Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» Ce este constiinta ?
Scris de virgil Astazi la 18:26

» Concluzii asupra relativității
Scris de virgil Astazi la 18:02

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de eugen Astazi la 13:12

» Legi de conservare (2)
Scris de Vizitator Astazi la 10:58

» Carti sau documente de care avem nevoie
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:26

» Controlul asupra reflexelor instinctive
Scris de eugen Mier 08 Mai 2024, 10:23

» Vidul o structura superioara Campului Higgs?
Scris de virgil_48 Mar 07 Mai 2024, 09:55

» Ce este FOIP?
Scris de virgil_48 Joi 02 Mai 2024, 07:24

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de Forever_Man Mier 01 Mai 2024, 09:19

» Urări de sărbători
Scris de CAdi Lun 29 Apr 2024, 07:13

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Vin 26 Apr 2024, 22:09

» Globalizarea
Scris de virgil_48 Vin 26 Apr 2024, 16:11

» Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
Scris de virgil Vin 26 Apr 2024, 08:21

» Structura atomului
Scris de Dacu Joi 25 Apr 2024, 10:27

» Laborator-sa construim impreuna
Scris de eugen Mier 24 Apr 2024, 07:01

» Gravitonul
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 19:40

» Trei probleme cu lichide
Scris de Dacu Lun 22 Apr 2024, 17:50

» Sa mai auzim si de bine in Romania :
Scris de CAdi Lun 22 Apr 2024, 11:40

» Gravitatia sub spectrul lui Einstein si Newton.Cine are dreptate?
Scris de virgil Dum 21 Apr 2024, 20:50

» Ce fel de muzica ascultati?
Scris de Forever_Man Dum 21 Apr 2024, 02:32

» Ce fel de popor suntem
Scris de eugen Vin 19 Apr 2024, 18:29

» Criteriile de analiză logică
Scris de curiosul Joi 18 Apr 2024, 10:49

» Miscarea
Scris de virgil_48 Mier 17 Apr 2024, 08:40

» Memoria și tendințele adictive
Scris de curiosul Sam 13 Apr 2024, 16:39

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 10:59

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de CAdi Dum 07 Apr 2024, 09:35

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 06 Apr 2024, 14:24

» Lucrul mecanic - definitie si exemple (Secţiunea 2)
Scris de virgil_48 Mier 03 Apr 2024, 10:07

» Unde se regaseste energia consumata pentru schimbarea directiei unei nave cosmice ?
Scris de virgil_48 Vin 29 Mar 2024, 23:15

» Geometria numerelor prime
Scris de curiosul Vin 29 Mar 2024, 09:57

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Urări de sărbători
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Eu sunt Dumnezeu - viitoarea mea carte in limba romana
( 1 )


» Mesaj de la virgil în Ce este constiinta ?
( 1 )


» Mesaj de la CAdi în Sa mai auzim si de bine in Romania :
( 1 )


Top postatori
virgil (12196)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi (11938)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil_48 (11217)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7943)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
curiosul (6677)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Razvan (6162)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
eugen (3794)
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Pacalici
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Razvan
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
meteor
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
gafiteanu
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
scanteitudorel
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Forever_Man
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
virgil_48
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
eugen
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
CAdi
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
virgil
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
curiosul
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Dacu
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_lcapDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Voting_barDespre credinţă şi religie - Pagina 18 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 16 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 16 Vizitatori :: 2 Motoare de căutare

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Despre credinţă şi religie

+22
Pacalici
Syntax
silviu11
meteor
Turcu Vasile
Dacu
omuldinluna
TOMA
Bordan
AMOT
totedati
cris
nic
gafiteanu
Abel Cavaşi
Razvan
eugen
curiosul
WoodyCAD
CAdi
virgil
sadang
26 participanți

Pagina 18 din 34 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 34  Urmatorul

In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Mar 03 Mai 2011, 21:42

Rezumarea primului mesaj :

[Provine din topicul „Păreri despre Pavel Coruţ”]

Virgil, faci aceiasi greseala pe care o fac toti oamenii de rand; confunda religia cu credinta. Religia reprezinta o metoda de manipulare si control (nu neaparat si permanent tendentioasa) a maselor de oameni - in cazul religiei crestine prin intermediul instutiei bisericesti, iar credinta este ceva intim si intrisec fiecarei persoane, aflandu-se dincolo de institutii si corp fizic.


Ultima editare efectuata de catre Abel Cavaşi in Mier 04 Mai 2011, 08:56, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos


Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Vin 26 Oct 2012, 08:42

Si eu am zis-o de mic copil, pana intr-o zi cand am mai crescut iar aceasta fraza m-a zgariat pe urechi si chiar si pe suflet; "Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău.". De atunci am renuntat la aceasta rugaciune si ma rog in legea mea, cu cuvintele mele, rugaciune in care ma implic pe mine ca element activ, donator, nu doar ca un simplu pasiv, care cer intr-un ca milogul!

Tie cum iti suna in urechi, in minte si in suflet aceasta fraza? Tu asa le-ai face copiilor tai sau celor dragi? Ai putea sa le faci asa ceva?

sadang
Ne-a părăsit

Numarul mesajelor : 1774
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Vin 26 Oct 2012, 09:21

Fara suparare,dar versetul "Şi nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbăveşte de cel rău." este foarte corect si trebuie sa spun ca nu mi-a impus cu forta nimeni sa zic rugaciunea Domneasca si cat am fost copil si adult pana la o varsta destul de mare chiar nu spuneam nicio rugaciune si deci nici rugaciunea Domneasca,dar de cand am inceput sa citesc si Evangheliile atunci mi-am dat seama cat de simplu,corect dar mai ales cat de benefic este sa spun numai rugaciunea Domneasca.
Orice parinte isi educa si instruieste copilul intr-un anumit fel ceea ce inseamna ca de fapt acel parinte isi duce in ispita copilul impunandu-i ceea ce crede el ca este bine si ceea ce este mai grav este ca nu se stie daca acea educatie si instructie data de acel parinte il va putea feri pe copilul sau de cel rau.De exemplu un ateu isi educa si il instruieste copilul in credinta ca nu exista DUMNEZEU,un hindus il educa si il instruieste pe copilul sau in credinta in tot felul de zeitati si in credinta ca lumea si deci si universul este o iluzie,un budist il educa si il instruieste pe copilul sau in credinta atee ca nu exista DUMNEZEU si ca lumea si deci si universul este o iluzie si atunci asta inseamna ca acel parinte il ispiteste pe copilul sau cu o anumita credinta si un anumit fel de a trai ceea nu iseamna neaparat ca asa este bine si tocmai dea ceea eu consider ca rugaciunea Domneasca este cea mai buna rugaciune.
Cum poate fi educat si instruit un copil astfel incat sa nu fie ispitit de nimic si sa fie deci izabavit de cel rau?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Numarul mesajelor : 2599
Data de inscriere : 28/07/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Vin 26 Oct 2012, 10:24

Dacule, este drept si este corect sa faci si sa gandesti asa cum faci si gandesti, dar doar in raport cu tine insuti. problema apare atunci cand interactioneazi cu ceilalti, indiferent care ar fi acesti ceilalti!

Tu nu trebuie sa iei de bune ceea ce eu afirm aici. In cel mai bun caz te poti intreba "Oare ce a vrut asta sa zica?". Tu insa musai trebuie sa cauti singur sa intelegi sensurile a ceea ce stii, ce intelegi, ce traiesti... Cat mai profund!

La fel si cu aceasta fraza. Si nu e vorba neaparat de cum poate fi educat un copil. E vorba de tipul de mentalitate care se formeaza in urma inocularii adanci a unor asemenea fraze. Si e vorba despre faptul ca o asemenea mentalitate va ajunge la randul ei sa educe alte constiinte tinere atunci cand ajunge parinte la randu-i! Poate ar trebui sa te intrebi "De ce exista cuvantul ispita si in ce context are el sensul actual folosit de oameni?". Si de ce? Ar mai exista el daca am constientiza deplin notiunile de bine si rau? Exista aceste notiuni la nivel universal? Sau sunt ele doar niste conditionari mantale, care la randul lor duc la formarea unui anumit tip de mentalitate?

Cam acestea precum si multe altele ar trebui sa fie intrebarile la care sa-ti raspunzi singur, in urma introinspectiei profunde. Nu astepta raspunsuri (lamuriri) si nu acorda raspunsurilor externe propriului tau eu, decat valoarea lor pur informativa. Si asta doar atunci cand tu o ceri, altfel se cheama manipulare atroce.

In concluzie, sunt sensuri care trebuiesc sesizate prin propria-ti gandire profunda, si nu luate "ad literam" din exteriorul fiintei tale. E vorba de manifestarea plenipotentiala a propriei tale fiinte, nu doar a unui segment din ea (ratiunea). Iar existenta nu se traieste la "fara frecventa"... asa ca ispitele exista oricum... iar a dori inexistenta lor inseamna inexistenta propriei fiinte... Totul tine de interpretare! Spor la interpretat...!

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Vin 26 Oct 2012, 14:01

Tu asa le-ai face copiilor tai sau celor dragi?

e și o variantă mai hardcore a ispitei, cea despre iov ... îți place nu-ți place răul există cu voia lui dumnezeu și ca urmare a alegerii noastre!

dacă nu ne-ar fi respectat dorința, de a avea libertatea, n-ar mai fi ce să ne ispitească ...

mai recitește primul capitol al bibliei, cel cu mușcatul mărului, acolo e tot ce ai nevoie dacă vrei să înțelegi de ce trebuie să ceri tu îndepărtarea ispitei!

mereu și mereu și mereu!

în fiecare clipă trebuie să inversezi albul negru în albul alb și negrul negru prin rugăciune!

și asta nu se face fără acordul tău!

Dacu a scris:orice alte rugaciuni le consider paganesti

what!? foarte ciudată interpretare ... nu cumva și orice alte scrieri religioase în afară de biblie sunt tot păgîne!?

nu cumva toată biblia e păgînă în afară de celebrul
Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău
sunt păgîne pentru că ce altceva mai poate fi necesar decît această poruncă?

mai contează dacă ne iubește sau nu? dacă e bun sau nu? el e barosanul și restul nu mai contează e influență păgînă!

el el dar care el? ăla cu coarne sau cel cu coroniță? că par mai mulți!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20931
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Sam 27 Oct 2012, 04:54

Dacule, vrei sa ne lamurim putin ce inseamna cuvantul si ce inseamna tacerea? Un cuvant dupa ce l-ai rostit deja si-a pierdut sensul pentru care a fost rostit … cu-vant … purtat de vant … Tacerea e in schimb locul unde se plamadesc cuvintele, e daca vrei golul ala din noi 99,99%, e infinitul, eternitatea … Dumnezeu … e sufletul nostru, e iubirea din noi, care n-are nevoie de cuvinte, cu care trebuie sa te contopesti in tacere, fara vorbe, fara zgomot …

Cand stii sa citesti nu cuvintele, ci pauza dintre ele, cand intelegi nu zgomotul, ci … tacerea, abia atunci poti afirma ca stii ceva, pana atunci nu prea stii numai infimul ala de 0,0…%, atat reprezinta cuvintele, Dacule, atat putem noi cuprinde din universul asta cu mintea noastra logica si rationala … restul e …tacereee … Asta inseamna “rugaciunea inimii”, sa impaci mintea cu inima, sa te impaci pe tine cu tine insuti, fara multa larma, fara batut cu pumnul in piept, fiindca pe tine nu te poti minti, de tine nu te poti ascunde, te gaseste celalalt … iubirea nu se trambiteaza, iubirea se … traieste …

Rugaciunea duhovniceasca este cea mai inalta treapta spre rezonanta cu simfonia divina, e abandonarea totala si neconditionata a tot ce inseamna aceasta viata, ruperea complet a orice legatura materiala, apasat butonul “oprit” al mintii si lasat totul inimii, sufletului, care plange in tacere, Dacule, ca nu-i acorzi atentia cu care te lauzi la toti ca i-o acorzi, pe care nu-l poti cumpara cu nimic material, nici cu premiul de la curiosul, nici cu mataniile tale …

Iubirea neconditionata, Dacule, stii ce-i aia? Iubirea neconditionata a tot si toate, fiindca toti suntem acelasi lucru si acelasi lucru in toti, sa te abandonezi total infinitului si infinitul sa-l prinzi in palma … nu cu matanii, tarat pe coate si pe genunchi, lacrimi de crocodil, cu zambet de monstru pe fata, in … tacereee, dacule, in linisteee … Abia atunci poti face afirmatii ca stii ce crezi, pana atunci doar crezi ce ti-au spus altii …

De cuvinte se foloseste politica, religia, presa … tehnicile de manipulare … care stiu cum sa-l bata pe “sclavul modern”, fara torturi fizice, fara lanturi si catuse, cu … cuvantul … cu restul se bate singur …

“… Amot! … eu stiu ca dumnezeu e un nemernic … un ticalos ordinar … un boschetar homosexual care se inchina falusului lui shiva … Stiu sigur treaba asta! … “

Dacule, ti-am zis ca cuvantul “DAC” e un cuvant sfant … mai sfant ca Dumnezeul tau … sa ai grija de el … si daca mai ai nelamuriri, daca n-am fost destul de clar, te rog sa-mi mai ceri … Multumesc!

“Cand timpul curge fara de oprire … nu tine ura-n viata ce-o traiesti … numai iubind ajungi in nemurire … e-atat de simplu, Doamne, sa iubesti…”
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Sam 27 Oct 2012, 20:22

Bordan a scris:Dacule, vrei sa ne lamurim putin ce inseamna cuvantul si ce inseamna tacerea? Un cuvant dupa ce l-ai rostit deja si-a pierdut sensul pentru care a fost rostit … cu-vant … purtat de vant … Tacerea e in schimb locul unde se plamadesc cuvintele, e daca vrei golul ala din noi 99,99%, e infinitul, eternitatea … Dumnezeu … e sufletul nostru, e iubirea din noi, care n-are nevoie de cuvinte, cu care trebuie sa te contopesti in tacere, fara vorbe, fara zgomot
Fara suparare,dar vreau sa ne lamurim chiar mult mai mult si nu putin.
Eu stiu si cred ca la inceput era Cuvantul.Unde era Cuvantul?Cine era Cuvantul?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de sadang Sam 27 Oct 2012, 20:47

Oare intrebarea "Ce era (este si va fi) cuvantul" nu ar fi mai potrivita? Sau suna periculos prin prisma religiilor?

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Sam 27 Oct 2012, 23:02

apropo încă o măslină pentru bordan vizavi de rugăciunea inimii și nemișcare:

wikipedia.org - Quantum Zeno effect
It is easy to show using standard theory that if a system starts in an eigenstate of some observable, and measurements are made of that observable N times a second, then, even if the state is not a stationary one, the probability that the system will be in the same state after, say, one second, tends to one as N tends to infinity; that is, that continual observations will prevent motion

— Alan Turing as quoted by A. Hodges in Alan Turing: Life and Legacy of a Great Thinker p. 54

ciripel, ciripel și nu prea! deja conceptul a fost introdus publicului larg în varianta poporană în serialul de televiziune dr. who!

într-un episod e vorba despre gurgui, un fel de statui de piatră care cît timp te uiți la ele nu se mișcă ... cum iei ochii de pe ele cum se aruncă pe tine și te halesc! ca să rămîi în viață și în această realitate trebuie să ții tot timpul ochii larg deschiși și să îi ții sub obervație nonstop!

wikipedia.org - Blink (Doctor Who)
Weeping Angel

The Weeping Angels are an ancient race of aliens from the Doctor Who television series. Steven Moffat, their creator, attributes their appeal to childhood games such as Grandmother's Footsteps and the notion that every statue is secretly a Weeping Angel.[1]

Their usual mode of feeding is to send their victims back in time, which creates time energy to feed on. When they are not being observed by another being, they can move very quickly and silently, but when they are being observed, they become "quantum-locked", occupying a single position in space and becoming stone. In this state, they are frozen and difficult to destroy. They cannot suppress this reaction. If two Weeping Angels were to look at each other at the same time (or one were to look at a mirror), they would be trapped in stone form until an outside force moves them apart. To prevent this, they often cover their eyes while moving - this makes them look like they are weeping.

eeee! asta da chestie interesantă!
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20931
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 28 Oct 2012, 04:55

“În prima secundă a creației s-a dat și startul cursei socializării … un neutron, format din 3 quarci (up+dowm+dowm), este o particulă plină de nevoi, care nu se poate întreține singur mai mult de 10 minute … pentru a supraviețui, trebuie să-și găsească măcar un partener social … își petrece primele 3 min din viață făcând o curte cosmică asiduă, împerechindu-se cu un proton, format la rândul lui din 3 quarci (up+up+dowm), cei doi atrăgând apoi repede un alt cuplu în îmbrățișarea lor, formând nucleul He. Iubirea există în noi din momentul creației, trebuie să-i dăm voie numai să se manifeste, să iasă la suprafață.” – am pus ghilimele fiindca e din alt post.

Totedati, puterea asta pe care o avem in noi si pe care materia n-o recunoaste, IUBIREA, este mult mai … adanca … din momentul creatiei. O sa ajung si eu, cat de curand, mai … adanc la ea … la ea: http://ro.wikipedia.org/wiki/Kundalini , care e acolo si asteapta … chemarea … Dupa mine sunt doua forte antagonice care functioneaza la scara universala … GANDIREA SI IUBIREA … una dezbina, cealalta aduna, astea ar trebui sa fie echilibrate … inclusiv in noi si o sa vezi peste vreo 2,3 posturi sa nu le amestec acum …

Dacule,
Fiți deci desăvârșiți, așa cum și Tatăl vostru din ceruri este desăvârșit! (Matei 5:47)”,
“Dar Eu vă spun să vă iubiți dușmanii și să vă rugați pentru cei care vă persecuta. (Matei 5:44)”.
(DESĂVÂRȘÍT adj. 1. v. perfect. 2. v. ireproșabil. 3. v. sfânt. 4. v. nemărginit. 5. v. absolut.) – dex.
Intraţi prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta şi lată este calea care duce la pieire şi mulţi sunt cei care o află. (Sf Evg după Matei cap 7:13)”
Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi. (Sf Evg după Matei cap 7:1)”

Sufletul, dacule, nu-l poti “pipai” cu materia, trebuie sa respecti cuvantul bibliei prin faptele tale, nu prin vorbe, in tacere, sa te desavarsesti … sa te eliberezi de tot ce inseamna materie …
Rugaciune si tacere … Telul rugaciunii poate fi rezumat in aceste cuvinte: "Fii ceea ce esti".

http://www.crestinortodox.ro/editoriale/rugaciune-tacere-70343.html

Dacule, acum lamuriri pe care le astepti de aici …

Dacu a zis:
Eu stiu si cred ca la inceput era Cuvantul.Unde era Cuvantul?Cine era Cuvantul?Astept lamuriri.Multumesc!”


Am mai spus-o dacule, si o mai spun, ca stiu ca nu m-ai citit. Stiinta cu credinta in momentul de fata sunt separate … stiinta stiecredinta crede … Tu cand spui ca stii si crezi, ce spui defapt? Stii ce crezi si crezi ce stii? Poti sa crezi ce vrei tu, dar nu stii ce crezi, fiindca ce crezi tu stii de la altii, adevarul ala pe care tu sustii ca-l cunosti, nu-i al tau, fiindca nu l-ai gasit tu … ca nu l-ai cautat, ca-i mai usor sa stai sa-ti dea altul de pomana …

“Sfânta Evanghelie după Ioan cap 14:
3. Şi dacă Mă voi duce şi vă voi găti loc, iarăşi voi veni şi vă voi lua la Mine, ca să fiţi şi voi unde sunt Eu.
4. Şi unde Mă duc Eu, voi ştiţi şi ştiţi şi calea.
5.Toma i-a zis: Doamne, nu ştim unde Te duci; şi cum putem şti calea?
6.Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.
…………………………………
12.Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu şi mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.”


Tu stii calea dacule? Calea ti-a spus-o EL … in toata biblia … dar trebuie s-o cauti, ca s-o gasesti, trebuie sa o si respecti … in tacere … fara larma … sa intri pe usa ingusta, nu pe cea larga pe care merg toti, pe usa ta … sa ajungi la … desavarsire. Mergand pe calea asta vei descoperii adevarul, adevarul tau nu al altuia, adevar pe care trebuie sa-l tii pentru tine … fiindca nu-l poti demonstra la altul, il poti trai doar tu

Odata descoperit adevarul esti aproape … aproape … de cer … fiindca atunci stii calea si adevarul … ai descoperit ca Dumnezeu e in tine cu iubirea si dragostea SA, si tu esti in EL … poti sa te incredintezi LUI prin IUBIRE NECONDITIONATA, dacule, a tot si a toate, fiindca Dumnezeu e in toate lucrurile si noi suntem toate lucrurile, suntem infinitul … si infinitul e in noi in acelasi timp, daca un gand rau gandesc fata de altul, acel gand il gandesc fata de mine … se intoarce si ma lucra …

Cand ai ajuns in etapa asta a desavarsirii, dacule, te poti UNI cu EL cand vrei TU, cand vrei tu poti opri timpul si spatiul, te poti lepada de tot ce inseamna materie si sa TRAIESTI ETERNITATEA … fiindca acum esti doar viu … nu traiesti … a trai inseamna a schimba verbul “a avea” cu “a fi”, e o stare … doar EXISTI … impreuna cu tot UNIVERSUL, tot universul in tine si tu in tot universul … toate lucrurile in tine si tu in toate lucrurile …

Abia atunci, dacule, cand gasesti butonul prin care sa opresti mintea sa mai gandeasca ce vrea ea, cand poti … in tacere sa ajungi la desavarsire, sa-ti vezi sufletul si sa-i acorzi atentia cuvenita … sa te impaci cu tine insuti, fiindca tu cu tine esti certat … abia atunci poti afirma ca stii ce crezi … pana atunci doar crezi ce ti-au spus altii … abia atunci incepi sa traiesti cu adevarat, pana atunci esti doar viu. Citeste si asculta prima poezie pe care am pus-o si incearca sa descifrezi mesajul pe care-l transmite, fiindca vine … de departeee … 1000 de ani!! Multumesc, dacule si imi pare bine de cunostinta! Si nu uita ca sunt multi care sunt vii toata viata si nu stiu de ce traiesc … Stii ce crezi si crezi ce stii?

“Alunga patimile mele … pe veci strigarea lor o frange … si de durerea altor inimi … invata-ma pe mine-a plange … nu rostul meu, de-a pururi prada … ursitei mastere si rele … ci jalea unei lumi, parinte … sa planga-n lacrimile mele …”

IUBIRE NECONDITIONATA!! ... e-atat de simplu, Doamne, sa iubesti ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 08:04

Provine din topicul „Stiinta si Constiinta”.

Stiinta=constiinta mea data de DUMNEZEU sufletului meu ma ghideaza in aflarea adevarului.
Toate bune si frumoase,dar fara suparare eu nu sunt de-acord cu polologhia gurilor si a popilor de orice religie caci orice suflet de om va vedea si va auzi adica acel suflet de om va fi trezit atunci cand va vrea DUMNEZEU iar EL si numai EL va hotari cand unul sau altul va cunoaste adevarul si astfel acel suflet de om se va elibera.Domnul Iisus Hristos a spus cunoasteti adevarul si va veti elibera,dar adevarul nu poate sa-l cunoasca nimeni daca DUMNEZEU nu trimite la acel suflet Duhul Sfant caruia i se mai zice si Duhul Adevarului.
In loc in bisericile crestine sa se vorbeasca despre DUMNEZEU,despre Domnul Iisus Hristos si despre Duhul Sfant,acolo in acele cladiri se vorbesc despre asa zisi sfinti si acolo se inchina cui nu trebuie la asa zisi sfinti si asa zise sfinte cand de fapt ar trebui sa ne inchinam si sa aducem slava doar lui DUMNEZEU si nicidecum altora si deci nici Domnului Iisus Hristos sau Maicii Domnului Iisus Hristos caci asa spun primele doua porunci din cele zece porunci.Nu sunt de-acord nici cu cantarile de tot felul din bisericile crestine de tot felul la adresa unor asa zisi sfinti si asa zise sfinte caci singurele cantari din bisericile crestine ar trebui sa fie doar cele de slava lui DUMNEZEU.
Am citit tot felul de scrieri ale diferitelor religii,dar ceea ce ma doare cel mai mult este cand vad o gramada de secte asa zise crestine inclusiv cea ortodoxa dezbinate intre ele dar care nici una nu se bazeaza pe cuvantul lui DUMNEZEU spus prin proorocii sai si prin Domnul Iisus Hristos asa cum sunt relatate in Vechiul si Noul Testament.
A citi scrieri ale diverselor religi este una,dar a face o ciorba si o ciulama din aceste scrieri ca drept hrana sufleteasca mi se pare un eres prea mare si de aceea eu raman la credinta ca Vechiul si Noul Testament este mai mult decat necesar si suficient pentru a cunoaste adevarul.
Eu nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,dar pana cand nu avem curajul de a spune ce credinta avem fiecare atunci nu putem sa discutam despre adevar si adevarul este unul singur si adevarul as dori sa-l aflam daca se poate aici pe forum prin cercetarea tuturor felurilor de scripturi.
Eu am vazut ipocrizia bisericii ortodoxe asa incat credinta pe care vreau s-o am este cea din Vechiul si Noul testament.De fapt o parte din Vechiul Testament este Tora.Asta vreau sa fie credinta mea si din aceste scrieri citesc pentru a ma edifica definitiv in credinta in DUMNEZEU.
In concluzie a discuta despre stiinta=constiinta inseamna a discuta de fapt despre credinta.
Daca are cineva curajul sa spuna care este credinta sa atunci sa o spuna caci adevarul il putem afla mai usor prin comunicare si dialog unii cu altii caci exista sansa ca poate unul dintre noi sa fi aflat adevarul de la DUMNEZEU prin Duhul Sfant.Astept lamuriri.Rog sa-mi fie iertata greseala de a spune prea multe,dar am vrut sa fie clara credinta pe care eu vreau sa o am.Multumesc!


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum 28 Oct 2012, 09:52, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Provizoriu

Mesaj Scris de sadang Dum 28 Oct 2012, 08:19

Provine din topicul „Stiinta si Constiinta” şi a fost precedat de mesajul anterior.

Nu mai astepta lamuriri! Si in general nu astepta! Tu doar continua sa te intrebi permanent de ce, si sa cauti sensurile profunde a tot ce constientizezi prin simturile trupului, intuiesti, ti se releva sau accesezi supraconstient! Doar nu te opri si nu te autolimita!


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum 28 Oct 2012, 09:53, editata de 1 ori (Motiv : Provine din topicul...)

sadang
Ne-a părăsit

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1774
Puncte : 24091
Data de inscriere : 31/05/2010

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 28 Oct 2012, 09:56

Fara suparare, Dacule, atata timp cat noi nu constientizam ca Dumnezeu suntem noi toti, si “toti suntem dumnezei”, tot universul e in fiecare din noi si noi suntem tot universul, noi modelam universul conform credintei noastre si universul se modeleaza prin noi, cat nu constientizam acest lucru nu tare multe putem vorbi. Ai ocazia sa rasfoiesti tot topicul de “stiinta si constiinta” sa vezi ce egalitate exista intre barbati si femei, intre logica si intuitie, intre stiinta si constiinta …

Si tot acolo gasesti, la partea de fizica cuantica, ca tot universul e compus din aceleasi trei particule, neutron, proton si electron, care se comporta ca o panza tesuta in tot universul, protonul tau e “acelasi” cu protonul din centrul galaxiei … “daca rupi o floare plange o stea …”. Deci, atata timp cat tu nu te impaci cu tine insuti, atata timp cat te ascunzi de tine insuti, nu poti “vedea” decat contradictii peste tot, cand vezi alb mintea iti spune ca-i negru si tot asa … pe toti ii vezi diferit de cum esti tu, pe toti ii vezi pe dos decat esti tu … numai adevarul tau e bun, a celorlalti nu e … si “ceilalti”, dacule, sunt aproape un miliard de biserici si bisericute, religii si secte sunt pe planeta asta. Daca toti ar gandi cum gandesti tu ce s-ar intampla?

Pe mine, de exemplu, nu ma deranjeaza ca toti cei 7 miliarde de oameni sa aiba credinta lor, ceea ce o au, si adevarul lor, ceea ce iarasi il au, dar sunt orbiti, o parte, de “credinta” si “adevarul” care le-au fost “turnat” in jumatatea aia de creier care le functioneaza, fiindca numai jumatate functioneaza, cel al stiintei, al constiintei fiind atrofiat … numai ca stiinta nu recunoaste, nu poate recunoaste ca ar exista altceva in afara ei … deci tu nu poti vedea alt adevar atat timp cat tu nu te impaci cu tine … atata timp cat tu te ascunzi de tine …

Eu pot sa fiu cand vreau Dacu, tu poti sa fii Bordan?

Poti sa-mi raspunzi la aceasta intrebare Dacule? Multumesc!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 16:37

Bordan a scris:Eu pot sa fiu cand vreau Dacu, tu poti sa fii Bordan? Poti sa-mi raspunzi la aceasta intrebare Dacule? Multumesc!
Fara suparare,dar cine crede ca poate fi ca unul sau ca altul atunci il neaga pe DUMNEZEU si eu stiu ca nimeni nu poate fi la un moment dat decat asa cum vrea DMNEZEU si nu cum vrea unul sau altul caci doar DUMNEZEU este Creatorul universului si deci si Creatorul nostru iar Creatorul ne-a facut in asa fel incat sa fim dupa cum vrea EL si nu dupa cum vrem noi si asa se explica de ce facem cand fapte bune cand fapte rele si tot asa se explica si gandurile si vorbele noastre mai bune sau mai rele caci nimic nu este dupa voia noastra ci toate se intampla dupa cum vrea DUMNEZEU si din Cartea lui Iov se vede vrerea lui DUMNEZEU si nu vrerea lui Iov si asa s-a intampat,se intampla si se va intampla si in cazul tuturor oamenilor de-acum incolo.In concluzie eu vreau sa fiu asa cum vrea DUMNEZEU si ma las ghidat de EL si de aceea ma rog sa nu ma duca in ispita si ma rog sa ma izbaveasca de cel rau si pentru asta spun rugaciunea Domneasca.Ce este raul si ce este binele?Facand bine cuiva nu cumva facem rau altcuiva?Aparent rezulta ca nu ar trebui sa facem nici bine nici rau nestiind ce efecte ar putea avea fapta noastra,dar chiar si nefacand nimic bun sau rau,negandind nimic bun sau rau si nevorbind nimic bun sau rau asta inseamna ca de fapt toate se intampla dupa cum e vrerea lui DUMNEZEU si nu dupa cum e vrerea noastra.Poate avea cineva orice vrea acel cineva?Eu cred ca nu si deci doar DUMNEZEU da si tot EL ia cand vrea si cum vrea.Amin!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 16:59

Bordan a scris:IUBIRE NECONDITIONATA!! ... e-atat de simplu, Doamne, sa iubesti ...
Fara suparare,dar nu inteleg ce inseamna iubire neconditionata.Ce inseamna a iubi?A iubi inseamna pur si simplu sa daruiesti fara sa ceri nimic in schimb adica fara a impune niste conditii.In concluzie nimeni nu iubeste pe nimeni dar toti ne iubim propriile noastre suflete.Este cineva care iubeste toata creatia lui DUMNEZEU?Eu zic ca nu!Este cineva care nu-si iubeste propriul sau suflet?Eu zic ca nu!Este bine ca ficare sa-si iubeasca propriul sau suflet?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de totedati Dum 28 Oct 2012, 17:37

dacule văd că ai o problemă cu așazișii sfinți ai bisericii dar n-ai probleme cu proorocii din VT și NT!

ți se pare cumva că sunt categorii separate!? ăia sunt sfinții! prorocii! mucenicii! martirii! eroii care au apărat credința inclusiv cu arma în mînă în războaie ca ștefan cel mare!

preoții nu sunt sfinți în mod automat, doar pentru că sunt preoți! ca să devină sfinți mai e nevoie de puțină perspirație!

ioan botezătorul e și el unul din sfinți și are zi de pomenire în calendarul ortodox!

nici un sfînt nu e înger! e om! adică a făcut și greșeli dar spre deosebire de noi a avut puterea să le depășească și să devină sfînt!

din strîmbăturile tale ipocrite vizavi de sărbătorirea sfinților și pupatul moaștelor nu îmi dau prea bine seama ce d_rac mincinos muncește cu normă întreagă în tine

care sfînt din calendarul ortodox te supără?

de ce strîmbi din nas cînd li se pomenește viața și faptele ca să ne reamintim de ei, cum poți lupta și cum trebuie să te comporți ca să fii creștin!?

nu crezi în efectul benefic al pupatului moaștelor sfinților? păi atunci nu crezi în minuni! în rai! în iad! în viața de apoi, în viața veșnică!

ai impresia că pupatul moaștelor e un fel de sport național, de obligație creștină!? adică un fel de pupă bă și tu moaștele ca să ne dovedești că ești creștin! n-ai pupat destul încă o tură! ai uitat galbenul în buzunar!

aia ai înțeles tu din pupatul moaștelor, al icoanelor și din rugăciuni!? păi dacă deaia le pupi și deaia faci cruce sau te rogi, la icoane, în biserică sau acasă doar de ochii lumii, ca să fii în rînd cu lumea, e degeaba!

mai bine fără! nu produc efecte! e placebo mincinos!

revenind, creștinul care nu crede în minuni nu crede în dumnezeu! poate alt dumnezeu dar sigur nu în ăla creștin de care vorbește isus, expertul no. 1 la făcut minuni încă din timpul vieții!

unii mai puțin antrenați ca el fac minuni doar după ce mor, unii chiar la sute de ani după ce mor, cazul celebru al lui ștefan cel mare și sfînt, asta e nu suntem toți la fel de bine antrenați în meseria de sfînt!

unii sfinți și după ce mor trebuie să bage genoflexiuni și flotări la sala de forță ca să devină sfinți! asta evident dacă vor! adică mor dar nu de tot! mai au treabă pe pămînt!

ok zice barosanul șef, zici că mai ai treabă pe pămînt? vrei să fii sfînt? să ți se pupe oasele? să ți se pomenească numele? să nu fii uitat de lume? te-am retras din misiune prea repede? bineeee! dar ai grijă ce faci pe acolo că altfel cînd te întorci găsești poarta încuiată!

cît ai fost viu te-am mai ajutat și eu cu o măslină, ceva indicii, minuni minuscule, acum te duci pe barba ta înapoi! meseria de sfînt e grea nu e pentru orișicine! coronița de lauri se cîștigă extrem de greu într-o lume atît de buimacă și de nerecunoscătoare, clevetitoare, ipocrită și invidioasă pe oricine pare a avea față de erou, de campion, de atlet al creștinătății!

că și michiduță, tizul meu mai mic, lucrează cu normă întreagă și nu e singur e o ciurdă!

și, cel puțin pentru sec XX și XXI, are ceva sucesuri becaliene! lupta nu e la mișto e pe bune!

conform apostolului pavel, alt sfînt, creștinismul fără a doua venire a lui isus și promisiunea vieții veșnice în paradis e o simplă păcăleală cu care n-are rost să mai pierzi vremea!

fără acea răsplată aduni doar iluzii în cer în loc de avere prin faptele tale din această viață!

ipocritule!

pavel coruț ar fi mai precis:

ateule!

crezi în dumnezeu dar strîmbi din nas cînd vine vorba de minuni și sfinți! adică nu crezi cu adevărat în dumnezeu!

că vorba aia barosanul șef n-are nevoie nici de minuni nici de sfinți!

ia să ne mai lase în pace cu vrăjeala!

zise micul dumnezeu închipuit
totedati
totedati
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Prenume : Adrian-Aurel
Numarul mesajelor : 1396
Puncte : 20931
Data de inscriere : 02/06/2011
Obiective curente : metafizica, filozofia

http://totedati.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Bordan Dum 28 Oct 2012, 18:08

Dacu a scris:
Fara suparare,dar nu inteleg ce inseamna iubire neconditionata.Ce inseamna a iubi?...

Iubire neconditionata, dacule, e aia cum te voi iubi eu pe tine de acum incolo ... in tacere ... asta e iubire neconditionata, fara vorbe, fara intrebari, fara plecaciuni ... 99,99% tacere ... asa ca considera de acum incolo biroul de informatii "Bordan" inchis pentru tine ... fara nici o intrebare ... iar daca nu stii ce inseamna "tacerea" intreaba-l pe prietenul tau ... AMOT ... fiindca el a invatat ca tacerea e mai importanta ca galagia ... Multumesc! Cum mi-a placut intalnirea cu tine asa imi place si despartirea ...in TACEREEEE ... 1000 de ani!!
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21201
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Oct 2012, 18:33

Pastorul Wurmbrand, povestea in una din cartile lui, ca in inchisorile comuniste ajunsese prin suferinta purificatoare la performanta de a-si iubi persecutorii.
Iubirea de semenii aflati pe malul celalalt al destinului (persecutorii), se exprima de exemplu prin iertare.
Aceasta iertare nu era conditionata de locul unde se afla martirul, de fericire sau nefericire, de durere sau de bucurie, de triumf sau agonie.
Iertarea exista pur si simplu, neconditionat, ca o putere divina inaltatoare.
Iertarea nu era o reactie masochista, a celui slab in fata celui tare.
Iertarea nu se supunea legii carnii, firii, ci legii duhului, spiritului care domina.
Pe cand in pozitia calailor comunisti, ei, care se credeau liberi, erau de fapt
incarceratii propriilor rautati.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32399
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 18:37

totedati a scris:dacule văd că ai o problemă cu așazișii sfinți ai bisericii dar n-ai probleme cu proorocii din VT și NT!
Fara suparare dar s-a inteles gresit.Sfinti sunt doar DUMNEZEU,Domnul Iisus Hristos si Duhul Adevarului caruia i se mai spune Duhul Sfant iar eu ma inchin si ma rog doar la DUMNEZEU si spun doar rugaciunea Domneasca.Amin!
Cine are un amalgam de credinte hinduiste,yoghine,budiste si tot felul de credinte crestine este ipocrit iar credinta mea vreau sa o am (deci nu o am inca) asa cum este descrisa prin cuvintele lui DUMNEZEU in Vechiul si Noul Testament.
Eu nu pup icoane si nici oase de morti si nici nu ma inchin la toate astea chiar daca zic unii ca acele icoane si oase zic unii ca ar face minuni caci minunile acestea sunt in mod sigur facute de satan cu vrerea lui DUMNEZEU.
Exista DUMNEZEU si daca exista Dumnezeu atunci cum arata EL si Sufletul LUI?Eu nu fac statuete si icoane cu DUMNEZEU pentru ca nimeni fara sa moara nu poate sa-l vada pe DUMNEZEU in adevarata lui Infatisare.

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 18:39

Bordan a scris:
Dacu a scris:
Fara suparare,dar nu inteleg ce inseamna iubire neconditionata.Ce inseamna a iubi?...

Iubire neconditionata, dacule, e aia cum te voi iubi eu pe tine de acum incolo ... in tacere ... asta e iubire neconditionata, fara vorbe, fara intrebari, fara plecaciuni ... 99,99% tacere ... asa ca considera de acum incolo biroul de informatii "Bordan" inchis pentru tine ... fara nici o intrebare ... iar daca nu stii ce inseamna "tacerea" intreaba-l pe prietenul tau ... AMOT ... fiindca el a invatat ca tacerea e mai importanta ca galagia ... Multumesc! Cum mi-a placut intalnirea cu tine asa imi place si despartirea ...in TACEREEEE ... 1000 de ani!!
Amin!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de CAdi Dum 28 Oct 2012, 18:46

Dacu a scris:
Bordan a scris:
Dacu a scris:
Fara suparare,dar nu inteleg ce inseamna iubire neconditionata.Ce inseamna a iubi?...

Iubire neconditionata, dacule, e aia cum te voi iubi eu pe tine de acum incolo ... in tacere ... asta e iubire neconditionata, fara vorbe, fara intrebari, fara plecaciuni ... 99,99% tacere ... asa ca considera de acum incolo biroul de informatii "Bordan" inchis pentru tine ... fara nici o intrebare ... iar daca nu stii ce inseamna "tacerea" intreaba-l pe prietenul tau ... AMOT ... fiindca el a invatat ca tacerea e mai importanta ca galagia ... Multumesc! Cum mi-a placut intalnirea cu tine asa imi place si despartirea ...in TACEREEEE ... 1000 de ani!!
Amin!

Voi copii ,sunteti normali ? Va certati pentru ,,iubire neconditionata '' ? Laughing

CAdi
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11938
Puncte : 57145
Data de inscriere : 16/02/2011
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 19:32

Suntem fii lui DUMNEZEU si suntem cum vrea EL si nu cum vrem noi.Amin!


Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 19:34

Cum este bine sa fie omul,rece,caldicel sau fierbinte?
Exista vreun om care iubeste toata creatia lui DUMNEZEU?
Atept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Oct 2012, 19:39

Sa incepem sa iubim toata creatia, iubind echilibrat, intai persoana cea mai apropiata.
Cu cuvantul si cu fapta. Daca vom trece examenul la o persoana, abia atunci ne putem pune problema de a trece la urmatoarea.
Avem de dat vre-o 7 miliarde de examene, numai cu oamenii.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32399
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 19:59

Fara suparare,dar care este persoana cea mai apropiata si ce inseamna sa iubim echilibrat?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Oct 2012, 20:10

Intr-o casnicie de exemplu, persoana cea mai apropiata sotului ar trebui sa fie sotia.(Nu soacra! ...Glumesc!)
Daca intr-un moment critic, sotul are o reactie nepotrivita, ranind sufleteste partenera, relatia se poate normaliza prin a cere iertare, pe de o parte, iar pe de alta a fi iertat.
Iubirea echilibrata o vad paradoxala. Ea merge mereu pe sarma.
Este un exemplu din multe altele posibile.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32399
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Dacu Dum 28 Oct 2012, 20:14

eugen a scris:Intr-o casnicie de exemplu, persoana cea mai apropiata sotului ar trebui sa fie sotia.(Nu soacra! ...Glumesc!)
Daca intr-un moment critic, sotul are o reactie nepotrivita, ranind sufleteste partenera, relatia se poate normaliza prin a cere iertare, pe de o parte, iar pe de alta a fi iertat.
Iubirea echilibrata o vad paradoxala. Ea merge mereu pe sarma.
Este un exemplu din multe altele posibile.
Si daca persoana in speta sotia nu iarta greseala sotului atunci ce e de facut?Dar propriul nostru suflet e bine sa-l iubim?Care alte exemple mai sunt?Astept lamuriri.Multumesc!

Dacu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2599
Puncte : 21823
Data de inscriere : 28/07/2012
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Oct 2012, 20:43

Dacu,
Daca sotul este credincios in sens religios si vrea sincer sa-si usureze sufletul, are o sansa in fata Divinitatii.
Divinitatea il poate ierta, dar rana prin neiertarea de catre sotie va ramane.
De aceea e bine sa ne infranam pana nu e prea tarziu. Suntem responsabili de ceea ce facem mereu. Sa nu venim cu: Diavolul m-a ispitit!
O alta sansa este ca printr-o atitudine autocorectata, sotul sa demonstreze stabilitate si dupa un timp neprecizat de asteptare, sa fie totusi iertat.

Cine raneste alta persoana, se raneste pe sine. Nu-ti poti iubi sufletul ranind pe altii.

PS: Urmaresti sincer raspunsuri sau ne "spionezi" punand atatea intrebari?

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32399
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Dum 28 Oct 2012, 21:49

MACACUL intelectual, in gandirea-i primitiva.....nu poate sa inteleaga .....
ZEUL SOARELUI...nu exista....
.....
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22520
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Oct 2012, 23:04

Nu era vorba de nici un Zeu al Soarelui.
Era vorba despre un caz practic din viata de toate zilelele, in care o persoana trebuie sa ajunga la echilibru cu semenul lui, cu partenerul lui de viata. Daca relatia umana deteriorata se poate salva, nu conteaza pana la urma daca se crede in zei sau nu. Rezultatul conteaza.
Sunt persoane aflate in conflict care in urma unor experiente religioase se iarta si raman prieteni pe viata. Altele se iarta din convingeri nereligioase, ajungand la acelasi consens stabil.
Religiosi sau nu, oamenii raman oameni.
Cred ca facem exces , din mandrie, daca aducem calificative ca macaci, celor diferiti de noi.


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32399
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Dum 28 Oct 2012, 23:12

Serios.....?
LOGICA ...lipseste cu desavarsire!
...
Pe acest RATIONAMENT... putem lua si...DROGURI-IERBURI.....si ne iubim cu totii, ca fratii!
....
DA, RELIGIA este un DROG AL MINTII...
.INDUCE STARI ALTERATE ALE CONSTIINTEI...!
....
...
IAR EU IAU ACESTE DROGURI...SI LE ARUNC LA ....WC!

WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22520
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de eugen Dum 28 Oct 2012, 23:21

In logica ta ,Romania nu te merita pentru ca avand un procent ridicat de religiosi este "drogata"?




Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 28 Oct 2012, 23:34, editata de 1 ori

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3794
Puncte : 32399
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de WoodyCAD Dum 28 Oct 2012, 23:29

CORECT!
Romania este o tara INAPOIATA, BARBARA....!
Romania este o tara care UIMESTE EUROPA...prin numarul de MACACI CRETINOIZI...aflati la conducerea EI!

...Romania este tara in care, la TANACU, a fost omorata o femeie...de un preot!....un MACAC CRETINOID...IN SEVRAJ!

Romania este o tara unde MOR COPII IN SPITATE...dar se construiesc biserici pe banda rulanta!

DA, Romania isi merita soarta!
..
Daca MACACII ar citi.... carti.... ar stii mai multe despre gradul de religiozitate si...gradul de civilizatie!
....Din pacate MACACII NU AU....nici cultura necesara nici inteligenta pentru a putea intelege mai mult!


WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 22520
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Despre credinţă şi religie - Pagina 18 Empty Re: Despre credinţă şi religie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 18 din 34 Înapoi  1 ... 10 ... 17, 18, 19 ... 26 ... 34  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum