Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Joi 02 Mai 2024, 17:46

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Dum 28 Apr 2024, 14:38

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
( 1 )


Top postatori
virgil (12192)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi (11934)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48 (11210)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen (3789)
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
meteor
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
Dacu
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
Forever_Man
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Ce este un electron? - Pagina 9 Vote_lcapCe este un electron? - Pagina 9 Voting_barCe este un electron? - Pagina 9 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 7 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 7 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este un electron?

+17
negativ
gafiteanu
Pacalici
scanteitudorel
AMOT
brbRosa
omuldinluna
curiosul
CAdi
sadang
gheorghe adrian
sandokhan
mm
george
Abel Cavaşi
virgil
cris
21 participanți

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Ce este un electron?

Mesaj Scris de cris Sam 21 Aug 2010, 12:54

Rezumarea primului mesaj :

Daca doi fotoni gamma se pot transforma intr-un electron si un pozitron si un neutron izolat se transforma intr-un proton si un electron,atunci ce poate fi un electron?
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19385
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos


Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Lun 20 Feb 2017, 10:27

Adrian Gheorghe a scris:Din gresala am scris 517 in loc sa scriu 511,7 KV
No...nu-i bai , diferenta e nesemnificativa.

Adrian Gheorghe a scris:Daca electronul ar fi static, adica daca nu s-ar roti, spatiul ar fi imediat strapuns de descarcari electrice, de fulgere. Dar la turatia gigantica a electronului nu exista nici-o posibiltate de strapungere a spatiului.

Aia cu...mediatul, nu ma convinge. Astept argumente serioase.

P.S. Ati auzit de teoriile Baronului Munchausen? Un inaintas al dumneavoastra?


Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Numarul mesajelor : 5571
Data de inscriere : 21/08/2014

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Lun 20 Feb 2017, 10:41

[quote]Nu am redat aici tot textul scris de tine , dar dupa parerea mea cred ca este bine sa prezinti si niste figuri explicative, pentru fiecare situatie. In felul acesta poate inteleg si eu ceea ce ai scris.[quote]

scanteitudorel!
Cu ceva timp in urma o persoana amabila m-a ajutat sa postez aici pe forum fisierul cu parametri fizici ai structurii dinamice a a electronului si cu desenul ipotetic explicativ al fotonului absorbit (refractat) in atom, care este similar cu modelul electronului. Dar nu mai gasesc topicul cu -Sarcina electrica-. Daca-l gaseam iti dadeam linkul. Aici nu se poate atasa fisiere. Poate sa ti-l trimit prin mesaj privat daca functioneaza adresa de e-mail.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Numarul mesajelor : 790
Data de inscriere : 02/08/2014

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de virgil_48 Lun 20 Feb 2017, 10:43

Functioneaza mesageria privata a forumului, intre membri.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11210
Puncte : 43972
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Lun 20 Feb 2017, 10:48

virgil_48 a scris:Functioneaza mesageria privata a forumului, intre membri.

Da tu ce te bagi? De exemplu la mine este dezactivata.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Lun 20 Feb 2017, 11:47

Dl.Scanteitudorel!
Dupa multe cautari am gasit desenul pe care cu amabilitate l-a postat Dl Curiosul. Desenul se refera la fotonul absorbit (refractat) in atom. Dar este perfect valabil si pentru structura dinamica ipotetica a electronului. Fiindca am aratat (am dedus) ca fotonul absorbit in atom se comporta ca o sarcina elementara, ca un electron foarte dilatat. Desenul se gaseste la linkul de mai jos.
https://cercetare.forumgratuit.ro/t1643p60-electronul-o-fi-un-foton-incarcat?highlight=electronul

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13342
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de curiosul Lun 20 Feb 2017, 14:59

Cred că la acesta se referă Adrian, dacă tot mi-a menționat amabilitatea:
[Offtopic]{(pentru virgil_48: folosește mai degrabă al doilea buton, cu inserare imagine și adaugi link-ul imaginii)}[/Offtopic]
Ce este un electron? - Pagina 9 Dd2kqg

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6652
Puncte : 40583
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de scanteitudorel Lun 20 Feb 2017, 22:38

Multumesc  Adrian  . Dupa  ce am  cautat  figura  indicata  de  tine  am vazut  si ce  a  postat  cc. Desenul  respectiv  este  preluat  dintr-un  material  de  specialitate  sau  asa  l-ai  gandit tu ?  Ori  cum ar  fi ,  am  nevoie  de  mai multe informatii . Ramane  sa  mai  studiez  cu  atentie   textul  scris  de tine .P.s. Am o rugaminte . Scrie simplu Doru. OK ?
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25290
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 21 Feb 2017, 00:40

scanteitudorel a scris:Desenul respectiv este preluat dintr-un material de specialitate sau asa l-ai gandit tu ?
tudorele, mare atentie ca vad ca n-are sant! Shocked
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 21 Feb 2017, 01:19

Da Tudorele, electronul are un sant in dos si o gaura, cam tot asa cum are oricine privit din spate. Din fatza e invers..Daca mai vrei si alte amanunte, spune, de exemplu despre cum se dilata sau se rascoala pana la relativitate.  Decat formule sterpe, mai bine imagini realiste.
De exemplu un electron mai energic si cu tensiune mare este concentrat, mai subtire si mai lung, asa ca un vierme.  Daca nu e nervos ci bleg, e umflat si dilatat si moale ca un pufulet.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35491
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 21 Feb 2017, 06:21

gafiteanu a scris:De exemplu un electron mai energic si cu tensiune mare este concentrat, mai subtire si mai lung, asa ca un vierme. Daca nu e nervos ci bleg, e umflat si dilatat si moale ca un pufulet.
Nu te cred ,daca nu postezi si un desen.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25290
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de scanteitudorel Mar 21 Feb 2017, 06:23

Pacalici a scris:
scanteitudorel a scris:Desenul  respectiv  este  preluat  dintr-un  material  de  specialitate  sau  asa  l-ai  gandit tu ?
tudorele, mare atentie ca vad ca n-are sant! Shocked
Insemna  ca  este nou , noutz. Astepta si tu sa se mai uzeze.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25290
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de negativ Mar 21 Feb 2017, 08:15

Adrian Gheorghe a scris:Dl.Scanteitudorel!
Dupa multe cautari am gasit desenul pe care cu amabilitate l-a postat Dl Curiosul. Desenul se refera la fotonul absorbit (refractat) in atom. Dar este perfect valabil si pentru structura dinamica ipotetica a electronului. Fiindca am aratat (am dedus) ca fotonul absorbit in atom se comporta ca o sarcina elementara, ca un electron foarte dilatat.
Fotonul absorbit de un atom este de fapt absorbit de unul din electronii de pe straturile exterioare si dispare, iar energia lui duce la cesterea energiei electronului, care devine astfel "excitat". Nu prea vad cum ar putea exista o configuratie a unei particule ca cea din desen.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20545
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 21 Feb 2017, 08:31

Domnu inginer, io zic sa mai lucrati la modelul asta ca nu prea bate cu realitatea....
Ce este un electron? - Pagina 9 Dd2kqg
Eu zic sa nu insistati ca va faceti de ras in continuare.

Apropos, nu ati raspuns la intrebarile:
2. Prin rotatia rapida a unei mase, apare un camp gravitational pulsatoriu (bazata asocierea pe baza teoriei similitudinilor)?
3. Cum ati ajuns la concluzia existentei acestui camp pulsatoriu?

5. Are acest camp pulsatoriu o frecventa constanta?
6. Poate fi pus acest camp pulsatoriu al electronului in evidenta printr-o metoda cunoscuta?
7. A fost pus in evidenta pana acum acest camp pulsatoriu?
Neutral Asteptam....
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de negativ Mar 21 Feb 2017, 10:32

Îti spun eu cum a facut (bazat pe metode intuitive)
- Pulsatia asta este luata de la Virgil, care a vazut-o ca pe o rotatie fizica (sau asa a lasat sa se inteleaga) Acum cred ca si-a mai schimbat punctul de vedere.
- undele gravitationale detectabile se produc la schimbarea brusca a cantitatii de masa într-un corp .
- nu poate fi pus in evidenta câmpul pulsatoriu al electronului decât prin experimentul cu fante, desi pulsatoriu in acest caz inseamna mai mult ondulatoriu.
- Nu vad nici chiar in cazul campului de care o fi el, pulsatoriu sau ondulatoriu, care ar fi legatura cu desenul de mai sus.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20545
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de virgil Mar 21 Feb 2017, 11:24

negativ a scris:
Îti spun eu cum a facut (bazat pe metode intuitive)
- Pulsatia asta este luata de la Virgil, care a vazut-o ca pe o rotatie fizica (sau asa a lasat sa se inteleaga) Acum cred ca si-a mai schimbat punctul de vedere.
- undele gravitationale detectabile se produc la schimbarea brusca a cantitatii de masa într-un corp .
- nu poate fi pus in evidenta câmpul pulsatoriu al electronului decât prin experimentul cu fante, desi pulsatoriu in acest caz inseamna mai mult ondulatoriu.
- Nu vad nici chiar in cazul campului de care o fi el, pulsatoriu sau ondulatoriu, care ar fi legatura cu desenul de mai sus.
1.Nu este vorba de o rotatie fizica, materiala, deoarece electronul este un pachet de unde stationare. Se poate vorbi de un moment de rotatie rezultat prin propagarea circulara a undei pe un circuit inchis. m=h.v/c2; in care v este frecventa undei, din care rezulta un echivalent al rotatiei omega=2pi.v ; este o rotatie precum valurile pe un stadion facute de suporteri.
2.prin ce metode se poate produce schimbarea brusca a masei unui corp? poate prin ciocnirea a doua mase. Dar nu este asa. Unda gravitationala se produce atunci cand un corp ceresc care face parte dintr-un sistem, adica aflat pe un anumit nivel energetic, isi modifica starea energetica datorita unei influiente exterioare, dupa care revine la starea initiala. revenirea la starea initiala, se face cu producerea unei unde gravitationale. Un sistem macrocosmic, este un oscilator armonic gravitational, aflat in echilibru cu restul universului (adica nu absoarbe si nu emite energie), si orice perturbatie a acestui oscilator conduce la absorbtia sau emisia unei unde gravitationale.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55588
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Adrian Gheorghe Mar 21 Feb 2017, 12:00

Dl Tudorel!
Desenul este conceput de mine dupa o serie de deductii, bazate pe semantica exacta a marimilor fizice, si pe sensul fizic al constantelor universale. Toate astea rezulta de la identitatea dimensionala masa-sarcina, care pare a fi o idee inacceptabila pentru bunul simt rational al fizicienilor. Nu este luat din nici-o lucrare. A fost facut de cineva dupa schitele mele.
La acest model este postat si fisierul cu argumentatrea matematica elementara, undeva la -sarcina electrica-. Dar nu-l mai gasesc.
2. Prin rotatia rapida a unei mase, apare un camp gravitational pulsatoriu (bazata asocierea pe baza teoriei similitudinilor)?
3. Cum ati ajuns la concluzia existentei acestui camp pulsatoriu?

5. Are acest camp pulsatoriu o frecventa constanta?
6. Poate fi pus acest camp pulsatoriu al electronului in evidenta printr-o metoda cunoscuta?
7. A fost pus in evidenta pana acum acest camp pulsatoriu?
2) Prin rotatia rapida a unei mase apare un camp centrifugal, care pare similar campului gravific. Dar este in sens invers (centrifug) si deriva din campul inertial (adica din presiunea dinamica a spatiului asupra substantei), camp care este unidirectional. Campul gravific este centripet, are distributie sferica radiara si este derivat din campul electric al nucleonilor.
3) Ca sa intelegi cum apare campul electric pulsatoriu, ar trebui sa faci urmatorul experiment mental (dar poate si epxerimental). Pe un cilindru dielectric montat pe un ax, se lipesc diametral opus doua fasii metalice, cu lungimea dupa generatoarea cilindrului. Pe aceste fasii metalice se aplica sarcina electrica egala si de acelasi semn de la masina electrostatica. In vecinatatea cilindrului se amplaseaza sonda de camp electric.  Ce camp semnaleaza sonda cand cilindrul este stationar? Si ce camp sesiseaza sonda cand cilindrul este in rotatie?.
5) Acest camp are frecventa constanta fiindca este dat de rotatia foarte rapida a electronului, care este o constanta.
6),7) Acest camp este pus in evidenta si se utilizeaza in toate aplicatiile electricitatii.

Aia cu...mediatul, nu ma convinge. Astept argumente serioase.
Aici te-am suspectat de "pacalici" provocator si nu m-am grabit sa-ti raspund. Ce spui dumneata are o noima. O sursa electro-statica incarcata la 511 KV ar ar genera niste descarcari electrice, niste fulgere pe distanta mare care ar fi niste curenti electrici. Dar in cazul electronului, cu potentialele de semiunda dispuse diametral opuse si cand se roteste foarte rapid, nu mai exista timpul pentru stabilizarea structuri potentialului, fiindca liniile campului electric vor fi aplecate in sens invers rotatiei. Si chiar daca s-ar produce descarcari ar fi niste curenti eterici care nu stiu ce efecte ar produce.  Poate ar mai trebui adaugat ca la rotatia semiundelor care se comporta ca niste semisarcini, apar si niste tensiuni induse de sens invers  si care compenseaza cumva, in spatiul din jur, tensiunea gigantica a semiundelor. Sigur ca minunile care le fac eu aici par a fi a la "Munchausen", dar ele trebuiesc potrivite cu socotelile.
Negativ!    
Fotonul absorbit de un atom este de fapt absorbit de unul din electronii de pe straturile exterioare si dispare, iar energia lui duce la cesterea energiei electronului, care devine astfel "excitat". Nu prea vad cum ar putea exista o configuratie a unei particule ca cea din desen.

Dl.Negativ!
Asta este explicatia (teoria) aficiala. Eu nu prea cred in ea. Fiindca electronul ciocnit de fotonul incident, cand face saltul in exterior ar trebui sa aiba un moment cinetic mai mare decat pe nivelul inferior. Or daca, dupa salt momentul cinetic este la fel, inseamna ca doar a fost impins in exterior fara ciocnire cu fotonul. De fapt la sectiunea mare a fotonului nu prea este posibila ciocnirea cu electronul. Fotonul absorbit (refractat) in atom pe o orbita intermediara intre nivelurile pe care face salt electronul, si unde se comporta ca o sarcina electrica elementara negativa, care exercita o repulsie asupra electronului, explica mult mai simplu trecerea electronului de pe un nivel pe altul ca si emisia fotonului la revenirea pe nivelul initial.

Adrian Gheorghe
Activ
Activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 790
Puncte : 13342
Data de inscriere : 02/08/2014
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1) Captatori de energie regenerabila cu randament maxim, solari eolieni si marini.-2) Ghiveci horticol ergonomic, care sa elimine unele lucrari agricole si de combatere a bolilor si daunatorilor, sa economiseasca apa de irigare si sa conserve structura solului.

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 21 Feb 2017, 13:40

Electronul omniprezent, un minuscul fenomen natural de vanturi eterice, iata ce enorm si monstruos devine in mintea savantilor bantuiti de alti curenti nalucitori.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35491
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de virgil Mar 21 Feb 2017, 14:00

Pentru dl. Adrian,
care este diferenta dintre masa si sarcina; stim ca;  E=mc2 =h.niu ;  Mp=1836.me ;
 de unde  masa;    Mp=h.niu/c2 ;
iar sarcina; e=h.niu/pi.c ; sa verificam; 
e=(6,62.10^-34 . 2,26.10^23)/ (3,14. 3.10^8 )=1,596.10^-19 ;
Daca facem raportul;  e/Mp= c^2/pi.c = c/pi ; sau; e/me= 1836.c^2/pi.c = 1836.c/pi;
Din acest motiv, sarcina nu inseamna acelasi lucru cu masa; 


                   


Ultima editare efectuata de catre virgil in Mier 22 Feb 2017, 10:28, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55588
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 21 Feb 2017, 14:34

Bine mai virgil, deabea acum te-ai prins ca sarcina electrica este o fractiune de masa ce are o viteza exact ca a luminii ? (ma rog, impartita la Pi)
Stii ce inseamna asta ? Ca o masa impartita la 3,14=Pi, dar cu viteza luminii nu e masa (atunci dispare masa de repaus).  Dar ce este ?
(adaugire, formula data de virgil e valabila doar la viteze mici ale electronului. La viteze mari se introduce corectia de la relativitate. La viteza c chiar dispare sarcina electrica. La viteze de incetinire de la c spre inferior avem fenomenul Cerenkov, emisie de fotoni, apoi de camp electric.).

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35491
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de negativ Mar 21 Feb 2017, 17:04

virgil a scris:care este diferenta dintre masa si sarcina; stim ca;  E=mc2 =h.niu ;
 de unde  masa;    m=h.niu/c2 ;
iar sarcina; e=h.niu/pi.c ; sa verificam; 
e=(6,62.10^-34 . 2,26.10^23)/ (3,14. 3.10^8 )=1,596.10^-19 ;
Daca facem raportul;  e/m= c^2/pi.c = c/pi ; 
Din acest motiv, sarcina nu inseamna acelasi lucru cu masa; 
                   

Asta nu indica felul in care functioneaza.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20545
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de virgil Mar 21 Feb 2017, 19:45

negativ a scris:
virgil a scris:care este diferenta dintre masa si sarcina; stim ca;  E=mc2 =h.niu ;
 de unde  masa;    m=h.niu/c2 ;
iar sarcina; e=h.niu/pi.c ; sa verificam; 
e=(6,62.10^-34 . 2,26.10^23)/ (3,14. 3.10^8 )=1,596.10^-19 ;
Daca facem raportul;  e/m= c^2/pi.c = c/pi ; 
Din acest motiv, sarcina nu inseamna acelasi lucru cu masa; 
                   

Asta nu indica felul in care functioneaza.
Prin acest mesaj am aratat d-lui Adrian care este diferenta dintre masa si sarcina, tocmai pentru ca d-lui sustine ca masa este totuna cu sarcina.
Desigur aici nu mi-am propus sa arat cum functioneaza.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55588
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de virgil Mar 21 Feb 2017, 19:55

gafiteanu a scris:Bine mai virgil, deabea acum te-ai prins ca sarcina electrica este o fractiune de masa ce are o viteza exact ca a luminii ? (ma rog, impartita la Pi)
Stii ce inseamna asta ? Ca o masa impartita la 3,14=Pi, dar cu viteza luminii nu e masa (atunci dispare masa de repaus).  Dar ce este ?
(adaugire, formula data de virgil e valabila doar la viteze mici ale electronului. La viteze mari se introduce corectia de la relativitate. La viteza c chiar dispare sarcina electrica. La viteze de incetinire de la c spre inferior avem fenomenul Cerenkov, emisie de fotoni, apoi de camp electric.).
Ce am aratat eu este in premiera, nimeni nu a mai vazut relatiile astea. Am vrut sa-i arat ceva d-lui Adrian.
Vad ca tu te-ai prins de mult, dar nu cred ca te-ai prins bine. Sarcina este o marime constanta indiferent de viteza electronului. Dovada ca acceleratoarele de electroni activeaza electronii chiar si la viteze apropiate de viteza luminii, desi sunt bazate pe acceleratia particulelor in campuri electrice.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55588
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 21 Feb 2017, 20:58

Virgil, sarcina nu e constanta, nici la femei, nici la electroni. Totul e relativ odata cu relativitatea.
La femei creste sarcina cu timpul, la electroni scade pana la zero. Astea sunt chestii delicate de mari finetzuri. Daca are fix viteza c, nu mai poate sa faca si sarcina, o pierde.
Sa stii ca cu cat creste viteza spre c, cu atat mai greu se accelereaza. Trebuie o energie din ce in ce mai mare, pare ca spre infinit spune chiar formula.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35491
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de virgil Mar 21 Feb 2017, 21:02

gafiteanu a scris:Virgil, sarcina nu e constanta, nici la femei, nici la electroni. Totul e relativ odata cu relativitatea.
La femei creste sarcina cu timpul, la electroni scade pana la zero. Astea sunt chestii delicate de mari finetzuri. Daca are fix viteza c, nu mai poate sa faca si sarcina, o pierde.
Sa stii ca cu cat creste viteza spre c, cu atat mai greu se accelereaza. Trebuie o energie din ce in ce mai mare, pare ca spre infinit spune chiar formula.
Nu ai nici un rationament, nici o relatie, nici un experiment care sa dovedeasca ce spui.


Ultima editare efectuata de catre virgil in Mar 21 Feb 2017, 22:29, editata de 1 ori

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12192
Puncte : 55588
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 21 Feb 2017, 21:41

Domnule Adrian Gheorghe, dumneavoastra sunteti un fizician de calibru. Cum este posibil sa faceti o astfel de afirmatie fara nici o acoperire?
Adrian Gheorghe a scris:7) Acest camp este pus in evidenta si se utilizeaza in toate aplicatiile electricitatii.

Va reamintesc intrebarea:
Pacalici a scris:7. A fost pus in evidenta pana acum acest camp pulsatoriu?
Fiti amabil si nu faceti afirmatii ca la gradinita. Am pretentii la dumneavoastra. Va rog sa specificati clar o aplicatie si modalitatea in care a fost pusa in aplicatie pulsatia campului electric generat de existenta electronului despre care se face vorbire pe aici. Multumesc.

Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 21 Feb 2017, 21:48

Pacalici a scris:Domnule Adrian Gheorghe, dumneavoastra sunteti un fizician de calibru.
Aceasta este o afirmație gratuită, ca de obicei, sau poate fi demonstrată?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33931
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 21 Feb 2017, 21:53

Ai cumva argumente sa combati afirmatia mea?
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 21 Feb 2017, 21:56

Eu știam că cel care afirmă un lucru ar cam trebui să înceapă argumentele...
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33931
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 21 Feb 2017, 21:58

Vad ca tu te indoiesti de ce am afirmat, asa ca prezinta-ti contra argumentele. Eu nu am facut decat sa recunosc ce recunoaste o lume intreaga.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Mar 21 Feb 2017, 22:00

Pacalici a scris:Eu nu am facut decat sa recunosc ce recunoaste o lume intreaga.
Mai ai multe minciuni de-astea la cap?
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7942
Puncte : 33931
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Pacalici Mar 21 Feb 2017, 22:23

Te rog sa iti revizuiesti afirmatiile. Tu esti primul care trebuie sa dea un exemplu aici.
Daca esti gelos pe faptul ca Domnul Adrian Gheorghe este un fizician de calibru, spune si o sa inteleg interventia ta. Este omeneste sa mai si gresesti ca doar nu esti Dumnezeu.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19437
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 22 Feb 2017, 01:11

virgil a scris: Nu ai nici un rationament, nici o relatie, nici un experiment care sa dovedeasca ce spui.

Unele tratatele de fizica fac referire la acest fenomen. In timp ce orbiteaza intre doua limite in jurul nucleului, sarcina electronului se modifica si pulseaza putin, are o variatie sinusoidala.  Concomitent cu energia si rezonanta lui.
La fel se poate spune si despre nucleu.
In jurul nucleului sunt diferite orbite zise energetice cu electroni, iar acestia au sarcini electrice diferite.
Experientele se fac cu linii spectrale cel mai simplu.  Dar acum nu-mi mai aduc aminte cum.  Mai cauta si singur prin literatura veche de acum 50 de ani.
Plus ca electronul care se invarte poate sa si dispara, sa-l inghita nucleul sau sa-l anihileze prin alt procedeu.  Cu tot cu sarcina, care si ea dispare.  Dispare si sarcina pozitiva a protonului, care are un rol extrem de important in existenta electronilor. Nu exista electroni in jurul neutronilor, oare de ce.
Deci daca vreti mai multe despre electroni, trebuie sa "cherche la femme".

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Ce este un electron? - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Ce este un electron? - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35491
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Ce este un electron? - Pagina 9 Empty Re: Ce este un electron?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum