Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Stanley A. Meyer - Hidrogen
Scris de eugen Ieri la 22:16

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de curiosul Ieri la 22:12

» Matematica și fizica
Scris de curiosul Ieri la 21:51

» Viitorul si pacea inca e in miinile noastre
Scris de Vizitator Ieri la 21:32

» E miscarea rectilinie uniforma identica cu repausul ?
Scris de curiosul Ieri la 15:31

» Daci nemuritori
Scris de CAdi Ieri la 08:47

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 17 Mar 2024, 22:29

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Dum 17 Mar 2024, 12:40

» Orbitarea - o miscare compusa
Scris de virgil_48 Dum 17 Mar 2024, 10:20

» Dialogul cu ChatGPT
Scris de Bordan Dum 17 Mar 2024, 07:47

» Pendulul
Scris de Vizitator Sam 16 Mar 2024, 22:58

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Sam 16 Mar 2024, 10:10

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Vin 15 Mar 2024, 19:09

» Un dicționar incipient de termeni ai Fizicii elicoidale
Scris de Abel Cavaşi Vin 15 Mar 2024, 07:06

» Marea teorema a lui Fermat.
Scris de curiosul Joi 14 Mar 2024, 19:35

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Mier 13 Mar 2024, 09:16

» Deplasarea spre rosu a galaxiilor
Scris de CAdi Lun 11 Mar 2024, 12:30

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Dum 10 Mar 2024, 13:50

» Stiinta oficiala si stiinta neoficiala
Scris de eugen Sam 09 Mar 2024, 12:57

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Joi 07 Mar 2024, 12:53

» Pompele de caldura- instalatii energetice ale viitorului ?
Scris de virgil Mar 05 Mar 2024, 18:41

» Nava Warp
Scris de CAdi Lun 04 Mar 2024, 15:47

» Cum functioneaza navele extraterestre (OZN-urile)?
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 13:31

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Dum 03 Mar 2024, 12:52

» Viteza cuantei EM este independenta de energia ei
Scris de virgil Sam 02 Mar 2024, 17:21

» Ce inseamna cercetare ?
Scris de virgil_48 Joi 29 Feb 2024, 17:19

» Exista materia neagra?
Scris de virgil Lun 26 Feb 2024, 13:23

» Legea Titus-Bode si Newton
Scris de CAdi Dum 25 Feb 2024, 14:00

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Dum 25 Feb 2024, 11:37

» Despre așa zisa inteligență artficială (IA sau AI)
Scris de curiosul Mier 21 Feb 2024, 10:53

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este FOIP?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Deplasarea spre rosu a galaxiilor
( 1 )


Top postatori
virgil (12119)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi (11751)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48 (11111)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7941)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul (6503)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan (6162)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen (3745)
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Pacalici
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
meteor
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
gafiteanu
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
scanteitudorel
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
virgil_48
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Bordan
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Forever_Man
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 
Bordan
propuneri ... - Pagina 28 Vote_lcappropuneri ... - Pagina 28 Voting_barpropuneri ... - Pagina 28 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

propuneri ...

+20
cumatru
Pacalici
omuldinluna
virgil_48
virgil
Bordan
curiosul
Dacu
CAdi
cris
sadang
gafiteanu
WoodyCAD
eugen
Razvan
meteor
mm
george
Abel Cavaşi
joben
24 participanți

Pagina 28 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34  Urmatorul

In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty propuneri ...

Mesaj Scris de joben Lun 24 Mai 2010, 02:43

Rezumarea primului mesaj :

Incep prin a preciza ca este necesara introducerea tuturor topic-urilor ce au legatura cu numerele naturale, intregi sau rationale intr-o sectiune ce ar trebui sa poarte numele Aritmetica si Teoria Numerelor
Pe masura ce exista postari si din alte ramuri ale matematici, topic-urile sa se afle in sectiuni corespunzatoare
Aceleasi amendamente si la fizica (mecanica, electricitate etc.)
Fiecare ramura a stiintei va trebui sa aiba si o sectiune cu generalitati ce au legatura cu mai multe domenii sau nu pot fi incadrate exact

_________________
"Un jucator bun este si norocos" (Capablanca)

joben
Preocupat
Preocupat

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Robert
Numarul mesajelor : 35
Puncte : 17266
Data de inscriere : 22/05/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 09 Feb 2018, 22:25

Si Pacalici intretine in mod divers forumul, sa nu lancezeasca.  Nu a sarit defel acum peste cal, mai degraba virgil_48 a tinut isonul sefului din inertie si l-a pupat gratuit, ca sa nu-si piarda dexteritatea si obiceiul.  Inteleg s-o faca cu umor, dar am sesizat rautate.  Hai fiti mai buni.(asta e o propunere, daca ma intreaba cineva).
virgil_48, e ceva in neregula cu domnia ta (daca recitesti ce ai scris mai sus).


Ultima editare efectuata de catre gafiteanu in Vin 09 Feb 2018, 22:40, editata de 1 ori

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 09 Feb 2018, 22:38

gafiteanu a scris:Si Pacalici intretine in mod divers forumul, sa nu lancezeasca.
Prefer să lâncezească, decât să se umple cu mizerii.

Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Numarul mesajelor : 7941
Data de inscriere : 28/02/2008

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 09 Feb 2018, 22:42

Abel, dar da exemplu de "mizerii". Nu de fleacuri. Fiti mai veseli si mai buni.
Oamenii incrancenati, zbiri si duri n-au ce cauta in cercetare. Sunt buni doar de paznici la puscarii.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Vin 09 Feb 2018, 23:43

gafiteanu a scris:Si Pacalici intretine in mod divers forumul, sa nu lancezeasca.  Nu a sarit defel acum peste cal, mai degraba virgil_48 a tinut isonul sefului din inertie si l-a pupat  gratuit, ca sa nu-si piarda dexteritatea si obiceiul.  Inteleg s-o faca cu umor, dar am sesizat rautate.  Hai fiti mai buni.(asta e o propunere, daca ma intreaba cineva).
virgil_48, e ceva in neregula cu domnia ta (daca recitesti ce ai scris mai sus).
Bag de seama ca nu citesti ce scrie prietenul d-tale:
Re: Ziceri
Scris de Pacalici Astazi la 16:47
Pacaliciu multumeste! Mama ce frumoasa muzica! Abel, fi atent! Poporu iti trimite semnale majestate.  
Bietul miel....  
P.S. Unul din pupinkuristii de baza ai forumului, mult stimatul domn (virgil_48) te gratuleaza asa ca fi darnic. E frumoasa muzica.  Baga verde lu` domnu` ....face bine la constipatia intelectuala a ta si a celor ce te sustin. Succese!
P.S. Acuma, astept , conform "protocolului" cu "rosu" cinstit, de-al tau. Pupici!  
Ti se pare ca golania asta este in regula ? Cine nu are de
impartit nimic cu Abel ca sa-i faca lui placerea si nu agreaza
atmosfera pe care o intretine pe forum, este ... de baza !
Iar d-ta faci afirmatii si aprecieri fara sa citesti.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 10 Feb 2018, 00:06

Acu sa analizam drept, voi va harjoniti si va muscati reciproc cam de multisor. Cum se intoarce unul cu dosul si-l arata, cum celalalt hatz.
Fiti cu totii mai diplomati si mai toleranti, asta e recomandarea mea. Atacati-va ca diplomatii.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Pacalici Sam 10 Feb 2018, 00:16

Pacalici a scris: mult stimatul domn (virgil_48)
cheers

Propun deci sa folosim toti apelativul de mai sus.. De exemplu: "Mult stimate Domnule Cercetator"

propuneri ... - Pagina 28 Image

Recunosc ca am gresit de data asta. Trebuia scris: p.........t Scuzele mele. Stau mai rau la gramatica... Evil or Very Mad
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19302
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 10 Feb 2018, 00:50

Stai rau la exprimare si notiunea/definitia cuvintelor, ai uitat ca gramatica in toata lumea se ocupa de altceva. De acord si dezacord, de punct si virgula, de despartiri si uniri, de analiza gramaticala.
Pupingurist nu se scrie cum ai scris tu, p.......t, ca poate da nastere la mai multe interpretari, unele (fiind) neagreate.  Gramatica se ocupa deci si de multe subtilitati, de exemplu de omisiunea chiar si a subiectului/predicatului si a substantivului/verbului.  Substantivul e substanta-materia, verbul e viteza-miscarea, exact ca in fizica.
Stiati ca exista si verbe copulative ? Stiti ce e copulatia ? Aia care face sa creasca populatia.
Exemplu de verb copulativ: baga-mi-as.
http://ganduridecopila.blogspot.ro/2013/05/baga-mi-as-mintile-in-cap.html
Pentru cei ce se mira si intreaba, eu ca cercetator am facut un studiu de cercetare lingvistic, in acord cu linia sanatoasa si viguroasa a forumului.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Bordan Joi 15 Feb 2018, 17:29

De obicei pe forumurile unde au rămas doar jumătăți, ori numai oficiali, ori numai neoficiali, unde nu există contre și combatanți, își cam pierd menirea de forum. După mine au rolul lor cam toți, și păcăliții și păcălicii, dar ar trebui găsit cumva un limbaj cît de cît acceptabil, fără jigniri și atacuri la persoane.

Pe mine mă puteți ataca, cum vreți, nu cred să fie unul care să mă poată .. jigni .. Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2206
Puncte : 21008
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Joi 15 Feb 2018, 21:22

Bordan a scris:După mine au rolul lor cam toți, și păcăliții și păcălicii, dar ar trebui găsit cumva un limbaj cît de cît acceptabil, fără jigniri și atacuri la persoane.
Sunt de acord. Da' dacă nu mere fără jigniri, ce să-i faci?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de negativ Joi 15 Feb 2018, 21:31

Se vede treaba ca tot ce nu concorda cu ideile voastre e jignire !

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 16 Feb 2018, 05:57

Ca să vă fie clar de acum încolo:

Se numește JIGNIRE pe acest forum, ceea ce consideră fondatorul acestui forum că este jignire, așa cum îl duce capul pe el.

Așadar, când vă voi da exemplu de jignire, să știți de ce fel de jignire va trebui să ne debarasăm. Asta pentru cei care chiar au avut nevoie de o asemenea definiție.

Iar pentru tine, negative, mai am ceva de adăugat. Mesajul tău mă jignește ușor, căci într-un fel minte că eu am considerat ca fiind jignire ceea ce nu concordă cu ideile mele. Aș vrea să te asigur că știu ce este jignire și că va trebui să te adaptezi la tipul de jignire pe care îl consider a fi eu jignire, nu tu.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de negativ Vin 16 Feb 2018, 09:43

Ma gândeam eu ca trebuie folosit un limbaj comun...

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20410
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de eugen Dum 18 Feb 2018, 00:53

"Porunca zero"



Limbajul comun pe un forum dorit de cercetare  presupune ca obiectul cercetarilor noastre , in mod consecvent este Natura si tot ce deriva prin  aplicarea intelegerii principiilor Naturii.
Iar sursa satisfactiei noastre sa fie in masura descifrarii unor taine ale Naturii.
Adica ne raportam la Natura sau la creatii artificiale care functioneaza pe principii naturale.
Cand ne raportam unii la altii, am pierdut tinta, am pierdut obiectul cercetarii, ajungem la conflicte si crize. Romanii sunt artisti sa se blocheze reciproc, sa se barfeasca, sa se compare unii cu altii, sa-si extraga satisfactii din a se compara cu altii mai ”prosti”. Si mergem cu frana trasa.
Din acest punct nu mai putem avea un limbaj comun.
Cred ca daca este cineva in mod acut preocupat  de alta persoana pe care i se pune pata si ajunge sa se raporteze la aceasta, fie prin ironie, fie prin orice alt fel de tertipuri,  este ca a pierdut tinta , prioritatea.  
Este sindromul fotbalului romanesc de demult, pe laterale sau la oase, nu direct pe poarta, la tinta.      
Ce mai prolifici creatori care au civilizat lumea si au binecuvantat-o generos, au fost aplecati asupra lucrului personal, n-au pierdut timpul in dueluri infinite,sterile, efemere.
In Biblie , in Geneza, se sugereaza ca porunca primordiala data omului de catre autoritatea  divina creatoare a fost sa lucreze gradina.
Cand omul a renuntat sa lucreze gradina si a intrat in polemica cu o entitate  care in cele din urma  l-a hipnotizat, a ajuns la urma exclus din gradina , in spini si palamida.
Nu a ajuns destept, emancipat si nu i s-au deschis ochii asa cum pretindea entitatea aceea …

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3745
Puncte : 32107
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 18 Feb 2018, 04:39

Voi avea grijă să stârpesc din rădăcini orice referire la persoană, orice utilizator care nu a înțeles că aici nu mai avem voie să ne jignim în niciun fel.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Starpitu`

Mesaj Scris de Pacaliciu` Mier 28 Feb 2018, 23:39

abel cavasi a scris:Voi avea grijă să stârpesc din rădăcini orice referire la persoană, orice utilizator care nu a înțeles că aici nu mai avem voie să ne jignim în niciun fel.

Fi dragutz, sub numele meu, in forum a ramas "Foarte activ". Cum eu am fost "Starpit" de tine, ai amabilitatea de a preciza sub numele meu "Starpit". Pacalici iti multumeste pentru corectie.
Mari succesuri stiintifice tutulor!

Pacaliciu`
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Stephen Hawking

Mesaj Scris de Vzitator 1 Mier 14 Mar 2018, 22:34


STEPHEN HAWKING
CITATE
 
„Perspectiva de a muri devreme m-a făcut să înțeleg că viața merită trăită”.
„Oricât de grea ar fi viaţa, întotdeauna putem face ceva să ne-o înfrumuseţăm. Priviţi stelele, în loc să vă uitaţi în jos”.
„Data viitoare când cineva îţi reproşează că ai comis o greşeală, spune-i că s-ar putea să fie un lucru bun. Fără imperfecţiune, noi doi nu am exista".
„Principalul dușman al cunoașterii nu este ignoranță, ci iluzia cunoașterii".

Vzitator 1
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty E bine de stiut!

Mesaj Scris de Vizitator 1 Dum 18 Mar 2018, 16:41


“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere.”
                                                                                                      Galileo Galilei 


Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 18 Mar 2018, 21:44

Vizitator 1 a scris:

“Nu poti învata nimic pe nimeni; poti doar sa ajuti pe cineva sa descopere.”
                                                                                                      Galileo Galilei 

Pe vremea lui, poate mergea asa. Dar acum, sa lasi oamenii
sa descopere singuri, cu ceva ajutor, ar fi sinucidere pentru
paradigma stiintifica actuala. Sunt prea multe de descoperit
si prea multe de acoperit ! Mai bine sa-si insuseasca
toti ce s-a stabilit ! Este bibliografie pentru oricat de multi.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 06 Apr 2018, 17:40

Propun sa am si eu drepturi speciale, sa scriu in forumul meu personal din cand in cand, ca de fiecare data sunt obstructionat.
https://cercetare.forumgratuit.ro/f103-forumul-lui-gafiteanu

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Vin 06 Apr 2018, 21:18

S-a rezolvat.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Sam 07 Apr 2018, 08:15

gafiteanu a scris:Propun sa am si eu drepturi speciale, sa scriu in forumul meu personal din cand in cand, ca de fiecare data sunt obstructionat.
https://cercetare.forumgratuit.ro/f103-forumul-lui-gafiteanu
Mi-a placut figura Dom profesor. In forumul d-tale care a fost
inaugurat ieri, ai luat si topice din 2014 ! Sau le-ai primit bonus?

Informatii utile doar unora
Scris de gafiteanu
Ieri la 23:05
omul din luna un moderator foarte periculos
Scris de gafiteanu
la data de Dum 12 Oct 2014, 12:09
omuldinluna este un invadator din The Invaders ?
Scris de gafiteanu
la data de Dum 12 Oct 2014, 11:59
Acum nu te va mai obstructiona omuldinluna !
In curând va avea fiecare forumul lui si va vorbi singur. Dar
farmecul participarii d-tale era tocmai dialogul !

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Precizari/ Conferinta despre constiinta

Mesaj Scris de Vizitator 1 Joi 03 Mai 2018, 14:00

Pe 10 mai, ora 17, voi prezenta la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi despre structura emergenta a constiintei. Prezentarea va avea titlul "Constiinta: Stiinta Viitorului".

Propunere:
Rog, precizati LOCUL/sala , cadrul/tematica/prilejul... in / cu care va manifestati si eventual o persoana/nr. telefon de contact .
Multumesc!

Vizitator 1
Vizitator


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 03 Mai 2018, 21:11

Constiinta se rumega, trece prin stomac si prin intestine si deabea apoi ne paraseste.
Sa ne pregatim pt marele eveniment ce va defini constiinta de tip nou. Va trebui sa ne umplem in prealabil burtile cu constiinta emergenta. Dar mare atentie, sa nu mancati constiinta de la altii, care a mai fost rumegata si digerata..
https://revistaepoca.wordpress.com/in-raspar/al-leitner-moruzzi-%E2%80%9Econstiinta-civica-trece-prin-stomac%E2%80%9C/
http://www.ziarlanegru.ro/constiinta-trece-prin-stomac-apartine-social-democratiei-tutea-spune-ca-romanul-absolut-este-romanul-de-dreapta-asta-este-diferenta/
https://avarvarei.ro/constiinta-civica-trece-prin-stomac/
https://projectfit.ro/de-la-mancatul-necontrolat-la-mancatul-constient/

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Vin 04 Mai 2018, 19:36

https://dexonline.ro/definitie/emergent
Dupa cum v-am demonstrat mai sus, si de la altii cetire, constiinta devine emergenta, dupa ce a trecut prin stomacul nostru si a iesit natural pe unde a trebuit sa iasa. Ce se intampla ulterior cu dumneaei, e treaba fiecaruia sau a Salubritatii si Primariei.
Multi se lauda ca sunt plini de constiinta.  Si cer sa fie in fruntea Tarii si a bucatelor.  Si poporul ramas in tara, lipsit de constiinta si ratiune, ii aleg si ii pun.
Cei ce au constiinta mai de calitate, ne parasesc.
Trebuie sa vorbim de calitatea constiintei.  Daca ulterior trece si la actiune, ca altfel e degeaba.
Desigur ca la Marea Conferinta Internationala asupra Constiintei  Emergente la 10 Mai de la Iasi se va vorbi mult si cu rost la dilatare.  Se vor folosi cuvintele cele mai alese si mai umflate si mai sofisticate, cu multiple sensuri absconse.  Incat prostimea adunata in Piata Constiintei sa ramana cu gura cascata.
Pe 17 Mai voi fi si eu in Iasi si voi incerca sa masor reverberatiile (undele stationare) ale Conferintei in constiinta localnicilor.  Masurarea se va face cu un constiintometru computerizat, ce va cumula toata constiinta emergenta solida lasata de ieseni in canalele Bahluiului la statia de epurare.  Regret ca parte lichida si gazoasa nu se poate masura, fiind puternic distorsionata.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 05 Mai 2018, 06:04

Pentru a va putea pregati cat mai temeinic, va indic cateva linkuri.  Nu va speriati ca veti citi cuvinte ciudate si nemai-auzite, neologisme si nelogisme, ca maine vor intra in vocabularul nostru zilnic.
Si nu numai noi oamenii avem constiinta, au si animalele, iar mai nou chiar si computerele de ultima generatie. Au o constiinta magneto-cuantica. Si le palpaie becul, adica ledul. Ar fi cazul sa luam exemplu de la calculatoare, ca la noi a scazut dramatic nivelul de constiinta. Pentru remediere va recomand sa luati pastile de constiinta, numai 149,99 lei flaconul de 30 bucati de CaCO3 (creta). Cica fiecare drajeu ar contine si cate un neuron prelevat de la vreo celebritate decedata. Eu le recomand sa adauge si ceva cofeina, deoarece se stie ca constiinta in general doarme. Arareori e treaza. Si sa nu se mai trateze cu lichide alcoolice anticonstiinta.
https://forum.softpedia.com/topic/1086010-emergenta-constiintei-din-mecanica-cuantica/
http://www.scientia.ro/qa/18036/exista-o-corelatie-intre-numarul-de-neuroni-si-emergenta-constiintei
http://www.scientia.ro/blogurile-scientia/7100-care-este-natura-ultima-a-materiei-este-constiinta-de-origine-materiala.html
https://www.roportal.ro/discutii/topic/115506-the-emergent-structure-of-consciousness-articol-propriu/
http://www.neuroscience.ro/cursuri/NST_2010_6.pdf
http://phantasma.lett.ubbcluj.ro/?p=1951&lang=en
http://www.ionelmohirta.com/documente/Comunicare%20Conferinta%202005.pdf
Greu la deal cu constiinta mica.

Nici nu stiati ca se poate manca o mare paine sau cozonac din asa ceva. Iata ce mai zice biblia noastra:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Con%C8%99tiin%C8%9B%C4%83

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Lun 07 Mai 2018, 22:11

Având în vedere mesajul recent al lui curiosul, aș propune ca începând de azi și numai pentru viitor, să fie valabilă următoarea regulă pe forum:

-autorul unui topic (deci, cel care a deschis acel topic) să aibă dreptul să ceară ștergerea fără menajamente a mesajelor scrise în topicul său de către utilizatori care perturbă linia discuției dorite.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 07 Mai 2018, 23:16

Abel Cavaşi a scris:Având în vedere mesajul recent al lui curiosul, aș propune ca începând de azi și numai pentru viitor, să fie valabilă următoarea regulă pe forum:

-autorul unui topic (deci, cel care a deschis acel topic) să aibă dreptul să ceară ștergerea fără menajamente a mesajelor scrise în topicul său de către utilizatori care perturbă linia discuției dorite.
Eu propun sa infiintezi un singur topic "Deseuri" sau "Arhiva Off Topic"
unde sa fie mutate mesajele nepotrivite, numai la propunerea celui care
a initiat topicul.  Sa nu poata scrie nimeni direct acolo, dar sa poata fi
citite de toti. Dar cine va face manevra de transfer suficient de prompt ?
Ca si manevra de stergere care o presupune propunerea ta.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de mm Mar 08 Mai 2018, 00:51

-autorul unui topic (deci, cel care a deschis acel topic) să aibă dreptul să ceară ștergerea fără menajamente a mesajelor scrise în topicul său de către utilizatori care perturbă linia discuției dorite.

.  Pare o idee buna! Poate ca pentru aplicare ar trebui instituita o categorie speciala de topicuri, de pilda ceva de gen "Topic Fundamental", "Tema cercetare", "Studiu", etc. In felul acesta celelalte tipuri de topicuri si-ar continua existenta, neafectate. Prin topic fundamental inteleg un topic ce promoveaza/dezvolta o idee/cercetare ce necesita conlucrare din partea unor asociati. Prin asociati inteleg persoane ce colaboreaza la dezvoltarea subiectului in spirit constructiv. In cercetare e promovata deja aceasta necesitate prin definirea/diferentierea: conducator de tema de cercetare (care decide pe deplin) si asociatii - colaboratori, de regula din domenii diferite, cu atitudini constructive (si cu decizii proprii limitate doar de decizia conducatorului de tema).
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23508
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 08 Mai 2018, 02:42

Tocmai in postarea pe care "initiatorul" o va sterge din nepricepere, se poate afla cheia raspunsului corect, strecurata cu multa dibacie si subiliate.  Cu timpul posibil ca ideea strecurata sa incolteasca in vreo minte mai dezghetata, cu timpul zic.
Ca noi romanii suntem in lumea civilizata pe ultimul loc la capitolul stiinta, tehnologie, politica, armata, industrie, invatamant, etc. asa se explica. Suntem de moda veche, nu intuim, nu avem viziune.  Dar ne credem genii.
In loc sa ne fortam intelectul in mod inteligent, noi ne repezim sa aruncam in foc totul ce nu pricepem si ne depaseste.
As putea sa va dau multe exemple de pe aici, care v-au trecut pe la ureche fara efect. Dar cate absurditati nu se debiteaza, dar au efect.
Sa va mai dau un exemplu: o idee traznita si ridicola poate sa fie tratata diferit. Modul cum e atacata, poate sa fie la extrem umoristic sau bascalios. Dar poate totodata sa contina exact cheia corecta, precum v-am spus. Cine are spirit, se prinde, cine nu, o va sterge.
Stiinta e arma cea mai secreta. Tocmai de aceea se practica prin dezinformare subtila.
La razboi nu se mai pleaca cu fanfara inainte, ca sa fie avertizat dusmanul. Razboiul actual modern impotriva noastra se vede ce efecte are.
Va recomand cateva carti:
http://www.anticariat-unu.ro/razboiul-impotriva-mintii-noastre-de-victor-duta-2002-p99203
https://www.librarie.net/p/157631/al-treilea-razboi-mondial-crima-organizata-a-doua-editie-revazuta-si-adaugita
https://www.slideshare.net/bandofbrothers94/lucian-cozmastiinta-secreta
Consultati diferite carti de la fosta editura Obiectiv, actualmente interzisa. Multe tematici au legatura si cu preocuparile savantilor de pe onor forum.
Stergeti-va baieti, stergeti-va pe bot de viitor. Asa cum ati ars toate cartile vechi bune. Maculatura transformata in ultimii 29 de ani in hartie higienica.
Ii felicit pe toti harnicii inchizitori.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 08 Mai 2018, 05:48

virgil_48 a scris:Eu propun sa infiintezi un singur topic "Deseuri" sau "Arhiva Off Topic"
unde sa fie mutate mesajele nepotrivite, numai la propunerea celui care
a initiat topicul.  Sa nu poata scrie nimeni direct acolo, dar sa poata fi
citite de toti.
Pare să existe deja o secțiune întreagă pentru offtopice. Nu ar fi suficientă?
Dar cine va face manevra de transfer suficient de prompt ?
Ca si manevra de stergere care o presupune propunerea ta.
Cât de prompt? Ne grăbim undeva? Mă gândesc că o zi, două, până am timp eu să intru și să șterg, nu e o lume.



gafiteanu a scris:Tocmai in postarea pe care "initiatorul" o va sterge din nepricepere, se poate afla cheia raspunsului corect, strecurata cu multa dibacie si subiliate.  Cu timpul posibil ca ideea strecurata sa incolteasca in vreo minte mai dezghetata, cu timpul zic.
Dacă ne bazăm pe aceste presupuneri, ar însemna să scriem pe forum și mesaje de genul: „mdmdnrkjskskhfhi sldfsdkoiwss slldldiăsăs”, cu speranța ca „într-o minte dezghețată” să apară sensul mesajului. Prostii! Dacă ai ceva de spus, spune direct. Altfel este o măgărie care trebuie ștearsă.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7941
Puncte : 33793
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 08 Mai 2018, 11:09

Bine, stergeti magariile.
Daca credeti ca exista undeva in lume la vedere vreo lucrare stiintifica serioasa, corecta si plina de continut.  Toate sunt falsuri bine ticluite.
Oamenii destepti, inteligenti nu se fabrica prin citire si informare, ci se nasc si se formeaza ei insisi. Scormonind, cercetand, gandind logic. Dar ei nu isi dezvaluie decat in mica masura si cifrat rezultatele valoroase.
Altfel s-ar umple lumea de genii si premiile Nobel ar trebui atribuite putinilor ramasi prosti, care se pricep doar la dat cu matura si la sters.
Ideile simple si corecte nu sunt crezute si luate in seama de marea majoritate.
Iata o idee simpla si corecta:
„mdmdnrkjskskhfhi sldfsdkoiwss slldldiăsăsE=mc^2”
O intelege careva ?
Faptul ca ati aflat de la altii ca lumina merge cu viteza luminii nu inseamna ca sunteti genii. Nici nu stiti de ce merge dumneaei asa repede si prin sticla de doua ori mai incet.  Ce ati facut sa aflati cauza ? Tocmai ati sters cauza principala, eterul, spunand ca e o ratacire, o magarie.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35356
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de virgil_48 Mar 08 Mai 2018, 13:26

Abel Cavaşi a scris:. . . . .

Pare să existe deja o secțiune întreagă pentru offtopice.
Nu ar fi suficientă?
. . . . .
Mi se pare un loc foarte bun ! Radierea completa este o
masura excesiva intr-un cerc de membri atat de limitat, iar
daca cineva va dori sa ne aminteasca cu
argumente noi un raspuns al sau care nu a fost apreciat, va
sti unde il gaseste. Sper sa mai omoram un motiv de sfada.
Vei face asta in urma solicitarii celui indreptatit ?
Trebuie sa mentionez ca metoda a mai fost utilizata, am
solicitat si eu asta cu un timp in urma si s-a aplicat.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
propuneri ... - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10propuneri ... - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11111
Puncte : 43583
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

propuneri ... - Pagina 28 Empty Re: propuneri ...

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 28 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum