Forum pentru cercetare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Ultimele subiecte
» țara, legiunea, căpitanul!
Scris de eugen Astazi la 00:13

» Grigorie Yavlinskii
Scris de CAdi Ieri la 23:49

» STUDIUL SIMILITUDINII SISTEMELOR MICRO SI MACRO COSMICE
Scris de virgil Ieri la 21:37

» How Self-Reference Builds the World - articol nou
Scris de No_name Ieri la 20:20

» Relații dintre n și pₙ
Scris de No_name Mier 16 Oct 2024, 10:02

» Oracle, bacsika unde esti ?!
Scris de Meteorr Mar 15 Oct 2024, 20:00

» PROFILUL CERCETATORULUI...
Scris de eugen Sam 12 Oct 2024, 12:49

» Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
Scris de eugen Sam 12 Oct 2024, 12:36

» Ce fel de popor suntem
Scris de CAdi Vin 11 Oct 2024, 19:46

» Unde a ajuns stiinta ?
Scris de CAdi Vin 11 Oct 2024, 19:20

» OZN in Romania
Scris de CAdi Vin 11 Oct 2024, 18:59

» Fenomene Electromagnetice
Scris de eugen Joi 10 Oct 2024, 23:26

» TEORIA CONSPIRATIEI NU ESTE UN MIT...
Scris de Meteorr Lun 07 Oct 2024, 07:44

» Globalizarea
Scris de CAdi Dum 06 Oct 2024, 20:06

» EMINESCU, Templu National
Scris de eugen Sam 05 Oct 2024, 21:38

» Conjectura Goldbach, Ternary, Chen, Sun,..Prime Gaps,..Firoozbakht,.. și altele
Scris de No_name Vin 04 Oct 2024, 21:40

» Intrebari-Raspunsuri
Scris de eugen Vin 04 Oct 2024, 09:59

» Politică şi religie
Scris de eugen Mier 02 Oct 2024, 07:54

» URME ALE EXTRATERESTRILOR PE PAMANT. DESCOPERIRI INEXPLICABILE SI FENOMENE OZN 1
Scris de Meteorr Dum 29 Sept 2024, 21:35

» Despre credinţă şi religie
Scris de virgil Mier 25 Sept 2024, 21:57

» Basarabia, Bucovina - pământ românesc
Scris de virgil Mar 24 Sept 2024, 20:16

» New topic
Scris de ilasus Joi 19 Sept 2024, 19:17

» Fotografia astronomica.
Scris de Razvan Mier 18 Sept 2024, 20:53

» Grup de cercetare pentru constiinta
Scris de virgil Lun 09 Sept 2024, 21:10

» Structura atomului
Scris de virgil Lun 02 Sept 2024, 20:16

» Experimentul Pound Rebka
Scris de virgil Lun 19 Aug 2024, 18:14

» Microundele
Scris de CAdi Vin 16 Aug 2024, 11:11

» Transilvania-pamant stramosesc
Scris de CAdi Mier 14 Aug 2024, 06:55

» Scrierea dacilor
Scris de CAdi Lun 12 Aug 2024, 19:58

» Sanatate- Diverse
Scris de eugen Sam 10 Aug 2024, 10:01

Postări cu cele mai multe reacții ale lunii
» Mesaj de la CAdi în Fotografia astronomica.
( 3 )


» Mesaj de la Meteorr în Conjectura Goldbach, Ternary, Chen, Sun,..Prime Gaps,..Firoozbakht,.. și altele
( 2 )


» Mesaj de la eugen în Tesla, omul- munca, geniu, rezultate
( 2 )


» Mesaj de la virgil în Basarabia, Bucovina - pământ românesc
( 2 )


» Mesaj de la CAdi în Basarabia, Bucovina - pământ românesc
( 2 )


Top postatori
virgil (12393)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi (12340)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil_48 (11380)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi (7957)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu (7617)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul (6790)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan (6172)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici (5571)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel (4989)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen (3951)
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei care creeaza cel mai des subiecte noi
Abel Cavaşi
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Pacalici
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
curiosul
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Dacu
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Razvan
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
meteor
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
gafiteanu
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
scanteitudorel
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai lunii
CAdi
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Meteorr
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
No_name
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Abel Cavaşi
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Forever_Man
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 

Cei mai activi postatori ai saptamanii
No_name
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
CAdi
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
eugen
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
Meteorr
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 
virgil
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_lcapFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Voting_barFenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Vote_rcap 

Flux RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 


Spune şi altora
Cine este conectat?
În total sunt 18 utilizatori conectați: 0 Înregistrați, 0 Invizibil și 18 Vizitatori

Nici unul

Recordul de utilizatori conectați a fost de 181, Vin 26 Ian 2024, 01:57

Fenomene Electromagnetice

+16
Obislaveanul
virgil_48
v0id
curiosul
gafiteanu
WoodyCAD
mm
Razvan
Bordan
CAdi
Abel Cavaşi
omuldinluna
cris
sadang
virgil
eugen
20 participanți

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Sam 17 Dec 2011, 18:06

Rezumarea primului mesaj :

Un topic pentru postarea unor fenomene electromagnetice (electrostatice, electrodinamice, magnetice, magnetodinamice, electro-magnetice, sau altele derivate), intalnite de cercetatori, experimentatori, inventatori, amatori, etc.

Pentru inceput, o enumerare a catorva fenomene comune in experimente gen Tesla, Newman, Hendershot, etc:

-rezonanta electromagnetica.
-suprapunerea in faza a fluxului magnetic inductor cu cel indus.
-polarizarea energiei magnetice latente preexistente la nivel microscopic (Newman).
-discontinuitati ale densitatii energiei magnetice la suprafata de separare a doua medii diferite.
-bobinarea unui solenoid direct pe magnet permanent.
-ruperea unei linii de camp magnetic terestru (Hendershot).
-unda electrodinamica (TESLA).

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos


Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de curiosul Sam 12 Mar 2016, 17:48

Aici m-ai prins.
Mă refer la anumite informații pe care nu le iau în calcul.
Poate că eu am făcut referire mai mult la acuratețea matematicii folosite în ce-am citit și cât am citit, pe care eu o găsesc bine fundamentată.
Dar totuși, nu sunt eu în măsură să gândesc critic , ca să fac și o paralelă la elevul care simțea că este nevoit să memoreze munți de informații inutile și nu era stimulat să gândească critic.
Așa cum spui, din punctul tău de vedere ca practician, experimentele au un cuvânt greu de spus și nu pot fi ignorate.
De ce sunt ignorate...iar nu pot să mă abțin să-mi dau cu părerea.

Hai...le ignoră unul, doi, dar le ignoră chiar toată comunitatea științifică dacă ele ar fi capabile să răstoarne teorii deja acceptate ?

Nu ca practician, ca un...om care-și dă cu părerea, nu pot să nu mă gândesc și la asta.
Mă mai gândesc și că dacă rezultatul unui experiment este atât de relevant și capabil să întoarcă pe dos viziunea de până atunci a fizicienilor,   nu poate fi trecut așa ușor cu vederea.

Mi-e greu să cred totuși că sunt ignorate experimente relevante doar pentru faptul că le este atât de dragă fizicienilor relativitatea, ci mai degrabă faptul că rezultatul experimentului nu este suficient de relevant ca să poată contrazice principiile relativității.

După cum bine știm, sunt multe eforturi în realizarea de experimente pentru verificarea relativității și culmea este că rezultatul experimental este cel anticipat de teorie.

Chiar dacă nu o fi corectă relativitatea, iar fenomenologia ar avea alte  cauze, simplul fapt că rezultatele experimentale corespund cu cele prezise de teorie, întărește și mai mult părerea fizicienilor că teoria este corectă.

De altfel, nici nu are importanță mare cauza, ci efectul.
Să presupunem că peste tot unde este aplicabilă relativitatea efectele/rezultatele experimentale corespund complet cu cele prezise de teorie.
Cât de importantă este cauza reală a fenomenului care produce exact același efect prezis de teorie ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6790
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de curiosul Sam 12 Mar 2016, 18:25

Sau alt exemplu.
Bănuiesc că nu a văzut nimeni niciun electron, niciun proton, niciun neutron, nici cum se învârt electronii de nebuni în jurul unui nucleu.
Totuși, există o teorie a modelului orbital atomic, iar predicțiile teoretice funcționează de minune în practică.
Ca și cum exact așa ar fi construită lumea de la nivelul micro pe care nu-l mai percepem.

Dar ce ne-am face dacă presupunem că de fapt realitatea de acolo de jos nu este construită așa ?
Nu e bună teoria ?
Ce importanță are cum e construită lumea aia, dacă predicțiile teoretice ale modelului orbital atomic corespund perfect cu rezultatele experimentale ?

De fapt, încă o chestie interesantă care apare în urma acestui raționament :

Relația cauză-efect este unică ?
Adică cauzalitatea este unică, sau exact același efect poate fi produs de mai multe cauze diferite ?

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Numarul mesajelor : 6790
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 12 Mar 2016, 18:54

curiosul a scris:Sau alt exemplu.
Bănuiesc că nu a văzut nimeni niciun electron, niciun proton, niciun neutron, nici cum se învârt electronii de nebuni în jurul unui nucleu. Nu  se  invart  de  nebuni ,  iar  despre particulele   aflate  in discutie mai  stiu  si  eu  cate  ceva.  Din  pacate  nu  pot  discuta   foarte   mult  si mai  ales  la  modul  serios pe    forum  .
Totuși, există o teorie a modelului orbital atomic, iar predicțiile teoretice funcționează de minune în practică.  Aici nu  te  contrazic ,  dar  ma  intreb  de   ce ?   Poate   asa   cum  ai  afirmat  mai  sus  relatia   cauza   -efect functioneaza   foarte   bine.   Dupa  parerea mea   efectul  este  bine  determinat  prin   formule  matematice  ,  dar  despre cauza  care-l  produce  nu prea  se   stie  aproape  nimic.
Ca și cum exact așa ar fi construită lumea de la nivelul micro pe care nu-l mai percepem.  Da,  de  la   nivel micro   este   construit  totul   si  foarte  greu  pot  fi  percepute  anumite  fenomene  fizice    in   momentul   de  fata.

Dar ce ne-am face dacă presupunem că de fapt realitatea de acolo de jos nu este așa ?
Nu e bună teoria ? Este   foarte  buna cand     explica   fenomenul  dar   fara  cauza.
Ce importanță are cum e lumea aia, dacă predicțiile teoretice ale modelului orbital atomic corespund perfect cu rezultatele experimentale ? Aceasta   nu  se  mai  numeste   fizica  .  In fizica  eu  folosesc   4  cuvinte :  ,, scop-  actiune - cauza  - efect"   Cate   persoane  cu   pregatire  in   domeniul  fizici  ai auzit   sa  foloseasca  aceste  cuvinte   pentru  a  analiza  un   fenomen  fizic ?

De fapt, încă o chestie interesantă care apare în urma acestui raționament :

Relația cauză-efect este unică ? Este   intadevar   , dar  din  ce   in  ce  mai mult  se creeaza   o   prapastie   intre   ele.  Unde   ajungem  asa ?
Adică cauzalitatea este unică, sau exact același efect poate fi produs de mai multe cauze diferite ?
Cred   ca   mai  degraba  o  cauza  poate  produce   efecte   diferite  .   Am  studiat   aceasta  problema  in  lucrarea  scrisa   de   mine  Fizica   Atomului , dar  nu  am   ajuns pana acum , din lipsa de timp ,  la  o  concluzie   finala.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25794
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de curiosul Sam 12 Mar 2016, 20:33

Sunt de acord cu multe din ce-ai spus, dar nu înțeleg
scop-acțiune-cauză-efect

Nu înțeleg rolul scopului în fizică.
Electronii nu se învârt cu un scop anume pe orbite etc.

curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 12 Mar 2016, 22:32

curiosul a scris:Sunt de acord cu multe din ce-ai spus, dar nu înțeleg
scop-acțiune-cauză-efect

Nu înțeleg rolul scopului în fizică.
Electronii nu se învârt cu un scop anume pe orbite etc.
Ba  da  ,   se   invart   cu  un  scop   anume.  Nu  pot   eu  sa-ti  explic   aici  ,  de   ce  si  cum  .  Pe  MP.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25794
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de virgil_48 Dum 13 Mar 2016, 00:02

scanteitudorel a scris:
Ba  da  ,   se   invart   cu  un  scop   anume.  Nu  pot   eu  sa-ti  explic   aici  ,  de   ce  si  cum  .  Pe  MP.
Na, ca m-ai facut curios si pe mine. Stii MP ul meu, dar
nu inteleg de ce sfiala aceasta de a spune tuturor. Ai
observat ca eu sustin un mecanism de autoreglare si
autocontrol al Universului, care-l face vesnic, fara un BB
general sau moarte termica? Si nu am sugerat niciodata
ca mecanismul ar fi proiectat de cineva cu un scop.
El ar putea fi asa cum spun,  dintotdeauna, neproiectat
si neinfaptuit de cineva. Daca nu era asa, pana acum
Universul nu mai exista. Ma gândesc la un fel de selectie
a variantei celei mai fiabile. Fara nici un autor.
Dar faptul ca nu ne incadram in topic este clar! Daca vei
dori sa raspunzi, apelam la cineva pentru un OFF.

virgil_48
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 11380
Puncte : 44816
Data de inscriere : 03/12/2013

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de curiosul Dum 13 Mar 2016, 08:10

Într-adevăr, începem să fim cam off în acest subiect și probabil că ar fi indicat să ne spunem off-urile în alt subiect.

Eu sunt de părere Dorule că scopurile n-au ce căuta în fizică.
Din punctul meu de vedere, fenomenle fizice nu au un scop anume pentru care se întâmplă, ci se realizează inerțial, dacă termenul nu este cumva greșit, sunt puse în fața faptului împlinit, dacă putem să ne exprimăm și așa.

Dar poate tu înțelegi lucrurile altfel, mai bine decât mine, și ți-ai putea spune părerea în mod public.
Pentru că altfel, ai crea impresia de secretizare a informațiilor pe care le deții, dar nu se confirmă pentru că vrei totuși să mi le împărtășești în particular, sau ai crea impresia că nu ești sigur de ele și eviți să pari ridicol afirmând în public lucruri care pot părea aberante.

Dar tu știi mai bine cum stă treaba și rugăm totuși un moderator să ne separe off-urile offtopic într-un alt subiect, ca să respectăm munca lui eugen în acest topic și să nu-l facem varză cu alte discuții.




curiosul
Banat temporar pentru comportamentul nepotrivit

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 6790
Puncte : 41446
Data de inscriere : 22/03/2011

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de scanteitudorel Dum 13 Mar 2016, 08:17

OK.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25794
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 13 Mar 2016, 09:36

Autoreglarea in electromagnetism

Virgil_ 48
Imi place ideea expusa de tine, cu autoreglarea Universului.
In  electromagnetism intalnim de exemplu autoreglarea ca potentare reciproca a energiei campului magnetic si energiei campului electric intr-o unda.
Cele doua energii sunt ca energia cinetica si energia potentiala, intre care se produce o stare dinamica , vibratorie, pulsatorie, etc.

PS:
Nu ma deranjeaza off-topicele izolate.
Daca autorii lor sunt constienti de ele si se disciplineaza singuri, este dovada de maturitate .

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Vin 18 Mar 2016, 20:35

Unde stationare electronice

In poza 1 s-a calculat viteza de drift a electronilor intr-o situatie particulara.
Rezulta 0,147 mm/ secunda.
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 149xxz7

In poza 2 am descris o posibila traiectorie a unui electron in timpul oscilatiilor la frecvente inalte ale curentului electric alternativ de-a lungul axei unui conductor electric.
Cercul rosu cu minus in interior simbolizeaza un electron.
Calculul vitezei de drift arata un ordin de marime de deplasare foarte mica a electronului, ceea ce sugereaza o vibratie locala a electronului pe o distanta egala cu landa/2 dintr-o unda in care 2 electroni se resping sau sunt impinsi unul spre altul sub influenta locala a undei de tensiune.
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 S1jext

In poza 3 am descris pozitia reciproca a doi electroni simetrici in raport de apropiere sau de indepartare.
In pozitia Nod, electronii sunt cel mai apropiati, viteza axiala tinde spre zero.
In pozitia ventru, electronii au energie cinetica maxima.Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 24b5ax0

Fenomenele elicoidale sunt evidente.
Cu date masurabile ar fi posibil de exemplu de calculat torsiunea si curbura traiectoriei unui electron in regim dinamic.
Acesti parametri ar putea fi:
- masa electronului;
- frecventa curentului;
- viteza de drift maxima a electronului;
- lungimea de unda a oscilatiei locale a electronului ( in functie de viteza de drift si frecventa);
- natura conductorului ( densitatea de electroni liberi, sectiunea eficace de curgere a electronului , etc);
- marimea curentului electric, etc.

Acesti parametri ar putea fi utili la calculul marimilor:
-torsiunea maxima/ minima a traiectoriei electronului;
- curbura minima/ maxima a electronului, etc.
- marimi derivate ( acceleratii locale, forte, etc);
-energia axiala a electronului;
- energia rotationala a electronului;
- impulsul axial; impulsul rotational, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 19 Mar 2016, 12:21

eugen,

Cred   ca   la  inceputul  acestui  topic   am  gasit  un   material  despre   Generatorul   fara miscare  Naudin .  Cu  ceva   timp  inainte  de  a  intra  pe forum  am  studiat  si  eu cum   functioneaza   acest tip   de  generator  .  Chiar   am  efectuat  niste   experimente   si  am  ajuns  la   concluzia  ca   acest  generator  nu furnizeaza   energie   electrica   suplimentara .  Daca   vrei  sa-l   discutam mai  pe  scurt  sau   in  limita  timpului   pe   care-l ai  la   dispozitie .  OK. 
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25794
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Sam 19 Mar 2016, 18:09

Doru,
Te rog posteaza un link cu generatorul Jnaudin, pe topicul Laborator..., ca sa-mi dau seama despre care experiment este vorba.
Din alt tip de experiment Jnaudin pe care l-am incercat si eu,  am inteles de exemplu ca el nu ofera solutii unice ci fiecare este liber sa continue cu propriile versiuni, adaptari,  pentru rezultate noi.
El da ideea, insa nu poate pune totul pe tava.
De altfel undeva el propune un dialog cu cei care castiga pe parcurs experienta mai avansata in jurul unui experiment anume.

Unii s-au grabit poate sa-l considere sarlatan.
Probabil dintre ziaristii zelosi , vanatori de senzational, care nu prea inteleg fenomenele, dar pot induce in sectiunea opiniei publice naive, o neincredere sireata...
Daca astfel de ziaristi mai sunt incurajati si de unii cercetatori sceptici, parerea mea este ca idei  deosebite risca sa moara pe drum...
In anumite etape chiar de insucces, ideile sunt mai importante decat rezultatele, pentru ca pot fi premize pentru experimente noi, cu grad de succes.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de scanteitudorel Sam 19 Mar 2016, 18:27

www.rexresearch.com/meg/meg.htm  
 eugen ,   Aici  l-am  gasit  la  pagina  1.

Materialul   il  am si  eu  pe  undeva  prin   folderele  mele   ,  dar  cu  mai multe   reprezentari ale   curbelor   fotografiate   de  pe  osciloscop. 
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25794
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Joi 05 Mai 2016, 09:44


eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Mai 2016, 10:30

eugen a scris:Doru,
Te rog posteaza un link cu generatorul Jnaudin, pe topicul Laborator..., ca sa-mi dau seama despre care experiment este vorba.
Din alt tip de experiment Jnaudin pe care l-am incercat si eu,  am inteles de exemplu ca el nu ofera solutii unice ci fiecare este liber sa continue cu propriile versiuni, adaptari,  pentru rezultate noi.
El da ideea, insa nu poate pune totul pe tava.
De altfel undeva el propune  un dialog cu cei care castiga pe parcurs experienta mai avansata in jurul unui experiment anume.
Da, el da ideea, numai ca orice simulare cu programe comune a rezultatelor, nu da rezultatele scontate, pentru ca probabil ar fi facut-o publica pana acum. Macar rezultatele.
eugen a scris:Unii s-au grabit poate sa-l considere sarlatan.
Nu cred ca s-au grabit . Inventia se numeste "Motionless Electromagnetic Generator " in traducere libera : generator de camp electromagnetic fara componente (macroscopice evident) in miscare.
Dupa cum omul insusi spune ca functioneaza, exista un camp magnetic asociat unui magnet permanent, ale carei linii de forta interfereaza cu cele ale unui camp magnetic indus de niste bobine. Care e noutatea ? Si care ar fi scopul, mai ales ca nu genereaza nimic, din cate se observa. Faptul ca ar putea varia campul magnetic in spatiu, facandu-l in acest mod dinamic, e alta magarie, dar nu cred ca daca reuseste rotirea liniilor de camp (desi eu cred ca nu va reusi prea usor dupa cum pune problema, chiar daca este posibil) va putea creea asanumitul "vortex electromagnetic", care nu e decat "Sfantu Graal" al sustinatorilor "Free Energy", despre care am spus ce parere am, si anume, ca energia e intr-adevar, libera, dar tocmai de-aia e greu de stocat si de folosit la nevoie.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 21051
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Mai 2016, 10:54

virgil_48 a scris:... eu sustin un mecanism de autoreglare si autocontrol al Universului, care-l face vesnic, fara un BB general sau moarte termica? Si nu am sugerat niciodata ca mecanismul ar fi proiectat de cineva cu un scop. El ar putea fi asa cum spun [chiar este asa],  dintotdeauna, neproiectat si neinfaptuit de cineva. Daca nu era asa, pana acum Universul nu mai exista. Ma gândesc la un fel de selectie a variantei celei mai fiabile. Fara nici un autor. ...
Viziunea asta e foarte corecta, dar de aici pana a stabili o teorie care sa sustina asta, e cale lunga, mai ales ca e numai o parte a problemei. Legarea sistemului general pe care il descrii in parte aici, ca fiind coerent, trebuie legat direct de caracterul particular al tuturor celorlalte sisteme incluse, dupa acelas model. Asta nu e o treba asa simpla, chiar daca unii pe-aici cred ca asemenea batranului dascal al lui Eminescu care "Precum Atlas în vechime sprijinea cerul pe umăr / Aşa el sprijină lumea şi vecia într-un număr." pot si ei rezuma intreaga fizica la doua proprietati matematice ale unei ecuatii, si alea descoperite de altii. Sunt sigur ca e mult mai mult de munca la asta, mai ales ca ma ocup serios de problema.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 21051
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Joi 05 Mai 2016, 11:25

Negativ,
Prin postarea mea de mai sus, am aruncat o provocare asupra naturii electromagnetice a gravitatiei.
Ma asteptam la o reactie din partea ta specific la acea postare.

In mod straniu, se observa o sincronizare bizara intre referirea ta la " fantezia " Jnaudin" si " sarlatania" Bordeianu, sugerata de Razvan pe un alt topic.
Aceasta " complicitate " sper sa fie intamplatoare.

Deci, ce parerea ai despre natura gravitatiei?
Pe acest forum s-a practicat indelung atacul la persoane, fie la postator, fie la un inventator, fie la un alt gen de persoana, in diferite forme, de la unele sa zicem indreptatite, pana la vulgaritati grosolane.
Hai sa atacam idei.
Si daca se poate cu exemple, experimente, masuratori, etc.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Mai 2016, 11:53

eugen a scris:Negativ, Prin postarea mea de mai sus, am aruncat o provocare asupra naturii electromagnetice a gravitatiei.
Ma asteptam la o reactie din partea ta specific la acea postare.
Deci, ce parerea ai despre natura gravitatiei?
Am dat un raspuns aici, pentru ca am observat un inceput de convergenta a ideilor.
eugen a scris:Pe acest forum s-a practicat indelung atacul la persoane, fie la postator, fie la un inventator, fie la un alt gen de persoana, in diferite forme, de la unele sa zicem indreptatite, pana la vulgaritati grosolane. Hai sa atacam idei. Si daca se poate cu exemple, experimente, masuratori, etc.
Deocamdata, aduc idei in argumentatie. Pentru asta trebuie neaparat o perspectiva comuna asupra tuturor termenilor folositi. Nu am laborator .
eugen a scris:In mod straniu, se observa o sincronizare bizara intre referirea ta la " fantezia " Jnaudin" si " sarlatania" Bordeianu, sugerata de Razvan pe un alt topic.
Aceasta " complicitate " sper sa fie intamplatoare.
Recunosc faptul ca nu urmaresc pe aici decat ce ma intereseaza. Nu stiam de " "sarlatania" Bordeianu, sugerata de Razvan pe un alt topic."

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 21051
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Mai 2016, 12:59

eugen a scris:Negativ, Prin postarea mea de mai sus, am aruncat o provocare asupra naturii electromagnetice a gravitatiei.
Deci, ce parerea ai despre natura gravitatiei?
Ca sa fiu mai explicit, consider gravitatia ca fenomen primar, adiacent celei mai elementare forme de organizare a masei si anume presiunea ce se manifesta inclusiv in cazul distributiei haotice (o idee similara pana la un punct cu a materiei negre). Inclusiv intr-un gaz (putem considera vidul cosmic un gaz Fermi complet degenerat)  exista zone cu presiune mai mare sau mai mica, ceea ce ar constitui "atractorii" din teorie. Formele mai complexe de organizare induc fenomene mai complexe , cum ar fi sarcinile electrice, apoi undele e.m. si abia apoi forme de organizare sub forma de particule, mai intai simple, apoi din ce in ce mai complexe. Problema e ca fotonul este un rezultat al oscilatiilor presiunii gravitatiei care se propaga, determinat de cantitati specifice de masa, si nu are el insusi masa. Fiind un fenomen de baza, el se manifesta la toate nivelele de organizare, contribuind la aparitia fortei electrice si a celei magnetice. Nu mi-e clar inca daca nu cumva forta electrica este similara celei gravitationale, sau indusa de aceasta, asa cum forta magnetica e indusa de miscarea orientata a sarcinilor electrice.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 21051
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de WoodyCAD Joi 05 Mai 2016, 13:45

Teoria Unificata avea nevoie de...ATRACTORI! Curgerea din oricare 2 puncte ale Universului, intre A si B, prin fluiditatea fundamentala(notiune introdusa in scheletul primordial) nu se face oricum!
Este demonstrat, fara echivoc, ca materia nedetectabila (infinit de mica) curge in pachete de volume minimale, respectiv compactarea tetraedrica! Efectul vizual DETECTABIL fiind ...DINAMICA ELICOIDALA, in chiralitate de stanga sau de dreapta! Regulile de interactiune intre toate aceste curgeri elicoidale, intre A si B, sunt "usor vizibile" in stiinta actuala ca.."reguli"! Exemplu "regula burghiului" din ....ELECTROMAGNETISM!
Se poate aplica "regula burghiului" la scara planetara sau la orice scara dimensionala?...raspuns evident...DA!
Exista. in schimb, o singura conditie; sa fie inteles CE ANUME se ascunde in spatele "regulii burghiului drept"!
Putem aplica "regula burghiului" si asupra curgerilor gravitationale sau interactiunilor intre gurgeri gravito -electro-magnetice ?....raspuns evident...DA, cu aceeasi conditie!
Asa este, sunt "REGULI DE BAZA, GEOMETRODINAMICE" ce se aplica la orice nivel dimensional! Teorema lui Pitagora in triunghi dreptunghic se aplica ...indiferent de dimensiunea acestuia, indiferent daca in varfurile triunghiului plasam roiuri de galaxii sau gluoni/fotoni! Extrapoland aplicam "Pitagora" in TETRAEDRE(statice) apoi in CURGERI TETRAEDRALE(dinamice) Practic asa a fost construit CODUL FUNDAMENTAL( un set de reguli de interactiune intre curgeri elicoidale, la orice scara dimensionala)
Acum acest "COD FUNDAMENTAL" se poate intoduce in toate tipurile de curgeri, gravitationale, electrice, magnetice....planetare! Acelasi COD se aplica si in cazul undelor, in dinamici local-elicoidale. (mecanisme de tip INDUCTIE)
...cele peste 400 de pagini de Teorie (& practica) Unificata detaliaza...
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 23003
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de negativ Joi 05 Mai 2016, 16:13

curiosul a scris:Mi-e greu să cred totuși că sunt ignorate experimente relevante doar pentru faptul că le este atât de dragă fizicienilor relativitatea, ci mai degrabă faptul că rezultatul experimentului nu este suficient de relevant ca să poată contrazice principiile relativității.
După cum bine știm, sunt multe eforturi în realizarea de experimente pentru verificarea relativității și culmea este că rezultatul experimental este cel anticipat de teorie
Asta e just.
curiosul a scris:Chiar dacă nu o fi corectă relativitatea, iar fenomenologia ar avea alte  cauze, simplul fapt că rezultatele experimentale corespund cu cele prezise de teorie, întărește și mai mult părerea fizicienilor că teoria este corectă.  De altfel, nici nu are importanță mare cauza, ci efectul.
Problema nu e sa faci experiente care sa modifice rezultatele, pentru ca nu ai cum. Determinarea cauzelor insa poate modifica directia experimentelor intr-o directie utila. Cum sa descoperi efecte noi, daca nu stii ce cauze sa modifici ?
curiosul a scris:Să presupunem că peste tot unde este aplicabilă relativitatea efectele/rezultatele experimentale corespund complet cu cele prezise de teorie.
Cât de importantă este cauza reală a fenomenului care produce exact același efect prezis de teorie ?[/font]
Sa luam un exemplu de confirmare :
Daca accelerezi o particula in "utilaj", se intampla mai multe lucruri : Creste masa, creste viteza, creste "timpul de viata" al particulei, etc.
Problema e urmatoarea : Particula acumuleaza energie din campul magnetic inconjurator, fata de care ii creste viteza. Nu este "impinsa" mecanic, sa adauge numai energie cinetica particulei. Acumuleaza energie ce se transforma o parte in masa si o parte in energie cinetica (viteza) si mai mult ca sigur, caldura.
Daca acumularea de masa e clara, problema  legata de durata de viata este ca se masoara prin timpul de dezintegrare (daca gresesc, sa fiu corectat). E normal ca dezintegrarea unei mase mai mari sa dureze mai mult. Mai sunt si alte fenomene legate de timp ce se petrec acolo, dar toate au cam aceeasi cauza.
La problema cu ceasurile, unul care merge mai repede la nivelul marii si altul mai incet in varf de munte , e legat de legea pendulului : Perioada unei oscilatii complete a unui pendul, e data de relatia : Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Mimetex, unde vad gravitatia, o constanta si o lungime. Deci g este determinanta pentru stabilirea perioadei. Cum si ceasurile atomice se bazeaza pe acelas principiu , si ele sunt influentate de gravitatie.
Problema aplicarii unei forte unui corp, este ca si suportul fortei trebuie sa accelereze si el, altfel, corpul accelereaza numai pana la transformarea energiei provenite din impulsul initial, in Ec si caldura, apoi isi urmeaza traiectoria impusa de directia aplicarii impulsului. Asta ca problema adiacenta.
Problema reala este cum procedam sa obtinem acumularea unei energii suficiente intr-un corp cu particule elementare organizate (atomi), suficient de mult incat sa-i crestem viteza, fara a dezorganiza atomii. Asta pentru ca nu am auzit sa fi accelerat cineva atomi, ci doar particule elementare. Daca ma insel, chiar tin sa fiu tinut la curent.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 21051
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de WoodyCAD Joi 05 Mai 2016, 17:51

INFORMARE:
- Atomii mi se accelereaza zilnic, atunci cand ma pun in miscare!
ATENTIE:
- A NU SE CONFUNDA CONCEPTUL "TIMP" CU INSTRUMENTUL CE MASOARA TIMPUL ! Daca instrumentul se dilata, se topeste sau functioneaza mai repede/incet....asta nu inseamna ca si conceptul....se topeste! (confuzie cvasigeneralizata)
Pentru o mai buna intelegere folositi notiunea de ...CICLU/ROTATIE...sau in extrem ciclul elicoidal(teorie unificata)!
Puteti sincronisa acum "ceasurile" cu elemente din universul inconjurator!
Exemplu: 1 ora are 1/24 rotatii, ziua are... 1 rotatie, anul are 365 de rotatii!...

ATENTIE LA RELATIVITATE!
Discutati despre umbre, despre diverse puncte de vedere asupra aceleiasi realitati! Din pacate acestea vor coincide DOAR ATUNCI CAND FIECARE VA INTELEGE REALITATEA UNICA!
Miscarea avionului este o traiectorie RELATIVA...insa vom pica cu totii de acord asupra geometriei darei de fum "LINIARE" ce o lasa in urma! (unicitate)
Mai mult, viteza avionului ("aproape c")este diferita din diverse referentiale...DAR...viteza de constructie a darei de "fum" este unica si este CONSTANTA din orice referential ( am facut analogia cu viteza luminii..."perceputa" ca o constanta)
WoodyCAD
WoodyCAD
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue6 / 106 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2617
Puncte : 23003
Data de inscriere : 31/08/2010
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele: doar ma amuz de prostia maimutelor savante, catarate in acest copac-forum!

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de scanteitudorel Joi 05 Mai 2016, 22:58

negativ a scris:Problema nu e sa faci experiente care sa modifice rezultatele, pentru ca nu ai cum. Determinarea cauzelor insa poate modifica directia experimentelor intr-o directie utila. Cum sa descoperi efecte noi, daca nu stii ce cauze sa modifici ?
Adevarat.
scanteitudorel
scanteitudorel
A decedat

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Tudorel
Numarul mesajelor : 4989
Puncte : 25794
Data de inscriere : 20/02/2015
Obiective curente : Electricitate si magnetism , energii neconventionale .

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de Bordan Vin 06 Mai 2016, 06:44

eugen a scris: Este gravitatia un fenomen electromagnetic ?
Eu am spus de mai multe ori ca totul e electricitate si magnetism, nu numai gravitatia. Inclusiv toate cele cinci simturi ale noastre, auz, vaz, miros, pipait sau gust, toate sunt pana la urma traduse in semnale electrice.

Mi se pare cea mai de bun simt teorie dintre toate teoriile, Teoria Universului Electric ...
Bordan
Bordan
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 2219
Puncte : 21674
Data de inscriere : 18/02/2012

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 08 Mai 2016, 11:36

T.Brown
"There is a decided tendency in the physical sciences to unify the great basic laws and to relate, by a single structure or mechanism, such individual phenomena as gravitation, electrodynamics and even matter itself. It is found that matter and electricity are very closely related in structure. In the final analysis matter loses its traditional individuality and becomes merely an "electrical condition."

Exista o tendinta evidenta in stiintele fizice sa unifice legile de baza fundamentale si sa le lege, printr-un singur mecanism, precum gravitatia, electrodinamica si materia insasi. S-a observat ca materia si electricitatea sunt foarte legate,  ca structura.
In ultima analiza, materia pierde traditionala natura individuala si devine mai degraba in " conditie electrica".
http://ttbrown.com/defying_gravity/21_gravity.html

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de negativ Dum 08 Mai 2016, 11:44

eugen a scris:[i]T.Brown
"Exista o tendinta evidenta in stiintele fizice sa unifice legile de baza fundamentale si sa le lege, printr-un singur mecanism, precum gravitatia, electrodinamica si materia insasi.
Fiindca Universul e un sistem, legaturile sunt multiple, nu e vorba de un singur mecanism, ci de un complex structurat de mecanisme, invarianti, principii si legi, legate printr-un concept universal.

_________________
N∃GATIV
negativ
negativ
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3196
Puncte : 21051
Data de inscriere : 11/12/2012

https://www.doxos.ro

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 11 Sept 2016, 12:42

Legea lui Ampere, lege a unor fenomene elicoidale

In cazul particular al unui curent continuu printr-un conductor, legea lui Ampere enunta egalitatea curentului  prin conductor cu tensiunea magnetica pe un contur inchis ( in jurul conductorului.)
Tensiunea magnetica fiind produs intre intensitatea campului si o deplasare intre doua puncte de pe o linie de forta magnetica.
Cauza- curentul , produce efectul, magnetismul.
Practic curentul este un fenomen axial de-a lungul conductorului ( aproximarea curgerii reale elicoidale a electronilor pe un cilindru lung, foarte subtire) magnetismul un fenomen rotational.
Cauza si efectul, in  ansamblu  un fenomen , elicoidal.
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Ivd2jc


Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 11 Sept 2016, 20:47, editata de 1 ori (Motiv : Corectie termeni)

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Dum 11 Sept 2016, 14:45

Asa intro doara, te intreb eugen, stii care este viteza electronilor prin conductor de cupru ?  In cat timp un electron (sau un miliard) supus la tensiunea continua de 1V sau 10 V strabate un metru ?
Cum depinde viteza lor de rezistivitatea conductorului ?
Daca avem curent alternativ ca acasa, cam cat se deplaseaza dus-intors dumnealor ?
Daca inseriem o mie de condensatori si-i punem asa in priza de alternativ, ce se mai deplaseaza ?  Mai avem magnetism ?  Condensatorul face si camp magnetic ? Ce "rezistivitate" are dielectricul condensatoarelor ?

_________________
“Toată lumea se plânge că nu are memorie, dar nimeni nu se vaită că nu are logică.” (La Rochefoucauld)

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35995
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Dum 11 Sept 2016, 20:26

Viteza de drift, curent de conductie, curent de deplasare

Gafiteanu,
Te referi la curentul de drift.
Am postat de vre-o doua ori in ultimii ani despre calcule cu viteza de drift a electronilor. Daca-mi citeai mai atent postarile, nu mai intrebai.
( vezi postarea mea de mai sus din 18 martie 2016, cu calculul vitezei de drift).
La un curent de ordinul amperilor printr-o sarma de cupru de sectiune cativa milimetri patrati, dupa calcule reiese viteza de drift da ordin mai mic decat 1 mm/ secunda, adica de ordinul micronilor/s.
Adica electronii sunt foarte lenti, axial, de-a lungul conductorilor.
Dar rotational? Aici sa raspunzi tu !
In curent alternativ, electronii vibreaza practic in jurul unor pozitii de echilibru, ca un "sunet electronic".

In partea a doua a intrebarilor sugerezi curentul de deplasare, ca o alta cauza a magnetismului.
Si aici am dat raspunsuri pe parcurs.
Legea Ampere reactualizata, cu conceptul completat de Maxwell, introduce si curentul de deplasare.
Eu am folosit uneori denumirea " curent de camp".
La frecvente mici, campul magnetic de origine curent  de deplasare este neglijabil.
Creste la frecvente din ce in ce mai inalte sau la ruperi bruste de tensiune.
( Dupa ecuatiile Maxwel, viteza de variatie a fluxului electric, inductie electrica- magnetica, etc).
La fel se pot gasi calcule cu probleme rezolvate de acest gen, cu exemple numerice.
La un condensator  ideal, curentul de conductie alternativ din restul circuitului se prelungeste prin campul electric dintre placile condensatorului, fara conductie electronica.
Ca exemplu se poate lua experimentul Mislavskij cu masurarea efectului magnetic intre placile unui condensator, etc.


Ultima editare efectuata de catre eugen in Dum 11 Sept 2016, 21:29, editata de 2 ori (Motiv : Corectie nume propriu)

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de gafiteanu Lun 12 Sept 2016, 02:17

Nu e nevoie sa se deplaseze electronii de la un pol la celalalt.  Dovada ca putem incalzi un resou folosind un condensator mai mare, care sigur opreste toti electronii. Prin dielectric trece doar "enerjia".
E o poveste asta cu electronii liberi.  Deoarece revin imediat la loc, atomul trebuie sa ramana neutru.
Energia totala a unui singur electron este foarte mare, Ee= 511.000 eV, este chiar enorma.
Daca un curent de un amper, sub o tensiune de doar 0,001V, ce contine enorm de multi electroni, s-ar transforma total electronii in energie, ar rezulta......va rog sa calculati in kWh.
(În raport cu miscarea electronilor, un amper reprezinta un flux de aproximativ 6,241506×10^18 electroni.intro sec.)
E=6,241506×10^18 x 5,11x10^5  eV = 3,3x10^24 eV intro sec
Cineva mai tare in calcule sa transforme in Ws sau Wh.

gafiteanu
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue0 / 100 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Prenume : Vaxile
Numarul mesajelor : 7617
Puncte : 35995
Data de inscriere : 13/06/2011
Obiective curente : 0)-Fondator "Asociatia Fostilor Cercetatori Stiintifici".
1)-Stiinta camuflata in bascalie pentru tonti. Imi perfectionez stilul bascalios.
2)-Să-mi schimb sexul. Transplant cu altul mai vârtos. Si care să stie si carte.


Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de eugen Sam 06 Apr 2019, 13:29

https://www.k-meyl.de/go/Primaerliteratur/About_Vortex_Physics_and_Vortex_Losses.pdf

Meyl explica fenomene vortexiale in mecanica, electromagnetism, eter, etc.
Fenomene observate inca de la Leonardo da Vinci in hidrodinamica, , apoi mai tarziu de J. J. Thompson , Maxwell, etc in electromagnetism.

eugen
Moderator
Moderator

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue10 / 1010 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 3951
Puncte : 33167
Data de inscriere : 19/03/2010
Obiective curente : Ma intereseaza comportarea bobinelor in inalta frecventa, la care apar impedante capacitive proprii sporite, eliminarea lor, reducerea rezistentei peliculare, marirea inductantei unei bobine, condensatori de inalta capacitate, etc.

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de mm Sam 06 Apr 2019, 15:40

.  Daca tot am la indemana articolele lui Mishin, ca si completare la observatia bine subliniata de gafiteanu, iata un citat: In general case, the finer the structure of a subspace is, the more its energy. Cel mai fin subspatiu este cel al "fundului" de Univers sau starea cea mai "solida" de eter. Deci, cu cat "ne afundam" mai mult in subspatiile din ce in ce "mai microscopice" cu atat mai mare este energia subspatiului respectiv (si cu atat mai mare si viteza, chiar >c).  Din pacate, deocamdata nu stim cum arata un electron.
mm
mm
Foarte activ
Foarte activ

Mulţumit de forum :
Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Left_bar_bleue5 / 105 / 10Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Right_bar_bleue
Numarul mesajelor : 1526
Puncte : 24147
Data de inscriere : 21/08/2008
Obiective curente : Acum mă preocupă următoarele:-1)...-2)...

Sus In jos

Fenomene - Fenomene Electromagnetice - Pagina 9 Empty Re: Fenomene Electromagnetice

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 9 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum