Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 17:46

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Ieri la 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
CAdi (11934)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
curiosul (6652)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Razvan (6162)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Pacalici (5571)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
eugen (3789)
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Pacalici
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
CAdi
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
curiosul
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Dacu
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Razvan
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
virgil
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
meteor
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
gafiteanu
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
scanteitudorel
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Forever_Man
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
virgil_48
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
virgil
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
Dacu
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
virgil_48
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
virgil
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 
CAdi
despre - Despre haos Vote_lcapdespre - Despre haos Voting_bardespre - Despre haos Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre haos

+3
meteor
omuldinluna
CAdi
7 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

despre - Despre haos Empty Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Dum 06 Oct 2013, 11:57

Provine din topicul „Ce a fost inainte de Big-Bang? Alte aspecte in Univers”.


,,La-nceput, pe când fiinţă nu era, nici nefiinţă''...

Inainte de Big - Bang exista haos ?


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 07 Oct 2013, 12:26, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 12:28

Daca admiti existenta Big-Bangului, mai departe depinde de teoria speculativa spre care te indrepti. Cei care lucreaza in teoria stringurilor propun ca evenimentul pe care noi il consideram Big-Bang, inceputul existentei Universului nostru, sa fie coliziunea a doua hipersuprafete numite brane, deci intrebarea care se pune acum e daca aceste brane au o evolutie complet determinista sau flucteaza, macar local. Aici nu stiu sa te lamuresc, dar inca odata, este o pura speculatie.

Alta teorie, a gravitatiei cuantice in bucle, propune ca inaintea Big-Bangului sa fi existat un Univers care a colapsat, dupa care s-a umflat la loc in Universul actual. Aceasta propunere cred ca a fost facuta inainte de descoperirea faptului ca expansiunea Universului este accelerata. In orice caz, daca in acest Univers anterior legile fizicii erau aceleasi, exista si acolo haos.

Intre noi fie vorba, imi vine foarte greu sa imi imaginez o lume in care haosul sa fie absent. Unele dintre cele mai simple (in aparenta) sisteme fizice au in realitate evolutii haotice, nu prea stiu ce fel de lume ar putea fi aia in care totul sa fie perfect ordonat.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de meteor Dum 06 Oct 2013, 12:39

Si aparitia ploii cred ca chindva era considerata ca fiind haotica, cu timpul omul a aflat care e treba.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 12:42

De acord, stii ce fenomene fizice duc la aparitia precipitatiilor sub forma de ploaie, dar atmosfera tot are o dinamica haotica. Ce, n-ai vazut niciodata s-o dea aia de la meteo in bara cu previziunile?Smile 

Atmosfera nu e un sistem determinist, sa poti sa spui exact cand o sa ploua, unde o sa ploua si cat o sa ploua, dar deja avem un nivel de intelege suficient de adanc si tehnologie suficient de buna cat sa putem prezice cu destul de multa incredere astfel de fenomene. Balbe mai exista, insa.

Auzisem ca s-ar fi inventat si ceva tehnologie care sa produca ploaie la comanda, dar nu cunosc amanunte.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de meteor Dum 06 Oct 2013, 12:57

omuldinluna a scris:De acord, stii ce fenomene fizice duc la aparitia precipitatiilor sub forma de ploaie, dar atmosfera tot are o dinamica haotica. Ce, n-ai vazut niciodata s-o dea aia de la meteo in bara cu previziunile?Smile 

Atmosfera nu e un sistem determinist, sa poti sa spui exact cand o sa ploua, unde o sa ploua si cat o sa ploua, dar deja avem un nivel de intelege suficient de adanc si tehnologie suficient de buna cat sa putem prezice cu destul de multa incredere astfel de fenomene. Balbe mai exista, insa.

Auzisem ca s-ar fi inventat si ceva tehnologie care sa produca ploaie la comanda, dar nu cunosc amanunte.
Deacord ca si tine, stii ce fac eu chind aud meteo in RM ?!

Fac totul absolut invers, si merge super.

Deoarece astea de aici deschid dimineata geamul si daca vad ca pe ici colo sta chite un nouras, indata:- Cod galben, cod galben pe neaseara se asteapta ploi, ploi !!!

Totus, stiind toti parametrii initiali, cum in prezent se cunosc multe lucruri(totul nimeni nu stie) din meteorologie, s-ar putea prezice foarte aproximativ.

meteor
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2203
Puncte : 25231
Data de inscriere : 19/06/2011

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 13:33

Tocmai asta e problema sistemelor haotice. Ai o gramada de parametri initiali, si nu ii stii cu precizie infinita. Daca sistemul e haotic, evolutia sa ulterioara va fi extrem diferita daca tu ai masurat unul dintre parametri ca avand valoarea 0.123 unitati, iar el de fapt era 0.12345... unitati.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Dum 06 Oct 2013, 14:25

omuldinluna a scris:Daca admiti existenta Big-Bangului, mai departe depinde de teoria speculativa spre care te indrepti. Cei care lucreaza in teoria stringurilor propun ca evenimentul pe care noi il consideram Big-Bang, inceputul existentei Universului nostru, sa fie coliziunea a doua hipersuprafete numite brane, deci intrebarea care se pune acum e daca aceste brane au o evolutie complet determinista sau flucteaza, macar local. Aici nu stiu sa te lamuresc, dar inca odata, este o pura speculatie.

Alta teorie, a gravitatiei cuantice in bucle, propune ca inaintea Big-Bangului sa fi existat un Univers care a colapsat, dupa care s-a umflat la loc in Universul actual. Aceasta propunere cred ca a fost facuta inainte de descoperirea faptului ca expansiunea Universului este accelerata. In orice caz, daca in acest Univers anterior legile fizicii erau aceleasi, exista si acolo haos.

Intre noi fie vorba, imi vine foarte greu sa imi imaginez o lume in care haosul sa fie absent. Unele dintre cele mai simple (in aparenta) sisteme fizice au in realitate evolutii haotice, nu prea stiu ce fel de lume ar putea fi aia in care totul sa fie perfect ordonat.
Deci dupa parerea ta inainte de Big Bang a fost haos .
Ca sa afirmi asa ceva trebuie sa ai si ceva motive .
Cam ce crezi ca ar fi existat inainte de Big Bang ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 14:55

N-am zis asa ceva. Doar ti-am adus la cunostinta doua teorii (cu care sunt cat se poate de paralel) ce propun scenarii pre Big-Bang si ti-am spus ca imi vine greu sa imi imaginez o lume cu legi fizice care sa nu conduca la haos.

Consider ca nu ma duce capul (ca tot ma faci infumurat, arogant si mai stiu eu cum) suficient de mult incat sa ma gandesc la ce a fost inainte de Big-Bang, asa ca eu unul nici nu ma obosesc sa-mi pun problema. Eu n-am inteles foarte bine, pana in ziua de astazi, nici ce s-a intamplat dupa Big-Bang, ce sa ma apuc acuma sa ma gandesc la ce a fost inainte. Laughing 
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Dum 06 Oct 2013, 19:32

omuldinluna a scris:N-am zis asa ceva. Doar ti-am adus la cunostinta doua teorii (cu care sunt cat se poate de paralel) ce propun scenarii pre Big-Bang si ti-am spus ca imi vine greu sa imi imaginez o lume cu legi fizice care sa nu conduca la haos.

Consider ca nu ma duce capul (ca tot ma faci infumurat, arogant si mai stiu eu cum) suficient de mult incat sa ma gandesc la ce a fost inainte de Big-Bang, asa ca eu unul nici nu ma obosesc sa-mi pun problema. Eu n-am inteles foarte bine, pana in ziua de astazi, nici ce s-a intamplat dupa Big-Bang, ce sa ma apuc acuma sa ma gandesc la ce a fost inainte. Laughing 
Asa cum este Universul acum tie ti se pare ca este haos ?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 20:08

Nu ca mi se pare mie, Universul nostru este unul haotic. Sisteme fizice dintre cele mai diverse prezinta caracter haotic, de la un pendul supus oscilatiilor fortate intr-un mediu disipativ, pana la sisteme gravitationale, atmosfera unei planete, sau miscarea nucleonilor dintr-un nucleu. Nici nu mai vorbesc de agitatia electronilor dintr-un metal, sau de miscarea din citoplasma unei celule.

Minunea e ca atunci cand privesti un sistem suficient de mare, o forma mai inalta de organizare apare peste intreaga structura. Moleculele unui gaz se afla intr-o miscare complet dezordonata, si totusi gazul poate prezenta stari de echilibru, caracterizate de parametri care per ansamblu sunt fixati. La fel, desi miscarea unui sistem stelar poate fi (si chiar este, in multe cazuri) haotica, galaxia prezinta o miscare care, vazuta in ansamblu, este ordonata.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de Dacu Dum 06 Oct 2013, 20:19

Nici universul nostru nici alt univers şi deci nici multiversul nu cred că este haotic este chiar foarte ordonat de cine trebuie şi mai ales cum trebuie.....Se spune că universul nostru este în expansiune şi se presupune că la un moment dat universul nostru se va opri din expansiune şi atunci eu întreb cât timp va fi universul nostru în stare de staţionare adică nici de expansiune dar nici de contracţie???? Idea Idea Idea 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2596
Puncte : 21787
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de virgil Dum 06 Oct 2013, 20:39

Cu cat materia este pe o treapta mai ridicata de organizare, cu atat complexitatea campurilor si a fortelor care se manifesta face ca formele de organizare sa fie mai diverse. Aceasta diversitate implica si caracterul aparent haotic de organizare al sistemelor cosmice, dar in realitate totul este guvernat de legile naturii.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 21:05

Pai haos nu inseamna absenta legilor fizicii. Tocmai, miscarea haotica rasare din acestea. Ti-am lasat multe exemple cu sisteme de 3 corpuri care nu sunt perfect deterministe. Daca schimbi putin conditiile initiale ale unei probleme gravitationale de 3 corpuri, traiectoriile finale pot fi complet diferite, ori asta este una dintre trasaturile cele mai importante ale miscarii haotice.

Insemnatatea practica este urmatoarea: dat fiind ca nu poti avea o cunoastere perfecta a conditiilor initiale ale unui sistem, daca acesta ara caracter haotic, atunci o predictie determinista poate fi complet diferita fata de rezultatul observat in realitate.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Dum 06 Oct 2013, 21:18

virgil a scris:Cu cat materia este pe o treapta mai ridicata de organizare, cu atat complexitatea campurilor si a fortelor care se manifesta face ca formele de organizare sa fie mai diverse. Aceasta diversitate implica si caracterul aparent haotic de organizare al sistemelor cosmice, dar in realitate totul este guvernat de legile naturii.
Caracterul haotic apare datorita faptului ca omul nu a descoperit inca toate legile si principiile ce guverneza materia.
De altfel nu numai la corpurile ceresti (cu acele planete neincluse intr-un sistem solar ) si care plutesc aparent
haotic in spatiu ci si la miscarea browniana miscarea particulelor este aparent haotica ea fiind data de directiile
impulsului si de directia gradientilor de temperatura diferiti .
Daca am cunoaste parametrii initiali, miscarea aparent haotica  browniana a acestora nu ar mai fi asa de haotica
si am determina comportamentul fiecarei particule .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 21:28

Si aici intervine problema. Intr-un mol de gaz ai despre - Despre haos Mimetexmolecule. Cum poti determina, chiar considerandu-le obiecte clasice, conditiile initiale ale tuturora la un moment dat, si cum rezolvi toate ecuatiile de miscare? Fiecare molecula interactioneaza cu toate celelalte.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Dum 06 Oct 2013, 21:36

omuldinluna a scris:Si aici intervine problema. Intr-un mol de gaz ai despre - Despre haos Mimetexmolecule. Cum poti determina, chiar considerandu-le obiecte clasice, conditiile initiale ale tuturora la un moment dat, si cum rezolvi toate ecuatiile de miscare? Fiecare molecula interactioneaza cu toate celelalte.
Da. dar haos inseamna dezorganizare ,neexistenta unei organizari a unor principii
si legi , asa cum de fapt se presupune ca era Universul inainte de BB .
Nu inseamna ca daca nu ai parametrii initiali la fiecare molecula miscarea lor
este haotica. Daca ai avea un calculator si ai stii parametrii ai putea cunoaste
directia impulsului pentru fiecare dintre acestea .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 22:03

Miscare haotica inseamna altceva in fizica, anume nu absenta unei legi, ca legea este cunoscuta, dar caracterul miscarii este de asa natura incat nu este complet determinist. Orbitele unui sistem haotic pot fi extrem de diferite la variatii extrem de mici ale conditiilor initiale, pe de alta parte, orbitele unui sistem determinist sunt independente de valorile conditiilor initiale.

Uite ca exemplu, miscarea in camp central gravitational. Pentru un sistem de doua corpuri, traiectoria este mereu o orbita eliptica (daca sunt legate desigur), indiferent de pozitile si vitezele initiale (numai sa nu fie atat de mari incat energia totala a sistemului sa fie pozitiva, iar corpurile sa scape). Pentru un sistem de 3 corpuri insa, conditii initiale foarte apropiate au un impact crucial asupra evolutiei sale. Intr-un caz, corpul 2 sa zicem scapa liber iar 1 si 3 raman legate. Schimbi conditiile initiale putin si constati ca 1 scapa liber iar 2 si 3 raman legate, sau mai schimbi putin conditiile si ai norocul sa dai peste o stare stabila, in care toate 3 raman legate. Interactia este mereu aceeasi, forta de gravitatie centrala si invers proportionala cu patratul distantei dintre fiecare pereche de corpuri.

Revenind acum la problema cu gazul, ce fel de calculator crezi ca iti poate rezolva un sistem de 10^23 ecuatii de miscare cuplate? Si presupunand ca ar exista o masinarie atat de formidabila, cum stabilesti 10^23 conditii initiale pentru moleculele tale? Trebuie sa mori in acelasi in acelasi timp 100.000.000.000.000.000.000.000 de pozitii si viteze. Cum ai putea face asa ceva?


Ultima editare efectuata de catre omuldinluna in Lun 07 Oct 2013, 08:40, editata de 2 ori
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Dum 06 Oct 2013, 22:13

Revenind la problema cu gazul nu inseamna ca daca tu nu ai gasit programul
sau nu stii toti parametrii initiali de miscare nu ai o miscare ordonata
dupa un anumit principiu.
De altfel poti foarte bine sa determini miscarea pentru o singura molecula .
Daca ai putea sa ai o privire de ansamblu le-ai putea determina pe toate dar acest lucru nu inseamna
ca daca tu nu esti capabil sa determini parametrii, miscarea este haotica Smile 

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Dum 06 Oct 2013, 22:59

Pai cunosti principiul, ca stii legea cu care interactioneaza. Si totusi, cum determini miscarea? Intreb inca odata cum masori 100.000.000.000.000.000.000.000 de conditii initiale si cum rezolvi un sistem de 100.000.000.000.000.000.000.000 de ecuatii de miscare?

Cum determini miscarea pentru o singura molecula, daca interactia depinde (sa zicem) de o putere a distantei dintre aceasta si fiecare alta molecula, iar nici o alta molecula nu este fixa, ci se misca in campul generat de acea molecula?

Nu e limpede ca daca judeci asa, nu ajungi nicaieri?
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Lun 07 Oct 2013, 00:24

omuldinluna a scris:Pai cunosti principiul, ca stii legea cu care interactioneaza. Si totusi, cum determini miscarea? Intreb inca odata cum masori 100.000.000.000.000.000.000.000 de conditii initiale si cum rezolvi un sistem de 100.000.000.000.000.000.000.000 de ecuatii de miscare?

Cum determini miscarea pentru o singura molecula, daca interactia depinde (sa zicem) de o putere a distantei dintre aceasta si fiecare alta molecula, iar nici o alta molecula nu este fixa, ci se misca in campul generat de acea molecula?

Nu e limpede ca daca judeci asa, nu ajungi nicaieri?
Sa imi creasca la loc par pe chelie de inteleg de ce ai simtit nevoia sa zici ,,Nu e limpede ca daca judeci asa, nu ajungi nicaieri''
cand mai sus ai scris ,,pai cunosti principiu ca stii legea cu care interactioneaza''

Am zis eu altceva?! Tocmai, am scris clar ca se poate calcula totul daca cunosti interactiile.

Cateodata imi lasi impresia ca nu citesti absolut nimic din ce scriu, ci doar cauti sa ma contrezi cu orice pret.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 07 Oct 2013, 07:37

[Atac la persoană].

Inca o data, cunosti natura interactiei, sa spunem ca e data de legea lui Coulomb, dar cum rezolvi, concret, 10^{23} ecuatii cu 10^{23} conditii initiale, ca sa determini miscarea tuturor moleculelor din gaz?

Ia scrie ecuatia de miscare a unei singure particule, sa vedem cum arata.

Edit: de fapt, ce sa mai, hai ca scriu eu sistemul. Sa presupunem ca avem un mol dintr-un gaz de electroni intr-un recipient dat. Atunci, pentru electronul i ecuatia de miscare este

despre - Despre haos Mimetex, unde N_A este numarul lui Avogradro, indicele ' al sumei semnifica faptul ca nu sumez peste electronul i, iar vectorul r_{ij} este despre - Despre haos Mimetex.

Deci, fara sa mai ridic macar problema determinarii tuturor conditiilor initiale, cum rezolv un sistem de N_{A} ecuatii cuplate, ca sa determinin macar solutia generala? Le propun de pe acum administratorilor ca cine vine cu raspunsuri in bataie de joc sa ia cateva zile de pauza de pe forum. O fi platforma forumgratuit, dar cred ca ajunge cu mistoul gratuit.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 07 Oct 2013, 09:24, editata de 1 ori (Motiv : Am eliminat atac la persoană.)
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Lun 07 Oct 2013, 08:33

omuldinluna a scris:Mda, tie ori iti face placere sa te prefaci ca ai amplitudinea intelectuala sub medie, ori chiar ai amplitudinea intelectuala sub medie.

Inca o data, cunosti natura interactiei, sa spunem ca e data de legea lui Coulomb, dar cum rezolvi, concret, 10^{23} ecuatii cu 10^{23} conditii initiale, ca sa determini miscarea tuturor moleculelor din gaz?

Imi pare rau ca am ajuns la discutii de acest gen !
Vad ca cele ce am scris pe topicul Intrebari si Raspunsuri se adevereste :
Nu vreau sa recurg la jigniri si afronturi cum faci tu ,dar iti mai spun :
miscarea moleculelor este controlata pentru ca tu stii principiile dupa care ele
se ciocnesc si stii ca daca ai cunoaste unghiul ai afla directia si deasemenea
poti sa determini traiectoria.
E o problema de conceptie aici !
Ia spune-mi daca ai avea numai doua molecule si ai avea parametrii initiali ai miscarii
si impulsul ciocnirea fiind elastica ai putea sa determini ulterior traiectoria ?
Tot asa calculezi cu 3 molecule apoi cu 4 etc.
Asta nu inseamna ca noi daca nu putem calcula la 10 ^23 molecule ,avem haos intr-un
gaz ceea ce sustii tu .
Haos inseamna dezordine , lipsa principiilor si legilor, ceea ce nu este cazul in acest univers.
Din contra mi se pare teribil de organizat.

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 07 Oct 2013, 08:38

Ia arata-mi tu cum rezolvi problema pentru 3 electroni, si sa vedem cum este ea determinista. Vezi ca ai o problema similara prezentata in simulari (variaza tot ca inversul patratului distantei) pe topicul cu miscarea in camp central, si traiectoriile alea sunt haotice, Rolling Eyes , ca oi cunoaste tu principiile dinamicii si totusi traiectoriile se schimba radical la schimbarea conditiilor initiale. Am scris mai sus, dar vad ca nu stii sa citesti. In fizica, haos nu inseamna absenta legii, aia e pur si simplu necunoastere, ci dependenta traiectoriilor de conditiile initiale.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de CAdi Lun 07 Oct 2013, 09:25

omuldinluna a scris:Ia arata-mi tu cum rezolvi problema pentru 3 electroni, si sa vedem cum este ea determinista. Vezi ca ai o problema similara prezentata in simulari (variaza tot ca inversul patratului distantei) pe topicul cu miscarea in camp central, si traiectoriile alea sunt haotice, Rolling Eyes , ca oi cunoaste tu principiile dinamicii si totusi traiectoriile se schimba radical la schimbarea conditiilor initiale. Am scris mai sus, dar vad ca nu stii sa citesti. In fizica, haos nu inseamna absenta legii, aia e pur si simplu necunoastere, ci dependenta traiectoriilor de conditiile initiale.
Eu abandonez... Daca nu intelegi ce vreau sa-ti spun asta este !

Atat mai completez :Traiectorile acelea din miscarea in camp central sunt haotice
pentru ca nu ai luat in considerare ,toti factorii care actioneaza asupra sistemului .
Altfel ai vedea ca ai o miscare controlata.
La electroni datorita vitezei electronilor care se apropie de viteza luminii,
ai acel nor electronic si in plus mai ai si dualitatea unda - particula, care te determina
sa te supui relatiei de incertitudine a lui Heisenberg.
Dar acest lucru nu inseamna ca miscarea electronului nu e organizata chiar daca
factorul uman nu este in msura sa-i determine locatia .
Din contra el se supune legii de atractie Coulombiene etc.etc...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57105
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de virgil Lun 07 Oct 2013, 11:31

Am vazut o demonstratie de circ, in care intr-un glob din grilaje metalice, evoluau cinci motociclete in sensuri diferite ce lasau impresia de haos, dar in realitate fiecare miscare era intradevar controlata.
https://www.youtube.com/watch?v=tzkdc_Nuxz0

Ceia ce numim noi haos reprezinta doar incapacitatea noastra de explicare a multiplelor evenimente care se petrec cu o viteza atat de mare incat nu pot fi incadrate in regulile cunoscute. Cum ai putea numi miscarea moleculelor intr-un pahar cu apa decat haotica, dar daca am privi doar o molecula am observa ca ea urmeaza un traseu dominat de campurile moleculelor inconjuratoare, care la randul lor sunt in continua miscare, ceia ce ne face imposibila stabilirea unei legi de miscare pentru molecula observata.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 07 Oct 2013, 12:31

Nici eu nu cred în existenţa obiectivă a haosului. Este o mare dovadă de vanitate din partea oamenilor de Ştiinţă care vor să impună ideea că Universul este haotic, echivalând necunoaşterea noastră cu limitele naturii. Haosul este doar o aparenţă şi trebuie să subliniem asta ori de câte ori apare posibilitatea ca un om să creadă greşit că natura ar fi haotică.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33928
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de Dacu Lun 07 Oct 2013, 16:24

CAdi a scris:Provine din topicul „Ce a fost inainte de Big-Bang? Alte aspecte in Univers”.


,,La-nceput, pe când fiinţă nu era, nici nefiinţă''...

Inainte de Big - Bang exista haos ?
Conform DEX online:
"HÁOS, haosuri, s. n. 1. Stare primitivă, de neorganizare, în care, după cum presupuneau cei vechi, s-ar fi aflat materia înainte de apariția universului cunoscut de om; (în unele concepții teogonice) spațiu nemărginit, cufundat în beznă și umplut de „neguri”, în care s-ar fi găsit, într-un amestec confuz, elementele și materia înainte de organizarea lumii; stare de dezordine, primordială a materiei."

Dacă haos este ceea ce spune DEX online atunci ce anume a determinat ordonarea materiei aşa cum este cunoscută azi? Idea 

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2596
Puncte : 21787
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de virgil Lun 07 Oct 2013, 17:27

Definitia din dex este incompleta, deoarece haosul a fost in perioada de dupa B_B, in care pe langa aparitia primelor particule (quarcii) mai existau fotoni, cuante de mare energie, bosoni, si altele. De fapt negurile si intunericul din spatiul nemarginit a fost inainte de aparitia stelelor, cand nebuloasele umpleau universul.
Ce a determinat haosul sa se transforme in materia organizata? Prezenta undelor gravitationale care sau ciocnit in interiorul nebuloaselor, a condus la cresterea concentratiei locale a materiei aparand astfel primele centre de dezvoltare a corpurilor ceresti. Din pacate nu stim ce a determinat aparitia undelor gravitationale tocmai la un anumit nivel de evolutie a universului. Poate ca undele gravitationale existau dintotdeauna, in paralel cu undele electromagnetice, dar inca materia nu era organizata in atomi, si de aceia nu puteau da nastere corpurilor ceresti. Insa acest lucru intra in contradictie cu ideia ca toata energia universului ar fi fost concentrata intr-un punct inainte de B_B, pentru ca undele gravitationale nu se puteau desfasura intr-un punct. Mai plauzibil este ca B_B a fost o etapa din universul nemarginit si s-a petrecut in timp scurt intr-o infinitate de puncte, adica fiecare aparitie de particule din ciocnirea a doua cuante reprezinta un eveniment ce apartine de B_B-ului. Ca exemplu intuitiv imaginativa ca denumim B_B momentul evaporarii apei de pe suprafata unui lac, si ca fiecare molecula de apa produce un eveniment atunci cand se evapora. Procesul dureaza pana se evapora intreaga apa si lacul seaca, astfel spatiul devine plin de vapori de apa. Desigur exemplul este incomplet, dar cu indulgenta poate sugera un moment de inceput a universului, cand materia era in stare inerta, ca apoi dupa "evaporare" sa devina o stare energetica capabila de organizare.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55585
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de omuldinluna Lun 07 Oct 2013, 18:14

@CAdi

Ce am neglijat intr-o problema de 3 corpuri gravitationala? Gravitatia fiecarei particule actioneaza asupra celeilalte, cu formula data de Newton. Este poate cel mai simplu exemplu pentru a intelege ce este acela un sistem haotic, asa ca il mai repet odata.

Intr-o problema de doua corpuri, atata vreme cat energia sistemului este negativa, sunt numai doua evolutii posibile ale sistemului, anume ori particulele cad una pe cealalta, ori raman prinse pe orbite eliptice (sau la limita circulare), iar acest caracter nu se schimba la variatia infinitezimala a conditiilor initiale. Intr-o problema de 3 corpuri insa, o diferenta minuscula strecurata in conditiile initiale duce la o evolutie complet diferita a sistemului. Poate insemna trecerea de la o orbita stabila, la una in care corpurile scapa, sau unul singur scapa iar celelalte doua raman legate.

Iata aici un alt exemplu foarte bun de miscare haotica. Trei electroni, tratati ca particule clasice, prinsi intr-un potential armonic:



A rulat numai odata codul. Daca ii mai dadea drumul odata cu conditii initiale foarte putin diferite, miscarea ar fi fost cu totul alta, desi fortele erau aceleasi. Din pacate, n-am acum la dispozitie un asemenea cod, dar o sa incerc sa fac unul cat de curand posibil, ca sa va fac simulari chiar pe un asemenea sistem, cu conditii initiale foarte apropiate, si sa vedeti ca miscarea este intr-adevar haotica.

Daca n-ar fi haotica, evolutia sistemului nu ar trebui sa fie sensibila la conditiile initiale.
omuldinluna
omuldinluna
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Prenume : Omul
Numarul mesajelor : 2728
Puncte : 30068
Data de inscriere : 03/08/2011
Obiective curente : Doresc sa termin expunerea problemei clasice a miscarii in camp central, cu aplicatie la campul gravitational Newtonian

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de Razvan Lun 07 Oct 2013, 20:39

Indiferent care sunt condiţiile iniţiale şi indiferent cum evoluează, un sistem fizic poate statistic să revină la aceaşi stare.
Dacă aţi fi urmărit filmul lui Susskind, postat de mine, mai demult, pe la minutul 16 se afirmă de către Stefan Boltzmann că entropia „aproape” întotdeuna este în creştere. Mai departe, dacă aveţi răbdarea să urmăriţi în continuare, cam de la minutul 23 – 24, se afirmă un alt lucru surprinzător: după suficient de mult timp, statistic vorbind, lucrurile pot reveni la starea iniţială.
Adică, indiferent prin stările prin care trece un sistem fizic şi oricât de dezorganizat ar deveni, există posibilitatea statistică, după suficient de mult timp, ca el să revină la starea iniţială şi să reia mai apoi, din nou, toate stările intermediare prin care trecuse în evoluţia sa.



_________________
Eşti inteligent atunci când crezi doar jumătate din ceea ce afli; eşti înţelept atunci când ştii care jumătate!
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre haos Left_bar_bleue9 / 109 / 10despre - Despre haos Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33183
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

despre - Despre haos Empty Re: Despre haos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum