Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Lun 06 Mai 2024, 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la eugen în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
CAdi (11934)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
curiosul (6677)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Razvan (6162)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Pacalici (5571)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
eugen (3792)
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Pacalici
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
CAdi
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
curiosul
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Dacu
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Razvan
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
virgil
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
meteor
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
gafiteanu
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
scanteitudorel
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
virgil_48
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Dacu
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
eugen
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Forever_Man
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
virgil
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Abel Cavaşi
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
eugen
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
virgil_48
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Abel Cavaşi
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
Dacu
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 
virgil
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_lcapstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Voting_barstiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 13 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 13 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

4 participanți

In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Dom. Meteor Sam 28 Noi 2020, 23:33

Istoria științei și a oamenilor de știință este ceva fascinant.
Cum spunea Simon Shnoll evoluția și schimbările semnificative din istoria omenirii au stat la baza descoperirilor științifice și a oamenilor de știință restul îs mai mult fleacuri.

Poate mulți cam îmi zic că prea la negativ mă gîndesc dar, viziunea mea despre efectele negative ale poluării mediului că au impacte urîte acum/în viitorul apropiat se văd azi clar. La fel am păreri sumbre privind viitor prosper în zona balcanică cel puțin din cauza proastei mentalități și politici azi existente, nu prea cred că se v-a schimba curînd...

Din cauză că am trecut și mult luptat cu proasta mentalitate din care absolut nimic nu am reușit să obțin din ce am dorit si din cauza că am descopirt căci o SUMEDENIE de oameni foarte talentați cu descoperiri adevărate nu mori gravitaționale sau etere au fost și aproape exact aceeași soartă au avut, mi-ar părea foarte rău să rămînă necunoscuți lumii cu realizările lor....

Eu la cam 20 ani am luptat mult ca să demonstrez căci gazele ferbinți care se elimină fără folos înseamnă mari pierderi. Apoi am construit scheme, modele unde am arătat căci răcirea irațională a motoarelor termice e o greșeală mare, multe și mărunte au fost. Eu idee nu am avut despre termodinamică (căci fizică nici în școală nici în liceu nu am făcut aproape) că așa ceva a inventat Robert Stirling. Aceasta mi-a spus un profesor transmis de la un academician. Apoi a spus ,, succese,, și asta a fost povestea. Eu am dorit să spun atunci că mai am idei cum să mai ridicăm randamentul și multe alte idei interesante din fizică dar ei nu au dorit să audă. De ce oamenii din Vest pot să își realizeze ideile și lucrările aici în mocirlă nu ?! Pe forumuri la fel a fost situatia, dar acolo m-ă scuzati lume și nu totii la fel ar trebui să fi fost. Despre principiul presiunii și principiul eliberării după o funcție a energiei nu mai perdem timpul la subiectul termodinamicii...................


Așa cazuri multe au mai fost (hiperoperații, calculul solutiei eucației, .....) cu același final.

Treptat, întîmplător am descoperit căci așa oameni (desigur eu nu mă consider la nivelul lor ridicat) au fost și aproape EXACT aceeași au avut ba mai rău (nu aveau internet, posibilităti de a scrie,...).

Eu doresc tare, acei oameni care adevărați inventatori au fost (vă rog cu ipoteze de etere și mori gravitationale nu îi indicați, cei care au demonstrat ceva concret de la cap la coadă, nu ipoteze) dar nimeni nici pînă azi idee nu are despre ei și lucrările lor. Din zona Balcanică și fosta URSS au statut special pentru mine.

Eu am încercat cumva superficial să dau răspuns care a fost cauza acestor evenimente căci ei nu au putut să își realizeze lucrările. Cred sunt cîteva motive și se pot grupa în căteva categorii:
1) Apartinența etnică (exemplu zeci de învățați evrei în Germania nazistă nu le-au fost recunoscute lucrările și ca oameni de multi naziști. Exemplu lucrările lui Einstein erau interzise să fie considerate adevărate în acele timpuri doar din cauză că era evreu).
2) Conducători proști care urau știința (URSS mai pe timpul lui Stalin). Politica statului de a nimici inteligența (ca statul să fie mai totalitar și ușor condus).
3) Invidia, concurență dușmănoasă dintre însuși oamenii de știință.
4) Înconjurați de proști care nimeni nu au reușit să îi înțeleagă ideile, ele fiind considerate de proști ca fiind inutile.
5) Au fost prea timizi și nu puteau să se exprime (aceasta mai mult poate în Vest a fost, căci acolo cele 4 puncte sus menționate nu prea a fost).





@Abel sau alti moderatori daca veti permite să faca mizerie în acest subiect utilizatori ca gafiteanu atunci rog imediat stergeti totul.

Dom. Meteor
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Dom. Meteor Dum 29 Noi 2020, 00:41

Pyotr Ufimtsev  - https://en.wikipedia.org/wiki/Pyotr_Ufimtsev . Comedia cea mai mare e că însuși URSS-ul a cheltuit mari resurse ca să afle secretul noilor avioane pînă cam în '90 cînd a fost războiul din Iugoslavia (acest secret Pyotr Ufimtsev se ruga la multe uși ca să îi asculte ideile). Datorită faptului căci oamenii potriviți din SUA au observat lucrările și acest om, azi noi știm de existența lui. Nu ar fi fost războiul rece sau nu ar fi fost SUA, nimeni niciodată nu ar fi cunoscut că a existat așa învățat cu așa lucrări. Dar noi din URSSS în continuare am fi fost catalogați ca HOMO-SOVETICUS. Poate lumea spune că rușii numai la creat armament sunt buni, dar aici e vorba de știință și acest om nu a avut scop să ucidă oameni.

Victo Ivanovici Baranov - inițial a fost inventator care mult s-a chinut ca să poată patenta invențiile sale (nu de armament sau falsificare de bancote). Din cîte am înțeles nici o invenție nu a fost primită. Apoi foarte descurajat fiind  s-a ocupat de falsificarea bancnotelor sovetice rusești, umirea cea mai mare a fost că unul singur după 12 ani de muncă a reușit aproape identic să elaboreze bancote ca cele reale- specialiștii aproape nu puteau deosebi de cele false (ei părerea mea la capitolul codul și seria nu cred că a fost ce a trebuit că e foarte complicat, parese nici nemții în al doilea război mondial nu complet au reușit cu lira sterlină..). A fost închis pe 10 ani. Comedia cea mai mare e aceea căci nici pînă nici după arestare lucrările sale nu au avut interes și folosite. Dacă nu reușea să falsifice așa bine bancnote că a atras uimirea unor mari oameni nu am fi știut de el nimeni.

Boris Belousov  https://en.wikipedia.org/wiki/Boris_Belousov_(chemist) Dacă nu ar fi fost Simon Shnoll (cîtă muncă și acesta a avut ca să afle cineva de lucrările lui) cu lucrarea sa care inițial credea că are tangențe cu reacția B-Z, atunci niciodată cred că nu am fi știut de acest om.

În statele cu conducere deșteaptă, despre așa emigranți ca: Nicola Tesla, Igor Sikorsky, Leo Szilard, John von Neuman, Sergey Brin,.. lumea și istoria niciodată nu ar fi știut de existența și lucrările lor. Aceasta cred că e punct aparte. Eu l-aș pune p. 6

Alt punct aparte cred trebuie pus o listă de oameni care au fost scăpați din cauza războiului rece. p 7
Da nu știți mulți ce a fost. În anii '30 cînd plecau vagoanele spre Siberia, cineva a observat și era extrem de uimit ce număr imens de intelectuali erau (ei nu mai pierdem timpul cine erau și ce lucrări aveau...)....
Puțini poate știu de exemplu Sergei Koroliov ar fi putrezit în închisori și nimeni nu ar fi știut căci uite el a concurat o perioadă cu savantul german Wernher von Braun, ba unii cred modelul dezvoltat lui Sergei Koroliov a fost unul mai bun ca a însuși  fondatrului Wernher von Braun.
Așa oameni ca Lev Landau și mulți alții au fost salvați de programul creerii bombei atomice. Comedia cea mai mare mulți poate nu știu este aceea căci cam în anii '40 angajații statului căutau prin închisori cei care aveau idee de fizica atomului sau de rachete. Adică ei i-au închis pentru că erau inteligenți și și tot ei îi căutau să îi scoată că aveau nevoie de ei.

@ Abel ori stergi subiectul complet ori il curăți ?!  că deja timpenii au apărut

Dom. Meteor
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Abel Cavaşi Dum 29 Noi 2020, 03:33

Dom. Meteor a scris:   @Abel sau alti moderatori daca veti permite să faca mizerie în acest subiect utilizatori ca gafiteanu atunci rog imediat stergeti totul.
Am să-ți respect dorința și voi șterge orice comentariu dorești tu.
Abel Cavaşi
Abel Cavaşi
Fondator
Fondator

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue9 / 109 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Prenume : Abel
Numarul mesajelor : 7943
Puncte : 33947
Data de inscriere : 28/02/2008
Obiective curente : Sunt în căutarea unei aplicații a Fizicii elicoidale.

http://abelcavasi.blogspot.com/

Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 29 Noi 2020, 14:08

Abel Cavaşi a scris:
Dom. Meteor a scris:   @Abel sau alti moderatori daca veti permite să faca mizerie în acest subiect utilizatori ca gafiteanu atunci rog imediat stergeti totul.
Am să-ți respect dorința și voi șterge orice comentariu dorești tu.
Eu zic sa nu stergi ce vrea Meteor, eu sper ca el sa se adapteze
stilului nostru si sa inteleaga de gluma romaneasca.
Am avut un participant foarte interesant pe acest forum, mm
pe care il regretam si care era un bun cunoscator al stiintei rusesti.
Era evident provenit de peste Prut, dar s-a acomodat si am avut
ocazia sa aflam multe informatii deosebite de la el.
Parerea mea este ca omenirea pierde marginalizand stiinta si
cercetatotii rusi, este vorba de concurenta in care occidentalii vor
sa minimalizeze meritele celor din rasarit.
Din postarile lui mm am aflat ca si Lomonosov a sustinut gravitatia
ca impingere
, alaturi de N. Fatio si Le Sage, pe care ii stim.
Asa ca este si un rus printre premergatorii eterului, pe care Meteor
il bagatelizeaza. Eterul va fi fluxul care produce gravitatia !
Una peste alta, il indemn pe Meteor sa devina un forumist obisnuit,
fara pretentii dar insistent cu opiniile sale, fiindca observ la el multe
cunostinte interesante.
Obiceiul de a ne ironiza sau critica pe forum nu ni-l va schimba el,
este mai bine sa se adapteze.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11214
Puncte : 44003
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de CAdi Dum 29 Noi 2020, 14:51

Meteor, motane, de ce nu te reinscri pe forum ?
Poti sa participi cu numele acesta Don Meteor si vom sti ca esti tu draga fost apropiat coleg .

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 29 Noi 2020, 19:41

Meteor este exact cenzorul stiintei, ce el nu intelege, vrea sters. Se plange de altii, dar exact satrap este.  Si culmea, crede ca numai el are dreptate.  
Ca sa argumentez, de stie doar de catre unii ca oamenii de stiinta care au descoperit adevarul au fost blocati, cenzurati de politicieni si armata si fortele secrete.  Si au fost scosi la inaintare epigonii, cei ce trebuiau in ochii politicienilor sa manipuleze, sa deruteze oamenii cu o noua stiinta zisa oficiala si moderna.  Ori Meteor, fiind asa cum il stim dpdv intelectual, crede in stiinta oficiala moderna (dogma crede si nu cerceta) si doreste eliminarea tuturor referintelor la modul de gandire corect, realist si profund logic, plus verificarea in practica.  
Exemplu de crez numai in stiinta oficiala: "din cauza că am descopirt căci o SUMEDENIE de oameni foarte talentați cu descoperiri adevărate, nu mori gravitaționale sau etere au fost și aproape exact aceeași soartă au avut"". (ei bine, exista construite mori gravitationale sau etere".)
Chiar in prima lui postare aminteste de Lev Landau, evreu fizician format inainte de 1917 in Anglia, reintors in 1924 in URSS si care a fost marginalizat si chiar inchis de Stalin.  Dar dupa ce a renuntat la eter si a acceptat stiinta oficiala, a fost eliberat si repus in drepturi sa minta poporul cu noile aiureli si chiar sa faca bombe atomice.
Traiasca Meteor !  Noul Big Brother.
Mi-a placut ca e un om sincer, dar cam sarac cu ...  :"Eu idee nu am avut despre termodinamică (căci fizică nici în școală nici în liceu nu am făcut aproape)." Si ca sa-i explic putin ce inseamna termodinamica:  inseamna prezenta in plus in interiorul atomilor a doua cuante de energie, ce fac ca electronii si nucleul (protoni+neutroni) sa fie mai jucausi, mai agitati, sa se modifice orbita lor neordonat-haotic.  Apoi aceste cuante de energie sa poata sa fie cedate atomilor invecinati sau sub forma de radiatie fotonica.  Se mai zice ca in atomi se aflau fotoni virtuali, care odata radiati, devin fotoni reali.
Eu nu doresc stergerea postarilor lui Bravul Meteor, doar discutii despre sbiect, ca poate unora (cu siguranta nu tuturor) le va prinde bine in orientarea viitoare.
Acum 75 de ani si Biserica facea stiinta si propaganda mai corecta decat azi: " http://documente.bcucluj.ro/web/bibdigit/periodice/foiadiecesana/1944/BCUCLUJ_FP_279423_1944_059_004.pdf "

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Dom. Meteor Sam 05 Dec 2020, 01:11

Сe legatura au cele scrise de voi cu ce am vrut eu sa fie aici scris ????

Raspund tot aici, dar nu prea are legatura cu subiectul
@ CAdi - "Cel care este pasionat de OZN-uri" eu personal as mai adauga "tot el nu vrea sa recunoasca ca e pasionat de OZN-uri si e nervos la auzul acestui adevar"  Smile   Iti zic un mic secret mie mi se pare cam totii de pe aici is pasionati de OZN-uri, doar ca nu totii au norocul s- a le vada.. O carte mai demult am zarit scrisa de un american parese anii '70. Acolo el incearca minutios s-a studieze civilizatiile si monumentele cele mai vechi, scrierile si povestirile populare deunde ar reesi caci cu mult timp in urma pe Pamint ar fi trait vreo civilizatie. De exemplu o harta a unui general turc care a copiat si rescris-o de la anticii greci prin 1500  parese arata teritoriul Antarctidei. Asa ceva ar fi fost posibil de facut doar cu vro 40000 ani in urma cind nu era acoperit continentul cu zapada sau acum ultimul timp cind au aparut tehnologiile noi. Ei m-a rog cam in asa fel e scrisa cartea. Dar daca e sa faci cercetare apai nu e asa cum vi se pare. Trebuie multe sa verifici sa calculezi sa compari si cu greu sa ajungi la concluzii. Criticii spun ca el rapid se expune la concluzii, privitor de harta ceea gasita mie mi se pare nu e bine marcat macar marginile teritoriului adica ceva parca o forma primitiva era, dar totus nu stiu multe. Trebuie multe s-a verifici ,calculezi,compari,..

@ virgil- 48
Ironic m-a exprim deoarece consider ca nu e aceasta cercetare. NU imi place demersul discutiilor si cercetarii nici aici pe forum nici pe altele cu toateca acolo nu faceau cercetari online.
@mm era intradevar om interesant. APROPOS lauda a sine nu miroase bine nici nu vreau sa o fac, dar uimitor asa a fost. Pe un alt forum si pe acesta am postat un subiect cu titlul "Teoria grupului social" doar ideea, replici ca in todeauna ca de ce e mocirla ?! @mm a inceput sa imi dea intrebari (m-a verifica daca nu am copiat ideea) cind colo BUM imi spune: IN anii '70-'80 un biolog si un matematician rus au scris cartea "Nivelele critice in dezvoltarea sistemelor biologice". Uimitor dar ideea de baza a mea e exact ce au scris ei. Acolo da cercetare mie personal imi place caci concret au inceput cu date reale, ecuatii, experimente,... Eu nu am mai studiat cartea cu mare parere de rau, dar eu cred ce au facut acei oameni merita a fi alaturi de lucrarile altor oameni (voi mi se pare inca nu pricepeti nici acum Smile ). Uimitor dar nici azi pe wikipedia nimic nu spune de cartea si ideile lui Jurmunski.
Ei istoria stiintei si oamenilor de stiinta e putin alta ce crezi tu...... Multi si-au schimbat numele de familie, au luat alte nationalitati, au fost nevoiti,......
De la Petru I..... in coace treburile s-au schimbat mult caci el foarte mult a dorit s-a ridice nivelul de stiinta in Rusia.....
De exemplu in anii '20 asa bine mergea biologia in Rusia caci pina si civilizatii Nemti ii invitau sa vina in Berlin sa le citeasca lectii. Dar, au venit anii '30.... Aceasta foarte bine si frumos e scris in cartea rusului de nationalitate evreu Shnoll S.

Mocirla singura cred eu isi ineaca oamenii, dar cei din vest dupa destramarea URSS-ul am auzit ca spuneau HomoSoveticus.
Realitatea e una cum ar fi dar asa, eu cred popoarele acestea germane, evrei, saxone, italia, franta sunt mai capabile ca mocirlile noastre. De ce spre exemplu s-a intimplat colaps cu faimoasa Grecie Antica caci cind ea inflorea in stiinta popoarele germane, saxone,... erau primitive. Aceasta mult m-a framinta si azi, am ajuns la vreo citeva argumente printre care una a bunului istoric roman Neagu Djuvara 1) Invazia popoarelor primitive din Asia cu dominarea lor care intirzia sau a oprit dezvoltarea + fiind  incruciseri - > nu a mai fost singe de a lui Euclid, Aristotel,.. 2) raspindirea crestinismului (dar nu cred sa fie motiv) 3) decaderea imperiului Roman .

Cum s-au mentinut mocirlele , pareri personale ?! 1) Dupa expansiunea imperiului lui Ginghis Han mocirlele s-au umplut cu popoare ca si ele. 2) Imperiul Otoman ar fi intirziat mii de ani dezvoltarea mocirlelor 3) Imperiul Rus partial a intirziat dezvoltarea, dar partial si a permis dezvoltarea. 4) Chiar daca in mocirla ar fi un numar oarecare de intelectuali, din cauza numarului mare de prosti, intelectualii sunt inecati si mocirla ramine cum a fost.

Dom. Meteor
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Dom. Meteor Sam 05 Dec 2020, 01:36

@ CAdi timp nu am eu de forume si cred cam multi timpul il perd in zadar.

Despre ce e energia uite ce e:

Energia- este prezenta cel putin intre 2 sisteme. Ea are valoare mai mare de 0 in sensul marimii fizice  studiate,  daca intre sisteme exista valori diferite a marimilor fizice  despre care se analizeaza si desigur sistemele la fel sau diferit sau in aceeasi nivel  au o cantitate > ca zero.

E= delta M (sist. 1,2)inmultit Q

1) De exemplu te intereseaza daca exista energie in forma termica si ce valoare ar fi intre un vas cu 1 toana de apa la temperatura 212 K si alt vas de 300 tone la temperatura 212 K. Din punct de vedere termic energie nu se v-a elibera  deloc atunci cind v-a fi contactul materiei din cele 2 vase. Clar ?! Asa e?!

2) Dar daca, al doilea vas ar avea temperatura 212,0000001 K atunci din punct de vedere termic exista energie intre cele 2 vase, la contactul materiei energia eliberata va fi de....

3) Dar, daca primul  vas sta la 3000 Km fata de centru Pamintului, iar al doilea la 3001 km fata de centrul Pamintului  atunci din punct de vedere termic energie intre dinsele nu exista, dar din punct de vedere potential energie intre dinsele exista.

Amu ii clar ?!

Presupun marimile timp- spatiu- energie sunt legate una cu alta, un caz ceva m-a pune pe ginduri la asa ceva.
Dom.  Meteor ,
Imi place  ce  ati  scris .
Adaug  si eu  ceva  si anume ,  o  teorie  proprie  la  care  am ajuns tot studiind  aceste  probleme .
Schimbul de  energie  dintre   doua  sisteme fizice;   A  si respectiv  B   ,se  poate   efectua  ,  atunci si numai atunci  cand  sistemul  energetic  B  se  opune  sistemului   energetic A  pana  la  o  anumita  valoare admisibila   conditionata   de  catre   sistemul  energetic  A.
Cum se  aplica  aceasta   teorie in  cazurile  prezentate  de   dvs. ?

Dom. Meteor
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Meteorrr Mier 03 Feb 2021, 23:15

E si logic din insusi definitia ce e mocirla e Logic ca aceasta mocirla a rezultat in primul rind din cauza atitudinii populatiei fata de invatatii si lucrarile lor care ii aveau. Exemplu ca Tesla, Newman, Brin,.. care au evadat unde merita au demonstrat caci lucrarile lor si ei au fost apreciati cit de cit.

La subectul cela cu tema religioasa, crestinizmul in special are o filozofie foarte profunda cui nu e dat a pricepe nu ii dat. Eu cred doar budizmul s-ar putea apropia de ideile crestinizmului, problema e ca budizmul nu are o idee fixa si sa comparam ce a fost cu 2000 ani ( dupa cum am inteles fiind nescris budizmul) cu ce ce e azi in ambele religii e greu.

@Cadi de ce omul dupa potop a trait mai putin pai e scris ca asa a dorit Dumnezeu din cauza ca nu a dorit ca sufletul care il da sa nu stea atea sute de ani in trupul omenesc. A analiza dupa ideea ca anul atunci era mai scurt ca acum nu cred ok, sar mai putea aduce argument ca clima, parazitii,... era alta. Omul duce spre exemplu 30-40 de tipuri de paraziti, daca se mai adauga Covidu apoi mai scurtam speranta de viata cu vro 10-30 ani....
Multe idei deale tale sau unde leai citit tu nu eram deacord dar ceva mi se pare au temei, am gasit unele baze care le justifica la fel si ale lui mm, numa nu ma intreba ce si cum.
Americanii din cite vad is bravi o iau tare inainte, e si normal toata mierea de invatati au colectato acolo si cit de cit ii sustin, timpitii estea macar o sa se mindreasca cu ce oameni au avut... Very Happy
E placut cind trece timpu si altii iti repeta ideea si o vezi, ei da ce sa faci...

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 04 Feb 2021, 02:39

Ai dreptate, stim ce au patit Galileo Galilei si Giordano Bruno. Savantii trebuie sa-si faca partid politic si arme de distrugere in masa si sa preia ei puterea prin lovitura de stat. Chiar sa faca virusuri ca acesta si sa dea vaccinul adevarat numai la cei ce se supun. Daca savantii vor face numai matematica si astronomie, slabe sperante.
Canva in viitor va fi posibil, daca savantii fizicieni vor dezvolta arme noi si nu le vor mai da armatei sau politicienilor pe care ii stim.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Meteorrr Joi 04 Feb 2021, 11:19

In o oarecare masura ai dreptate credca, mie mi se pare ca si vestului ii e in un loc de faptul cum evolutioneaza astea din balcani, atitudinea lor am vazuto uneori. Da ce sa invinuim oamenii cu ce ne sunt datori ?

Dapoi vezi ca si tu esti bravo nu ramii in urma important vinovat ca ai gasit Rusia dar cum ai sustinut unele idei,ce ai inteles ,ce nu ai inteles,.... ?!…

Eu cred ca trenu tu- tu-...

Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de CAdi Joi 04 Feb 2021, 15:23

Meteor,  tu ai o politica si o filozofie estica pe care noi nu o intelegem uneori, dar pe care tu care ai trait-o si o traiesti in Est, o intelegi:
Cum ar fi aceea cu americanii si cealalta cu oamenii de stiinta!
Imi place si gindirea ta cu energia , directii la care eu nu m-am gandit! Da iti spun ca energia nu prea tine cont de potential
pentru ca ea este pretutindeni si lucrurile se echilibreaza automat. Energiile pe care le sesizam sunt doar niste fracturi si niste curgeri....

P.S. Eu nu prea urmaresc acest topic, de ce nu iti reiei pozitia si vechiul Nume pe Forum?
Acum esti Meteorrr=vizitatorrrr ! Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue10 / 1010 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de gafiteanu Joi 04 Feb 2021, 18:32

Meteor, incearca sa scrii ceva mai clar in romaneste, nu in moldovinieste.  Am pus pe google-translator traducerea din moldovineasca in romana si tot n-am prea inteles. Ma intereseaza tare mult ideile tale sa le cunosc, nu cum scrii.
Ma gandesc daca nu cumva e mai bine sa scrii in rusa si apoi pun eu traducerea automata in romana, cred ca va fi mai corecta.
Sa-ti spun drept, am vazut ca savantii rusi sunt foarte buni si nu sunt persecutati, daca bineinteles nu manifesta contra puterii.  Cel mai mult m-au ajutat scrierile de la rusi si de la francezi. Mai precis ale rusilor si evreilor din Rusia-URSS dinainte de 1990.. (sa stii ca a fost si acolo o limita impusa de Stalin si urmatorii conducatori in privinta dezvaluirilor in fizica cuantica. Dar mai putin decat in tarile vestice. Vezi de Smilga: "Evident ? Nu, inca nelamurit. Teoria relativitatii pe intelesul tuturor.".  Acolo spune ca nu e prudent sa radem de teoriile eterului.
https://www.okazii.ro/evident-nu-inca-nelamurit-v-smilga-teoria-relativitatii-pe-intelesul-tuturor-a160289478
Te rog sa ne spui daca tu intelegi usor si clar limba noastra romaneasca.
Poatte vrei sa ne spui in ce care oras traiesti.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Left_bar_bleue0 / 100 / 10stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Abel Cavaşi apreciază acest mesaj

Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Meteorrr Joi 04 Feb 2021, 22:17

In definitia mea, forma cea mai simpla (2 sisteme 1 marime fizica) energia este o diferenta de marime fizica dintre 2 sisteme inmultita cu cantitate a ceea ce studiezi. Nu te inteleg ce spui de potential, el e un caz particular e marime fizica pentru voi, eu o vad ca un punct atras de un masiv (Pamintul in cazul vostru) ce se afla la o distanta X de centrul acestui masiv sau alt referential. Fata de punctele de linga centrul masivului sau altele exista o oarecare energie, dar fata de punctele de pe aceeasi orbita cu aceeasi masa energie nu exista deloc. Dar cind sunt 2 sau mai multe centre de atractie atunci tot este o oarecare energie potentiala.
De ce nu se potriveste definitia mea cu formula lui Einstein probabil din cauza caci in formula sa e cazul cind valoare marimii fizice unui sistem ia valori absolute. Limitele absolute cum am mai spus eu consider sunt cel putin acestea : viteza luminii, 0k, intensitatea gravitationala de la gaurile negre. Cineva cred ar putea pocni inca 2 formule legendare in fizica cu 0 k si cu intensitatea ceea gravitationala, eu la cunostinte in fizica cum am mai spus slabut , mai vad si eu cite o minciuna ici colo pe internet si spun parerea.

Poate ai timp ca esti la servici..Very Happy.. eu nu pre am..si ce folos sa stau mult aici


Meteorrr
Vizitator


Sus In jos

stiinta - Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă  Empty Re: Oameni de știință necunoscuți distruși/înăbușiți de/în prostime/mocirlă

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Puteti raspunde la subiectele acestui forum