Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Lun 06 Mai 2024, 08:22

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la virgil_48 în Trei probleme cu lichide
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la Bordan în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la eugen în Ce fel de popor suntem
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Gravitonul
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi (11934)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48 (11214)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul (6677)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan (6162)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen (3792)
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Pacalici
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
CAdi
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
curiosul
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Razvan
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
meteor
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
gafiteanu
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
scanteitudorel
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Forever_Man
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
curiosul
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
eugen
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil_48
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 3 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 3 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este sufletul

+9
eugen
curiosul
Bordan
CAdi
virgil
totedati
sadang
TOMA
AMOT
13 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Lun 02 Apr 2012, 07:52

Rezumarea primului mesaj :

Provine din Maya.Este lumea o iluzie?

TOMA a scris:SECRETUL DIN SPATELE MATERIEI!!

https://www.youtube.com/watch?v=FyJJG4-3pC0&feature=fvwrel

https://www.youtube.com/watch?v=ghzOYDZFIIE&feature=related

Nu sunt cum sunt cand tu ma vezi, ci sunt cum sunt cand ma visezi, deci......
Intr-adevar toate de la atom pana la om au suflete si au fost create de Dumnezeu Tatal Ceresc care si El are Suflet si toate sufletele tuturor de la atom pana la Dumnezeu Tatal Ceresc sunt de natura materiala si sunt de fapt niste plasme cu caracteristici specifice.Sufletele oamenilor neintrupati vor vedea aceiasi materialitate oriunde s-ar afla in Univers adica vor putea vedea trupurile si sufletele tuturor si chiar vor ajunge sa vada Trupul si Sufletul lui Dumnezeu Tatal Ceresc si in concluzie nu exista nimic imaterial.........Ce crezi tu ca este sufletul unui om,ce forma si ce culoare are?Cum arata Dumnezeu Tatal Ceresc?Acel filmulet spune gresit despre faptul ca totul e o iluzie si faptul ca dupa ce sufletul unui om paraseste trupul sau nu mai vede ceea ce vedea cand acel suflet era intrupat si asta este o mare greseala.....
Nu este niciun vis sau vreo iluzie deoarece totul este real si este la fel de real fie ca sufletul este intrupat,fie ca sufletul nu este intrupat......Cei care cred in aiurelile hinduiste provocate de droguri zicand ca totul e o iluzie se inseala amarnic........Raspunde la toate intrebarile mele ca sa vad credinta ta privind existenta Universului!!!!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Gandurile nu au nicio putere cum zice acel hindus caci numai sufletul are putere si aceasta putere vine de la Dumnezeu Tatal Ceresc care da putere cui vrea si cand vrea si cata vrea El si numai El deoarece noi nu avem liberu-arbitru si numai Dumnezeu Tatal Ceresc are Liberul Arbitru........Domnul Iisus Hristos avea puterea de a face minuni de la Dumnezeu Tatal Ceresc si numai de la El si nu cum zice hindusul asta....... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Poate face cineva Lucrarile pe care le-a facut Domnul Iisus hristos? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Lun 02 Apr 2012, 12:00, editata de 1 ori (Motiv : Provine din...)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Joi 05 Apr 2012, 20:25

@ Bordan
Multumesc. Simt ca m-ai sprijinit, sau mai completat in cele expuse de mine. Si eu am ajuns sa filozofez mai mult poate decat este necesar, plecand de la multe nedumeriri din vremea copilariei, daca bine ma gandesc,Apoi cautatnd reapsunsuri am fost nevoit sa trec cam prin toate domeniile umanitatii, doar cele de care nu stiu sau nu mi-au iesti in cale nu le-am abordat. Atunci cand ai mintea deschisa si cauti cu adevarat raspunsuri, vrei nu vrei, treci dincolo de logica, si ajungi tot la o forma de filozofie.

@ AMOT
AMOT, iti admir sinceritatea, si iti recomand si tie ca si lui curiosul, nu iti pune sufletul pe masa!

Cand am zis ca am "practicat" biblia, crede-ma ca nu se cheama paganism. Am practicat-o in spiritul ortodoxiei de rit vechi. Nordul Bucovinei, Slatioara, Putna, Rasca, Moldovita, Gura Humorului si alte asemena manastiri mi-au fost ghid. Nu as zice ca aici poate fi vorba despre paganism. Asa ca las-o mai moale cu paganismul si hinduismul, ca esti tare departe de adevarul faptelor si vietii mele!

Nu stiu cum sa-ti spun, dar cam in aceiasi perioada mi s-a intamplat si mie, seria de extracorporalizari constiente. Apoi am trecut la practica lor la vointa, iar apoi am renuntat. Pentru ca am simtit ca nu sunt pregatit sa inteleg si sa accept ceea ce si cum aflam. Poate le voi relua, atunci cand voi crede ca este necesar. Deocamdata ma rezum la existenta aici si acum, daca tot am ajuns aici! Insa frumusetea, sublimul, atotcunoasterea, atotpotenta si alte asemenea superlative nu se pot regasi decat acolo, in acele experimente.

@ CAdi
Tu CAdi cred ca intelegi poate cel mai bine aceasta parte spirituala a vietii. Ai dreptate in ceeea ce afirmi despre Milarepa. Si cati ca el sunt necunoscuti!

@ Virgil
Notiunea de spatiu este un concept, la fel si cea de timp. Pe aceste concepte sau creat altele si s-a modelat o forma de existenta. Daca poti intelege aceste aspecte dincolo de logica atunci poate vei intelege si ce a zis Tesla despre spatiu, si l-am trads eu intr-un post aici pe forum. Dpmdv te sprijini prea mult pe logica si te c-am invarti in crec si poate nu sesizezi ca e drum inchis. Dar, este optiunea ta!

Virgil explcatiile aduse de tine, legate de extracorporalizari si suflet sunt conforme cutumelor stiintifice, materialiste si tare departe de adevarul individual. De parca ai dori sa convingi pe cineva care a experimentata asa ceva, ca el nu stiu si tu stii mai bine decat el. Iti dai seama de absurdul situatiei? Argumentele expuse de tine sunt specifice hipnozei sau visului. Insa eu am facut acestea constient, treaz. Poti accepta asta? Si sunt foarte multi care practica curent extracorporalizarile, muuult mai avansati decat mine. Nu trebuie decat sa-i cauti, pentru ca fii sigur, astia nu umbla cu pancarde legate de gat, ci din contra, chiar se feresc sa vorbeasca.

@ totedati
Ok. Daca asta simti tu este foarte bine. Eu simt si inteleg exact invers; spirit -> materie. Cat despre saritul gardului... si eu sunt crestin si ortodox, si nu am de gand sa-mi schimb religia vreodata, insa am sarit gardul de mult, pentru ca nu m-au multumit explicatiile dogmatice si limitate primite. Nu pot crede ceva ce nu inteleg. Sorry! I-mi asum drumul si calea mea si nu trag pe nimeni dupa mine.

sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de curiosul Joi 05 Apr 2012, 22:07

Explicati-mi si mie cum se face treaba asta cu extracorpolarizarea !
Ce trebuie sa fac ?
Am inteles ca trebuie sa stai intins in pat, inainte de toate.
Si dupa aia trebuie sa ma concentrez la ceva anume ?
Sau la voi cum a functionat pentru ca as vrea sa experimentez si eu o data.
Poate ca as putea intelege mai bine anumite lucruri care explica acest suflet.
Dar sa-mi spuneti si cum sa ma intorc inapoi Smile

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 6677
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Vin 06 Apr 2012, 07:35

curiosul a scris:Explicati-mi si mie cum se face treaba asta cu extracorpolarizarea !
Ce trebuie sa fac ?
Am inteles ca trebuie sa stai intins in pat, inainte de toate.
Si dupa aia trebuie sa ma concentrez la ceva anume ?
Sau la voi cum a functionat pentru ca as vrea sa experimentez si eu o data.
Poate ca as putea intelege mai bine anumite lucruri care explica acest suflet.
Dar sa-mi spuneti si cum sa ma intorc inapoi Smile
Nu fa prostii!!!!!!!Este periculos sa fortezi iesirea sufletului tau din trupul tau cu meditatii hinduiste diverse........... Rolling Eyes Pentru a putea cunoaste adevarul despre suflet trebuie sa te eliberezi de orice griji zilnice si din pacate asta e mai greu si chiar daca te eliberezi de griji trebuie inca sa fii calm si impasibil la greutatile vietii si iar este greu si asa dar caci numai cand vrea Dumnezeu Tatal Ceresc atunci vei cunoaste adevarul despre suflet.....yoghinii spun ca pentru toate exercitiile fizice si mentale este necesar un asa zis guru (cum ar fi un duhovnic la asa zisii crestini ortodocsi) care chipurile vrea sa te ajute in viata ta sufleteasca dar care de fapt este un profitor care te scutura de bani......Stai linistit si citeste Biblia Ortodoxa in general si Evangheliile in special si ai sa vezi cat de simplu vei cunoaste Adevarul si Adevarul te va elibera.......Toate sectele de hindusii alearga drogati dupa cai verzi pe pereti...........Daca ai sa citesti Biblia Ortodoxa,Deuteronomul,cap.4 ai sa vezi ca nu e bine sa te-nchini la infatisari de barbati sau femei si daca ai sa citesti Evangheliile vei invata cum sa te rogi si cui anume sa te rogi si cum anume sa ceri si cui anume sa ceri ceva ce ai neaparata nevoie.In Biblia Ortodoxa se vorbeste si despre suflet in general si despre Sufletul lui Dumnezeu Tatal Ceresc.Citeste!Citeste!Citeste! Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Vin 06 Apr 2012, 09:29

Curiosule, uite aici cateva posturi de aici de pe forum, unde s-a mai discutat acest subiect:
- Ce este dupa moarte - 1
- Ce este dupa moarte - 2

si mai citesti prin acel topic. Eu iti recomand in special cele doua carti ale lui Dan Seracu: "Initiere in autocontrol" si "Autocontrol pentru avansati". Eu pe astea doua le-am folosit practic. De citit am citit tot ce mi-a cazut in mana, din propria biblioteca, din comert sau de pe net.

Cauta pe net despre OBE (out of body experience) LAD (life after death) pentru engleza, autocontrol, extracorporalizare, iesire in astral, iesire din trup, calatorii in astral... pentru limba romana. Si ia-o incet cu cartile lui Dan Seracu. Exista anumite riscuri daca fortezi nota, insa cand dorinta de cunoastere va depasi frica inoculata adanc in subconstientul tau, atunci vei reusi. Vei decoperi ca unii au facut un mod de viata din asa ceva, si din cate stiu eu nu a murit nimeni in urma unei asemenea experiente. Ba din contra, majoritatea declara ca s-au nascut a doua oara si abia acum au deschis ochii pe drumul cunoasterii.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de curiosul Vin 06 Apr 2012, 13:08

Sincer, sadang, as incerca ceva de genul asta.
Sunt "curios" daca o asemenea experienta mi-ar schimba ceva in gandire sau ar completa ceva.
Poate ca m-ar ajuta la o conturare mai buna a perceptiei realitatii si m-ar convinge ca sunt posibile lucruri care le negam cu vehementa.
Eu cred totusi ca totul este posibil.
Cred ca si cea mai aberanta explicatie are un substrat real.
Ne invartim in jurul cozii.
Adevarul l-am avut intotdeauna in fata noastra dar nu am stiut cum sa-l interpretam, sa-l descifram.
Acest tot unitar universal poate sa contina si elicoide si suflet si eter si particule si...nimic.
Granita este stabilita de constientul si modul de perceptie a realitatii.
O pot depasi?
Exista un singur mod de a afla.
Prin incercare.

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Vin 06 Apr 2012, 15:56

Explicati-mi si mie cum se face treaba asta cu extracorpolarizarea !
Ce trebuie sa fac ?
Acest lucru nu se face doar din curiozitate. Poti sa ajungi la balamuc cu usurinta. Trebuie sa-ti schimbi total modul de viata, pentru ca o astfel de experienta este ca o chirurgie pe creier fara bisturiu. Odata facuta nu prea mai e loc de intoarcere, unii cad intr-o credinta oarba, altii devin posedati, altii idealisti convinsi si altii dezorientati.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Vin 06 Apr 2012, 23:23

Curiosule, atunci cand dorinta de cunoastere va strabate prin toti porii tai, vei gasi curajul sa faci primul pas. Asta este cel mai greu, toate celelalte vin de la sine.

Ce pot eu sa fac pentru tine este doar sa-ti recomand sa te documentezi cat mai bine inainte de a trece la practica. Sa intelegi "riscurile" si avantajele acestei forme de cunoastere. Si sa o iei moderat, foarte atent la toti pasii descrisi in cele doua carti si la senzatiile traite. Si sa nu te lasi amagit si distras de la propria-ti vointa. Asta este tot ce conteaza, mai ales "dincolo". Atat esti dincolo, doar "vointa".

Asculta parerile tuturor, insa filtreaza-le prin propria-ti gandire si simtire, iar decizia finala tie trebuie sa-ti apartina. Precum si toata responsabilitatea. Pe drumul cunoasterii adevarate nu se merge in turma, ci doar individual.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Vin 06 Apr 2012, 23:47

curiosul a scris:Sincer, sadang, as incerca ceva de genul asta.
Sunt "curios" daca o asemenea experienta mi-ar schimba ceva in gandire sau ar completa ceva.
Poate ca m-ar ajuta la o conturare mai buna a perceptiei realitatii si m-ar convinge ca sunt posibile lucruri care le negam cu vehementa.
Eu cred totusi ca totul este posibil.
Cred ca si cea mai aberanta explicatie are un substrat real.
Ne invartim in jurul cozii.
Adevarul l-am avut intotdeauna in fata noastra dar nu am stiut cum sa-l interpretam, sa-l descifram.
Acest tot unitar universal poate sa contina si elicoide si suflet si eter si particule si...nimic.
Granita este stabilita de constientul si modul de perceptie a realitatii.
O pot depasi?
Exista un singur mod de a afla.
Prin incercare.
Poate ca in felul acesta iti vei schimba gandurile de la Napoleon si de la Hitler! Very Happy

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Lun 09 Apr 2012, 21:25

curiosul a scris:Explicati-mi si mie cum se face treaba asta cu extracorpolarizarea !
Ce trebuie sa fac ?
Am inteles ca trebuie sa stai intins in pat, inainte de toate.
Si dupa aia trebuie sa ma concentrez la ceva anume ?
Sau la voi cum a functionat pentru ca as vrea sa experimentez si eu o data.
Poate ca as putea intelege mai bine anumite lucruri care explica acest suflet.
Dar sa-mi spuneti si cum sa ma intorc inapoi Smile
Curiosu,vezi sa nu te pierzi in experimente de acest gen!
Te sfatuiesc sa nu treci dincolo de tunel.
Nu de alta, dar mai vrem sa stam cu tine de vorba pe acest forum!

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Bordan Mar 10 Apr 2012, 20:17

“Învaţă de la toate să ai statornic drum
Învaţă de la flăcări că toate-s numai scrum;
Învaţă de la umbră să taci şi să veghezi
Învaţă de la stâncă cum neclintit să crezi;
Învaţă de la soare cum trebuie să apui
Învaţă de la piatră cât trebuie să spui;
Învaţă de la vântul ce adie pe poteci
Cum trebuie prin lume de liniştit să treci;
Învaţă de la toate, că toate-ţi sunt surori
Cum treci frumos prin viaţă, cum poţi frumos să mori;
Învaţă de la vierme că nimeni nu-i uitat
Invaţă de la nufăr să fii mereu curat;
Învaţă de la flăcări ce avem de ars în noi
Învaţă de la ape să nu dai înapoi.
Învaţă de la umbră să fii smerit ca ea
Învaţă de la stâncă să-nduri furtuna grea.
Învaţă de la soare ca vremea să-ţi cunoşti
Învaţă de la stele că-n cer sunt multe oşti;
Învaţă de la greier când singur eşti să cânţi
Învaţă de la lună să nu te înspăimânţi;
Învaţă de la vulturi când umerii ţi-s grei
Şi du-te la furnică să vezi povara ei;
Învaţă de la floare să fii gingaş ca ea
Învaţă de la oaie să ai blândeţea sa;
Învaţă de la păsări să fii mai mult în zbor
Învaţă de la toate, că totu-i trecător.
Ia seama, fiu al jertfei, prin lumea-n care treci
Să-nveţi din tot ce piere, cum să trăieşti în veci!”

Spaţiul Spiritului, o călătorie în conştiinţă.

http://www.spiritus.ro/video/filme-video/Embed/spirit_space.htm

Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21195
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Joi 12 Apr 2012, 08:25

Bordan,
De la un purice nu avem nimic de invatat?????? Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Joi 12 Apr 2012, 11:54

Ce avem de invatat de la un purice, Amot?

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Vin 13 Apr 2012, 08:12

CAdi a scris:Ce avem de invatat de la un purice, Amot?
Tu nu ai nimic de-nvatat de la un purice???? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de TOMA Vin 13 Apr 2012, 09:18

Eu am invatat de copil ca 7 purici pe-un picior si 7 si pe celalalt te trag jos din pat. Asta AMOT? Puricii sa te sarute tot din 5 in 5 minute...

TOMA
Dinamic
Dinamic

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 116
Puncte : 13826
Data de inscriere : 26/03/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...
Să nu-l cred nici pe ... tata ...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Vin 13 Apr 2012, 11:14

Mai bine moderatorul ar da jos mesajele ce nu au legatura cu subiectul, inclusiv poeziile care se pot atasa intr-un topic separat.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Sam 14 Apr 2012, 07:49

TOMA a scris:Eu am invatat de copil ca 7 purici pe-un picior si 7 si pe celalalt te trag jos din pat. Asta AMOT? Puricii sa te sarute tot din 5 in 5 minute...
Tie iti plac puricii???? Rolling Eyes Nu-mi plac puricii si nici tantarii si alte insecte ciupitoare... Rolling Eyes Puricii au suflete??? Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Sam 14 Apr 2012, 07:54

Cu astfel de mesaje atrageti in derizoriu un subiect atat de sensibil. Flecareala inseamna pierdere de timp,
iar timpul costa bani.
Propun moderatorului ca orice mesaj care nu are legatura cu tema topicului sa fie sters.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Sam 14 Apr 2012, 07:58

virgil a scris:Cu astfel de mesaje atrageti in derizoriu un subiect atat de sensibil. Flecareala inseamna pierdere de timp,
iar timpul costa bani.
Propun moderatorului ca orice mesaj care nu are legatura cu tema topicului sa fie sters.
Ti-am pus o intrebare legata de subiect si repet:
Puricele are suflet??????Raspunde!!!!!!! Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de eugen Sam 14 Apr 2012, 08:22

Sa lasam puricii, si sa nu ne ascundem in spatele lor.
Sa ne uitam mai bine la noi insine.
Omul, in general, are un grad de instrainare de sine insusi.
Dand prea multa atentie in jurul sau, neglijeaza sinele.
Pare ca exista chiar o frica de a-l descoperi, de a-l cerceta.
Sinele ramane un mare anonim, un ocean necunoscut, o aventura netraita.
Luarea in lucrare a propriei persoane ramane mereu amanata.
Lumea noastra interioara este plina de atat de multi musafiri, incat eul genuin este alungat. Si asa ajungem la alienare, la instrainare
de noi insine.
Asa incat devine necesara reabilitarea eului ca ax al fiintei noastre si a potentialului lui urias neexprimat.
Intelegandu-ne mai mult pe noi insine, ii intelegem mai bine pe ceilalti.

Un principiu Zamolxian:

Cel care priveste prin ochiul tau este acelasi cu cel ce priveste prin ochiul celuilalt.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Sam 14 Apr 2012, 08:24

eugen,
Puricele are suflet????????Raspunde la subiect!!!!! Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de eugen Sam 14 Apr 2012, 08:29

Nu stiu.
Intreaba-l pe purice. Comunica cu el.
Daca iti raspunde, ar fi o dovada ca are.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Sam 14 Apr 2012, 08:33

Frumos principiu Eugen, insa cati au puterea sa-l inteleaga dincolo de cuvinte! Parca si Isus spunea ceva de genul asta cand afirma "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti!"

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Dum 15 Apr 2012, 08:34

eugen a scris:Nu stiu.
Intreaba-l pe purice. Comunica cu el.
Daca iti raspunde, ar fi o dovada ca are.
Eu zic ca toate de la atom pana la om au suflete facute de Dumnezeu Tatal Ceresc.Dumnezeu Tatal Ceresc are Suflet?

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de cris Dum 15 Apr 2012, 09:26

Laptopul meu imi este cel mai bun prieten.Jucam sah impreuna ,imi reaminteste programul zilnic ,la servici nu mai vorbesc imi usureaza mult munca.Nu mi-e frica sa nu-l pierd intr-o bunazi pentru ca saptaminal ii salvez sufletul pe un backup.Chiar daca va arata altfel sufletul va fi acelas.
P.S.
Tot asa cel care ne-a creat a promis ca daca meritam va face un backup pe un supercalculator unde vom putea trai vesnic.
cris
cris
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Cristian
Numarul mesajelor : 1087
Puncte : 19400
Data de inscriere : 31/01/2010
Obiective curente : Astrofizica

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de eugen Dum 15 Apr 2012, 09:48

Amot,
Daca pui intrebari sistematic si astepti raspunsuri de la noi, inseamna ca ori Dumnezeul tau-pe care-l consideri autoritate suprema- nu-ti vorbeste si te lasa nelamurit, ori iti vorbeste si tu nu esti atent. Poate astepti , in limbajul Biblic:sa-ti vorbeasca prin noi.
Mai este o varianta pe care o banuiesc:
Ca pui intrebari tip undita, ca sa prinzi pesti derutati.
Sau pur si simplu sunt intrebari pe care ti le pui tie.

Pentru mine o entitate cu suflet, comunica.
Problema este: intelegem sau nu limbajul comunicarii ?
Avem curaj si rabdare sa invatam si limba "celuilalt"?

Oricum,
Fii binecuvantat.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3792
Puncte : 32385
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Lun 16 Apr 2012, 08:16

eugen,
Comunicarea si dialogul sunt obligatorii in cunoasterea Adevarului.....Fara dialog simpla comunicare este ca un strigat in pustiu.......... Rolling Eyes Repet:
Puricele are suflet? Rolling Eyes Raspunde!!!!!!!Eu ti-m spus ca puricele are si el suflet...... Rolling Eyes Tie iti plac puricii???? Rolling Eyes Mie nu-mi plac puricii...... Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Lun 16 Apr 2012, 08:36

Tot asa cel care ne-a creat a promis ca daca meritam va face un backup pe un supercalculator unde vom putea trai vesnic.
Gandim aproape la fel, zic aproape la fel, pentru ca cel care ne-a creat exista in fiecare din noi, se poate identifica cu fiecare, si este suma tuturor la un loc.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Dacu Lun 20 Aug 2012, 09:41

Sufletul este ceea ce nu se vede dar daca nu se vede asta nu inseamna ca nu exista.Aerul se vede?Nu se vede aerul dar exista si asa si sufletul exista.Fara suflet nu exista miscare adica viata.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21809
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 20 Aug 2012, 10:33

Sufletul este ultimul lucru pe care trebuie sa-l dea muritorul.
Sufletul este facut din neutrini, care neutrini dau energie suplimentara fiecarui atom.
Sunt totusi destui oameni care nu au suflet. In schimb au bani si femei si mult lux.
Sufletul se poate vinde, dar nu se poate cumpara.
Sufletul poate sa fie bun sau rau, chiar negru.
Nu se stie exact unde este sediul sufletului. Si nici ce legatura este intre suflet si fantoma care bantuie dupa.

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue0 / 100 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35506
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Lun 20 Aug 2012, 10:45

Sufletul este acea parte din tine ,la care te adresezi, cand de exemplu cari un sac de grau si spui :
- Of , imi dau sufletul....
Lasand gluma deoparte, intrebarea este :
-Cui il dai ?
Il dai de unde l-ai primit cu imprumut pentru aceasta lume...

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Dacu Vin 11 Feb 2022, 17:13

Sufletul omului are formă umanoidă și este de culoare galben-aurie, poate trece prin pereți, tavane, uși, geamuri și alte materii.Sufletul omului poate exista la minus 273,15 grade Celsius?Sufletul omului poate trece prin Soare?
Ce forme si ce culori pot avea sufletele plantelor și animalelor?
Ce este Focul Gheenei?

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2597
Puncte : 21809
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Sam 12 Feb 2022, 20:32

Dacu a scris:Sufletul omului are formă umanoidă și este de culoare galben-aurie, poate trece prin pereți, tavane, uși, geamuri și alte materii.Sufletul omului poate exista la minus 273,15 grade Celsius?Sufletul omului poate trece prin Soare?
Ce forme si ce culori pot avea sufletele plantelor și animalelor?
Ce este Focul Gheenei?
De unde ai aflat aceste informatii ? Doar gandul poate indeplini aceste atribute si inca multe altele.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 3 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 3 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 3 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum