Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de virgil_48 Astazi la 18:23

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Astazi la 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Astazi la 10:23

» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Ieri la 22:18

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Ieri la 09:55

» Concluzii asupra relativității
Scris de curiosul Lun 06 Mai 2024, 21:00

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Legi de conservare (2)
Scris de virgil_48 Joi 04 Apr 2024, 14:12

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la eugen în Laborator-sa construim impreuna
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Vidul o structura superioara Campului Higgs?
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil_48 în TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
( 1 )


Top postatori
virgil (12193)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi (11934)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48 (11215)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul (6677)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan (6162)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen (3792)
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Pacalici
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
CAdi
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Razvan
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
meteor
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
gafiteanu
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
scanteitudorel
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil_48
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Forever_Man
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
eugen
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
curiosul
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
Dacu
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 
virgil
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_lcapeste - Ce este sufletul - Pagina 2 Voting_bareste - Ce este sufletul - Pagina 2 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 14 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 14 Vizitatori :: 1 Motor de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Ce este sufletul

+9
eugen
curiosul
Bordan
CAdi
virgil
totedati
sadang
TOMA
AMOT
13 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Lun 02 Apr 2012, 07:52

Rezumarea primului mesaj :

Provine din Maya.Este lumea o iluzie?

TOMA a scris:SECRETUL DIN SPATELE MATERIEI!!

https://www.youtube.com/watch?v=FyJJG4-3pC0&feature=fvwrel

https://www.youtube.com/watch?v=ghzOYDZFIIE&feature=related

Nu sunt cum sunt cand tu ma vezi, ci sunt cum sunt cand ma visezi, deci......
Intr-adevar toate de la atom pana la om au suflete si au fost create de Dumnezeu Tatal Ceresc care si El are Suflet si toate sufletele tuturor de la atom pana la Dumnezeu Tatal Ceresc sunt de natura materiala si sunt de fapt niste plasme cu caracteristici specifice.Sufletele oamenilor neintrupati vor vedea aceiasi materialitate oriunde s-ar afla in Univers adica vor putea vedea trupurile si sufletele tuturor si chiar vor ajunge sa vada Trupul si Sufletul lui Dumnezeu Tatal Ceresc si in concluzie nu exista nimic imaterial.........Ce crezi tu ca este sufletul unui om,ce forma si ce culoare are?Cum arata Dumnezeu Tatal Ceresc?Acel filmulet spune gresit despre faptul ca totul e o iluzie si faptul ca dupa ce sufletul unui om paraseste trupul sau nu mai vede ceea ce vedea cand acel suflet era intrupat si asta este o mare greseala.....
Nu este niciun vis sau vreo iluzie deoarece totul este real si este la fel de real fie ca sufletul este intrupat,fie ca sufletul nu este intrupat......Cei care cred in aiurelile hinduiste provocate de droguri zicand ca totul e o iluzie se inseala amarnic........Raspunde la toate intrebarile mele ca sa vad credinta ta privind existenta Universului!!!!Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
Gandurile nu au nicio putere cum zice acel hindus caci numai sufletul are putere si aceasta putere vine de la Dumnezeu Tatal Ceresc care da putere cui vrea si cand vrea si cata vrea El si numai El deoarece noi nu avem liberu-arbitru si numai Dumnezeu Tatal Ceresc are Liberul Arbitru........Domnul Iisus Hristos avea puterea de a face minuni de la Dumnezeu Tatal Ceresc si numai de la El si nu cum zice hindusul asta....... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Poate face cineva Lucrarile pe care le-a facut Domnul Iisus hristos? Rolling Eyes


Ultima editare efectuata de catre Razvan in Lun 02 Apr 2012, 12:00, editata de 1 ori (Motiv : Provine din...)

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos


este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 14:29


sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mar 03 Apr 2012, 20:07

sadang a scris:
Ce inseamna ...........??????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 1122
Data de inscriere : 07/12/2011

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 20:14

Totul si nimic. Am crezut ca se subantelege!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Bordan Mar 03 Apr 2012, 20:19

"Dezleagă minţii mele taina
Şi legea farmecelor firii,
Sădeşte-n braţul meu de-a pururi
Tăria urii şi-a iubirii.
Dă-mi cântecul şi dă-mi lumina
Şi zvonul firii-ndrăgostite,
Dă-i raza soarelui de vară
Pleoapei mele ostenite."
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21195
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Mar 03 Apr 2012, 21:22

pentru cei care nu au avut niciodata o extracorporalizare
Eu am avut astfel de trairi. Atunci eram inclinat sa cred
ceia ce sustii tu, insa acum dupa mult timp am alte explicatii mult mai logice.
Am sa incerc o explicatie acum; Pe scoarta cerebrala se afla proiectiile diferitelor organe, si chiar a intregului corp. Atat timp cat sinele se afla la acelasi nivel de excitatie cu celelalte proiectii, totul este normal, dar in momentul cand apare un dezechilibru energetic intre diferite proiectii ale fiintei noastre pe scoarta, apar aceste fenomene ciudate si inexplicabile.
In cazul meu, intr-o seara m-am culcat probabil ingrijorat sa ma trezesc mai dimineata. Deodata in timpul noptii, ma trezesc, eram putin ametit si vedeam ca prin ceata, ma scol din pat, aprind lumina, dar era o lumina galbuie, cetoasa, si intorc capul spre pat unde ma vad dormind. In acel moment m-am intors in pat si am adormit. Aceasta a fost o experienta spontana, de decorporalizare, sau de dedublare, in care, dupa toate aparentele corpul meu energetic s-a desprins de corpul fizic. In realitate corpul fizic se afla intr-un somn profund, iar proiectia de pe scoarta a corpului fizic era complet deconectata, in timp ce corpul energetic, a carui existenta se afla tot pe scoarta, era decuplat de corpul fizic si antrenat in spatiul mental in experienta descrisa, datorita gandului meu insistent de a se trezi la timp.
De remarcat ca spatiul mental cuprinde proiectia integrala a spatiului fizic si orice traire in acest spatiu care depaseste o anumita intensitate, da senzatia de realitate.
Desigur mai sunt multe experimente de neinteles. De exemplu un hipnotizator, prin pase magnetice, antrena corpul senzorial al unui subiect catre un pahar cu apa, iar cand intepa apa din pahar cu un ac, subiectul tipa ca este intepat. Nu-mi dau seama cum este posibil acest lucru, si in ce consta acel fluid numit corpul senzorial. La fel aceiasi intrebare despre cordonul de argint, care are proprietatea de a se alungi oricat de mult si care prezinta din loc in loc niste noduli, ce permit conexiunea dintre trupul fizic si cel energetic.
Pentru mine este inexplicabila aceasta forma de existenta a materiei sub forma subtila, imposibil de cercetat in laborator, care desi este indestructibila, este oricat de elastica, trece prin pereti, ziduri, etc, ramanand totusi ca o entitate de sine statatoare si care scapa simturilor noastre, si aparatelor de laborator.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Apr 2012, 23:35

Experienta traita de tine Virgil este o experienta de extracorporalizare spontana frecventa. Explicatia data de tine este o alternativa prin prisma intelegerii lumii, tributara stiintei oficiale. Eu nu mai dau multi bani pe ea. Cu parere de rau, dar asta e!

Insa ce ne facem cand in momentul extracorporalizarii te vezi pe tine in pat, iar un alt tu, mult mai adevarat decat gramada de materie inerta de jos, traiesti o senzatie de eliberare totala, de atotcunoastere, de deplasare instantanee oriunde doresti, auzi si vezi tot ce vrei, deplasandu-te instantaneu acolo unde doresti, iti vezi si auzi colegii din camera alaturata, si mai presus de toate acestea, orice este mai interesant in noua dimensiune decat propriul trup. Si un graunte de nisip este mai interesant decat propriul tau trup! Propriul tau trup iti este de o indiferenta totala. Nu cred ca aici mai este vorba despre vre-o proiectie pe scoarta cerebrala, sau de vre-un dezechilibru energetic, sau mai stiu eu ce explicatie oficiala. Ca sa nu mai zic de cazul in care aceste experiente se pot repeta constient si la dorinta!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de totedati Mier 04 Apr 2012, 04:58

sadang a scris:Dumnezeu nu este un El, ci tot ceea ce exista.

asta ar însemna că în mod logic și tu ești un mic dumnezeu? te simți cumva astfel? poți muta munții din loc? poți înmulți pâinile? poți învinge moartea?

mai gîndește-te!

intuitiv ești pe calea cea bună și eu am ajuns la o concluzie similară la ideea că dumnezeul vizibil și accesibil e materia în sensul cel mai larg posibil al termenului de materie

dumnezeul bolovan ...

dar dacă ne oprim aici facem o mare greșeală ...

întâmplător acest dumnezeu pare cel mai vechi dumnezeu, pentru că cea mai veche formă de religie e cea în care natura era văzută ca divină plină de zei si de forțe supranaturale ... animismul sau panteismul sunt astfel de concepții despre univers în care întreaga natură e divină

deși aparent creștinismul e opus unor astfel de concepții mutând pe dumnezeu undeva dincolo de acest univers, într-un loc inaccesibil nouă, muritorilor de rând ortodoxia creștină nu s-a limitat la astfel de forme rigide de gândire și are un răspuns creștin-ortodox vizavi de panteism

pentru că dacă mergem pe varianta simplă a bolovanului-materie divin ajungem la concluzii de genul că și cuțitul pe care l-am înfipt în vecinul meu e tot dumnezeu, la fel bâta cu care i-am zdrobit capul soției sau și mai și că o balegă sau un pârț e tot dumnezeu pentru că e tot materie ...

și dacă dumnezeul-cuțit nu sa opus intenției mele criminale înseamnă că am ucis « cu voie de la dumnezeu »! dacă nu era de acord n-avea decât să se opună! dar cuțitul nu sa opus! cine e de vină? dumnezeu e de vină!

astfel de tipuri de gândire persistă până în zilele nostre! de câte ori un hoț sau un criminal nu se gândește că la urma urmei dacă lui dumnezeu nu-i place ce face n-are decât să intervină, să îi dea un semn că se opune faptelor sale, că le dezaprobă? nu sa băgat, înseamnă că e de acord sau îi e indiferent ce face hoțul! dacă nu era, n-avea decât să intervină!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de totedati Mier 04 Apr 2012, 05:36

cât despre vise ciudate în care te extracorporalizezi, pe care nu le-am trăit încă, eu prefer o abordare logică:

I. vise normale în care trăim experiențe senzoriale atât de reale încât numai după ce ne trezim ne dăm seama că am visat cred că am trăit fiecare dintre noi ... nu vorbesc de fantezii, cu zboruri sau trăiri în locuri ciudate neîntâlnite decât în vis ci vise cu locuri reale în care am mai fost, cu persoane reale, pe care le cunoaștem doar acțiunea pare într-un timp paralel cu realitatea

într-un astfel de vis trăim visul la persoana I, vedem prin ochii noștri, vorbim prin gura noastră mâinile noastre mută scaunul lângă ușă șamd ... dar nu e nimic real!

II. pe lângă acest tip de vise mai sunt și alte vise aparent extrem de reale în care apar locuri și persoane aparent reale dar ori nu le cunoaștem, decât în vis, ori locul e necunoscut ... sunt și vise în care zburăm, astfel de vise eu am frecvent ... eu zbor destul de mult în vis ...

DAR aceste vise tot la persoana I le trăim! vedem tot prin ochii noștri, tot ce percepem e la persoana I

ei bine, deși n-am trăit o astfel de experiență de ce să nu admitem ca la fel de posibile și vise de al doilea tip, cu locuri și persoane noi, în care unul din personaje sunt chiar ... eu!

nu neapărat dormind ci făcând ceva, orice, într-un loc necunoscut, unde n-am fost niciodată în realitate și nici nu am de unde știi că există în realitate ...

de exemplu când zbor în vis ar putea fi o situație în care să mă desprind de mine și să mă văd zburând, cu alți ochi nu cu ochii mei

asta ar însemna că cel care zboară sunt eu? pentru că mă văd pe mine zburând? parcă nu prea ar fi concluzia corectă!

și atunci revenind la visul în care mă trezesc în somn și mă desprind de mine încep să mă mișc după care dintr-o dată mă întorc și mă văd pe mine dormind ... sau mă văd pe masa de operație cu doctori care se luptă să îmi salveze viața ... sau mă văd mort în mormânt sau pe targă șamd ...

asta înseamnă că acel eu sunt eu, cel real, cel care voi fi după ce mă trezesc din somn, cel care există fizic sau doar un personaj din vis la fel ca eu zburând sau alte persoane necunoscute pe care le întâlnesc în alte vise?

dacă e o copie geamănă din alt univers paralel? o clonă? ce îmi dă dreptul să pretind că cel pe care îl văd sunt eu?

eu le consider doar un tip III de vise în care pe lângă persoane necunoscute sau persoane cunoscute mai văd o persoană cunoscută care sunt chiar eu!

dacă în vis îmi văd soția sau copii asta înseamnă că sunt copii reali? de regulă după ce mă trezesc din somn știu că nu sunt reali ... dar dacă mă văd și pe mine, la persoana III înseamnă că sunt eu, cel real? nu, dacă activitatea pe care o fac e ceva nou fără continuitate cu viața reală

dar brusc, dacă ceea ce fac sau starea în care sunt în vis pare o contiunare a vieții reale când mă văd la persoana III, prin alti ochi am impresia că cel pe care îl văd sunt eu, cel real!

nu cumva e doar o confuzie? datorat stresului emoțional al faptului că mă văd din exterior, cu alți ochi? logic ar fi aceeași situație ca atunci când văd persoane necunoscute sau cunoscute într-o secvență de viață reală continuată în vis ...

altfel spus când visul și realul devin foarte asemănătoare până la a fi confundate cu singurul detaliu că în vis mă văd pe mine stresul emotional mă poate duce ușor la acceptarea convingerii false că cel pe care îl văd, dormind, plimbându-se, mort sau pe moarte sunt chiar eu, cel real!

și de aici până la acceptarea ideii, după ce mă trezesc din somn și îmi dau seama că a fost doar un vis, că ceea ce sa întâmplat cu mine în vis se va întâmpla în realitate sau s-a întâmplat deja, cazul trăirii morții sau a luptei cu moartea, e doar un pas mic, posibil eronat ...

deși în cazul trăirii luptei cu moartea la persoana III sunt cazuri în care doctorii pot spune că așa s-a întâmplat, cum am văzut eu lupta mea cu moartea din colțul tavanului!

real sau vis? ce e realitatea? ce e visul? cât de reale pot fi visurile, cât de conectate la realitatea externă cu extensii spațiale și temporale nenule?

de ce dacă mă văd pe mine în vis cel pe care îl văd sunt eu, cel real iar dacă văd pe baba cloanța în vis aceasta nu mai e reală, e doar o fantezie, o iluzie?

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mier 04 Apr 2012, 08:11

@ totedati
- nu pot muta muntii din loc... deocamdata, nu pot inmulti painile... deocamdata, nu pot invinge moartea... deocamdata. Insa am aflat de altii care au facut si fac asta. Hai sa ne mai gandim!

- nu te opreste nimeni sa treci la practica si sa te convingi singur. Alta solutie nu exista!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mier 04 Apr 2012, 08:39

sadang a scris:@ totedati
- nu pot muta muntii din loc... deocamdata, nu pot inmulti painile... deocamdata, nu pot invinge moartea... deocamdata. Insa am aflat de altii care au facut si fac asta. Hai sa ne mai gandim!

- nu te opreste nimeni sa treci la practica si sa te convingi singur. Alta solutie nu exista!
Care om a mutat muntii din loc???????Care in afara de Domnul Iisus Hristos a inmultit painile si a a invins moartea??????De la cine ai aflat ca au existat si exista oameni care fac minunile de a inmulti painile si de a invinge moartea????Ce crezi tu ca inseamna a invinge moartea??????La ce anume sa ne gandim si la ce fel de practica sa trecem????? Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Apr 2012, 08:56

Nu cred ca aici mai este vorba despre vre-o proiectie pe scoarta cerebrala
Sadang, nu uita ca mintea omului este oglinda universului, si ca tot ce exista in univers se regaseste proiectat si memorat in imensul hard al mintii. Spatiul informational al mintii, aceasta lume virtuala, reproduce spatiul fizic in intregime, si orice traire a egoului in acest spatiu virtual, da impresia de traire reala. Restul, senzatiile de libertate, de decorporalizare, de lipsa de greutate, de zbor, raman doar senzatii ale egoului, atunci cand neuronii se decupleaza de senzorii de greutate, de echilibru, de temperatura, pe care ii are omul in sistemul lui nervos.
Nu uita, gramada aceia de carne, care este trupul omului, este de fapt templul spiritului, a mintii, a ceia ce ramane incrustat in memoria colectiva dupa incetarea vietii fizice, si continuarea unei existente informationale sau spirituale. Doar informatia este cea care dainuie.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mier 04 Apr 2012, 10:24

@ AMOT
daca vei citi si alte carti inafara de biblie, vei afla mai multe.

@ virgil
templul spiritului are muuulte straturi, iar trupul fizic este ultimul dintre ele.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de totedati Mier 04 Apr 2012, 12:38

nu e ultimul! e primul substrat! cel mai important, cel fără de care restul straturilor dispar

dacă dispar atomii materiali dispare și apa și valurile apei ... apa și valurile se pot transfera de la o anumită mulțime de atomi la alta fără să își piardă identitatea dar în fiecare clipă vor avea nevoie de substratul material ca să existe fizic

nu pot exista separat de acesta nu sunt obiecte separate la fel cum multimea celor două mere are nevoie de două mere, indiferent care mere

astfel înțelege și pilda biblică cu cei din urmă vor fi cei dintîi + cei mici și fără importanță vor stăpâni pământul pentru că la ei e puterea adevărată

ca să înmulțești pâinile nu ai nevoie decât de capacitatea de a lucra cu cel mai fin strat al materiei, atomii eterici, infinit de mici:

wikipedia.org - Banach–Tarski paradox

acolo se vorbește de înmultirea sferelor dar nu contează ce înmulțești important e că mișcări fractale, infinit de fine, pot dubla o sferă

și astfel minunea înmulțiri pâinilor e demonstrată dpdv matematic ... evident pentru asta trebuie să accepți realitatea existenței infinitului spațial ceea ce știința oficioasă refuză cu încăpățânare

de aceea înmulțirea pâinilor e doar un banal paradox matematic ... explicabil dpdv logic dar negat pe baza axiomei inexistenței infinitului actual

PS:sadang repet întrebarea dacă în vis o văd pe soția mea e soția reală sau un vis? dacă nu e cea reală de ce dacă mă văd pe mine e musai să fiu eu, cel real?

pot alege să cred că sunt eu, cel real, mai ales dacă copia din vis e atât de fidelă încât e aproape imposibil să o separ de realitate în afara amintirii că m-am culcat acum 1 oră ... sau că am avut un accident și am fost dus la spital ...

în astfel de cazuri dacă mă văd pe mine am tendința să cred că sunt chiar eu, cel real

dar această realitate nu diferă cu nimic de realitatea percepției în vis a babei cloanța cu nas coroiat și călare pe o mătură ... la fel de ușor pot crede că e reală, dacă cred în astfel de entități, ca și în cazurile anterioare!

e o alegere personală! e ceea ce cred, nu ceea ce știu ... și această alegere e fundamentală în percepția realității ... ceea ce aleg ca adevărat sau fals, real sau ireal, e ceea ce sunt și ceea ce realitatea fizică este pentru mine ...

axioma alegerii nu e o poveste! e fundamentală în înțelegerea faptului că a crede și a ști nu sunt altceva decât două fețe ale aceleiași monede, că fac parte în mod fundamental din modul cum trebuie definită realitatea, inclusiv realitatea fizică externă ( cea cu extensii spațiale și temporale nenule )

percepția realității și a ce e real nu e un fenomen pasiv, mecanic, determinist, univoc ... în fiecare clipă decizi, alegi, conștient sau inconștient ceea ce e real și ceea ce nu e real, ceea ce trebuie pus în mulțimea X și ceea ce trebuie pus în mulțimea Y sau Z ...

recomand
wikipedia.org - the emperor's new mind: concerning computers, minds and the laws of physics by sir roger penrose

cu puțină transpirație se găsește pe net și varianta electronică, un djvu de 6 Mb ...

ideea e că quantum wave function collapse e o alegere nu o funcție deterministă, mecanică ... și când funcția de undă a realității cuantice îngheață apare ... realitatea perceptibilă ...



sper ca de acum încolo să vezi cu alți ochi înfrângerea reginei mab! nu sunt 100% sigur că cei care au făcut acest film superb au priceput la fel de bine ca mine ce exemplu puternic au aici!

posibil ca vrăjitorul Merlin să fi reușit să ne transmită un mesaj atât de important peste timp prin gura unor pigmei nevolnici dornici de faimă și îmbogățire ...
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mier 04 Apr 2012, 15:58

Am dreptul sa nu fiu de acor cu tine? Mie mi se pare ca pui caruta inaintea boilor! Adica tu afirmi ca noi suntem materie spritualizata, in loc sa fim spirite materializate. Ca si cum universul ar fi aparut si s-ar fi dezvoltat de la brut catre sensibil, adica prima data a aparut forma si apoi continutul acesteia. Eu consider exact invers!

Nu exista atomi materiali, cum nu exista nimic material. Este doar un concept cuvantul material. O constientizare a manifestarii unor energii (alta conventie) condensate, carora noi le atribuim anumite caracteristici, energii denumite conventional materie. Defapt toate sunt convetii, daca poti realiza ce inseamna asta!

Sa nu confundam starea de vis, cu starea de constienta sau alte stari in care se poate manifesta spiritul prin intermediul trupului fizic. daca iti vezi sotia in vis e doar un vis, la fel si daca te vezi pe tine in vis, e doar un vis. Nu reprezinta realitatea lui aici si acum. Este o realitate paralela daca putem spune asa. Tine de manifestarea corpului imediat superior corpului fizic. Exista studii de specialitate in acest domeniu.

Alegerea trebuie sa fie intotdeuna personala si subiectiva, deoarece asa se exprima cel mai bine realitatea intriseca a fiecaruia, nu pervertita de diferite dogme, cutume, blocaje si alte asemenea stupiditati care mentin omul legat mai mkult decat este necesar de trupul fizic.

Am impresia ca esti prea mult ancorat in religie si materialism. Daca ma insel scuze. Uiti ca orice film este o viziune a unui regizor asupra unui subiect. Iar cei ce preivesc au dreptul sa interpreteze fiecare atat cat il duce propria minte! Mi se pare mie sau te pozitionezi si tu doar de o parte a facerii din manifestarea dualitatii acesteia?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Mier 04 Apr 2012, 17:26

sadang a scris:@ AMOT
daca vei citi si alte carti inafara de biblie, vei afla mai multe.

@ virgil
templul spiritului are muuulte straturi, iar trupul fizic este ultimul dintre ele.
Intai mi s-a revelat de catre Dumnezeu Tatal Ceresc ce este sufletul omului si apoi am citit in diverse carti chiar si hinduiste si de yoga dar numai Biblia Ortodoxa a confirmat ceea ce mi s-a revelat.....Tu ai fost atras de hinduisti in speta yoghini sau budisti si ai citit din dogmele lor la bete de ierburi interzise fumegande si ai avut halucinatii privind asa zisele corpuri......Nu exista decat suflete intrupate si suflete neintrupate si deci nu exista corp eteric,astral,mental,cauzal si alte aiureli din astea........Spune Rugaciunea Domneasca si nu mai fa meditatii periculoase in fum de ierburi interzise si vei vedea ca vei avea aceiasi revelatie despre sufletul omului asa cum am avut si eu............. Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mier 04 Apr 2012, 18:42

Ok AMOT. Pe mine nu ma deranjeaza. Eu stiu ca trebuie sa merg inainte. Ceea ce cred ca ar trebui sa faci si tu. Pe calea ta bineinteles. Eu caut mai mult si mai departe de biblie. Am trecut prin ea, si nu m-a multumit! Ce sa fac? Ferice de tine ca ai aceasta referinta si sincer iti zic, roaga-te sa nu ti se spulbere, ca nush daca vei mai avea putere sa te aduni din nou. Ai trecut dintr-o extrema in alta si sigur asta tii drumul. calea de mijloc nu-i pentru tine.

Se pare ca iar ai uitat ce ti-am mai spus de cateva ori. Eu am "practicat" biblia de mic copil. Am spus la rugaciuni, am batut la matanii si am facut la cruci de nu ma poti ajunge chit ca bagi de una inca cativa ani buni. Asa ca te rog, mai domol cu indemnurile la rugaciuni, chiar si cea domneasca sau a inimii.

Despre suflete, zi-mi tu mie rogute, cand ai fost sus, ti-ai vazut corpul fizic si pe cel astral sau doar corpul fizic? Caci cordonul de argint parca retin ca ai zis ca l-ai vazut. Raspuned-mi rogu-te la intrebarea asta, si daca ai chef si nu ai uitat si la cea cu diferenta dintre sufletul unui cal si a unui om. S-apoi om mai vedea ce si cum! Multam fain... cum se zice printre mocani!


Ultima editare efectuata de catre sadang in Mier 04 Apr 2012, 18:59, editata de 1 ori

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Apr 2012, 18:43

Cunoasterea materiei si a proprietatilor ei a inceput odata cu perceptia ei glosiera cu ajutorul organelor de simt. In acelasi timp s-au stabilit si denumirile principalelor atribute ale materiei (energie, culoare masa etc). Odata stabiliti acesti termeni nu mai putem reveni asupra lor. Deci ramane batut in cuie ca energia este o proprietate a materiei, si nu invers. Pe masura dezvoltarii stiintei si tehnologiei, studiul aprofundat al materiei a dezvaluit si alte forme de manifestare ale acesteia, dar de fiecare data s-a pastrat raportul intre materie si energie. Acum dupa ce s-a cladit acest esafodaj milenar intre materie si energie, nu poti sa vii sa rastalmacesti totul si sa declari ca materia inseamna energie, pentru ca de fiecare data apare intrebarea, despre a cui energie vorbesti.
Este corect sa admiti ca pot exista forme subtile ale materiei, si ca materia poate avea un corespondent energetic, dar insasi radiatia care rezulta in urma ciocnirii particulelor sunt tot forme de manifestare ale materiei exprimate prin campuri. Atat timp cat evolutia materiei s-a facut de la forma minerala lipsita de viata la materia vie, celelalte manifestari ale viului sunt doar atribute ale materiei, si nu pot inlocui aceasta ordine.
Daca totusi se va descoperi o forma subtila de manifestare a unei matrici energetice dupa care se structureaza materia vie, acea matrice este construita tot pe baza materiei. Acest lucru presupune ca evolutia materiei are loc intai la nivel subtil necunoscut inca si de aceia ii spunem nivel spiritual sau informational, si apoi la nivel material. Dar acest nivel spiritual sau informational exista tot pe un suport material care trebuie pus in evidenta. Aceasta inseamna ca insasi organizarea particulelor in atomi se realizeaza pe baza acestei matrici energetice subtile, matrice ce reprezinta tiparul reconstituirii materiei glosiere. Trecerea de la materia nevie la materia vie, presupune o evolutie initiala a matricii energetice, care conduce ulterior la dezvoltarea si evolutia materiei vii.
Astfel cand din prima pasare salbatica a iesit un ou modificat genetic ce a dat nastere la gaina, a avut loc intai o modificare a matricii energetice, care a condus la mutatii genetice generand noul tipar al acestei specii. La fel trebuie sa se fi intamplat si la om, dar trebuie demonstrat stiintific acest lucru, si orice ar fi tot materie se chiama, al carei atribut este energia. Posibil ca mintea omului sa relationeze cu aceasta forma subtila sau spirituala, dar cred ca se produce numai pe plan informational.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Mier 04 Apr 2012, 20:59

Virgil de ce dai inapoi?
Exista si experientele de After Death!
In care tot asa protagonistii isi vad corpul de undeva de sus!
Eu cred ca in momentul acela ne raportam cumva la constiinta universala
detasandu-ne de propiul nostru corp !
Cred ca daca nu te-ai fi speriat si nu te-ai fi grabit sa te intorci in propiul
tau corp ai fi putut avea o experienta mai ampla!


Ultima editare efectuata de catre CAdi in Mier 04 Apr 2012, 21:17, editata de 1 ori

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Mier 04 Apr 2012, 21:10

Virgil, am vrut sa dau un raspuns mai detaliat, dar ar trebui sa scriu cateva pagini sa ma fac inteles. Ce i-am raspuns lui totedati este valabil si in cazul tau. O singura mentiune doresc sa fac. In postul meu anterior probabil ar fi fost mai corect sa folosesc conceptul de informatie in locul celui de energie.

Totusi ma rezum la cateva intrebari, retorice de altfel: De ce nu mai pot reveni asupra termenilor, a conceptelor? Cine ma impiedica, atunci cand rationamentele, gandirea, practica si experimentele ma forteaza sa o iau de la inceput? De ce trebuie sa merg ca melcul pe un drum care nu duce nicaieri dpmdv, cand eu intrezaresc alte carari? De ce trebuie sa accept solutiile altuia, cand eu le am pe ale mele? Si in final: De ce trebuie sa fiu oricine sau orice altceva inafara de mine insumi?

Revenind la suflet, excluzand civilizatiile stravechi si rezumandu-ma doar la dacii liberi si drepti; oare ei de ce nu se temeau de moarte? De ce se bucurau la moartea cuiva si se intristau la nasterea cuiva? Or fi fost chiar asa barbari, salbatici si ingusti la minte, cum au zis si ne-au invatat marile imperii "civilizatoare"? Oare Zalmoxis (si altii ca el) era un cretin cand sustinea vesnicia vietii dupa moarte? Si ma opresc ca discutia asta o putem lalai pana la infinit.

In concluzie, eu nu impun nimanui nimic. Doar expun. Pana la urma si la coada, fiecare pasare pe limba ei moare!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Mier 04 Apr 2012, 22:43

In care tot asa protagonistii isi vad corpul de undeva de sus!
Si daca il vad prin ochii medicilor, informatie preluata si prelucrata datorita detasarii corpului senzorial fata de corpul fizic? cand corpul senzorial se retrage din corpul fizic doar in zona scoartei cerebrale, subiectul traieste senzatia ca pluteste deasupra corpului fizic. In acelasi timp in aceasta stare percep cu usurinta stimulii (imagini, discutii) ale persoanelor prezente.
In concluzie, eu nu impun nimanui nimic. Doar expun.
Acelasi lucru fac si eu. Fiecare cu experienta lui de viata, si cu parerile lui.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Bordan Joi 05 Apr 2012, 07:01

Virgil, si eu m-am considerat un tip logic, si ma consider si acum, dar, daca logica nu ma lamureste nu ma mai opresc la logica, merg mai departe, nu le mai “ametesc”. Am zis ca trebuie sa ma folosesc de stiinta, dar trecuta prin “procesorul” meu.

Ce te faci cu INFLUENTA OBSERVATORULUI, din fizica cuantica? Logica imi spune si acum ca nu e adevarat, fizicienii cuantici imi spun ca asa e, intuitia mea imi zice si ea ca asa E!! E sau nu E?

Observatorul are o influenta puternica asupra naturii, care depaseste orice altceva din fizica clasica, care este poate cea mai spinoasa problema din teoria cuantica.

Observatorul nu este neaparat cineva care doar percepe, ci este cineva care intelege, un subiect care cunoaste.

Observatorul si lumea exterioara intra intr-un parteneriat si impreuna genereaza un gen de informatie.

Observatorul perturba intotdeauna obiectul observat, insa observatorul decide, totodata, ce experiment sa desfasoare, generand o incertitudine.

Fiecare observator are un punct de vedere special, care nu este univoc traductibil din punctele de vedere ale altor observatori.

Nu le lua ca filozofii, fiindca sunt stiinta! E fizica cuantica! Astea le mai poti “procesa” cu logica? Eu le i-au in considerare fiindca asa-mi spune toata stiinta actuala, si intuitia.

Descoperirile stiintei, pe care le consideram atat de sigure, par sa submineze tocmai siguranta lor!

Majoritatea fizicienilor de astazi cred in caracterul statistic al mecanicii cuantice, natura fiind alcatuita pur si simplu astfel. Ideea probabilitatii obiective sustine ca, si daca am cunoaste toate cauzele materiale care influenteaza un anumit eveniment, la un anumit nivel cuantic subtil evenimentul ar fi inca incert. Daca acceptam caracterul fundamental statistic al mecanicii cuantice, am putea sa argumentam ca fiecare eveniment din natura, fie rostogolirea unui zar sau caderea unei picaturi de ploaie, poseda un minuscul grad de probabilitate obiectiva, orice este la un anumit nivel cuantic.

E foarte greu sa fii sceptic fata de ceva ce nu sesizezi!

Lucrurile astea spun nu numai ca te ridici deasupra ta si te vezi ca dormi, ci, ca te uiti pe geam si te vezi trecand strada! Manifestare cuantica! Daca vrei sa intelegi “sufletul” cu adevarat cautarile tale te duc, vrand, nevrand si pe aici.

Vreau sa ajung la “perceptia asupra materiei si principalele ei atribute”, despre care ai pomenit tu, ca si eu le-am “macinat” candva! Eu spun ce cred eu, nu trebuie sa fii, sau sa fiti, deacord cu mine, dar sa-mi spuneti unde ma “rup” de logica voastra.

Si inca un lucru: fizica cuantica m-a “impins” spre filozofie, nu filozofia spre fizica cuantica! Am “coborat” cu logica pana am ajuns “filosof”!! Si cand am spus ca….cheia….e undeva ascunsa intre “intelepciune Orientului si inteligenta Occidentului” am spus-o dupa muuuulte cautari!

Si asta cred!

Am intarziat la serviciu acum, a intarziat "materia", sufletul e acolo! Sau invers?
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21195
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de AMOT Joi 05 Apr 2012, 08:17

sadang a scris:Ok AMOT. Pe mine nu ma deranjeaza. Eu stiu ca trebuie sa merg inainte. Ceea ce cred ca ar trebui sa faci si tu. Pe calea ta bineinteles. Eu caut mai mult si mai departe de biblie. Am trecut prin ea, si nu m-a multumit! Ce sa fac? Ferice de tine ca ai aceasta referinta si sincer iti zic, roaga-te sa nu ti se spulbere, ca nush daca vei mai avea putere sa te aduni din nou. Ai trecut dintr-o extrema in alta si sigur asta tii drumul. calea de mijloc nu-i pentru tine.

Se pare ca iar ai uitat ce ti-am mai spus de cateva ori. Eu am "practicat" biblia de mic copil. Am spus la rugaciuni, am batut la matanii si am facut la cruci de nu ma poti ajunge chit ca bagi de una inca cativa ani buni. Asa ca te rog, mai domol cu indemnurile la rugaciuni, chiar si cea domneasca sau a inimii.

Despre suflete, zi-mi tu mie rogute, cand ai fost sus, ti-ai vazut corpul fizic si pe cel astral sau doar corpul fizic? Caci cordonul de argint parca retin ca ai zis ca l-ai vazut. Raspuned-mi rogu-te la intrebarea asta, si daca ai chef si nu ai uitat si la cea cu diferenta dintre sufletul unui cal si a unui om. S-apoi om mai vedea ce si cum! Multam fain... cum se zice printre mocani!
Cum spui tu ca mergi inainte cand de fapt te-ai intors la hinduism adica la paganism??????? Rolling Eyes
Degeaba ai spus rugaciuni bolborosind ca paganii cuvinte in nestire.......Vai de cel sau cei care te-au invatat gresit cum sa te rogi si ce rugaciuni ti-au impus sa spui!!!!!Cum spune Domnul Iisus Hristos ca trebuie sa ne rugam si cui sa ne rugam si ce rugaciune trebuie sa spunem si cum zice El ca trebuie sa cerem si cui sa cerem mai intai cand avem nevoie de ceva foarte important????Daca tie nu ti-a spus nimeni cum sa te rogi si ce anume rugaciune sa spui si nici nu ti-a spus cum sa ceri si cui sa te rogi atunci citeste/reciteste Evangheliile si atunci vei vedea ceea ce nu ai vazut pana acum........Lasa-i pe pagani caci paganilor le este dat sa nu vada inca Adevarul si Calea si Viata!Intoarce-te la Lumina!Incearca sa fii cu adevarat Dumnezeu facut de Dumnezeu Tatal Ceresc!
Cand sufletul meu a iesit din trup eu nu m-am ridicat deasupra trupului in tavan cum zic unii ci pur si simplu m-am plimbat prin casa si nu era nevoie sa misc picioarele caci pluteam cam la 5-10 cm de podea si ce a fost interesant a fost faptul ca pentru a schimba la 180 de grade sexagesimale sensul de mers nu trebuia ca sufletul sa se roteasca cu acel unghi asa cum face trupul ci pur si simplu treceam prin mine schimband cu acel unghi sensul de mers,iar reintrarea in trup a fost extrem de rapida desi distanta dintre suflet si trupul asezat la orizontala pe pat era de aproape 2 m si inainte de reintrare s-a produs o rotire de la stanga la dreapta cu o viteza uluitoare in jurul axei verticale a sufletului meu si am ajuns brusc cu picioarele sufletului deasupra talpilor picioarelor trupului meu si usor a patruns sufletul meu prin basculare in trupul meu (trupul meu era culcat pe partea stanga) si atunci m-am trezit brusc si am dat cu mainile in pat caci imi parea rau c-am revenit in trup.......Cordonul de argint nu l-am vazut dar l-am simtit ca pe un fir extrem de flexibil si extrem de rezistent totodata atunci cand s-a declansat acea rotire cu viteza uluitoare si care se zice ca ar fi de culoare argintie albicioasa.....Deoarece era extraordinar ceea ce am experimentat fara voia mea in acea nopate de 25 Decembrie 1995 si nu stiam ce sa cred si la cam o luna jumatate am cerut de doua ori la interval de vreo trei zile (dupa ce am spus Rugaciunea Domneasca) lui Dumnezeu Tatal Ceresc sa-mi spuna daca era adevarat ce mi-a daruit.Si nu a durat mai mult de alte trei zile si intr-o seara cand culcat fiind cu fata in sus cand abia atipisem simt ca sufletul da sa iasa prin basculare si atunci ma trezesc brusc si cu ochii trupului vad cum ceva rotund de culoare galben-aurie si de marimea ceva mai mic decat capul trupului meu se reintoarce usor in capul trupului meu;interesant este ca ochii trupului nu puteau penetra cu vederea acel ceva rotund de culoare galben-aurie......am ramas mut si am inceput sa plang de fericire pentru ca Dumnezeu Tatal Ceresc mi-a aratat ce este de fapt sufletul omului si mai tarziu mi-a rvelat ca este de fapt o plasma subtila......
Sufletul omului are forma umanoida ceva mai mic decat trupul omului respectiv iar sufletul calului are forma unui cal si asa mai departe de la atom pana la Dumnezeu Tatal Ceresc au suflete specifice trupurilor respective fie ca sufletele sunt intrupate sau nu nu sunt intrupate....... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

_________________
"La inceput era CUVANTUL si CUVANTUL era la DUMNEZEU si DUMNEZEU era CUVANTUL."

AMOT
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue6 / 106 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1122
Puncte : 17901
Data de inscriere : 07/12/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Joi 05 Apr 2012, 08:44

MAYA
Milarepa sau Iisus?:





CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Apr 2012, 11:02

Bordan
Ce te faci cu INFLUENTA OBSERVATORULUI, din fizica cuantica? Logica imi spune si acum ca nu e adevarat, fizicienii cuantici imi spun ca asa e, intuitia mea imi zice si ea ca asa E!! E sau nu E?
Totdeauna atat obiectul observat cat si observatorul se afla situati intr-un spatiu. Conditia ca observatorul sa perceapa un obiect este ca sa primeasca stimuli de la acel obiect. Dar stimulii pot fi directi, ceia ce inseamna o emisiune proprie a obiectului care este receptionata de observator, sau stimuli indirecti cand in spatiul respectiv se afla un mediu care devine vectorul transmiterii stimulilor de la obiect la observator. In cazul fizicii cuantice particulele observate nu emit stimuli directi pentru ca aceasta ar insemna sa piarda energie, in acest caz observatorul se foloseste de stimuli indirecti precum lumina sau alte radiatii. daca energia luminii este comparabila cu energia particulei atunci observatorul primeste informatii eronate deoarece particula este bombardata efectiv de fotoni care modifica starea particulei. In ce priveste entanglementul cuantic, principiul superpozitiei, acest lucru demonstreaza ca intre particule mai exista un mediu subtil de comunicare, mediu care in prezent nu este cunoscut, iar intre particule exista o anumita corelatie. Un exemplu mai clar este interactiunea dintre doi electroni aflati pe aceiasi orbita care se exclud reciproc daca nu au spinii opusi. Deci cei doi electroni se percep reciproc si isi conditioneaza pozitiile in functie de spinul lor, fara ca intre ei sa existe o emisiune electromagnetica. Si acum inchei acest mesaj cu o intrebare retorica, daca in lumea microparticulelor exista o emisiune similara cu lumina stelelor, un camp subtil emis de nucleoni care nu-l percep decat electronii ? emisiune care dureaza cat exista particula, la baza careia sta o alta constanta a lui Pnanck de miliarde de ori mai mica.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Apr 2012, 12:12

Amot,
Cand sufletul meu a iesit din trup eu nu m-am ridicat deasupra trupului in tavan cum zic unii ci pur si simplu m-am plimbat prin casa
Ce face diferenta intre starea de veghe si starea de somn? Cel care face aceasta diferenta nu este nici mana, nici piciorul, nici inima, nici oasele, ci o parte din creier, sau din scoarta cerebrala, care se identifica cu fiinta in sine, cu omul, si atunci cand te lovesti la mana, tot acea parte din creier comanda reflexul de aparare si-ti retragi mana tipand. Dar desigur ai putea sa visezi ca te-ai lovit la mana si ca, tipi in somn, cine face diferentierea intre ce este adevarat si ce este vis?
Aceasta diferenta este facuta de intensitatea stimulilor, daca stimulii din timpul somnului sunt comparabili cu stimulii din starea de veghe, esti in stare sa juri ca ai trait acel eveniment si ca el nu a fost doar un vis. Mintea omului este ciudata, si se lasa autostimulata de rugaciuni repetate, de meditatii de tehnici de respiratie, mantre si altele, ceia ce face ca egoul, ceia ce se identifica cu fiinta, sa se poata ""separa sau detasa"" pentru un timp de ceia ce se cheama trup. Aceasta separare de obicei se petrece in somn si este uneori involuntara, alteori este voita fiind stimulata de acele exercitii repetate. Cu timpul aceasta separatie se poate produce si in starea de veghe daca se continua cu exercitiile aratate. Dar mintea omului nu este singura, ea are o serie de instrumente de gandire ajutatoare, cum am zice niste subprograme la calculator, niste ganduri, care o ajuta in timpul imaginatiei, in timpul abstractizarii, a creatiei artistice. Un sculptor inainte de a proiecta viitoarea statuie, intai o vede cu ochii mintii, un muzician inainte de a crea o simfonie, o aude in gand s.a.m.d., iar pentru implinirea acestor creatii mintea omului se foloseste de instrumentele mintii. Insa pe masura dobandirii experientei de viata, informatiile primite se arhiveaza pe adrese diferite chiar zone diferite anatomic pe scoarta cerebrala, in functie de importanta, de domeniu, cele mai accesibile fiind cele legate de nevoile vitale, de hrana, de inmultire, de activitati practice, de servici, de stiinte, muzica, apoi din ce in ce mai subtile pana ajungi la informatii legate de divinitate, care se afla in varful piramidei, acolo unde nu ajungi decat dupa multe straduinte si rugaciuni, dupa ce ti-ai dezvoltat imaginatia si ai capatat o anumita vibratie, ti-ai creat accesul la o entitate divina. Toate energiile mintii sunt necesare pentru a abstractizare si imaginatie, de aceia matematica este atat de grea pentru majoritatea oamenilor.
Ei bine, odata creata aceasta poarta spre entitate in mintea omului, ea devine detinatorul si pastratorul tuturor energiilor mintii, iar la polul opus sunt oamenii care-si fac un idol si se inchina la alte creatii mentale daunatoare.
Din acest moment prin rugaciune si devotiune poti intra in comuniune cu divinitatea, care te asculta si te ajuta pe masura meritelor si faptelor tale. Divinitatea este constiinta omului, ea aflandu-se deopotriva in toti oamenii in acel spatiu informational, acea constiinta colectiva a familiei, a neamului, a norodului, a speciei, a naturii.
Insa aceasta comuniune, te indeamna de multe ori, la neglijarea hranirii trupului, pentru intretinerea unei sensibilitati sporite, care de cele mai multe ori este daunatoare atat individului, familiei, si societatii, pentru ca devii un om retras, lipsit de putere fizica, si incapabil sa mai ai grija de familie si de cei care ti-au fost dragi, pentru ca sentimentul de dragoste si iubire capata alte valente. Iubind intrega natura, nu te mai iubesti pe tine insuti, renunti la hrana ca sa nu sacrifici o pasare sau o furnica.
Revenind la stimulii din vis in starea de dedublare adica de decuplare de trupul fizic, cand egoul, sau mintea ramane libera, poti sa te plimbi prin proiectia mintii casei tale, poti sa-ti percepi diferite legaturile nervoase (cordonul de argint), poti intra in legatura cu divinitatea, si toate acestea sunt realitati care se petrec in spatiul informational al mintii, sau cum spunea Eliade, in dimensiunea somnului, insa aceste experiente nu au nimic comun cu spatiul tridimensional al vietii cotidiene. Iar cand te-ai trezit, aura pe care ai vazut-o deasupra capului era chiar campul energetic creat de activitatea nervoasa a creierului, care apoi s-a raspandit in toti nervii corpului. Tehnica exersata de tine ti-a creat o sensibilitate care percepe acea activitate ca pe un camp luminos, dar acel camp nu este o entitate ci este doar efectul activitatii nervoase a mintii. Trebuie sa faci diferenta intre cauza si efect. De aceia este bine sa asculti de un sfat a lui Budha, totdeauna sa alegi calea de mijloc, pentru ca o coarda daca o intinzi prea tare se rupe, iar daca o lasi prea slaba suna fals.

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Joi 05 Apr 2012, 12:52

Virgil, si daca nu este asa ? Smile

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Apr 2012, 14:21

Virgil, si daca nu este asa ?
Ai trecut prin fazele astea, ca sa pui la indoiala ce spun eu?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de CAdi Joi 05 Apr 2012, 14:24

Da

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11934
Puncte : 57123
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de virgil Joi 05 Apr 2012, 14:35

Si in afara de stimuli interni si externi, ce informatii mai ai, ca sa compari cele doua trairi, ca sa discerni visul de realitate, sau trairea spirituala, de cea fizica?

virgil
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Virgil
Numarul mesajelor : 12193
Puncte : 55607
Data de inscriere : 25/05/2010
Obiective curente : Deocamdată, ma preocupa o teorie a unificarii universale a interactiunii electromagnetice, gravitationale, cat si la niveluri de organizare inferioare acestora. Studiul similitudinii sistemelor micro si macrocosmice sta la baza teoriei unificarii universale.


Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de totedati Joi 05 Apr 2012, 14:59

sadang ai înțeles corect înclin mai mult spre varianta materie -> spirit nu spirit -> materie

deocamdată bat pasul pe loc din cauza bâtei materiale care pare nu prea divină când zdrobești țeasta vecinului ... n-am văzut încă bâtă care să se opună înfăptuirii unui astfel de lucru rău

eu plec de la ideea că ceea ce pare brut, și finit, ar putea fi infinit dar nemanifestat încă că ...

ai voie să nu fii de acord dar pentru asta fii mai atent când pretinzi că X nu există sau există ... spațiul și timpul există indiferent că îți convine sau nu, realitatea lui aici și acum înseamnă aici=spațiu și acum=timp ...

la partea că dacă mă văd pe mine în vis nu sunt eu sunt de acord, dar eu aveam impresia că aveai opinia contrară! mă bucur să văd că suntem de aceeași parte a baricadei ...

da, sunt de o parte a baricadei de la început ... creștin ... și ortodox ... până acum n-am găsit motive să sar gardul în altă parte

Laughing

_________________
linux e gratuit, dar cunoștințele necesare pentru al folosi le acumulezi în timp iar timpul pierdut nu îl poți cumpăra înapoi oricât de mulți bani ai

utilizator linux înregistrat No. 352479
linux counter home page
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20925
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de sadang Joi 05 Apr 2012, 20:25

@ Bordan
Multumesc. Simt ca m-ai sprijinit, sau mai completat in cele expuse de mine. Si eu am ajuns sa filozofez mai mult poate decat este necesar, plecand de la multe nedumeriri din vremea copilariei, daca bine ma gandesc,Apoi cautatnd reapsunsuri am fost nevoit sa trec cam prin toate domeniile umanitatii, doar cele de care nu stiu sau nu mi-au iesti in cale nu le-am abordat. Atunci cand ai mintea deschisa si cauti cu adevarat raspunsuri, vrei nu vrei, treci dincolo de logica, si ajungi tot la o forma de filozofie.

@ AMOT
AMOT, iti admir sinceritatea, si iti recomand si tie ca si lui curiosul, nu iti pune sufletul pe masa!

Cand am zis ca am "practicat" biblia, crede-ma ca nu se cheama paganism. Am practicat-o in spiritul ortodoxiei de rit vechi. Nordul Bucovinei, Slatioara, Putna, Rasca, Moldovita, Gura Humorului si alte asemena manastiri mi-au fost ghid. Nu as zice ca aici poate fi vorba despre paganism. Asa ca las-o mai moale cu paganismul si hinduismul, ca esti tare departe de adevarul faptelor si vietii mele!

Nu stiu cum sa-ti spun, dar cam in aceiasi perioada mi s-a intamplat si mie, seria de extracorporalizari constiente. Apoi am trecut la practica lor la vointa, iar apoi am renuntat. Pentru ca am simtit ca nu sunt pregatit sa inteleg si sa accept ceea ce si cum aflam. Poate le voi relua, atunci cand voi crede ca este necesar. Deocamdata ma rezum la existenta aici si acum, daca tot am ajuns aici! Insa frumusetea, sublimul, atotcunoasterea, atotpotenta si alte asemenea superlative nu se pot regasi decat acolo, in acele experimente.

@ CAdi
Tu CAdi cred ca intelegi poate cel mai bine aceasta parte spirituala a vietii. Ai dreptate in ceeea ce afirmi despre Milarepa. Si cati ca el sunt necunoscuti!

@ Virgil
Notiunea de spatiu este un concept, la fel si cea de timp. Pe aceste concepte sau creat altele si s-a modelat o forma de existenta. Daca poti intelege aceste aspecte dincolo de logica atunci poate vei intelege si ce a zis Tesla despre spatiu, si l-am trads eu intr-un post aici pe forum. Dpmdv te sprijini prea mult pe logica si te c-am invarti in crec si poate nu sesizezi ca e drum inchis. Dar, este optiunea ta!

Virgil explcatiile aduse de tine, legate de extracorporalizari si suflet sunt conforme cutumelor stiintifice, materialiste si tare departe de adevarul individual. De parca ai dori sa convingi pe cineva care a experimentata asa ceva, ca el nu stiu si tu stii mai bine decat el. Iti dai seama de absurdul situatiei? Argumentele expuse de tine sunt specifice hipnozei sau visului. Insa eu am facut acestea constient, treaz. Poti accepta asta? Si sunt foarte multi care practica curent extracorporalizarile, muuult mai avansati decat mine. Nu trebuie decat sa-i cauti, pentru ca fii sigur, astia nu umbla cu pancarde legate de gat, ci din contra, chiar se feresc sa vorbeasca.

@ totedati
Ok. Daca asta simti tu este foarte bine. Eu simt si inteleg exact invers; spirit -> materie. Cat despre saritul gardului... si eu sunt crestin si ortodox, si nu am de gand sa-mi schimb religia vreodata, insa am sarit gardul de mult, pentru ca nu m-au multumit explicatiile dogmatice si limitate primite. Nu pot crede ceva ce nu inteleg. Sorry! I-mi asum drumul si calea mea si nu trag pe nimeni dupa mine.

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24085
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de curiosul Joi 05 Apr 2012, 22:07

Explicati-mi si mie cum se face treaba asta cu extracorpolarizarea !
Ce trebuie sa fac ?
Am inteles ca trebuie sa stai intins in pat, inainte de toate.
Si dupa aia trebuie sa ma concentrez la ceva anume ?
Sau la voi cum a functionat pentru ca as vrea sa experimentez si eu o data.
Poate ca as putea intelege mai bine anumite lucruri care explica acest suflet.
Dar sa-mi spuneti si cum sa ma intorc inapoi Smile

curiosul
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
este - Ce este sufletul - Pagina 2 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10este - Ce este sufletul - Pagina 2 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6677
Puncte : 40647
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

este - Ce este sufletul - Pagina 2 Empty Re: Ce este sufletul

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum