Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 12:48

» Logica deductiei și inducție cu băieții extratereștri
Scris de Vizitator Astazi la 12:19

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Astazi la 10:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de CAdi Astazi la 10:07

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 18:14

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de CAdi Mar 16 Apr 2024, 08:19

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:18

» Despre elicele complementare
Scris de eugen Mar 26 Mar 2024, 12:00

» Dragi Extraterestri
Scris de CAdi Lun 25 Mar 2024, 12:29

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Ce fel de popor suntem
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la curiosul în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


Top postatori
virgil (12189)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi (11937)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48 (11208)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7942)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul (6652)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen (3788)
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Bordan
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 28 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 1 Înregistrați, 0 Invizibil și 17 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

eugen

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 28 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24055
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 02 Ian 2016, 15:58

Bordane, o fost vreun zeul distinct al betivilor la daci sau pt toate cele se inchinau la roata aia cu spite?

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 7617
Data de inscriere : 13/06/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 02 Ian 2016, 16:01

Cand se-mpiedicau se inchinau la butoi, dar in conditii normale erau cu nasul pe sus ... Smile astea s-o transmis din jeneratie in jeneratie pana azi ...

Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2219
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Sam 02 Ian 2016, 16:04

Cica mai toata viata si-o traiau inauntrul butoiului, unde aveau de toate. Dar daca zici ca doar cu nasul erau pe sus, asa o fi, ca trebuiau sa si respire cumva.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35476
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 02 Ian 2016, 16:13

Nu trebuie să-ți pui mintea la contribuție, dacă ți-e obosită, numai să privești cam cum au evoluat lucrurile de cînd le știi tu, cele materiale și cele spirituale, și cam poți să-ți faci o idee cine au fost dacii, fără să-ți șoptească alții ideile lor, cam poți atăta sau e prea mult pentru tine și asta? Smile Dacă nu, atunci lasă-le pe altădată, să nu cumva să pățești oarece, doamne feri!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 02 Ian 2016, 16:21

Pacalici cred că are oră de rugăciune, să nu-l deranjați ... din povețele lui Neagoe Basarab pentru fiul său ...

„Ci, mai intai de toate este tacerea, iar tacerea face oprire, oprirea face umilinta si plangere, iar plangerea face frica si frica face smerenie, smerenia face socoteala de cele ce vor sa fie, iar acea socoteala face dragoste si dragostea face sufletele sa vorbeasca cu ingerii. Atuncea va pricepe omul ca nu este departe de Dumnezeu „.

Cam ăsta a fost barometrul spiritual al românilor în sec al XVI-lea ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 02 Ian 2016, 19:36

Era să-mi dea popa cu cruce-n cap, că l-am întrebat ce cruce are, dacică o celtică Smile) No ... da am scăpat de data asta. I-am spus la soție că precis vine popa azi cu crucea, că luni nu mai prinde acasă mulți. Ea a zis că nu umblă de azi, dar a umblat ... pentru bani și ursu joacă ...

Da îi lămurită treaba cu crucea dacică? Și cu nodul dacic?

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 10981645_10205714886897233_8965962653427326119_nDespre credinţă şi religie - Pagina 28 10367595_10204858818256052_3941090877014364766_n
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Dum 03 Ian 2016, 03:43

Sunt convins ca sti ce e aia o cacofonie.

Tu acum ce faci, joci cu noi Lego dacic cu cruci?...
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 03 Ian 2016, 05:47

Pacalici a scris:Sunt convins ca sti ce e aia o cacofonie.

Smile Smile Smile

Mă, da io tăt n-am înțăles care de care rîdeți, tu de gafiteanu o el de tine? La gafiteanu cred că o să-i înghețe cît de curînd zîmbetu pe buze, tu mai rîde ... haha ... Smile

Parcă ai vînturat p-aici cuvinte mari cum că ai fi terminat o facultate de fizică, dar io personal am mari dubii că ai terminat-o cu capul tău. Sau poate ți l-ai pierdut după aia.

Nu cumva te-au învățat tătucii tăi de-acolo că Universul ăsta e infinit nu numai în spațiu-timp, ci și în posibilități? Sau ai uitat treaba asta? Că fiecare lucru din lumea asta are și contrariul lui, inclusiv orice adevăr e cu minciuna lîngă el? Fiecare acțiune are o reacțiune, fiecare față are dos, fiecare cuvînt are opusul său. Fiecare ʺindivid e individualʺ, relativ în spațiu-timp, ce crezi azi mîine-i pe dos. De unde înfumurarea asta la un ʺfizicianʺ cu acte în regulă și cu cei șapte ani de acasă? Sau nu-i ai pe ăia? Nu te vezi cît ești de penibil, că ʺcitezi mai mult decît citeștiʺ, vorba li Pleșu, arunci link-uri în prostie, ʺia de-aiciʺ.

Și io cred că știi ce-i aia cacofonie, nu?  Smile

Ia aminte de la un țăran român, de la norodul de jos, de la spusele înfăptuitorilor, ca cunoașterea să fie completă îi musai să fie ”trăitoare”, așa cum ai cunoscut tu ”cacofonia”, prin trăire directă. Cu scuzele de rigoare, dar o fo musai să te supun acestei intervenții ... Smile ca să poți rîde cu motiv ... Smile hahaha Smile
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 03 Ian 2016, 10:27

O clopotit la biserică ... liniște și pace pentru drept slujitorii ei ...

"Doamne, nu cu mânia Ta să mă mustri pe mine, nici cu iuţimea Ta să mă cerţi. Că săgeţile Tale s-au înfipt în mine şi ai întărit peste mine mâna Ta. Nu este vindecare în trupul meu de către faţa mâniei Tale; nu este pace în oasele mele, de către faţa păcatelor mele. Că fărădelegile mele au covârşit capul meu, ca o sarcină grea au apăsat peste mine. Împuţitu-s-au şi au putrezit rănile mele de către faţa nebuniei mele.

Chinuitu-m-am şi m-am gârbovit până în sfârşit, toată ziua mâhnindu-mă umblam. Că şalele mele s-au umplut de ocări, şi nu este vindecare în trupul meu. Necăjitu-m-am şi m-am smerit foarte, răcnit-am din suspinarea inimii mele. Doamne, înaintea Ta este toată dorirea mea şi suspinul meu de la Tine nu s-a ascuns. Inima mea s-a tulburat, părăsitu-m-a tăria mea şi lumina ochilor mei, şi aceasta nu este cu mine. Prietenii mei şi vecinii mei în preajma mea s-au apropiat şi au şezut; şi cei de aproape ai mei departe au stat. Şi se sileau cei ce căutau sufletul meu, şi cei ce căutau cele rele mie grăiau deşertăciuni şi vicleşuguri toată ziua cugetau. Iar eu ca un surd nu auzeam şi ca un mut ce nu-şi deschide gura sa. Şi m-am făcut ca un om ce nu aude şi nu are în gura lui mustrări.

Că spre Tine, Doamne, am nădăjduit; Tu mă vei auzi, Doamne, Dumnezeul meu, că am zis, ca nu cumva să se bucure de mine vrăjmaşii mei; şi când s-au clătinat picioarele mele, împotriva mea s-au semeţit. Că eu spre bătai gata sunt, şi durerea mea înaintea mea este pururea. Că faradelegea mea eu o voi vesti, şi mă voi îngriji pentru păcatul meu; iar vrăjmasii mei trăiesc şi s-au întărit mai mult decât mine şi s-au înmulţit cei ce mă urăsc pe nedrept.

Cei ce îmi răsplatesc rele pentru bune mă defăimau, că urmam bunătatea. Nu mă lasa, Doamne, Dumnezeul meu, nu te depărta de la mine, ia aminte spre ajutorul meu, Doamne al mântuirii mele."
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mar 05 Ian 2016, 01:41

BOBOTEAZA

Boboteaza este o sărbătoare creștină a botezului Domnului Isus Hristos în apele Iordanului. Se mai numește (în grecește) teofanie sau epifanie = Arătarea Domnului, deoarece în acest moment s-a arătat Sfânta Treime. Denumirea românească a sărbătorii ce se ține pe 6 ianuarie ar veni, după unii lingviști, din apa botezată, deși e mai verosimilă ipoteza unei compuneri din două elemente izoglotice: bog+botează. În tradiția populară, acestei sărbători creștine i s-au încorporat multe elemente ale unor rituri ancestrale de fertilitate, de purificare, de cinstire a sacralității apei și a focului.

Ziua Bobotezei încheie ciclul celor 12 zile ale sărbătorilor de iarnă, care încep cu seara din Ajunul Crăciunului și reprezintă în calendarul poporului perioada cea mai încărcată de obiceiuri agrare și practici magice. Datina cea mai însemnată este Iordanul – sfințirea cea mare a apei, care se face de către preoți, cu o mare afluență de public, lângă o fântână sau la o apă curgătoare. Preotul cufundă de trei ori crucea în apă sau o aruncă în apă.

În Bucovina și în Munții Apuseni există datina practicată în această zi, care se numește Ardeasca. După ce s-a sfințit apa la Iordan, fetele și flăcăii iau câte un tăciune, se duc pe un tăpșan și fac un foc mare, sar peste el și joacă în jurul lui. Cuvântul în sine, ca și asocierea apei și a focului, indică atât simbolismul purificator al apei și al focului, cât și conjuncția celor două stihii – condiție obligatorie pentru menținerea și stimularea vieții.

Până la Bobotează e și termenul scadent de pețire a fetelor; de aceea ea reprezintă ʺvârfulʺ vrăjilor de dragoste și al ghicitului premarital. În noaptea aceasta, fetele numără parii de la gard, ghicesc în oglindă, scot diferite obiecte de sub farfurii, pun sucitorul sau fire de busuioc sub pernă ca să viseze ursitul, scormonesc focul din vatră ca să iasă scântei, spunând: ʺCum sar scânteile din jăratic, așa să scânteie inima lui, și nu întețesc focul, ci întețesc inima lui!ʺ

Sursa: Dicționar de magie, demonologie și mitologie românească – Ivan Evseev –
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Mar 05 Ian 2016, 06:31

Bordan a scris:Până la Bobotează e și termenul scadent de pețire a fetelor;

CLEVER! Sunt sigur ca a fost singura solutie a Dacilor ca sa faca cald in pat.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Mar 05 Ian 2016, 10:43

Cunoașterea e plină de rătăciri și poveri, frate, dar niciodată zadarnică ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de negativ Dum 10 Ian 2016, 11:18

Bordan a scris:BOBOTEAZA
Boboteaza este o sărbătoare creștină a botezului Domnului Isus Hristos în apele Iordanului. Se mai numește (în grecește) teofanie sau epifanie = Arătarea Domnului, deoarece în acest moment s-a arătat Sfânta Treime.
Stii care este problema ? Ca desi s-a aratat (Sfanta Treime), pe apele Iordanului pe-acolo, nu prea o fost lume care sa priceapa asta si uite-asa a aparut biblia, in loc de teoria universala. Nu mai face separari intre stiinta si religie, ca nu exista. In schimb stiinta de azi nu e completa, iar religia este divizarea si deformarea stiintei. Numai reuniunea acestora ne va da o viziune reala asupra lucrurilor, si cred ca asta simti tu. Trebuie sa cautam sa despartim adevarurile de hainele deformate impuse de dogme si sa le recompunem in ceea ce au fost de la inceput.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20530
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Dum 10 Ian 2016, 19:13

negativ a scris:
Bordan a scris:BOBOTEAZA
Boboteaza este o sărbătoare creștină a botezului Domnului Isus Hristos în apele Iordanului. Se mai numește (în grecește) teofanie sau epifanie = Arătarea Domnului, deoarece în acest moment s-a arătat Sfânta Treime.
Stii care este problema ? Ca desi s-a aratat (Sfanta Treime), pe apele Iordanului pe-acolo, nu prea o fost lume care sa priceapa asta si uite-asa a aparut biblia, in loc de teoria universala. Nu mai face separari intre stiinta si religie, ca nu exista. In schimb stiinta de azi nu e completa, iar religia este divizarea si deformarea  stiintei. Numai reuniunea acestora ne va da o viziune reala asupra lucrurilor, si cred ca asta simti tu. Trebuie sa cautam sa despartim adevarurile de hainele deformate impuse de dogme si sa le recompunem in ceea ce au fost de la inceput.
Nu asta vrea Bordan. El cauta radacinile credintei si a neamului, cauta trecutul, pastrand traditiile populare si bisericesti asa cum au fost ele lasate din mosi stramosi, fara sa fie trecute prin sita stiintifica sau filozofica.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de negativ Dum 10 Ian 2016, 23:41

virgil a scris:Nu asta vrea Bordan. El cauta radacinile credintei si a neamului, cauta trecutul, pastrand traditiile populare  si bisericesti asa cum au fost ele lasate din mosi stramosi, fara sa fie trecute prin sita stiintifica sau filozofica.
Nu poti crede in aiureli, chiar daca sunt impuse de stat, biserica sau Academie. Poti in cel mai rau caz sa fii sceptic. Cand iei hap-ul de-a gata, esti terminat

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20530
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de virgil Lun 11 Ian 2016, 08:34

negativ a scris:
virgil a scris:Nu asta vrea Bordan. El cauta radacinile credintei si a neamului, cauta trecutul, pastrand traditiile populare  si bisericesti asa cum au fost ele lasate din mosi stramosi, fara sa fie trecute prin sita stiintifica sau filozofica.
Nu poti crede in aiureli, chiar daca sunt impuse de stat, biserica sau Academie. Poti in cel mai rau caz sa fii sceptic. Cand iei hap-ul de-a gata, esti terminat
Nu-i vorba sa crezi in aiureli, ci sa respecti ce au crezut stramosii, ca un dar de mostenire.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12189
Puncte : 55561
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de negativ Lun 11 Ian 2016, 11:22

virgil a scris:Nu-i vorba sa crezi in aiureli, ci sa respecti ce au crezut stramosii, ca un dar de mostenire.
Pai... Asta si fac. Dar eu respect mostenirea stramosilor traci, aia care nu a fost denaturata de valurile istoriei moderne. Aia credeau pentru ca aveau ce. Aveau rezultate. Bolile lor erau naturale. Acum cum sa iei musetel cand esti infestat cu chimicale ? E un exemplu doar. Si sunt nenumarate.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20530
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Lun 11 Ian 2016, 11:34

Ehei, nici bolile nu mai sunt ce-au fost, naturale ca mai-nainte! Acum sunt contrafăcute şi alea. Mad
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33171
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de negativ Lun 11 Ian 2016, 12:13

Razvan a scris:Ehei, nici bolile nu mai sunt ce-au fost, naturale ca mai-nainte! Acum sunt contrafăcute şi alea. Mad
Sa stii ca ai dreptate !
Uite, de exemplu pe mine m-a muscat odata un sarpe si dupa trei zile, a murit sarpele. CE BOALA O MAI FI SI ASTA ?  alien

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20530
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 11 Ian 2016, 12:20

Nu d-aia a murit, a murit ca l-ai muscat si tu pe el.
In America cand vor sa defriseze o padure unde sunt serpi veninosi, dau mai intai drumul la porcii mistreti, care ataca acesti serpi si sunt imuni la veninul lor. Daca apoi vreun vanator omoara si mananca un astfel de porc cu venin, evident ca moare vanatorul.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35476
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Lun 11 Ian 2016, 13:03

negativ a scris:Uite, de exemplu pe mine m-a muscat odata un sarpe si dupa trei zile, a murit sarpele. CE BOALA O MAI FI SI ASTA ?
Ai avut boală pe şarpe, dar contrafăcută şi aia, la bulgari! Dacă era originală (de la daci sau de la traci) s-ar fi vindecat şarpele şi-ar fi trăit şi astăzi! Razz
Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33171
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 14 Feb 2016, 07:47

ʺDupă credinţa voastră fie vouă!ʺ.

ʺDupă măsura credinţei omului este şi cercetarea lui de către puterea lui Dumnezeu. Dumnezeu este pretutindeni, cuprinde şi ţine toate şi Se sălăşluieşte cu plăcere în sufletele omeneşti; dar intră în ele nu cu sila, deşi este Atotputernic, ci chemându-le, căci nu voieşte să strice stăpânirea pe care i-a dat-o omului asupra voinţei saleʺ, zic zicerile bisericești. Crede și nu cerceta, fiindcă credința ta ți-e punct de sprijin, adevăr și dreptate, iubire și lumină.

Nu cred că din învățăturile lui Iisus e vreo lecție care să-l înjosească pe om, să-l coboare din stadiul de OM. Acel OM SIMPLU și DEMN, cioplit cu iubire din lacrimi de lemn, cel BLÎND și CINSTIT, cu dalta străbună sculptat dintr-un schit, SMERIT și PIOS, cu capul plecat spre lucru frumos, cu tot ce e sus adus aici, jos.

Aceeași credință funcționează și la necredincioșii care nu cred și cercetează. Spațiu, timp, găuri negre, modificări de geometrii în structura spațiu-timp, le pot cerceta pînă a treia zi după scripturi, că nu văd mai mult decît lacrimile Mariei după fiul său. E același wow auzit la minunile lui coca-boca, cu cel auzit la figo-ligo, nu-i absolut nici o deiferență, aceleași modificări spațio-temporale negre sau albe.

Ce vreau să zic aici e că nu e absolut nici o diferență între credincioșii lui boca față de cei a lui coca, absolut nici una. Experimentul undelor gravitaționale a întărit credințele, și într-o parte și alta.

Nu?

S-aveți o zi lină, încărcată de lumină!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21165
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Joi 28 Apr 2016, 20:29

Pilde biblice

"...L-a pus in gradina cea din Eden, ca s-o lucreze si s-o pazeasca..."

"N-am mâncat de pomană pâinea nimănui; ci, lucrând şi ostenindu-ne, am muncit zi şi noapte, ca să nu fim povară nimănui dintre voi.

Căci, când eram la voi, vă spuneam lămurit: „Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce.”

"Auzim însă că unii dintre voi trăiesc în neorânduială, nu lucrează nimic ,ci se ţin de nimicuri. "

"De ce vezi tu paiul din ochiul fratelui tau si nu te uiti cu bagare de seama la barna din ochiul tau? … Fatarnicule, scoate intai barna din ochiul tau, si atunci vei vedea deslusit sa scoti paiul din ochiul fratelui tau” .

"Timoteie, pazeste ce ti s-a incredintat; fereste-te de flecariile lumesti si de impotrivirile stiintei, pe nedrept numite astfel..."

"Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi."

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3788
Puncte : 32344
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Vin 29 Apr 2016, 01:51

Doamne Ajuta!
Haleluia!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Vin 29 Apr 2016, 05:18

Cand Cercetare fara Credinta nu e , nimic nu e!


"Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi."


Celentano (Las Fierbinti, Sezonul N, Serial M) a scris:
Doamne, Mare esti!

Mare om si Celentano!...
Cred ca rubrica asta pilduitoare, merita sfintita si de un sfant parinte .Era necesara ca sa starpeasca dihonia fariseilor si carturarilor fatarnici din jur.

"Auzim însă că unii dintre voi trăiesc în neorânduială, nu lucrează nimic ,ci se ţin de nimicuri. "

D`aia zic, un sfant parinte cu busuioc la el si apa din izvor neinceput, stransa in pocal de argint (apa sfanta - argintul fiind asa cum stim bacteriofag), era necesar. study
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de negativ Vin 29 Apr 2016, 07:28

"Despre partea închinarii însa, doamne, sa ne ierti;
Dar acu, vei vrea cu "argint bacteriofag" ca sa ne certi
Ori vei vrea sa faci întoarsa de pe-acuma a ta cale,
Sa ne dai un semn si noua de mila mariei-tale... "
Am adauga noi si intelepciunea.   scratch

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 20530
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Sam 30 Apr 2016, 08:34

O aplicatie practica desprinsa din textul biblic este "rastignirea firii".
Adica exersarea infranarii, autocontrolului, cu scopul imblanzirii caracterului.
O modalitate veche este la credinciosi, postul si rugaciunea.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3788
Puncte : 32344
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Sam 30 Apr 2016, 09:25

Un călugăr de la muntele Athos răspunde la întrebări care macină omenirea! Te vor pune pe gânduri!

yogaesoteric.net a scris:– Cine este cel mai bun profesor?
– Suferinţa.

– Iar cel mai rău profesor?
– Plăcerea.

– Care este abilitatea cea mai rară?
– Capacitatea de a dărui.

– Cea mai bună abilitate?
– Capacitatea de a ierta.

– Care este cea mai dificilă abilitate?
– Abilitatea de a tăcea.

– Care este cea mai importantă abilitate?
– Abilitatea de a cere.

– Care este cea mai necesară abilitate?
– Capacitatea de a asculta.

– Care este cea mai periculoasă luptă?
– Cea fanatică.

– Care este obiceiul cel mai neplăcut?
– Cheful de ceartă.

– Care este obiceiul cel mai nociv?
– Vorba multă.

– Care persoană este cea mai puternică?
– Oricine este capabil să înțeleagă Adevărul.

– Care persoană este cea mai slabă?
– Oricine se simte mai puternic.

– Care este persoana cea mai inteligentă?
– Cea care îşi urmează inima.

– Ce afecţiune este cea mai periculoasă?
– Ataşamentul de trup.

.....

Si tot asa, de bine ne invata si preafericitul parinte in: http://yogaesoteric.net/content.aspx?lang=RO&item=9540

Doamne sfinte, Doamne miluiesteeeee!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Sam 30 Apr 2016, 09:38

Parintele Ilarion , ne invata ce e postul negru sau ajunarea:

În cazuri mai grele, pentru persoane demonizate şi chinuite de diavoli, se poate ţine post-ajunare timp mai îndelungat, adică mai multe zile la rând (după caz şi cine poate: 3, 7, 9, 12, 21, 40 zile). Odată pe zi se pot lua 3 bucăţele de anaforă şi un pahar de aghiazmă.

Sursa: http://www.ortodoxism.com/cuvinte-de-folos/postul-negru-sau-ajunarea.html

O modalitate veche este la credinciosi, postul si rugaciunea.

Parintele Ilarion a scris:Odată pe zi se pot lua 3 bucăţele de anaforă şi un pahar de aghiazmă.

Asa ca numai "anafora si aghiazma" poate ajuta si nu uitati de rugaciuni!


Doamne sfinte, Doamne Mare, Doamne miluiesteeeee!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Razvan Sam 30 Apr 2016, 10:20

Voi aţi ţinut post?

Razvan
Razvan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue9 / 109 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6162
Puncte : 33171
Data de inscriere : 18/03/2011

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Sam 30 Apr 2016, 10:35

Suntem la anafura (am adus-o in bagaje acu 6 ani). Cu apa sfintita stam rau...trebuie mers pana in Australia....La inceput ma gandesc ca merge numa cu anafura, numa sa nu ne stea in gat ca e uscata rau. Sad

P.S. Doamna cred ca a avut apa sfintita ca e langa manastire.
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Pacalici Sam 30 Apr 2016, 11:24

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Aghiasma-apa-sfintita

Agheasma mica, asa cum se vede, ajuta la luminarea mintii. Stia domnul inginer(?) Dumitru Popescu de la ARCASPACE cu ce sa se trateze in timpul facultatii de popi.Ehe!
Pacalici
Pacalici
Banat pe termen nedefinit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Right_bar_bleue
Prenume : Pacalescu
Numarul mesajelor : 5571
Puncte : 19422
Data de inscriere : 21/08/2014
Obiective curente : Fara.

http://www.pacalici.com

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 28 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 28 din 34 Înapoi  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum