Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Ieri la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Ieri la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Ieri la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Mar 07 Mai 2024, 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Trei probleme cu lichide
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
CAdi (11934)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
curiosul (6677)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Razvan (6162)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Pacalici (5571)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
eugen (3792)
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Pacalici
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
CAdi
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
curiosul
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Razvan
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
meteor
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
gafiteanu
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
scanteitudorel
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
virgil_48
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Forever_Man
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
eugen
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
curiosul
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
eugen
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul Vote_lcapeste - Ce este sufletul Voting_bareste - Ce este sufletul Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este sufletul

+9
eugen
curiosul
Bordan
CAdi
virgil
totedati
sadang
TOMA
AMOT
13 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

este - Ce este sufletul Empty Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Lun 02 Apr 2012, 07:52

Provine din Maya.Este lumea o iluzie?

TOMA a scris:SECRETUL DIN SPATELE MATERIEI!!

https://www.youtube.com/watch?v=FyJJG4-3pC0&feature=fvwrel

https://www.youtube.com/watch?v=ghzOYDZFIIE&feature=related

Nu sunt cum sunt cand tu ma vezi, ci sunt cum sunt cand ma visezi, deci......
Intr-adevar toate de la atom pana la om au suflete si au fost create de Dumnezeu Tatal Ceresc care si El are Suflet si toate sufletele tuturor de la atom pana la Dumnezeu Tatal Ceresc sunt de natura materiala si sunt de fapt niste plasme cu caracteristici specifice.Sufletele oamenilor neintrupati vor vedea aceiasi materialitate oriunde s-ar afla in Univers adica vor putea vedea trupurile si sufletele tuturor si chiar vor ajunge sa vada Trupul si Sufletul lui Dumnezeu Tatal Ceresc si in concluzie nu exista nimic imaterial.........Ce crezi tu ca este sufletul unui om,ce forma si ce culoare are?Cum arata Dumnezeu Tatal Ceresc?Acel filmulet spune gresit despre faptul ca totul e o iluzie si faptul ca dupa ce sufletul unui om paraseste trupul sau nu mai vede ceea ce vedea cand acel suflet era intrupat si asta este o mare greseala.....
Nu este niciun vis sau vreo iluzie deoarece totul este real si este la fel de real fie ca sufletul este intrupat,fie ca sufletul nu este intrupat......Cei care cred in aiurelile hinduiste provocate de droguri zicand ca totul e o iluzie se inseala amarnic........Raspunde la toate intrebarile mele ca sa vad credinta ta privind existenta Universului!!!!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Gandurile nu au nicio putere cum zice acel hindus caci numai sufletul are putere si aceasta putere vine de la Dumnezeu Tatal Ceresc care da putere cui vrea si cand vrea si cata vrea El si numai El deoarece noi nu avem liberu-arbitru si numai Dumnezeu Tatal Ceresc are Liberul Arbitru........Domnul Iisus Hristos avea puterea de a face minuni de la Dumnezeu Tatal Ceresc si numai de la El si nu cum zice hindusul asta....... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Poate face cineva Lucrarile pe care le-a facut Domnul Iisus hristos? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Lun 02 Apr 2012, 12:00, editata de 1 ori (Motiv : Provine din...)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de TOMA Lun 02 Apr 2012, 08:09

Ti-am mai raspuns AMOT la aceasta intrebare, o copiez exact:“Daca cineva intreaba ce-i sufletul si altcineva raspunde inseamna ca nici unul nu stie nimic.” In locul sufletului era universul. E aproape acelasi lucru cu singura deosebire ca “sufletul e muzica universului”. Fiecare suflet este pentru alt suflet o lume ascunsa, un mister profund, nu suntem un corp care are suflet, ci suntem un suflet care are o parte vizibila numita corp, nu suntem materie insufletita, ci suntem suflete materializate.

Cat despre D-zeu, poti sa-l inlocuiesti cu natura si ala-i! Oricum sa nu crezi ca-l vad ca pe un batran rege stand pe scaun cu toiagul in mana pazindu-si turma! Cum am spus dincolo, cu cat inainteaza stiinta EL bate in retragere! De frica!! Frica de creatia LUI!

Sper sa-mi dai tu un raspuns mai clar, eu atat stiu!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Lun 02 Apr 2012, 08:16

TOMA,
Toate sunt de natura materiala fie suflete fie trupuri insufletite si inclusiv Dumnezeu Tatal Ceresc este de natura materiala si El este Cel care ne-a facut pe noi oamenii dupa chipul si asemanarea Sa.
Sufletul este de natura materiala asa ca este gresit sa spui ca trupul unui om este suflet materializat......Trupul unui om care nu respira ce este?????? Rolling Eyes
Cand va vrea Dumnezeu Tatal Ceresc atunci vei cunoaste Calea si Adevarul si Viata!AMIN!

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 09:03

Si completez eu... cand vei vrea sa cauti sa intelegi Calea, Adevarul si Viata dincolo de dogmele religioase, cand il vei cobora pe Isus de pe cruce, ca l-am rastignit suficient 2000 de ani de ignoranta si robie, atunci vei cunoaste cu adevarat. Pana atunci vei trai prin prisma propriei tale revelatii pe care nici macar nu vrei sa o accepti ca fiind un fenomen care li se intampla foarte multora, ca sa nu mai zic ca sunt unii care practica curent asa ceva.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Lun 02 Apr 2012, 09:08

sadang,
Toate aiurelile le zice teoria hinduista numai ca nu spune nimic despre natura sufletului adica ce este de fapt si ce forma are si ce culoare are.......Care sunt asemanarile si deosebirile dintre sufletul unui cal si sufletul unui om??????Raspunde daca stii!!!!!!!! Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 09:54

Nu stiu. Spune-mi tu, dar fara sa pomenesti de culoare si forma si doar daca esti 100% convins ca este adevarat!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de TOMA Lun 02 Apr 2012, 10:01

E convins 99,99%! Nu-ti ajunge atat! Pretentios esti si tu!

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 10:43

Ar fi bine daca ar fi doar 1% dar sa vina din cunoastere si intelegere, nu din dogma partinitoare. Dar ma opresc caci discutia despre o terta persoana in absenta ei se cheama barfa!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de totedati Lun 02 Apr 2012, 22:35

dpdv strict științific nu există suflet ... cel puțin nu există ca ceva, entitate, separată|diferită de corpul material

am găsit doar de puțin timp pe wikipedia recunoașterea cu subiect și predicat a faptului că dpdv științific nu e recunoscută existența sufletului ... pentru oamenii de știință, puținii dintre ei care pricep dimensiunea negării existenței sufletului dpdv al științei oficiale, sufletul e în aceeași categorie cu existența lui dumnezeu sau cu falsitatea teoriei evoluționiste darwiniste

dar destul de mulți oameni de știință nu sunt conștienți de problemă și se consideră oameni de știință credincioși, adică sunt cu o bucă într-o barcă și cu cealaltă bucă în cealaltă barcă ...

dar nu se spune niciunde asta în gura mare pentru că i-ar lua lumea la șuturi pe oamenii de știință care ar face asta, ca pe niște nebuni buni de aruncat în ospiciu ... mai ușor și cu mai mult curaj neagă existența lui dumnezeu decât existența sufletului

unii, atei, chiar cred în existența sufletului deși neagă existența lui dumnezeu!

și atunci dacă nu există, nu ceva real, despre ce vorbim!? despre iluzii, impresii, linii drepte care nu există?

când vorbim despre suflet în ce univers de discurs îl punem? îl plasăm în domeniul lui moș crăciun, a ceea ce credem, a unei idei abstracte care e și nu e reală sau îl considerăm la fel de real ca un bolovan?

ca să vorbim despre ce e sufletul trebuie să exersăm prima dată la rubrica ce e realitatea, ce e existența și de câte feluri e ca să știm în ce univers de discurs plasăm sufletul ...

altfel amestecăm lucrurile și limbajul în loc să ne ajute mai mult ne încurcă ... unii vor nega unele proprietăți ale sufletului pentru că se vor gândi la anumite universuri de discurs în care nu există suflet și alții vor pretinde că există ... amestecând planurile nu vom reuși să ne înțelegem ...

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 22:45

Pai ar trebui sa definim pentru inceput ce inseamna dpdv stiintific. Apoi cuvantul "strict". Apoi cele doua combinate. Glumesc!

Insa revenind la topic, pot sa-ti spun doar atat, cand vei avea o experienta extrasenzoriala constienta, vei avea propriile certitudini, sau adevarurile personale legate de existenta sau inexistenta sufletului. Pana atunci putem discuta, divaga, analiza, dpdv stiintific, ezoteric, sau oricum am vrea... deoarece tot discutii si supozitii vor ramane.

La momentul actual de "evolutie" strict materiala a "stiintei" nici nu avem cum sa intelegem, sa teoretizam si mai apoi sa cream tehnologia necesara pentru analize specifice sufletului si domeniilor in care activeaza acesta.

Teoria lui WoodyCad este mult mai aproape de asa ceva, decat teoriile stiintei oficiale.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Lun 02 Apr 2012, 22:46

Exista o deosebire neta intre suflet si spirit. Sufletul, este ceia ce tine omul in viata, adica totalitatea functiilor vitale ale fiintei, in mod popular poarta numele de suflet, iar cand omul isi da sufletul viata se opreste. Spiritul insa, este ceia ce ramane existential, dupa moartea omului, si reprezinta suma informatiilor
ce defineste fiinta pe perioada vietii, el este stocat intr-un spatiu informational comun tuturor fiintelor care poarta denumiri diferite ca; astral, nirvana, lumea de dincolo etc.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 23:01

Virgil, cred ca discutia asta am mai purtat-o candva. Atunci vorbeam despre corpurile energo-informationale parca. Sau poate ma insel! Nu mai stiu sigur si mii lene sa caut acuma.

Dar totusi, pentru cei care nu au avut niciodata o extracorporalizare, macar din cele citite, si exista sumedenie de carti pe aceasta tema, reiese clar ca inafara de corpul fizic, omul are mai multe corpuri subtile, care interfateaza manifestarea spiritului in planurile energo-vibrationale de manifestare a respectivelor corpuri subtile.

Cand omul isi da sufletul, adica ultima suflare se desprinde corpul imediat superior corpului fizic de corpul fizic. Defapt aceste lucruri le-ai citit si tu, sunt convins, insa nu vrei sa analizezi decat dpdv stiintific oficial. Asa ca ma opresc aici.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Lun 02 Apr 2012, 23:03

Eu as dori, desi ne-a mai spus odata vag , ca Amot sa ne descrie pe larg ,imprejurarile si revelatia pe care a avut-o el despre forma si culoarea sufletului! ( daca poate si i se da voie sa vorbeasca despre asa ceva)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Lun 02 Apr 2012, 23:10

Nu ar trebui sa ceri asa ceva CAdi, chiar daca intradevar AMOT a detaliat cumva revelatia lui. Acest eveniment tine de trairea lui interioara si nu ar trebui sa o detalieze. Sa dezbata pe marginea ei, mai treaca mearga, dar sa o detalieze, ii va face mai mult rau, decat bine. Asta ar putea-o face doar intr-un anturaj intim, apropiat, cu cineva in care are el incredere. Altfel devine cu totul altceva decat o experienta inaltatoare! Eu asa cred ca este normal, dar decizia ii apartine.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Lun 02 Apr 2012, 23:15

Nu as fi cerut-o ,dar este atat de patimas in afirmatiile sale incat ma intriga subiectul!
In plus un bun samaritean cauta sa te indrume pe drumul drept!(cum face el dar cu prea mult zel)

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de totedati Mar 03 Apr 2012, 00:52

sadang a scris:cand vei avea o experienta extrasenzoriala constienta, vei avea propriile certitudini, sau adevarurile personale legate de existenta sau inexistenta sufletului.

aha! te-am prins! acum îți pot explica partea cu « strict dpdv știintific » ... pentru mine e clar că nu crezi în existența sufletului dpdv științific din moment ce ai nevoie de dovezi extrasenzoriale ca să știi că există sau nu ....

altfel spus nu știi dacă există suflet dar îți închipui că crezi în existența lui ... dar ca să știi ai nevoie de dovezi ...

exact ce vrea și știința oficioasă ... din păcate n-ai cum avea stricto-senso dpdv știintific percepții extrasenzoriale ... dacă vei vedea cu ochii minții viitorul sau alte galaxii ăia tot ochi sunt! tot trup din trupul tău! de aceea știința neagă, deși nu explicit ci întortocheat, existența sufletului ... pentru că de măsurat știintific nu are cum măsura altceva decât trupul ... carnea ... pentru că știința lucrează cu o unică realitate, din punctul ei de vedere nu există alte realități măsurabile decât realitatea externă fizică cu extensii spațiale și temporale ... nu contează câte dimensiuni are important e că din punctul ei de vedere e unica reală

și de aici vrei nu vrei ajungi la concluzia că nu există suflet ca ceva distinct și separat de corpul material ... nu cred că toți savanții sunt conștienți de asta, sunt destui care cred în existența sufletului deși profesia pe care o au neagă asta ...

neagă existența realităților multiple coexistente și separate în același timp și spațiu și neagă existența extraterestrului șef pentru că neagă existența infinitului actual

sufletul e un univers interior trupului tău (material sau imaterial) și numai interior ... un univers interior care din această cauză, pentru că nu are dimensiuni, extensii spațiale nenule, nu poate exista decât dacă crezi în existența lui, dacă îl vezi cu ochii minții la fel cum vezi și înțelegi noțiunea abstractă de 2 ...

în cazul tău deși crezi în existența sufletului știi că nu există ( pentru că ceri dovezi de genul percepțiilor extrasenzoriale )

ceea ce există chiar dacă nu crezi în existența lui e spiritul ... ăla e de la extraterestrul șef ... ai spirit, ești viu, chiar dacă sufletul tău e mort ( adică nu există )

PS: s-ar putea să fi făcut erori logice dar asta e, ce e în gușă și în teleguță, am vărsat totul la cald ... sper că nu te simți jignit ...
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 08:44

Ok. Inteleg si apreciez dorinta si "zorinta" cu care te-ai inflacarat ca sa nu pierzi firul gandurilor, sunt de acord cu aproape intreg continutul mesajului tau, dar ai omis ceva esential; eu nu am nevoie de dovezi extrasenzoriale ca sa stiu daca exista sau nu sufletul, eu am experimentat aceste "dovezi" personal, cum a facut si AMOT si multi altii. Pentru mine nu conteaza dpdv stiintific. Pentru mine este egal cu zero barat acest dpdv stiintific. Sau altfel spus este un dpdv stiintific personal, un adevar si convingere personala, interiorizata, care nu trebuie sa fie acceptata in exterior.

Si inca ceva, sufletul este doar corpul imediat urmator corpului fizic, si acesta se desprinde de trupul fizic in momentul mortii, bineinteles impreuna cu toate celelalte corpuri subtile si impreuna cu spiritul, insa aceasta desprindere nu afecteaza manifestarea spiritului prin intermediul celorlalte corpuri subtile, ba chiar din contra, inseamna o eliberare imensa, deoarece spiritul nu mai este limitat de manifestarea prin trupul fizic ci a trecut la manifestarea prin corpul subtil imediat urmator. Cam imbarligat, dar pentru cine a trait asa ceva, sau a citit suficient, intelege aceste lucruri. Pentru ceilalti sunt aberatiile unei minti bolnave, halucinatii, schizofrenie... Oricare ar fi parerile lor, cat si a ta, o respect dar imi rezerv dreptul de a fi sau nu cu ea prin prisma propriei mele gandiri.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 11:03

sadang,
Esti in continuare subjugat dogmelor teoriei hinduiste complicate si complet gresite si tocmai de aceea s-a Intrupat ca Om Evreu Domnul Iisus Hristos ca sa arate tuturor oamenilor de pe Terra ca scriptura Tora este cea Adevarata si nu alte scripturi de pe vremea paleoliticului care au fost date tocmai pentru a nu vedea simplitatea si materialitatea Universului si deci si a sufletului.....Tu zici ca teoria hinduista e adevarata dar nici macar nu stii prin cunoastere proprie cum arata sufletul........Dar tu vorbesti influentat de hinduism de nu stiu cate corpuri???????!!!!!sadang afla si tu ca sufletul oricui are imprimat in el toate functiunile necesare specifice existentei lui fie intrupat,fie neintrupat si asta inseamna ca in cazul sufletului unui om toate actiunile sale mentale si efectele faptelor sale raman imprimate in acel suflet de om pana la Judecata de Apoi dupa care acele actiuni mentale rele si fapte rele vor fi curatite in focul gheenei si toate sufletele vor ajunge astfel curate in Rai.......Bineinteles ca tu fiind budist si/sau yoghin crezi in asa zisa iluminare si in asa zisa nirvana si e treaba ta dar te complici enorm si candva vei afla ca am dreptate......Spune sincer faci exercitii yoga si care anume exercitii??????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 13:12

AMOT, eu vorbesc din ceea ce am trait, experimentat si inteles practic, bineinteles cumulat cu ce am citit. Dar bag seama ca tu ai un fix mare, cine nu e ca tine, sau nu-ti da dreptate e hindus_in_eroare.

iti dau dreptate in ceea ce afirmi legat de suflet si functiunile lui, insa eu le vad, cunosc si inteleg in felul meu, nebiblic, dincolo de dogmele biblice. Tu o dai cu raiu si iadu inainte. Esti partinitor, crezi ca daca vei urma preceptele biblice orbeste, ignorant si onscur asa cum faci acum fara a le intelege sensurile profunde vei da mai bine dincolo in fata nustiu caror judecatori sau dumnezei, zei sau ce-or mai fi. Iti dai seama ce mentatalitate de slugarnica ai? Nici nu stiu cum sa vorbesc cu tine ca sa nu te jignesc. Zau asa, revino-ti si mai bine ramani inginer, ca ce ti s-a relevat nu ai capacitatea de a intelege.

Iar iti repet, da se pare ca tu auzi numa ce vrei, mentalitate dogmatica, nu sunt nici tibetan, nici yoghin, nici hindus, nici crestin, nici dumnezeu, nici diavol, nici bun nici rau, ci sunt doar eu. Poti pricepe asta? Sau e peste puterea de intelegere a mintii tale dogmatice, sa accepti ca un om nu e musai sa fie intr-o gasca sau alta? Asta inseamna religia exacerbata. Dogmatismul dus la extrem prin disfunctiile unei mentalitati de inginer. Poti accepta aceste cuvinte ale mele, chiar daca nu-ti pica bine?

Iar iti repet, am trecut de mult prin aceste iluzii in care tu te simti bine acuma, si ar fi bine sa pui mana sa citesti cat mai mult din acest domeniu, altfel vei ramane de caruta. Sunt multi cei care au avut extracorporalizari, altii care practica frecvent asa ceva, altii care au diferite calitati asa zis paranormale, afla despre ei si vezi aia ce-or fi; diavoli, ingeri, oameni ca mine si ca tine sau alt fel de dihanii! Crezi ca toti au rabdarea mea sa-ti explice si sa-ti repete la infinit niste lucruri care tie iti intra pe o ureche si-ti ies pe alta? Nu ma forta sa-i dau dreptate lui WoodyCad in cazul tau.

Mi-ai ramas dator cu explicatia diferentei dintre sufletul unui cal si al unui om. Eu ti-am zis ca nu stiu. Astept raspunsul tau.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 13:23

sadang,
Mai intai trebuie sa lamurim daca toate de la atom pana la Dumnezeu Tatal Ceresc au suflete...... Rolling Eyes
Esti de-acord ca toate de la atom pna la Dumnezeu Tatal Ceresc au suflete specifice?????Daca nu esti de-acord atunci ramai cu dogmele tale hinduiste....Spune clar ce-ai trait si ai experimentat caci eu am fost sincer si ti-am spus ceea ce mi-a aratat Dumnezeu Tatal Ceresc. Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 13:29

Sunt de acord cu principiul enuntat de tine, nu cu terminologia folosita de tine si cu sensul biblic al sufletului si al Dumnezeului, asa cum il folosesti si intelegi tu. Crede-ma, este o diferenta colosala intre sufletul si Dumnezeu din intelegerea ta, cu sufletul si Dumnezeu din intelegerea mea.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 13:42

sadang a scris:Sunt de acord cu principiul enuntat de tine, nu cu terminologia folosita de tine si cu sensul biblic al sufletului si al Dumnezeului, asa cum il folosesti si intelegi tu. Crede-ma, este o diferenta colosala intre sufletul si Dumnezeu din intelegerea ta, cu sufletul si Dumnezeu din intelegerea mea.
Esti de-acord ca Dumnezeu Tatal Ceresc era de la inceput si ca El a facut Universul?Ce este sufletul si Dumnezeu Tatal Ceresc in intelegerea ta?

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 13:47

Nu nu sunt de acord sub forma expusa de tine. Nu cred intr-un dumnezeu personificat, exterior creatiei. Dumnezeu nu este un El, ci tot ceea ce exista.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 13:53

sadang a scris:Nu nu sunt de acord sub forma expusa de tine. Nu cred intr-un dumnezeu personificat, exterior creatiei. Dumnezeu nu este un El, ci tot ceea ce exista.
Vezi ca tu esti prins tare de tot in dogmele hinduiste cu care eu nu sunt de-acord.....Esti de-acord ca Dumnezeu Tatal Ceresc a facut Universul??????Raspunde fara sa te eschivezi prin idei hinduiste despre existentialitate....... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 13:56

E dreptul tau sa nu fii de acord cu ceva si al meu sa fiu de acord exact cu acel ceva. La care Univers faci referire? Al tau sau al meu? Si la care Dumnezeu? Al tau sau al meu?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 13:58

sadang a scris:E dreptul tau sa nu fii de acord cu ceva si al meu sa fiu de acord exact cu acel ceva. La care Univers faci referire? Al tau sau al meu? Si la care Dumnezeu? Al tau sau al meu?
Ce intelegi tu prin Univers? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 13:59

Totul.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 14:08

sadang a scris:Totul.
Cand nu era Universul ce era? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 14:29


sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 20:07

sadang a scris:
Ce inseamna ...........??????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum