Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil_48 Astazi la 19:19

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de CAdi Astazi la 18:40

» Ce este constiinta ?
Scris de CAdi Astazi la 10:09

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Ieri la 10:58

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la virgil în How Self-Reference Builds the World - articol nou
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la Forever_Man în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Ce este constiinta ?
( 1 )


Top postatori
virgil (12198)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11945)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11221)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6677)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3794)
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_lcapdespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Voting_bardespre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 8 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 8 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre dimensiuni

+4
eugen
virgil_48
virgil
negativ
8 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Sam 23 Ian 2016, 18:12

Rezumarea primului mesaj :

Provine din topicul „Torsiunea totală”.


Bordan a scris:Energia este egală cu constanta lui Planck înmulțită cu frecvența, E=h*f; și mai este egală cu masa ori viteza luminii la pătrat, E=m*c^2.

Din aceste două relații rezultă h*f=m*c^2, de unde masa m=h*f/c^2.

După formula lui Abel, despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Mimetex, ar însemna că torsiunea să fie frecvență, că h sau h barat, cu viteza luminii sunt constante, iar masa depinde numai de frecvență, cu torsiunea nu mai știu ce să zic, se gată poezia.
Torsiunea despre care vorbeste Abel este expresia 3D a ceea ce vedem noi numai dintr-o directie. Daca privesti o spirala din lateral, observi o sinusoida.
Problema lui Abel este insa ca el foloseste un sistem cartezian cu o dimensiune (lungimea), nu cu 3, asa cum ar fi normal. Plus ca termenul c2 nu are semnificatia pe care o crede el. Daca matematica "e grea", atunci fizica e peste masura de grea. Mai ales pentru matematicieni...
Îmi pare rau, dar asta e adevarul.
Poate ar trebui sa va dumiriti o data ca spatiul nu este 3D.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Dum 24 Ian 2016, 12:03, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos


despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Mar 26 Ian 2016, 13:33

virgil a scris:
virgil a scris:
negativ a scris:Eu insist ca : exista numai trei dimensiuni fizice
Eu insist ca trebuie specificat; "dimensiuni metrice" pentru ca numai acestea se pot masura in metri.Atunci ar insemna ca metrul sa fie unica dimensiune fizica, ceea ce nu e corect
Este evident ca in acest mod de exprimare inseamna ca avem de a face cu lungimi sau distante, chiar daca vei masura apoi in ani lumina sau in parseci, pentru ca acestea pot fi exprimate la randul lor in metri.
Nu puneam aici problema unitatilor de masura, din moment ce ele pot fi arbitrare cantitativ. De-aia faceam si deosebirea intre intreg si unitate.
Exista o diferenta si intre lungime si distanta. Distanta dintre doua puncte din spatiu este constanta, pe cand lungimea traseului pe care il putem parcurge intre cele doua puncte, nu mai e acelas lucru.
virgil a scris:
negativ a scris:Sunt unele dimensiuni care au o intindere numai pe un sens, dar sunt omnidirectionale, cum ar fi timpul.
Ce vrei sa spui aici? ce legatura are omnidirectionalitatea cu timpul? probabil vrei sa spui ca curge la fel in toate directiile spatiale. Dar ce faci cu relativitatea?
Pai tocmai asta e problema. Daca timpul se scurge la fel in toate directiile spatiale, ce facem cu relativitatea ? (Asa cum a descris-o Einstein.) Relativitatea este o consecinta a functionarii oricarui sistem, dar ea se refera tocmai la unitatile de masura : Aceeasi viteza (sa zicem de tip relativist, desi am spus ca viteza nu e dependenta de timp) poate fi exprimata ca 20m/s. dar daca micsoram unitatea de masura a timpului la 1/2, vom obtine o viteza de 40m/s, desi din punct de vedere fizic nu se modifica nimic.
virgil a scris:
negativ a scris:Pai ... Ori e marime, ori e dimensiune. Dimensiunea are norme unitare, careia i se pot asocia valori numerice pentru a deveni marimi.
Depinde de felul spatiului la care ne referim. De exemplu daca ne referim la spatiul temporal, durata unui eveniment poate fi numita o dimensiune, o intindere in timp.
Da, si asta este, dar norma este dependenta de spatiu si energie. Cele 3 dimensiuni au norme de transformare reciproca de tip relativist. Tinand una din ele fixa, celelalte doua norme (nu dimensiuni) variaza corespunzator. Asta nu inseamna totusi modificarea altor proprietati inafara de norma. O directie in spatiu este o dreapta, indiferent daca ea trece printr-un camp gravitational sau nu, pentru ca dreapta, inafara de faptul ca este unidimensionala, mai este si o constructie virtuala. Daca spatiul s-ar deforma, nu ne-am putea da seama de curbura luminii in jurul GN. Probabil ca asta vine de la prejudecata ca lumina se propaga in linie dreapta ? Zic si eu...

negativ
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 3196
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil Mar 26 Ian 2016, 18:55

Daca spatiul s-ar deforma, nu ne-am putea da seama de curbura luminii in jurul GN. Probabil ca asta vine de la prejudecata ca lumina se propaga in linie dreapta ? Zic si eu...

Daca lumina nu s-ar curba in campul gravitational, nu am obtine astfel de imagini.
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Sb7g5h

virgil
Moderator
Moderator

Numarul mesajelor : 12198
Data de inscriere : 25/05/2010

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Mier 27 Ian 2016, 08:24

virgil a scris:Daca lumina nu s-ar curba in campul gravitational, nu am obtine astfel de imagini.
Daca pui un magnet pe ecranul unui CRT obtii efecte asemanatoare.
Stii ce nu inteleg eu ?
De ce va încapatanati sa afirmati ca lumina ar fi curbata de campul gravitational ?
Lumina e un fenomen e.m. si fotonii nu au masa. Faptul ca majoritatea corpurilor masive au campuri e.m. foatre puternice in jurul lor, nu inseamna ca gravitatia curbeaza lumina, ci campurile e.m.
Masa se afla intr-un domeniu total diferit al realitatii, chiar daca este rezultatul aceluias fenomen.
Un bun exemplu este forta Casimir care arata ca "densitatea de energie a fluctuațiilor stării fundamentale dintre plăci, deși tot infinită, este mai mică decât densitatea de energie din afara lor cu o cantitate finită. Această diferență dintre densitățile de energie dă naștere unei forțe care împinge cele două plăci una spre alta, forță observată experimental." E ! Aia e forta gravitationala si e o problema de presiune, cum si ei se exprima foarte clar. Singurul meu avantaj la problema asta este ca dezvoltand ecuatia legii atractiei universale a lui Newton, acum stiu sigur lucrul acesta. Am dezvoltat ecuatia acum vreo trei ani, dar abia anul trecut in vara am obtinut o forma care explica toate fenomenele astea. Oricum nu voi ceda avantajul asa de usor... Evil or Very Mad

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 27 Ian 2016, 09:03

negativ a scris:

Această diferență dintre densitățile de energie dă naștere unei forțe care împinge cele două plăci una spre alta, forță observată experimental." E ! Aia e forta gravitationala si e o problema de presiune, cum si ei se exprima foarte clar. Singurul meu avantaj la problema asta este ca dezvoltand ecuatia legii atractiei universale a lui Newton, acum stiu sigur lucrul acesta. Am dezvoltat ecuatia acum vreo trei ani, dar abia anul trecut in vara am obtinut o forma care explica toate fenomenele astea. Oricum nu voi ceda avantajul asa de usor... Evil or Very Mad
Acum 3 - 4 ani pe forumul Scientia.ro, un participant mai calificat decat
mine a afirmat ca si in cazul push gravity, deci al impingerii concentrice
de catre niste fluxuri, legea atractiei universale(formula lui Newton) se
mentine. De fapt pana la Einstein, push gravity concura cu succes
atractia fara suport material si era agreata de cercetatori importanti.
Se poate spune chiar ca exprimarile lui Newton, din opera sa, au fost
deturnate serios ca sa se prezinte asa cum le stim. Colegul nostru Eugen
a prezentat pe topicul Mecanica FOIP argumente convingatoare.
Einstein a reusit sa marginalizeze push gravity cu mult ajutor mediatic.
Eu nu am reusit sa fac demonstratia, desi intuitiv corespunde, si nici nu
am gasit sursa acestei afirmatii. Ecuatia si studiul pe care le-ai facut tu
se pot extinde si pentru push gravity?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11221
Puncte : 44040
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil Mier 27 Ian 2016, 09:11

Faptul ca majoritatea corpurilor masive au campuri e.m. foatre puternice in jurul lor, nu inseamna ca gravitatia curbeaza lumina, ci campurile e.m.

Campurile electrostatice, sau campurile magnetice, nu deviaza raza de lumina. Exemplul tau cu imaginea pe tubul TV in prezenta unui magnet nu este valabil, pentru ca prin tub nu circula lumina, ci doar un spot electronic.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55636
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil Mier 27 Ian 2016, 09:24

Un bun exemplu este forta Casimir care arata ca "densitatea de energie a fluctuațiilor stării fundamentale dintre plăci, deși tot infinită, este mai mică decât densitatea de energie din afara lor cu o cantitate finită.
Energia despre care vorbesti in cazul fortei Cazimir, actioneaza numai pe suprafata placilor fiind un efect de suprafata, adica in afara lor, in timp ce campul gravitational actioneaza chiar si in interiorul corpurilor, de exemplu pe fundul oceanului, sau in putul unei mine adanci de cativa km, sau in cazul corpurilor inchise in mijlocul altor corpuri. Efectul Cazimir, nu are legatura cu campul gravitational.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55636
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil_48 Mier 27 Ian 2016, 09:41

virgil a scris:
Energia despre care vorbesti in cazul fortei Cazimir, actioneaza numai pe suprafata placilor fiind un efect de suprafata, adica in afara lor, in timp ce campul gravitational actioneaza chiar si in interiorul corpurilor, de exemplu pe fundul oceanului, sau in putul unei mine adanci de cativa km, sau in cazul corpurilor inchise in mijlocul altor corpuri. Efectul Cazimir, nu are legatura cu campul gravitational.
Si nu ti se pare ciudat ca aceeasi tendinta de a produce apropiere,
in cazul gravitatiei este considerata atractie iar in cazul fortei Casimir
este impingere?
Cum au constatat asta de vreme ce nu se vede nimic?

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11221
Puncte : 44040
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil Mier 27 Ian 2016, 09:53

Gravitatia reprezinta efectul maselor asupra spatiului. in mod normal spatiul lipsit de campuri este asemanator spatiului euclidian, in care orice traiectorie este rectilinie, si este marcata de traiectoria unei raze de lumina. In momentul cand cuanta de energie genereaza o particula, pentru ca unda sa devina stationara, ea se curbeaza impreuna cu spatiul prin care se propaga, capatand un circuit inchis, un fel de vortex electromagnetic al spatiului. Orice alta forma de existenta materiala, atomi, molecule, corpuri, presupune o aglomerare de particule, adica de spatii sferice concentrice, astfel ca orice corp va fi inconjurat de un spatiu sferic de o anumita densitate proportionala cu marimea corpului si cu densitatea acestuia. In esenta spatiul din jurul corpurilor masive este sferic, si orice alt corp (prin spatiul propriu) care patrunde in spatiul primului corp, va suferi o reactie datorita deformarii suprafetelor echipotentiale. Aceasta reactie poarta numele de gravitatie. Cum tendinta spatiului este de a-si pastra simetria sferica, singura reactie posibila este aceia de a se contopi cele doua corpuri in unul singur dand nastere la un singur camp sferic comun. Ca urmare a acestei tendinte apare forta de atractie gravitationala.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55636
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Mier 27 Ian 2016, 10:36

virgil a scris: pentru ca unda sa devina stationara, ea se curbeaza impreuna cu spatiul prin care se propaga, capatand un circuit inchis, un fel de vortex electromagnetic al spatiului.
Cum adica se curbeaza impreuna cu spatiul ? Pai daca spatiul se curbeaza, se curbeaza fata de ce ? Fata de un alt spatiu ? In cazul pe care il expui, nu ar trebui sa ne dam seama ca spatiul e curb, indiferent cum il reprezentam.
E adevarat ca se produce o curbare a planului undei, dar asta nu are de-a face cu vreo curbura a spatiului.
virgil a scris:In esenta spatiul din jurul corpurilor masive este sferic, si orice alt corp (prin spatiul propriu) care patrunde in spatiul primului corp, va suferi o reactie datorita deformarii suprafetelor echipotentiale.
Adica in jurul corpurilor spatiul e sferic si in afara acestei influente ar fi liniar. Suprafetele echipotentiale (campuri) sunt structuri ale potentialului general prezent in spatiul cosmic, denumit vid, sau dupa preferinte, eter. De-asta se produc regretabile confuzii, pentru ca se presupune ca vidul ar fi un spatiu gol. De fapt e plin cu ceva, care are potential. Nu stiu cum sa-l numesc, dar pana una-alta l-am intitulat cu titlul generic de substanta (pentru care am elaborat si o definitie). In spatiul cosmic, acesta se afla in echilibru. Particula ce are masa, este un sistem ce produce dezechilibru, adica organizarea ei produce o zona de presiune mai mica in interior, ceea ce determina un gradient de echilibrare la exterior, care se numeste tensiune.
Singur spui ca se deformeaza suprafetele echipotentiale. Adica de fapt potentialul se deformeaza fata de spatiu. Intr-un spatiu care se deformeaza nu am avea decat drepte.
virgil a scris:Cum tendinta spatiului este de a-si pastra simetria sferica, singura reactie posibila este aceia de a se contopi cele doua corpuri in unul singur dand nastere la un singur camp sferic comun. Ca urmare a acestei tendinte apare forta de atractie gravitationala.
Si tendinta asta ce este ? Apare asa, fara explicatie? Nu are si ea un fenomen fizic la baza? Sau tendinta este in sine un fenomen fizic ? Si daca tendinta spatiului este de a-si pastra simetria sferica, insemna ca tot universul tinde sa fie o sfera... Daca e o sfera, atunci e marginit. In cazul asta cum rezolvam cu proprietatea unei drepte de a se putea prelungi la infinit ? Bun , si daca e asa, inseamna ca universul nostru e o bula, pe langa altele aflate in infinutul spatial, care la randul sau este sferic...
Nu prea corespunde cu observatiile astronomilor care sustin ca Universul ar avea aspect spongios, sub forma unor filamente de roiuri de galaxii.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Mier 27 Ian 2016, 11:01

virgil a scris:
Un bun exemplu este forta Casimir care arata ca "densitatea de energie a fluctuațiilor stării fundamentale dintre plăci, deși tot infinită, este mai mică decât densitatea de energie din afara lor cu o cantitate finită.
Energia despre care vorbesti in cazul fortei Cazimir, actioneaza numai pe suprafata placilor fiind un efect de suprafata, adica in afara lor, in timp ce campul gravitational actioneaza chiar si in interiorul corpurilor, de exemplu pe fundul oceanului, sau in putul unei mine adanci de cativa km, sau in cazul corpurilor inchise in mijlocul altor corpuri. Efectul Cazimir, nu are legatura cu campul gravitational.
Bun, e un efect de suprafata, dar daca faci o gaurica in placa de care se vorbeste, aia nu are o suprafata ? Efectul Cazimir nu are legatura cu campul gravitational, chiar este manifestarea lui. Mai incolo de acest camp, care e proportional cu masa corpului, actioneaza fortele e.m. Corpurile ceresti nu sunt tinute in jurul centrelor de masa de gravitatie, ci de structura potentialului electric. Ideea asta este mai veche  si am notat pe undeva despre ea, dar este corecta. Pentru ca experimentul Michelson-Morley nu a dat rezultate (si nici nu avea cum), s-a renuntat la ideea ca spatiul cosmic in general ar fi plin cu ceva.
Ca un exemplu, daca Soarele ar ramane cu aceeasi masa, volum, etc. dar ar fi lipsit de campul e.m. din jurul lui, gravitatia nu ar fi suficienta sa tina planetele pe orbita. Este exact ca la sistemul atomic, nu se aseamana. Observatia ta cu asemanarea sistemelor macro si micro-cosmice este perfect justificata, dar ai pornit de la premise gresite, ( Macar ti-ai dat seama ca ceva nu e chiar corect) si nu este anormal. Toti am invatat cam acelas lucru. Deosebirea a fost ca profesorii vostri v-au pus sa tociti niste cunostinte, pe cand ai nostri ne-au provocat mereu sa-i contrazicem, daca putem. Si de multe ori am facut-o si chiar daca nu am reusit atunci, intrebarile la care nu s-a raspuns de catre nici una din parti (profesore-scoler), au ramas deschise discutiei. Acum am raspunsuri. Pacat ca oamenii despre care vorbesc nu mai sunt printre noi.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Mier 27 Ian 2016, 16:40

negativ a scris:
eugen a scris:Lungimea de unda, unitate de masura pentru lungime ?

Deci masor de fapt lungimea fizica a firului in lungimi de unda ale unui fenomen.
Se poate spune ca o lungime de unda este o  dimensiune fundamentala ?
Dupa cum singur observi ca te exprimi, de fapt compari doua lungimi pentru a obtine efectul dorit.
Trebuie diferntiate cele 3 dimensiuni fundamentale in care se masoara toate celelalte marimi fizice.
Dupa cum o arata si numele, lungimea de unda nu e o dimensiune in sine. Este o unitate de masura pentru unde si e dependenta de Pi.
La o analiza mai atenta, orice lungime este dependenta de Pi, din mai multe motive.
Ma mai gandesc daca oscilatia, frecventa si rezonanta pot constitui impreuna cu  lungimea, viteza si acceleratia, o dimensiune, care  sa constituie cadrul dimensional pentru alt cuplu, de ordin superior, de exemplu energie, densitate, masa si potential, camp, sarcina. Ar mai fi un cuplu total elementar mostenit de astea doua nivele dimensionale.
Ai vreo idee ?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de gafiteanu Mier 27 Ian 2016, 16:54

Este dependenta de Pi ?  Asta-i buna.  Si Pi de cine e dependent ?
Diametrul cercului e dependent de Pi ?
Tocmai montam niste mici antene din lambda λ in lambda λ si nu stiam unde este Piul.
Fizica va fi explicata prin matematica, iar toata matematica se invarte in jurul lui zero si Pi. Asta in "matematica elicoidala".

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil Mier 27 Ian 2016, 17:37

Bun, e un efect de suprafata, dar daca faci o gaurica in placa de care se vorbeste, aia nu are o suprafata ? Efectul Cazimir nu are legatura cu campul gravitational, chiar este manifestarea lui.
Aceasta afirmatie trebuie dovedita experimental. Daca se modifica suprafata placilor fara a modifica masa, si efectul cazimir ar trebui sa se modifice ca fiind un efect de suprafata, in timp ce efectul gravitational ar fi acelasi pentru ca depinde doar de masa.
Corpurile ceresti nu sunt tinute in jurul centrelor de masa de gravitatie, ci de structura potentialului electric.Ca un exemplu, daca Soarele ar ramane cu aceeasi masa, volum, etc. dar ar fi lipsit de campul e.m. din jurul lui, gravitatia nu ar fi suficienta sa tina planetele pe orbita.
Cum dovedesti aceste afirmatii foarte pretentioase care iti pun in pericol credibilitatea?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55636
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Joi 28 Ian 2016, 10:54

virgil a scris:
Bun, e un efect de suprafata, dar daca faci o gaurica in placa de care se vorbeste, aia nu are o suprafata ? Efectul Cazimir nu are legatura cu campul gravitational, chiar este manifestarea lui.
Aceasta afirmatie trebuie dovedita experimental. Daca se modifica suprafata placilor fara a modifica masa, si efectul cazimir ar trebui sa se modifice ca fiind un efect de suprafata, in timp ce efectul gravitational ar fi acelasi pentru ca depinde doar de masa.
Nu am cum sa fac experienta.Dar suprafata placilor e luata in calcul, tocmai pentru ca implica presiunea. Daca faci o gaura in pamant de 10km, presiunea la suprafata gaurii este mai mica decat la 10 km mai jos, deci forta gravitationala va scade.
virgil a scris:
negativ a scris:Corpurile ceresti nu sunt tinute in jurul centrelor de masa de gravitatie, ci de structura potentialului electric.Ca un exemplu, daca Soarele ar ramane cu aceeasi masa, volum, etc. dar ar fi lipsit de campul e.m. din jurul lui, gravitatia nu ar fi suficienta sa tina planetele pe orbita.
Cum dovedesti aceste afirmatii foarte pretentioase care iti pun in pericol credibilitatea?
Imi pare rau ca nu am la indemana citate din operele unor fizicieni cu adevarat notorii care sustin acelas lucru. Mai nou, s-a incercat reconstituirea formarii galaxiei noastre, si nu au ajuns la rezultatul scontat decat dupa ce au adaugat o forta (pe care o considera materie neagra) si care nu e altceva decat rezultatul unei sarcini electrice.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de virgil Dum 31 Ian 2016, 19:28

Imi pare rau ca nu am la indemana citate din operele unor fizicieni cu adevarat notorii care sustin acelas lucru. Mai nou, s-a incercat reconstituirea formarii galaxiei noastre, si nu au ajuns la rezultatul scontat decat dupa ce au adaugat o forta (pe care o considera materie neagra) si care nu e altceva decat rezultatul unei sarcini electrice.
Sunt afirmatii fara acoperire. Ce relatii matematice, si ce experimente, sustin aceasta afirmatie?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12198
Puncte : 55636
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Lun 01 Feb 2016, 06:29

virgil a scris:Sunt afirmatii fara acoperire. Ce relatii matematice, si ce experimente, sustin aceasta afirmatie?
Legea atractiei universale, asa cum a definit-o Newton, este suficienta pentru a explica atat fortele de atractie gravitationale cat si cele electrice . Ambele rezulta din ecuatia binecunoscuta. Forta gravitationala insa este situata intr-un plan diferit de cea electrica si se manifesta doar pana la o distanta mai mica decat a primului orbital fata de particula. Aceeasi ecuatie da si limita dimensiunii particulei. Forta Casimir reflecta chiar limita atractiei gravitationale, care nu este foarte mare. Ceea ce tine pe orbita corpurile ceresti este potentialul electric. Chiar daca obiectul cosmic este neutru din punct de vedere al sarcinilor, el creeaza in jurul sau zone de potential electric diferite, dependente probabil de distributia interna a densitatii corpului central (inca nu am verificat, dar urmeaza). Zona de orbitare a satelitilor geostationari marcheaza punctul de transformare potential din gravitational in electric. Nici nu stiu daca e bine spus transformare, mai bine spus modificare de orientare.
Daca vezi toate fortele astea ca pe un intreg si nu le consideri separat, multe fenomene fizice capata explicatii simple.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de gafiteanu Mar 19 Noi 2019, 23:41

Sa stiti ca mai ales dimensiunea conteaza..Este o dimensiune care controleaza celelalte trei dimensiuni.  Metrul sau kilogramul de la noi nu este acelasi in alte puncte ale spatiului.  Altundeva spatiul se comprima sau se dilata.  Aceasta e a patra dimensiune.  Care face parte din conceptiile lui Einstein asupra relativitatii.  Sunt parametrii spatiului si timpului..
Sa dau un exemplu:  cand lumina trece prin sticla, dumneaei se comprima si incetineste. Apoi cand iese, isi revine. In sticla are o alta frecventa si culoare deci.  Oscileaza mai lent. Timpul trece mai lent.
Si aici pe acest pamant romanesc exista fenomene asemanatoare, in Ardeal ardelenii de exemplu se misca si gandesc mai incet.  De multe ori chiar pe dos.
Va recomand sa cautati si sa cititi o carte despre a patra dimensiune, asa cum l-a inteles pe Einstein acum 100 de ani un scriitor polonez stabilit in Franta..G.Pawlowski.
https://www.kobo.com/gr/en/ebook/voyage-au-pays-de-la-quatrieme-dimension-2
https://www.google.com/search?q=voyage+au+pays+de+la+quatrieme+dimension&rlz=1C1CHBD_roRO816RO816&sxsrf=ACYBGNR8dV88X4RYN3Ts1J_pD3xV4t7xAg:1574198297178&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=GanTEaSauoLVoM%253A%252CxkZFAqsDQC9paM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kS_NO5fSVV_T65hFZnwdEdO4QtyeQ&sa=X&ved=2ahUKEwiKsbzSmfflAhWUTcAKHYr7AfQQ9QEwCHoECAoQHg#imgrc=lO0c5wxo1XRQFM:&vet=1
Veti observa inca din cuprinsul primei editii din 1912 ca existau preocupari privind transmutatia elementelor pe calea fizicii, lucru care l-a realizat si N.Tesla si Thomas Henry Moray folosind electricitatea.  S-au obtinut multe kg sau tone de aur la Salt Lake City, apoi totul a devenit ultra secret si T.H.Moray trimis intro alta dimensiune pana in 1974, apoi a plecat in ceruri.. La Salt Lake City este acum cea mai mare rezerva de aur din lume.
https://fr.wikisource.org/wiki/Voyage_au_pays_de_la_quatri%C3%A8me_dimension
De aici puteti citi editia 1912, ((dar e cu adaugiri importante relativiste-einsteiniene cea din 1923)).
https://archive.org/details/voyageaupaysdela00pawl/page/40

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Sam 23 Noi 2019, 19:08

gafiteanu a scris:Sa stiti ca mai ales dimensiunea conteaza..Este o dimensiune care controleaza celelalte trei dimensiuni.  Metrul sau kilogramul de la noi nu este acelasi in alte puncte ale spatiului.  Altundeva spatiul se comprima sau se dilata.  Aceasta e a patra dimensiune.  Care face parte din conceptiile lui Einstein asupra relativitatii.  Sunt parametrii spatiului si timpului..
Sa dau un exemplu:  cand lumina trece prin sticla, dumneaei se comprima si incetineste. Apoi cand iese, isi revine. In sticla are o alta frecventa si culoare deci.  Oscileaza mai lent. Timpul trece mai lent.
Si aici pe acest pamant romanesc exista fenomene asemanatoare, in Ardeal ardelenii de exemplu se misca si gandesc mai incet.  De multe ori chiar pe dos.
Va recomand sa cautati si sa cititi o carte despre a patra dimensiune, asa cum l-a inteles pe Einstein acum 100 de ani un scriitor polonez stabilit in Franta..G.Pawlowski.
https://www.kobo.com/gr/en/ebook/voyage-au-pays-de-la-quatrieme-dimension-2
https://www.google.com/search?q=voyage+au+pays+de+la+quatrieme+dimension&rlz=1C1CHBD_roRO816RO816&sxsrf=ACYBGNR8dV88X4RYN3Ts1J_pD3xV4t7xAg:1574198297178&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=GanTEaSauoLVoM%253A%252CxkZFAqsDQC9paM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kS_NO5fSVV_T65hFZnwdEdO4QtyeQ&sa=X&ved=2ahUKEwiKsbzSmfflAhWUTcAKHYr7AfQQ9QEwCHoECAoQHg#imgrc=lO0c5wxo1XRQFM:&vet=1
Veti observa inca din cuprinsul primei editii din 1912 ca existau preocupari privind transmutatia elementelor pe calea fizicii, lucru care l-a realizat si N.Tesla si Thomas Henry Moray folosind electricitatea.  S-au obtinut multe kg sau tone de aur la Salt Lake City, apoi totul a devenit ultra secret si T.H.Moray trimis intro alta dimensiune pana in 1974, apoi a plecat in ceruri.. La Salt Lake City este acum cea mai mare rezerva de aur din lume.
https://fr.wikisource.org/wiki/Voyage_au_pays_de_la_quatri%C3%A8me_dimension
De aici puteti citi editia 1912, ((dar e cu adaugiri importante relativiste-einsteiniene cea din 1923)).
https://archive.org/details/voyageaupaysdela00pawl/page/40
Tu crezi toate astea , adică le iei de-a gata?!?!Daca da atunci ești mintit! Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Sam 23 Noi 2019, 19:29

gafiteanu a scris:Este dependenta de Pi ?  Asta-i buna.  Si Pi de cine e dependent ?
Diametrul cercului e dependent de Pi ?
Tocmai montam niste mici antene din lambda λ in lambda λ si nu stiam unde este Piul.
Fizica va fi explicata prin matematica, iar toata matematica se invarte in jurul lui zero si Pi. Asta in "matematica elicoidala".
De cine depinde lungimea unei unde?Eu iau de-a gata și zic ce spun fizicieni că lungimea de undă depinde de viteza de propagare a undei și de perioada undei...Spune tu (care nu iei nimic de-a gata) care este perioada unei unde și cum se calculează aceasta? Very Happy  Very Happy  Very Happy
Extras din https://ro.wikipedia.org/wiki/Lungime_de_und%C4%83:

"În fizică, lungimea de undă a unei unde sinusoide este o mărime fizică ce caracterizează perioada spațială a undei, adică distanța dintre două puncte din spațiu între care defazajul relativ al oscilațiilor este de despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif radiani.".
study  study  study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Dum 24 Noi 2019, 11:03

Dacu a scris:"În fizică, lungimea de undă a unei unde sinusoide este o mărime fizică ce caracterizează perioada spațială a undei, adică distanța dintre două puncte din spațiu între care defazajul relativ al oscilațiilor este de despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif radiani.".
study  study  study
Adica, cu alte cuvinte =1 lungime de cerc, pentru ca "....defazajul relativ al oscilațiilor este de  2π radiani.", adica 360 grade sexagesimale, care înseamna lungimea oricarui cerc, indiferent de raza. Adica de fapt ne spune ca lungimea dreptei corespunzatoare unui cerc este egala cu diametrul cercului, iar lungimea de unda este egala cu lungimea sinusoidei descrise de acesta. În alt registru, ne indica felul în care se socoteste ideograma YY.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Lun 25 Noi 2019, 07:56

negativ a scris:
Dacu a scris:"În fizică, lungimea de undă a unei unde sinusoide este o mărime fizică ce caracterizează perioada spațială a undei, adică distanța dintre două puncte din spațiu între care defazajul relativ al oscilațiilor este de despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif radiani.".
study  study  study
Adica, cu alte cuvinte =1 lungime de cerc, pentru ca "....defazajul relativ al oscilațiilor este de  2π radiani.", adica 360 grade sexagesimale, care înseamna lungimea oricarui cerc, indiferent de raza. Adica de fapt ne spune ca lungimea dreptei corespunzatoare unui cerc este egala cu diametrul cercului, iar lungimea de unda este egala cu lungimea sinusoidei descrise de acesta. În alt registru, ne indica felul în care se socoteste ideograma YY.
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif radiani  este unghi și nu este lungimea niciunui cerc!Tu faci o confuzie gravă între lungimea de undă și unghiul despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif!În ce se măsoara o lungime??? study study study  Ce studii  și/sau ce profesie ai? Question Exclamation Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de mm Lun 25 Noi 2019, 13:19

. Dacu, imi voi lua permisiunea sa raspund eu. Dar numai in numele meu, conf. modului meu de a vedea lucrurile.

. 2π radiani, este unghi, ai dreptate dar intr-o anume acceptiune, deoarece corespunde unui cerc, se poate accepta ca (2π radiani)= lungimea unui cerc, deoarece o subintelege, o determina, etc.

. Si eu l-am intrebat ce profesie are si am inteles din raspunsul sau ca inginer constructor. Poate si istoric.

. In acelasi timp, negativ a spus un lucru ff important in postarea respectiva - ideograma YY contine pe lungimea unui diametru D si proiectia unui elicoid drept (zic unii), sinusoida in plan, egala ca lungime cu πD. Ca e o sinusoida construita din doua semicercuri de raze D/4.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Lun 25 Noi 2019, 15:16

Zic foarte multe lucruri importante în toate postarile mele. Dar daca te repezi si nu citesti totul, este normal sa crezi ca am gresit. Se pare ca unora nerabdatori asa, ca Dacu, nu le priesc exprimarile complexe, pe care trebuie sa le analizezi mai bine din moment ce nu stapânesti bine termenii. Si e foarte corect ce am scris, pentru ca radian este conform definitiei unghiul la centru între capetele lungimii unui arc de cerc, masurat pe perimetrul acesteia. Era vorba de lungimea undei parcursa pe intervalul de rotatie de 2pi. Pi radiani înseamna parcurgerea unei jumatati din perimetrul cercului, deci 2pi rad înseamna parcurgerea perimetrului unui cerc întreg. Mai subtire cu îndemnul study pentru mine. Mai bine vi l-ati aminti voi astia ce îl folositi mai des. Dacule, poti transforma în grade centesimale sau sexagesimale un unghi de 2pi ? Ori poate stii care este lungimea graficului functiei sin(x)pe intervalul (0,1) ? Poate nu m-am facut înteles !?

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 25 Noi 2019, 16:17

Stiati ca prostia nu are dimensiuni ?  Nu poate sa fie mica sau mare.
Deoarece este infinita.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue0 / 100 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35515
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Lun 25 Noi 2019, 18:03

mm a scris:
.  2π radiani, este unghi, ai dreptate dar intr-o anume acceptiune, deoarece corespunde unui cerc, se poate accepta ca (2π radiani)= lungimea unui cerc, deoarece o subintelege, o determina, etc.
Am dreptate din punct de vedere matematic!Este cu totul altceva să spui că despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif radiani corespunde unui cerc întreg decât ceea ce a spus "negativ" și citez "Adica, cu alte cuvinte =1 lungime de cerc, pentru ca "....defazajul relativ al oscilațiilor este de  2π radiani.", adica 360 grade sexagesimale, care înseamna lungimea oricarui cerc, indiferent de raza. "....Formula lungimii de undă este despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif unde despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif este viteza de propagare a undei în mediul respectiv și despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif este perioada undei.
Citește ce este radianul:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Radian.

Citește ce este lungimea de undă:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Lungime_de_und%C4%83.

În concluzie , poate fi lungimea de undă=1 lungime de cerc , așa cum a afirmat "negativ"?!?!?Care cerc și ce rază are acel cerc de care vorbește "negativ"????

mm a scris:.  Si eu l-am intrebat ce profesie are si am inteles din raspunsul sau ca inginer constructor. Poate si istoric.
Este inginer constructor de Căi Ferate, Drumuri și Poduri sau inginer constructor de Construcții Civile , Industriale și Agricole? Rolling Eyes

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Lun 25 Noi 2019, 18:46

Dacule, daca nu întelegi ca tocmai asta e problema, nu am ce-ti face. Daca MM s-a prins, e clar ca noi astia mai batranii judecam diferit.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de mm Lun 25 Noi 2019, 19:00

.  Unul din avantajele cercetarii este ca -in anume conditii- poti sa nu tii cont de definitiile off. Adica cele pe care le-ai citat deja din wiki.
.  poate fi lungimea de undă=1 lungime de cerc? Raspuns: da! In ce conditii? De ex., considerand unda -zisa- sinusoidala de propagare a unei particule, ca fiind una elicoidala cilindrica, atunci, cand acest elicoid "se lungeste" pana ajunge (aproape) o linie, la defazajul 2π lungimea de unda e -practic- o lungime de cerc. Acest "exercitiu" de imaginatie este acceptabil pentru ca nimeni nu pare sa stie cum arata fizic deplasarea unei unde-particula. Sau, mai exact, din surse diferite afli reprezentari diferite, deci bulibaseala. Ceea ce nu poate fi decat un indemn spre aflarea realitatii, inca nedescoperite, in opinia mea.

.  Eu am inteles ca sustii pdv matematic clasic, si chiar te felicit ca esti aproape singurul care verifici calculele facute de altii in postarile lor, dar pe acest forum sunt permise, ba chiar stimulate parerile noi, inventive (de aceea se numeste forum de cercetare), diferite fata de cele officiale.

.  Ref. la unde, lungimi de unda, de Broglie, etc., sunt niste pdv off rezonabile, verificabile si verificate, uneori, dar sunt pdv insuficiente. De aceea orice alt pdv poate fi binevenit. Mie mi-a atras atentia observatia (ideograma YY) lui negativ, care e un tip cam incomod, datorita deschiderii -prin aceasta observatie- a unei posibilitati de explorare a problematicii undelor si acesta e meritul sau.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 23667
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Lun 25 Noi 2019, 19:23

negativ a scris: Dacule, poti transforma în grade centesimale sau sexagesimale un unghi de 2pi ?
Eu nu pot să transform un (așa cum zici tu greșit) "unghi" de despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif deoarece eu știu că numărul despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif este o constantă matematică și citește https://ro.wikipedia.org/wiki/Pi...dar șțiu să transform un unghi de despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif radiani în orice fel de grade și chiar în miimi artileristice și în miimi topografice... Rolling Eyes
negativ a scris:
Ori poate stii care este lungimea graficului functiei sin(x)pe intervalul (0,1) ? Poate nu m-am facut înteles !?
Ce interval este (0,1)?!?!Eu nu știu cum s-ar putea calcula lungimea aceea pe intervalul deschis (0,1)....dar știu să calculez acea lungime pe intervalul [0,1] , adică pe un interval închis și se face cu ajutorul unei integrale definite de la x=0 rad. la x=1 rad. ,  adică lungimea aceea este despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Gif și această integrală este mai complicat de calculat...iar valoarea acestei integrale este egală cu 1,31144..... așa cum ne spune un program de calcul deștept...
De câte feluri sunt intervalele în matematică? study  study  study


Ultima editare efectuata de catre Dacu in Lun 25 Noi 2019, 19:57, editata de 5 ori

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Lun 25 Noi 2019, 19:45

gafiteanu a scris:Stiati ca prostia nu are dimensiuni ?  Nu poate sa fie mica sau mare.
Deoarece este infinita.
Prostia nu poate fi infinită!Când un om are un raționament limitat infinit mic , atunci ce fel de om este? Very Happy
De la "dexonline" citire:

"*limitát, -ă adj. (lat. limitatus). Care are limite, mărginit: mintea omuluĭ e limitată. Fig. Prost: om limitat.". Very Happy study study study

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de curiosul Lun 25 Noi 2019, 20:49

Dacu a scris:Când un om are un raționament limitat infinit mic , atunci ce fel de om este?
Băi frate, ce dreacu am de nu mă pot abţine să nu mă bag și eu în seamă?
Mă rog, mai calculez eu...
Dacule,
dacă gradul de comparație este fundamentat pe un etalon, atunci raționament limitat la ce se limitează?
Oare normalul nu este cumva o chestiune standardizată?
Eu când vă vorbesc urât pe forum încerc să vă "vindec" de standardele voastre și să le privesc peiorativ.
Că nu e o problemă când tu faci ceva diferit, ci când nu li se pare normal celorlalți ceea ce faci tu.
Ș-apoi, ce-i normal...mnezo cu mila, vorba lui Bordan.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40656
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de negativ Mar 26 Noi 2019, 07:48

Dacule, am unele observatii :
1. Nu as pune mare baza pe dictionare. Prost nu este echivalent cu ignorant (asa cum se sugereaza) ci înseamna de fapt cineva care nu gaseste rostul unor afirmatii (din varii motive si de aceea are atâtea sinonime), nu neaparat limitat. Daca stai sa te gândesti putin, toti suntem limitati de întinderea cunostintelor si experientelor noastre. Sunt tipi geniali care abia pot trece strada.
2. Nu degeaba am zis de intervalul deschis (0,1). 0 nu e un numar, iar 1, în conformitate cu rationamentul aplicat pentru constructia functiei Riemann este nedefinit, lucru corect, pentru ca nu stim niciodata cât de mare e 1, dar insuficient explicat. La felul în care ai pus problema, "...distanța dintre două puncte din spațiu între care defazajul relativ al oscilațiilor...", legi între ele marimi imaginare reciproc : distanta-defazaj.
3. Înca nu pot sa-ti spun exact de câte feluri sunt intervalele în matematica (chiar acum lucrez la asta), dar uzanta actuala pare sa fie : deschise, închise si mixte, adica închise la unul din capete si deschise la celalalt, lucru ce are o oarecare logica.
4. Poate am uitat sa spun ca din perspectiva mea de acum, vad matematica putin (nu stiu cât de mult) diferit si îmi e destul de greu sa ma exprim astfel încât sa leg rutine matematice cu care si eu am fost obisnuit, de întelesurile extinse ale notiunilor pe care le interpretam limitat pâna acum.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue5 / 105 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20569
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Dacu Mar 26 Noi 2019, 08:57

curiosul a scris:
Dacu a scris:Când un om are un raționament limitat infinit mic , atunci ce fel de om este?  
Băi frate, ce dreacu am de nu mă pot abţine să nu mă bag și eu în seamă?
Mă rog, mai calculez eu...
Dacule,
dacă gradul de comparație este fundamentat pe un etalon, atunci raționament limitat la ce se limitează?
Oare normalul nu este cumva o chestiune standardizată?
Eu când vă vorbesc urât pe forum încerc să vă "vindec" de standardele voastre și să le privesc peiorativ.
Că nu e o problemă când tu faci ceva diferit, ci când nu li se pare normal celorlalți ceea ce faci tu.
Ș-apoi, ce-i normal...mnezo cu mila, vorba lui Bordan.
Dacă nu mai ești supărăcios , atunci cu tine aș vrea să mă bat doar în epigrame.... Very Happy Very Happy Very Happy

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21826
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

despre - Despre dimensiuni - Pagina 2 Empty Re: Despre dimensiuni

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum