoid cât se poate de sferic ...

e vorba de erori de câțiva metri geoid vs. elipsoid care pentru o sferă de 6000 km e mult după zero virgulă însă pentru un satelit geostaționar acei 2-3 metri în plus sau în minus pot arunca înapoi satelitul pe pământ sau îl pot trimite definitiv spre jupiter ...

deaia un satelit geostaționar are rachete care corectează permanent traiectoria, ca să compenseze variația live a geoidului, și după un timp, când i se termină combustibilul și nu își mai poate corecta traiectoria trebuie pensionat, de regulă undeva prin pacific ...

cât despre forma reală a pământului eu sunt chiar mai radical! e întors pe dos:

Turning the Universe Inside-Out
Teed's universe occupies a "Hollow cell" in solid rock, 8000 miles in diameter. We live and walk on the spherical inner surface of this cell, our heads pointing toward its center. The entire universe that we "see in the sky" lies within this cell, cradled "in the hands of God." Inside this Earth-shell there are three atmosphere shells: air, hydrogen, and aboron.

nu există linii drepte nici variații uniforme, distanța nu păstrează dimensiunile, pe lângă cele două tipuri de mișcare mai e una mărire-micșorare șamd ...

fizica cuantică nu face decât să se chinuie să modeleze această mișcare de mărire-micșorare

quarcii vibrează IN-OUT, nu se mișcă!
religie - Politică şi religie Flatland

In/out wave particle - The wrong turn that led physics to a dead end
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20907
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de meteor Lun 22 Aug 2011, 15:15

nu spun nimic de fizica cuantica ca nimic nu stiu, dar is convins ca si voi cam nimic nu stiti.
Pai bine, uite daca facem un tunel lung ~>100 km , spatiul din interior fiind vidat, atunci daca vom lumina cu un laser din un capat inspre celalalt, va ajunge lumina (nereflectata de pe peretii tubului) pina la celalalt capat?

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue9 / 109 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de totedati Lun 22 Aug 2011, 18:58

păi cum sau pus deja oglinzi pe lună ca să se măsoare cât mai exact mișcarea lunii față de pământ dacă teoria oficială e cea corectă, pământ sferic, tot așa cum lumina a călătorit zeci de mii de km până la lună poate face și 2*6000 km până în cealaltă parte a pământului sau un biet traseu minuscul de 100 km! ...

pământul are un diametru mai mare de 100 km, tunelul trebuie să fie mai lung! deocamdată civilizația umană nu e în stare să găurească prea mult pământul, se chinuie să treacă de 13 km! până la 100 km trebuie să mai așteptăm ! și de la 100 km la 2*6000 km în ritmul ăsta trebuie să treacă secole!

s-ar putea încerca tunele mai scurte care să nu treacă chiar prin centrul metalic ci doar prin mantaua lichidă dar chiar și cu perspectiva reală de a putea extrage zeci de mii de tone de aur, vezi jules verne - vulcanul de aur, tot nu se grăbește nimeni să exploreze măruntaiele pământului!

cât despre revelațiile lui gafiteanu dacă ar gândi un pic mai mult fără să se isterizeze și-ar da seama de faptul că nici comportamentul vaticanului nu e ciudat, hitler e cel care a reglementat dpdv legal statului bisericii catolice în germania calvinistă după sute de ani de războaie religiaose, nici atitudinea lui stalin nu e ciudată sau misterioasă, dpdv strategic colaborarea dintre germania nazistă și urss-ul stalinist nu e deloc ciudată, iar strategia sua de a înarma toate părțile combatante într-un potențial conflict strategic regional sau global nu e ceva nou sau neobișnuit vezi numai felul ipocrit în care sua vinde arme și pakistanului si indiei! sau israelului și egiptului în același timp! iar pakistanul sa dotat cu arme nucleare cu voie de la licurici!

singura zonă strategică unde și-au dat singuri cu firma în cap e iranul, cred că sunt negri de supărare din cauza faptului că politica îi împiedică să vândă arme și iranului și arabiei saudite! acolo sa stricat strategia globală deaia sunt așa supărați pe iran!

sunt de acord 100% cu faptul că în urss sau orice altă țară pretins comunistă comunismul oficial, stalinist, nu a fost decât o copie palidă a ceea ce au teoretizat marx și engels ... la lenin nu sunt de acord, el a distrus comunismul în mod activ în primul rând prin faptul că a transformat dictatura proletariatului în dictatura sa personală ... în momentul în care transferul de putere sa blocat în cultul personalității tot ceea ce promitea comunismul, în primul rând conducerea pe criterii științifice a revoluției și a progresului social și economic, a murit și sa transformat într-o cruntă distopie în care absolutismul monarhic și abuzurile sale prin comparație sunt copii palide!

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20907
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 22 Aug 2011, 21:11

totedati a scris: cât despre revelațiile lui gafiteanu dacă ar gândi un pic mai mult fără să se isterizeze și-ar da seama de faptul că.....
totedati, daca faci atac murdar la persoana....nu mai primesti restul informatiilor si ramai cu ce se da gratis la cantina saracilor. Cu duhul.
O clipa de "sinceritate" te costa. Pe viitor foloseste alt limbaj, mai civilizat.



[Este urmat de topicul „Despre linia dreaptă”]


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 24 Aug 2011, 05:49, editata de 1 ori (Motiv : Este urmat de topicul...)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue0 / 100 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35488
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de eugen Sam 27 Aug 2011, 13:04

Rectific titlul cartii de la inceputul acestui topic. Este vorba de "Marx si Satan", de Richard Wurmbrand, in loc de "Marx si comunismul". Imi cer scuze pentru eroare.

Apropo de comunism, s-ar putea formula urmatoarele intrebari:"A fost comunismul,conceput in laboratoarele lui secrete,o organizatie fundamentalista religioasa, camuflata in partid politic emanat? A fost comunismul un cal troian pentru ecumenizarea prin dictatura a natiunilor estice?"

Cateva conexiuni. Acelasi Richard Wurmbrand, pastor, prizonier in inchisorile comuniste ani buni, povestea: dupa regimul demonic de creare a omului nou prin frica, aplicat si pe pielea lui, i s-a propus un targ. Targul era gandit de liderii comunisti ca o conditie a eliberarii. Sa se lase de credinta in Dumnezeu si sa consimta supus la doctrina marxista.(Amanunte sunt in cartea
"Cu Dumnezeu in subterana", de acelasi autor).

Ce pare paradoxal:un partid politic forta un om la o optiune religioasa. Pentru ca renegarea lui Dumnezeu ar fi fost pentru Wurmbrand o optiune religioasa, in sens regresiv.
De ce era miza asa de mare? Numai o Inchizitie forteaza la optiune religioasa prin dezicere.
Dar Inchizitia-daca a existat cu adevarat e alt subiect-are
justificare doctrinara ca aparat religios.
Inchizitia rosie urmarea poate o rafuiala impotriva divinitatii si agentilor ei pasnici, dupa calapodul terorist Cain si Abel sau Romulus si Remus! (Nu par stranii aceste doua legende? Nu pare ca s-au nascut in acelasi laborator?)

Biblia, in Apocalipsa, capitolul 2, versetul 9 vorbeste de
o "Sinagoga a Satanei"(Biblia cu explicatii, traducerea Cornilescu, editia 1998).
A existat o conexiune intre acest fel de sinagoga si Comunism?
Marx parea serios cand afirma ca vrea sa-l alunge pe Dumnezeu din cer.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32361
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de eugen Mier 29 Feb 2012, 00:57

M-am intrebat de unde vine perseverenta piramidoizilor .Pentru ca o agenda veche, agresiva, care vine din istorie, este pusa cu
perseverenta in aplicare.
Un raspuns ar fi ca se urmeaza o linie ultrareligioasa, cu o inchinare teribila pe care noi nu o vedem, o inchinare din care isi trag puterile malefice.
Aceasta putere de natura religioasa -dupa cum ne arata istoria si chiar Biblia- poate fi agresiva dar mascata in binefacere. Dupa modelul fariseic:"Il sacrificam pe cel sfant si creem justificarea ca a fost voia divina..."
Daca citim textele religioase cu detasare, cu luciditate, cu sange rece, repetarea sistematica a unor tragedii-sacrificii, lasa impresia unor mesaje stranii, tulburatoare.
Mesaje despre care aproape ca nu se vorbeste, de genul:
"Striviti-i pe cei sfinti, calaii sa domine !"
Cati oameni cu adevarat sfinti n-au fost persecutati in istorie?
Cine sunt persecutorii de fapt? Ce fel de religii sofisticate au ticluit supravietuitorii (persecutorii) pentru a pacali lumea?
De la Cain si Abel la Apocalipsa gasim astfel de mesaje in care cel sfant moare aparent pentru o cauza nobila.
Dar de fapt el era omorat, e vorba de o crima, nu de un sacrificiu.
Poate era vorba chiar de un ritual macabru...
Vroia Atotputernicul iubitor o astfel de solutie?
Isus -omul din Ghetzimani ar fi vrut sa traiasca !
Ce afirma Caiafa, Marele preot, omul numarul 1 la acel moment in Israel? "...sa moara un singur om pentru norod..."(Ioan 11.50).
Adica sa moara pentru siguranta nationala, sa fie declarat terorist oricine nu face voia puternicilor zilei.
Mesajul ascuns al lui Caiafa, inchizitorul lui Isus:
"Sa moara cei sfinti si sa construim o lume fara ei ! Sa ramana cei care au frica de noi, care ne sunt supusi.Sa folosim armata romana in subordinea noastra. Pilat va face ce vrem noi.Noi trebuie sa stapanim lumea".
Isus nu era ultimul sacrificat. Abia incepea macelul.

Cine sunt fariseii de azi?
Ce mesaje ascunse circula azi la varf?










eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32361
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de AMOT Mier 29 Feb 2012, 09:00

meteor,
Tu esti din Republica Moldova?

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue6 / 106 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de eugen Mier 29 Feb 2012, 20:43

Cu incepere din Iluminism, Statul a inceput sa ia asupra sa sarcini care in mod traditional erau rezervate religiei. Este fenomenul pe care il numim "secularizare". Totusi, Statul, a carui functie sociala si psihologica este diferita de cea a religiei, nu a putut sa-si asume obligatia de a oferi spatii potrivite pentru desfasurarea completa a puterii individului.
Astazi, capacitatea Statului de a da un sens existentei lumesti ramane in limitele sistemului de productie occidental...Statul nu mai este in masura sa controleze, prin propunerea propriilor sale valori sau prin pura coercitie a legii, acele forte obsure care s-au descatusat ca urmare a incetosarii legaturii religioase.

(Ioan Petru Culianu, in cartea Religie si putere).

Sunt Statul si Religia in criza? Ce optiune are cetateanul care se simte nereprezentat, neslujit, orfan intr-o societate salbatica in unele manifestari ale ei?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32361
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de virgil Mier 29 Feb 2012, 20:51

Sunt Statul si Religia in criza? Ce optiune are cetateanul care se simte nereprezentat, neslujit, orfan intr-o societate salbatica in unele manifestari ale ei?
Noi suntem in criza, si apoi statul si religia. In Romania cetateanul de rand nu are nici o optiune.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12191
Puncte : 55581
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de CAdi Mier 29 Feb 2012, 21:03

Religia a slujit intotdeauna politicului.Cel putin la varful bisericii.
De cand a inceput globalizarea toate statele lumii sunt in criza .
Religia este in criza nu atat datorita statului (slava domnului biserica are
si a avut si in socialism si in capitalism numeroase privilegii) cat datorita
ajungerii populatiei la un anumit grad intelectual.
Suntem totusi in anul 2012!
(prin voia si gratia lui Dumnezeu nu am avut un razboi nuclear pana acum)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de AMOT Joi 01 Mar 2012, 07:54

Religia care slujeste politicul nu slujeste lui Dumnezeu Tatal Ceresc!




Recomandăm utilizarea altor culori decât cea roşie, pentru ca aceasta să fie rezervată administratorilor şi moderatorilor pentru eventualele lor observaţii. Mulţumim pentru înţelegere!


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Joi 01 Mar 2012, 10:27, editata de 2 ori (Motiv : Am eliminat culoarea roşie a textului)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue6 / 106 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17883
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 25 Mar 2012, 20:37

Are crima o justificare religioasa?
A fost Isus din textul biblic, o autojertfa pentru a se implini un plan divin, sau a fost o crima planificata de Sinedriul evreiesc?
De-a lungul Bibliei, obiceiul de a fi ucisi cei incomozi era vechi. El debuta cu Cain.
Apoi in timpul judecatorului Samuel, preotii rebeli se unesc si iau cu violenta templul ,ca sa-si proclame pe Saul rege. Apoi multi prooroci, oameni simpli, onesti, singuratici, ajungeau sa fie urati si ucisi pentru ca puneau degetul pe rana unor pacate strigatoare la cer:idolatria, crima, hotia, curvia, etc.
Ierusalime, Ierusalime, care ucizi pe prooroci !
(Matei 23.37).
In cazul lui Isus, Marele Preot Caiafa a pronuntat sentinta "divina": Sa moara unul pentru norod.
(Ioan 11.59). Dar Isus omul vroia sa traiasca: Daca este cu putinta, departeaza de la mine paharul acesta.
(Matei 26.39).
Dupa Isus, 11 apostoli sunt ucisi, ca de altfel multi ucenici.
Ioan este "pastrat" ca sa expuna revelatia din Apocalipsa.
Apocalipsa profeteste si ea ca a treia parte din oameni vor muri.(Apocalipsa 9.18).

Prea mult sange in Biblie! Prea mult sange premeditat sa
curga ! Dpdv dogmatic, teologii invoca ca sangele Salvatorului se justifica pentru a face pace intre pacatosi si Dumnezeu, prin iertare.
Dar sa ne uitam la cum arata istoria, dupa sute de ani de propagare a mesajului "Pace prin sangele Mantuitorului"!
Sa nu uitam de colonizarea Americii de Sud, cu sabia intr-o mana si cu Biblia in alta.
Tari asa-zis crestine, trimit soldati sa ucida, si in templele lor preotii predica, in soapta "Sa nu ucizi".
Martin Luther King nu era un astfel de predicator.
Era unul radical: el predica in biserica impotriva razboiului din Vietnam. Cati lideri religiosi de azi condamna razboiul?
Dupa moartea in conditii misterioase a pastorului King, celebru pentru expresia Eu am un vis, nici un lider religios nu a mai indraznit sa critice Sistemul.
Liderii religiosi se refugiaza in dogma pura, predicand in soapta, principii idealiste pe care politicienii si sefii lor bancheri le arunca in toaleta.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32361
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de curiosul Dum 25 Mar 2012, 21:14

FOARTE FRUMOS SCOS IN EVIDENTA, eugen !!!!!!!!!!!
Impecabil !!!!
MULTUMESC!!!!

Nici nu ai idee ce inseamna ceea ce ai scris tu pentru mine.
Era dovada de care aveam nevoie!!!
Multumesc inca o data.

Exemplul de intelepciune si cercetare filozofica.
Felicitari!!!

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40580
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 25 Mar 2012, 21:59

Curiosul-Ciprian,
Ma bucur daca iti sunt utile gandurile mele si multumesc.
Ti-ai definit-pe un topic paralel- viziunea, aceea de a ramane prudent, veghetor, cercetator.
Este si una din viziunile mele, aceea de a pastra cu tenacitate macar un ochi deschis permanent cand din afara, presiunea lumii forteaza sa n-ii inchida pe amandoi. Chiar si daca lumea ni i-ar inchide pe amandoi, ultima reduta, ochiul interior sa ramana treaz.

Marin Preda avea o vorba, pusa in gura unui personaj:
Prudenta afectuoasa!
In acest spirit,sa stii ca m-am gandit si la tine inainte de ultima postare.
In general observ ca pe forum sunt colegi cu personalitati foarte puternice. Este ceea ce avem nevoie pentru o revitalizare a energiilor noastre latente.
Ca o operatie pe viu, fara anestezic, fara prejudecati, fara dogmatism. Problema Dumnezeirii este deschisa.
Lasa-ma te rog sa folosesc expresia:
Sunt Curios, deci exist.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
religie - Politică şi religie Left_bar_bleue10 / 1010 / 10religie - Politică şi religie Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3789
Puncte : 32361
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

religie - Politică şi religie Empty Re: Politică şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum