Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Ieri la 22:52

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Ieri la 22:09

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Ieri la 21:52

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Ieri la 17:19

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Ieri la 16:11

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 09:49

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Ieri la 08:21

» Ce este FOIP?
Scris de CAdi Joi 25 Apr 2024, 23:34

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12186)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11927)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11203)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3786)
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Bordan
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_lcapEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Voting_barEnergia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 30 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 30 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Energia şi teoria relativităţii

+5
mm
exlaur
Iulian
pythagora
Abel Cavaşi
9 participanți

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 11 Mai 2008, 15:13

Rezumarea primului mesaj :

Pe topicul „Energie, impuls, masă în teoria relativităţii restrânse” pythagora a scris:Acum, dacă forţa F provine dintr-un potemţial scalar V, avem:

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Fafc0b73fe1b552ffc916dddacf1a23d

Folosind aceasta, obţinem:

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 8fbc4fecdc0a6fc4b64ef0cbaeede640

Deci, şi în teoria relativităţii, suma dintre energia cinetică şi energia potenţială se conservă. Acest rezultat a fost abandonat până acum în teoria relativităţii. Deci, dacă notăm energia totală cu E, putem scrie:

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 8c40297726fd3720d3c440d9c37e7d9e

Problema este că, nici forţa gravitaţională, nici forţa electromagnetică, nu provin exact dintr-un potenţial scalar.
În topicul „Energie, impuls, masă în teoria relativităţii restrânse” ai afirmat o mulţime de lucruri interesante, printre care şi cele subliniate cu roşu de către mine. Vrei să spui că aceste chestiuni pot fi considerate mistere şi că ele ar trebui aprofundate mai detaliat?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos


Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Sam 23 Aug 2008, 21:02

Foarte frumos raţionamentul, dar el arată cât de mult diferă un raţionament newtonian care nu a ţinut seama de legea de compunere a vitezelor de un raţionament relativist care impune această lege confirmată pe cale experimentală.

Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Numarul mesajelor : 7942
Data de inscriere : 28/02/2008

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de mm Dum 24 Aug 2008, 12:05

Rationamentul o fi el frumos , pe mine m-a atras faptul ca e adevarat , sugestiv , logic si poate constitui punctul de plecare al unui studiu . Restudiu , daca ma gandesc un pic .
---Apropo de :
raţionament relativist care impune această lege confirmată pe cale experimentală.
, trebuie sa remarcam ca orice experiment care confirma formulele Lorenz , confirma formulele Lorenz dar nu neaparat si Teoriile Relativitatii . TR-urile exista "adiacent" acestor formule , si ele sunt doar o interpretare ! Tot asa oricine poate interpreta lumina lunii pline ca fiind un disc desi e o sfera . Se pleaca de la o obs. reala , un fapt , dar se poate gresi cu usurinta . Si cine stia de sfera acu 500 de ani ?
---Vorbind despre "rationament newtonian" si "rationament relativist" ne indepartam de subiect : energia infinita necesara ptr. a accelera un corp (indiferent de masa ! atentie !) la o anumita valoare a vitezei . Eu am aratat (culegand de pe net) ca noi interpretam imposibilitatea de a transmite energie (ca si caldura) intre doua corpuri peste un anumit nivel ca fiind "o chestie infinita" . Si nu e .

mm
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1526
Data de inscriere : 21/08/2008

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 24 Aug 2008, 17:24

mm a scris:---Apropo de :
raţionament relativist care impune această lege confirmată pe cale experimentală.
, trebuie sa remarcam ca orice experiment care confirma formulele Lorenz , confirma formulele Lorenz dar nu neaparat si Teoriile Relativitatii . TR-urile exista "adiacent" acestor formule , si ele sunt doar o interpretare ! Tot asa oricine poate interpreta lumina lunii pline ca fiind un disc desi e o sfera . Se pleaca de la o obs. reala , un fapt , dar se poate gresi cu usurinta . Si cine stia de sfera acu 500 de ani ?
Domnule Mircea, ţin să vă anunţ că formulele lui Lorentz rezultă logic din teoria relativităţii. Mai mult, din teoria relativităţii mai rezultă multe alte lucruri despre care habar nu se avea pe vremea când au fost enunţate formulele lui Lorentz. Şi absolut toate consecinţele teoriei relativităţii au fost confirmate experimental. Cel puţin, eu aşa am învăţat la şcoala în care am avut încredere şi care a reuşit să mă convingă. Dacă dumneavoastră veţi reuşi să mă convingeţi la fel de bine, nu voi avea niciun motiv să nu vă accept ideile. Dar deocamdată nu m-aţi convins, şi nu trebuie să neglijaţi asta (şi nici să vă irite).

---Vorbind despre "rationament newtonian" si "rationament relativist" ne indepartam de subiect : energia infinita necesara ptr. a accelera un corp (indiferent de masa ! atentie !) la o anumita valoare a vitezei .
Cum adică „indiferent de masă”? Cum pot să neglijez creşterea masei cu viteza când aceasta a fost confirmată experimental şi practic în tot felul de acceleratoare de particule?

Eu am aratat (culegand de pe net) ca noi interpretam imposibilitatea de a transmite energie (ca si caldura) intre doua corpuri peste un anumit nivel ca fiind "o chestie infinita" . Si nu e .
Arătaţi-mi un fenomen în care energia se transmite cu viteză mai mare decât a luminii.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de mm Lun 25 Aug 2008, 08:44

Un fenomen la care energia se transmite cu viteza mai mare decat a luminii ?
Am mai aratat , masuratorile Kozyrev . Am obosit de cand o tot spun peste tot
Cum adică „indiferent de masă”?

Accelerarea unor mase diferite cere energii diferite ; pe cand "energia infinita" e o singura valoare pentru orice masa . Chiar daca pare un argument slab , e unul din mai multe .
Domnule Mircea, ţin să vă anunţ că formulele lui Lorentz rezultă logic din teoria relativităţii.

Eu stiu ca mai intai au fost formulele Lorenz si abia apoi a urmat folosirea lor de Einstein , au rezultat TR . Gresesc ?
Dar deocamdată nu m-aţi convins, şi nu trebuie să neglijaţi asta (şi nici să vă irite).

Nu sunt iritat daca nu conving , chiar consider ca nu trebuie neaparat sa convinga pe cineva niste argumente , dar acele agumente trebuie analizate si de catre abel "cineva" in cadrul unui schimb de pareri . Nici pe mine nu ma conving teoriile studiate in scoala deoarece avem datoria sa le analizam , perfectionam , schimbam , ajustam , etc. , in functie de noutatile experimentale aparute intre timp . Nu neaparat noi insine , ca persoane obisnuite , ar suna ca o exagerare , dar putem semnala , examina , tine cont de acele "buturgi mici" care pot rasturna TM (teorii mari) .
---In practica mea de inginer am constatat ca "niciodata" formulele si teoriile "nu se potrivesc exact" cu realitatea (tehnica , practica , experimentala , etc) si tin cont de acest lucru caci am verificat/constatat si nimeni n-o sa ma convinga de contrariu . Argumentele trebuie verificate si ele dar nu cu teorii mai vechi mai ales cand acele argumente combat tocmai acele teorii vechi . E un nonsens sa faci acest lucru si am mai spus asta .

Ca o concluzie : cu teoria studiata la scoala nu poti combate argumente rezultate din practica . Lucrurile stau invers : cu practica , mereu , se verifica teoria ; cum apare o mica nepotrivire , teoria e de vina si nu practica .(Sper ca ideile mele nu deranjeaza prea mult Smile )
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 25 Aug 2008, 22:30

mm a scris:Un fenomen la care energia se transmite cu viteza mai mare decat a luminii ?
Am mai aratat , masuratorile Kozyrev . Am obosit de cand o tot spun peste tot
Măsurătorile lui Kozyrev nu sunt concludente sau, cel puţin, nu sunt la fel de concludente ca şi măsurătorile care confirmă valabilitatea teoriei relativităţii. Şi sfatul meu este să nu obosiţi atât de repede dacă credeţi că este un subiect valoros. Apropo, ce-ar fi să deschideţi un topic separat cu experimentele lui Kozyrev?

Accelerarea unor mase diferite cere energii diferite ; pe cand "energia infinita" e o singura valoare pentru orice masa . Chiar daca pare un argument slab , e unul din mai multe .
Energia infinită în teoria dumneavoastră este echialentă cu viteza luminii în teoria „noastră”.

Eu stiu ca mai intai au fost formulele Lorenz si abia apoi a urmat folosirea lor de Einstein , au rezultat TR . Gresesc ?
Aveţi, dreptate, dar asta nu contrazice ceea ce am spus eu Smile .

---In practica mea de inginer am constatat ca "niciodata" formulele si teoriile "nu se potrivesc exact" cu realitatea (tehnica , practica , experimentala , etc) si tin cont de acest lucru caci am verificat/constatat si nimeni n-o sa ma convinga de contrariu . Argumentele trebuie verificate si ele dar nu cu teorii mai vechi mai ales cand acele argumente combat tocmai acele teorii vechi . E un nonsens sa faci acest lucru si am mai spus asta .
Nu ştiu în ce sens spuneţi că teoria nu coincide cu practica, dar nici nu avem pretenţia asta. Teoria va rămâne mereu imperfectă în faţa naturii, pentru că este finită.

Ca o concluzie : cu teoria studiata la scoala nu poti combate argumente rezultate din practica . Lucrurile stau invers : cu practica , mereu , se verifica teoria ; cum apare o mica nepotrivire , teoria e de vina si nu practica .(Sper ca ideile mele nu deranjeaza prea mult Smile )
Nici cu practica nu este sigur întotdeauna, pentru că şi ea este filtrată prin teorie (exemplul cu discul Lunii este foarte relevant).
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de mm Mar 26 Aug 2008, 12:17

Măsurătorile lui Kozyrev nu sunt concludente sau, cel puţin, nu sunt la fel de concludente ca şi

Orice fel de masuratori sunt la fel de concludente ca orisicare altele si , in plus , intotdeauna mai concludente decat orice fel de teorii . Exprimat altfel , masuratoarea bate teoria !
--Vreti sa spuneti ca un parlit de astrofizician rus nu este la fel de egal cu altii ? Nu inteleg la ce va referiti . Masuratorile sunt masuratori . punct ! Concludente sau nu , deja astea-s interpretari ! Subiective , evident .

Ma bucur ca recunoasteti ca formulele Lorenz au fost primele abia apoi 1stein care le-a interpretat , dar si noi avem dreptul de a le interpreta .
Nu ştiu în ce sens spuneţi că teoria nu coincide cu practica, dar nici nu avem pretenţia asta. Teoria va rămâne mereu imperfectă în faţa naturii, pentru că este finită.
Vad ca ne intelegem Smile . Ar fi trebuit sa adaug ca in practica trebuie sa faci mereu altfel , sa innoiesti ceea ce faci ; evident ca teoria , poate suficienta pana atunci , nu va mai fi OK . Dar lucrurile pot fi , si sunt , valabile si din punctul de vedere subliniat de dvs.
Nici cu practica nu este sigur întotdeauna, pentru că şi ea este filtrată prin teorie
Aici nu suntem de acord , teoria nu poate sa bata practica , niciodata , nici nu o poate verifica , doar poate sa o aproximeze , sa o interpreteze , si aici intervine subiectivismul si alte -ismuri . Cu ajutorul teoriei noi doar ne caznim sa interpretam ce se intampla . Practica e sigura , presupunerile noastre ne pot insela , practica nu .
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 26 Aug 2008, 12:58

Văd că mai nou discutăm aici despre relaţia dintre teorie şi practică. Această relaţie este atât de importantă încât ar merita un topic separat.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33910
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de mm Mar 26 Aug 2008, 18:44

Imi pare rau , discutia a deviat de la experimentul teoretic propus de mine , la care se puteau adauga comentarii referitoare la "energia infinita" care e in mod evident doar o "fundatura matematica" nu si o realitate .
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de exlaur Joi 28 Aug 2008, 11:47

conservarea energiei are o formulare pentru orice caz.intodeauna exista o formalitate care descrie cum se intampla asta.trebuie doar cautat cu suficienta tenacitate acolo unde de obicei atentia patineaza.

exlaur
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 82
Puncte : 17209
Data de inscriere : 15/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de mm Vin 29 Aug 2008, 08:57

Conservarea energiei pare sa fie o idee fixa. A fost verificata practic si prezinta un mare grad de incredere . Dar daca vreun amanunt practic , fie el cat de mic , o contrazice , ar trebui sa se studieze cu atentie de ce , sa se "suspende" ideea fixa (nu neaparat si teorema respectiva) si sa se recunoasca cu glas tare de catre aceeasi celebri oameni de stiinta , nepotrivirea .
---Nu sunt un cunoscator , observ totusi ca o buturuga mare cat roata carului le sta acelor oameni de stiinta in fata (in problema asta) , cand ma gandesc ca cel putin jumate din neutrinii prezisi de acestia dispar batandu-si joc de conservarea aceea .
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de exlaur Vin 29 Aug 2008, 09:20

eroarea vine de obicei din comoditatea noastra in a considera ca sistemele investigate asupra conservarii energiei sunt sisteme inchise.

exlaur
Statornic
Statornic

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 82
Puncte : 17209
Data de inscriere : 15/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de mm Vin 29 Aug 2008, 11:23

De acord ! Acum imi dau seama ca TR e un astfel de sistem inchis !
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23622
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de kosmyn Mier 08 Dec 2010, 21:50

e=mc'2...haha normal ca omul nu a gresit aceasta formula...1 viteza luminii este o valoare constanta,2 exista o leg stansa intre masa si energie..acestea fiind manifestari diferite ale aceluiasi element...dar vb aia orice este posibil...sincer eu nu cred ca lumina este o val universala...de nedepasit...

kosmyn
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 17
Puncte : 14735
Data de inscriere : 08/12/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de virgil Joi 09 Dec 2010, 21:03

sincer eu nu cred ca lumina este o val universala...de nedepasit...

De ce? asa simti tu? Ai exemple care sa contrazica acest lucru?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de george Vin 10 Dec 2010, 00:59

"e=mc'2" In aceasta ecuatie "c" nu se refera la viteza luminii...,e doar o constanta egala cu viteza luminii.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20529
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de kosmyn Vin 10 Dec 2010, 08:58

fratilor...pana mai acu nush cat timp...era batut in cuie faptul ca lumina se deplaseaza in linie dreapta..si bomba...se curbeaza conform spatiului...si nu nu e o iluzie optica..sau mai stiu eu ce....e doar o chestiune de timp pana se va dovedi faptul ca lumina ca valoare poate fii depasita...dar eu stiu un exemplu...din fizica cuantica...cu 2 atomi aflati la distante foarte mari...la care daca ai calatorii cu lumina ti-ar lua ani...se manifesta in acelasi fel...din cauza energiei pe care o au...de acelasi fel...sau mai e si teleportarea...dovedita cuantic....sau...vidul...cica e gol...ba nu e din...particule ce apar si dispar instantaneu...si am multe exemple da astea...peace

kosmyn
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 17
Puncte : 14735
Data de inscriere : 08/12/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de virgil Dum 12 Dec 2010, 20:30

Oamenii de ştiinţa au dezvoltat noi ecuaţii care arată că vidul poate fi despărţit în componentele sale fundamentale, materie şi antimaterie, prin intermediul unui fascicul de electroni de mare energie şi a unui laser foarte intens.

Utilizând un fascicul laser de mare intensitate şi un accelerator de particule, ar putea fi posibil să creăm ceva din nimic.


Conform fizicianului Paul Dirac, vidul reprezintă combinaţia de materie şi antimaterie, particule şi antiparticule. Densitatea lor este foarte mare însă nu le putem percepe deoarece efectele lor se neutralizează. În condiţii normale, materia şi antimateria se distrug simultan atunci când intră în contact.

Pe de altă parte, într-un câmp magnetic puternic, această neutralizare poate reprezenta o sursă de noi particule. În timpul contactului dintre materie şi antimaterie apar fotoni gama, particule de lumină cu energie foarte mare, care pot produce electroni şi pozitroni adiţionali.

Într-un experiment din anii 90, s-a reuşit generarea de fotoni gama şi perechi electron-pozitron, din vid. Aceste noi ecuaţii reprezintă un progres faţă de precedentul experiment şi expun modalitatea prin care un câmp laser puternic ar determina producerea a mai multe particule decât cele iniţial introduse printr-un accelerator de particule.

Conform noilor calcule, fiecare particulă purtătoare de sarcină devine co combinaţie de trei particule şi un anumit număr de fotoni. Cercetătorii îşi vor pune noile descoperiri în practică la o scară mai mică folosind laser-ul HERCULES de la Universitatea din Michigan. Pentru un test optim ar trebui să se construiască un laser tip HERCULES la un accelerator de particule.

Potenţiala nouă descoperire este fascinantă din punct de vedere filosofic dar ar putea fi aplicată şi în producţia de energie prin intermediul reacţiilor de fuziune nucleară.

Articol scris de Adrian Olteanu pentru ŞtiinţaAzi.ro cu informaţii de la PHYSORG.com


Iata ca incet incet si cercetatorii incep sa-si recunoasca greselile.
Cred ca multi dintre oamenii de stiinta cu renume, ar trebui sa-si ceara scuze public, pentru ignorarea timp de zeci de ani a previziunilor lui Dirac privitor la vidul cosmic la modul de aparitie a perechilor de particule-antiparticule, si toate cate decurg din aceasta.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de kosmyn Dum 12 Dec 2010, 21:46


[Offtopic]
ha.... alta regula ce era batuta in cuie..este acum dezmintita....vezi cum fizicienii astia se joaca cu populatia...te mint zeci de ani...si apoi recunosc si ei ,obligati de noile generatii ,ca gresesc...


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Lun 13 Dec 2010, 06:37, editata de 1 ori (Motiv : Demarcarea offtopicului)

kosmyn
Interesat
Interesat

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 17
Puncte : 14735
Data de inscriere : 08/12/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 18 Dec 2010, 01:19

In univers sisteme izolate nu exista insa putem delimita volume din acest spatiu, numite generic sisteme!
Toate sistemele au un numar constant pe particule fundamentale. Aceasta "caracteristica" a sistemului poate fi descrisa de "masa" lui!
Dinamica particulelor fundamentale, din interiorul unui sistem, este relativa la el insusi(sistem analizat) si la alte sisteme(de interactiune).
Viteza de variatie a geometriei de constructie a sistemului/ ciclu elicoidal descrie o forma "energetica" a materiei.
Aceasta descriere "energetica" imbraca 2 componente, una interna iar alta externa!
Cea interna se refera la dinamica din interiorul sistemului, cu un referential propriu, atasat.(constanta)
Cea externa se refera la dinamica relativa si generalizata, fata de alte sisteme.(nu este constanta)
Interactiunea posibila a sistemului analizat, cu alte sisteme, depinde de dinamica relativa fata de acestea, fiind diferita de la sistem la sistem!
Un proiectil. de 1 tona, avad aceeasi masa, in balistica, se comporta identic!
Problema care se pune.."la impact" este cata energie interna poate pune la dispozitie "sistemul" cu masa de 1t.
Daca este cu plumb.....sau cu "uraniu"....aceasta bomba elibereaza 2 tipuri de energie!
De impact(impuls) si de "interior"(interatomica)!
Ambele tipuri de "energie" tin cont de numarul particulelor aflate in sistem, deci implicit de "masa lui"
In acest moment, in fizica, lipsa delimitarilor sistemice (sau delimitarea total eronata) precum si analiza sistemelor prin "izolare", sunt in grava contradictie cu relativitatea generalizata a tuturor sistemelor din univers!
Erorile, neintelegerea, provine inca de la inceput, prin izolarea sistemului. Practic se studiaza efecte ale realitatii si nu realitatea insasi!
Relativitatea Generalizata, pe intelesul tuturor, o puteti aprofunda studiind proiectul Fundamentul Universului.
Acolo veti constata ca....ce nu este studiat "relativist" nu exista...este doar o proiectie a realitatii... NU realitatea insasi!
Pentru a intelege "ceva":
-delimitati corect sistemul
-stabiliti referentialul
Pentru a intelege perfect(FU):
-delimitati sistemul
-plasati referentialul pe ultima elicoida
-stabiliti ca parametru timp "periodicitatea ultimei elicoide"
In acest ultim caz aveti relativitate generalizata, parametrul temporal devenind o masura a ciclurilor!
Mare atentie!
Cand "transferi energie_caldura" pierzi masa sistemica!....deci avionul pierde cherosen!....sistemele sunt EVOLUTIVE!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de george Sam 18 Dec 2010, 07:01

Frumos articol...
"Cand "transferi energie_caldura" pierzi masa sistemica!....deci avionul pierde cherosen!....sistemele sunt EVOLUTIVE"
Dezvolta ideea nu in cazul unui avion ci in cazul unui submarin atomic.

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20529
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de WoodyCAD Sam 18 Dec 2010, 22:22

Reactiile intersistemice, la orice nivel dimensional, (inclusiv cele nuclear) se "lasa cu pierderi"!
Aceste pierderi sunt asociate clusterilor de diverse marimi avand....diverse viteze de transfer fundamental.
Practic echivalarea energiilor nu inseamna numai echivalarea maselor "disparute din sistem"!...
In cazul energiilor mult subatomice vitezele pariculelor tip cluster sunt colosale!
Practic poti detecta efectul "energetic" insa nu poti detecta particula!
Aici se inscrie "gravitatia", poti simti efectul insa nu poti detecta particula, curgerea superfluidica!
Datorita vitezelor inimaginabile de transfer fundamental o singura particula poate umple un amfiteatru astfel incat acesta sa nu permita accesul unuia ca mine! Impingand usa dau intotdeauna de un zid, format de aceasta particula!...Amfiteatrul este full!
Acum percep materia!
Problemele fizicienilor au inceput sa apara cand au constatat ca ....in "volumul interatomic" exista foarte mult "spatiu"...
Daca eu iti spun ca intre pamant si luna nu mai exista NIMIC....ma crezi? Atunci crede-i si pe fizicieni cand spun ca ....lipseste "multa materie" din univers!
Asadar, energia implica atat numarul particulelor din sistem cat si viteza lor de transfer!
Schimbarea dinamicii sistemului are loc NUMAI prin modificarea Geometrodinamicii Elicoidale!
Lipsa a "3" clusteri, niciodata detectabili, dintr-un sistem, poate avea consecinte dramatice pentru intreg sistemul!
Imagineaza-ti un tren de roti dintate, la turatii uluitoare, avand 2 dimensiuni ce alterneaza, 1 roata de 1KM diametru alta de 1mm, apoi alta de 1KM, apoi una de 1mm...etc!
Acum produc o fisune "nucleara", din acest tren indepartez 1 rotita de 1mm!(cea mare mi-e greu sa o indepartez)
In secunda 2, cele 2 roti adiacente, de 1KM, vor intra in contact...insa catastrofa, rotile au dinamici "pe contra"!
Acum, datorita vitezelor uluitoare de rotatie, cele doua roti mari produc o unda de soc ce disloca alte roti mai mici...si procesul continua in avalansa!
Acest proces, in fizica, poate insemna o reactie controlata!
Sistemele de reactie sunt sisteme elicoidale de transfer iar trecerea lor intr-o alta stare, rapiditatea transformarilor(salturi sistemice) depinde de "dinamica interna". Sistemele lenese nu pot avea salturi bruste insa sistemele "ultradinamice", pierzand "roti ultramici"... provoaca ciocniri, fragmentari interne!
Aceste fragmentari conduc la trecerea sistemului "roata 1KM" la 1000 subsisteme de "1m" sau...1000000 subsisteme de "1mm"....Daca prima roata de 1mm era o particula "termica"...acum avem brusc 100000 de asemenea specimene!
In FU este mult clar rationamentul, cimatica studiaza dinamica si geometria, constatand ca aceeasi masa la aceeasi frecventa tinde spre aceeasi geometrie, UNICA!
Starile de agregare ale materiei sunt geometrii distincte!
Prin cedarea, primirea, de particule "nedetectabile" practic sistemul(materia) devine ...alt sistem!
Lutul, uscat, daca are ceva apa incepe sa se imoaie, iar daca apa este in exces...incepe sa curga!
Acelasi rationament....invers....lemnul care arde, eliberand particule nedetectabile se reorganizeaza!
In FU teoria stringurilor, aplicata la scara atomica, devine o "joaca"!
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de virgil Mar 28 Dec 2010, 11:40

Cand "transferi energie_caldura" pierzi masa sistemica!....deci avionul pierde cherosen!....sistemele sunt EVOLUTIVE!


Cand lasi o cana cu ceai sa se raceasca ce masa "sistemica" pierde?
Practic echivalarea energiilor nu inseamna numai echivalarea maselor "disparute din sistem"!...
Daca verifici defectul de masa, iti dai seama ca intreaga masa disparuta se regaseste in energia radianta emisa, si nu in alte pierderi. Ceia ce se intampla insa la pierderea de energie a unui corp de exemplu prin racire, se observa atat prin temperatura lui, cat si prin micsorarea volumului. (exceptie face apa, intre 0 si 4 grade, ghiata avand densitate mai mica decat apa la 4 grade, dar asta din alte considerente)
Deci atomii sau moleculele ocupa un volum cu atat mai mare, cu cat energia (temperatura) lor este mai mare.

[/quote]Datorita vitezelor inimaginabile de transfer fundamental o singura particula poate umple un amfiteatru astfel incat acesta sa nu permita accesul unuia ca mine! Impingand usa dau intotdeauna de un zid, format de aceasta particula!...Amfiteatrul este full!
[quote]
Ce te face sa crezi asta? Densitatea cea mai scazuta se regaseste in spatiul cosmic. Daca o nava intalneste o particula de mare energie precum un neutrino, atat nava cat si neutrino isi vad de drum, trecand una prin alta.
Restul este literatura SF.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de george Mar 28 Dec 2010, 16:41

" Cand lasi o cana cu ceai sa se raceasca ce masa "sistemica" pierde?"
Daca'cana de ceai ar pierde 1 gram dim masa "sistemica",energia eliberata ar fi suficienta pentru a asigura necesarul energetic pentru 1500 de gospodarii,timp de 1 an.
Nu ma intreba cat de mare trebuie sa fie cana...

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20529
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de virgil Mar 28 Dec 2010, 20:53

Pai, tocmai, cana cu ceai nu pierde masa "sistemica" cand se raceste, pierde doar energie calorica exprimata prin radiatii infrarosii, care desigur, au un echivalent in masa de miscare a fotonilor respectivi. Dar atomii raman aceiasi, nu se pierde nici un electron. Asa zisa masa "sistemica" ramane aceiasi.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de WoodyCAD Mar 28 Dec 2010, 23:52

Masa "sistemica" fluctuanta inseamna ca sistemul pierde sau primeste particule...interactioneraza!
Aceste particule sunt in numar urias si unele sunt chiar...."nedetectabile". Fenomenul nu are legatura cu ce am studiat la scoala!
Numai daca se pierde "1 gram" inseamna "pierdere"......?
Pierderea exista si atunci cand devine..."infinit de mica"!
Atentie, logica mea este structurata si lucreaza cu "particule fundamentale"....electronii fiind pentru mine "sisteme de galaxii"....de particule fundamentale!
Daca cineva "gandeste" incepand de la particule "dovedite", nefiind capabil sa intuiasca ca, din punct de vedere dimensional, exista multe ale particule...."mult mai mici"....sa nu se intrebe de ce nu are raspunsuri elementare despre lucruri....elementare!
ANOMALIA APEI este explicata exact in aceasta maniera, in Fundamentul Universului!
Asta cu nava si cu neutrino....este "nefondata"...pentru ca nava cu care merg eu este cat 1/100000 dintr-un "neutrino" iar daca iau unul "in bot" imi face nava ...."tandari"...
Logica trebuie sa functioneze in toate cazurile pentru a ramane valida!....iar in acest caz este moarta ...din dastere!
Atentionez ca sistemul meu de gandire NU se inscrie in ce am invatat, cu totii, la scoala!....sansele ca cineva sa inteleaga ce scriu... fiind minimale.
De exemplu, atat radiatia calorica(radiatia infrarosie) cat si orice alt tip radiatie ....se lasa cu pierdere de particule nedetectabile sau....detectabile!
"Masa de miscare" exista doar in imaginatie, numarul particulelor fundamentale, din cadrul sistemului, fiind notiunea ce exprima realitatea!
In relativitate generalizata, toate aceste particule, au o dinamica relativa la diverse referinte ....rezultand "diverse"....."mase de miscare"!
"Masa de miscare" este "o masura" a interactiunilor sistemice(cel putin 2 sisteme distincte, 1 fiind referential) si nicidecum o caracterizare sistemica.
De aici pleaca un ocean de erori!...pe care sta intreaga fizica!...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22478
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de george Mier 29 Dec 2010, 04:58

[/!....sansele ca cineva sa inteleaga ce scriu... fiind minimale.]
Cand esti cu un pas inaintea semenilor,esti genial;cand esti cu doi,esti de neinteles...
Fa un pas inapoi ca sa putem face si noi un pas catre tine...,altfel risti sa vorbesti doar de dragul de a te asculta.
Incerc sa inteleg cum gandesti...,gandirea mea e in imagini...

george
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue7 / 107 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1181
Puncte : 20529
Data de inscriere : 07/04/2009
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de virgil Joi 30 Dec 2010, 21:15

Atentionez ca sistemul meu de gandire NU se inscrie in ce am invatat, cu totii, la scoala!....sansele ca cineva sa inteleaga ce scriu... fiind minimale.

Ceva imi miroase a lauda de sine si lipsa de modestie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12186
Puncte : 55543
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Energia şi teoria relativităţii - Pagina 2 Empty Re: Energia şi teoria relativităţii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum