Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Mar 07 Mai 2024, 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi (11934)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul (6677)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Razvan (6162)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen (3792)
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Pacalici
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
CAdi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Razvan
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
meteor
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
gafiteanu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
scanteitudorel
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil_48
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Forever_Man
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
curiosul
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
eugen
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
Dacu
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 
virgil
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_lcaptimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Voting_bartimpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 24 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 24 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este timpul?

+18
omuldinluna
negativ
Forever_Man
virgil_48
gafiteanu
Syntax
nic
Bordan
ion tudor
meteor
cris
mm
Razvan
curiosul
virgil
AMOT
virtual_inside
CAdi
22 participanți

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Ce este timpul?

Mesaj Scris de CAdi Mar 17 Ian 2012, 17:56

Rezumarea primului mesaj :

Tot ce s-a spus pana acum despre timp este confuz si contradictoriu.
Sa vedem noi, daca reusim sa descifram ce este cu aceasta notiune ,
prezenta atat in fizica clasica cat si in cea moderna!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de ion tudor Sam 31 Mai 2014, 19:31

FIOS=LUMINA

ion tudor
Avertizat

Numarul mesajelor : 89
Data de inscriere : 12/04/2014

http://www. timesspiralorder. blogspot. com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de ion tudor Sam 31 Mai 2014, 19:34

DUALITATEA TIMPULUI SPIRAL ESTE RODUL CAUTARILOR MELE, IAR FAPTUL CA, MA ROG, AM GANDIT CA SI CAPUL LUI FEYNMAN, MA ONOREAZA, NU MA INSULTA
ION TUDOR

ion tudor
Avertizat

Numarul mesajelor : 89
Data de inscriere : 12/04/2014

http://www. timesspiralorder. blogspot. com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de CAdi Sam 31 Mai 2014, 19:39

Nimeni nu te insulta. Era un sfat.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de ion tudor Sam 31 Mai 2014, 20:00

CAdi MULTUMESC PENTRU EXPLICATIE Very Happy 
ION TUDOR

ion tudor
Avertizat

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : ion
Numarul mesajelor : 89
Puncte : 11321
Data de inscriere : 12/04/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

http://www. timesspiralorder. blogspot. com

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de CAdi Sam 31 Mai 2014, 20:03

Cu placere . Dar de ce scrii cu majuscule ?!
Crezi ca mesajul tau trece neobservat ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Dum 01 Iun 2014, 09:09

ion tudor a scris:DUALITATEA TIMPULUI SPIRAL ESTE RODUL CAUTARILOR MELE, IAR FAPTUL CA, MA ROG, AM GANDIT CA SI CAPUL LUI FEYNMAN, MA ONOREAZA, NU MA INSULTA
                                   ION TUDOR

Domnule Ion Tudor, daca as afirma ca eu sunt sigur ca si spatiul este spiral am vreo modalitate prin care sa verific acest aspect, aceasta convingere ?
Din pacate, nu !!!

Dar oare cu timpul nu este la fel ?
Ce-i timpul Domnule Ion Tudor ?
O fi lat, sau poate gros, verde cumva ?

De ce nu acceptam faptul ca vorbim de lucruri care depasesc capacitatea noastra de perceptie ?
Cum punem in evidenta timpul ?
Ca sa putem stabili proprietatile acestuia ?

De ce refuzam cu atata inversunare sa aceptam faptul ca timpul si spatiul sunt aspecte ale realitatii care sunt doar perceptii manifestate la nivelul constientului nostru, inainte de a formula ecuatii peste ecuatii ?

Exista vreo modalitate de intelegere a acestor conceptii independente de constientul nostru ?
Nu, domnule Ion Tudor !!!
Atunci de ce nu facem ecuatiile care descriu perceptiile noastre inainte de a defini timpul si spatiul ?
De ce nu umblam si de ce nu incercam sa definim mai intai la cauza fundamentala care genereaza fenomenele, anume, constientul uman ?

Eu va propun sa scrieti o carte sa descrie cum functioneaza mintea umana, care sa explice matematic constientul uman, inainte de a face ecuatiile timpului si spatiului.
Altfel, vorba colegului nostru eugen, punem caruta inaintea cailor.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Vin 27 Iun 2014, 07:40

CAdi a scris:Tot ce s-a spus pana acum despre timp este confuz si contradictoriu.
Sa vedem  noi, daca reusim sa descifram ce este cu  aceasta notiune ,
prezenta atat in fizica clasica cat si in cea moderna!

Dar oare există, CAdi, timpul ca proprietate intrinsecă a naturii ?
Care este direcția de implicare, scurgerea timpului determină desfășurarea evenimentelor  sau desfășurarea evenimentelor generează senzația de scurgere a timpului la nivelul conștientului nostru ?

Cum ar fi o fizică în care timpul nu există ca proprietate intrinsecă a naturii ?

Timpul pare să fie doar un mijloc prin care conștientul nostru pune în evidență mișcarea sau succesiunea evenimentelor, în timp ce noi i-am atribuit caracteristici speciale și independente.
Eu sunt de părere că nu există timp propriu-zis, acesta fiind construit de mintea noastră, o noțiune abstractă, la fel cum am construit și numerele pentru a putea stabili o legătură între elementele realității.

La fel cum energia caracterizează cumva cantitatea de mișcare, rolul timpului este aproape același.
Dar și în acest caz, energia nu determină mișcarea, ci mișcarea determină energia, iar în cazul timpului eu cred că lucrurile stau la fel, ceea ce înseamnă că timpul nu este o proprietate intrinsecă și independentă a naturii.

Plecând de la acest aspect, nu pot exista modificări temporale propriu-zise, cum ar fi în cazul spațiului-timp, pentru că timpul, la fel ca și energia este oarecum o proprietate a mișcării, adică mișcarea determină scurgerea timpului, nu modul în care curge timpul determină cantitatea de mișcare.

Există oare vreo modalitate prin care putem evidenția și stabili cum sunt implicate lucrurile în realitate din acest punct de vedere ?
Nu, pentru că ar trebui separată mișcarea de timp, adică să putem pune în evidență timpul printr-o modalitate care nu implică vreun fel de mișcare, sau invers, să studiem mișcarea fără să ținem cont de timp, ori asta este imposibil.

Dar asta, atât timp cât nu le putem separa, înseamnă că nu este complet fundamentat să considerăm timpul ca fiind o proprietate intrinsecă a naturii și de asemenea nu suntem îndreptățiți din punct de vedere logic, să-l dilatăm sau să-l contractăm în vreun fel, iar aceasta independent de mișcare, influențând cantitatea de mișcare ca și consecință a modificărilor temporale.

Mai degrabă este logic, zic eu, să considerăm că dacă în anumite condiții mișcarea sau desfășurarea evenimentelor are loc cu o altă viteză față de un normal stabilit convențional, aceasta să se datoreze faptului că mișcarea este frânată sau accelerată de ceva diferit de vreo modificare temporală.

Ca să vorbim de vreo modificare temporală, mai corect mi se pare să stabilim mai întâi cum sunt implicate lucrurile în natură, timpul determină mișcarea sau mișcarea determină timpul ?

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Syntax Mar 01 Iul 2014, 20:46

Timpul reprezinta constientizarea spatiului sau a realitatii la nivelul vitezei procesului de gandire al creierului meu. Din cauza asta timpul "trece" uneori mai repede. Deci curiosul are dreptate: timpul exista doar in capul nostru!
Un exemplu: distanta dintre stele nu se masoara in metri ci in ani-lumina!(sigur ca e vorba de scara astronomica!)
Sau daca vreti sa traduc: distanta inseamna viteza timpului!Numai ca voi presupune de data asta ca viteza timpului se masoara in metri!
Qed.


_________________
Please wait...loading theory!

Syntax
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 475
Puncte : 13621
Data de inscriere : 03/04/2013
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:
-1) O teorie "ciudata" despre repausul absolut
-2) Sa inteleg ideile noi prezentate pe acest forum
-3) Sa fac un "top" al utilizatorilor de pe acest forum dupa criteriile mele Smile


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 03 Mai 2015, 00:08

http://mvputz.iqstorm.ro/upload/04-Lecture-FizMed.pdf
Timpul e ca spatiul, nu e ceva fizic-material.  De aceea Einstein a facut teoria spatiu-timp in locul teoriei eterului material. Timpul e dat de viteza din spatiu intre doua ciocniri medii.  O medie patratica-aritmetica.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 03 Mai 2015, 00:28

Am adaugat gresit "aritmetica", am vrut sa spun ceva din aritmetica ca domeniu de gandire-interpretare.  Interesant de ce timpul este extras din media patratica a vitezelor si nu din alte calcule, cum ar fi logaritmul natural si numarul constant e.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Inegalitatea_mediilor
http://ro.wikipedia.org/wiki/Medie_p%C4%83tratic%C4%83
http://desprenumere.blogspot.ro/2013/01/numarul-e.html

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 07 Mai 2015, 06:56

Dupa parerea mea, timpul, este printre putinele notiuni si marimi,
a caror cercetare este o pierdere de timp.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Joi 07 Mai 2015, 10:16

virgil_48 a scris:Dupa parerea mea, timpul, este printre putinele notiuni si marimi,
a caror cercetare este o pierdere de timp.
Nu chiar.
Ne poate face sa intelegem mai bine cum gandim, cum percepem, cum gandim ceea ce percepem si cum percepem ceea ce gandim.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 07 Mai 2015, 10:42

virgil_48 a scris:Dupa parerea mea, timpul, este printre putinele notiuni si marimi,
a caror cercetare este o pierdere de timp.
Foarte corect.  Cercetarea timpului pierdut. "A la recherche du temps perdu" lucrare scrisa de un cercetator francez emigrat evident dupa nume din Romania, ii zicea Marcel Proust (Prost) (1871–1922).
http://en.wikipedia.org/wiki/In_Search_of_Lost_Time
Cica pana la urma l-a gasit ascuns adanc in "Spatiu" de catre Einstein.
Se zice ca "Timpul" este material si este una din propietatile-caracteristicile eterului miscator. Cand eterul sta, nu avem timpi, doar timpi morti. Trebuie sa fii timpit sa cauti timpii morti. E de preferat sa cauti "O scrisoare pierduta", ca asta iti aduce coledgii, functii si averi..

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue0 / 100 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 07 Mai 2015, 13:06

curiosul a scris:
virgil_48 a scris:Dupa parerea mea, timpul, este printre putinele notiuni si marimi,
a caror cercetare este o pierdere de timp.
Nu chiar.
Ne poate face sa intelegem mai bine cum gandim, cum percepem, cum gandim ceea ce percepem si cum percepem ceea ce gandim.
Daca este adevarat ce ai scris mai sus, nu inseamna ca este vorba
de cercetarea timpului. Cine este subiectul acolo?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 07 Mai 2015, 13:24

Timpul este al constiintei. Si am sa si demonstrez asta:

Demonstratia nr.1) Voi folosi reducerea la absurd.

Ipoteza) Placerea si durerea exista.
Concluzie) Timpul exista si natura lui e ca si componenta a qualiilor.

Demonstratie) Presupunem prin absurd ca timpul nu exista ca si componenta a qualiilor. Deci probabil e altceva, o dimensiune geometrica sau un rau care curge sau cine stie ce altceva. Dar in niciun caz nu e componenta a qualiilor. Daca nu e componenta a qualiilor, atunci placerea si durerea nu au nicio componenta temporala. Asta inseamna ca oricare ar fi continutul lor, timpul nu se gaseste acolo. De exemplu rosul are ca si continut componenta de "important". Rosul nu are nicio componenta temporala, dar poate exista si fara ea bine-mersi. Oare este acelasi caz si pentru placere si durere ? Pai sa vedem. Cele mai evidente componente ale acestor 2 qualii sunt binele si raul. Dar asta e tot ce au ? As zice ca nu. Durerea pe langa componenta de rau mai are si componenta de: "aoleu, nu mai trece odata ? vreau sa treaca !" Deci are si o componenta temporala. Dar am presupus prin absurd ca orice ar fi timpul, acesta nu e o componenta a qualiilor. Rezulta ca placerea si durerea nu au nicio componenta temporala. Dar tocmai am vazut ca au. Daca zicem ca nu au, rezulta ca durerea si placerea nu exista. Dar ele exista! Stim asta din ipoteza. Prin urmare ajungem la o contradictie.

=> Timpul exista si natura lui e ca si componenta a qualiilor.

Demonstratia nr.2) Defapt se poate da o demonstratie inca si mai riguroasa daca reducem binele si raul tot la timp:

Bine = ceva care nu vreau sa treaca. Il notam cu +ceva.
Rau = ceva care vreau sa treaca. Il notam cu -ceva.

Si transformam ipoteza in felul urmator:

Ipoteza) Placerea e diferita de durere. (+ceva ≠ -ceva).

Apoi urmam un parcurs similar (o sa ingros partile care sunt diferite).

Concluzie) Timpul exista si natura lui e ca si componenta a qualiilor.
Demonstratie) Presupunem prin absurd ca timpul nu exista ca si componenta a qualiilor. Deci probabil e altceva, o dimensiune geometrica sau un râu care curge sau cine stie ce altceva. Dar in niciun caz nu e componenta a qualiilor. Daca nu e componenta a qualiilor, atunci placerea si durerea nu au nicio componenta temporala. Asta inseamna ca oricare ar fi continutul lor, timpul nu se gaseste acolo. De exemplu rosul are ca si continut componenta de "important". Rosul nu are nicio componenta temporala, dar poate exista si fara ea bine-mersi. Oare este acelasi caz si pentru placere si durere ? Pai sa vedem. Placerea e +ceva, durerea e -ceva. Daca timpul nu exista ca si componenta a qualiilor, atunci + si - dispar. Rezulta ca placerea si durerea vor fi doar: placere = ceva, durere = ceva. Ajungem la concluzia ca placere = durere. Dar stim din ipoteza ca placere ≠ durere. Contradictie.

=> Timpul exista si natura lui e ca si componenta a qualiilor.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15516
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil Joi 07 Mai 2015, 14:15

Exista un timp biologic si un timp fizic. Timpul biologic reprezinta timpul ca durata de viata, ca succesiune a perioadelor de inmultire, sau ca etape de dezvoltare. De exemplu un fluture; din ou se naste o omida, apoi trece in pupa, sau crisalida, ca in final sa apara un fluture.
Chiar si la om etapele de dezvoltare sunt marcate de dezvoltarea fizica si hormonala, a individului. Timpul poate fi marcat pe mai multe planuri, in afara de etapele de dezvoltare, in mintea omului este un ceas biologic care te ajuta sa apreciezi trecerea timpului, astfel poti ajunge dupa un timp de antrenament sa ghicesti ora exacta, sau chiar sa te trezesti la ora exacta. personal ma trezeam la ora exacta dimineata cand trebuia sa merg la serviciu. Deci timpul biologic exista si consta atat in bataile inimii, cat si in orice functie periodica din organism, care este legata de existenta fiintei. Cat priveste timpul fizic acesta a mai fost dezbatut ca fiind o succesiune de evenimente, in comparatie cu alte succesiuni de evenimente. Timpul fizic este racordat la evenimentele naturii cum sunt anotimpurile, avand ca subdiviziuni, lunile, zilele etc. astfel totdeauna omul cauta sa exprime timpul luand drept etalon o succesiune cat mai precisa de evenimente, ajungand chiar la ceasul atomic, in care oscilatiile acestora sunt luate drept etalon.


Ultima editare efectuata de catre virgil in Joi 07 Mai 2015, 19:46, editata de 2 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 07 Mai 2015, 15:37

Miza cea mai mare a cercetarii legate de timp, este legata de
gasirea unei dovezi experimentale ca timpul se dilata pe masura
ce viteza unui mobil se apropie de cea a luminii.
Este o dovada care ar incununa cu succes definitiv TRG.
Mai improvizeaza cate o ghidusie pe ici pe acolo, cei ce doresc
sa se impartaseasca din gloria lui Einstein, dar pana vor avea
posibilitatea sa dovedeasca practic, ca in romanele S.F, aceasta
va fi fost trecuta de mult la locul ei, in folclorul pseudostiintific.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Forever_Man Joi 07 Mai 2015, 17:27

Dar e dovedit asta. De exemplu muonii au in sistemul lor de referinta o viata mult prea scurta incat muonii care vin din coliziunile dintre razele cosmice si atmosfera superioara, n-ar putea ajunge la Pamant. Dar ajung, sunt detectati. Si pot face asta doar pentru ca au viteza mare si li se dilata timpul.

Si mai sunt si GPS-urile care merg mai repede in spatiu decat pe Pamant, si trebuie sa fie ajustate tinand cont de TRG.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15516
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil_48 Joi 07 Mai 2015, 21:26

Forever_Man a scris:Dar e dovedit asta. De exemplu muonii au in sistemul lor de referinta o viata mult prea scurta incat muonii care vin din coliziunile dintre razele cosmice si atmosfera superioara, n-ar putea ajunge la Pamant. Dar ajung, sunt detectati. Si pot face asta doar pentru ca au viteza mare si li se dilata timpul.
Si mai sunt si GPS-urile care merg mai repede in spatiu decat pe Pamant, si trebuie sa fie ajustate tinand cont de TRG.
Eu ce am scris despre ghidusii? Se vor strange o caruta de
felul acesta, dar primul cosmonaut care va fi circulat cu viteza
luminii, la întoarcerea pe Pamant tot de soacra si nevasta lui
va da. Efectelor despre care scrii, le-au cautat explicatia unde
nu trebuie, ca sa doarma toata lumea linistita.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Vin 08 Mai 2015, 10:03

virgil_48 a scris:
Daca este adevarat ce ai scris mai sus, nu inseamna ca este vorba
de cercetarea timpului. Cine este subiectul acolo?
Sigur, dar nu este tocmai o pierdere de timp privind astfel situatia.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Vin 08 Mai 2015, 10:10

Nu am prea mult timp acum sa detaliez, Forever_Man, dar rationamentul/demonstratia ta nu este tocmai corecta.
Sau cel putin, ai redus-o la un sistem in care demonstratia nu poate fi valabila.
Zic eu.

O sa-ti scriu cand am timp de ce consider asta si vorbim ulterior.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 08 Mai 2015, 15:58

curiosul a scris:
virgil_48 a scris:
Daca este adevarat ce ai scris mai sus, nu inseamna ca este vorba
de cercetarea timpului. Cine este subiectul acolo?
Sigur, dar nu este tocmai o pierdere de timp privind astfel situatia.
Daca pui problema "Ce este timpul pentru om" sau "Ce este timpul pierdut"
sau "Ce este timpul de odihna" ai ce discuta despre fiecare.
Dar o discutie intr-adevar stiintifica consider ca vizeaza numai aspectul ridicat
de TRG: este timpul acelasi la orice viteza sau nu? Stiu ca solutia vehiculata
de TRG este mai placuta, fiindca face credibile calatorii interplanetare pe distante
inaccesibile altfel, dar poate fi o himera.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11215
Puncte : 44007
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de mm Vin 08 Mai 2015, 17:18

.  Ca parere personala, raspunsul meu la intrebarea din titlul topicului: timpul este o suma de vectori. E o rezultanta "atasata" punctului in care se face masuratoarea.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23658
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil Vin 08 Mai 2015, 17:35

mm a scris:.  Ca parere personala, raspunsul meu la intrebarea din titlul topicului: timpul este o suma de vectori. E o rezultanta "atasata" punctului in care se face masuratoarea.
Deci timpul este un vector? are marime, directie si sens?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Forever_Man Sam 09 Mai 2015, 11:40

curiosul a scris:O sa-ti scriu cand am timp de ce consider asta si vorbim ulterior.

Abia astept. Smile
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15516
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Sam 09 Mai 2015, 12:18

Un simplu aspect pe care-l pot scrie acum repede este ca, in partea ingrosata din ultima parte a demonstratiei, i-ai atribuit cuvantului "ceva" o valoare definita.

Dar iti explic mai tarziu detaliat.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Sam 09 Mai 2015, 12:38

Forever_Man a scris: Placerea e +ceva, durerea e -ceva. Daca timpul nu exista ca si componenta a qualiilor, atunci + si - dispar. Rezulta ca placerea si durerea vor fi doar: placere = ceva, durere = ceva. Ajungem la concluzia ca placere = durere. Dar stim din ipoteza ca placere ≠ durere. Contradictie.

=> Timpul exista si natura lui e ca si componenta a qualiilor.

In primul rand, ai redus demonstratia la principii logice matematice.
In citat ai ceva de genul, daca x=a si y=a, atunci x=y.
Insa in cazul tau a=ceva. Ceva nedefinit totusi, caruia i-ai atribuit o "valoare" unic determinata.

Motiv pentru care, asa...la repezeala, demonstratia nu este una riguroasa.
Te-ai jucat un pic cu cuvintele folosind principii matematice.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Forever_Man Dum 10 Mai 2015, 00:26

De ce consideri ca acel ceva nu e riguros ? E la fel ca la qualia de temperatura. Poti sa alegi un punct de referinta, sa zicem 20 de grade cand e tocmai bine, nici cald nici rece. Apoi orice deviatie de la aceasta tempertura e un ceva. 23 de grade e +ceva, 17 grade e -ceva. Definitia la acel ceva este "diferit de punctul de referinta".
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15516
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de mm Dum 10 Mai 2015, 00:45

Deci timpul este un vector? are marime, directie si sens?.
.  Intocmai. Din experientele lui Kozyrev (care nu prea suscita interes pt. experimentatori), si nu numai, rezulta f. clar ca "timpul propriu" pentru un proces oarecare poate fi influentat de emisia sau sorbirea (timpului) de catre alte procese situate in apropiere de "procesul oarecare". Aceste procese inconjuratoare (exemplele sunt date de Kozyrev in articolele lui, traduse de mine) emit sau absorb timp, ceea ce e similar cu niste vectori ce se insumeaza, vectorial am zis (poate numai algebric), in locatia in care se afla procesul oarecare.

.  Am incercat sa transmit ideea (compunerii unor efecte). Mai bine ar suna "curgerea timpului" in loc de "timpul". Fiecare proces emite /sau absoarbe/ in /din/ jurul sau (legea e cu inversele patratelor) ceva timp, respectiv intensitatea difera (marimea), pozitionarea in spatiu a proceselor difera si ea (directia), sensul poate fi pozitiv (emisie, izvorare) sau negativ (sorbire). Cred ca suna destul de rezonabil. Insumarea tuturor emisiilor si sorbirilor de timp din proximitatea unui punct considerat ne da un nivel de timp. I-am zis "timpul propriu" respectivului punct/loc/proces.

.  Timpul nu e o abstractie, este o curgere a "ceva". Probabil este chiar materialul din care e facuta lumea, nu stiu. De curs insa pare sa curga si experimentele indica asa ceva.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue5 / 105 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23658
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de virgil Dum 10 Mai 2015, 07:54

Timpul s-a nascut odata cu miscarea periodica, repetabila cu aceiasi cadenta. Aceasta miscare este prezenta in toate nivelurile cosmice, prin sistemele in care sunt organizate acestea. Totusi obarsia timpului este acolo unde au aparut primele entitati distincte in spatiul inconjurator, inainte de aparitia particulelor. Acela este nivelul cosmic zero, cand spatiul continea primele forme de rasucire nascute din neant. Priveam mai daunazi niste filmulete cu delfini care se joaca producand vortexuri inelare de aer prin apa, pe care apoi le luau le fragmentau cu botul, le alungeau, le inghiteau etc. In acele entitati aerul este in miscare de rotatie in jurul unei axe care poate avea orice forma de curba inchisa sau deschisa, dar aceste forme exista atat timp cat aerul se roteste. Aceasta este prima forma de miscare periodica. Aceste formatiuni din nivelul zero al cosmosului, detin cheia timpului, fie ca le numim stringuri, corzi sau vortexuri, ele exista si au dus la crearea particulelor si chiar a materiei inconjuratoare.
http://www.trilulilu.ro/video-incredibil/extraordinarele-vortexuri-toroidale-produse-de-del
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 3445iz6

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Forever_Man Lun 11 Mai 2015, 00:04

mm a scris: Timpul nu e o abstractie, este o curgere a "ceva". Probabil este chiar materialul din care e facuta lumea, nu stiu. De curs insa pare sa curga si experimentele indica asa ceva.

Timpul curge doar pentru o constiinta. Cand constiinta nu e, nimic nu e. Cand te duci la culcare, te teleportezi practic in viitor 8 ore. Nu mai e nicio curgere a timpului.
Forever_Man
Forever_Man
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 977
Puncte : 15516
Data de inscriere : 25/11/2012
Obiective curente : https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

https://philpeople.org/profiles/cosmin-visan

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de curiosul Lun 11 Mai 2015, 00:21

Sincer, cu toate ca pare sa contrazica parerea unora mai experimentati ca mine, timpul este o simpla perceptie, un aspect pe care mintea/constientul il creaza si il accepta ca fiind real.
Zic eu, dar s-ar putea sa ma insel ca eu nu prea stiu ce spun.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

timpul - Ce este timpul? - Pagina 5 Empty Re: Ce este timpul?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 10 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum